Az ember lelki tevékenységeire ható terhelés. Az embert a környezetéből számos inger éri. A munkavégzéshez az ingerek egy része fontos információkat tartalmaz, így ezek észlelése, megértése, feldolgozása a döntések meghozatala, a munkavégzések koordinálása érdekében nagyon fontos. Mindezek folyamatosan terhelik a központi idegrendszert. A munkakörnyezet és a munkafeladat sajátosságaitól függően a munkavégzőket más-más jellegű pszichés terhelések érik.
Olyan pszichés állapot, amelyet a környezeti ingerek, valamint az egyszerű és ismétlődő munkafeladatok miatt alacsony pszichés aktivitás, egyhangúság jellemez. Monotonnak azt a munkát nevezik, amely hosszú időn át ugyanazokat a mozdulatokat igényli, amelynek során szakmailag érdekes információ észlelésére alig van lehetőség. Különösen a tömeggyártás körülményei között, a szalagmunka esetében jellemző.
A monotónia mértéke függ az ismétlődő elemek
- mennyiségétől
- időtartamától
- komplexitásától, bonyolultságától
- a végrehajtáshoz szükséges mozdulatok erőigényétől, bonyolultságától.
Általában minél nagyobb a gyakoriság és minél rövidebb a művelet időtartama, annál nagyobb valószínűséggel alakul ki a monotónia érzése. A monotóniával szembeni emberi ellenálló képességet több tényező is befolyásolhatja:
- a dolgozó szakmai felkészültsége (minél magasabb és emiatt nagyobb az elvárás a feladat komplexitásával szemben, annál inkább alakulhat ki monotónia)
- az ingerszegény környezet elősegíti a monotónia kialakulását
- motiváció (ha a képességek fejlesztésével, az önmegvalósítással kapcsolatosan alacsonyabbak az elvárások, könnyebb elfogadtatni a monoton munkát).
A monotónia fokozott szubjektív fáradtságérzéssel, az éberségi szint csökkenésével, álmossággal, a figyelem, a reakciókészség csökkenésév
el, közömbösséggel, teljesítményingadozással járhat.Lehetőségek a monotónia csökkentésére:
- a munka és pihenési rend megszervezése
- munkahelyi torna bevezetése
- rotáció, vagyis a műveletek váltakoztatása
- zene a munkaidő alatt.