A kezelőelem a
gép vagy berendezés olyan kézzel vagy lábbal működtethető szerkezeti része, amellyel az ember beavatkozhat a rendszer vagy a gép működésébe. A funkcionális kezelőelemek rendeltetése, hogy biztosítsák a kezelő részére a beavatkozás lehetőségét a munkafeladat elvégzéséhez. A biztonsági kezelőelemek a már kialakult veszélyhelyzetek minél gyorsabb megszüntetésére, a gép, a berendezés kikapcsolására szolgálnak.Leggyakrabban alkalmazott típusaik:
- nyomógombok
- kapcsolók
- kézi kerekek
- forgatókarok, kézi karok
Megválasztásukat rendeltetésük határozza meg.
A kezelőelemek kialakítása során az alábbi szempontokat kell figyelembe venni:
- A használat a lehető legkevesebb erőkifejtéssel járjon.
- A kezelőelemeket kényelmesen el lehessen érni azzal a testrésszel, amellyel a kezelés történik.
- Alakját és színét úgy kell megválasztani, hogy téves működtetés ne következzen be.
- Ne okozzon sérülést.
- Kétkezes működtetés során a kezek ne keresztezzék egymást.
- Ha a gyorsaság és a pontosság a követelmény, akkor egy kézzel működtethető megoldásokat célszerű kialakítani.
- Két kézzel történő működtetéskor a kezelő mozdulatai egyidejűek és szimmetrikusak legyenek.
- A kezelőelem és az általa vezérelt elem elmozdulási iránya között legyen egyértelmű és természetes a kapcsolat.
- Ha kézzel több kezelőelem működtetésére is szükség van, ezeket meg kell osztani a jobb és a bal kéz között.
A kezelőelem elhelyezésének alapvető szempontjai:
- Az ember mozgási tartományán belül, a természetes és kényelmes testtartásban lehessen kezelni.
- Figyelembe kell venni a kezelő testrészeinek mozgási tartományain belül a kifejthető erőt. Legkedvezőbbek az erőkifejtés szempontjából a mozgási tartomány közepén lévő mozgások. A legnagyobb erőkifejtés a testtől eltávolodó lökésnél és a test felé irányuló húzásnál érhető el.
- Biztosítani kell a megfelelő rálátást a kezeléshez szükséges mozgás és a kezelőelem beállításának ellenőrzéséhez.
- A működtetéshez a kezelőnek ne kelljen balesetveszélyes térbe nyúlnia.
- Több kezelőelem egyidejű működtetése során a kezek ne keresztezzék egymást.
- A legfontosabb és leggyakrabban használt kezelőelemeket úgy kell elhelyezni, hogy a legkényelmesebb testhelyzetben, helyzetváltoztatás nélkül is el lehessen őket érni, illetve működtetni.
A kezelőelemek közül ki kell emelni azt, amelyik azonnal leállítja a berendezés működését baleset vagy megnövekedett baleseti veszély esetén. A vészleállító kezelőelemeket egyértelműen meg kell jelölni. Színük általában piros és méretük is nagyobb a többi nyomógombhoz viszonyítva. Elhelyezésük:
- Olyan helyen legyen, ami könnyen megjegyezhető és szinte „vakon” megtalálható.
- Könnyen elérhető legyen.
- Nagyobb berendezéseken több is legyen, annak érdekében, hogy a kezelő szükség esetén azonnal le tudja állítani a berendezést.
- A többi kezelőelemtől különüljön el, ezzel is csökkentve a tévesztés valószínűségét.
- Biztosítani kell azt, hogy véletlenszerűen ne lehessen működtetni. Például besüllyesztik, tokba rakják.
A gépek kezelése, működtetése közben meg kell akadályozni, hogy olyan funkció bekapcsolása vagy kikapcsolása véletlenül megtörténjen, amely közvetlenül vagy közvetve balesetet okozhat. Vannak olyan helyzetek, amikor egyértelműen kikapcsolt állapotban kell lennie a berendezésnek, és meg kell akadályozni a véletlenszerű bekapcsolást (karbantartás, javítás, gépátállítás, szerszámcsere stb.).
Alkalmazott megoldások:
- A kapcsoló lelakatolása különböző színű lakatokkal, amelyek színe jelzi a gép állapotát, a megengedhető beavatkozásokat.
- Kétkezes vezérléssel elérhető, hogy a kéz nem kerül a veszélyes zónába (forgó gépalkatrész közelébe, vágókés alá). A kétkezes vezérlés során a be-kikapcsolás csak a két kéz egyidejű munkájával végezhető el.
A jelző- és kezelőelemek összhangjának biztosítása érdekében a tervezésnél az alábbi elveket kell figyelembe venni.
- funkcionális elv (az azonos funkciójú jelző- és kezelőelemeket egy csoportba kell rendezni)
- fontossági elv (a legfontosabb jelző- és kezelőelemeket a leolvasás és a kezelés szempontjából optimális helyre tenni)
- a használat sorrendiségének elve (a jelző- és kezelőelemeket olyan sorrendben kell elhelyezni, amilyen sorrendben használják őket)
- a használat gyakoriságának elve (a leggyakrabban használt jelző- és kezelőelemeket kell a leolvasás és a kezelés szempontjából optimális helyre tenni).
Az elvek csak akkor tarthatók be, ha előzetesen alapos elemzésnek vetik alá a jelző- és a kezelőelemek funkcióit, és az elemzés eredménye alapján tesznek különbséget közöttük. A jelző- és kezelőelemek összhangja különösen akkor válik fontossá, ha a kezelőt erős stressz éri (például időkényszerbe kerül). Ha a jelző- és a kezelőelemek közti illeszkedés megfelelő, az tehermentesíti a kezelőt, csökkenti a hibás beavatkozás valószínűségét.