Tananyag választó:
Zaj, fény, zsúfoltság
A zajártalmak és az ellene való védekezés
Szervezetünk nem rendelkezik speciális védekező képességgel a zaj káros hatásaival szemben, és nem tudunk jól alkalmazkodni a zajos környezethez. Az állandó zaj ártalmas számunkra, ennél is károsabb viszont a hirtelen, erős hanghatás.
Az erős zaj rongálja a hallórendszert. A zajártalom okozta süketülés visszafordíthatatlan folyamat, és sem gyógyszerrel, sem műtéti úton nem gyógyítható. A nagyothallás sokat ront az életminőségen: nehezíti a kommunikációt, a rádióhallgatást, a filmek élvezetét, balesetveszélyes a közlekedésben, végső soron az egyén elszigetelődéséhez vezethet. A lármát egész szervezetünk megsínyli. A magas zajszint melletti, így nem kellőképpen pihentető alvás önmagában is negatív egészségügyi változások egész sorához elegendő: idegrendszeri bántalmakat okozhat, csökken miatta a koncentrálóképesség, megnőhet a reakcióidő, állandó fáradtságot, alvási zavarokat idéz elő, ezen kívül elősegíti a magas vérnyomás, emésztési zavarok kialakulását is. A nappali zaj is növeli a fáradtságérzést, ingerlékenyebbek leszünk, hajlamosak a fejfájásra, álmatlanságra, depresszióra. Az érzékenyebb emberek vérnyomása is megemelkedik zajterhelés hatására.
A zaj elleni küzdelemben megoldás lehet egy olyan szigorú építési szabályzat, amely eleve megtiltja lakóterületek létesítését zajnak nagymértékben kitett övezetekben, pl. repülőterek környékén.
A közlekedési zaj csökkentésére, illetve a további növekedés megakadályozására az utóbbi időben számos intézkedés történt. Az újonnan épült utak mentén a jobb útvonalvezetés, a korszerű burkolat, a zajárnyékoló falak jóvoltából a zajterhelés nem lépi túl az érvényes rendeletben előírt határértékeket. A közutak és vasútvonalak mellett Magyarországon is egyre több zajárnyékoló fal épül.
Megkezdődött a legzajosabb villamosvágányok elbontása, helyettük korszerű, gumiágyazatú pályák épülnek.