- Az egészséges életmód
- A lelki egészségről serdülőknek
- Fogalomtár a pszichológia témaköréhez
Dózis, az a kábítószeradag, amely szükséges a szer kívánt hatásának eléréséhez, az „utazáshoz”.
A gyermekek, fiatalok felgyorsult fejlődése.
Akkor alakulhat ki, ha a személyt váratlan megrázkódtatás, ún. trauma éri. Az egyén bénulttá, tehetetlenné válik, a valóságot távolinak érzékeli. Emlékezetkiesés is felléphet.
Az alkoholtartalmú italok rendszeres, kóros mértékű fogyasztása. Alkoholfüggőséggel járó szenvedélybetegség.
Alvászavarról akkor beszélünk, ha az alvás tartósan nem teljesíti alapvető funkcióját, vagyis nem biztosítja a testi és a szellemi teljesítőképesség visszaállítását.
Az anorexia (anorexia nervosa) súlyos táplálkozási zavar, kényszeres testsúlycsökkentés, amelynek hátterében kóros, eltúlzott soványság utáni vágy áll, irracionális félelem a normális testsúlytól.
Az elméleti pszichológiának az a részterülete, amely a biológiai folyamatok és a viselkedés közötti kapcsolatot keresi.
A bulimia (bulimia nervosa) súlyos evészavar, rohamszerű evés. A bulimiás betegek rövid idő alatt nagyon nagy mennyiségeket esznek, a falási roham alatt elvesztik önkontrolljukat, nem tudják abbahagyni az evést. Ezt követően valamilyen módon igyekeznek megszabadulni az ételtől, legtöbbször önhánytatással, ritkábban hashajtóval, beöntéssel vagy túlzott testgyakorlással.
Az alkoholbetegek súlyos megvonási tünete, átmeneti elmezavara.
Hosszan fennálló, szomorú, levert hangulat, tartós fásultság.
Drognak (kábítószer, pszichoaktív szer)nevezzük azokat az anyagokat, amelyek a szervezetbe kerülve valamilyen módon befolyásolják, megváltoztatják tudati állapotunkat: kellemes érzést, felszabadultságot, eufóriát, színes álmokat, csapongó gondolatokat, érzékcsalódásokat stb. idéznek elő.
A drogtolerancia a szervezet tűrőképessége egy adott kábítószerrel szemben. Azt a drogmennyiséget jelenti, amelynek elfogyasztása még nem váltja ki a kívánt hatást.
Az egészségfejlesztés olyan egészségjavító módszereket jelent, amelyek kívül esnek a kifejezetten gyógyító tevékenységeken.
Az egészségnevelés tudatosan kialakított tanulási-tanítási folyamat, amely változatos módszerekkel bővíti, fejleszti az egészséggel kapcsolatos ismereteket, készségeket az egyén és a környezetében élők egészségének javítása, megőrzése érdekében.
Az egészségtudatosság a magatartás ellenőrzésének, kézben tartásának az a formája, amikor az egészségünket hosszú távon befolyásoló döntéseket hozunk.
A személy a számára túlságosan félelmetes vagy fájdalmas emlékeket kiszorítja a tudatából, elfelejti.
Azok a kellemetlen élettani változások, amelyek a pszichoaktív szer használatának abbahagyásakor jelentkeznek.
Az erogén zónák a test azon részei, amelyek ingerlésével, simogatásával, csókolásával szexuális izgalmat lehet kelteni.
Az elméleti pszichológiának az a részterülete, amely az egyéni fejlődés sajátosságait vizsgálja a születéstől az öregkorig.
A hallucinogének vagy serkentők (illetve ezek keverékei) hatásának lezajlása után több órával, esetleg néhány nappal, az anyag beadása nélkül ismét kialakul a szer szedéséhez mindenben hasonlító állapot, amely még erősségében sem különbözik az „eredetitől”.
A fóbia irracionális félelem bizonyos helyektől, helyzetektől, tárgyaktól, élőlényektől, nyilvánosságtól.
A kóros függőség, más szóval dependencia olyan magatartást jelent, amely kényszerítő erővel befolyásolja, meghatározza az ember viselkedését.
A hajtépegetés (trichotillomania) ismétlődő, ellenállhatatlan késztetést jelent a hajszálak meghatározott mozdulatokkal való kitépegetésére.
A hallucináció (érzékcsalódás) olyan, a központi idegrendszerben lejátszódó fizikai és pszichikai változás, amely érzékelési zavart, külvilági inger nélküli érzékelést, érzékcsalódásokat, rövid ideig tartó álmokat okoz.
Olyan pszichoaktív szerek, amelyek hatására érzéki csalódások, hallucinációk lépnek fel.
A helyettesítő, ún. parazita érzelmek bizonytalanság esetén, stresszhelyzetben rendszeresen ismétlődően lépnek fel, és hátráltatják a problémák megoldását, gyakran annak helyére lépnek.
A homoszexualitás a nemi irányulás zavara. A homoszexuálisok nemi vágya tartósan és kizárólagosan az azonos neműek felé irányul. Az azonos neműek felé forduló szexualitás nem betegség, hanem eltérés, a személyiség – rendszerint több tényezős – fejlődési zavarának következménye.
A hozzászokás (tolerancia) a pszichoaktív szerek, kábítószerek folyamatos használata következtében alakul ki. A szervezet fokozatosan hozzászokik a szer mindennapi jelenlétéhez, és nem, vagy csak kismértékben reagál rá.
Olyan pszichoaktív szerek, amelyek belégzés útján jutnak a szervezetbe, és hatásuk általában nagyon gyorsan érvényesül.
Kényszeres vásárlásról, mint szenvedélybetegségről akkor beszélünk, ha valaki szükségleteihez és anyagi lehetőségeihez képest túlságosan sokat és gyakran vásárol.
Az elméleti pszichológiának az a részterülete, amelylaboratóriumi vagy természetes körülmények között kialakított helyzetekben, jól meghatározott kísérleti változók következtében megjelenő hatásokat vizsgálja.
A kleptománia kóros lopási kényszer. A kleptomániás ember ellenállhatatlan vágyat érez olyan tárgyak eltulajdonítása iránt, amire egyáltalán nincs szüksége és anyagilag sem értékes számára.
A lélektan alkalmazásának egyik legismertebb területe, feladata a lelki betegségek feltárása és gyógyítása, az érzelmi és viselkedési problémák kezelése.
Kölcsönös engedményekkel járó megegyezés.
A körömrágás (onychophagia) nagyon elterjedt, gyakori viselkedészavar, amely a gyermekeknek csaknem 20%-át érinti. Lényege a körömlemez rágása vagy tépdesése.
A lelki egészségtan, a mentálhigiénia a lelki egészség megőrzésére, védelmére, a betegségek megelőzésére, a veszélyeztető helyzetek, életmód felismerésére vonatkozó ismeretek rendszere, az egészségtudatos életvezetés alapja.
Nemi vágy.
A mértéktelenség, más szóval abúzus valamely szer (pl. kábítószer, alkohol) orvosi javaslaton túli, túlzott mértékű fogyasztása.
Az alkalmazott pszichológia egyik területe. Olyan kérdésekkel foglalkozik, amelyek végső célja a munka hatékonyságának és biztonságának növelése.
Olyan pszichoaktív szerek, amelyek csillapítják vagy megszüntetik a fájdalmakat, csökkentik a szervezet aktivitását. A mákból előállítható, ópiumszerű anyagok és származékaik.
A dohány (Nicotiana tabacum) hajtásában nagyobb mennyiségben található drog, amely nagy mennyiségben erős, halálos méreg.
Ijesztő, minden előjel nélkül kialakuló, félelmi vagy szorongásos rohamok.
Az alkalmazott pszichológia egyik területe. A gyermekek sikeres társadalmi beilleszkedését befolyásoló tényezőket, azok hatásának mechanizmusait, törvényszerűségeit és folyamatait feltáró tudományág.
Személyiségzavar, amikor a nemi vágy gyermekekre irányul.
Traumát követően kialakuló, hosszasan fennálló pszichiátriai betegség.
Megelőzés.
Lélekelemző.
Lélekelemzés. Mélylélektani vizsgálati és gyógyászati módszer.
A pszichológiának az az ága, amely a pszichikus folyamatok és az agy működése közötti összefüggéseket keresi.
A lelki zavarokkal kapcsolatba hozható testi tünetek, megbetegedések.
Az érzelmi feszültségek kiváltotta betegségek lelki ráhatással történő gyógyítása.
Azok a mesterséges anyagok, amelyeket ugyan kábítószerként tartanak nyilván, de gyógyszerként is alkalmazzák őket (pl.: morfin).
Elmebetegség. Az agyműködést érintő érzelmi, gondolkodási, térben és időben zavartsággal, gyakran érzékcsalódásokkal, téveszmékkel járó állapot.
Olyan ellazulási technika, amelynek segítségével a szorongás sokféle testi és lelki tünete mérsékelhető, megszüntethető.
A serdülőkor átmenet a gyermekkor és a felnőttkor között. A személyiség gyakran válságokkal, krízisekkel járó átalakulásának időszaka. Határait 11-21 éves kor között jelölik ki. Szakaszai a kiskamasz (prepubertás) kor 11-13 év körül; a kamasz (pubertás) kor 14-18 év körül és az ifjúkor (adoleszcencia), más szóval fiatal felnőttkor 18-21 év körül.
A szervezet aktivitását fokozó pszichoaktív szerek.
Ártalmas (elsősorban lelki, környezeti) behatásokra, nyomásra válaszként létrejövő feszült állapot.
Mindazok a hatások, amelyek közvetlenül felelősek a stresszállapot (feszültség, szorongás) kialakulásáért.
Valamilyen stresszkeltő eseményre adott válasz.
A személyiség az egyénen belüli pszichofizikai (testi és lelki) rendszerek dinamikus szerveződése, amely létrehozza az egyénre jellemző viselkedés-, gondolat- és érzelemmintákat.
A személyiség alapvető építőkövei. Tartós felszíni jellemzők, amelyek jól láthatók a viselkedésben.
Kóros magatartásbeli, érzelmi tulajdonságok, megnyilvánulások, amelyek tartósan és jelentősen eltérnek a társadalmi, kulturális elvárásoktól.
A szenvedélybetegségek (addikció) kóros viselkedési formák, amelyeket az egyén kényszeresen ismétel, és amelyekkel nem képes felhagyni, annak ellenére sem, hogy viselkedése ártalmas az egészségére. Az ember szenvedélye rabjává válik, függőségbe kerül.
A szexuális forradalom a nők szexuális egyenjogúsítására az 1960-as évek közepén indított mozgalom, amely mélyreható változásokat hozott a szexualitással kapcsolatos magatartásban.
Az elméleti pszichológiának az a részterülete, amely azt vizsgálja, hogy a személyek egymás közötti kapcsolatai miként befolyásolják az emberi viselkedést, viszonyulást.
Elismerést kifejező, éltető erejű, energiát közvetítő közlések, „éltető jelzések". Jó szavak, dicséretek, amelyek fontos hajtóerői cselekedeteinknek, tevékenységünknek.
Az a jelenség, amikor valakinek a biológiai és a pszichológiai neme elválik egymástól, azaz saját biológiai nemének egészséges képviselőjeként a másik nemmel azonosul, lelkileg a másik nemhez tartozónak gondolja magát.
Váratlanul bekövetkező, különösen fájdalmas testi vagy lelki sérülés.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)