Tananyag választó:
Az ember mozgási szervrendszere
Érdekes adatok a mozgás szervrendszeréről
- A felnőtt emberek csontváza általában 206 csontból áll.
- Sok olyan ember van, akinek vázrendszerét 206-nál több csont építi fel, például azért mert egy pár bordával több alakult ki bennük, vagy mert eggyel több ujjuk van.
- A csecsemők vázrendszere jóval több, kb. 350 csontból áll. Ennek az a magyarázata, hogy csontjaik még nem nőttek össze.
- Az újszülöttek koponyacsontjai között még nincs varratos kapcsolat. Az egyes csontokat lágy kötőszövet (kutacsok) rögzíti egymáshoz. A kutacsok területén a koponyacsontok erőteljesen növekednek.
- A gerincoszlop 7 nyakcsigolyából, 12 hátcsigolyából, 5 ágyékcsigolyából, keresztcsontból és a farokcsontból áll. Ez utóbbi két csont több csigolya összenövésével alakult ki.
- A leghosszabb csont a combcsont (férfiakban átlagosan 48 cm), a legkisebb a középfülben található kengyel (2,5-3,5 mm).
A férfiak és a nők vázrendszere jellegzetesen különbözik egymástól. A férfiak csontjai általában vaskosabbak, szilárdabbak, ami természetesen összefügg a nagyobb testmagassággal és az erőteljesebb izomzattal. A nők válla keskenyebb, medencéje pedig szélesebb, mint a férfiaké. A tál alakú medence könnyebbé teszi a magzat kihordását és megszülését.
- Az ember vázizmainak száma kb. 350.
- A leghosszabb izmunk a szabóizom (musculus sartorius) , amely a medencecsontról ered, és a térdízület alatt tapad.
- A legkisebb, mindössze 1,3 mm hosszú vázizom (musculus stapedius) a középfülben található, és az egyik hallócsontocskát, a kengyelt rögzíti a dobüreg falához.
- A tejsavas erjedéskor képződő energia körülbelül huszad része a sejtlégzés során képződő energiának.
- Az izomláz megszűnését segíti a könnyű testmozgás, hiszen a fokozódó vérkeringés gyorsabban elszállítja a fájdalmat okozó tejsavat az izmokból.