- Biológia - 11. évfolyam
- Az életműködések szabályozása
- 2 téma
- 1 foglalkozás
- 1 gyűjtemény
cukorbetegség
A vércukorszint tartós megemelkedése miatt kialakult betegség. Oka a hasnyálmirigy Langerhans - szigeteinek károsodása, inzulintermelésének megszűnése. A vércukorszint növekedése fokozódó rosszullétet, ájulást, kómát /mély eszméletvesztést/, végső esetben halált okoz.
adrenalin
Adrenalin A mellékvesevelő hormonja, amelynek hatása a szimpatikus idegrendszer
hatásait egészíti ki. A szervezetet megterhelő helyzetekben növeli a
vércukorszintet és emeli a vérnyomást a szívritmust, a légzésszámot, tágítja a vázizomzat ereit stb..
oxitocin
Az hipotalamusz nagysejtes magjaiban termelődő, a hipofízis hátsó lebenyében raktározódó kilenc aminosavból álló peptidhormon. Termelését a nemi szervek és az emlő mechanikai ingerlése fokozza. A szülés második fázisában termelődése fokozódik. Szoptatás során a tejelválasztást serkenti.
mellékpajzsmirigy
A pajzsmirigy hátsó felszínén elhelyezkedő, kötőszövetes tokba ágyazott négy darab, rizsszem nagyságú belső elválasztású mirigy. Sárga színű, tapintása tömött. A parathormon termeléséért felelős, amely a csontokból kalcium- és foszfátionokat szabadít fel, egyidejűleg a vesében fokozza a kalcium-visszaszívást, ezáltal növeli a vér kalciumszintjét.
tüszőserkentő hormon (follikulusz stimuláló hormon/ FSH)
A hipofízis elülső lebenyében termelődő hormon, melynek elválasztását a hipotalamuszban termelődő GNRH szabályozza. Nőkben ciklikusan termelődik, a tüszőérés és az ösztrogéntermelés szabályozásában van szerepe. Férfiakban folyamatos az elválasztása és a spermiumok képződését serkenti.
sárgatestserkentő hormon (luteinizáló hormon/LH)
Cukor- és fehérjerészekből álló úgynevezett glikoproteinhormon. Az agyalapi mirigy termeli. Nőkben akut ciklikus emelkedése serkenti az érett petesejt kilökődését és a sárgatest fejlődését. Férfiakban a Leydig-sejtek tesztoszteron-termelését fokozza.
stressz
Azon hatások összessége, melyek az emberi szervezetet érik, és olyan hormonális és idegi mechanizmusokat indítanak be, melyek a védekező mechanizmus részei, a tartalékokat mozgósítják. Ilyen például a fokozott adrenalintermelés, amely a vérnyomás emelkedése, az erek összehúzódása mellett a lebontó folyamatokat serkenti.
vazopresszin (antidiuretikus hormon/ADH)
Kilenc aminosavból felépülő peptidhormon, amelyet a hipotalamusz termel és a hipofízis tárol. Két különböző receptoron hat az erek tónusára és a vízvisszaszívásra. A teljes perifériás ellenállást meghatározó erek simaizomzatán összehúzódással növeli az ellenállást, míg a víz visszaszívásának vesében való fokozásával csökkenti az ürített vizelet mennyiségét.
golyva
(struma) A pajzsmirigy megnagyobbodása. A betegség kialakulásának számos oka lehet: jódhiány, autoimmun betegség, gyulladás, rosszindulatú elváltozások. A golyva kezelés nélkül nyomhatja a légcsövet, a hangszálakat, fulladáshoz vezethet. Egyes változatai a pajzmirigy hormontúltermelésével járnak, ennek következményei: magas pulzusszám, szívproblémák, kórosan felgyorsult anyagcsere, nagymértékű fogyás.
célsejt
Speciális sejtfelszíni receptorokkal rendelkező sejtek, amelyek egy adott hormon megkötésére képesek. A hormon megkötése a célsejt működését megváltoztatja, ez a hormonális szabályozás működésének alapja.
agyalapi mirigy (hipofízis)
Az agy alapi részén elhelyezkedő, a hipofízishez nyéllel kötődő belső elválasztású mirigy. Elülső lebenye (adenohipofízis) realising hormonokat termel és ezáltal szabályozza a többi belső elválasztású mirigy működését. Hátsó lebenye (neurohipofízis) a hipothalamuszban termelődött vazopresszint és oxitocint raktározza.
struma
Golyva, a pajzsmirigy megnagyobbodása jód hiányában.
növekedési hormon (szomatróp hormon/STH/growth hormon/GH)
Az emberi hipofízisben termelődő, peptid szerkezetű hormon. A növekedési hormonnak nem csak a növekedés szabályozásában van szerepe, de az anyagcserefolyamatok lejátszódásában is, így például a vércukorszint beállításában. Termelését serkenti az éhezés, a fizikai terhelés, a stressz, és az alacsony vércukorszint. Termelését csökkenti a magas vércukorszint és az elhízás.
pajzsmirigy
A nyak elülső részén, a gége és a légcső két oldalán elhelyezkedő, két lebenyből álló endokrin (belső elválasztású) mirigy. Jódtartalmú hormonokat termel, melyek közül aktív a tiroxin és a trijód-tironin. Ezek által a szervezet teljes anyagcseréjére és növekedéssel befolyással bír.
hasnyálmirigy
(Pancreas) Vérbő kettős elválasztású mirigy, mely a patkóbél és a gyomor között található. Külső elválasztású mirigyként emésztőenzimeket termel( lipáz, amiláz, tripszin).A hasnyálmirigyben található ún. Langerhans-szigetek, (hormontermelő sejtcsoportok) alfa-sejtjei a glukagont, béta-sejtjei az inzulint választják el.
jelfogó (receptor)
1.) A kommunikációs kapcsolatban az egyik fél a jeladó, a másik a jelfogó. 2.) Relé, műszaki berendezés.
tejelválasztást serkentő hormon (prolaktin/laktotróp hormon/LTH)
A hipofízis elülső lebenyében termelődő hormon, serkenti az emlőmirigyek osztódását és a tejelválasztás megindulását.
szőrsejt
Belső fülben a csigában, zsákocskában és tömlőcskében található érzéksejtek, melyek a felszínükön elhelyezkedő stereociliumokról kapták nevüket.
érzékelés
Az a folyamat, amelyben az inger ingerületté alakul, majd az a központi idegrendszerben tudatosul.
látóközpont
A nagyagy hátulsó részén, a halántéklebenyben elhelyezkedő, összetett működésű agykérgi központ. A látóközpontban történik az agyvelőbe bejutott vizuális információ feldolgozása, az emlékképek megalkotása és a látási képzettársítások, a gondolkodás véghezvitele.
külső fül
A hallószerv legkülső szakasza, tölcsér alakú járat, Két fő része van, a fülkagyló és a 2.5 cm hosszúságú külső hallójárat. A fülkagyló porcos felépítésű, és az egész külső fület bőr béleli, melynek mirigyei a fülzsír termeléséért felelnek. Szerepe a hangingerek felvétele és továbbítása.
félkörös ívjárat
Az egyensúlyérző szerv egyik része a belső fülben. A fej mozgásait érzékeli.
nyúltvelő
Az utóagy része, a gerincvelőhöz kapcsolódó agyszakasz.
ingerület
A nyúlványos idegsejteken végighaladó elektromos jel.
hallóközpont (hallómező)
Az agykéreg egy része a halántéklebenynél, ahol kialakul a hallás érzete. A hallósejtek alakítják át a hangingereket ingerületté. A hallósejtekből kétnyúlványú idegsejtek vezetik az ingerületet az agykéreg hallóközpontja felé, ahol kialakul az érzet.
alapíz
Alapíz Az édes, a savanyú, a keserű és a sós ízek egyike. Ezek
keveredésével alakul ki a többi íz.
tömlőcske
Tömlőcske Az egyensúlyérző szerv része a belső fülben. Szerepe a fej térbeli
helyzetének érzékelése.
érzet
Válaszreakció a környezet ingereire.
dobhártya
Dobhártya Rugalmas, kötőszövetes hártya, amelyet a külső hallójáraton
érkező hanghullámok rezgésbe hoznak. A rezgéseket a hallócsontocskák
felé továbbítja.
fülkürt (Eustach-kürt)
A garatot a középfüllel összekötő szakasz. Feladata a dobhártya két oldalán uralkodó nyomás kiegyenlítése. Nyeléskor és ásításkor nyílik meg.
szaruhártya
A szemgolyó külső rétegének, az ínhrtyának az elülső része. Teljesen átlátszó, óraüveg szerűen előre domborodó. Fénytörő közeg. A pupillát, az íriszt és a szemcsarnokot borítja.
érzőneuron (érző idegsejt)
Az ingerek felvételére specializálódott idegsejt típus. A szervezetet kívülről ill. belülről érő hatások hozzák őket ingerületbe. Az ingerületet a központi idegrendszerbe továbbítják.
színvakság
A színlátás teljes hiánya, csak a pálcikákkal történő fényérzékelés.
mozgató neuron (mozgató idegsejt)
Az idegsejtek azon típusa, amely a választevékenységet végző szerv, azaz az effektor beidegzését végzi el. Sejttestje általában a központi idegrendszer valamely részén helyezkedik el, de előfordulhat a dúcokban is. Axonja kilép a közponzi idegrendszerből, és így közvetlenül vagy közvetetten hat az effektorra.
középfül
A hallószerv egy része, amelyet a dobüreg, a dobhártya, a hallócsontocskák és a fülkürt alkot. Feladata a fülkagylóval felvett rezgések továbbítása a belső fülbe és a hallócsontocskákon keresztül történő felerősítése.
vakfolt
A szem ideghártyáján a látóideg kilépési helye. Receptor sejteket nem tartalmaz.
hallás
A levegőben vagy vízben terjedő hangrezgések érzékelése.
agytörzs
Agytörzs Az agynak az a része, amely a nyúltagyat, a hidat és a
középagyat foglalja magában.
pálcika
Pálcika A szem ideghártyájában levő receptorsejtek egyik típusa. Fényérzékenysége rendkívül nagy, ezért láthatunk igen gyenge fényben is. Éles kép alkotására és színlátásra azonban nem alkalmas.
kinin
Keserű ízű, természetes fehér kristályos alkaloid, amelynek gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, lázcsillapító hatása ismert. Malária gyógyszerekhez is használják. Igaz laborban szintetizálták, egyetlen ismert természetes forrása a cinkona fa kérge.
zöldhályog
Glaukóma. Többnyire a szem belső nyomásának emelkedésével járó szembetegség, mely a látás romlásához, adott esetben a látás teljes elvesztéséhez is vezethet.
hallójárat
A fülkagyló és a dobhártya közötti csőszerű csatorna.
inger
A külső vagy a belső környezetből származó hatások összefoglaló neve.
látóideg
A második agyideg, a látórendszer része. A retina és az agyi központok közötti kapcsolat megteremtéséért, azaz az információ agyba való továbbításáért felel. A szem hátsó pólusából lép ki, az agyalapon részlegesen kereszteződnek, és ezután lépnek be az agyvelőbe.
gerincvelő
Más néven gerincagy, a gerinccsatornában az öreglyuktól a második ágyéki csigolyáig tartó szerv, a csigolyák csontos burka veszi körül. Működése elválaszthatatlan az agyvelőtől. Nyaki, háti, ágyéki, keresztcsonti tájékokra osztható. Szövettanilag két részből áll: belül található a szürkeállomány (pillangó forma) a sejttestekkel, kívül a fehérállomány a pályarendszerrel.
kalapács
Hallócsontocskák egyike, a dobhártya és az üllő közt helyezkedik el.
kötőhártya
A szem védelmét szolgáló, erekben gazdag hártya. A szemhéjak belső felszínét és a szemgolyó egy részét borítja. Nedvességéért a könnytermelés felel. A különböző mechanikai ingerek elhárítása és a nedvesség fenntartása által fejti ki védelmező hatását.
izomreceptor
Más néven izomorsó. Az izomreceptorok az izom hosszának és feszülésének változására kerülnek ingerületbe. A vázizmokban a testtartás szabályozásában és érzékelésében van fontos szerepük.
ovális ablak
A belső fül csontos falú csigájának egyik - hártyával borított - nyílása. Erre támaszkodik a kengyel talpa.
térdreflex
A térdkalács alá mért ütéssel kiváltott ingerválasz, a láb előrelendülése.
tanulás
Bevésés, megtartás és felidézés szakaszokat tartalmazó állati és emberi tevékenység.
szklerózis multiplex (sclerosis multiplex/SM)
Időben előrehaladóan romló állapotot mutató központi idegrendszeri megbetegedés. Az idegsejtek mielinhüvelyének gyulladásával, az axonok és neuronok pusztulásával jár. Klinikai tünetei a látóidegkárosodás, az arcideg érzékenységének fokozódása, gerincvelő károsodása, inkontinencia.
reflex
A külső vagy belső környezetből származó inger hatására bekövetkező ingerválasz.
gliasejtek
a lipoidok egyik típusa, molekulájában a glicerin két -oh csoportját zsírsav, a harmadika foszforsav észteresíti. a molekulának poláris és apolásis részei vannak. szerepük van pl. a biológiai hártyák képzésében stb.
nyugalmi potenciál
Nyugalmi potenciál A sejthártya belső és külső felszíne között mérhető potenciálkülönbség a sejt nyugalmi állapotában. Értéke sejttípusonként eltérő, általában -70– -90 mV körüli érték, a membrán belső felülete negatív a külsőhöz képest.
nyelv
A szájüregben elhelyezkedő izmos szerv. Hátsó része a nyelvgyök, amely a nyelvcsonton ered. További részei a nyelvtest és a nyelvcsúcs. Alsó felszínén nyálkahártyaredő, a nyelvfék rögzíti. Szerepe van a hangképzésben, a falatok fomálásában és garat felé továbbításában, valamint az ízérzékelésben van.
ingerület
A nyúlványos idegsejteken végighaladó elektromos jel.
reflexív
Az idegrendszer működésének alapegysége, amely érző, összekötő és mozgató idegsejtből áll.
köztiagy
Köztiagy A középagy és a nagyagy közötti agyterület. Két fő részre
tagolható, a talamuszra és a hipotalamuszra.
serkentő szinapszis
Működésük alapján a szinapszisoknak két típusát különítjük el: serkentő és gátló szinapszisok. A serkentő szinapszisok jellemzője, hogy az ingerületet átadó preszinaptikus sejt végződéséből felszabaduló ingerület-átvivő anyagok hatására a fogadó idegsejt membránja depolarizálódik, és akciós potenciál keletkezik. Jellemző ingerületátvivő anyaga az acetil-kolin és a glutamát.
szomatikus idegrendszer
Szomatikus idegrendszer Az idegrendszernek az a része, amely a külvilág ingereihez való
alkalmazkodást szolgálja és a vázizmok működését irányítja.
Működése javarészt tudatos.
szabályozás
Valamely működés rögzített értéken tartása visszacsatolással.
védekező nyálkahártya-reflexek
Nyálkahártya ingerlésével kiváltható reflexek, melyeknek célja a szervezetet érő károsító hatások kivédése, idegen anyagok eltávolítása.
piramispálya
száraz vagy aszályos területeken élő növények. levelük bőrszerű, vagy szőrözött, vagy pozsgás, de hiányozhatnak is. kutikulája vastag, légzőnyílásai besüllyedtek. száruk is gyakran pozsgás.
nyúltvelő
Az utóagy része, a gerincvelőhöz kapcsolódó agyszakasz.
ideg-izom szinapszis
Az izom összhúzódását a simaizmokban a vegetatív neuronok, a harántcsíkolt izmokban a mozgató neuronok ingerülete váltja ki. Az idegroston végighaladó ingerület ideg-izom közötti szinapszisban tevődik át az izomrost membránjára. A szinapszis felől érkező elektromos impulzus az izomrost membránjában akciós potenciált idéz elő, amely az ingerlés helétől végigterjed az izomrostmembránján. A depolarizációs folyamat hatása eljut a membrán alatt elhelyezkedő aktin és miozin fehérjeszálakól álló izomfonalakig. Hatására az összehúzékony izomfonalak aktinszálai behúzódnak a miozinszálak közé, így az izomfonal hossza megrövidül. Az összehúzódást az akciós potenciál továbbhaladása után elernyedés követi.
adrenalin
Adrenalin A mellékvesevelő hormonja, amelynek hatása a szimpatikus idegrendszer
hatásait egészíti ki. A szervezetet megterhelő helyzetekben növeli a
vércukorszintet és emeli a vérnyomást a szívritmust, a légzésszámot, tágítja a vázizomzat ereit stb..
vázizom
Az emberi szervezetet felépítő izmok azon csoportja, melyet a szomatikus idegrendszer segítségével, akaratlagosan működtetni tudunk. Szerkezetüket tekintve harántcsíkolt izmok. Ide tartoznak pl. az alsó és felső végtag izmai, a törzsizmok, valamint a mimikai, és nyakizmok. Nem tartoznak a vázizmok csoportjába a belső szervek falában található simaizmok.
repolarizáció
Repolarizáció A sejtmembrán nyugalmi potenciál értékének ismételt kialakulása.
paraszimpatikus idegrendszer
A szervezet energiaraktárait feltöltő, nyugalmi helyzetre utaló életfolyamatok jelzője.
vazopresszin (ADH/antidiuretikus hormon)
A hipotalamuszban termelődő és az agyalapi mirigyben raktározódó kilenc aminosavból álló peptidhormon a vazopresszin. Egyrészt hat az erek simaizomzatán, főleg az arteriolákon, meghatározva ezzel a perifériás ellenállást. Másrészt hatása van a vízvisszaszívásra a vesében, csökkentve ezzel a vizelet mennyiségét.
szinapszis
Az idegsejtek kapcsolódási helye más sejtekkel.
depolarizáció
Depolarizáció A sejthártya nyugalmi potenciál értékének csökkenése inger
hatására.
potenciálkülönbség
A potenciálkülönbség a két különböző ponton mért eltérő feszültségértékek közötti különbséget jelöli. Az emberi szervezetben az ingerületek terjedésének a hajtóereje, amelynek molekuláris háttere különböző feszültségfüggő ioncsatornák nyitása és zárása, amely a két ponton mérhető feszültségek változásához vezet.
gerincvelői vegetatív reflexív
Olyan zsigeri működést szabályzó reflexműködést biztosító struktúra, amelynek a központja a gerincvelő szürkeállományában helyezkedik el. Ilyen vesz részt pl. a székelés, a vizelés stb. reflexes irányításában.
- 10 tesztfeladatsor
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)