A sejtek
A sejt az élő szervezeteknek az a legkisebb egysége, amelyre az életjelenségek – anyagcsere, ingerlékenység, növekedés, osztódás – mindegyike jellemző. Az
élőlények minden életműködése sejtek közreműködésével valósul meg, ezért a sejtek felépítésének, működésének megismerése elengedhetetlen a biológia mélyebb összefüggéseinek megértéséhez. A sejtek vizsgálatával több tudományág is foglalkozik. A élet sejtszintű jelenségeit, a sejtek szerkezetét, a sejtalkotók felépítését és működését a sejtbiológia (citológia) kutatja. Az életjelenségek molekulák szintjén zajló eseményeit, az élő anyag felépítését és működését, a sejtekben lejátszódó anyagcsere-folyamatokat a biokémia – molekuláris biológia kutatja.Az élőlényeket sejtjeik felépítése szerint két nagy csoportra osztjuk. A prokarióták sejtjeiben nincs elkülönült sejtmag és sejtszervecskék, míg az eukarióta sejtekben a mag anyagát hártya választja el a sejtplazmától és sejtszervecskék találhatóak benne. Prokarióta sejtűek a baktériumok és a kékbaktériumok, eukarióták a növények, az állatok és a gombák.
Az egysejtűek sejtje minden életműködés ellátására képes. Az eukarióta többsejtűek sejtjei már rendszerint eltérő felépítésűek, és közöttük működésmegosztás van. A fejlettebb eukarióta élőlényekben a hasonló alakú és működésű sejtek csoportjai szövetekbe rendeződnek. A szövetes szerveződésű élőlények testében a szövetek, illetve a szövetekből felépülő szervek között alakul ki működésmegosztás. A szöveti sejtek meghatározott feladatok ellátására szakosodtak. Kialakulásuk nagyon nagy előrelépést jelentett az élővilág evolúciójában, mivel a szövetes szerveződés sokkal hatékonyabb anyagcserét, ezáltal a környezethez való jobb alkalmazkodást tett lehetővé.