A fogyókúra a felesleges kilóktól való tudatos megszabadulás. A hatékony fogyókúra nemcsak a táplálékbevitel csökkentését jelenti, hanem az energiafelhasználás fokozását, az étrend és az életmód egyidejű áthangolását. A fogyókúra közben mindenképpen ügyelni kell az ásványi sók és a vitaminok megfelelő mennyiségének biztosítására.
Gyerekeknek és serdülőkorúaknak kizárólag orvosi javaslatra és szigorú orvosi felügyelet mellett szabad csak fogyókúrázniuk az esetleges hiányállapotok és szövődmények elkerülése miatt.
Kifejezetten káros és ezért tilos fogyókúrázni terhesség alatt, szoptatási időszakban, illetve nagyon idős korban.
Ha a testtömeg index 25 kg/m2 alatt van, akkor indokolatlan bármilyen komolyabb fogyókúra elkezdése.
Fogyókúra esetén célravezető a csökkentett energiatartalmú étkezés, a nagy energiatartalmú, fontos tápanyagokat nem tartalmazó élelmiszerek (pl. csokoládé, édességek) teljes elhagyása. Kerülni kell a nagy zsír- és cukortartalmú táplálékok fogyasztását, valamint csökkenteni (de nem elhagyni) kell az aránylag magas energiatartalmú, de egyben fontos tápanyagokat is tartalmazó élelmiszerek bevitelét (pl. sertés- és marhahús, húskészítményeik, tejtermékek, hüvelyesek, gabonafélék). Növelni kell a kis energiatartalmú, fontos tápanyagokat tartalmazó élelmiszerek arányát, ilyen a zsírszegény tej, a hal, a csirke és a pulyka, a zöldség- és főzelékfélék, valamint a gyümölcsök.
A lassú testsúlycsökkenés tartósabb eredményt hoz a gyorsabb ütemű fogyásnál. A kezdeti gyors testsúlycsökkenés ugyanis elsősorban a folyadékveszteség és a magasabb alapanyagcsere következménye. A gyors fogyókúrákat követően az elvesztett kilók nagyon hamar „visszajönnek”.
A fogyókúrázónak sokszor és keveset kell ennie, törekednie kell a kínzó éhségérzet kialakulásának elkerülésére. Ebben segíthetnek a magas rosttartalmú ételek is, amelyek fokozzák a gyomor teltségérzését.
A fogyókúra alatt ügyelni kell a megfelelő vitamin- és ásványisó-bevitelre, akár táplálékkiegészítők formájában is.
Gondoskodni kell a folyadékpótlásról is.
A tartós önfegyelem és testsúlykontroll szintén központi jelentőségű, emiatt a fogyókúrázóknak lelki támogatásra is szükségük van.
A sportolásra és a testmozgásra azért kell külön figyelmet fordítani, mert a civilizált társadalom embere általában már kevés fizikai munkát végez, napi tevékenységéből az aktív mozgás rendszerint kimarad. Az izommunka azonban nem csupán fárasztó, hanem a szervezet egészsége szempontjából is alapvetően fontos. A rendszeres testmozgás javítja a keringési rendszer és a légzőszervek teljesítményét, segít megőrizni a vázrendszer rugalmasságát, terhelhetőségét, oldja a stresszt, jó hangulatot, kellemes közérzetet okoz. A mozgásszegény életmód következménye ezzel szemben a vázizmok petyhüdtsége, a csekély mértékű terhelhetőség, a szív és a tüdő alacsony teljesítménye, ennek következtében a szövetek nem megfelelő oxigénellátása. Ha mindehhez túlzott mértékű táplálékfelvétel is társul, akkor elhízás következhet be, ami növeli más krónikus betegségek kialakulásának esélyét.
A testmozgás növeli a szervezet energiafelhasználását, és koplalás nélkül is segíti a felesleges kilóktól való megszabadulást.
A többé-kevésbé teljes vagy részleges sikerre vitt fogyókúrák után kulcskérdés az elért eredmény hosszú távon való megtartása. Lényeges a testmozgás további növelése vagy legalább szinten tartása, hiszen a fogyókúra végeztével a fogyókúra alatt megszokott kis mennyiségek elfogyasztása helyett vissza lehet térni a napi rendes energiafelhasználás teljes pótlását fedező étrendhez. A mozgás fenntartása mellett a pszichés megerősítés, a környezet elismerése és biztatása is nagymértékben hozzájárul az elért ideális testsúly megőrzéséhez.
A fogyókúrázni óhajtó, de elégséges akaraterővel nem bíró, elhízott emberek szívesen folyamodnak valamilyen gyógyszeres kezeléshez, amely megkönnyíti elhatározásuk véghezvitelét. Az ilyen szereknek azonban szinte kivétel nélkül rengeteg mellékhatásuk van. A pajzsmirigyhormonok például valóban növelik az alapanyagcserét, és ezáltal előtérbe kerülnek a lebontó folyamatok, de ugyanakkor álmatlanságot, kézremegést, fokozott ingerlékenységet, szapora pulzust stb. okoznak. Mindezek miatt csak olyan esetben alkalmazhatók, ha a beteg pajzsmirigy-alulműködésben szenved, és ezért alakult ki a súlyfeleslege.
A központi idegrendszerre ható, az éhségérzetet csökkentő, élénkítő szerek súlyos idegrendszeri zavarokat okoznak. A drogfogyasztók által is használt efedrint és amfetamint tartalmaznak, használatuk függőség kialakulásához is vezethet. Az ilyen típusú fogyókúrás gyógyszerek alkalmazását a legtöbb országban, így hazánkban is betiltották.
Vannak olyan hatóanyagú gyógyszerek is, amelyek a zsírok emésztését és felszívódását mérséklik. Ezeket is csak orvosi felügyelet mellett, és nagymértékű elhízás esetén szabad alkalmazni.
Nagyon sok fogyókúrás étrend és módszer van a köztudatban. Ezek között felbukkannak olyanok is, amelyek rendkívül gyors eredményt ígérnek, de már első olvasásra is szembetűnik egyoldalúságuk, például az étrendben túl sok tojás szerepel, egyáltalán nem tartalmaz húsokat vagy tejtermékeket stb. Az ilyen szélsőséges fogyókúrák különféle hiányállapotok kialakulásához vezethetnek. A B-vitamincsalád tagjai nagy mennyiségben csak a húsokban fordulnak elő; a zsírok fogyasztásának teljes mellőzése pedig a zsírban oldódó vitaminok kiürüléséhez és hiányához vezet. Az elégtelen szénhidrátbevitel miatt drasztikusan csökkenhet az energiatermelés, ami a fizikai és a szellemi teljesítmény romlásával jár. A tartós fehérjehiány pedig a folyadékháztartás zavaraihoz, ödémához vezethet.
A szélsőséges fogyókúrák súlyosabb esetben az anyagcsere teljes felborulását, súlyos pszichés állapotok kialakulását is kiválthatják.