- 9 téma
abszolút víztartalom
Az abszolút víztartalom a növényekben, élőlényekben található víz mennyiségét jelenti.
addikció (szenvedélybetegség, kóros szenvedély)
Kémiai folyamat, melynek során két vagy több molekulából egy új anyag egyetlen molekulája keletkezik. Tuljdonképp összeadás, összegzés.
adrenalin
Az adrenalin a mellékvese által termelt hormon, amely fizikai megterhelés vagy stressz hatására termelődik. Feladata, hogy a fokozott izommunkához biztosítsa a megnövekedett energiaigényt, azáltal, hogy tágítja a vázizmok, a szív, az agy és a máj ereit, azonban a bőr, a bélcsatorna, a lép és a vesék ereit szűkíti. Emellett növeli a szívösszehúzódások erejét és a szívfrekvenciát. Fontos feladata még a szénhidrát-anyagcsere szabályozása.
agglomeráció
Az agglomeráció a nagyvárosok vonzáskörzetébe eső kistelepüléseket foglalja magába.
agyagréteg
A talaj egyik rétege az agyagréteg. A lápterületek kialakulásában és fennmaradásában elengedhetetlen. Egybefüggő vízzáró réteg, amely megakadályozza a talajvíz elszivárgását.
agykamrák
Az agyvelőben a kérges test alatt fekvő hosszanti rostokból álló képződmény. Kezdődik az agyvelő alapján az emlőtesteknél egy jobb és bal oszloppal, amelyek kezdetben az agyvelőben rejtve haladnak, majd felhajolnak, s szabadon domborodnak a harmadik agykamra felé.
agykéreg
Az agy felszíni rétegét alkotó szürkeállomány.
agytörzsi hálózatos állomány
Az agytörzsi hálózatos állomány az agytörzs része, melyben kettő központi terület található a vérkeringést szabályozó vazomotor, és a légzést vezérlő légzőközpontok rendszere.
akciós potenciál (ingerület)
Az idegrendszer működése során ingerületek keletkeznek és továbbadódnak a sejtekre, ezek a folyamatok a sejtmembrán működésével kapcsolatosak. Mivel a membrán áteresztőképessége iononként változó, így a két oldalon ellenkező töltésű részecskék halmozódnak fel. A sejt belseje és külseje között mérhető feszültséget nyugalmi potenciálnak nevezzük. Ennek legfőbb oka a membránban működő Na-K-pumpának nevezett szállító mechanizmus, mely működéséhez ATP-t igényel. Az ideg- és izomsejtek azonban nemcsak fenntartják az állandó potenciálkülönbséget, hanem inger hatására meg is tudják változtatni. Ekkor a membrán áteresztőképessége megváltozik, az inger hatására a sejtmembránt ugrásszerű növekedés éri, ezt nevezzük akciós potenciálnak. Az akciós potenciál egy küszöbjelenség, amelynek nagysága és alakja független az inger nagyságától, „mindent vagy semmi” módon jön létre.
aktív immunizálás
Elölt vagy legyengített kórokozót juttatnak a szervezetbe, ami elindítja az immunválaszt, és memóriasejtek képződéséhez vezet a kórokozó antigénjei ellen.
aktív pihenés
Aktív pihenésnek nevezzük, mikor a szabadidőnkben tapasztalatainkat gazdagító tevékenységeket végzünk.Ilyen például, ha sportolunk (ez fizikumunkra van kedvező hatással), ha olvasunk, színházba, múzeumba látogatunk el (ez elménket frissíti), stb.
akut stresszreakció
Akkor alakulhat ki, ha a személyt váratlan megrázkódtatás, ún. trauma éri. Az egyén bénulttá, tehetetlenné válik, a valóságot távolinak érzékeli. Emlékezetkiesés is felléphet.
alapízek
Táplálékfelvétel során az ember különböző ízekkel találkozik, és az ízérzékelés során valamilyen érzetet keltő fő ízeket nevezzük alapízeknek. Négy fő íz létezik: Az édes, a sós, a savanyú és a keserű.
alaptápanyagok
A tápanyagokat négy csoportba sorolhatjuk be: alaptápanyagok, kiegészítő tápanyagok, kísérő tápanyagok és a víz. Az alaptápanyagok azok, amelyek a szervezet számára nélkülözhetetlenek, mert fontos vegyületeket tartalmaznak, biztosítják a szervezet felépítését és energiaellátását, ezért rendszeresen kell fogyasztani őket. Az alaptápanyagok közé tartoznak a fehérjék, a szénhidrátok és a zsírok. A fehérjék feladata a sejtépítés, a szénhidrátok és a zsírok pedig az energiát biztosítják.
allergén
Allergiás állapotot létrehozó anyag, illetve tényező. Ezek lehetnek többek között: virágpor, házipor, állatszőr, stb.
allergia
A szervezet túlérzékenységi állapota, amikor az immunrendszernek egy túlzott reakciója jelentkezik valamilyen anyagra, melyek normális körülmények között semmilyen választ nem váltanak ki a szervezet részéről. Ezeket az anyagokat allergéneknek nevezzük, ilyenek a pollen, az állati szőrök, az atka, a penészspórák, de lehetnek élelmiszerek, gyógyszerek vagy vegyszerek is. A tünetek attól függnek, hogy milyen szervben történik az allergiás reakció. Például a levegőben terjedő pollenek a légutak és a szem szaruhártyájának a gyulladását okozzák, ilyen a szénanátha. Vagy a bőrön jelentkező allergiás tüneteket ekcémának nevezzük.
állóképesség
Az állóképesség a sportolás, a fizikai munkavégzés egyik előfeltétele. A szervezet azon képessége, hogy a nagymértékű fizikai terheléshez szükséges energiát biztosítsa. Az állóképesség fejleszthető megfelelő edzéssel, azonban csak akkor fejlődik, ha a szervezet a megfelelő fáradtsági szintre kerül. Az állóképesség függ a keringési, légzési és az anyagcsere rendszerek minőségétől, a mozgáskoordinációtól és az izomzat felépítésétől.
általános pszichológia
Az általános pszichológia ismert módszertana azzal jellemezhető, hogy a kísérleti személyt egzakt laboratóriumi helyzetben, megfelelő variált feltételek mellett vizsgálja, és így állapít meg törvényszerűségeket. Az általános pszichológiai törvényszerűségek, amelyek képesek a gyakorlati élet konkrét jelenségeinek reális magyarázatát adni, maguk is csak az olyan kutatás során tárulnak fel, amely kezdettől fogva a konkrét tevékenység reális feltételei között vizsgálja őket.
alultápláltság
Azokat az embereket nevezzük alultápláltnak, akiknek a súlya az egészséges testsúly alatt marad, ezt leggyakrabban a testtömegindexel (BMI) fejezzük ki. 18,5 alatti BMI-vel rendelkező személyek tartoznak az alultápláltak körébe. Általában két csoportba szokták besorolni az alultápláltakat, az egyik a mennyiségi éhezés, a másik pedig a minőségi éhezés. A mennyiségi éhezés, amikor a szervezet nem jut annyi táplálékhoz és tápanyaghoz, mint amennyire szüksége lenne, ez lehet szegénység vagy éhínség miatt. Míg a minőségi éhezés, amikor táplálkozás mellett a szervezet nem képes felvenni vagy megemészteni a táplálékot, valamilyen betegség vagy gyógyszer hatása miatt, vagy ha az emberek tápláléka nem tartalmaz megfelelő mennyiségű ásványi anyagot, nyomelemet, fehérjét vagy vitamint (pl. egyoldalú táplálkozás miatt) akkor az egészséges ember is lehet alultáplált, hiába fogyaszt el megfelelő mennyiségű élelmiszert, amely a jóléti társadalmakban okoz problémát.
alvászavar
Alvászavarról akkor beszélünk, ha az alvás tartósan nem teljesíti alapvető funkcióját, vagyis nem biztosítja a testi és a szellemi teljesítőképesség visszaállítását.
Alzheimer-kór
Ennek a betegségnek a tüneteit és jellemzőit először Alois Alzheimer német ideggyógyász jegyezte le, később felfedezőjéről nevezték el a betegséget. Leggyakoribb tünetei az elbutulás, a gondolkodás és a kognitív funkciók beszűkülése, a magatartásváltozás, majd ezt követően jelentkezik a gyors biológiai leépülés. A 65 év feletti lakosság 1%-át érinti ez a betegség, de sajnos e kor fölött öt évente megduplázódik az érintettek száma. A betegség oka ma még ismeretlen a kutatók számára. A kórlefolyás során a betegek eleinte csak feledékenynek tűnnek, később jelentkezik a rövid távú memória zavara (pl. nem emlékszik hova tett le valamit a beteg) majd ezután jelentkezik a hosszú távú memória zavara (pl. elfelejt személyes adatokat, születési dátumokat, nem ismeri fel a családját, rosszul tájékozódik térben és időben). Ez a betegség a személyiség széteséséhez vezet, „lassú halál”, de a mai orvostudomány jelentősen tudja lassítani ezt a folyamatot.
amfetamin
A vérnyomást emelő és a szívműködést serkentő, hatékony hormoneredetű gyógyszer. Napjainra használatát betiltották, mert súlyos függőséget okoz.
anabolikus
Az anabolikus folyamatok valamennyi fajtáját az a törvényszerűség jellemzi, hogy az anabolikus folyamat sohasem egyszerű megfordítása a megfelelő katabolikus reakciósornak. Az anabolizmus a legáltalánosabb megfogalmazásban bonyolult sejtalkotórész építőkövek, valamint azok kondenzációja révén létrejövő például fehérjék, nukleinsavak létrejöttét jelenti, egyszerűbb előanyagokból. E folyamatok csak a katabolizmussal párhuzamosan jöhetnek létre.
anabolizmus (felépítés)
Az élő szervezetekben zajló felépítő folyamat. A környezetből felvett szerves vagy szervetlen anyagok, illetve a szervezetben lebomló tápanyagok beépülése során növekszik az élő anyag mennyisége, pótlódnak az elhesznált anyagok.
angolkór
Más néven rachitis vagy D-vitamin hiány. Ez a betegség olyan csecsemőknél és kisgyermekeknél fordul elő, akiknek anyagcserezavaruk van, elsősorban a D-vitamin hiánya okozza. A gyermek csontjai az ásványi anyagok és a mész megfogyatkozása miatt megpuhulnak. Ezáltal a végtagok meggördülnek, a mellkas összeszűkül, az ízületi végek megvastagodnak, a hátgerinc, bordák és medence különféle elferdülései jelentkezhetnek. A betegség kialakulásának oka, hogy a gyorsan növekvő szervezet D-vitamin ellátását a táplálék nem fedezi, megelőzhető, ha a csecsemőknek és gyermekeknek külön adunk D-vitamint.
anorexia (anorexia nervosa)
Az anorexia az evészavarok egyik típusa, egy pszichés betegség. Teljes neve anorexia nervosa, mely a görög „orexis” vágy, „an-orexis” a vágy elvesztése szóból ered. A szó jelentése étvágytalanság, azonban ez helytelen kifejezés erre a betegségre, mivel ezek a betegek nem vesztik el az étvágyukat, csak tagadni illetve leplezni próbálják, mert félnek a súlygyarapodástól. A nervosa kiegészítés pedig a betegség idegi eredetére utal. Az evészavarok általában nőkre jellemzőek, főleg a fiatalok körében elterjedtek, a megbetegedések kb. 2-10 %-át teszik ki a férfiak. A tünetek legfőbb jele a testsúlycsökkenés, ezeknek a betegek testtömegindexe általában 17,5 alatt van. A nagyon alacsony testtömeget a betegek saját akaratukból érik el a táplálékfelvétel csökkentésével, valamint étvágycsökkentők és hashajtók használatával. Ezek a nők fokozottan rettegnek az elhízástól, testképük torzul, amit nem tudnak megítélni, és általában elmarad a menstruációjuk is.
antiallergén
Allergia ellenes, allergiát nem kiváltót jelent. Napjainkban egyre inkább arra törekszenek, hogy a legtöbb termék antiallergén legyen, hisz a rengeteg káros anyag, mely ételeinkből,a vízből, a levegőből kerül szervezetünkbe egyre súlyosabb allergiás megbetegedésekhez vezet.
antigén
Immunválaszt kiváltó, idegen anyag.
antioxidáns
Oxidálódás ellen védő anyag.
antitest (ellenanyag, immunglobulin)
A B-nyiroksejtek által az idegen anyag ellen termelt összetett fehérje, amely az antigénhez kapcsolódik, és megszünteti ennek hatását.
antitestes immunválasz
A B-nyiroksejtek az antigén felismerése után fajlagos, csak a felismert idegen anyag molekulájához kötődő ellenanyagot (antitestet) termelnek, amely semlegesíti az idegen anyagot.
antropometria
Emberméréstan, az ember testének méreteivel foglalkozik. A mérési adatokra az embertannak, a néprajznak és a képzőművészetnek van elsősorban szüksége.
aorta (főverőér)
A szív bal kamrájából kiinduló függőér az aorta. Ez a nagy vérkörnek, az egész test verőérrendszerének töve, a jobb kamrából a tüdő-verőér a kis vérkör vagyis a tüdőkön áthaladó s a vért oxigénnel telítő és szénsavtól megfosztó áramlás kiindulása.
arckoponya
A koponya elülső része, mely az érzékszerveket zárja magába.
artériás (ütőeres) nyomópont
Az artériás vérzések a legveszélyesebb vérzések közé tartoznak, mivel ha pár perc alatt nem látják el a sérülést a nagy mennyiségű vérvesztés következtében halálhoz vezethetnek. Ellátásukkor artériás nyomókötést kell alkalmazni. A nyomókötést használjuk még az erős vénás vérzések ellátásakor is. A kötés elkészítéséhez szükséges egy steril gézlap és egy gézpólya. A sebbe helyezünk egy gézgombócot, ezt lefedjük gézlappal, majd körkörös mozdulatokkal nyolcas alakban rögzítjük a pólyával. Átvérzés esetén az eredeti kötést nem szabad eltávolítani, hanem az eredetire újabb kötést kell alkalmazni.
A-vitamin
Az A-vitamin, más néven retinol egy zsírban oldódó vitamin, melynek hiánya farkasvakságot és a hámsejtek szarusodását okozza. Legnagyobb mennyiségben a tengeri és édesvízi halak májában fordul elő. Az A-vitamin nélkülözhetetlen a szemideghártya (retina) felépítésében, nevét is innen kapta. Egy felnőtt ember napi szükséglete 1,5 mg, azonban vigyázni kell, mert túladagolás esetén toxikus hatás léphet fel, ennek tünetei hajhullás, bőrgyulladás, sárgás bőrszín.
balkonkert
A balkon az erkélyek egyik típusa, ilyenek találhatóak a különböző társasházakban. Amikor a családok nem rendelkeznek saját udvarral vagy kerttel, azonban szeretnének zöldségeket, virágokat esetleg fűszernövényeket termeszteni, ilyen esetekben az erkélyeken különböző balkonládákban gondozhatnak növényeket, ezeket nevezzük balkonkerteknek.
barázdálódás
A megtermékenyített petesejt fejlődésének első szakasza. A barázdálódás lehet totális, mikor a petesejt egész tömege oszlik, és lehet partialis, mikor a sejtnek szikdús része nem vesz részt az osztódásban.
barlangos test
Tágas üregrendszert tartalmazó, kötőszövetes tokkal körülvett részlet, amely megfelelő ingerek hatására vérrel telítődik. A barlangos test teszi lehetővé a hímvessző merevedését.
beágyazódás
A megtermékenyülést követő 12. napon befejeződött a beágyazódás folyamata. Megjelennek az első véredények. A baba azonban még mindig csak egy kis pötty, körülbelül 0,5 milliméter. Mire a megtermékenyült és osztódásnak indult petesejt eljut a beágyazódásig, hét nap telik el. Ezen a héten a szedercsíra sejtjei két irányba fejlődnek. Az egyik részből embrió lesz, a másikból méhlepény, magzatburok és köldökzsinór.
behaviorizmus
A behaviorizmus az 1900-as évek elején kialakult pszichológiai irányzat. Követői, a behavioristák szerint a személyiség nem a lelki élet alapján határozható meg, hanem a viselkedés, a külső megnyilvánulások szerint. Ezeket a viselkedéseket az ember az egyéni élet során tanulja és rögzíti.
bélbaktériumok
A bélbaktériumok az ember szervezetében fontos szerepet töltenek be, szerepet játszanak a tápanyagok lebontásában, valamint a vitaminok termelésében.
bélbolyhok
A vékonybél belső felületén rengeteg apró kitüremkedés található, ezeket nevezzük bélbolyhoknak. A bélbolyhok feladata, hogy a már megemésztett táplálék tápanyagait felszívja, és a véráramba továbbítsa.
belső fül
A hallószerv legbelső, a csigát és az egyensúlyozás érzékszervét tartalmazó rész, melyet folyadék tölt ki. A belső fül a csontos tokból és az ebben helyet foglaló hártyás labirintusból áll; a labirintus részei a félkörös ívjáratok.
belsőépítészet
Az épületek külső megépítésén túl ezeknek az építményeknek a belső tereit is ki kell alakítani, ezt nevezzük belsőépítészetnek. Feladata a középületek és lakóházak belső tereinek az építészeti keretnek megfelelő és esztétikus hatást keltő kialakítása. Építészeti és iparművészeti elemeket is szokás használni, amelyek lehetnek beépített és be nem épített elemek. A belsőépítészet körébe tartozik általában a fürdőszoba, a konyha, a nappali, az étkező, a hálószobabútorok, a beépített szekrények, a lépcsők, a galériák, a mennyezet, és a falburkolatok megtervezése és kialakítása.
beteges szorongás
Élettanilag a félelem az idegrendszer által bizonyos belső-elválasztású mirigyek közrehatásával kiváltott s rövidebb-hosszabb ideig fenntartott reflexmechanizmus, amelynek objektíve észlelhető testi tünetei: légzésváltozás, szívdobogás, gyors pulzus, elsápadás, fázás, libabőr, reszketés, a feszítő izomtónus csökkenése stb. Lélektanilag és biológiailag a félelem túlnyomóan kellemetlen testi érzésekkel, s ha a félelem tárgya ismeretlen, erős szorongással járó nyomasztó lelkiállapot, amely sajátképpen az életmegóvó önvédelmi ösztönnek egyik természetes megnyilvánulása. A neurotikusnál a szorongás mechanizmusa az egyénre érthetetlen módon kapcsolódik bizonyos állatokhoz, tárgyakhoz, helyzetekhez, máskor főleg otthonról való eltávozáshoz, nyitott folyosón, hídon átjáráshoz stb. Súlyos fokain a beteg egyént szabad mozgásában és cselekvésében erősen zavarhatja és korlátozhatja. A gyógykezelésben nagy része van az önbizalom emelése mellett a munkaterápiának.
biofeedback
A biofeedback, lefordítva biológiai visszacsatolás, egy visszajelzés arról, hogy testünk hogy működik. Tág értelemben véve az is biofeedback, amikor a táncos mozdulatait csiszolgatja a tükörben nézve. Egyik fő célja a biofeedbacknek az, hogy a mindennapi elkerülhetetlen stresszt minél jobban el tudjuk viselni,kiegyensúlyozottabbak és egészségesebbek legyünk. A rendszeres relaxáció nagyon fontos ebben a rohanó világban. Másik cél az, hogy a betegségekből való felgyógyulást, a rehabilitációt elősegítse.
biokert
Azon kerteket nevezzük így, melyekben nem használnak vegyi, szintetikus anyagokat. A kártevők és betegségek kiküszöbölésére természetes anyagokat, akár növényeket alkalmaznak. Napjainkra nagyon elterjedt lett, hiszen sok megbetegedés okozója a rengeteg méregbevitel az emberi szervezetbe.
biológiai érték
A felvett táplálék biológiai értékét a benne található tápanyagok valóban hasznosuló hányada jelenti. Nagysága függ az adott élelmiszer emészthető összetevőinek arányától.
biológiai pszichológia
Az elméleti pszichológiának az a részterülete, amely a biológiai folyamatok és a viselkedés közötti kapcsolatot keresi.
bordaközi izmok
Az ember légző izomzatát a bordaközi izmok és a rekeszizom alkotja. A bordaközi izmok a bordák közt helyezkednek el, melyek feszességének változása a mellüreg térfogatát változtatja vízszintes irányban.
Broca-index
Broca, Paul francia orvos volt, antropológiával és etnográfiával foglalkozott, nagyszámú közleményt adott ki az izületi porcok megbetegedéseiről, tanulmányokat készített az agyvelő funkcióiról, a beszédközpontról, koponyamérésekkel foglalkozott. Az orrgyöktől v. az orrtövistől lefelé húzott merőlegesen kívül eső rész mutatja a prognatizmust, a faji jelleget. Broca, a vetületi módszer alkalmazása mellett, trigonometrikus úton számította ki.
bútor
Azoknak a helyiségeknek a része, ahol az emberek tartózkodni szoktak (lakás, iroda). A bútorok ezeknek a helyeknek a mozgatható részei, amelyek ülésre, fekvésre vagy a tárgyak tárolására alkalmasak. Ide tartoznak az ágyak, a székek, asztalok és a szekrények különböző típusai. Általában fából készülnek, de előállíthatóak fémből, műanyagból vagy fonott anyagokból.
B-vitaminok (B-vitamincsoport)
A vitaminok vízben oldódó csoportjához tartoznak a B-vitaminok, amelyek nagy mennyiségben fordulnak elő a májban. Fő forrásuk az élesztő. A B-vitaminok az anyagcserében játszanak fontos szerepet. A legelsőként felfedezett vitamin a B1 vitamin volt. Az ember napi szükséglete függ a korától, táplálékától és a munkájától, de általában 1,2-2 mg-ra van szüksége az emberi szervezetnek naponta ebből a vitaminból. A B2-vitamin a tejben fordul elő nagyobb mennyiségben, ezért ajánlatos mindennap fogyasztani. A B6-vitamin szerepet játszik az aminosav-anyagcserében, míg a B12-vitamin hiánya vérszegénységre utal. B vitaminhiány esetén nyelvgyulladás és a szájnyálkahártya elváltozásai fordulhatnak elő.
cannabis
Több fajtája ismert, általában rostnövényként termesztik. Egynyári, levele 3, 5, 7, ritkán 9 levélkéből ujjasan összetett, lándzsafűrészes. Frissen minden része erős, bódító szagú, kábító, ez a benne levő gyantától van. Egyik továbbtenyésztett változatának gyantájából készítik a hasist.
cement
A cement egy hidraulikus kötőanyag, amelyben a kötő- és adalékanyagok, valamint víz hozzáadásával kémiai reakcióba lépnek az anyagok egymással. A cementet az építőiparban használják kötőanyagként. A cementet mészkő és agyag hozzávetőlegesen 2:1 arányú keverékéből gyártják.
cianózis
A bőr és a nyálkahártyák kékes elszíneződése, szederjessége, amely a vér oxigénhiánya (vagy túl magas szén-dioxid-koncentrációja) következtében alakul ki. A cianózis a nitrátmérgezés jellemző tünete.
computer tomográf (CT)
Számítógépes röntgengép, mely a test valamely részéről vagy szervéről rétegfelvételeket készít.
cukorbetegség (diabetes mellitus)
A diabetes mellitus magyarul mézédes átfolyást jelent, és a cukorbetegség egyik fő tünetére, a túl sok cukrot tartalmazó nagy mennyiségű vizeletre utal. A cukorbetegségnek két típusát különböztetjük meg. Az 1-es típusnál a szervezet nem képes inzulint termelni, és általában fiatal korban jelentkezik. A 2-es típusú diabetes ezzel szemben általában időskori betegség, szoros összefüggésben az egészségtelen táplálkozással és az elhízással. Mindkét típus kezelése inzulin beadásával lehetséges.
C-vitamin
A C-vitamin, más néven aszkorbinsav nélkülözhetetlen a csontok, fogak, erek egészséges állapotának fenntartásához, a szervezet védekezőképességének, az immunrendszernek a megfelelő működéséhez. Vízben oldódó vitamin. Megtalálható a citrusfélékben, bogyós termésű gyümölcsökben, friss zöldségekben, savanyú káposztában. Főzéskor jelentős része elbomlik.
csapadék
A légköri páratartalom kicsapódásából keletkezett bármilyen halmazállapotban a földre érkezett víz tömege. Halmazállapot szerint lehet csoportosítani a csapadékfajtákat, eszerint lehet folyékony csapadék (eső, ködszitálás), szilárd kristályos (jég, hó) vagy szilárd szemcsés (hódara, jégdara).
csapok
A látás szerve a szem, amelynek a látósejtjeit csapok és pálcikák alkotják. A szem ideghártyájában találhatóak a csapok, feladatuk a színek érzékelése.
csápos kút
A csápos kút az aknás kút továbbfejlesztett változata, amellyel nagyobb vízhozamot lehet elérni. A csápos kútnál az akna falát a vízszűrő réteg magasságában megfúrják és a furaton keresztül hidraulikusan egy megfelelően kihegyezett acélcsövet sajtolnak kifelé. Ha a sajtoló elérte az akna falát, akkor további csöveket hegesztenek a meglévőre, és a sajtolás folytatódik tovább. Így a csáp akár a 70 m hosszúságot is elérheti. A legvégén a csápot körbe szigetelik. Ilyen csápból különböző irányban többet is el lehet készíteni. Nagy hozama miatt a csápos kutat az ipari víztermelésben alkalmazzák.
császármetszés
Császármetszést a szülések során szokás végezni, amikor valamilyen oknál fogva nem vezethető le a természetes szülési folyamat. Ilyenkor az anya hasát megnyitják az orvosok, majd a magzatot kiemelik a méhből a nyíláson át a magzat és az anya életének a megmentése céljából.
csatornázottság
Csatornázott területről olyankor beszélünk, amikor az adott terület közüzemi hálózattal van ellátva. A mai fejlett városokban nélkülözhetetlen a csatornázottság. Enélkül a szennyvíz az utcákra jutna, így járványok és különböző betegségek alakulhatnának ki.
dendrit
Az idegsejt rövid, általában gazdagon elágazó nyúlványa,
amely jellemzően a sejttest felé vezeti az ingerületet.
dependencia (függőség)
Latin orvosi kifejezés, függőséget jelent. Ebben az állapotban az egyén az általa megszokott élvezeti cikket fizikailag képtelen nélkülözni. Ez lehet alkohol, kábítószer, cigaretta. A függőség ugyanakkor lehet lelki eredetű, alárendeltség is.
deviancia
Egy adott társadalmi rendszerben érvényes normák áthágása. A szó használata újkeletű, az 50-es évek végén jelenik meg az amerikai szociológiában. Devianciaként értelmezhetjük többek között a ritualizmust, a passzív elidegenedést, a lázadást is.
dialízis (művesekezelés)
Olyan anyagok elválasztására szolgáló művelet, amelyek különböző sebességgel haladnak át féligáteresztő hártyákon. Ilyen például veseelégtelenség esetén művese alkalmazása.
dinamikus sérülés
A mozgási szervrendszermozgás közbeni, terhelés hatására bekövetkező sérülése.
diploma
A diploma egy bizonyítvány, melyre a felsőfokú tanulmányai sikeres elvégzése esetén jogosult a diák. Ezzel együtt státuszszimbólum is, ugyanis a diplomás embert a társadalom általában többre értékeli mind anyagilag, mind erkölcsileg. A diploma megléte komoly tárgyi tudást valamint olyan pozitív személyiségjegyeket feltételez, amik szükségesek a munka világában való érvényesüléshez.
direkt sérülés
testi függőség, általában kábítószerhasználat esetén fordul elő. ilyenkor a beteg testi közérzete a szer bevételétől függ (dependencia). megvonás vagy antagonista szer beadása esetén súlyos, esetleg végzetes elvonási tünetek alakulnak ki, melyek a szer megfelelő adagjával kiegyenlíthetők.
díszkert
Dísznövények termesztésére szolgál a díszkert. Ezeket nemcsak a házak körül telepítik, hanem üdülés, szórakozás, növények megismerésének céljából is kialakítanak díszkerteket.
drogprevenció
Droghasználat megelőzése. A drogok használatának káros hatásairól szóló felvilágosító kiadványok, tanácsadások, előadások.
dúc
A dúc, vagy másnáven ganglion, a környéki idegrendszerben található idegcsomók gyűjtőneve. A dúcok idegsejtekből és idegrostokból állnak, van testük és magvuk, valamint nyúlványokkal kapcsolódnak idegekhez. A gyomor- és bélrendszerben található testünkben a legtöbb dúc. A könyökünknél is található egy idegcsomó, amelyet, ha beütünk, éles, nyilalló fájdalmat érzünk.
D-vitamin
A D-vitamin, vagy másnéven kalciferol szerepet játszik a csontok és a fogak növekedésében, fontos a csontritkulás megelőzése szempontjából is. Csak megfelelő mennyiségű kalcium és foszfor jelenlétében fejti ki hatását. Főbb forrásai a csukamájolaj, tejszín, tojássárgája és a máj. Előanyagaiból a napfény hatására a bőrben is képződhet.
egypetéjű ikrek
Ikernek nevezünk egy anya terhességéből származó két vagy több újszülöttet. Egypetéjű ikreknél ugyanazon megtermékenyített petesejtből fejlődik ki két vagy több utód. Ezeknél az ikreknél a génállomány egyező, azonos neműek.
éhségérzet
Az éhség az az idegrendszeri állapot, melyet a szervezet tápanyagok iránti igénye idéz elő, az éhségérzet pedig ennek az állapotnak a felismerése. Az éhségérzet táplálkozási vágyat idéz elő, az embert táplálék felvételére, evésre készteti. Az éhség legfőbb tünete a kellemetlen közérzet, valamint a gyomor korgása, egyeseknél ez az állapot ingerültséget is okozhat. Az éhségérzetet az agy alsó részében lévő éhség- jóllakottság központ szabályozza.
ejakuláció (magömlés)
Ahhoz, hogy a sperma kijuthasson a péniszből két folyamatnak kell bekövetkeznie: az egyik az erekció, a másik az ejakuláció. Az erekció vagyis merevedés alatt a pénisz alakot változtat, nagyobbá és keményebbé válik. Az ejakuláció a spermának a péniszből történő ritmikus kiválasztódását jelenti. Ez a pillanat egybe esik a férfi orgazmusával
elegancia
Az öltözködés, lakberendezés és életmód olyan stílusban történő kivitelezése, mely a mindenkori közízlés szerint kiemelkedő finomsággal megoldott. Ide tartozik például a ruházati termékek kiválasztása, a lakberendezési tárgyak olyan összeválogatása, amikor megvalósul a magasabb minőségű anyagok alkalmazása és a kifinomult, szolid, egymással harmonizáló színek megtalálása.
élelmi rostok
A kiegyensúlyozott táplálkozás egyik fontos alkotóeleme a növényi (élelmi) rost. A táplálkozás szempontjából napi 30 grammnyi mennyiséget igényel a szervezet, az átlagfogyasztás 15 g körül van. Növényi eredetű élelmiszerekben található. Lehet vízben oldhatatlan, ilyen a cellulóz, és lehet részben vízoldékony, amelyek közül a lignin antioxidáns, csökkenti a koleszterin és toxikus anyagok felszívódását.
eleveniszapos szennyvíztisztítás
Az eleveniszap baktériumokban gazdag, pehelyképző baktériumokat tartalmaz, amelyet szennyvíztisztításra alkalmaznak. Az ülepített szennyvízhez eleveniszapot adnak, amely ennek a víznek a további lebegő anyagait átalakítja, és az ülepítéssel rendszerben maradt szennyező anyagokat ki lehet szűrni. A baktériumok a szerves szennyeződéseket is elbontják, és a víz tisztítása megvalósul.
elfojtás
Minden olyan folyamat összefoglaló neve, mely során az egyén valós érzelmeit, gondolatait nem nyilvánítja vagy mondja ki, ezzel lelki összeütközésbe kerül, és amely kihat a hétköznapjaira azáltal, hogy ezzel stresszt okoz. Ez a stressz odáig fokozódhat, hogy az életvitel romlását okozza, vagy akár testi tünetekben megnyilvánul (gyulladások), illetve az egyén kapcsolatainak romlását, agressziót is okozhat. Freud szerint az elfojtott érzelmek a vágyakban és az álmokban nyilvánulnak meg.
elkerülés
Az elkerülő személyek mindenkiben potenciális kritikust és ellenséget látnak, és azért értelmezik félre mások reakcióit vagy értékelik le a pozitív visszajelzéseket, mert félnek a visszautasítástól. Az elkerülés lényege, hogy senkinek sem adnak esélyt sem elutasításukra, sem pedig elfogadásukra.
előítélet
Olyan érzelmek, gondolatok összessége, melyeket az egyén az előítélet tárgyának megismerése nélkül fogalmaz meg. Ez az előítélet megjelenhet egy élethelyzettel kapcsolatban, de irányulhat egy ember vagy egy stílus felé is. Az előítélet nagyban befolyásolja az egyén másokkal való kapcsolatát, közösségbe való beilleszkedését illetve bármilyen jelenségről való vélekedését.
előszoba
A lakás azon helyisége, melybe a lakásba való belépéssel juthatunk. Ez a helyiség választja el a lakás többi részét a bejárati ajtótól. Mérete változó lehet, általában nem ez a lakás legnagyobb terű helyisége, berendezése is a belépő ember fogadását szolgálják, általában a kabátok, esernyők, lábbelik elhelyezésére szolgál. Gyakran található itt lábtörlő, illetve különböző kulcsok elhelyezésére szolgáló faliszekrény, polc vagy akasztó is.
elsőfokú égési sérülés
A négyfokozatú skála szerint értékelt legenyhébb égési sérülés. A sérülésben csak a bőr legfelső rétege érintett, ahol bőrpír, esetleg hólyag nélküli duzzanat jelentkezik, jellegzetes fájdalommal jár, érintésre, vagy hőforráshoz való közeledésre érzékeny. Ellátása során fontos a vizes hűtés, lehetőleg folyó víz alatt, az égett területen esetleg helyi gyulladáscsökkentő krémet, gélt, habot alkalmazhatunk.
élsport (versenysport)
A sport azon formája, mely során a sportoló nemzete élmezőnyének tagjaként nemzeti és nemzetközi megmérettetetéseken vesz részt, sportolói telejsítményét a sportága legmagasabb fokán méri össze más sportolók képességeivel. Rendkívüli igénybevételt jelent, az átlagosnál sokkal több edzést követel meg az élsportolótól, és gyakran élete más területei elhanyagolásra kerülnek az egyéni és egyben nemzeti dicsőség megszerzése érdekében.
emésztés
Az a folyamat, melynek során a táplálkozással szervezetbe juttatott élelemből, táplálékból a szervezet a számára szükséges tápanyagokat kivonja. Ennek módja a különböző enzimekkel való bontás, ennek során a legkisebb hasznos építőelemeire hasad a bevitt anyag. A szervezet pillanatnyi szükségletei szerint emészt, a fel nem használt anyagok salakanyagként távoznak.
emésztőmirigy
Az emésztőmirigyek az emésztésben vesznek aktívan részt. A gyomor-bélcsatornában zajló egyik funkciót végzik. Ez a funkció az elválasztó tevékenység, mely a tápanyagot lebontja és felszívódásra alkalmassá teszi.
emésztőnedv
Az emésztéshez szükséges erjesztőket tartalmazzák. Emésztőnedv a nyál, gyomornedv, epe, bélnedv. Ezek a nedvek alakítják át a bejutott táplálékot emészthető anyagokká.
emocionalitás
Ismeretes, hogy a két félteke eltérő emocionalitást mutat. Unilaterális agysérülések, féloldali inaktiválásos vizsgálatok, féloldali elektrokonvulziv kezelések, a patológiás sírás és nevetés lateralizálódása, a különféle epilepsziák vizsgálata és EEG asszimetriák mind egybehangzóan azt támasztják alá, hogy a jobbfélteke felelős a negatív emóciók generálásáért ill. észleléséért, míg a balfélteke a pozitívakért. Korábban elsősorban a limbikus struktúrák működéséhez kötötték az emóciókat, humán szinten azonban kiderült, hogy a frontális struktúrák jelentős szerepet játszanak az emóciók átélésében, generálásában és kifejezésében.
energiatakarékosság
Olyan környezettudatos magatartásforma, melyben az egyén arra törekszik, hogy életvitelének megfelelő szinten való fenntartásához a lehető legkevesebb energiát fogyassza el. Ennek sok komponense van, így például a vízfogyasztás mérséklése kapcsán a fogmosás közben a csap elzárása, a zuhanyzás idejének csökkentése, takarékos vízfelhasználású mosógép használata, stb. Az energiatakarékos életmód a környezet kímélése mellett anyagi megtakarítást is jelent.
érdeklődés
a művészetpszichológia az esztétika és a pszichológia határtudománya. durva elhatárolásként azt mondhatjuk, hogy míg a tradicionális művészettudományok a művekre helyezik a hangsúlyt, a művészetpszichológia a viselkedés, az élmény, a belső feltételek tanulmányozására. azaz a művészi teljesítmény létrehozását és felfogását befolyásoló pszichológiai mechanizmusok feltárására törekszik.
erekció (merevedés)
A péniszen bekövetkező, érfal elernyedés miatt létrejövő merevedés. Élettani alapja, hogy a pénisz felépítésében úgynevezett barlangos testek vesznek részt, melyek a hímvesszőbe belépő és onnan kilépő artériák és vénák köré rendeződnek. Ezek telődésével a véna összenyomódik, a vér nem vezetődik el, és létrejön az erekció. A telődés általában szexuális izgalom hatására jön létre.
ergonómia
A ésszerű munkaszervezés, az ésszerű erőkifejtés és az egészséges munkavégzés tudománya.
erőmű
Valamilyen kémiai vagy fizikai folyamat által elektromos energia előállítására alkalmas létesítmény. Felhasználhatnak megújuló energiaforrásokat, ilyen a szélenergia, vízenergia. Gyakran alkalmaznak atomenergiát, illetve nem megújuló energiaforrásokat, melyek közé a kőolaj és a szén is tartozik. Nem csak energia, de hő is előállítható ezekkel az erőművekkel.
értelmi fogyatékosság
Olyan, általában veleszületett állapot, melyet az értelmi képességek (gondolkodás, cselekvések koordinálása) csökkent mértéke jellemez. Különböző betegségek tartoznak az értelmi fogyatékosság körébe. Mértéke, súlyossága különböző lehet egyes esetekben, enyhe fokú fogyatékosságban az egyén még önellátásra képes, bizonyos felelős munkák elvégzése sem gátolt. Súlyos, esetleg halmozott fogyatékosság esetén akár egész életében gondoskodásra szorul a beteg.
érzékelés
Egy olyan komplex folyamat, mely folyamán a szervezetet ért különböző hatások, ingerek ingerületté alakulnak, és az érzékszervek működése (szaglás, látás, ízlelés, tapintás, hallás) által az idegrendszerbe jutnak, és ott feldolgozásra kerülnek. Az agy az ingerületek alapján érzeteket alakít ki. A beérkezett információk alapján nem pusztán egy kép alakul ki az agyban, hanem válaszreakciót is kialakít.
érzékszerv
A külső vagy belső környezet ingereit felfogó szerv, melyben
a receptorsejteken kívül más segédberendezések is találhatók.
érzés
Az embert körülvevő világból és más emberektől származó egyéni, mindenkinél különböző benyomások összessége. Az érzés általában nehezen szavakba önthető, teljességgel csak az érintett egyén számára megérthető gondolat, amely tudatosan vagy tudat alatt tetteit befolyásolja vagy vezérli, kapcsolatai kialakításában és a közösségbe való beilleszkedésében szerepet játszik.
esszenciális aminosav
Azok az aminosavak, amelyeket a táplálékkal készen kell felvenni, mert a szervezet sejtjei nem képesek előállítani őket.
ételfertőzés
Bizonyos kórokozók az étellel bejuthatnak a szervezetünkbe, és a bél nyálkahártyáját károsítva okoznak hasmenést. Az egyik leggyakoribb ilyen betegség a szalmonellafertőzés. Ennek tünetei a romlott étel fogyasztása után több mint hat óra múlva jelentkeznek, és általában mindenki megbetegszik, aki ugyanabból az ételből evett. Véres-nyákos hasmenéssel jár a vérhas (dizentériai, amelynek jellemzője, hogy kínzó alhasi görcsök, eredménytelen székelési inger is kínozza a beteget. A szalmonellák, a vérhas baktériuma és még egy sor más kórokozó által kiváltott hasmenések gyakran egy-két napig tartó mérsékelt lázzal is járnak. A tünetek általában néhány nap, olykor azonban csak egy-két hét alatt múlnak el teljesen.
eutrofizáció
A természetes vizek feldúsulása növényi tápanyagokban (pl. nitrát- és foszfátszennyezés). A folyamat következménye a víz oxigéntartalmának csökkenése, az élővilág pusztulása és a víz feltöltődésének felgyorsulása.
E-vitamin
Más néven tokoferol. Zsíroldékony vitamin, a zsírszövetben és májban raktározódik, antioxidánsként, gyökfogóként szerepel és az érelmeszesedés elleni védelemben is szerepet játszik. Hiánya esetén a here funkciója csökken, nőkben a vetélés és a magzatkárosodás esélye nő. A természetben a zöld növények, gabonafélék, máj tartalmazza. Átlagos napi szükséglet 10 mg.
exhibicionizmus
Kizárólag férfiakra jellemző zavara a nemi viselkedésnek, ami a nemi szervek mutogatásában nyilvánul meg.
fali lebeny
A nagyagy két féltekéjének a koponyatető alatt elhelyezkedő
része.
falósejt
A sejt a környezetéből élő vagy elhalt sejteket, sejtrészecskéket, baktériumokat, esetleg élettelen anyagokat vesz fel, kebelez be. A falósejtnek a magasabb rendű szervezetek sejtes védekezésében van jelentős szerepe. A vérben és a szövetekben bekebelezik az elpusztult sejteket, idegen, káros anyagokat.
falu
Ősi társadalmi alakulat, mellyel a letelepedés korszakában a világ minden népénél találkozunk. Falunak nevezzük ma a kis- és nagyközségeket, melyeknek lakói általában mezőgazdasággal foglalkoznak.
fáradtságérzet
Az a jellemző érzés az emberben, hogy nem kellően friss, koncentrálóképessége, szellemi és testi ereje csökkent. Jelentős fizikai vagy szellemi igénybevételt követő érzés, de tartós, pihenéssel nem múló fáradtságérzet esetén betegségre is gyanakodni lehet. Levezetésének legjobb módjai a testmozgás és a pihentető tevékenységek, mint az olvasás, alvás.
fedőkötés
A sebellátás során felhelyezett kötések egyik típusa, kisebb sebekre illetve nyomókötések tetejére helyezzük fel. Lényege, hogy a sebre nem helyezünk nyomókötést, hanem megfelelő fertőtlenítés után mull-lapot helyezünk rá, és mullpólyával körkörösen vagy kalácsszerűen rögzítjük. Fedőkötést alkalmazunk még azokban az esetekben is, mikor átázik egy kötés, az elsősegélynyújtás során azt nem kicseréljük, hanem a tetejére teszünk még egy réteg fedőkötést.
fejlődéspszichológia
Az elméleti pszichológiának az a részterülete, amely az egyéni fejlődés sajátosságait vizsgálja a születéstől az öregkorig.
félelem
Olyan negatív emberi érzés, melynek során az egyént valamivel kapcsolatban egy általános szorongás jellemzi, különböző negatív végkimenetel lehetőségeit érzi valószínűnek és a fájdalom, veszteség előérzete dominál az érzéseiben. Ezt az érzést gyakran valamilyen negatív élmény, egy riasztó, fenyegető élethelyzet idézi elő. Nagyon fontos alapérzés, az evolúció során a túlélést segíti elő.
felettes-Én
Az Ödipusz komplexus a gyerekeknek az ellenkező nemű szülője iránt érzett nemi vonzódása és egynemű szülője iránti gyűlölete. Az Ödipusz komplexus ösztönkívánalmaira való reakció alakítja ki a felettes-ént, mely az egyéniség morális tényezője. Az ember e része felügyeli tetteink erkölcsiségét a tanult normák szerint.
felhám
A bőr felső rétege, amely hullámos felszínnel kapcsolódik az alatta levő irhához. Többrétegű elszarusodó laphám építi fel.
fényszennyezés
A fényszennyezés, vagyis a mértéktelen kivilágítás káros hatásaira a csillagászok figyeltek fel elsőként. Nem véletlenül, hiszen a csillagászati kutatásokat helyenként már teljesen lehetetlenné tették a földi fényforrásokból származó, a természetes háttérfényesség sokszorosát kitevő zavaró fények.Amerikában 1986-tól léteznek fényszennyezéssel foglalkozó rendeletek, mára több mint ötven. Szövetségi szintű jogforrás még nem született, a jelenség fontosságát még csak most kezdik érzékelni. A közvilágítás fényszabályozásával az Európai Unió EUREKA programja foglalkozik. A magyar jogrendszerben ismeretlen kifejezés a fényszennyezés fogalma. Hazánkban eddig egyetlen település, a Komárom - Esztergom megyei Dág község helyi rendelete (1998) szabályozza a világítást, illetve fogalmaz meg szabályokat a fényszennyezés elleni védelemről.
ficam
Olyan ízületi sérülés, amelynek jellemzője, hogy az ízülettel kapcsolódó csontvégek eltávolodnak egymástól, és a végtag deformált helyzetben rögzül. Ekkor az ízesülő csontvég kimozdul az ízületi vápából. Jellemző tünetei az éles fájdalom, az ízület mozgásának csökkenése, duzzanat. Ficam esetén fontos az érintett végtag teljes nyugalomba helyezése, és orvosi vizsgálattal való meggyőződés a sérülés mértékéről.
figyelem-koncentráció
A koncentráció azt jelenti, hogy az ember az adott, éppen elvégzésre váró feladatra, munkára összpontosítja a figyelmét, igyekszik az energiaforrásait annak áldozni a minél pontosabb feladatmegoldás, munkavégzés érdekében. Ehhez pihentség és időnkénti szünet megtartása szükséges, mikor az ember felfrissülhet. Különböző anyagok, mint például a koffein javítják a koncentrálóképességet.
fizikai munkavégzés
Megkülönböztetünk szellemi- és fizikai munkavégzést. Fizikai munkavégzés alatt azt értjük, mikor az emberi test van megterhelve, ilyen például a sport, a fizikai munkák (pl. köműveskedés, favágás, stb.).
flow (áramlat, tökéletes emberi élmény)
Csíkszentmihályi Mihály pszichológus kutatta. A flow fogalma egy olyan állapotot ír le, mely során az ember teljesen elmélyül egy tevékenységben. A koncentráció és a kontroll érzése rendkívül magas, úgy érezzük mintha egy energiahullámon ülnénk, a gondok és mindennapi problémák háttérbe szorulnak, az időérzékelés is megváltozik.
fogamzásgátlás
Vannak természetes fogamzásgátló módszerek, melyekhez nem kell sem eszköz sem gyógyszer. 1.Mechanikus gátlószerek, ezek közé tartozik a férfiak esetében a gumi óvszer, a nőknél pedig a pesszárium. 2.Intrauterin, vagyis méhen belüli spirálok. 3. Hormonális fogamzásgátló szerek, ide tartozik az antibébi tabletta.
fogkorona
Az ember fogának az a része, mely szabadon nyúlik a szájba. A fogkoronát zománc borítja. A fogkoronán megkülönböztetjük az ajkak felé forduló, a nyelv felé, továbbá a szomszédos fog felé tekintő felszíneket és a harapásnál egymásra tolódó vagy egymás fölött elsikló felszínt.
fogmeder
Itt foglalnak helyet a fogak az állcsontokba beékelődve.
fogszuvasodás
A fog állományának – zománcréteg, dentinállomány – pusztulása a szájüregben található baktériumok anyagcsere-termékeinek hatására.
fogtömés
A fogszuvasodással károsodott fog helyreállítására irányuló fogászati eljárás, melynek lényege, hogy a fogon keletkező sérülést egy alkalmas anyag segítségével helyrehozzák, a fog eredeti felszínét igyekeznek visszaállítani. A tömés anyaga szerint sok csoportba osztható, használnak amalgámtömést, látható felszíneken kedvelt az úgynevezett fehértömés, mert az a szürke amalgámmal ellentétben nem üt el színben a fogazattól. Létezik aranytömés is, mely drágasága mellett igen időtálló fogtömési fajta.
foggyökér
A fognak a fogmederben foglalt része a foggyökér. Az emberi fognak egy vagy több gyökere van, cementállomány borítja, ezt pedig a gyökérhártya.
formális logika
Csupán a gondolkodás szabályait tekinti, vagyis azt, hogy a gondolkodás önmagával összhangban legyen, a gondolat tartalma lényegtelen.
fotokémiai szmog (nyári szmog, Los Angeles típusú szmog)
Ez a típus forgalmas nagyvárosokra jellemző, fő okozói az ózon, a kipufogó gázokból származó nitrogénoxidok (NO, NO2), valamint szénhidrogének keveréke (alkének, alkánok, aromás szénhidrogének). A nappali UV-sugárzás hatására előbb ózon, majd a fenti vegyületekből reaktív szerves gyökök, végül peroxi-alkil-nitrátok keletkezhetnek. A fotokémiai szmog erősen izgatja a nyálkahártyát, az ózon pedig károsítja a növények leveleit. A fotokémiai szmog 25-35 °C hőmérséklet, alacsony páratartalom és 2 m/s alatti szélsebesség esetén jöhet létre. Ilyen típusú szmogot először 1985-ben észleltek Magyarországon.
főhörgő
A légcső kettéágazásával keletkező, jobb és bal oldali ágra osztható szerv, az alsú légutak része. A kettéágazás a mellkasi negyedik csigolya magasságában történik meg. A jobb oldali főhörgő körülbelül 2.5, míg a bal oldali kb. 5 cm hosszúságú. Felépítésében csillószőrös hengerhám, nyákot termelő kehelysejtek, simaizom, mirigyek, és szilárdító szerepű porcos gyűrű vesz részt. A tüdőkapuban lebenyhörgőkre ágazik.
frusztráció
Valamilyen terv be nem teljesülése miatt érzett csalódás, és ebből a kudarcból következő zaklatottság. Az alkalmankénti, átmeneti frusztráció része az egészséges életnek is. A folyamatos frusztrációt azonban, legyen az akár párkapcsolati, akár munkahelyi eredetű, vagy más forrásból származó, az emberi szervezet egy stresszhatásként éli meg, aminek különböző kóros testi elváltozások lehetnek a következményei.
fullánk
A méhekre, és közeli rokonaikra, a darazsakra jellemző szerv, mely a potroh hátsó részén helyezkedik el. A két család közti különbség, hogy a méhek fullánkja nem sima felszínű, a rovar csípése után szükségszerűen a bőrben marad, az állat pedig elpusztul. A darazsak ezzel szemben simább felszínű fullánkkal rendelkeznek, mérgüket ezen keresztül juttatják áldozatukba, és többszöri támadásra is képesek. Méh- vagy darázscsípés esetén allergia vagy súlyos gyulladás léphet fel.
futószalag
Egy széles, hosszú, általában valamilyen műanyagból készült szalag, melynek két vége egymáshoz rögzített állapotban egy gyakorlatilag önmagába visszatérő felületet alkot. Ezt a szalagot egy vagy több hajtódobra illesztik, amelynek forgatásával a szalag mozgásba hozható. A sorozatgyártások során nagy méretben alkalmazzák, de a mindennapokban megtalálható például az élelmiszerboltok kasszáinál is.
fürdőszoba
A lakás azon helyisége, amelyben a lakók a napi higiéniás szükségleteiket, tisztálkodási műveleteiket elvégzik. Jellemző felszerelései közé tartozik a mosdókagyló, törülköző, tükör, fürdőkád vagy zuhanykabin, illetve a tisztálkodószerek (tusfürdő, szappan, fogmosás kellékei), és egyéb, a higiéniás, kulturált megjelenéshez szükséges használati tárgyak és kellékek, például fésű, körömvágó készlet.
garat
A száj- és orrüreg mögött, a gerincoszlop előtt lévő laposdad üreg. A gége és a fülkürtök is ebbe nyílnak. Nyálkahártyával bélelt izmos fala van, amely hátul a gerincoszlopnak támaszkodik, belső fala, amelyen a garatmandula van elhelyezve, az agyalapon levő bárzsingi gumóhoz tapad, elöl a hortyogók által az orrüreggel, a szájpadívek által körülfogott toroknyílás által pedig a szájüreggel áll összeköttetésben. Fő feladata a nyelés közvetítésében áll.
gazdaságosság
Egy tevékenység azon tulajdonsága, miszerint a véghezviteléhez szükséges anyagi ráfordításokat, költségeket meghaladó mértékű eredményeket képes felmutatni. A sikeres gazdálkodás alapvető fontosságú törekvése, hogy gazdaságosan működjön, és az így létrehozott többletet akár az adott vállalkozásba visszaforgatva, akár egyéb módon hasznosítsa. A gazdaságosság közvetetten a sikeresség mércéje a gazdaságban.
génkezelt (genetikailag manipulált, GMO)
A géntechnológiának köszönhetően a növényeket ma már olyan tulajdonságokkal láthatjuk el, melyeket hagyományos technikákkal sosem érhetnénk el. Ily módon természetesen nem csak a növények génszerkezetét változtathatjuk meg: a gének laboratóriumi körülmények között történő módosítása az ember természet fölötti uralmát új dimenziókba helyezi. Az orvoslás területén is alkalmazzák a transzgén eredményeket, hogy olyan fehérjéket állítsanak elő, melyek bizonyos gyógyszerek felépítéséhez elengedhetetlenek. Ilyen például a növekedési hormon vagy a hepatitisz B elleni vakcina. A cukorbetegség kezelésére használt inzulint manapság már nem a sertés hasnyálmirigyéből állítják elő, hanem módosított baktériumok segítségével hozzák létre.
genny
Gyulladás helyén felszaporodott folyadék, mely elpusztult fehérvérsejteket, kórokozókat és elhalt szövetet tartalmaz. A genny a gyulladás természetes velejárója, a felszaporodott folyadék egyik típusa. Az említett kórokozók lehetnek baktériumok, vagy egyéb kórokozók, amik fertőzőek, emiatt a gennyedző sebet rendszeresen tisztítani és fedni kell.
gerincvelő
A gerincoszlopot alkotó csigolyák közepén található lyukban elhelyezkező, kisujjnyi vastagságú, henger alakú szerv, a központi idegrendsezr része az agyvelő mellett. Belőle két oldalt a gerincvelői idegek lépnek ki. Rögzítésében a gerincvelői folyadék és a központi idegrendszer burkai játszanak szerepet. Feladata a reflexek kialakítása és az ingerület továbbítása a központi idegrendszer többi része felé.
gliasejt (támasztósejt)
Az idegrendszer támasztó szövete, az egyik idegsejtet köti a másikhoz. A gerincesek idegrendszerében fajtól függően több mint tízszer-ötvenszer annyi gliasejt van, mint neuron. Feladatai az idegsejtek támasztása, az idegsejt-csoportok egymástól való elválasztása, myelin-hüvelyek létrehozása, törmelék, elhalt idegsejtek fagocitózisa, az extracelluláris tér pufferelése. Az információ feldolgozásban azonban nem vesznek részt.
globális
A globális szóval az egész világra kiterjedő rendszereket, problémákat szokták jellemezni. A közlekedési globalizációt Denis Papin nagynyomású dugattyús gőzgépével alapozta meg. Ennek az új meghajtási lehetőségnek a kihasználásával jelentek meg a gőzmozdonyok és a gőzhajók. Az emberek elkezdték mérlegelni az egész világra kiterjedő kereskedelem lehetőségét. Az 1800-as évekre a gőzgépek segítségével az áruk és a személyes kapcsolatok sok országot elértek. Az 1900-as években megjelentek a belsőégésű motorok, így sokkal hatékonyabb lett a fosszilis energiahordozók kihasználása. Ennek ereményeképpen a kereskedelem és személyszállítás felgyorsult. Manapság egy nap alatt a Föld bármely pontjára el lehet jutni.
gondolatminta
a fehérvérsejtek egyik típusa. a lebenyezett magvú sejtek
kisméretű idegen szemcsék bekebelezésére képes.
gondolkodási zavarok
A gondolkodás zavara arra a tünetegyüttesre alkalmazott fogalom, amikor egy beteg beszédzavara gondolatainak rendezetlenségére utal. Ez többféleképpen is megnyilvánulhat: hadarásban, mintha félnének, hogy elfelejtik a lényeget, rendszeresen eltérnek a tárgytól a mondat közepén, vagy csak elfelejtik azt, és hirtelen elhallgatnak, mintha a beszélgetés végére értek volna.
granulocita
A fehérvérsejtek egyik típusa. A lebenyezett magvú sejtek
kisméretű idegen szemcsék bekebelezésére képes.
gyomor
A tápláló csatornának legtágasabb része. Az ételek a szájból a garatba, onnan a nyelőcsövön át a gyomorba jutnak. A gyomor közvetlenül a rekeszizom alatt fekszik, a hasüreg felső részében, amely az alsó bordák közé esik. Hozzávetőlegesen hajlott körte formája van.
gyomorfekély
Keletkezésében valószínűleg elsőrendű fontosságú a vegetatív idegrendszer működészavara. Kialakulásában pszichés tényezők is közrejátszanak. Az állandó idegfeszültség és a vele szorosan összefüggő vegetatív idegrendszeri zavar következtében a gyomor vérellátása romlik, a gyomornedv- elsősorban a sósavelválasztás fokozódik. A sósav a rossz vérellátású területen kimarja a gyomor nyálkahártyáját.Ez a mintegy lencsényi, körülírt elhalás a fekélybetegség okozta első jellegzetes kórbonctani elváltozás.
gyökérzónás szennyvíztisztítás
A vizek biológiai tisztításának egyik modern, környezetbarát módszere, amely arra épül, hogy a növények felveszik a számukra szükséges anyagokat a szennyvízből. Ez a módszer ugyan csak bizonyos típusú szennyvizek kezelésére alkalmas, de a költségei minimálisak, így valószínűleg a jövőben gyorsan el fog terjedni.
gyűrűporc
A gyűrűporc(cartilago cricoide) a gége alapját képezi, amely a kannaporccal (cartilago arytenoidea), gége fedővel (epiglottis) és a pajzsporccal (artilago thyroidea) együtt annak vázát alkotja. A gyűrűporcnál kezdődik a légcső. Fő feladat a gége nagyságának szabályozása.
hajszáleres vérzés (kapillárisvérzés)
A hajszáleres vérzést a sok pontból történő szivárgás jellemzi. Vérzés alatt értjük a valamely okból megnyitott vérerekből a vérnek kiömlését akár a test külső felszínére, akár pedig a szövetekbe.
hall
A hall az előszoba mellett helyezkedik el közvetlenül, gyakran használják étkezőnek, vendéglátóhelynek. Általában ablaktalan, ezért a megfelelő világítása és a falak világos festése, illetve világos színekkel történő tapétázása fontos az ergonómikus külső szempontjából.
hallucinogén
s alakban görbült csont, a vállöv elülső része. felnőtt emberben 14-15 cm. hegyes szögben kerszteződik az első bordával, közöttük haladnak a kulcscsont alatti erek s a felső végtag idegei.
hálószoba
A hálószoba a pihenés, az alvás helyszíne. Bútorzatának központi része az ágy. Kiválasztása rendkívül fontos, mert életünk egyharmadát alvással töltjük.
hangerősség
Az a nyomatékbeli fok, amellyel egy zeneművet, akkordokat és hangokat megszólaltatunk.
hangnyomás-szint
A zajszint mértékegysége a decibel. A hallás frekvenciafüggő, a mélyebb hangok tartományában fülünk egyre érzéketlenebb, ezért alacsonyabb frekvenciákon erősebb zajszint engedhető meg. Átlagos zajszint (= egyenértékű hangnyomásszint): Ha a megítélési időben különböző időtartamú, kis és nagy zajszintek váltakoznak, ezek hatásával egyenértékű zajszintet számolunk ki és hasonlítunk a teljesítendő határértékhez
harmadfokú égési sérülés
A másik nevét a teljes vastagságú égés onnan kapta, hogy a bőrt egész vastagságában érinti, a teljes szerkezetét roncsolja. A harmadfokú égést szenvedett bőrfelület cserzett bőrhöz hasonlít, lehet fekete, barna és vörös. Fájdalom érzet nincs, ugyanis az irhában található fájdalomérző receptorok elpusztulnak. Mellékhatásként még súlyos anyagcserezavart és folyadék veszteséget okoznak az adott területen.
háztartási hulladék
Háztartási hulladéknak minősül: a lakásokban és egyéb ilyen célt szolgáló helyiségekben, valamint a társas-, lakóházak közös használatára szolgáló helyiségekben, a kerti és egyéb gazdasági, valamint kisipari és kereskedelmi tevékenység következtében keletkezett hulladék. Nem minősülnek annak az elhullott állati tetemek, a robbanás veszélyes, mérgező vagy fertőző anyagok.
híd
A nyúltagy és a középagy között agyterület, az agytörzs
része.
higiéné (higiénia)
A görög mitológiában az orvostudomány istenének lányát hívják Hygeiának, az ő nevéből származik a higiénia szó, melynek jelentése rend, tisztaság, fertőzésektől való mentesség. A higiénia része a személyi és a mentálhigiéné is. Az előbbi szó az egyén tisztaságát, ápoltságát, egészségességét takarja, míg az utóbbi az önismerettel, a problémáink megoldásával, tehát lelki egészségünkkel kapcsolatos.
hipertónia (magasvérnyomás-betegség)
Magyarul: magas vérnyomás. A vérnyomást akkor mondjuk magasnak, ha a felső (szisztolés) meghaladja a 150, az alsó (diasztolés) érték pedig a 90 Hgmm-t. Oka az esetek nagyobb részében ismeretlen, de az idegrendszer és az egyén adottságai fontos szerepet játszanak kialakulásában. Fejfájást, szédülést, ingerlékenységet okoz, tartós fennállása a szív, az erek, az agy, a vese károsodásához vezethet.
hipervitaminózis (vitamintöbblet)
A szervezetben fellépő kóros elváltozás vitaminok túladagolása következtében.
hipovitaminózis (vitaminhiány)
Orvosi kifejezés, nem kielégítő vitaminellátottság esetén fellépő állapotot jellemeznek így.
homoszexualitás
Olyan ember, akinek a nemi vágya tartósan és kizárólagosan az azonos neműek felé irányul.
hosszú távú memória
Az emlékezetnek a része, amely az észleléstől számítva néhány perctől, akár éveken át is tárolhatja az információkat.
hőguta
Akkor támad, ha az emberi testben a meleg nagyon megnő. Napsugárzás, zárt térben túl sok ember jelenléte, napon végzett megterhelő fizikai munka is okozhatja. A hőguta vagy a hőmérséklet tetőfokán vagy órák múlva következik be. Következményei lehetnek görcsök, izomrángás, zavartság.
hörgőcske
A tüdő légzőapparátusának része, léghólyagocskái.
hulladék
Nyersanyagok feldolgozásakor keletkező, többnyire az illető nyersanyag része vagy vegyi folyamat során a feldolgozott nyersanyagból keletkező anyag. A hulladék újrahasznosítása a kultúra emelkedésével úgy közgazdasági, mint közegészségügyi tekintetben mind nagyobb fontosságra emelkedik.
hulladékégető
A hulladékégetők a hulladék egyfajta kezelését végzik, elégetik azt. Hátránya, hogy így a szemét nem tűnik el, csak átalakul légnemű anyagokká, amik tovább szennyezik a környezetet, valamint a keletkezett hamu maga is hulladék. Előnye, hogy a keletkezett hőmennyiség segítségével elektromos áramot, és távhőt is elő lehet állítani.
ifjúsági kultúra
Speciális értékrend, melyet a fiatalok éreznek magukénak, meghatározhatja viselkedésüket, személyiségük fejlődését, szabadidejük eltöltését. Az ifjúsági kultúra nagyon gyorsan reagál a társadalmi és politikai változásokra. Az ifjúsági kultúra megnyilvánulhat ifjúsági mozgalmakban is.
illemhely (WC)
Vannak bizonyos szükségleteink, melyeket lehetőség szerint fedett, zárt térben tudunk elvégezni. Erre a célra ma már sokféle megoldás létezik. A kültéri fából, kőből készült kis építmények mellett megjelentek a beltérben kialakított helyiségek. /angol WC/ Szabadtéren időnként szükséges mobil illemhelyek felállítása is. Találunk ilyen helyiségeket a vonatokon, sőt a távolsági buszokon is. A vegyipar különféle készítményekkel segíti ezen helyiségek kulturált állapotban tartását.
impotencia
Az impotencia kialakulásában mind testi mind lelki okok közrejátszhatnak. A dohány nikotinja általánosan kedvelt drog. Az égéstermékek belégzése a drog hatásától függetlenül is rendkívül káros. Sokszorosára növeli a rákbetegség kockázatát, a szív és keringési betegségek kialakulását. A dohány szűkíti az ereket akadályozva a vér szabad áramlását. A merevedési problémákkal küszködők gondjait legnagyobbrészt a verőér beszűkülése okozza.
információ
Adat, amely ismeret hiányt csökkentő hírt, tájékoztatást közöl. Általában értéket képvisel, melynek nagysága változó. Mennyisége az idő előrehaladtával egyre nő. Informatikai értelmezésben adathalmazt jelent, legkisebb mértékegysége a bit.
informatív
Az informatív jelentése: tájékoztató jellegű, infomációt közlő. Informatív szándéknak nevezzük azt a viselkedésmintázatot, amely segítségével egy információhalmazt nyilvánvalóvá akarunk tenni a kommunikációs partnerünk számára. Például iskolában a tanár informatív szándéka a magyarázatában nyilvánul meg.
ínhüvelygyulladás
Az ínhüvelygyulladás ínsérülés következtében kialakuló gyulladásos folyamat, fájdalommal, duzzanattal, az érintett terület érzékenységével jár. Oka általában sérülés, vagy megerőltetés, de például cukorbetegséghez is társulhat. Leggyakrabban a könyök, a váll, vagy a csukló szokott ilyen módon sérülni.
intellektus (értelem)
Az embernek az a képessége, amely segítségével meglátja a dolgok lényegét és összefüggésbe tudja őket hozni. Ebben a tekintetben az a különbség az ész és az értelem között, hogy az ész szétválaszt, elkülönít, az értelem pedig ennek ellenkezőjét végzi, ítéletet alkot és következtet.
interakció
Az interakció jelentése kölcsönhatás, kölcsönös viszony, az információk oda- vissza irányú terjedése, együttműködés, a reakció egy formája. Megjelenése összefügg az aktivitással. Érzelmeinkre, lelki működésünkre közvetlenül hatnak társas interakcióink mind pozitívan, mind negatívan.
intracelluláris folyadéktér
Sejten belüli folyadéktér, melynek nagy szerepe van a homeosztázis folyamatában. Az extracelluláris, azaz sejten kívüli folyadéktér ellentéte, őket egymástól féligáteresztő szövet határolja el.
intramusculáris
Orvosi kifejezés, izomba adandót jelent. Van például befecskendezni való gyógyszer, amit ily módon juttatnak az emberi szervezetbe.
intravénás
Orvosi kifejezés, gyűjtőérbe történő, gyűjtőérbe adottat jelent. Általában gyógyszer befecskendezésénél alkalmazzák a kifejezést.
ipari formatervezés
Az ipari formatervezés, idegen szóval design, a II. világháború után alakult ki. Lényege, hogy a tárgyaknak előtérbe kerül funkciójuk, használhatóságuk, így a díszítés, az ornamentika háttérbe szorul. A design természetesen ipari környezetben valósul meg, így létrejöhet a tömeggyártás, azaz egy egy tárgyból egyszerre bármennyi darabot készíthetnek. Ez a régi kézműves manufaktúrákban lehetetlen volt.
IQ (intelligencia quociens, intelligenciahányados)
Az intelligenciahányados angol röviditése IQ. Az ember mentális /szellemi/ korának és tényleges /biológiai/ életkorának a hányadosa *100. A teszt eredménye függ az illető társadalmi hátterétől, tanulási lehetőségeitől is. Az intelligenciateszteket nemcsak általános és szakmai képzés segítésére használják, hanem diagnosztikai eszközként is.
iroda
Az iroda olyan helyiség, amely a koncentrált munkavégzést hivatott szolgálni. Irodai munkahelyek kialakítása esetén nagyon fontos a megfelelő szék-asztal, az irodabútorok célszerűsége, azok elhelyezése. Legelőnyösebb a természetes világítás, és/vagy a jó minőségű mesterséges fényt adó lámpatestek. Növeli a dolgozók komfortérzetét a levegő hőmérséklete, páratartalma, a falak színe stb. Az ergonómia a dolgozó és a munkakörnyezet közötti kapcsolat szabályozása .Ide tartoznak a fizikai környezet, a munkaszervezés és a szociális környezet kérdései. A környezeti feltételek a termelékenységre is jelentős hatással vannak.
ivari kromoszóma
Az X és Y jelű kromoszómák az úgynevezett ivari kromoszómák, amelyek aktiválják az ivargéneket. A váltivarú fajok egyénein az ivargének aktiválása az ivari kromoszómák révén történik úgy, hogy egy aktiváló X kromoszóma jelenléte a hím, kettő jelenléte a női ivart fejleszti ki.
ivarmirigyekre ható hormonok
Tüszõserkentõ hormon: a tüszõérést, petesejt érlelés, tüszõhormon, illetve hímivarsejt termelõdését serkenti. 2. Sárgatest serkentõ hormon tüszõrepedést, sárgatest kialakulását és annak progeszteron termelõdését illetve, herehormon termelõdését serkenti. 3, tejelválasztást serkentõ hormon: emlõ növekedését (terhesség idején), ivadékgondozási ösztön kialakulását serkenti.
ivóvíz
A víz a földünk felszínén legnagyobb mennyiségben jelenlévő kémiai anyag. Élő anyag, állandó mozgásban van, párolog, felhőkké sűrűsödik, majd csapadékként lehull. Az ember szervezetének fő alkotóeleme is ez az anyag. A szervezet jelentős mennyiségben ürít vizet, ezt folyamatosan pótolni kell. A szomjúság érzés a szervezet jelzése. Ilyenkor a véráram nem tudja a tápanyagokat kellő mértékben rendeltetési helyükre szállítani. A belső tápanyagszállítás megfeleleő fenntartásához legalább napi 2 liter folyadékra van szükségünk.
izomláz
Nagy megerőltetéssel járó fizikai munka, sportolás után következhet be ez a fájdalommal járó izommerevség. A túlzottan igénybe vett izomzat nem kap elegendő oxigént a szénhidrátok teljes lebontásához, ezért abban az anyagcseretermékek, főleg tejsav mennyisége megnő. Fokozatos edzéssel megelőzhetjük az izomlázat, mert ilyenkor javul a vérellátottság.
izommunka
Az izom működésekor a benne felhalmozott kémiai energia egy része mechanikai munkává alakul át.Eközben meleg is termelődik. Az izommunka kapcsán felszabaduló hő a szervezet melegtermelésének legfőbb faktora.
ízületi kopás
Normális és egészséges ízületek esetében egy porcréteg akadályozza meg, hogy a csontok egymáshoz érjenek. Már kialakult ízületi kopásnál azonban a porc elhasználódott vagy a sok évtizedes igénybevétel, vagy az egyoldalú megterhelés, helytelen testtartás miatt (jellemzően előfordul: pénztárosnők vállpanaszai). A panaszok oka lehet veleszületett rendellenesség is: ha az ízületek egymáshoz képest ferdén, szabálytalanul helyezkednek el. Az elhasználódott porc felülete durva, olyan, mintha homok került volna a gépezetbe. A mozgás során az ízületi csontok oly mértékben egymáshoz dörzsölődnek, hogy begyullad.
kábítószer
Azokat a természetes vagy szintetikus úton előállított anyagokat hívjuk így, melyek a véráramba jutva eufóriát, hallucinációkat, kellemes érzést váltanak ki. A gyógyászatban használják ezeket fájdalomcsillapítóként, vagy akár terápia kísérőjeként is. Használatuk hozzászokáshoz vezethet. A fogyasztásuk, terjesztésük bűncselekmény.
kábítószerfüggő
Azon személyekre alkalmazandó kifejezés ez, akik bármilyen természetes vagy szintetikus úton előállított drog használói, azoktól fizikailag, pszichésen függenek. Mindennapjaik során hozzá kell jutniuk a megszokott mennyiséghez, ellenkező esetben elvonási tünetek, hallucinációk, komoly fizikai fájdalom léphet fel.
kamrai ritmuszavar (kamrai fibrilláció)
A szív percenként 60-80-szor húzódik össze. Kamrai fibrilláció esetében olyan gyors a szív összehúzódása, hogy nem tud a szervezetbe vért pumpálni. A kamrafibrilláció legsúlyosabb következménye a szívinfarktus, végső stádiuma a szív leállása. Különös jelentőségük van a szív védelmét biztosító táplálékkiegészítőknek /E-vitamin, Omega-3 zsírsavak, L-Karnitin stb./, szívritmus szabályzó gyógyszereknek amelyek alkalmasak arra, hogy a szívritmuszavarok kialakulásának veszélyét csökkentsék. A normális szívritmus helyreállítása elektromos defibrillációval is történhet.
kapilláris (hajszálér)
A hajszálereknek a keringési rendszer összes szakaszával elentétben jó az áteresztőképességük, a falukon keresztül megy végbe az oxigén és a tápanyagok, illetve a széndioxid, és más salakanyagok kicserélődése.Egy ember hajszálereinek összes felülete több mint 6000 m2, a térfogatuk sokkal nagyobb annál, hogy egyszerre megtelhessenek vérrel. Így hol megnyílnak, hol elzáródnak, attól függően, hogy éppen szükség van-e rájuk.
káprázás
A látásnak múló zavara, mely vagy sötét foltot vagy fényt láttat az emberrel, anélkül, hogy az valóban létezne. A szem ideghártyája nemcsak fény behatása iránt, hanem érintés, nyomás, húzás iránt is érzékeny, így káprázás előfordulhat nemcsak erős fény hatására, hanem a szem dörzsölése, stb. miatt is. Agyvelőbeli bajok is járnak káprázással.
kártevők
A kártevők a kulturnövényeket pusztítják. Többféle fajtájuk ismert, lehetnek rovarok, csigák emlősök. Átlagos körülmények között a természeti folyamatok egyensúlyban vannak, így a kártevők nem szaporodhatnak el . Rossz gazdálkodás, vagy kedvezőtlen időjárás esetén az egyensúly felborul, ilyenkor emberi beavatkozás szükséges. Természetes módon, vagy különböző vegyszerekkel szabályozható jelenlétük a kertben.
katabolikus
A katabolizmus nagyobb molekulák, táplálék és belső tartalékok enzimatikus lebontási folyamatainak összege. A katabolikus folyamatok önállóan nem működnek az élő szervezetekben, csak az anabolikus folyamatokkal párhuzamosan.
kényszerbetegségek
A kényszerbetegséget Freud, Sigmund még a neurózisokhoz sorolta. A 70-es évek óta a modern pszichiátria nozológiai rendszere már nem használja a neurózis kategóriát, a kényszerbetegséget a szorongásos zavarok között tárgyalja. Diagnózisként a korábban használt „neurosis anancastica" helyett a kényszerbetegség elnevezést alkalmazzuk. A 80-as évek végén a korszerű képalkotó eljárásokkal bizonyították kényszerbetegségben (is) az agyi biokémiai működészavart, és ezzel értelmetlenné vált a pszichiátriai kórképeknél az „endogén versus reaktív" illetve az „organikus versus funkcionális" elkülönítés. Minden pszichiátriai megbetegedés hátterében kimutatható genetikai vulnerábilitás, neurokémiai zavar, valamint pszichológiai tényezôk.
kényszeres viselkedés
A kényszerbetegségek megjelenési formái a kényszercselekvések, kényszerviselkedések, amelyeket ismételt cselekvések, rituálék jellemeznek. Ezeket a beteg személy képtelen irányítani, akkor is csinálnia kell, ha nincs rá megfelelő indok, nélküle frusztráció, szorongás lesz rajta úrrá. A művelet elvégzése csak időlegesen nyugtatja meg a beteget ezért folyamatosan ismételgetnie kell. Ilyen például a napi százszori kézmosás.
képességszint
Bizonyos szituációk esetén felmerülő problémák átlátásához, megoldásához a megfelelő eljárás, stratégia kiválasztása és alkalmazása jelenti a képességszintet. Bizonyos információk közül és azok kombinációjával a legmegfelelőbbek kiválasztására való törekvés. A képesség minden szintjének helyes megoldása eggyel növeli az intelligencia szintet.
készség
A működő képesség, amely valamely tevékenység során megnyilvánul.
kisváros
A lakóhelyet változtatók körében a legkedveltebb településtípus a kisváros. A 10-20 ezer fős nagyságkategóriába 76 városunk tartozik, további 133 település népessége az 5-10 ezer fős sávba esik. E két településcsoportban él az ország népességének 20 százaléka. Ezekben már általában van kórház, a járóbetegek ellátását szolgáló rendelőintézet, szakosodott kereskedelmi hálózat, áruház, középiskola, viszonylag jól kiépített települési infrastruktúra; ugyanakkor még emberléptékűek, s intézményeik és munkahelyeik egyszerű közlekedési módokon elérhetők. Röviden szólva: egy urbanizált életviszonyokat biztosítani tudó településtípust képviselnek, a nagyvárosok ártalmai nélkül vagy azoknak még könnyen tűrhető mértékével.
kiválasztás
A biológiában háromféle kiválasztást különböztetünk meg: mesterséges, természetes, ivari. A mesterséges kiválasztásnál csak a céloknak megfelelő egyedeket engedik szaporodni. A természetes kiválasztás a természetben megy végbe, és a legerősebb egyedek maradnak fenn. Az ivari kiválasztás a másodlagos ivari jellegek (külső) alapján megy végbe, vagyis a szebb egyedek szaporodnak.
klasszikus kondicionálás (feltételes reflex, pavlovi reflex)
A XX. században Ivan Pavlov orosz fiziológus végzett klasszikus kondicionálás témájában kísérleteket. A kísérletnek két feltétele van: a reflexszerű válasz egy ingerre, aminek megjelenése automatikusan kivált egy választ; valamint a reflexes választ kiváltó ingerhez térben és időben egy másik inger kapcsolódjon, amelynek semlegesnek kell lennie. A kondicionálás előtt az éhes kutyának megmutatta a húst, ez tekinthető feltétlen ingernek, válaszreakcióként beindult a nyálelválasztás. A semleges ingert a feltétlen ingerrel közel egy időben adta (óracsörgés). Ha csak az óracsörgés volt jelen, akkor is beindult a nyálelválasztás.
kleptománia
A kleptománia kóros lopási kényszer. A kleptomániás ember ellenállhatatlan vágyat érez olyan tárgyak eltulajdonítása iránt, amire egyáltalán nincs szüksége és anyagilag sem értékes számára.
klinikai pszichológia
A lélektan alkalmazásának egyik legismertebb területe, feladata a lelki betegségek feltárása és gyógyítása, az érzelmi és viselkedési problémák kezelése.
kognitív
Gondolkodás , megértési, megismerési.
kognitív stílus
A kognitív a latin cognius (ismert, elismert) szóból származó fogalom, amely a megismeréssel vagy a meghatározott feladatokkal vagy helyzetekkel való szembesülés során alkalmazott levezethető és kimondható tudással összefüggő folyamatok és állapotok.
kognitív térkép
Más néven mentális térkép, amellyel képesek vagyunk térre vonatkozó információkat gyűjteni, rendszerezni, raktározni, összekötni és emlékezni rájuk. A környezet ábrázolása saját szemszögünkből.
kognitív viselkedésterápia
Két terápiás módszer összeolvadása, amely során az emberek hibásan tanult viselkedések formájában megjelenő problémáit próbálják a szakemberek gyógyítani. A páciens egy probléma körre adott szorongásos válasza, maga a betegség tünete.
kokain
Benzoilekgoninmetilester, a perui és bolíviai kokacserjében, főképp leveleiben előforduló alkaloida. Színtelen, monoklin kristályokból áll. Régen érzéstelenítésre használták a gyógyászatban, azonban mérgező hatása miatt ma csak pótszereit használják, mint például a novocaint. A szervezet könnyen hozzászokik.
komfortérzet
Egyénileg változó kényelmi szint, komfortos élettér, amiben mindennapjainkat töltjük. Elengedhetetlen, hogy a mindennapjainkhoz megfelelő környezetet teremtsük. Otthonunkban és egyéb életterekben fontos a megfelelő fényellátottság, a csend/zaj megfelelő aránya és az igényeknek megfelelő nagyságú egyéni tér. Ha túl erős a fény, kényelmetlenséget okozhat, ugyanakkor, ha gyenge megvilágítás van, az is jelenthet problémát. Mindkét eset túlzása okozhat látásromlást. A nagy zaj is gátolhatja munkánkat, koncentrációs képességünket vagy pihenésünket. Egyes esetekben a túl nagy csend sem kényelmes, ha az illető hozzá van szokva egy bizonyos szintű alapzajhoz, hogy figyelme ne csüggedjen. Az élettér kényelmi szempontja lehet a zsúfoltság is.
kommunális szennyvíz
Egy adott település lakosságának a csatornába juttatott szennyvize. Napjainkban már szennyvíztisztító üzemek működnek, melyek célja a szennyvíz tisztítása olyan minőségűvé, hogy azt vissza lehessen juttatni a természetes vizekbe.
kommunikáció
Információ csere kettő vagy több személy között. Több csatornán keresztül történhet, ami lehet például beszéd és gesztikuláció.
komposzt
Latin eredetű szó, különböző növényi és állati hulladékokból földdel kevert trágyát jelent. A komposztot leggyakrabban kertészetekben készítik és használják.
kompromisszumkeresés
Bizonyos helyzetekben, problémák felmerülésekor szükséges a kompromisszumkeresés, mely tulajdonképp kölcsönös engedményeken alapuló megegyezés felkutatása.
konfliktus
Nézeteltérés, összeütközés.
kontroll-leolvasás
morfium, a mák tejnedvének alkaloidja. vízben nem, szerves oldószerekben nehezen, savakban és lúgokban jól oldódó anyag. kitűnő fájdalomcsillapító, kábítószerként is használják.
kórkép
A betegség felismerése és leírása.
korom
A világ koromszennyezéséért leginkább az erdők, gabonahulladékok, egyéb magas széntartalmú anyagok égetése és a járművek dízelmotorjai bocsátják ki. Bekerülve a levegőbe jelentősen szennyezi azt, ezzel nagyban hozzájárul a globális méretű éghajlatváltozásokhoz, mint a globális felmelegedéshez, mert elnyelik a nap sugárzását és felmelegítik környezetüket, befolyásolják a csapadékképzést és megváltoztatják annak fényvisszaverő képességét, ami korai olvadáshoz vezethet. A gépjárművekbe szerelt részecskeszűrő jelentősen csökkentené a káros anyag kibocsátást.
kortárssegítő
Olyan segítők, akik a velük egykorú segítségre szoruló embereknek mellérendelt szerepből próbálnak segítséget nyújtani. Számtalan esetben közvetítő szerepet töltenek be különböző szituációkban, például gyerek- szülő, iskola- magánélet konfliktusokban.
köldökzsinór
A magzatot a méhlepénnyel összekötő, 50 cm hosszú, ujjnyi vastag köteg. Feladata a magzatot tápláló vér szállítása a benne levő erek útján. Az erek kocsonyás kötőszövetbe vannak ágyazva, a felületet hám fedi. Korai időszakban egyenes, később megcsavarodik.
környezettudatosság
A környezettudatosság célja a Föld és lakóinak megóvása. A bioszféra megóvásával és az emberiség környezetével kapcsolatos naprakész információkkal, a megőrzés módjaival foglalkozó gondolkodásmód, életmód, életforma. Ilyen az alternatív energiaforrások használata, az egészséges életmódra való törekvés, bioételek fogyasztása, szelektív hulladékgyűjtés, stb.
köszvény
Olyan anyagcsere betegség, amely során a vér húgysavtartalma megnövekszik és húgysavas sók rakódnak le a szövetekben, főként az ízületekben, ami nagy fájdalmakkal jár. Ilyen lerakódó húgysavas só a nátrium-urát. A magas húgysavszint azért alakulhat ki, mert a vesék nem képesek elegendő mennyiséget kiszűrni és eltávolítani a vérből. A túlzott fehérjebevitel, az alkoholfogyasztás, bizonyos gyógyszerek szedése, a daganatos megbetegedések és az enzimműködés valamilyen örökletes zavara is növeli a köszvény kialakulásának kockázatát. Pl: nagylábujjon kialakult podagra.
középagy
A híd és a köztiagy közötti agyterület, az agytörzs része.
középfül
A középfül a dobhártya mögött elhelyezkedő üreg, melyben a hallócsontocskák foglalnak helyet, azaz a kalapács, az üllő és a kengyel. Ezek erősítik fel a fül által felfogott és a dobhártya által felerősített hanghullámokat és továbbítják azokat csontrezgéssel a belsőfülnek. A középfület a garattal az Eustach- féle fülkürt köti össze, amely a dobüreg szellőzöttségét biztosítja, például amikor jelentős magasságkülönbség hatására kialakuló nyomáskülönbséget akarjuk kiegyenlíteni. Ekkor a bedugult fül érzetét nyeléssel tudjuk megszüntetni.
középváros
az a képesség, hogy mennyire tudja valaki észlelését összpontosítani a környezetből érkező ingerek, hatások egy meghatározott körére.
közlekedési baleset
A közlekedés során bekövetkező véletlen baleset.
közlemény
Valahol közzétett információ.
közműolló
A vezetékes vízhálózat és a csatornahálózat elterjedtségének hossza közötti különbség.
közösségi tér
Olyan terek, helyek, ahol az emberek, szervezetek képesek kommunikálni. Ez nem feltétlenül jelent olyan személyes kommunikációt, ahol a beszélgetők fizikailag egy térben helyezkednek el, hanem a különböző internetes portálok chatszobáit, telefonbeszélgetést, smsezést vagy más hasonló kommunikációs lehetőséget jelöl.
köztiagy
A középagy és a nagyagy közötti agyterület. Két fő részre tagolható, a talamuszra és a hipotalamuszra.
közúthálózat
Az országos és a helyi közutakat foglalja magába. Ide tartozik minden olyan út, amely bárki számára szabadon használható.
kreativitás
Kreativitás Az a képesség, amely lehetővé teszi, hogy rugalmasan gondolkodva, korábbi tapasztalatainkból valami újat hozzunk létre.
kriminálpszichológia
Bűnügyi lélektan. Egyrészt jelenti a lélektan alkalmazását a bűnügyekkel kapcsolatban, másrészt a kriminálpszichológia alatt a kriminológiának a tettesek lélektani sajátosságaival foglalkozó részét értjük.
kromoszómális nem
A zigóta nemi kromoszómái. Az emberek genetikai determinációja alapján minden testi sejtjében 46 kromoszóma található, ám a hímivarsejtben és a petesejtben csak 23 darab. A kromoszómális nem a fogantatáskor eldől, a genitális nem a méhen belüli életszakaszban alakul ki.
külső elválasztású mirigy (exokrin mirigy)
A külső elválasztású, exokrin mirigyek a termelt váladékot elvezetőcsövek segítségével juttatják a rendeltetési helyre.
lágy drog
Olyan pszichoaktív anyagok, amelyek nem vagy kevéssé okoznak függőséget, illetve mérsékelt egészség károsodást okoznak. Azt meg kell jegyezni, hogy ezek hosszú távú használata is kialakíthat függőséget és komoly egészségkárosodáshoz vezethet. Ide sorolják a marihuánát, a koffeint és a nikotint.
lakás beosztása
A lakás helyiségeinek elrendezése úgy, hogy lehetőleg a kényelmi szempontok is érvényesüljenek.
látótér
Az a terület, amit fejünket és szemünket mozdulatlanul tartva a térben egyszerre látunk.
láz
Láznak a megnövekedett testhőmérsékletet nevezzük, amit a hőtermelés növekedése és a hőleadás gátlódása okoz, ami a bőr felszíni erek szűkülésével valósul meg. Kialakulása szerint kétfélét különböztetünk meg, centrális és pirogén. Centrális láz esetén a központi idegrendszer, azaz maga a „termosztát” sérül. Pirogén láz pedig valamilyen külső hatás, pl. fertőzések miatt pirogének, azaz lázkeltő anyagok jutnak a keringésbe, amik eljutnak a központi szabályozóhoz és serkentik azt, tehát „felcsavarják a termosztátot”. A megemelkedett testhő gátolja a kórokozókat, serkenti az ellenanyag termelést, ez optimálisan 37,5 oC történik, ezért az ilyen mértékű lázat nem érdemes csillapítani.
lázcsillapítás
A lázat nem érdemes minden esetben azonnal csillapítani, hiszen az a szervezetünk egyik természetes védekező mechanizmusa, pl. a fertőzések ellen. A nagyon magas lázat viszont sürgősen le kell vinni, mivel az nagyon megterheli a szervezetet. Ez történhet hőelvonással, például hűtőfürdővel, borogatással, illetve gyógyszerekkel (a hipotalamuszra ható nyugtatókkal)
légkondicionálás
A légkondicionálás hagyományosan a levegő forgatását jelenti ventilátor segítségével, de ma már ide soroljuk a klímaberendezéseket is, amelyek hűtik is a levegőt. A légkondicionálás fontos az olyan munkakörökben vagy munkahelyeken, ahol a dolgozók a munka jellegéből adódóan, vagy az épület elhelyezkedése miatt nagy melegben kénytelenek dolgozni. Ez főleg nyáron fordulhat elő. A klímaberendezéseket azonban folyamatosan karban kell tartani, ugyanis könnyen megtelepednek bennük baktériumok, amelyek allergiás tüneteket okozhatnak az arra érzékenyeknek.
limfocita (nyiroksejt)
A csontvelői őssejtekből képződnek, megérve a csecsemőmirigybe, a magzati májba és lépbe kerülve immunocitákká (T- és B-limfociták) alakulnak, majd a nyirokszervekben (elsősorban a nyirokcsomókban) speciális működésű elkötelezett immunsejtekké válnak.A nyiroksejtek a szervezetben sok helyen találhatók, főként a nyirokcsomókban, a nyirokszervekben és a vérben (fehérvérsejtek).
lokális
Helyi. A közlekedésben lokálisnak, vagy helyinek nevezzük azokat a járatokat, amelyek egy város határain belül, vagy azok közvetlen vonzáskörzetében szállítják az utasokat. A helyi közlekedés megfelelő megszervezése kulcsfontosságú az ott élő emberek komfortérzetének megtartása és növelése érdekében. Valamint tömegközlekedéssel csökkenthetőek a városi dugók, és a környezetet is kíméli, főleg, ha trolibuszra, vagy villamosra szállunk.
lombikbébi
Az anya testén kívül megtermékenyített, majd oda beültetett petesejtből született gyermekeket nevezünk így. A módszert olyan nőknél alkalmazzák általában, akiknél a meddőséget a petevezetőjük átjárhatatlansága okozza. Korábban a lombikbébi kifejezést arra alkalmazták, mikor a megtermékenyítéstől kezdve a gyermeket mesterséges körülmények között nevelték.
lux (lx)
A megvilágítás erősségének egysége. Az egységnyi erősségű fény által 1 m távolságban levő 1 m2-nyi területen létesített megvilágítás. Aszerint, hogy a fényerősség mely egységét használjuk, beszélünk nemzetközi, illetve Hefner-luxról. A nemzetközi gyertya-lux 1,11 Hefner-lux-szal egyenlő.
mag
Idegsejt csoportosulás a központi idegrendszerben. Ilyenek a szemmozgató ideg magjai, az arc és nyelvideg részei.
magzatburok
A megtermékenyült pete külső sejtrétege feloldja a méhnyálkahártyát, mire a pete abba beágyazódik, és a méhnyálkahártya felette záródik. A beágyazott petéből ezután finom bolyhok nőnek a méhnyálkahártya sejtjei közé, megtapasztják a petét, és tápanyagot szívnak. A bolyhok közben maguk is hormok termelnek, amely serkenti a méh átalakulását, és a pete növekedését. A bolyhok alakulnak át később méhlepénnyé és magzatburokká. A magzatburokban levő magzatvízben úszik majd a magzat, mely közeg védi meg őt az ütődésektől, külső behatásoktól.
magzatvíz-vizsgálat
A magzatvízben a magzatból és a magzatburokból származó sejtek vannak, amelyek információt adnak a magzat genetikai állományáról. A mintavétel időpontja a terhesség 16-18 hete körül a legoptimálisabb. A hasfalon átvezetett tűvel történik. Laboratóriumi vizsgálatokkal az esetleges kromoszóma rendellenességek, Down- kór, nyitott gerinc mutatható ki. Szükséges lehet még a vizsgálat RH negatív vércsoportú anya, anyagcsere betegségek gyanúja esetén is.
májartéria
A májartéria oxigéntartalmú vérrel táplálja a máj szövetét.
májkapuér
A bélcsatornát behálózó erek egyetlen nagy érbe, a májkapuérbe szedődnek össze. Ez az ér a bélből felszívódott anyagokat a májba juttatja, ahol megtörténhet az anyagok feldolgozása.
maradandó fog
Hatéves korig csak tejfogaink vannak alul-felül 10-10. Az évek múlásával ezek kiesnek, helyükre 32 nagyobb és erősebb maradandó fog kerül. Ezek közül 8 metszőfog, 4 szemfog, 20 őrlőfog, elnevezésüket alakjukról kapták. A fog fő részei a gyökér, a nyak és a korona. A maradandó fogak károsodása, elpusztulása esetén már nem nő másik fog, ezért is nagyon fontos fogaink védelme.
maszturbáció (önkielégítés, onánia)
Önkielégítésen azt értjük, ha valaki önmagát nemileg izgatja, ami rendszerint a szexuális fantáziálás közepette történik. Leggyakoribb módja, hogy a péniszt ill. a klitoriszt izgatják. Tudományos megállapítás, hogy a maszturbáció nem okoz sem pszichés, sem egészségbeli károsodást.
mazochizmus
A nemi kielégülés a partner által okozott fájdalomhoz, szenvedéshez kötődik.
megküzdési stratégia
A megküzdési stratégia olyan egyéni viselkedésmintázat, mely arra irányul, hogy a stresszt és a problémáinkat hatékonyan le tudjuk győzni. A megküzdés lehet probléma- vagy érzelemközpontú. Az előbbi a fennálló stresszhelyzet megváltoztatására vagy elkerülésére, míg az utóbbi a helyzetet kísérő érzelmi reakciókra irányul, célja nem a helyzet, hanem a hozzáállás megváltoztatása.
megosztott figyelem
A megosztott figyelem azt jelenti, hogy egyszerre több dolgot is képesek vagyunk csinálni. Ez különösen akkor működik jól, ha legalább az egyik egy betanult, jól begyakorolt cselekvés. A figyelmi kapacitás modellje szerint mindannyian egy adott figyelmi kapacitással rendelkezünk, ezt tudjuk cselekvéseink között megosztani.
megszakított közösülés
A fogamzásgátlás természetes módszere. A férfi még az ondó kilövellése előtt kihúzza hímvesszőjét a nő hüvelyéből. A módszer nem igazán megbízható, mert a hímvesszőből már az ejakuláció előtt is ürülhetnek spermiumok. Ennek a módszernek az alkalmazása ugyanakkor rendkívüli önuralmat és felelősségteljességet kíván meg a férfitől.
megtermékenyítés
Az újonnan megérett petesejt készen áll a megtermékenyítésre. Ehhez egy érett spermiummal kell találkoznia. A két sejt találkozásakor történik meg a fogamzás: A két sejt egyszeres kromoszómakészlete kromoszómapárokból álló kétszeres készletté egészül ki. A két sejt egyetlen zigótává egyesül, s ezzel új élet veszi kezdetét.
méhen kívüli terhesség
Lényege, hogy a megtermékenyített petesejt a hsüregben, még gyakrabban a petevezetőben telepszik meg, és ott indul fejlődésnek. Minden három-négyszázadik terhességre esik egy. Oka legtöbbször a petevezeték előzetes gyulladása és hegesedése.
melatonin
A melatonin az agyban a szerotonin közreműködésével a tobozmirigy által termelt hormon. Legfőbb feladata szabályozza az alvás-ébrenlét ritmusát. Az alvás során a szervezetben felhalmozódott méreganyagok lebontása is folyik, ezért nagyon fontos az elégséges mértékű alvás.
mellékhere
A férfitest belső nemi szerve, félhold alakban körülöleli a herét. Apró csatornákból álló szövet, a fő spermiumraktár. A herékben termelődő spermiumok itt érnek meg, várakoznak a megtermékenyítésre. A spermium megtermékenyítő képessége és mozgékonysága néhány hétig tart, ha ez idő alatt nem lövellődik ki elfajul vagy feloldódik.
mellékpajzsmirigy
A pajzsmirigy mellett, abba beágyazódva elhelyezkedő két pár, parányi belső elválasztású mirigy. Hormonja, a parathormon kis molekulatömegű fehérje, a szervezet kálcium- és foszforanyagcseréjében van szabályozó szerepe. Hiánya fokozott izomingerlékenységgel jár, görcsrohamokat okoz, túltermelődése csontritkulást, mészlerakódást idéz elő.
mellékvesekéreg
A mellékvese a vese felső csúcsára fekvő páros szerv. A kéreghormonok a sóháztartásra hatnak és biztosítják a szervezet alkalmazkodását különböző stressz helyzetekben.
mellékvesekéreg-serkentő hormon
A mellékvesekéreg serkentő hormon az agyalapi mirigy elülső lebenyében termelődik. A mellékvese belső elválasztású mirigy, részei a mellékvesekéreg és a mellékvesevelő. A mellékvesekéreg hormonjai a szervezet só-, vízháztartására, szénhidrát anyagcserére, a nemi hormonok termelődésére hatnak. Sportolók, fiatalok körében terjedt el az ezeket a hormonokat tartalmazó tabletták szedése. Izomzatot növelő hatásuk miatt kedveltek, számtalan mellékhatásuk miatt azonban igen veszélyesek.
mellkasi kompresszió
Elsősegély szívmegálláskor. Első és legfontosabb teendő annak megállapítása, van-e keringés (pulzus), valamint ezzel egy időben orvos, mentő értesítése. Ezután a légutak felszabadítása a fej felemelésével, majd a kéz élével a szegycsont alsó részére gyakorolt nyomás, azaz a mellkasi kompresszió, és befúvásos lélegeztetés váltakozó alkalmazása a szaksegítség megérkezéséig.
memóriasejt
A fertőzés elleni küzdelemben fontos fehérvérsejtcsoport a memóriasejteké. Nekik köszönhető, hogy bizonyos betegségek ellen évekre, vagy akár egész életünkre szóló védettséget szerezhetünk. Az első fertőzés alkalmával ezek a sejtek „megfigyelik" az adott betolakodót, hatásos harcmodort dolgoznak ki ellene, majd elraktározzák az erre vonatkozó információkat. Amikor azután a későbbiekben újra felbukkan a kórokozó, a memóriasejteknek köszönhetően minden előre gyártott fegyver készen áll. A védőoltásoknak is ez az elméleti alapja: a szervezetbe juttatott legyengített kórokozó vagy annak egy kis, betegséget nem okozó részlete váltja ki a memóriasejtek védekezését, ami hasonlóan elraktározódik, mint egy igazi, átvészelt betegség esetében. Amikor „igazi" baktérium vagy vírus érkezik, szervezetünk már könnyen legyőzi az oltás segítségével. Egyes kórokozótípusok azonban olyan változékonyak, hogy hiába „jegyzi" meg a szükséges információkat a memóriasejt, legközelebb ez már nem hasznosítható.
metszőfog
Éles peremű, lapos fog a fogsor elülső részén. Feladata a harapás.
mgeújuló energia
Az energiahordozók egyik nagy csoportja a megújuló energiaforrások. Ezek azok az energiahordozók, amelyek korlátlan mennyiségben állnak rendelkezésünkre, például a napfény energiája, a szél, vagy a víz ereje. A megújuló energiaforrások használata ma még korlátozott, de a fenntartható fejlődés kulcsfontosságú eleme ezek minél szélesebb körben való elterjesztése.
mikrohullámú sütő
Speciális konyhai melegítő eszköz. Magas frekvenciájú rádióhullámok keltette hő hatását hasznosítja. A hagyományos melegítésnél a hő kívülről hatol befelé, míg a mikrohullám belülről melegít, az energiát súrlódási hővé alakítja. Speciális edény /üveg, műanyag/ használata szükséges, ezek falán akadálytalanul haladhatnak át a rádióhullámok. Az egyenletes hőelosztás a melegítendő étel forgatásával biztosítható.
mikroklíma
Természetes vagy mesterséges légtér, kis térségek különleges éghajlata. / szoba, hegyoldal, fa lombkoronája stb./ A természetes mikroklíma emberi beavatkozással, és a természeti körülmények változásával is alakulhat. Mesterséges mikroklíma zárt terekben csak emberi beavatkozással módosítható. Munkahelyeknél fontos a lehető legjobb körülmények kialakítása, ezzel biztosítható a lehető leghatékonyabb munkavégzés.
miozin
Fonalas formájú fehérje. Az izomrostocskák fehérjéinek közel felét alkotja, szerepe van az összehúzódásban.
módszeres érdeklődés
elsőfokú égésnél a bőr kivörösödik, kissé megduzzad és ez fájdalommal jár. néhány nap múlva a tünetek elmúlnak, a bőr lehámlik. ez a stádium főleg a sugárzó hő hatására jön létre, ilyen például ha túl sok időt töltünk a napon.
mozgás
Valamely test mozgást végez, ha egymásra következő időpontokban különböző helyzeteket foglal el. A láthatatlan mozgások a test legkisebb részeinek mozgásaiban rejlenek s főleg az anyagforgalomban rendkívül fontos szerepet játszanak.
munka- és szervezetpszichológia
A munkapszichológiának mint tudománynak feladata mindazoknak a pszichológia keretébe tartozó problémáknak a kutatása, amelyek az embernek a szakmai munkájához való viszonylatában adódnak. A szervezet-, szervezés-, és a vezetéspszichológia a különböző szintű közösségek emberi vonatkozásait foglalja magába, tartalmazza a szociálpszichológia termeléssel kapcsolatos területét, a szervezetben jelentkező személyiségproblémákkal foglalkozik.
munkaeszközök
Azokat az eszközöket nevezzük így, melyeknek segítségével a dolgozó a munkáját végzi. Ez lehet tárgy, mint például toll, lapát, stb., de akár lehet egy szoftver is.
munkaközi szünet
A napi több órán keresztül végzett munka kimeríti a dolgozók idegrendszerét, ezért bizonyos időközönként nem árt, ha pár perc szünetet tudnak tartani. A szünetben a dolgozók egy kicsit kikapcsolódhatnak, így ez is elősegíti az optimális teljesítmény elérését. Bizonyos munkakörökben a munkaközi szüneteket törvény is előírja és szabályozza. Tágabb értelemben a szabadság, és a hétvégék is munkaközi szünetnek számítanak.
munkatér
A munkatér egy olyan terület, ahol az egyén a munkáját, feladatait el tudja végezni. Éppen ezért a munkatér berendezését mindenképpen úgy kell meghatározni, hogy az ott elvégzendő feladatokra teljes mértékben alkalmas legyen, ne vonja el a figyelmet, de jó, ha valamilyen mértékben a dolgozó a munkaterét személyessé tudja tenni. A munkatér legjobb példája az iroda.
munkavédelmi eszközök
Azon eszközök összesége, melyeket a munkavégzés biztonságosabbá tételére alkalmaznak. Ide tartoznak a munkaruházati összetevők, mint a kesztyű, maszk, védőszemüveg, de az érzékszervek védelme (hallásvédők), illetve a különböző munkahelyi balesetek megelőzésére illetve a bekövetkezett balesetek megoldására szolgáló eszközök is, mint a porral oltó készülék vagy az oltópokróc.
munkazóna
Azt a jól körülhatárolható területet, ahol a tényleges munkavégzés zajlik, munkazónának nevezzük. Munkavédelmi szempontból a munkazónára nagyobb mennyiségű és szigorúbb munkavédelmi előírás vonatkozik. Ez a munka jellegétől függően eltérő mértékű lehet, esetleg munkaruházat elegendő lehet, más esetekben kiegészítő eszközök (zajvédő, pormaszk, kesztyű, stb.) használata lehet indokolt.
nagyagy
Az emberi agy legnagyobb kiterjedésű része, hosszában két féltekére tagolódik. Felületén agykéreg, belsejében a fehérállományba ágyazva magok találhatók. Felszínét barázdák és tekervények növelik. A féltekék lebenyekre oszthatók.
nagyörlő
Az ember állandó fogazatában alul és felül a középvonalból kiindulva jobb- és baloldalt van 3 nagy őrlőfog. A tejfogazatban 2-2 nagyőrlő van egy sorban. Kemény állománya a dentinből, cementből, zománcból, lágy állománya a fogbélből, gyökérhártyából áll.
napház
A lakóházak egyik típusa, jellemző tulajdonsága, hogy többnyire napenergia felhasználására szolgáló napkollektorokkal felszerelt egységekkel rendelkezik. A napház emiatt környezetkímélő, energiafogyasztását részben vagy kizárólag megújuló energia felhasználásával igyekszik fedezni. A technológiai háttere már ismert, egyelőre viszont nagy költségek árán építhető ilyen ház.
nappali
A lakóház egyik helyisége, alapterülete általában elég nagy. A nappali napközbeni ott-tartózkodásra, a szabadidő eltöltésére szolgál, illetve legtöbbször a vendégfogadás is itt történik. Jellemző berendezési tárgyai a televíziókészülék, ülőgarnitúra, tálaló-, vagy dohányzóasztal, polcok vagy polcrendszer. Kisebb lakóházakban előfordul, hogy a nappali helyiség egyben az egyik hálószobát is
naptár-módszer
Olyan fogamzásgátló módszer, melynek alapja a szabályos női ciklus alatti hormonális változások ismerete és a teherbeesés kockázatával terhelt napok azonosítása. Az ovuláció normál esetben a rendes ciklus 14. napján következik be, a petesejt kb. 24 órán át életképes, míg a spermiumok életideje átlagosan 2-3 nap. Ezért a naptármódszer szerint a peteérés előtti 7 és azt követő 3 napig nem ajánlott védekezés nélkül közösülni.
narkotikum
Altatószert, fájdalomcsillapítót, illetve kábítószert jelent. A bódító szerek a zsírsavsorozat vegyületei, illó, gyorsan párolgó anyagok, ilyenek például az éter, kloroform, narkoform. Az alkaloidák közül említhetjük a morfiumot, scopolamint. A narkotikumok könnyen kötődnek a központi idegrendszer idegállományához, amelyet rövid ideig tartó izgalom után bénítanak.
nefron
A vese anatómiai és működési egysége. A vesetestecskéből és a hozzá csatlakozó elvezető csatornarendszerből áll.
negatív visszacsatolás
Olyan rendszerfolyamat, melynek alapja, hogy a végrehajtó szerv visszajelez a szabályozó szervnek, amely ennek hatására gátló hatásokat érvényesít. Többek között az emberi szervezetben is találunk rá példát. Ilyen elven szabályozódik a hormonrendszer nagy része, illetve a vérnyomás szabályozásának egyik komponense is ez a mechanizmus.
nemi szerepek
A nemi szerep olyan szocializációs beállítottság, melyet az adott nemhez tartozó egyén egyrészt szülői minta, másrészt a közösségbe kerülés során más emberek viselkedését tapasztalva tanul meg. Ezek a nemi szerepek határozzák meg a kapcsolatok, és később a párkapcsolat kialakításának módját és igényeit, a másik nem tagjaihoz való hozzáállást és végül a szülői szerep kialakítását.
neobehaviorizmus
A közbülső változók fogalmának bevezetése. A válasz és az inger között van valami, ami a belső pszichikus folyamatokat jelenti, s ami a tanulás során változik. Beemeli azt, hogy az ember szociális, társas lény, s hogy a társas folyamatoknak meghatározó szerepük van a tanulás folyamatában. Az utánzás az elméletben az egész szociális tanulási folyamat, vagyis a szocializáció alapfolyamatává válik.
neuroszekréciós sejt
Hormontermelésre módosult idegsejt.
nikotin
a dohány (Nicotiana tabacum) hajtásában nagyobb mennyiségben található drog, amely nagy mennyiségben erős, halálos méreg.
nikotinista
A nikotin a dohányban előforduló alkaloid. Színtelen vagy halványsárga vegyület, erős méreg. Használói a nikotinisták, a dohányosok. A dohányzás erős függőséghez vezethet.
nonverbális
A mindennapi kommunikációs tevékenységünk fontos részét alkotják a nonverbális jelek. Ezekről szólva általában a vizuális jelek: az arcjáték, a gesztusok, a kar- és lábtartás jelei, a térköz stb. kerülnek előtérbe, pedig legalább ilyen súllyal vannak jelen az auditíve feldolgozható vokális elemek is. A társalgásban gyakran nem grammatikailag jól megformált közlésekben fejezzük ki gondolatainkat, hanem olykor köszörüljük a torkunkat, sóhajtunk, hümmögünk.
növekedési hormon
Az emberi hipofízisben termelődő, peptid szerkezetű hormon. A növekedési hormonnak nem csak a növekedés szabályozásában van szerepe, de az anyagcserefolyamatok lejátszódásában is, így például a vércukorszint beállításában. Termelését serkenti az éhezés, a fizikai terhelés, a stressz, és az alacsony vércukorszint. Termelését csökkenti a magas vércukorszint és az elhízás.
nyársalás
A balesetek egyik típusa, melynek során egy (legtöbbször hosszúkás, hegyes) idegen test valamely testrésztbe belefúródik. A sérülés jellege lehet olyan, hogy csak bemenet van, de kimeneti sérülés is lehetséges, teljes nyársalás esetén. Elsősegélyben részesítés esetén nagyon fontos, hogy a nyársalt sérülés ellátásakor a tárgyat ne távolítsuk el a testből, hanem lehetőleg úgy kötözzük, hogy a tárgy elmozdulás nélkül rögzüljön.
nyelőcső
A nyelőcső a tápláló csatornának a garat és a gyomor közé eső része. Kb. 24-26 cm hosszú cső, mely a gégegyűrű porcánál kezdődik és a nyakon, a mellkason keresztül a gyomorba vezet. Üres állapotban lapos, kb. 18 mm széles, 9 mm vastag, nyelésnél 2,5-3 cm-re is kitágulhat. Kívül izomrétegből, belül nyálkahártyából áll.
nyelv
Egyezményes alapú jelrendszer, az emberi kommunikáció eszköze. A nyelv írott jelekből (betűkből) és kiejtett hangokból áll. Az anyanyelv az a nyelv, amit az ember gyermekkorától kezdve családjával való kommunikációra alkalmaz, az ettől különböző nyelveket idegen nyelvnek nevezzük. Az anya- illetve idegen nyelvek tanulása kiemelt fontosságú.
nyomelem
Az élőlények életfolyamataihoz csak igen kis mennyiségben szükséges, szervezetünkben csak kis mennyiségben jelen levő elemek. Hiányuk rendellenességeket okoz. Nélkülözhetetlen nyomelem: vas, réz, cink, mangán, kobalt, fluor, bróm, jód, szelén, molibdén.
nyomókötés
Sérülésnél, ha a vér egyenletes áramlással vagy széles sugárban ömlik, a végtagot fel kell polcolni és a sebre steril gézt vagy nyomókötést kell tenni. Nyomókötést úgy alkalmazunk, hogy vattából szoros párnát készítünk, amit gézzel tekerünk körül és ezt tesszük a már steril gézzel fedett sebnyílásra. A vattapárna fölé szoros kötést teszünk, vagy leukoplaszttal körültekerjük, hogy a sebnyílás nyomás alatt legyen.Nem szabad annyira elszorítani a végtagot, hogy az elliluljon.
nyugalmi potenciál
Az ingermentes élő sejt membránjának külső és belső felszíne között kialakuló potenciálkülönbség. Potenciálkülönbség minden élő sejtben kialakul a membrán külső és belső oldala között, és csak a sejt pusztulásakor szűnik meg. Értéke általában -20 és -100 mV közé esik, emberi idegsejtekben -60 és -100 mV közötti.
ödéma
A vérplazmával megegyező sótartalmú folyadék felszaporodása az intersticiális, azaz sejtek közötti térben. Okai között szerepel a vér albuminszintjének csökkenése, az erek fokozott áteresztő képessége, vagy a nyirokkeringés zavara. Csökkent fehérjebevitel esetén, vagy felszívódási zavarban, gyulladás, égés, allergia, oxigénhiány következtében is felléphet.
ökológia
Más néven környezettan. Az élőlények, köztük az ember és a környezet kölcsönhatásainak, tulajdonságainak vizsgálatával foglalkozó tudományág. Vizsgálhatja az egyén vagy az egész populáció és környezete közötti kapcsolatot. Az ökológia témakörébe tartozik a talaj, a víz, a levegő, a fény vizsgálata, az evolúciós hatások tanulmányozása és az ember környezetre gyakorolt hatásai.
önazonosság
Az egyén által megfogalmazott viselkedésbeli, személyiségbeli tulajdonságok köre, amelyekkel azonosítja magát. Más szóval identitás. Az identitás felismerése kulcsfontosságú a közösségbe való beilleszkedés, a személyiségfejlődés szempontjából. Önmagunk meghatározása segít felismerni a hozzánk hasonló identitású embereket, azaz a kapcsolatteremtés és -építés szempontjából is kiemelkedő jelentőségű.
önismeret
Saját magunk ismerete, lelkünk, szellemünk, természetünk tapasztalati úton való megismerése.
önkontroll
Azt az emberi képességet, hogy az ember az érzelmein, indulatain uralkodni képes, önkontrollnak nevezzük. Az önkontroll teszi lehetővé a társadalomba való beilleszkedést, melynek feltétele, hogy helyzetnek megfelelően viselkedjen az ember, ami sokszor az érzelmek elnyomását, kizárását kívánja meg. Az önkontroll lehetőséget ad arra, hogy az ember elvonatkoztasson saját pillanatnyi érdekétől.
örömelv
Pszichoanalitikában használt kifejezés a késztetési igényeknek az érintett cél, illetve egy megfelelő képzet (fantázia) azonnali teljesítésére törekvés.
ösztrogének
A petefészekben érő tüsző és a sárgatest által termelt szteroidhormon.
P+R parkoló
az agyvelőnek a gerincvelő folytatásába eső, legalsó része. az agytörzsbe tartozik.
pacemaker (ritmusszabályozó)
Pacemaker: Angol kifejezés, kisméretű, több évig működő, elemmel ellátható szívritmus-szabályozó készülék. Gyógyszerrel, műtéttel nembefolyásolható szívritmuszavar kezelésére a testbe ültetik be. A mellkas bőre alatt helyezik el a generátort, amelyet szigetelt elektród köt össze a szívvel.
pajzsmirigyserkentő hormon
Az agyalapi mirigy elülső lebenye által termelt fehérjetermészetű hormon. Rövidítése TSH. Fő hatása, hogy serkenti a pajzsmirigy működését és hormontermelését. A felszabadulását a pajzsmirigyhormonok jelenléte szabályozza. Nagy koncentráció esetén nem szabadul fel TSH, azonban ha csökken a pajzsmirigyhormonok szintje vagy hiányoznak, akkor megindul a TSH felszabadulása. Ezt a folyamatot negatív visszacsatolásnak nevezzük (negatív feedback).
pálcikák
A szemben az ideghártyán, azaz a retinán elheyezkedő fényérző receptorok egyik típusa. Ezek a receptorok az őket ért fény hatására ingerületet hoznak létre, ami az agy látókérgébe továbbítódik. A pálcikák nagyon érzékeny sejtek, nagyon kicsi fényinger hatására ingerületet képeznek. Emiatt a pálcikák abban játszanak szerepet, hogy rendkívül kicsi fénymennyiség mellett is már érzékeljük a tárgyak körvonalait.
pálya
A központi idegrendszer részei. Idegsejtek nyúlványait vagy azok kötegeit nevezik idegpályának. Az agyban és a gerincvelőben a pályák a fehérállományt alkotják, de a periférián is megtalálhatók a nyúlványok, melyek a gyors ingerületszállítást és a válaszreakció gyors kialakításának lehetőségét szolgálják. A gyakorlatban minden ideg egy pályának tekinthető.
pánikbetegség
Pánikbetegség Ijesztő, minden előjel nélkül kialakuló, félelmi vagy szorongásos rohamok.
parathormon
A mellékpajzsmirigy hormonja, amely a vérplazma kalciumkoncentrációját növeli, azáltal, hogy serkenti a csontokból a kalcium-ionok kilépését a vérbe, fokozza a kalcium-ionok felszívását a bélből és a vesecsatornácskákból.
parazita érzelmek (helyettesítő érzelmek)
Helyettesítő érzelemnek nevezzük azokat az érzelmi reakciókat, amelyeket azért nyilvánítunk ki bizonyos érzelmek helyett, mert azokra gyermekkorunkban mindig pozitív választ kaptunk. Ha például gyermekként azt tanították, hogy szomorúnak lenni helytelen, de az agresszióval célt lehet érni, akkor később a joggal érzett szomorúság helyett is agresszióval reagál az egyén.
párolás
Párolásnak nevezzük azt az
ételkészítési folyamatot, amikor a hőkezelés vízgőz segítségével történik. A
vízgőz alkalmazása nem biztosít olyan magas hőfokot, mint a főzés vagy a sütés,
azonban elegendő a zöldségek, baromfihúsok, halak megpuhításhoz. A párolás
óriási előnye, hogy a vitaminok és a telítetlen zsírsavak bomlása kisebb
mértékű, mint a sütés és a főzés során.
passzív immunizálás
Kész ellenanyagok jutnak a szervezetbe.
pedofília
Személyiségzavar, amikor a nemi vágy gyermekekre irányul.
pektin
Élelmi rostok közé tartozó nagymolekulájú poliszacharid. A pektint bizonyos növények, termések sejtfala tartalmazza. Az emberi táplálkozás fontos eleme, mert a széklet tömegét növeli, az emésztőrendszer működését javítja, egyben a koleszterin felszívódását csökkenti. Emellett felhasználást nyer az élelmiszeriparban, mint állományjavító adalék.
penészgombák
Olyan gombák, melyek különböző szerves anyagokon megtelepedve valamilyen színű gombatelepet képeznek, és bevonják azt. Spóráik szabad szemmel nem látható méretűek, így a levegőben szállva könnyen a tüdőbe jutnak. Asztmás kórképekben különösen gyakoriak az emiatti tünetek, de egészséges emberekben is allergiás reakciót válthat ki.
pepszin
A gyomornedv fehérjeemésztő enzime. A gyomorfal egyes mirigysejtjeiben előanyaga, a pepszinogén képződik, amely a gyomor üregében uralkodó, erősen savas pH-körülmények között alakul aktív pepszinné.
perisztaltika
A bélcsatorna egyik jellegzetes mozgása. A falában levő hosszanti és körkörös simaizomelemek váltakozó összehúzódása a béltartalmat a végbél irányába továbbítja.
petefészek
Kb. mandula nagyságú, páros, női nemi mirigy. A méh előtt jobbra és balra a kismedence hasfalán helyezkednek el, felületük egyenetlen, fehér hegekkel. A méhvel a ráboruló petevezető köti össze. A petefészekben érnek a petesejtek. A petefészek hormonokat termel, amelyek elősegítik a megtermékenyülést, a petesejt beágyazódását, a méhlepény kialakulását, a terhesség kihordását.
pihenőkert
A lakóházkhoz tartozó megművelt földterület, melynek kialakítása az ember kikapcsolódását szolgálja. Ez azt jelenti, hogy nem ültetnek mezőgazdasági haszonnövényeket erre a földterületre, azonban különböző cserjékkel, árnyékot adó fákkal, virágokkal népesítik. Különböző berendezési tárgyakkal, mint székek, padok, asztalok, színesebbé tehetők.
pláza
Nagy alapterületű kereskedelmi épület, mely komplex szolgáltatásokat kínál a szabadidejüket eltölteni kívánók számára. A pláza épületében az üzletek széles skáláját (drogéria, élelmiszerbolt, ruházati üzlet, pékség, fodrászat, stb.) találjuk, emellett éttermek és étkezők, valami szórakoztatóipari helyek is találhatók, mint mozi, és sok esetben kaszinó is van az épületben.
pólya
Sebek fedésére és kötözésére használatos orvosi segédeszköz. A mullpólya, elterjedt nevén géz, lehet steril és nem sterilizált is. Nyílt sebek fedését (nyomókötés esetén közvetlenül pólyát helyezünk a sebbe is) minden esetben steril kötszerrel kell megvalósítani. A pólya elterjedten használt kötözőszer, könnyen kezelhető, fedőkötések és nagyobb sérülések ellátására, akár végtagok átmeneti felfüggesztésére is alkalmas.
porkupola (porpaplan)
Szélcsendes időben elsősorban a városok felett terjeszkedő szürke porfelhő. Fő alkotóelemei a por, a korom, kéndioxid, szénmonoxid. Ezeket a szennyező anyagokat a közlekedés, az ipar, a városi életforma termeli. A lassan ülepedő por egyaránt károsítja az emberi, és növényi szervezeteket.
poszttraumatikus tünetegyüttes
Traumát követően kialakuló, hosszasan fennálló pszichiátriai
betegség.
problémamegoldás
Gondolkodásunkban jelentős szerepet kap a problémamegoldó helyzet. Az élet millió változása közepette az egyik legfontosabb értelmi feladat az egyes megoldandó helyzetek kulcsának a felismerése. Ebben - mint a mechanizmusban általában - az előző élményeknek, tapasztalatoknak, a tudásnak van nagy szerepe.
produktív gondolkodás (alkotó gondolkodás)
Tudósok, művészek, költők, feltalálók életében találkozhatunk az alkotó gondolkodással többek között, de a mindennapi életben is jelen van, egyszerű példával élve: ha valaki egy új ételreceptet talál ki. A ténygyűjtés, a lappangás és a felismerés szakaszát az alkotó gondolkodási folyamatban beigazolás, illetve kritikai értékelés követi, amely a találtakat ismét átvizsgálva, hegybenhagyva vagy korrigálva zárja le.
produktivitás
Termékenység, feloldódás bármely tevékenységben. Adott cél, feladat megvalósítása a lehető legkisebb erőkifejtéssel, anyagi és fizikai befektetéssel. Siker esetén csökkenti a stressz szintet, növeli az önbecsülést, újabb kreatív ötleteket szül. Az eredmény eléréséhez fontos, hogy a személyes adottságok mindenkor legyenek összhangban az elvégzendő feladattal.
progeszteron
A sárgatest által termelt szteroidhormon.
pszichés hatás
Lelki hatás, viselkedésváltozás, érzet, benyomás. A külvilág eseményei, történései sokszor befolyásolják érzéseinket, hangulatunkat, gondolkodásunkat. Ezeket a kívülről érkező és a tudatban változást okozó hatásokat nevezzük pszichés hatásoknak.
pszichés terhelés
Lelki terhelés. Olyan kívülről érkező elvárások, melyek bennünk szorongást, félelmet, bizonytalanságot kelthetnek. A monotónia is egyfajta pszichés teher. Az arra érzékenyeknél a lelki terhelés testi tüneteket, betegségeket, stresszt is okozhat. A munkapszichológia egyik fontos kutatási területe a lelki terhelés csökkentésének lehetőségei a munkahelyeken.
pszichoanalízis
A pszichológia tudományának egy irányzata és egy mélylélektani vizsgálati és kezelési módszer neve is, mindkettőt Sigmund Freud dolgozta ki. A pszichoanalízis a lelki folyamatokban a tudattalant hangsúlyozza. A módszer fontos eleme a szabad asszociáció, melynek során elfojtott vágyaink, gondolataink a felszínre törnek.
pszichofiziológia
A lélektannak a fiziológiai folyamatok és a lelki élet összefüggéseinek kutatásával foglalkozó ága.
pszichológiai nem
Meghatározza, hogy lelkünk mélyén valójában nőnek vagy férfinak érezzük-e magunkat. A pszichológiai nem hatással van a nemi identitás kialakulására. Ha egy személynek nem egyezik a biológiai és a pszichológiai neme, az szorongást, kisebbségi érzést kelthet benne.
pszichoszomatikus
Egy jelző, mely a lelki (pszichikus) és a testi (szomatikus) folyamatok összekapcsolódására utal. Például a stressz testi tüneteket, betegségeket válthat ki. A pszichoszomatikus betegségek gyógyítása során a testet és a lelket is egyaránt kezelni kell.
pszichoterror
Lélekre ható, akár az ellenség megsemmisítéséig tartó erőszak.
reakcióidő
Egy inger megjelenése és a rá adott válasz között eltelt idő. A reakcióidőből az agyi folyamatok bonyolultságára lehet következtetni, ugyanis minél bonyolultabb egy feladat, annál később adjuk rá a választ. A mai kognitív pszichológiai kísérletek többsége a reakcióidő mérésére alapoz.
regenerálódás
A szervezet önvisszaállító folyamata. Nagy terhelés után az ember elfárad, ekkor pihennie kell. Tulajdonképpen ez a pihenés a regenerálódás. Minél fiatalabb a szervezet, a regenerációja annál gyorsabban megy végbe. Sportolóknál, fizikai munkásoknál a nagy terhelések után fontos a megfelelő regeneráció egészségük megőrzése érdekében.
rekeszizom
A mell- és hasüreget elválasztó lapos izomlemez, amelynek összehúzódása a tüdők kitágításával belégzést okoz.
relatív testtömeg
Az elhízás mértékének a megítélése. Annak megítélésére, hogy az energiafelvétellel mennyire takarékoskodjunk, tápláltsági állapotunk ad útmutatást. A relatív testtömeget megkapjuk, ha jelenlegi testtömegünket osztjuk a kívánatos testtömeggel és szorozzuk százzal. Az optimális érték: 100. Elhízás esetén a relatív testtömeg meghaladja a 140 százalékot. Soványság esetén 100 alatti értéket kapunk.
relativizmus
Olyan filozófiai felfogás, mely az emberi megismerés viszonylagosságát, feltételességét és szubjektivitását hangsúlyozza. Hívei szerint a tudatban nem az objektív világ tükröződik vissza.
REM-fázis (eye rapid movement, gyors szemmozgás fázisa)
Egy alvási fázis, melyre jellemző a szem gyors mozgása, innen kapta nevét is. Ez egy kevésbé mély fázis alvásunk során, általában ekkor látunk álmokat. Az agy ebben a fázisban végzi a napi történések rendszerezését, feldolgozását. A REM- fázis alatt könnyen felébreszthetőek vagyunk. Egy éjszaka alatt kb. 4-6-szor kerülünk gyors szemmozgásos alvási szakaszba.
részképesség kiesés (részképesség-zavar)
A tanulási zavarok speciális alcsoportja. Ide tartoznak például a diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia, a beszédfejlődés zavarai és a hiperaktivitás is. A részképesség kiesés oka lehet az agyi érés késése, de okozhatja a fejlődés korai szakaszában bekövetkezett trauma is. A részképesség- zavar behozható, megszüntethető.
rotáció
Körforgás. A munkahelyeken egyre szélesebb körben alkalmazzák a rotációt a kiégés és a motiváció elvesztésének csökkentésére illetve megelőzésére. Lényege a monoton munkavégzés megtörése, a feladatok bizonyos időközönkénti újraosztása. A munkaköri rotáció segítségével a teljesítmény az optimális szinten tartható.
rögeszmés félelem
az ingermentes élő sejt membránjának külső és belső felszíne között kialakuló potenciálkülönbség. potenciálkülönbség minden élő sejtben kialakul a membrán külső és belső oldala között, és csak a sejt pusztulásakor szűnik meg. értéke általában -20 és -100 mv közé esik, emberi idegsejtekben -60 és -100 mv közötti.
rugalmasság
Egyfajta kompetencia, jellemzője a problémákhoz és új helyzetekhez való gyors alkalmazkodás. Ha vannak már meglévő megoldási elképzeléseink bizonyos problémákhoz, azokat a rugalmasság segítségével tudjuk alkalmazni hasonló helyzetekben is. A rugalmasság nem létezhet kreativitás nélkül, valamint kreativitás sincs kellő rugalmasság nélkül.
sajtó
Nyomtatott tömegkommunikációs eszköz. Jellemzői a nyilvánosság, a rendszeres időközönkénti megjelenés, valamint az aktualitás a közlendő információkban. Fontos mutatójuk a példányszám. A XX. század utolsó évtizedéig vezető helye volt a médiában, manapság ezt a pozíciót átvette a televízió.
sárgafolt
A szem ideghártyájának az a része, ahol az éleslátás történik. A sárgafoltban a receptorsejtek közül csak csapok vannak.
sejttest
Az idegsejtek azon része, melyben a sejtek életműködései zajlanak. A sejttest tartalmazza a sejt magját, az örökítőanyagot (DNS), valamint különféle sejtszervecskéket, amelyek a fehérjeszintézisben és az anyagok szállításában vesznek részt.
skorbut
A C-vitamin hiánybetegsége. Tünetei: rossz közérzet, fogyás, étvágytalanság, testszerte véraláfutások, sebek, csonttörések lassú gyógyulása, vérző íny. C-vitamin hiányában a szervezet fokozatosan, fájdalmak közepette leépül. Gazdag vitaminforrások a zöldpaprika, citrom, csipkebogyó, káposzta.
sokkos állapot
A sokk progresszív perifériás keringési elégtelenség. Ez azt jelenti, hogy magára hagyva az állapot saját öntörvényű menete szerint folyamatosan romlik, és végezetül visszafordíthatatlanná válik, ami a beteg halálához vezet. A sokkos állapot minden esetben azt jelenti, hogy jelentős eltérés mutatkozik a keringő vértérfogat és az erek össztérfogata között. Ez kétféle mechanizmussal jöhet létre. A keringő vértérfogat jelentős és hirtelen kialakuló vesztesége (pl. vérzés, sérülés, égés) következtében nincs elegendő mennyiségű folyadék az érpályában.
specifikus immunválasz
Olyan immunválasz, amely csak napok, hetek múlva aktivizálódik, de akkor specifikusan, csak egy meghatározott antigénre irányulóan. Ismételt antigén-hatásra erősödik, mert van memóriája. A specifikus immunválasz is lehet sejthez, illetve ellenanyaghoz kötött.
specifikus képességek
Specializálódott készségek. Jelenlétük a tehetség egyik megnyilvánulási formája lehet. A specifikus képességekkel rendelkező egyed az általa megszerzett tudást, különböző megoldási stratégiákat sokrétűen és változatosan képes alkalmazni. A specifikus képességek két nagy csoportja a tevékenység- és a tantárgy-specifikus képességek.
sportszerűség
Olyan viselkedés, mely a tiszta, szándékos szabálytalanságtól mentes sportjátékot jellemzi. A sportszerűség, a fair play eszméit mind a játékosoknak, mind a bíróknak, edzőknek és a szurkolóknak is be kell tartaniuk. Csak a tiszta, sportszerű játék szórakoztató, valamint sok balesetforrás is megelőzhető a fair play eszméinek betartásával.
sportszív
A szív megnagyobbodása falvastagságának növekedésében és/vagy méreteinek változásában nyilvánul meg. Ilyen jellegű alkalmazkodása a terhelés fomájától is függ. Amennyiben a terhelés rövid, de nagyon jelentős erőkifejtést igényel (pl. súlyemelés), tehát ún. izometriás vagy statikus jellegű, akkor nem annyira a szív globális mérete, hanem falának vastagsága növekszik. A rendszeres, dinamikus vagy más kifejezéssel élve izotóniás terhelés (pl. a futás) főleg a szív méreteinek növekedéséhez vezet. Az előbbi inkább nyomás-, az utóbbi inkább térfogatterhelést jelent.
statikus izommunka
Olyan erőkifejtés, amely során az izom tartóképességét teszteljük. Mikor például egy-egy súlyzót oldalsó középtartásban hosszú ideig kitartunk. Statikus izommunka esetén az agonista és antagonista izmok egyszerre, esetleg tartósan feszülnek meg, az izmok a hosszú ideig nem kapnak vérellátást.
statikus izomterhelés
Statikus izomterhelésről akkor beszélünk, ha (elsősorban) a munkavégzés során olyan feladatokat látunk el, melyekhez nem szükséges a fizikai megerőltetés, izmaink azonban folyamatosan feszült állapotban vannak. Ilyenkor izmaink tartó szerepet látnak el. A statikus izomterhelés csökkenthető a munkahelyek megfelelő berendezésével, valamint szünetek, esetleg egy kis átmozgató torna beiktatásával.
statikus sérülés
Mozdulatlan testhelyzetben, egyszerű erőhatásra bekövetkező sérülése a mozgási szervrendszernek.
stresszor
Azok a szervezetre ható külső hatások, melyek szervezetünkben stresszt okoznak. Általában azok a körülmények válnak stresszorrá, amelyeket nem tudunk befolyásolni. Azonban egy inger mindenkiben különböző választ válthat ki, így nem biztos, hogy egy adott esemény, vagy történés minden embernél stresszorként működik. A jó megküzdési stratégiák alkalmazása csökkentheti a stresszorok hatását.
stresszreakció
Valamilyen stresszkeltő eseményre adott válasz.
sütőzacskó
A modern konyha eszköze. Különleges anyagból készült tasak, melyben húsételek, és sütemények készíthetők. Az elkészítendő nyersanyagot a fűszerekkel a zacskóba helyezzük, lezárjuk, majd forró sütőben készre sütjük. Ez az eljárás megőrzi az ételek eredetei zamatát, a vitaminokat. Mivel a párolás zsírmentesen történik az elkészült étel könnyű, és egészséges lesz.
szabadság
Szabadságnak nevezzük az olyan munkanapokat, amelyeken a dolgozó nem végez munkát. Minden dolgozónak adott mennyiségű szabadnapja van, ezek egy részével maga rendelkezhet. A szabadnapok száma függ a munka jellegétől, az életkortól, valamint a már ledolgozott évek számától is. A szabadság lehetett fizetett, vagy fizetés nélküli is. Az előbbi általában rövidebb, míg utóbbi hosszabb időtartamú szünetelést jelent a munkavégzésben.
szájpenész
A bőr és a nyálkahártya gombás fertőzése, nem súlyos betegség. A fertőzést a Candida gomba elszaporodása okozza. Nevét onnan kapta, hogy a beteg szájüregében, nyelvén sűrű fehér lepedék jelenik meg foltokban, mely érintésre érzékeny, fájdalmat okoz. Kezelése gombaölő szerekkel történhet.
számolási képesség
Olyan képesség, mely a számolási feladatokra vonatkozik. Az iskolában tanult rendszereket értelmezni és alkalmazni tudja, és ezek segítségével számtanfeladatokat tud megoldani.
szaporodás szervrendszere
Az a szervrendszer, mely lehetővé teszi új egyed létrehozását. A férfiak és nők szaporodási szervrendszere különböző. A férfiaknál ide tartoznak a herék, a mellékherék, az ondóvezetők, az ondóhólyagok, a prosztata, és maga a hímvessző, a nőknél pedig a petefészkek, a petevezető, a méh, és a hüvely.
szaruhártya
A szaruhártya a szem elülső részét fedi, átlátszó, 5 rétegből áll. Szerepe van a fény törésében, valamint a szem védelmében. A szaruhártya görbülete fiataloknál nagyobb, mint időseknél. Ez az egyik oka az időskori látásromlásnak.
szedercsíra
Az emberi egyedfejlődés egyik korai állomása. A megtermékenyített petesejt, a zigóta először szedercsíra állapotba kerül, ekkor erőteljesen osztódik, sokfelé barázdálódik, alakja hasonló a szederhez. Innen kapta nevét is. A szedercsíra sejtjei minden osztódásnál egyre kisebbé válnak. Végül már csak a szélen jelennek meg a barázdák, ekkor az embrió hólyagcsíra állapotba kerül.
szelekció
Kiválasztást, megválogatást jelent. Tágabb értelemben valamely populáció bizonyos egyedeinek vagy csoportjainak életfolyamatait vagy szaporodását gátló, természetes vagy mesterségésen gerjesztett folyamat. Hatására egy adott állományban az egymást követő nemzedékek során bizonyos típusok egyedei elszaporodnak, ezzel egy időben más típusok gyakorisága csökken. A természetes szelekció az evolúció során játszott fontos szerepet, a mesterségesnek a növénynemesítésben és az állattenyésztésben van jelentősége.
szelektív hulladékgyűjtés
A különböző típusú hulladékokat (papír, műanyag, fém, üveg, veszélyes hulladék, kiselejtezett háztartási gépek, bútorok) külön-külön gyűjtik össze és egymástól elkülönítve szállítják. Ezáltal válik lehetővé az újrahasznosítás.
szellemi munka
A fizikai munkával szemben itt nem az ember fizikumát használja munkavégzésre, hanem agyi kapacitását kihasználva működik.
szellemi munkavégzés
A munkavégzésnek az a része, amikor az ember agya működik aktívan közre.
személyiség
A személyiség az egyénen belüli
pszichofizikai (testi és lelki) rendszerek dinamikus szerveződése, amely
létrehozza az egyénre jellemző viselkedés-, gondolat- és érzelemmintákat.
személyiségpszichológia
ártalmas (elsősorban lelki, környezeti) behatásokra,
nyomásra válaszként létrejövő feszült állapot.
szemlencse
Az emberi szem egyik fénytörő közege a szemlencse. Megnyúlt sejtekből áll, a pupilla mögött helyezkedik el. Az üvegtestet elölről határolja. A lencsét a lencsefüggesztő (más szóval ciliáris) izmok rögzítik. Ha a szemünk másra fókuszál, akkor ezen izmok segítségével a lencse alakja megváltozik, és domborúbb vagy laposabb lesz. A szemlencse feladata a fókuszálás, és a beérkező ingerek ideghártyára való továbbítása.
szénanátha
Arra hajlamos embereken a fűfélék, s néhány más növény virágpora erős náthát, szemgyulladást, légcsőhurutot, asztmát idéz elő, gyakran lázzal. A kóros anyag a pollenszemecskék fehérjéje.
szenvedélybetegség
A szenvedélybetegségek (addikció) kóros viselkedési formák, amelyeket az egyén kényszeresen ismétel, és amelyekkel nem képes felhagyni, annak ellenére sem, hogy viselkedése ártalmas az egészségére. Az ember szenvedélye rabjává válik, függőségbe kerül.
szennyvíztisztítás
Az emberi tevékenység során keletkezett szennyvíz kémiai, fizikai, mikrobiológiai szennyezőanyagtól történő megtisztítása, alkalmas módszerek megválasztásával. Első lépésként a nem oldott szennyezőanyagokat mechanikai szűrés által elválasztják, majd a szerves komponenseket baktériumok segítségével, az úgynevezett eleveniszapos szennyvíztisztítás során lebontják.
szépségideál
Koronként, kultúránként és egyénenként eltérő fogalom arról, hogy mit tekint az egyén abszolút szépségnek. Az adott kor társadalmának megítélése szerint helyes fogalom arról, milyen tulajdonságok tekinthetők a szépség alkotórészének. Az őskorban a szépségideál a nők esetében a súlyfelesleg volt, mert ebben látták a termékenység és az egészség jelképét, majd ez az ideális kép folyamatosan formálódni kezdett az idők során.
szexualitás
A nemiséggel kapcsolatos tevékenységek, magatartásformák, megnyilvánulások és ábrázolásmódok összessége. Egyénre jellemző. Minden embernél egyéni, hogy a nemiséghez, a nemi élethez való hozzáállása milyen tulajdonságokat mutat, mennyire mer nyílt és őszinte lenni a nemiséggel kapcsolatban. Ennek a hozzáállásnak a társadalomra vetített értelmezése a szexuális kultúra.
szimpatikus idegrendszer
A központi idegrendszer része. A szervezetben lezajló izgalmi állapotok létrehozásáért és fenntartásért felel, ilyen például a stressz, egy vizsgahelyzet vagy egy gyulladás. A szimpatikus idegrendszer aktiválódásával szimpatikus hatások érik a szervezet egészét. Egészséges nyugalmi helyzetben a szimpatikus és a paraszimpatikus idegrendszer egyensúlya jellemző.
szimplex fóbia (specifikus fóbia)
A fóbiáknak egyik fő csoportja a specifikus, vagyis szimplex fóbia. A fóbia egyetlen helyzetre, tárgyra, élôlényre terjed ki. Leggyakoribb specifikus fóbiák az állatoktól való félelem (pók, kígyó, kutya fóbia), a magasságtól, mélységtôl, vértôl, repüléstôl való félelem. A fóbia tárgyával néha soha nem találkozunk. Többfajt fóbia esetén súlyos következményekkel is számolhatunk: a beteg esetleg csak kísérettel tudja elhagyni otthonát, munkahelyét.
szimptóma
Orvosi értelemben használva tünetet, kórtünetet jelent. Jelentheti még valamilyen bajnak az előjelét, ismertetőjelét.
szinaptikus hólyag
A szinaptikus hólyagocskák a szinapszis részei. A szinapszis-rés két oldalán helyezkednek el. A szinapszisok a neuronok, interkaláris idegvégződések által kialakított kapcsolási helye, mely lehetővé teszi az ingerület meghatározott irányba történő átadását.
színdinamika
Kvantum-színdinamika, kvantum-kromodinamika: a természet négy alapvető kölcsönhatásának egyikét, az erős kölcsönhatást leíró fizikai elmélet. A részecskefizika átfogó elmélete, a standard modell része.
szívbarát táplálkozás
A szívbarát táplálkozás telítetlen zsírsavakban gazdag, telített zsírsavakban és koleszterinben szegény. A telített zsírsavak és a koleszterin az erek falait merevvé, rideggé teszik, ezzel a vérnyomás emelkedését és az esetleges vérrögképződést segítik elő. Ezek a hatások károsak a keringés egészséges fenntartása szempontjából. A telítetlen zsírsavak nem idéznek elő hasonló változásokat.
szívinfarktus
A szívinfarktus az érrendszerben képződött vérrög hatására bekövetkező koszorúér-elzáródás. Ez a koszorúér-elzáródás a szív saját oxigénellátásának kiesését okozza egy körülhatárolt területen, amely a szív pumpafunkciójának kieséséhez, így közvetetten halálhoz vezethet. A szívinfarktus tünete a hirtelen jelentkező, szúró-markoló, bal karba, hátba, esetleg hasüregbe sugárzó fájdalom.
szmogriadó
Mikor az autók kipufogógázainak, gyárak füstjének koncentrációja a normál érték fölé emelkedik, szmogriadót rendelnek el. Ilyenkor tanácsos minimális időt tölteni a szennyezett levegőn. A gépjármű közlekedést ebben az esetben próbálják csökkenteni.
szociális intelligencia
A közösségbe és a társadalomba való beilleszkedés feltétele. A szocializációs folyamat során tanult viselkedésformák összessége, amelyek elősegítik mások elfogadását, beleértve mások véleményének elfogadását is. A szociális intelligencia kialakulása már gyermekkorban elkezdődik, ennek fontos eleme az óvodába járás, ahol a kisgyermek megtanulhatja a másokkal való együttélés családon kívüli mikéntjét.
szociális lakás
Az arra rászorulóknak megítélt, kedvező feltételekkel igénybe vehető lakhatási lehetőség. Általában a helyi önkormányzatok által fenntartott lakások, melyeket szociálisan rászorulók, például sokgyermekes, kiskeresetű családok kaphatnak. Speciális feltételek mellett kerülnek kiadásra, például kötelező megtakarítás az ottlakás ideje alatt, illetve általában a lakásért nem, csak a fogyasztásért kell fizetni.
szociális tanulás
Az ember szocializációjának egy része. Olyan folyamatok összessége, amelyeket a társasági vagy társadalmi hatásokra bekövetkező magatartásváltozás jellemez, de főként közösségi hatásokat értünk alatta. Főbb formái a modellkövetés, az utánzás, az azonosulás és a belsővé tétel. A formák nem élesen elkülöníthetők.
szociálpszichológia
Az elméleti pszichológiának az a részterülete, amely azt vizsgálja, hogy a személyek egymás közötti kapcsolatai miként befolyásolják az emberi viselkedést, viszonyulást.
szoftver-ergonómia
A szoftver-ergonómia célja a számítógéppel végzett munka egyszerűsítése, a feladatokra fordított idő és a költségek csökkentése. Akkor használható jól egy szoftver, ha kis erőfeszítést igényel, nem fárasztja el a felhasználót, miközben magas teljesítmény elérését teszi lehetővé és növeli a szoftverrel való elégedettséget.
szomatikus dependencia (testi függőség)
Testi függőség, általában kábítószerhasználat esetén fordul elő. Ilyenkor a beteg testi közérzete a szer bevételétől függ (dependencia). Megvonás vagy antagonista szer beadása esetén súlyos, esetleg végzetes elvonási tünetek alakulnak ki, melyek a szer megfelelő adagjával kiegyenlíthetők.
szövetnedv (sejtközötti folyadék)
A sejteknek anyagforgalmukhoz folytonosan új meg új,tápláló anyagokra van szükségük, ezt a környező, folyékony közegből, például a szövetnedvből veszik. Szövetnedv többek között a vérnedv, mely fehérjék, szénhidrátok, zsírszerű anyagok, sók oldata. Több, mint 90%-a víz.
szubjektív fáradtságérzet
Egyénre és az egyén pillanatnyi pszichés és fizikai állapotára jellemző, tudatosult érzet. Annak a mértékét mutatja meg, hogy az adott feladat vagy munka elvégzése milyen mértékű fáradtság képében tudatosul a feladatot végző egyénben. Nem csak a már elvégzett feladat okozta fáradalmakat mutatja meg, hanem az egyén előtt álló feladatok által várhatóan előidézett fáradtságot is.
szubkultúra
A társadalom bizonyos mértékben behatárolt csoportja, rá jellemző viselkedésmintákkal, értékrenddel, életvitellel és a társadalom egészétől eltérő kulturális értékekkel. A szubkultúra csoportjának tagja stílusában mutat eltérést a társadalom nagy egészéhez képest. ilyen szubkultúra például egy-egy számítógépes játékért rajongók köre, vagy egy együttes rajongótábora.
szürkeállomány
A központi idegrendszer azon részei, ahol az idegsejtek sejtteste található.
szürkehályog
Veleszületett vagy szerzett kórokú megbetegedés, amely a szemet érinti. A szemlencse elszürkül, amelyet leggyakrabban valamilyen betegségből vagy gyógyszeres kezelésből adódó állapot alakít ki, melynek során a szemlencse anyagcseréje felborul. Időskori (60-70 év) kialakulás esetén nem jelenik meg tünetként a tompalátás.
szürkületi vakság
Más néven farkasvakság. Klinikai tünete, hogy a beteg szürkületben feltűnő mértékben rosszabbul lát, mint nappal vagy éjjel. Ezt a betegséget a retina szélső részein található pálcika receptorok mennyiségének csökkenése okozza. Ezt a számbeli csökkenést leggyakrabban az A-vitamin hiánya okozza, de több betegség is állhat a hátterében (pl. kékcsap-túlsúly szindróma).
talamusz
A köztiagy felső része. Fontos szerepe van az érzőműködésekben.
tanulás
A tanulás egész lelki világunknak, így gondolkodásunknak is fontos pillére. Ennek révén bizonyos benyomások útján magatartásunkban, személyiségünkben változások, új folyamatok mennek végbe. A tanulás tapasztalatok útján magatartásváltozáshoz vezet.
tanulási képesség
a fényszennyezés, vagyis a mértéktelen kivilágítás káros hatásaira a csillagászok figyeltek fel elsőként. nem véletlenül, hiszen a csillagászati kutatásokat helyenként már teljesen lehetetlenné tették a földi fényforrásokból származó, a természetes háttérfényesség sokszorosát kitevő zavaró fények.amerikában 1986-tól léteznek fényszennyezéssel foglalkozó rendeletek, mára több mint ötven. szövetségi szintű jogforrás még nem született, a jelenség fontosságát még csak most kezdik érzékelni. a közvilágítás fényszabályozásával az európai unió eureka programja foglalkozik. a magyar jogrendszerben ismeretlen kifejezés a fényszennyezés fogalma. hazánkban eddig egyetlen település, a komárom - esztergom megyei dág község helyi rendelete (1998) szabályozza a világítást, illetve fogalmaz meg szabályokat a fényszennyezés elleni védelemről.
tápanyag
Tápanyagnak nevezünk minden olyan anyagot, amelyből a szervezet a működéséhez szükséges energiát vagy a növekedéséhez, illetve regenerálódásához szükséges építőanyagokat nyeri.
tápérték
A tápérték magában foglalja egy élelmiszer energiát adó anyagainak (szénhidrátok, fehérjék, zsírok), valamint a szervezet egészséges működéséhez elengedhetetlen vitaminok, növényi rostok, ásványi anyagok mennyiségét.
TBC (tuberkolózis)
Koch-baktérium által okozott idült fertőző tüdőmegbetegedés. Az emberi fertőzést emberi és szarvasmarha baktérium okozhatja. A betegség az esetek nagy többségében cseppfertőzés útján terjed.
tehetség
Az ember bizonyos tevékenységekre, teljesítményekre a rendesnél nagyobb készsége. A zsenivel összehasonlítva a tehetség kevesebbet jelent, inkább a kivitelező erő készségére utal, míg a zseni az újnak és nagyon értékesnek az alkotását jelzi. Némileg rokon az ügyességgel.
tej
Nőnemű emlős állatok emlőinek tejmirigyéből származó, folyékony halmazállapotú váladék. Szülést követően az utódok táplálására szolgál. Bizonyos fajoknál a tejelválasztás csak ebben az időszakban jellemző (pl. az embernél), más fajoknál, mint például a szarvasmarha esetében állandó a tejelválasztás. Haszonállatként való tartásának egyik alapja. A tej ásványi anyagokban és D-vitaminokban gazdag, a természetes immunvédelem kialakításáért felel.
tejföl
Magyarországon kiemelt jelentőségű, széles körben felhasznált tejtermék, eredetileg nyers tej felhasználásával készült. A tejet állni hagyták, amely spontán két részre vált. A felül úszó, zsírban gazdag rész lett a tejföl, az alsó, szilárdabb rész pedig az aludttej. A hivatalos normák szerint ma már készülhet különböző adalékanyagok hozzáadásával is, forgalomba általában 12% vagy 20% zsírtartalommal kerül.
televízió
Széles körben használt telekommunikációs eszköz. Mozgóképek közvetítésére alkalmas, fekete-fehér vagy színes formában. Működése különböző technológiai megoldásokon alapul (pl. katódsugárcső, plazma, LED, LCD, projektor, stb.). 1926-ban valósította meg a nagy távolságra történő képközvetítést John Logie Baird, de a magyar Tihanyi Kálmán is hozzájárult fejlődéséhez.
termékergonómia
Egyrészt a szabványok, szokványok betartását, másrészt emberközeli fogalmak használatát, jól áttekinthető kezelőfelületek kialakítását jelenti.
testi kromoszóma
A kromoszóma az előbb említett DNS-szálak hosszú szakaszaiból nagyon szorosan feltekeredett szerkezet. A kromoszómák a sejtmagban találhatók. Minden emberi sejtben 23 pár kromoszóma található. A 22 pár ún. testi kromoszóma esetében lényegét tekintve a 2 tag megegyezik egymással, azzal a fontos kitétellel, hogy a pár egyik tagja az anyától, a másik az apától származik. A testi kromoszómák örökítése során az egyes kromoszómákban jelentős változások jöhetnek létre.
testtömeg index
(Body Mass Index, BMI) a testtömeg (kg) és a testmagasság (m) négyzetének hányadosa. A legelfogadottabb számítási módszer a tápláltsági fok meghatározására.
T-limfocita
A T-limfociták a nyirokcsomókban képződnek, megtámadják a szervezetbe került vírusokat, és egyéb idegen sejteket. Több fajtájuk ismeretes. Vannak segítő sejtek, szupresszor sejtek, valamint ölő sejtek. A T sejtek ismerik fel azokat az antigéneket, melyekkel már találkozott, védőoltás, vagy egyéb formában.
tónus
A színek erősségét a tónus jelzi. Ezen kívül vonatkozhat hallható hangszínre, hangmagasságra is.
tömegkommunikáció
Nagy embertömegek tájékoztatása sokak számára hozzáférhető eszközök (újságok, rádió, televízió) útján.
tömegközlekedés (közösségi közlekedés)
A közlekedés azon fajtája, amelyben a helyváltoztatás nem saját járművel, hanem valamely közös közlekedési eszközzel történik. Ide tartozik a helyi, és a távolsági közlekedés is. A nagyvárosi zsúfoltság elkerülése, a levegőszennyezés csökkentése érdekében jelentősége egyre nagyobb.
tömlőcske
A fül a hallás és egyensúlyozás szerve. Az egyensúly beállításához és megtartásához szükséges érzékelő szerv a fülben is található. A tömlőcske a vízszintes irányú elmozdulásokat érzékeli. Az egyensúly beállításában még a látás és a talp érzékelésének is jelentős szerepe van.
tranzakcióanalízis
Elmélet, mely a személyiség fejlődésével, és a személyes változással foglalkozik. Az elmélet kidolgozója Eric Berne. A tranzakcióanalízis megmutatja, hogy a személyiség részletei a szervezeten belül hogyan strukturálódnak.
tripszin
A hasnyálban található emésztőenzim, amely a fehérjék emésztésében játszik szerepet.
trombózis (érelzáródás)
Az ereknek alvadék okozta elzáródása, szűkülése. Előfordul a szívben, a vér- és nyirokerekben. Leggyakoribb a gyűjtőerek trombózisa a billentyűk táján.
tudatalatti
Az elme egy része, melybe a kellemetlen emlékek, az elfojtott vágyak kerülnek. Sigmund Freud szerint a tudatalatti álmainkban küld üzenetet számunkra. A tudatalatti olyan befolyással él viselkedésünkre, melyet nem tudunk a tudattal kivédeni.
tüdő
Páros, rugalmas, kúp alakú légzőszerv a mellkasban, savós hártyával borítva. A tüdőket a két mellhártyalemez közti negatív nyomás a mellkasfalhoz szorítja, azzal együtt mozognak. A jobb tüdő három, a bal két lebenyből áll. A tüdőben helyezkedik el a főhörgő, a hörgők és a legkisebb részei, a hörgőcskék, ezek végén a léghólyagocskák. A tüdő összefelülete 80-100 m2, itt megy végbe a gázcsere.
tüsszentés
Légzőrendszerünk aktívan védekezik a levegővel beáramló por, egyéb szemcsék és a kórokozók ellen. Nyálkahártyája felületén megköti ezeket, és a csillók segítségével aktívan felfelé a szájüreg felé hajtják. A tüsszentés olyan reflexfolyamat amelyben a levegő mintegy 160 km/óra sebességgel robban ki légutainkból magával ragadva a felszaporodott káros anyagokat.
újító érdeklődés
A motiváció egy formája. Szükséges a stressz csökkentéséhez, valamint kreatív és divergens gondolkodással párosulva új tárgyak és ötletek létrehozásához.
ultranyomelem
latin kifejezés a légzésre. olyan gázcsere, mely az élő szervezetekben az oxigén felvételében és szén-dioxid leadásában nyilvánul meg. légzőszervek segítségével valósul meg. embereknél ez a szerv a tüdő.
unalom
Az ember alapvető szükséglete a tevékenység. Ha semmiféle tevékenységet nem tud végezni, vagy az éppen végzett tevékenység túlzottan monoton, megjelenhet az unalom érzése. Elűzni a monoton munka szüneteltetésével, vagy új tevékenység elkezdésével lehet.
utaskilométer
A személyszállítás teljesítményét mérő gazdasági mutatószám. Egy utaskilométer: egy utas elszállítása 1 kilométerre.
vakbélgyulladás
Vakbélgyulladás: tulajdonképpen a kifejezés helytelen, hisz nem a vakbél, hanem a vakbél féregnyúlványának gyulladásáról beszélünk. A vér vagy a nyirokkeringés útján, ritkábban közvetlenül a bélből a vakbélnyúlványba jutó kórokozók útján jön létre a gyulladás. Legjellegzetesebb tünete a has jobb oldalán keletkező görcsös fájdalom.
vastagbél
A has jobb alsó oldalán, a vakbéllel kezdődik. Felhágó szára a májig húzódik, harántszára innene vezet a has bal oldalára, ahol a lehágó szár lefele fut, majd a szigmabélben folytatódik és a végbélben végződik. A vastagbél felületén jellegzetes redőszerkezet található. E redők nyálkahártyáján át szívódik vissza a megemésztett béltartalom vízfeleslege.
vastagbélrák
A vastag és végbélrák kialakulása általában egy megelőző állapotból, polipból indul. Ez több évig tartó folyamat is lehet. Növeli a megbetegedés kockázatát a mozgásszegény életmód, a rostban szegény táplálkozás. Tünetei a véres széklet, hasi puffadás, görcsök, vérszegénység. Idejében felismerve eredményesen gyógyítható.
vazopresszin (antidiuretikus hormon, ADH)
Az agyalapi mirigy által termelt antidiuretikus hormon /ADH/ a vese vízáteresztő képességét szabályozza. A szervezet folyadékveszteségének hatására csökkenti, míg nagyobb folyadékbevitel után növeli a kiválasztott vizelet mennyiségét.
védőoltás (vakcina)
A szervezet védőoltás /vakcináció/ útján is védetté válhat a fertőző betegségekkel szemben. A védőoltás célja a betegségek megelőzése, járványok kialakulásának megakadályozása az ellenanyagok termelődésének, vagy más immunfolyamatoknak a serkentése útján. Noha viszonylag kevés fertőző betegség ellen áll rendelkezésünkre hatásos védőoltás, mégis komoly javulást hoz a népesség egészségi állapotában.
vegetarianizmus (vegetáriánus táplálkozás)
A XX. század vége felé a fejlett országokban egyre többen tértek át a vegetarianizmusra és szigorúbb vállfajára a vegán életmódra. A vegetarianizmus elutasít minden olyan élelmiszert, amelynek előállításához állatokat kell elpusztítani. Azaz nem fogyasztanak húst, halat, zselatinnal és oltóanyaggal /sajt/ készült ételeket. A vegán táplálkozás követői az állati eredetű termékek /vaj, tej, tojás/ fogyasztásától is tartózkodnak.
vegetatív idegrendszer
A vegetatív /akaratunktól független/ idegrendszer a belső szervek és mirigyek – szív, vese, gyomor, hasnyálmirigy stb.- működését szabályozza. Impulzusaikat ezen szervekből, az erek falából nyerik, majd továbbítják a gerincvelőbe, a hypothalamusba stb.
végleges fogamzásgátlás
A végleges fogamzásgátlás /sterilizálás/ során nőknél a sebész elmetszi, vagy leköti a petevezetékeket. Férfiak esetében az ondóvezetéket metszik el. A beavatkozás mindkét esetben rövid ideig tart, általában utóhatások nélküli. A fogamzásgátlás legbiztosabb módja, hátránya az, hogy hatása általában végleges.
vékonybél
A gyomorban egyenletesen péppé elkeveredett massza jut a vékonybélbe, ahol tovább folytatódik az emésztés. Első szakasza a nyombél, ahol a hasnyálmirigy helyezkedik el, melynek váladéka az egész emésztés szempontjából a legfontosabb. A vékonybél falának mirigysejtjei is termelnek emésztőnedveket, bontó enzimeket. A hasnyálmirigy és a bélnedvek hatására a vékonybelekben a növényi és az állati keményítők lebomlanak egyszerű cokrokra, a fehérjék aminosavakra, a glicerinből és a zsírsavból épült zsírok pedig felhasadnak, majd a zsírsavak káliummal, nátriummal vagy kalciummal kötődve elszappanosodnak, és felszívódnak.
véna (gyűjtőér, visszér)
Gyűjtőér, a vért a testből a szív felé szállító ér. Ürege tág, fala vékony, kevés izomzattal. A vér visszafolyását billentyűk akadályozzák meg. A gyűjtőerekben általában szén-dioxidos, oxigénben szegény vér folyik, kivéve a tüdővénákat, amelyek a tüdőből az oxigéndús vért viszik a szívbe.
vesekapu
A vese bemélyedő része a vesekapu, itt lép be a veseartéria, és itt lép ki a véna, valamint a húgyvezető.
vesekő
A vesekő a vesében fokozatosan kialakuló szilárd test.Fő kémiai alkotórésze a kalcium , a kalcium-oxalát és vagy foszfátilletve a karbonát. Annál nagyobb a vesekőképződés kockázata minél nagyobb a vér és vizelet kalciumtartalma. Ezeken az anyagokon kívül még más tényezők is szerepet játszanak a vesekövek kialakulásában. Általában nagyon lassan nőnek. Panaszok esetén eltávolításuk többféle módszerrel lehetséges.
veszélyeshulladék
Veszélyes hulladéknak minősülnek azok a hulladékok, melyek nem bomlanak le a természetben, illetve mérgezik azt. Ezek a hulladékok az emberre is veszélyesek, gázuk, illetve a vízbe, stb. jutásuk mérgezőleg hathat.
veszélyzóna
de sade marki, aki után a szadizmust elnevezték, nemi örömét abban lelte, hogy fizikai fájdalmat okozott a nőknek. a fogalmat azonban ma már sokkal szélesebb értelemben használják. a szadista nem csak testi, hanem lelki fájdalmat is okozhat. többnyire azzal szemben viselkedik szadisztikusan, akibe szerelmes, de előfordulhat, hogy majdnem mindenkivel szemben ilyen.
vibráció (rezgés)
A testeknek vagy részeinek egyenlő időközökben egyformán ismétlődő mozgása, nevezzük rezgésnek is. Az összes hangzó testek, valamint a mozgásukat elszállító levegő részei is vibrációt végeznek.
visszaszívás
A vesén percenként 1,2 liter vér halad át, ebből 0,6 liter a vérplazma. A Bowman-tok üregében elhelyezkedő szűrőn át 180 liter szűrlet keletkezik naponta. E keletkező szűrlet legnagyobb része a vesecsatornácskákon át visszaszívódik, a felesleges víz és salakanyagok a vizelettel távoznak.
vitálkapacitás
Az a levegőtérfogat, amelyet erőltetett belégzést követően erőltetett kilégzéssel ki tudunk fújni a tüdőnkből. Értéke átlagos felnőtt szervezet esetében 3-4 dm3, de sportolóknál elérheti a 6-7 dm3-t is.
vízleadás (vízveszteség)
Ha a szervezetből bármilyen ok folyamán víz távozik, akkor vízveszteségről beszélünk. A távozott vizet mindenképpen pótolni kell. Vízleadás történik izzadáskor, de bármily hihetetlen is, legjelentősebb mennyiségben beszéd közben veszít a szervezetünk vizet.
víznyereség
Az általunk elfogyasztott víz és a lebontó folyamatok során keletkező oxidációs víz összege. Akkor beszélünk víznyereségről tehát, ha a szervezetünk vízhez jut. A vízháztartás akkor megfelelő, ha a vízveszteség és víznyereség egyensúlyban van.
zajártalom
Tartós erős zaj hatására keletkező betegség. Eleinte csökken a magas hangok hallása, később a beszédhallás is romlik.
zöldhályog
A zöldhályogot /glaukóma/ az okozza, hogy a szivárványhártya ás a szaruhártya között megnő a csarnokvíz mennyisége, s ebből fájdalmas nyomásnövekedés támad. A látás homályossá válik, akár a vakság is kialakulhat. Orvosi kezelése lehetséges, egyes esetekben lézerrel vágott réssel csökkentik a szemcsarnokban lévő víz mennyiségét.
zöldség
A konyhakertekben és kertészetekben termesztett leveles és gyökérnövények a zöldségek. Részben vagy egészben emberi fogyasztásra szolgálnak. Fő csoportjai: káposztafélék, gyökérfélék, salátafélék, hagymafélék, fűszernövények. Fogyasztásuk etgészséges, megnöveli a rost- és vitaminbevitelt.
zuzmósivatag
Olyan terület, általában a városok központjában, ahol egyáltalán nem élnek meg zuzmók. Ennek oka a levegő tisztasága, valamint a nem megfelelő mikroklíma. A zuzmósivatagok fontos jelzői a levegő minőségének.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)