A balesetek, egészséget veszélyeztető ártalmak megelőzésére szolgáló gépen lévő berendezések, a munkavégzés során használt eszközök, ruhák illetve italok, amelyeket a munkát végzők védelmére alkalmaznak.
A dolgozók számára készített valamilyen ártalom csökkentésére vagy kiszűrésére alkalmas ruha. Anyagát, kialakítását mindig az az ártalom határozza meg, amely ellen készült. Ahhoz, hogy a munkaruhák a munkahelyen megfelelőek legyenek, előzetes ergonómiai tanulmányokra van szükség megtervezésükhöz. Ezek a vizsgálatok az alábbi szempontokra terjednek ki:
- ártalmak mértéke, gyakorisága, az expozíciós idő hossza
- a használatos gépek és a velük való munka sajátosságai
- a ruházat szükséges ellenálló képessége
- a ruha várható mozgást gátló hatása vagy az erőkifejtés növekedése használatakor, a viselet kényelmessége
- a ruházat tisztántartása, javítási lehetőségei.
A ruháknak a biztonsági követelményeket is ki kell elégíteniük (pl. ne akadhasson be mozgó gépalkatrészekbe). A ruhán lehetőleg ne legyenek laza részek, a nadrágon felhajtás, a ruhaujj és nadrágszár szorosan zárjon. A ruhák színét úgy kell megválasztani, hogy észrevehető legyen, kitűnjön környezetéből.
Vannak olyan foglalkozások, ahol a munkavégzéshez kötelező megfelelő munkaruhát viselni, amelyet a munkaadó szervezetnek kell az elhasználódás mértékének megfelelő időközönként biztosítania.
A munkát végző ember veszélyes környezetétől elszigetelhető egyéni védőfelszerelésekkel. Ezek lehetnek a balesetek, egészséget veszélyeztető ártalmak megelőzésére szolgáló eszközök, ruhák, amelyeknek alapvetően két csoportjuk van:
- a foglalkozás jellegzetességei igénylik az eszközt, függetlenül az expozíciós időtől (sisak, szemüveg, védőkesztyű stb.)
- olyan veszélyek ellen védő egyéni felszerelések, amelyek az expozíció alatt csökkentik a veszélyt (légzőkészülék, fülvédő, biztonsági öv, hegesztőpajzs stb.)