Az alkoholos italok etilalkoholt tartalmaznak, ami magas energiatartalmú, nagy égéshőjű, ugyanakkor alacsony tápértékű, túlzott mértékben fogyasztva mérgező, a tudatállapotot befolyásoló anyag.
Nagyobb mennyiségben fogyasztva az etilalkohol kábultságot, bódultságot, felszabadultságot, eszméletvesztést stb. okoz, vagyis módosítja a tudatállapotot, korlátozza az egyén cselekvőképességét, beszámíthatóságát. Rendszeres fogyasztása hosszú távon alkoholfüggőséget alakíthat ki. Az alkoholizmus Magyarországon népbetegség.
Az alkoholtartalmú italokat gyümölcsök vagy gabonafélék erjesztésével állítják elő. Mind a gyümölcs-, mind a gabonaalapú alkoholok lehetnek tömények (30-50 térfogat% alkoholtartalommal) és alacsonyabb (5-20 térfogat%) alkoholtartalmúak.
A legfontosabb gyümölcsből készült alkoholtartalmú ital a bor. 8-13 térfogat% alkoholt tartalmaz, és az esetek többségében szőlőből készül. Színük és előállítási módjuk alapján megkülönböztetjük a fehér-, a vörös- és a rosé borokat. A vörösborok olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek kedvezően befolyásolják a zsíranyagcserét, ezáltal mérséklik az érelmeszesedés kialakulását. Az alacsony alkoholtartalmú vörösborok mértékletes fogyasztása ezért felnőttkorban ajánlott. A férfiak napi 1-2 dl, a nők napi 1 dl vörösbort fogyaszthatnak. Gyermekeknek és serdülőknek minden alkoholtartalmú ital ártalmas, mivel az etilalkohol kedvezőtlenül befolyásolja az idegrendszer fejlődését.
A borból lepárlással, töményítve állítják elő a konyakot (eredetileg, franciául: cognac), aminek alkoholtartalma már kb. 40 térfogat%.
Különféle gyümölcsökből (cseresznye, barack, szilva, alma) erjesztéssel, majd lepárlással állítják elő pálinkát.
A gabonából készült szeszesitalok közül mindössze 4-6 térfogat% alkoholt tartalmaz a sör, ami készülhet árpából vagy búzából, és tartalmaz még komlót, malátát, sörélesztőt, esetleg kukoricát is. Komlótartalma miatt a sör nyugtató hatású.
Tömény gabonapárlatok a vodka és a whisky, amelyek árpából készülnek, és általában 40%-nál is töményebbek.