Társas viselkedés
Az állatoktermészetes élőhelyükönmagányosan vagy csoportokban élnek. A csoportok rendkívül sokfélék lehetnek. Családot alkotnak a szülők és utódaik, kolóniát a nagy telepekben élő családok, államot egyes rovarok és emlősök. A nyitott közösségekbe bármelyik fajtárs csatlakozhat (pl. kolónia), míg a zárt közösségekbe csak meghatározott egyedek tartozhatnak (pl. család, hangyák és termeszek államai). Sok esetben a csoporton belül az egyedek nem egyenértékűek, hanem rangsor alakul ki közöttük. A társas viselkedés fontos eleme az agresszió és a területkisajátítás.
Rangsor
A rangsor, szakkifejezéssel hierarchia azokban az állatcsoportokban alakul ki, amelyekben az egyedek személyesen ismerik egymást (pl. a baromfiudvar lakói, a páviáncsapat tagjai). A rangsorban elfoglalt hely vetélkedés, agresszív magatartás során dől el. A rangban elöl állók kedvezőbb helyzetben vannak a táplálékszerzésben, a párzásban stb. A rangsor sok szempontból előnyös. Egyrészt kiküszöböli a csoporton belüli felesleges erőszakot, másrészt elősegíti az erősebb, értékesebb egyedekfennmaradását, szaporodását. A rangban elöl állók az erősebb, értékesebb egyedek, ők jutnak először táplálékhoz, szaporodási lehetőséghez, ezáltal tehát az előnyösebb tulajdonságú egyedek maradnak fenn, szaporodnak, és örökítik tovább kedvező tulajdonságaikat.
Agresszív magatartás
Az etológusok a fajtársak közötti erőszakos magatartást nevezik agressziónak. Agresszív magatartás például a hímek közötti küzdelem a nőstényekért, a csoport tagjainak harca a rangsorban elfoglalt helyért, a territórium védelme a betolakodóktól. Az agresszív magatartás legtöbbször kimerül az erőfitogtatásban, a harcra alkalmas fegyverek mutogatásában, ezért sérülést csak ritkán okoz.
Területkisajátítás
Számos állatcsoportélőhelyén saját területet, ún. territóriumot foglal el, amelyet védelmez fajtársaival szemben. A territóriumvadászterületet, fészkelő- vagy búvóhelyet jelenthet. A népességek tagjai felosztják egymás között élőhelyükerőforrásait (pl. táplálék, ivóvíz). A populációfennmaradása szempontjából a területkisajátítás – territoriális magatartás – előnyös, hiszen a rátermettebb egyedek túlélését, szaporodását szolgálja.