Magyarország lakásállományának 60%-a kertes családi házban található, ehhez hozzászámíthatjuk azokat a sorházi lakásokat, amelyekhez kiskert tartozik. A kertes házak lakói szerencsésebbek a belvárosiaknál, hiszen tisztább levegőt szívhatnak és közelebb élhetnek a természethez. A kiskertekben pihenőkertet létesíthetnek vagy megtermelhetik a család számára a zöldség és a gyümölcs egy részét. A kiskertek természetesen munkát is adnak a tulajdonosnak. A fűnyírás, kapálás, gyomlálás, a gyümölcs szüretelése, esetleg a szükségessé váló permetezés, vagyis a kert gondozása munka is, nem csak szabadidős elfoglaltság.
Egy régi kínai mondás szerint, aki egy órára boldog szeretne lenni, az lakomázzon finom ételekből, aki egynapi boldogságban akar részesülni, az házasodjon meg, de aki egy egész életre szóló boldogságot szeretne, az építsen kertet. A kertépítőnek legelőbb azt kell eldöntenie, milyen célra szeretné kertjét használni.
A díszkert pihenésre, kikapcsolódásra szolgál, nem nélkülözheti a füves területet. Kisméretű kertekben is kialakítható. Az ültetett növényekre kis és közepes méret jellemző. Egyik változata a sorházak kertje, mely legtöbbször közvetlen folytatása a nappali szobának. A kicsiny, illetve keskeny kertekben kerüljük a nagyra növő bokrok, fák ültetését, inkább az évelő, virágzó növényeknek biztosítsunk helyet a telekhatár mentén. Igyekezzünk minél több füvesített területet kialakítani, melyet a nappali szobával legalább két méter széles szilárd burkolattal ellátott járófelület, kisebb terasz kapcsolhat össze.
A nagyobb díszkerteknél azt az alapelvet érdemes betartani, hogy a kert távolabbi részébe kerüljenek a nagytermetű növények, és ezek elé fokozatosan egyre kisebbek.
A haszonkert a vidéki házak kertje, mely a család zöldség- és gyümölcsszükségleteinek kielégítésére szolgál. Az ilyen kertre jellemzőek a rendezett ágyássorok, a gondozott gyümölcsfák, a palánták nevelésére szolgáló üvegház vagy fóliasátor, és a növényi hulladékok feldolgozását segítő komposzttárolók. Öntözésre érdemes az esővizet ciszternákban összegyűjteni, ez némely mészérzékeny haszonnövény locsolására kimondottan javallott. Hasznos lehet a nehéz illatú fűszer- és dísznövények ültetése, melyek megóvják a haszonnövényeket a kerti kártevőktől.
A játszókert kisebb kertek vagy nagyobb területek sövénysorral elkerített része. Mivel az ilyen kerteket gyermekek birtokolják, igyekezzünk olyan dísznövényekkel beültetni, amelyek nem jelentenek veszélyt rájuk (nem mérgezőek, nem szúrnak, érintésük nem okoz kiütéseket és bírják a labdázásból eredő megpróbáltatásokat). A játszókertben legyen árnyékos és napsütötte rész egyaránt. Minél több füves terület biztosítsa a játszásra alkalmas teret, melynek áttekinthetőségét a térben elhelyezett növénycsoportok ne zavarják. Így a gyerekre felügyelő szülő akár az ablakon át, akár a kert bármely sarkában ülve figyelemmel kísérheti az ott zajló eseményeket. A játszókert jellemző tartozéka a hinta, az éjszakára vagy használaton kívül lefedhető (!) homokozó, nyári meleg hónapokra könnyen tisztítható, hordozható pancsoló vagy fürdő alkalmatosság.