A bőrnek három alapvető típusát szokás megkülönböztetni: normál, zsíros és száraz. A bőrtípust elsősorban a bőrben elhelyezkedő különböző mirigyek, főleg a faggyúmirigyek mennyisége és aránya határozza meg. A faggyúmirigyek mennyiségét befolyásolja a nem, az öröklött adottságok és az életkor.
A serdülőkori „pattanásos” időszak a nemi szervek megnövekedett hormontermelése következtében megszaporodott faggyúmirigyek működésének köszönhető.
Felnőttkorban a száraz bőr és a túlzottan zsíros bőr is problémákat okozhat. A száraz bőr könnyen berepedezik, kisebesedik, ezáltal kevésbé lesz ellenálló a fizikai, kémiai behatásokkal és fertőzésekkel szemben. Megfelelő hidratáló kozmetikumok használatával nagyban javítható az állapota. A túlzottan zsíros bőr egészségi szempontból kevesebb gonddal jár, sokkal inkább esztétikai problémát okoz. Szárító hatású készítményekkel ez a gond is mérsékelhető, bár kétségtelenül nehezebben.
Fontos tudni, hogy a bőr állapota sok belső szervi elváltozásra utalhat. Emiatt a bőr túlzott zsírossága vagy szárazsága sem csak a bőr elváltozása lehet, hanem egy esetleg még felfedezetlen belgyógyászati probléma tünete is. Az idegrendszeri állapot és az étkezés is befolyásolja a bőr mirigyeinek működését. A csokoládé, az erősen fűszeres ételek, például fokozzák a faggyúmirigyek működését, ezért pattanásos bőr esetén kerülni kell az ilyen ételek fogyasztását.
A bőr rendszeres megtisztítása a szennyeződésektől alapvető fontosságú. A mosakodás során a víz és a különböző tisztálkodó szerek lemossák a szennyeződéseket, eltávolítják a bőrfelületen megtapadt kórokozókat, de ezekkel együtt kioldják a bőrből a zsiradékokat és a nedvességet megkötő anyagokat. Túlzottan gyakori mosakodás és nem megfelelő tisztálkodó szerek használata esetén ezért a bőr szárazzá, érdessé válhat.
A bőr tisztítására a bőrtípusnak megfelelő tisztítószert kell használni. A mosakodás, fürdés után szükség esetén gondoskodni kell az elvesztett zsiradék pótlásáról.
A tisztítószerek kivétel nélkül megegyeznek abban, hogy olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek kettős oldódásúak, ún. detergensek. Dörzsölés hatására oldatba viszik a zsíros szennyeződéseket. A szappanok természetes eredetűek, többnyire zsírokból, olajokból állítják őket elő. Kevésbé szárítják a bőrt, de kémhatásuk általában lúgos (pH=10). A syndetek a szappanokhoz hasonlóan szilárd halmazállapotúak, de hatóanyagaikat mesterségesen állítják elő. Előnyük, hogy kémhatásuk gyengén savas, megegyezik a bőrével (pH=5,5-6), hátrányuk, hogy jobban zsírtalanítják a bőrt a szappanoknál. A lemosótej, amelyet többnyire az arcfestékek eltávolítására használnak, kevésbé zsírtalanítja a bőrt. Az alkoholtartalmú arcvizek erős zsírtalanító hatásuk miatt erősen szárítják a bőrt, bár kétségtelenül frissítő hatásúak, és fertőtlenítenek is.
A különböző bőrápolók osztályozása nem egységes, de kémiai és gyógyszertani szempontból el lehet különíteni bizonyos csoportokat. Az aktív hatóanyag és azt a bőrfelületre juttató vivőanyag természete és ezek egymáshoz való aránya alapján vannak keverékek, oldatok, szuszpenziók, aeroszolok és habok. Ezek bármelyike lehet zsíros (hidrofób) vagy vizes (hidrofil) alapú.
A vizes alapú kenőcsök és krémek könnyen lemoshatók vízzel, miután a bőrfelületre felvitt hatóanyag kifejtette a hatását. A zsíros alapúak viszont csak alkoholos lemosókkal távolíthatók el, vagy meg kell várni, amíg a bőr pórusai egészen beszívják.A bőr felhámja erős védőréteget képez a felszínen, a szaruréteg zsíros, viaszos anyagai akadályozzák a bőrápoló szerek hatóanyagainak bejutását a bőr mélyebb rétegeibe. Az utóbbi években sikerült olyan szállító részecskéket, ún. liposzómákat előállítani, amelyekkel hatékonyan juttathatók be a bőr alsóbb rétegeibe a hatóanyagok. A liposzómákat a sejtek határoló membránjához hasonlóan kettős oldódású, poláris és apoláris jellegű molekularészletet is tartalmazó részecskék építik fel. A részecskék kettős rétegbe rendeződve gömb alakot öltenek, és magukba zárják az oldószer és benne a hatóanyag egy kis részét. A liposzómák könnyen átjutnak a felhámon, és velük együtt a hatóanyagok is eljutnak a bőr mélyebb rétegeibe.