A serdülőkor alatt lezajló testi változások főbb területei:
- Gyors növekedés, a súly és a magasság jelentős változása
- A belső nemi szervek fejlődése, a fogamzás illetve a nemzőképesség feltételeinek megjelenése
- A külső nemi jellegzetességek, a nőkre és a férfiakra jellemző alkati sajátosságok, az úgynevezett másodlagos nemi jellegek kialakulása
- Változások a vérkeringésben és a légzésben, ami a testi erő gyarapodásához vezet. A serdülőkor végén a fiúk testi ereje meghaladja a lányokét.
A serdülőkor testi változásai a nemi éréshez kapcsolódnak. Ennek megnyilvánulásai bizonyos szabályosságot mutatnak, bár a változás maga egyénenként nagyon különböző lehet. A pubertást, a serdülőkor első szakaszát meghatározhatjuk úgy is, mint azon biológiai változások összességét, amelyek a szexuális érettséghez vezetnek. A serdülőkor határának általában a nemi érés kezdetét tekintjük. A nemi érés kezdetének időpontja nagy eltéréseket mutathat az egyén öröklött sajátosságainak, a szociális és társadalmi tényezőknek, a pszichés hatásoknak a függvényében.
Eleinte a gyermek szervezetében kívülről szinte észrevehetetlen változás zajlik a hormonrendszer működésében. A gyermekkor során a nemi hormonok termelése minimális, majd 10-16 éves kor között, fokozatosan növekedni kezd, és kb. 20 éves korig növekszik.
Ennek következtében gyors gyarapodás zajlik, évente 6-12 cm magasságban és 5 kg súlyban. A magasság 24 éves korban tekinthető véglegesnek. A lányok növekedése és szexuális érése megelőzi a fiúkét. A fiúk növekedése 13-14 éves korukban gyorsul fel igazán. Ebben az életkorban felnőttkori magasságukat a lányok már nagyjából elérik.
Megjelennek az úgynevezett másodlagos nemi jellegek. Ez azt jelenti, hogy mindkét nemnél megnövekszenek a nemi szervek, kialakul nemre jellemző szőrzet, hangmagasság, testalkat (pl. fiúk keskenyebb, lányok szélesebb csípője; nagyobb mennyiségű zsírszövet képződése a lányokban).
Jellegzetes változás a gégefő megnagyobbodása, amely mindkét nemben a hangmagasság változását okozza. A változás a fiúknál sokkal nagyobb mértékű, ez okozza a mutálást.
A serdülőkorban a verejtékmirigyek működése is megváltozik, aminek következtében az verejték szaga kellemetlen, csípős lehet.
A serdülőkorban kezdődő testi változások nem jelentkeznek mindig egy adott sorrendben. A hangképzés változása a fiúknál gyakran megelőzi az egyéb változásokat. A lábfej megnövekedése például megelőzheti a törzs növekedését, a karok és a lábak sem egyforma tempóban nőnek. A megváltozott testméretek és arányok gyakran félszeg, ügyetlen mozgáshoz vezetnek. A serdülőnek ezért sokszor gondot jelent a külseje. Nem ritka a hormonális változásokkal összefüggő hangulati ingadozás, enyhébb zavarok is jelentkezhetnek a szervezet működésében (pl. magas vérnyomás, szívritmuszavar).
A pubertás bekövetkezése a testre és a külső megjelenésre irányítja a figyelmet, s ennyiben hatással van a gyermekek énképére is. Ez a hatás attól is függ, hogy korábban vagy későbben történik-e az érés. Kutatások eredményei azt mutatták, hogy a korán érő fiúk úgy tűnik előnyösebb helyzetben vannak későbben érő társaikkal szemben, és sikeresebbek is a többieknél. Ebben szerepe lehet annak, hogy fizikailag erősebbek, emellett a férfiasság kívánatos tulajdonság a társadalomban. A korán érő lányoknak ezzel szemben gyakrabban vannak pszichés problémáik, de az is igaz, hogy ezek a lányok népszerűbbek, főleg a fiúk körében. Nem érdemes azon aggódni, ha valaki későbben érő típus, hiszen ez csak biológiai ritmus kérdése. A program mindenkinél lefut, kinél előbb, kinél később.