Rövidlátás - távollátás
Sokféle elváltozás teheti szükségessé a szemüveg használatát. Ha a szembe jutó fénysugarak a szaruhártyán és a szemlencsén áthaladva már a retina előtt metszik egymást, akkor az ideghártyára már nem éles kép vetül. Ez esetben az ember közelre jól lát (pl. olvasáskor), de távolra életlenül. Ez a látáshiba, az ún. rövidlátás, könnyen korrigálható, ha a szem elé homorú lencsét helyeznek (szemüveget vagy kontaktlencsét), ami kissé szórja a fényt.
Gyakran okoz látáshibát az is, ha a szem optikai berendezései a szükségesnél kisebb mértékben törik meg a beérkező fénysugarakat. Ennek következtében az éles kép az ideghártya mögött keletkezne, tehát a retinára vetülő fénysugarak még életlen képet alkotnak. Ekkor a közeli tárgyakat nem lehet élesen látni, ezért ezt a látáshibát távollátásnak nevezik. Az 50 éves kor körül „menetrendszerűen" kialakuló távollátásnak az az oka, hogy a szemlencse rugalmassága csökken, ezért közelre nézésnél nem domborodik a szükséges mértékben. Ilyen esetben domború lencsével lehet látáshibát korrigálni.
Színtévesztés, színvakság
A színtévesztők szemében a csapok valamelyik típusa hiányzik, vagy nem megfelelően működik. Akinek a szemében két- (vagy mindhárom) féle csap működése hibás, az színeket nem tud megkülönböztetni. Ezt az állapotot színvakságnak nevezik.
Szürkehályog
A szürkehályog többnyire idősebb emberek szembetegsége. A szemlencse átlátszósága csökken, és nem engedi át a fényt az ideghártyára. Az elváltozás kialakulását elősegíti az erős napsugárzás. Ezért az olyan embereknek, akik rendszeresen tartózkodnak a tűző napon, célszerű napszemüveget viselniük. A kialakult szürkehályog műtéttel orvosolható. A beteg szemlencsét eltávolítják, és műanyagból készült lencsét ültetnek a helyére.
Kötőhártya-gyulladás
A szem gyakori fertőző betegsége a szemhéj belső felszínének, a kötőhártyának a gyulladása. A betegség erős könnyezéssel, szúró fájdalommal, a szemkörnyék kipirosodásával, súlyosabb esetben gennyes váladékozással jár. A kötőhártya-gyulladást okozó baktériumok ellen antibiotikumot tartalmazó szemcseppet, kenőcsöt ír fel az orvos. A szemhéj peremén sorakozó mirigyek gennyes gyulladása az árpa, amely kamillás borogatással, párakötéssel, antibiotikumot tartalmazó szemkenőccsel gyógyítható.