Bőrünket három réteg: a felhám, az irha és a bőralja alkotja. Szaruképződményei a haj- és a szőrszálak, valamint a körmök.
A felhámot többrétegű elszarusodó laphám építi fel. Hullámos felszínnel, szorosan kötődik az irhához. Alsó rétegében a sejtek állandóan osztódnak, és felfelé tolódva pótolják a felsőbb rétegek pusztuló sejtjeit. Középső rétegének sejtjeiben szaruszemcsék képződnek. A legfelső réteget elhalt, elszarusodott sejtek alkotják, amelyek folyamatosan kopnak. A vízhatlan szaruréteg véd a kiszáradástól és a fizikai hatásoktól. A nagyobb igénybevételnek kitett testrészeket, például a talpat, vastagabb szaruréteg borítja.
Az irha kötőszövetes réteg a hámréteg alatt, amely táplálja, oxigénnel látja el a hámsejteket. Fő tömegét lazarostos kötőszövet alkotja, ennek köszönheti rugalmasságát. Dús hajszálérhálózatának fontos szerepe van a hőleadásban. Ebben a rétegben található a legtöbb érzőideg-végződés.
A bőraljátfőként kötőszövet, elsősorban zsírszövet építi fel. Rögzíti a bőrt az izmokhoz vagy a csontokhoz. A zsírszövet rugalmas párnaként védi az alatta levő szöveteket a fizikai hatásoktól, emellett fontos tápanyagraktár és jó hőszigetelő is.
Bőrünk nagyon sokféle működést végez. Beborítja a testfelszínt, védi az alatta levő szöveteket a sérülésektől. Óv a napsugarak káros hatásaitól, a túlzott mértékű vízvesztéstől és ezzel a kiszáradástól. Gátolja a kórokozók bejutását a szervezetbe. A hőleadás szabályozásán keresztül alapvető szerepe van az állandó testhőmérséklet kialakulásában. Mindezeken felül fontos érzékszerv.
A bőr színét a hámrétegben található festéksejtek (pigmentsejtek) adják. A világos bőrű emberekben csak a hám alsó rétegében vannak barna színű festéket (melanint) tartalmazó sejtek. A napsugárzás hatására a pigmentsejtek osztódnak, a bőr sötétebbé válik. A lebarnulás a napfény káros ultraibolya sugarai ellen nyújt védelmet. A trópusi területekről származó, sötét bőrű emberek hámjának minden rétege tartalmaz festéket.
- A bőr átlagos vastagsága 2 mm.
- A felnőtt ember testfelszínét mintegy 1,5-1,8 m2bőr borítja.
- A tenyér bőrének 1 cm2-én kb. 1000 verejtékmirigy található.
- A hajszálak havonta valamivel kevesebb, mint 1 cm-t növekednek.
- A fejbőrön kb. 100 000 hajszál van, melyek közül naponta átlagosan 50-80 szál hullik ki.