A fogszuvasodás a civilizált életmóddal járó táplálkozási, étkezési szokások következménye. Legfontosabb oka a rostszegény táplálék és az ételek magas hozzáadott cukortartalma. A fogszuvasodás nem csupán Magyarországon, hanem az összes iparilag fejlett országban népbetegség, gyakorlatilag mindenkit érint. Kialakulásában elsőrendű fontosságú a fogak felszínén lerakódott lepedék, amely kiváló táptalaj a fogszuvasodást előidéző baktériumoknak. A fogszuvasodás kialakulhat zománcsérülés talaján is, melynek oka lehet túl hideg vagy túl forró ételek-italok fogyasztása, vagy más fizikai behatás. A fogszuvasodás a fog koronáját borító fogzománcot és a fog állományát, a dentint érinti.
A fogbélgyulladás a fogüregben elhelyezkedő fogbél (pulpa) gyulladásos állapotát jelenti. A fogbél tartalmaz ereket, ideget és némi kötőszövetet; az ideg jelenléte miatt gyulladása rendkívül fájdalmas. A mélyen az állcsontban elhelyezkedő gyökércsúcs körül kialakulhatnak gyulladások, ciszták, illetve tályogok. A gyökércsúcs körül kialakuló csontfelritkulást, víztiszta folyadéktartalommal rendelkező üreget nevezzük gyökércsúcs körüli cisztának, mely gyakran panaszmentes. Ha azonban felülfertőződik, és a ciszta üregében elszaporodnak a baktériumok, az addig víztiszta folyadék helyén gennyes gyulladás alakul ki, és létrejön a gyökércsúcs körüli tályog. A gyökércsúcs vagy környezetének gyulladása rendkívül fájdalmas kórkép.
A fogínygyulladás fájdalmas elváltozás, mely a fogkorona és a foggyökér között átmenetet alkotó fognyak körüli, nyálkahártyával borított tömött rostos kötőszövetből álló fogíny gyulladása. Akár fogmosáskor ejtett apró sérülések is elegendőek ahhoz, hogy a nyálkahártyán keresztül kórokozók támadják meg a fogínyt, de a fogínygyulladás magából a fogból is kiindulhat. Kialakulása esetén baktériumölő hatású szájvíz, és gyógyhatású fogkrém gyorsíthatja a gyógyulást. Amennyiben elhanyagolják, krónikussá válhat, és akár évekig fennmaradhat, ami előbb-utóbb védtelenné teszi a zománccal már nem borított fognyakat, és alkalmat teremt a fogszuvasodásra. Pontatlanul elkészített vagy rosszul felhelyezett műfogsor, műanyag vagy porcelánkorona is állandósult fogínygyulladáshoz vezethet. Ezért fogínygyulladás és más fogágybetegségek esetén ajánlatos fogorvoshoz vagy szájsebészhez fordulni, és az orvos tanácsai szerint gondosan kezelni a kialakult állapotot a gyógyulásig.
A fogfelszínen lerakódó lepedékből kialakuló, többé-kevésbé szilárd bevonat a fogakon. Kialakulása rendszeres fogmosással megelőzhető. A fogkövet szükség esetén a fogorvos fájdalommentesen eltávolítja.