A megfelelő munkatér kialakítása során az alábbi szempontokat kell figyelembe venni a leggyakrabban elvégzendő munkafeladatokhoz:
- minél kevesebb testhelyzet változtatásra legyen szükség
- minél kevesebb felesleges mozgásra legyen szükség
- a lehető legegyszerűbb és legtermészetesebb végtagmozgásokra legyen szükség
- a kezelőelemek elhelyezése feleljen meg a használati gyakoriságnak és fontosságnak
- a bútorok és a berendezések kialakítása feleljen meg a dolgozó testméreteinek
- a munkát végzőnek elegendő tér álljon rendelkezésére tevékenysége végzéséhez
- a munkabútorok és a berendezések a technológia által szabott keretek között beállíthatók legyenek.
Az irodai munkahelyek szellemi munkavégzésre, irodai, adminisztrációs, számítógépes munkák elvégzésére kialakított helyiségek. Dinamikus izommunka az irodai munkahelyen alig fordul elő, ezért a cél elsősorban a kielégítő testtartás feltételeinek megteremtése. Az állandóan azonos, nem megfelelő testtartás ugyanis statikus izomterheléshez, és ebből adódóan egészségkárosodásokhoz vezethet.
Az irodai ember-munkahelyrendszer megtervezésekor minden esetben az emberi munkafeladat jellegzetességeiből kell kiindulni. A munka jellegzetességeiből ugyanis meghatározható az adott munkahelyen dolgozókra ható terhelés, és még a tervezés fázisában kiküszöbölhetők azok a tényezők, amelyek fokozott igénybevételt okoznának.
A kialakításnál az alábbi szempontokat ajánlatos figyelembe venni:
- Az egy főre eső minimális munkaterület egyszemélyes irodában legalább 9 négyzetméter, többszemélyes irodában minimálisan 6 négyzetméter legyen. Ha a munkahelyhez több irodai eszköz, berendezés tartozik, akkor ezeket az értékeket növelni kell.
- Egy légterű irodában a megfelelő elkülönítés miatt az egy főre eső alapterületet növelni kell. Ilyen irodákban az egymástól való ajánlott távolság 3 méter.
- A helyiség belmagassága minimálisan 2,5-2,7 méter legyen.
- Egy irodai dolgozóra eső légköbméter 10-15 legyen.
Ezek az adatok nem tartalmazzák a közlekedési utakat, folyosókat, a szociális helyiségek helyigényét. Természetesen a feltüntetett adatok jelentősen módosulhatnak a tevékenység jellegétől függően. Például ügyfelek fogadása miatt az ügyfél helyigényét is figyelembe kell venni.
Az irodai rendszer egészére vonatkozó általános ergonómiai követelmények:
- A felhasználó által kezelt munkaeszközöket úgy kell elhelyezni, hogy azok a testhelyzet megváltoztatása nélkül, függőlegesen tartott felsőkarral, nyújtott kézzel elérhetők legyenek. Az elhelyezésnél lehetőleg figyelembe kell venni, hogy az érintett ember jobb- vagy balkezes.
- Ügyelni kell arra, hogy a munkaeszköz ne gátolja a kapcsolatot a külvilággal.
- Ha több eszközt kell gyakran felváltva nézni, akkor az a jó megoldás, ha ezeket a dolgozó közelében és megközelítően azonos távolságra állítják fel.
- Fontos, hogy a munkaeszközöket természetes testtartásban lehessen használni. Például a képernyőn megjelenített információt a munkavégzés közben felvett testhelyzetben is fel lehessen ismerni, ne kelljen nyújtózkodni vagy kényszertesttartásban dolgozni.
- Azoknál a munkaeszközöknél, amelyeknél van beállítási lehetőség (pl. az asztal vagy szék magassága), a dolgozó a beállítást egyszerűen, nagyobb erőkifejtés nélkül el tudja végezni.