Az emlősök osztálya az őshüllők egyik csoportjából alakult ki a földtörténet középidejében. Kültakarójukhámszövetetöbbrétegűelszarusodólaphám. Bőrüketszőrtakaró borítja, ami kiváló hőszigetelő. A madarakhoz hasonlóan, az emlősök is állandó testhőmérsékletű állatok. Bőrük rendszerint sok mirigyet tartalmaz: faggyú-, verejték- és tejmirigyeik vannak. Az osztály elnevezése onnan származik, hogy a tejmirigyek váladékával, emlőikből táplálják kicsinyeiket.
Az emlősökbelső megtermékenyítésűek. Az egyedfejlődés eltérései alapján az osztály képviselőit három csoportba soroljuk.
Emlősök táplálkozása
Emésztőkészülékükre jellemző, hogy szájüregükbengyökeres fogak vannak. A fogak feladata a táplálék megragadása, feldarabolása. A fog gyökere mélyen az állkapocsba ágyazódik, erősen rögzül. A fogsorban való elhelyezkedésük szerint a fogak különböző funkciójúak, alakjuk eltérő. Elöl a lapos, éles metszőfogakat találjuk. A metszőfogak mellett jobbról és balról az alsó és a felső fogsorban is egy-egy szemfog helyezkedik el. A ragadozókban ezek különösen jól fejlettek, mivel különösen alkalmasak a zsákmány megragadására. A szemfogak mögött a fogsort az őrlőfogak (más néven zápfogak) zárják. Az őrlőfogakrágófelülete a táplálkozási módnak megfelelően alakult. A húsevőkőrlőfogaitarajosak. Hegyes csúcsaik között éles perem húzódik. A száj zárásakor ollóként metszik el a húst. A növényevőkőrlőfogairedősek. A felső és az alsó fogsor összedörzsölésekor elmorzsolják a táplálékot. A mindenevőkőrlőfogaigumósak.
A táplálkozással függ össze az is, hogy egyes csoportokban bizonyos fogtípusok hiányoznak, például a növényevők egy részének nincsenek szemfogaik. A bélcsatorna hossza igen eltérő. A növényevőkbélcsöve jóval hosszabb, mint a húsevőké, mivel a növényi táplálék nehezebben emészthető. Az emlősök többségének végbele, húgycsöve és ivarutai külön nyílnak a külvilágba. Csak néhány fajnak van kloákája.
Emlősök légzése
Az emlősöklégzőkészüléke fejlett. A légutak az orrüregen, garaton, gégén, légcsövön keresztül vezetnek a két főhörgőbe, amelyek a két tüdőfélbe juttatják a belégzett levegőt. A hörgők gazdagon szétágazódnak, és a légutak utolsó elágazódásai, a hörgőcskék apró léghólyagocskákhoz vezetnek. A léghólyagocskák felszínén játszódik le a gázcsere.
Emlősök keringése
Az emlősökkeringési rendszerében teljesen elkülönül egymástól a két vérkör, akárcsak a madaraknál. Valamennyi emlősállatra jellemző, hogy a légzési gázokat szállító vörösvérsejteknek nincs sejtmagjuk, ezért vörösvértesteknek is nevezzük őket. A véralvadásban szerepet játszó vérlemezkék magvatlan sejttöredékek, mivel a kiindulási őssejtek szétdarabolódásával jönnek létre.