- Az egészséges életmód
- Az ergonómia
- Fogalomtár az ergonómia a lakásban témaköréhez
A forgalomba kerülő termékek gyártásakor az alapanyagok tulajdonságainak módosítása érdekében kisebb-nagyobb mennyiségben adalékanyagokat kevernek hozzájuk. Egyes műanyagok például az adalékanyagoktól függően lágyak, hajlékonyak vagy akár merevek, kemények is lehetnek.
Zaj elleni védelem.
Beállítódás, vélemény- és szándékrendszer. Az attitűdök következtében az emberekben jelen vannak késztetések, készenléti állapotok a különböző hatásokra adandó megfelelő válaszra.
Jelentős számú ember beköltözése valamely településre állandó lakosként. Szükségképpen más település(ek)ről történő elvándorlással jár. A bevándorlás oka lehet például az, hogy az újonnan választott lakóhelyen kedvezőbbek az elhelyezkedési lehetőségek vagy kellemesebb a környezet.
A szennyvíztisztító berendezésnek az a része, ahol a baktériumokat tartalmazó iszappal történik a szennyeződések eltávolítása.
A bőr és a nyálkahártyák kékes elszíneződése, szederjessége, amely a vér oxigénhiánya (vagy túl magas szén-dioxid-koncentrációja) következtében alakul ki. A cianózis a nitrátmérgezés jellemző tünete.
A hangerősség mértékegysége, rövidítése dB. Az ember által éppen hallható hang 0 dB-es, a hallószervet károsító hang pedig 140 dB-es.
Olyan csatornarendszer, amely a település szennyvizét és a csapadékvizet közös csőhálózaton át vezeti el.
Bizonyos területen jellemző, tartósan előforduló élőlények összessége. Az életközösség az élőhelyen uralkodó környezeti viszonyokhoz alkalmazkodott.
Olyan szennyvíztisztítási eljárás, amelynek során a szerves és a szervetlen szennyeződések eltávolítását baktériumtömeget tartalmazó iszap segítségével távolítják el a vízből. A baktériumok életműködéseikhez felhasználják a szennyező anyagok jelentős részét.
Ha a forgalmas országos főútvonal keresztülhalad egy településen, akkor egyrészt dübörgésével, rezgésével zavarja az ott élőket, másrészt pedig a nehezen és csak helyenként átjárható út, két részre választja szét a települést. Ezeket a problémákat oldja meg az elkerülő út, amely lehetővé teszi, hogy csak azok hajtsanak be járművükkel a településre, akiknek ott van a célállomásuk.
Egy életközösség által benépesített terület. Egy élőhelyen belül általában azonos környezeti körülmények uralkodnak.
Bizonyos tárgyakkal, személyekkel vagy cselekvésekkel szemben nem objektív, hanem kedvező vagy elítélő irányú beállítódás. Az előítéletek legfőbb alapja a hiányos tapasztalat (kevés ismeret) és a helytelen általánosítás. Például: „a színes bőrű emberek jelleme nem egyenes”.
Olyan csatornarendszer, amely a szennyvizet és a csapadékvizet külön-külön csőhálózaton át vezeti el.
Jelentős számú ember elköltözik az addig állandó lakhelyül szolgáló településről.
Az a képesség, hogy az ember beleéli magát mások helyzetébe, és olyan magatartást tanúsít, amit maga abban a helyzetben szeretne vagy elfogadna.
A nem természetes, tehát az ember által létrehozott környezet: mesterségesen kialakított és/vagy épületeket tartalmazó környezet.
A természetes vizek feldúsulása növényi tápanyagokban (pl. nitrát- és foszfátszennyezés). A folyamat következménye a víz oxigéntartalmának csökkenése, az élővilág pusztulása és a víz feltöltődésének felgyorsulása.
Foszfortartalmú vegyületcsoport, összetételük többféle lehet. Egyrészt a műtrágyákkal, másrészt a mosószerek vízlágyító anyagaként jutnak a környezetbe. Az élővizekbe kerülve eutrofizációt idézhetnek elő.
Olyan eljárás, amelyben a szennyvíz növényzettel benőtt sekély élővízen átáramlás közben tisztul meg.
A hulladékból sajátos eljárással ismét felhasználható termék vagy nyersanyag készítése.
Olyan üzem, amely a hulladék elégetésére szolgál, és ezáltal a szemét mennyiségét csökkenti. A hulladékégetés nem mondható környezetbarát megoldásnak, mert az égéstermékek (gázok, salak) a környezetet szennyezik.
Olyan, üzemszerű létesítmény, amelynek funkciója a hulladék ártalmatlanítása, illetve újra felhasználhatóvá tétele. A modern hulladékfeldolgozókba előzetes szétválogatás után már csak egyféle szemetet szállítanak. Így megkülönböztetünk papírhulladék-feldolgozókat, üvegfeldolgozókat stb.
Nagyméretű szeméttároló konténerek csoportja, ahol külön-külön konténerekbe üríthetjük a szelektált hulladékot.
A szelektált hulladékok gyűjtésére szolgáló, bekerített, őrzött telephely, amelynek szakszerű működését megfelelő tárolási és szállítási lehetőségek, valamint személyzet biztosítja. A szolgáltatásért a lakosságnak nem kell pénzt fizetnie.
A különféle szolgáltatások állóeszközeinek összessége. A közlekedési infrastruktúrát alkotja az úthálózat, a hozzá tartozó műszaki létesítményekkel együtt. Az infrastruktúrához tartoznak a közművek: víz-, csatorna-, villany-, gázvezeték-hálózat, valamint az egészségügyi, hírközlési, kereskedelmi szolgáltatások állóeszközei is.
A reklámműsorok sugárzásáért kapott díjbevételekből fenntartott csatorna. Ezen rádió- és tévécsatornák bevétele – és ezért a jövedelme – attól függ, hogy hány nézőjük van.
Régi típusú benzinüzemű motor, amelyben két ütemben zajlik a munkavégzés. A kétütemű motorok viszonylag egyszerű, könnyű és olcsó berendezések, de meglehetősen környezetszennyezőek, mivel a kenéshez szükséges olajat a benzinbe kell keverni, és az olajos benzingőz egy része elégés nélkül jut a levegőbe a kipufogógázokkal. Emiatt autókat már sok éve nem gyártanak kétütemű motorral.
Olyan anyagi rendszer, amely a folyékony vagy gáz halmazállapotú közegben szétoszlatva ezredmilliméternél kisebb, 1–1000 nm közötti méretű részecskéket tartalmaz. A kolloidok tartósan stabilak. Az olaj például nem oldódik vízben, de ha kolloid méretű részecskékké alakítjuk, akkor a vízben tartósan szétoszlatva marad.
A település környezeti, éghajlati viszonyait befolyásoló, többé-kevésbé gondozott életközösség. Ilyenek például a kertek, parkok.
A vezetékes vízhálózat és a csatornahálózat elterjedtségének hossza közötti különbség.
A lakosság kényelmét és egészségét szolgáló műszaki létesítmények: víz-, gáz- és villanyvezeték, csatornahálózat.
A vízvezeték-hálózaton keresztül történő vízellátás.
Az állami költségvetésből, tehát adóbevételekből fenntartott rádió-, illetve tévécsatorna.
Mező- vagy erdőgazdaságilag művelt területek a városban.
Az emberi tevékenység következtében a természetes állapot megszűnését követően egyes területeken foltszerűen fennmaradó, természeteshez közeli társulás.
A médium: tömegközlési, tömegtájékoztatási eszköz (újság, rádió, televízió). A média: ennek többes száma.
Egymással összeépült, egyetlen óriási települést alkotó városok halmaza.
Egyhangúság, egyformaság, unalmasság.
Cselekvésre késztető lelki jelenség, pl. érdeklődés, szeretet, indulat.
Nitrogéntartalmú vegyületcsoport. A nitrát-ion képlete: NO3–. A műtrágyák legnagyobb része nitrátot tartalmaz a növények növekedésének elősegítésére. A nitrátok az ivóvízbe kerülve a csecsemők és kisgyermekek számára mérgező hatásúak, az élővizekben pedig eutrofizációt idézhetnek elő.
Olyan sáv, amely lehetővé teszi, hogy bizonyos élőlények vándorolhassanak egyes élőhelyek között. Ökológiai folyosót képezhet például a keskeny folyóparti ligeterdő, amelyen keresztül egymástól viszonylag távoli erdők között is vándorolhatnak állatok.
Nagyvárosokban a külső kerületekből és az agglomerációból érkezők a belvároson kívüli tömegközlekedési csomópontokban leparkolhatják gépkocsijukat s onnan tömegközlekedési eszközzel haladhatnak tovább. Ezáltal a belváros forgalma kisebb és gyorsabb.
A belvároson kívül létesített, nagy kiterjedésű parkolók rendszere, amely lehetővé teszi, hogy a belvárosba már ne gépkocsival hajtsanak be, hanem tömegközlekedési eszközökkel jussanak be az oda igyekvők. Ezáltal a belvárosok forgalma gyorsulhat.
Immunrendszer
A szervezet védekező rendszere a kórokozók és más idegen anyagok ellen.
Mikroklíma
Kicsiny, esetleg csak néhány négyzetméteres területnek a környezetétől eltérő, sajátos éghajlata.
Agglomeráció
Nagyváros közelében, a vonzáskörzetben elhelyezkedő kistelepülések összessége.
Fosszilis energiahordozó (üzemanyag)
A földtörténet korábbi időszakaiban, élőlények maradványaiból képződött ásványok és kőzetek összefoglaló neve. A fosszilis energiahordozók közé tartozik a kőszén, a kőolaj és a földgáz.
Élő indikátor
Olyan élőlény, amely felszaporodásával vagy megritkulásával, esetleg eltűnésével jelzi valamely környezeti tényező mennyiségét. A csalán például tápanyagokban gazdag, bolygatott területeken gyorsan felszaporodik, a zuzmók pedig a levegőben megjelenő, kén-dioxid hatására erősen megritkulnak, majd eltűnnek. A városok belső részein emiatt általában alig vagy, egyáltalán nem élnek zuzmók, vagyis zuzmósivatag alakul ki.
Zuzmósivatag
Olyan terület, ahol a levegő szennyeződése (főleg a kén-dioxid) miatt zuzmók nem élnek.
Barnaszén
Szerves, főleg növényi anyagokból a földkéregben uralkodó nagy nyomás és hőmérséklet hatására keletkezett kőzet. A barnaszenek nem túl nagy energiatartalmúak, viszont gyakran elég jelentős a kéntartalmuk. Elégetéskor a kéntartalom mérgező kén-dioxiddá ég el, amely a légkörbe kerülve súlyos környezetszennyezést okoz.
Füstköd
A szmog magyar neve.
Szmog
Kedvezőtlen időjárási viszonyok között kialakuló szennyezőanyag-felhalmozódás a levegőben, amely az egészséget súlyosan károsíthatja.
Nitrogén-oxidok
A sokféle nitrogén-oxid összefoglaló neve, általános jelölése NOx. Leggyakrabban a nitrogén-dioxid (NO2) fordul elő, amely más nitrogén-oxidokkal együtt főleg a benzinüzemű motorok működésekor kerül a levegőbe. A nitrogén-oxidok veszélyes levegőszennyezők, a szmog kialakulásának kulcstényezői lehetnek.
Ózon
Az oxigén módosulata, képlete O3. A magaslégkörben képződő és állandóan jelen levő ózon fontos szerepet játszik a Nap káros ultraibolya sugarainak kiszűrésében. A földfelszín közelében a levegőbe kerülő ózon azonban mérgező, súlyosan egészségkárosító hatású. Ózon keletkezhet a benzinnel és gázolajjal üzemelő motorok működésekor, ami különösen a legalsó légrétegekből lélegzőket, például a gyermekeket veszélyezteti. A talajközeli ózon felhalmozódása is hozzájárulhat a szmog kialakulásához.
Kén-dioxid
Kéntartalmú anyagok, például barnaszén égésekor keletkező gáz (SO2). A levegő szennyező összetevőjeként mérgező, egészségkárosító hatású, és emellett még veszélyes savas csapadék kialakulását is okozhatja.
Szén-monoxid
Színtelen, szagtalan, erősen mérgező gáz. Gátolja a vér oxigénszállítását és ezáltal fulladást okoz. Legnagyobb mennyiségben a gépjárművek motorjaiban képződik, különösen akkor, ha rosszul vannak beállítva.
Szmogriadó
Amikor a szmog kialakulását okozó légszennyező anyagok (talajközeli ózon, kén-dioxid, nitrogén-oxidok, por) koncentrációja a levegőben eléri a jogszabályban rögzített határértéket, akkor meghatározott intézkedéseket vezetnek be. Ez a szmogriadó.
Riasztási küszöb
A légszennyező anyagok azon határértéke, amelynél szmogriadót kell bevezetni.
Allergia
Az immunrendszer túlérzékeny egyes ártalmatlan anyagokra, és az így kialakuló immunreakció kóros tünetekkel jár. Az allergia tünete lehet például szénanátha, csalánkiütés.
Pollenallergia
A virágpor iránti allergiás túlérzékenység. Egyes növények levegőbe kerülő virágpora a szembe és belégzéssel a légutakba kerülve allergiás reakciót vált ki az érzékeny egyénekben, és így leggyakrabban szénanáthát idéz elő.
Szénanátha
Egyes növények virágporára allergiás emberekben, amikor a virágpor megjelenik a levegőben, könnyezéssel, szemviszketéssel, orrfolyással, tüsszögéssel járó allergiás tünetek alakulnak ki.
Nehézfémek
Azok a fémek, amelyek sűrűsége meghaladja az 5 kg/dm3 értéket. A nehézfémek vegyületei károsítják az élőlények fehérjéit és ezáltal erősen mérgezőek. A nehézfémek közé tartozik például az ólom, az ón, a réz, a higany stb.
Ökoszisztéma
Ökológiai rendszer: az életközösségek a környezetükkel együtt ökoszisztémákat alkotnak.
Véderdő
Általában telepített erdőzóna, amely elválasztja egymástól az ipari üzemeket és a lakóházakat tartalmazó településrészeket. A véderdő nyugodt, csendes és viszonylag egészséges körülményeket biztosít a településen lakók számára.
Só vagy sós homok kiszórása az utak hó- és jégmentesítése érdekében. Só hatására ugyanis 0 és -10°C közötti hőmérsékleten a jég megolvad. A nagy töménységű sóoldat azonban károsítja a növényzetet és az élővizeket.
A stresszreakciót kiváltó külső vagy belső környezeti hatás. A túlságosan gyakran vagy tartósan jelentkező stresszhatások miatt állandósuló stresszreakció veszélyes következményekkel jár. Az egészség károsodásán (magas vérnyomás, gyomorfekély, depresszió stb.) kívül kóros magatartási formák (szorongás, agresszió) is megjelenhetnek.
A szervezet általános válasza a különböző megterhelésekre és károsító hatásokra (hideg, meleg, izgalom, mérgezés stb.). A tartósan fennálló stresszreakció kimerüléssel jár.
A különböző típusú hulladékokat (papír, műanyag, fém, üveg, veszélyes hulladék, kiselejtezett háztartási gépek, bútorok) külön-külön gyűjtik össze és egymástól elkülönítve szállítják. Ezáltal válik lehetővé az újrahasznosítás.
Nagy embertömegek tájékoztatása sokak számára hozzáférhető eszközök (újságok, rádió, televízió) útján.
Nagy embertömegek szállítását végző szolgáltatások összefoglalóan. A tömegközlekedés eszközei: autóbusz, vasút, villamos, trolibusz, metró.
A hulladékból sajátos eljárással ismét felhasználható termék vagy nyersanyag készítése.
Városiasodott, városi körülményekkel ellátott.
A városi környezetben ideiglenesen vagy viszonylag tartósan csupaszon maradó területeken kialakuló és fennmaradó, javarészt gyorsan megtelepedő gyomnövényekből álló társulás. Fajösszetételére tág tűrésű és gyorsan szaporodó növények jellemzőek.
Illegális szemétlerakó. Általában a települések közelében, gépjárművel hordják ki a szemetet, mivel így elkerülik a szabályos szeméttelepek használatáért fizetendő díjat. A szeméttelep kezelése, talajjal borítása ugyanis költségekkel jár, amelyeket a szemét elhelyezőjének kell(ene) megfizetni. A vadlerakókba kerülő hulladék későbbi elszállítását másnak kell megfizetnie.
Az elvándorlás és a bevándorlás összesített eredménye. Az egyenleg negatív, ha egy településről elvándorlók száma nagyobb, mint a bevándorlóké, és pozitív, ha a beköltözők száma haladja meg az elköltözőkét.
Az elvándorlás eredményeként jelentkező lakosságcsökkenés. Azt fejezi ki, hogy az állandó lakosok száma hány százalékkal vagy ezrelékkel csökkent egy meghatározott időszakban.
Az élővíz felszíni rétegeiben a növényi plankton felszaporodása. Napos időben, bőséges növényi tápanyag-ellátottságú vizekben jelenik meg, ami általában a vízszennyezés jele.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)