- 40 foglalkozás
aacheni szerzodés
Az osztrák örökösödési háborút lezáró 1748. okt. 18-án megkötött szerzõdés.
Döntõen Nagy-Britannia és Franciaország által lett elõkészítve.A szerzõdést a hódítások kölcsönös feladása jellemezte, így az új-skóciai Cape Breton-szigeten fekvõ Louisbourg visszakerült Franciaországhoz, az indiai Madras Angliához, a határvárosok pedig Hollandiához. Garantálták a Habsburg trónörökös, Mária Terézia jogát az osztrák területekhez.
abszolút kormányzás
Az uralkodó hatalmát más intézmény nem vonhatja kétségbe, és nem ellenõrizheti sem igazságszolgáltatási, sem törvényhozási, sem vallási, sem gazdasági vagy állampolgári szervezet.
abszolút monarchia
A XVI. századra az abszolút monarchiák rendszere érvényesült Nyugat-Európa nagy részében.
Az új nemzeti uralkodók minden területen megkövetelték az engedelmességet, és egyszerre voltak az egyház és az állam fejei.
abszolutista
Irányzat, alapvetõen a feudális uralkodó osztály felsõ rétegeinek érdekeit védte.
abszolutista kormányzás
A felvilágosult abszolutista kormányzás módszereit Bécsben az uralkodó közvetlen tanácsadói, a kameralisták dolgozták ki.
Az oktatásügyet is az új állam közvetlen irányítása alá vonta, mely addig egyházi hatáskörben volt.
abszolutizmus
Önkényuralom, az uralkodó korlátlan hatalmán alapuló kormányzati rendszer a késő feudalizmus idején, a 16-18 században.
Államformája az abszolút monarchia. A rendi hatalmában korlátozott feudális uralkodó osztály és az erősödő polgárság erőviszonyainak egyensúlyi helyzetében jött létre. Az uralkodó gazdasági engedmények fejében felhasználta a polgárság anyagi támogatását, ami lehetővé tette a tőle függő bürokratikus hálózat, az állandó hadsereg és a bírói szervezet létrehozását.
adminisztrátorok
a nemesi vármegyék élére kinevezett főispánokat helyettesítő főhivatalnokok 1845-1848 között
Ady Endre
1877-1919 között élt költő, publicista, a 20. századi magyar költészet forradalmi megújítója.
A nagyváradi polgárság radikális szellemének hatására támadta a klérust, a nagybirtokot, az elvakult nacionalizmust, felismerte a demokratikus megújhodás szükségességét, a világon folyó tömegmozgalmak, különösen a szocialista törekvések korszakos jelentőségét. Párizsi tartózkodásai nagy hatással voltak politikai és költői fejlődésére. Az I. világháborút kezdettől fogva mély megrendüléssel élte át, háborúellenes verseket publikált. Költészetének legalapvetőbb vonása a felelős hazaszeretet, amely a magyar társadalom elmaradottságát ostorozó versekben éppúgy megnyilvánul, mint a forradalmat váró-hírdető, vagy a nemzetet a háborútól féltő költeményekben. A teljes élet vágya szólal meg szerelmes verseiben, vívódást kifejező pénzverseiben. A kényszerű lemondás tudata, a bizonytalanság, a magány, a halál, az Isten-keresés motívumában fogalmazódik meg.
Ágoston-rend
A Szent Ágoston szabályait követő katolikus szerzetesrendek történelmi gyűjtőfogalma.
A szorosan vett Ágoston-rend szerzetestársulásai: az Ágoston-rendi kanonokok és a Firenzében 1256-ban alakult Ágoston-rendi remeték. Ezek a remeték a 15. századi Magyarországon 25-30 kolostorral rendelkeztek. II. József a rendet 1786-ban feloszlatta.
alföldi festők
Rokon szellemben dolgozó, de iskolába nem tömörült festők összefoglaló elnevezése, akik főként az Alföldön, a Munkácsy Mihály képviselte realista hagyományokat továbbfejlesztve alkottak.
A kortárs művészetben a hódmezővásárhelyi művésztelep követi irányukat.
Alkotmánybíróság
Az Országgyűlés által választott, független, jogászokból álló testület, amely a jogszabályok és jogi iránymutatások alkotmányosságát ellenőrzi.
A törvény kivételével minden alkotmánysértő jogszabályt, illetve jogi iránymutatást megsemmisít, az alkotmánysértő törvény végrehajtását felfüggeszti. Nyilvántartásba veszi a polgári pártokat, eldönti a választási és hatásköri bíráskodás körébe tartozó vitákat, védi az állampolgárok alapvető jogait.
alkotmányos monarchia
Az abszolutizmus államformája az abszolút monarchia.
Alkotmánypárt
A kiegyezéshez és a királyi házhoz hű nagybirtokosok pártja Magyarországon 1905-18 között.
Vezetője: ifj. Andrássy Gy. A Nemzeti Munkapárt megalakulásakor felbomlott, hívei az új párthoz csatlakoztak, de Tisza István belpolitikáját elutasítva Andrássy 1913-ban ismét megalapította az Országos Alkotmánypártot.
állammonopolizmus
Az állammonopolizmus mintapéldája az Egyesült Államokban 1933-ban Roosevelt elnök
által bevezetett New Deal.
Európában az állammonopolizmus a II. világháború után nyer nagyobb jelentőséget.
államnacionalizmus
a Ceusescu-rendszer egyik alappillére, lényege a kisebbségek asszimilálása (beolvasztása a többségi nemzetbe), ha kell, erőszakos eszközökkel is
allódium
Majorság, a földesurak - a jobbágytelek-állománnyal ellentétben - saját kezelésben tartott földje.
Gazdasági épületek, udvar, szántó, kert, rét, erdő, szőlő tartozhattak hozzá. Jobbágyi robottal műveltették.
Általános Munkásegylet
Az első szocialista munkásegylet Magyarországon 1868-72 között.
Hrabje J. kezdeményezésére alakult a Nyomdászok Önképző Egyletének tagjaiból. 1869-ben Táncsics Mihályt választotta elnökévé. Az I. Internacionálé hatására egyesült a Farkas K. vezette Pest-Budai Munkásképző egylettel. A Párizsi Kommün támogatásáért vezetőit bíróság elé állították.
amphiteátrum
Ellipszis alakú nyitott antik építmény, amelyben látványos állatviadalokat, gladiátorharcokat, hajóscsatákat vagy pantomim-előadásokat rendeztek.
A nézők az aréna körül lépcsőzetesen emelkedő sorokban foglaltak helyet. A legkorábbi ismert amphiteátrum Pompeiben épült i. e. 80-ban. A római amphiteátrum Flavium ( Colosseum ) 85000 néző befogadására volt alkalmas. Magyarországon az aquincumi és az óbudai amphiteátrum romjai maradtak fenn.
anabaptisták
Újrakeresztelők, a reformáció radikális népi irányzata.
Hívei elvetették az egyházi dogmákat, a gyermekkeresztséget, a felnőtteket újrakeresztelték, a romlottnak tartott világtól elfordulva a Bibliában megígért ezeréves boldog birodalmat várták. Az anabaptisták irányzata mérsékeltebb formában élt tovább a baptista egyházban. A főként Morvaországból származó magyarországi anabaptisták az 1520-as évektől a Felvidéken és Erdélyben telepedtek le, szórványaikat a 18. századi erőszakos jezsuita térítések számolták fel.
Andrássy Gyula
1823-1890 között élt politikus, miniszterelnök, az MTA tagja.
Harcolt az 1848-49-es szabadságharcban, honvéd ezredes, 1849-ben a magyar kormány konstantinápolyi követe, ezért távollétében halálra ítélték. 1858-ban amnesztiát kapott. Fontoss szerepet játszott a kiegyezés létrehozásában. Legfőbb politikai célja a dualizmus rendszerének megszervezése és magvédése volt.Oroszellenes külpolitikájának nagy eredménye Bosznia-Hercegovina okkupálási jogának megszerzése a berlini kongresszuson 1878-ban és a Németországgal kötött kettős szövetségi szerződés.
anglikán egyház
Az angliai reformáció nyomán kialakult nemzeti egyház.
VIII. Henrik - azzal az ürüggyel, hogy a pápa nem választotta el feleségétől, Aragóniai Katalintól - megszakította a kapcsolatot a pápasággal, s parlamenti határozattal önmagát nyilvánítatta az angol egyház fejének. A kálvini színezetű átszervezés, a református katolikus liturgia, szervezet megváltoztatása VI. Edward, majd - Stuart Mária katolikus restaurációs kísérlete után - I. Erzsébet korában történt meg. Az úgynevezett anglikán cikkelyek máig érvényesek.
angol polgári forradalom
Az újkori világtörténelem egyik legnagyobb forradalma 1640-60 között zajlott.
A Stuart-abszolutizmus, a feudális arisztokrácia, az anglikán egyház és a parlamentben tömörülő polgári-nemesi ellenzék kiéleződő ellentéte robbantotta ki. 1648-ban Cromwell a skótokkal szövetkezett királyt elfogta és lefejeztette, Angliát köztársasággá nyilvánította. 1653-58 között katonai diktatúra volt Angliában miután Cromwell feloszlatta a parlamentet és önmagát Lord Protectornak nyilvánította. romwell 1658-ban bekövetkezett halála után Monk tábornok hadseregével bevonult Londonba, s az általa összehívott parlament visszaállította a Stuart-abszolutizmust, 1660-ban meghívta a trónra II. Károlyt, a kivégzett király fiát. Az angol polgári forradalom következtében - a restauráció ellenére - elhárultak a tőkés fejlődést akadályozó tényezők Angliában.
angolszász
Az angolszászok Nagy-Britannia lakosságának nagyobb részét alkotó etnikum.
Azoknak a germán törzseknek összefoglaló neve, amelyek az 5. század közepétől kezdve meghódították a brit őslakosság által lakott Britanniát. A 6-7. században létrejött kis királyságokat Wessexi Egbert Wessex uralma alatt egyesítette, majd I. Alfréd alatt létrejött az egységes angolszász állam.
annales
Évkönyv, eredetileg olyan történelmi műfaj, amely az eseményeket évek szerint jegyzi fel.
Az ókorban mind keleten, mind Rómában elterjedt volt. Az i. e. 3. századtól általában azokat a történelmi műveket jelentette, amelyek a múlttal foglalkoznak, szemben az egykorú eseményeket tárgyaló historiaeval. Az annales műfajának klasszikus képviselője Livius. A középkorban a Karolingok óta kolostorokban és királyi udvarokban ismét szokássá vált annales vezetése. E művek később közeledtek más történelmi műfajokhoz, a gestához és a krónikához. A magyarországi annales-műfaj első terméke, a Pozsonyi Évkönyvek a Pray-kódexben maradt fenn.
annektál
Latin kifejezés, jelentése: megegyezéssel vagy erőszakosan valamely országhoz csatol, elfoglal, bekebelez egy bizonyos területet.
Antall József
Élt: 1896-1974 között.
Jogász, politikus, a Független Kisgazdapárt tagja, pártigazgatója. Menekültügyi kormánybiztosként 1939-44 között együttműködött a lengyel ellenállási mozgalommal. 1945-46 között újjáépítési miniszter.
antant
A központi hatalmak, elsősorban Németország ellen irányuló hatalmi csoportosulás 1904-23 között, az I. világháború egyik katonai blokkja.
Nagy-Britannia, Franciaország és Oroszország hozta létre korábbi szerződései alapján. Az I. világháborúban számos ország az antant oldalán lépett fel, s az így létrejött háborús koalíciót is szokás antantnak nevezni.
Antibolsevista Comité
A bécsi magyar ellenforradalmi emigráció szervezete 1919-ben.
A magyar Tanácsköztársaság megdöntésére alakult Bethlen István vezetésével. Több fegyveres akciót hajtott végre. A Tanácsköztársaság bukásával feloszlott.
Antikomintern Paktum
A Hitleri Németország és Japán között 1936 nov. 25-én létrejött kommunista és szovjetellenes szövetség.
Csatlakozott hozzá Olaszország, Mandzsukuo, Magyarország, Spanyolország, Bulgária, Dánia, Finnország, Horvátország, Nanking-Kína, Románia, Szlovákia. Az 1945-ben bekövetkezett németországi kapitulációval megszűnt.
antitrinitárius
Az antitrinitáriusok szentháromság-tagadók.
A Szentháromság dogmáját tagadó 2-3. századi eretnekségekgyűjtőfogalma. Az antitrinitáriusok a reformáció radikális irányzatának hívei. M. Servet és követői panteista alapon Istent egy mindenütt jelen lévő egészként fogták fel, tagadták Jézus istenségét, az eredeti bűnt, a kálvini predesztinációt. Nyugat-Európában üldözték őket, a 16. században Lengyelországban és Erdélyben találtak menedéket.
Áprilisi Törvények
Az utolsó rendi országgyűlésen elfogadott és V. Ferdinánd által 1848. ápr. 11-én szentesített magyar törvények. A legfontosabb törvénycikkek: az országgyűlésnek felelős magyar kormány felállítása; évenkénti országgyűlés Pesten; választójog a legalább negyed telekkel rendelkező parasztok, az önálló iparosok és az értelmiségiek számára; Magyarország és Erdély egyesítése; egyenlő és arányos közteherviselés; a jobbágyszolgáltatások állami kárpótlással való megszüntetése; hitelintézet felállítása; az ősiség eltörlése; sajtótörvény; nemzetőrség felállítása.
arabok
Arábiában, Észak-Afrikában és Szudánban élő, a sémi-hámi nyelvcsaládba tartozó arab nyelvet beszélő népesség.
Számuk több mint 130 millió. Őshazájuk az Arab-félsziget volt. Innen rajzottak ki a hetedik századtól kezdve és foglalták el Szíriát, Palesztínát és Észak-Afrikát. Hagyományosan pásztorkodással vagy földműveléssel foglalkoznak, jelentős kereskedőréteggel rendelkeznek. A szunnita muszlim vallás áthatja egész kultúrájukat.
Arany Horda
Mongol feudális állam Dél-Oroszország, Nyugat-Szibéria és Közép-Ázsia egyes területein a 13-16. században.
Legnagyobb kiterjedését Batu kán, legnagyobb hatalmát Özbeg kán uralkodása idején 1313-41 között érte el. Fővárosa a Volga-torkolatban fekvő Szaraj volt. A 15. század első felében megindult széthullása.
Arany János
1817-1882 között élt költő, az MTA tagja.
Nagyszalontán született jobbágysorba süllyedt nemesi családból. Főbb művei: Az elveszett alkotmány, Toldi, Toldi estéje, Toldi szerelme, Vörös Rébék, stb. A benne megvalósuló művészi program Petőfi barátságát hozta meg a számára. Költészete a nagykőrösi években elmélyültebbé és árnyaltabbá vált a szabadságharc bukása utáni tragikus életérzésből fakadó belső meghasonlottságot és az 1848-as forradalomhoz fűződő elkötelezettséget egyszerre kifejező versekkel és kiemelkedő művészi értékű balladákkal. A népiesség, realizmus és az eredetiség kérdéseiről elméleti tanulmányokat jelentetett meg. Fordításai egyedülálló nyelvi tehetségről tanúskodnak.
Aranybulla
II. András magyar királynak a királyi szerviensek érdekeit védelmező, 1222-ben kiadatott s 1231-ben megújított dekrétuma, amely később alapjául szolgált a nemesség renddé szerveződésének.
A 14. századtól 1848-ig a nemesi szabadságjogok egyik forrásának tekintették.
Aranybulla ellenállási záradéka
Az alkotmányosság védelmének intézményesített garanciája .
árenda
A bérlet, haszonbérlet régies elnevezése.
armális nemes
Az armális címereslevél.
Magyarországon olyan királi - Erdélyben fejedelmi - oklevél, amely címer használatára jogosít fel. A 16. századtól kezdve a nemesi rangra emelés főleg armálissal történt, nemesi birtok adományozása nélkül. A csak címerrel, de földdel nem rendelkező nemeseket armalistáknak nevezték.
Árpád-ház
A magyar történelem első uralkodócsaládja, Árpád-fejedelem leszármazottai.
Első tagjai pl.: Árpád, Fajsz, Taksony, stb. fejedelmi címet viseltek, őket 23 király követte a trónon, a magyar államot megalapító I. Istvántól III. Andrásig. Az Árpád-ház uralma idején épült ki Magyarországon a feudális társadalmi rend, közigazgatás, hadszervezet, vált uralkodó vallássá a kereszténység, s terjedt el az európai kultúra. Az Árpád-házi uralkodók sikerrel szálltak szembe az országot fenyegető idegen hódítókkal, és hódító hadjáratokat vezettek. Tagja közül többeket szentté avattak.
árpilisi törvények
Az utolsó rendi országgyűlésen elfogadott és V. Ferdinánd által 1848. ápr. 11-én szentesített magyar törvények. A legfontosabb törvénycikkek: az országgyűlésnek felelős magyar kormány felállítása; évenkénti országgyűlés Pesten; választójog a legalább negyed telekkel rendelkező parasztok, az önálló iparosok és az értelmiségiek számára; Magyarország és Erdély egyesítése; egyenlő és arányos közteherviselés; a jobbágyszolgáltatások állami kárpótlással való megszüntetése; hitelintézet felállítása; az ősiség eltörlése; sajtótörvény; nemzetőrség felállítása.
arrasi-szerzodés
1435-ben kötötték, értelmében az angolok kiszorulnak Franciaországból, csak Calais-t tarthatják meg.
Athleta Christie
Krisztus lovagja, a kereszténység védelmezője
atrium
Az etruszk eredetű római lakóház közös tartózkodásra szolgáló középtere.
Eredetileg fedett, később oszlopokkal körülvett nyitott reprezentációs tér, amelyből a lakóhelyiségek nyíltak. Átriumnak nevezték még a korai keresztény bazilika oszlopfolyosóval körülvett előudvarát.
augsburgi csata
955 aug. 10. : a nyugati magyar kalandozások végét jelentő ütközet, amelyben a Bulcsú, Lél és Súr vezette magyar sereg döntő vereséget szenvedett I. Ottó német király hadától. Az elfogott magyar vezéreket Regensburgban felakasztották.
augsburgi vallásbéke
1555. szept. 25-én I. Ferdinánd császár és a német birodalmi rendek közötti megegyezés a lutheránus vallás szabad gyakorlásáról.
Az alattvalókat tartományi uruk vallásának követésére kötelezte.
Aulich Lajos
1793-1849 között élt honvéd tábornok.
Az aradi vértanúk egyike. Volt császári tiszt, 1848-ban honvéd ezredes, 1849-ben hadosztályparancsnok a feldunai hadtestben, majd tábornok, a felvidéki hadjáratban hadtestparancsnok. Júli. 14-től aug. 11-ig hadügyminiszter.
Aulikus nemesek
1711-1848 között azokra a magyar politikai szereplõire alkalmazzák, akik németbarát és katolikus szellemben, a dinasztia iránti hűségben kívánták kormányozni az országot.
A kiegyezés után mint politikai irányzat és fogalom jelentõségét vesztette.
autonómia
Önkormányzat, a nemzetiségi politika formája.
Valamely nemzetiségi terület lakosságának az a joga, hogy az alkotmánnyal összhangban döntsön belügyeiben.
avarok
Belső-ázsiai eredetű nép, amely részleteiben nem ismert vándorlás után tartós államalakulatban egyesítette a Kárpát-medence széttagolt területeit.
Eredetük, illetve etnikai azonosításuk vitatott, valószínűleg a kínai forrásokban említett zsuan-zsuan törzsekre, illetve a közép-ázsiai heftalita állam nomád népeire vezethetők vissza. Az avarok többsége valószínűleg történelmi nyelvet beszélt. Régészeti leletek analógiái és más érvek alapján vetették fel, hogy a Kárpát-medencébe beköltözött késő-avar népesség tulajdonképpen magyar volt.
ÁVH
Államvédelmi Hatóság.
A Belügyminisztérium, majd a Minisztertanács felügyelete alá utalt szervezet Magyarországon. 1948 szeptemberében hozták létre. Feladata kezdetben a fasizmus maradványainak felszámolása volt, ami hamarosan a "külső és belső reakció elleni harc" jelszavával bővült ki. Az ÁVH-nak döntő szerepe volt a koncepciós perek előkészítésében és az ítéletek végrehajtásában. Hatalma csúcsán, 1949 decembere és 1953 nyara között, közvetlenül a Minisztertanács alá rendelt főhatóságként működött s szervezeti keretébe tartozott a határőrség is.
az ősiség elve
Az ősiség a magyar feudális jogban az örökölt nemesi birtok nemzetségen, illetve családon belüli öröklését biztosító szokás, amelyet I. Lajos király 1351. évi dekrétuma törvénybe iktatott.
Eszerint a fiúutód, illetve fiúsított leányutód nélkül meghaltak után a közös nemzetségi ősnek más családbéli leszármazottak örököltek. Az ősiséget az 1848:15. törvénycikke törölte el, amit az 1852. évi ősiségi pátens is jóváhagyott.
Az török áfium ellen való orvosság
Zrínyi Miklós műve, melyben fontosnak tartotta egy erős, ütőképes, széles társadalmi rétegekre támaszkodó nemzeti hadsereg létrehozását
bábállam
Idegen befolyás alatt álló, csak látszólag független állam.
Babits Mihály
1883-1941 között élt költő, író, műfordító, esszéista, az MTA tagja.
A Nyugat első nemzedékének kiemelkedő alakja, a két világháború között egyik irányítója. Már fiatal lírikusként a klasszikus formák mestere. A Tanácsköztársaság megdöntése után támadások érték. Bizonytalanság jellemezte verseit is, a költészet "elefántcsonttornyába" menekült. A szépprózának is rendszeres művelője volt, írt lélektani és társadalmi regényeket is. Főbb művei: Nyugtalanság völgye, Jónás könyve, Sziget és tenger, stb.
Bach-féle provizórium
A Bach-korszak idején befejezõdött a jobbágyfelszabadítás, eltörölték az õsiséget, ideiglenes polgári perrendtartást vezettek be, fejlesztették az egyetemeket és az iskolákat.
A gazdaságot lassú, de egyenletes fejlõdés jellemezte.
Bach-korszak
1850–59 közötti Habsburg-önkényuralmi periódus.
Nevét Alexander von Bach osztrák császári belügyminiszterrõl kapta.
Balassi-strófa
A magyar ütemhangos verselés egyik nevezetes formája.
Három egymással rímelő, 19 szótagos sor, 6 II 6 II 7 ütemezéssel, s a hat szótagos ütemeket egymással összecsengető belső rímekkel. Teljes versképlete: 6 a II 6 a II 7b; 6 c II 6 c II 7 b; 6 d II 6 d II 7 b. Módosult változatai is vannak, s olykor ütemek szerint külön írják, így a strófa 9 soros.
balázsfalvi egyezmény
A Lotharingiai Károly, illetve Teleki Mihály által 1867-ben aláírt balázsfalvi egyezmény volt az alapja Erdély Habsburg-fennhatóság alá kerülésének.
balkáni népek
A balkánon rengeteg kultúra, így nép is találkozik.
Többek között itt élnek: szerbek, görögök, albánok, bolgárok.
Balközép Párt
A kiegyezéssel formálisan szemben álló magyarországi politikai párt.
Fő bázisa a tiszántúli középbirtokos nemesség volt. Az ellenzéki hangulat kihasználására és levezetésére közzétett programja, az úgynevezett bihari pontok a közös minisztériumok és a delegáció megszüntetését, önálló magyar hadsereget, a pénz- és kereskedelmi ügyek függetlenségét követelte. Szembenállása a kormányzó Deák-párttal csupán közjogi, nem világnézeti volt, 1875-ös fúziójuk nyomán létrejött a Szabadelvű párt.
bán
Avar eredetű horvát fejedelmi cím, amelyet a 12. századtól a magyar király Horvátországot és Szlavóniát kormányzó hercege is viselt.
A 13-16. században általában Magyarország déli határvidékeit kormányzó főtisztviselők címe. A törökök előrenyomulása miatt a déli határvidék bánságai fokozatosan megszűntek, a 16. századtól csupán a horvát-szlavón bán tisztsége maradt fenn mint Magyarország úgynevezett melléktartományainak legfőbb közjogi tisztsége, az ország egyik zászlósura. 1868-1918 között a horvát-magyar kiegyezés által létrehozott autonóm kormányzat élén állt.
bandérium
A király vagy valamely nagyúr címeres zászlaja alatt hadbaszálló, az úr familiárisaiból álló katonai alakulat.
Magyarországon I. Károly Róbert korától a világi és egyházi főméltóságok állították ki jövedelmük és rangjuk arányában. A bandériumot tartó országos főméltóságokat később zászlósuraknak nevezték. A banderiális hadrendszer Magyarországon a 14-15. században virágzott, szerepe a zsoldosseregek terjedése nyomán csökkent.
bányapénz
A bányapénz egy-egy bányásztelepülés, vagy bányaváros fizetőeszköze volt.
Csak ott fogadták el, a bányában dolgozók a fizetésüket kapták ezzel a fizetőeszközzel. Biztosítéka volt a bányászok ellátásnak, ugyanakkor a röghöz kötésüket is okozhatta.
barokk
A reneszánszot követő korstílus.
A 16. század második harmadában Itáliában alakult ki. Magyarországon a század végéig tartott. Társadalmi alapja a refeudalizáció, a fejedelmi abszolutizmus és az ellenreformáció kibontakozása. Jellemzője a több művészeti ágat is magában foglaló feladatok megoldása. Magyarországon a barokk stílus a képzőművészetek terén külföldről behozott jövevény-művészet, mégis kimutathatóan helyi színezetet is öltött.
Szmrecsányi Miklós műtörténész, aki kikutatta a híres egri líceum építéstörténetét és mesterét, először mutatott rá arra, hogy az építtető Esterházy püspök sok tekintetben irányítón hatott az általa foglalkoztatott művészekre. Ez másutt is észlelhető. A barokk helyi vonatkozásokat kezdett magára ölteni, idevaló mecénások elgondolását, észjárását, életszokásait kezdte kisebb-nagyobb mértékben tükrözni.
Baross Gábor
1848-92 között élt szabadelvű párti politikus.
1886-89 között közmunka- és közlekedésügyi , 1889-92 között kereskedelemügyi miniszter, 1888-ban vallás- és közoktatásügyi és belügyminiszter. A kiegyezés utáni korszak kiemelkedő gazdaságpolitikai szakembere, Széchenyi István törekvéseinek folytatója. Nevéhez fűződik a magyar vasútvonalak nagy részének államosítása, a vasúthálózat, a fiumei kikötő kiépítése, a dunai és a magyar tengerhajózás fejlesztése, a Postatakarékpénztár megalapítása, a vasúti, postai, ipari szakoktatás megteremtése.
bársonyos forradalom
1989. novemberében zajlott, főleg diákok és fiatal értelmiségiek részvételével a Vencel téren, Prágában.
A kommunista kormány lemondott, és polgári kormány vette át a hatalmat.
Bartók Béla
Zeneszerző és tanár, született 1881 márc. 25-én Nagyszentmiklóson.
Iskolai tanulmányai mellett a zenét Nagyváradon Kerschtől, Pozsonyban Erkel Lászlótól tanulta, azután Budapestre jött a zeneakadémiára. 1906-ban kinevezték a zongora főtanszék rendes tanárává. Főbb zeneszerzeményei: Rapszódia zongorára és zenekarra; Zongora-ötös; két snute zenekarra; 14 zongoradarab; Vonós-négyes; 2 Elégia zongorára stb. A magyarországi zenei folklór beható tanulmányozója, mint ilyen, több száz magyar, tót és román népdalt gyűjtött.
A fasizmus elől az USA-ba emigrált 1940-ben, 1945-ben itt hunyt el, hamvait 1988-ban szállították haza New Yorkból.
Batthyány Lajos
1807-1849 között élt gróf, liberális nagybirtokos, az első független magyar kormány miniszterelnöke.
Törekedett Magyarország alkotmányos önkormányzatának kiépítésére, s mindent megtett a forradalmi átalakulás sikeres, de lehetőleg fegyveres konfliktus nélküli megvalósításáért. Elérte a haderő feletti tényleges rendelkezés jogát; nagy szerepe volt a nemzetőrség és a honvédség megszervezésében.
bautzeni béke
1018-ban ez a béke véget vet a német–lengyel háborúknak.
bázeli zsinat
V. Márton pápa a bázeli zsinatot csak Német- és Franciaország erős pressziójára hívta egybe 1431-re s annak elnökévé Cesarini Julián bibornokot nevezte ki.
A dec. 14. megnyílt zsinaton a feszültség, mely a pápa és a zsinati többség között fennállott, csakhamar nyílt ellenkezésben tört ki. A pápa a zsinatot, melytől tekintélyét joggal féltette, elnapolta s 1433-ra Bolognába hívott össze újat. Viszont a zsinati atyák az elnapolás ellen tiltakoztak s 1432 jan. 12-én a maguk részéről is megújították a Frequens dekrétum rendelkezéseit, kimondván, hogy a pápa eljárása jogtalan, a zsinat továbbra is együtt marad s minden a zsinat ellen irányuló újabb esetleges pápai rendeletet, intézkedést, cenzúrát, büntetést a priori érvénytelennek jelentettek ki. A pápa Zsigmond magyar király és császár sürgetésére, de meg a kényszerítő viszonyok behatása alatt (Milánó hadai az egyházi állam ellen vonultak fel) kénytelen volt engedni és 1433 dec. 15. Dudum sacrum bullájával elismerte, hogy a zsinat kezdettől fogva érvényes. Amadeus szavojai herceg személyében V. Félix néven új pápát választott (1439). Ezzel a zsinat nyiltan ellenkezésbe jutott a kereszténység felfogásával s maga ellen zúdította a legtöbb fejedelmet. A német császár lassan egészen a törvényes pápa mellé állott s a zsinat tagjait a német területről kitiltotta; mire azok Lausanne-ba tették át tanácskozásukat (1348). Végre is a zsinati atyák többsége jobb belátáshoz jutott, békét kötött V. Miklós pápával és a zsinatot 1449 ápr. 25. befejezettnek nyilvánította. A zsinat a kat. közfelfogás szerint csak 1437-ig tekinthető érvényes zsinatnak.
bécsi béke
Bécsi béke alatt rendszerint azon békekötést értjük, mely a protestánsok szabad vallásgyakorlatát a katolicizmus sérelme nélkül biztosította s törvényes rendszerbe foglalta azt az elvet, hogy Magyarországot alkotmányellenesen nem szabad kormányozni.
E béke, melyet Bocskay vívott ki, 1606 jún. 23-án köttetett meg. Okirattárát Majláth Béla adta ki 1886-ban.
bécsújhelyi szerződés
1463-ban Hunyadi Mátyás és III. Frigyes között jött létre; Mátyás 80 ezer aranyért visszakapja a koronát, cserében belegyezik, hogy fiúörököse hiányában III. Frigyes, illetve annak leszármazottai öröklik a magyar trónt.
bég
Mai jelentése úr, voltaképpen cím, mely a pasák olvadékait és az ezredesi rangfokozatot nyert katonai és polgári hivatalnokokat illeti; az előkelőbb európaiakat is megtisztelték néha e címmel.
Eredetileg fejedelmi méltóság volt ez a cím, és a szeldzsuki időkben az egyes törzsek urai nevezték így magukat. A mai nap is bég a hivatalos címük a cserkesz és tatár hercegek utódainak is. A régi időkben az úgynevezett dere bégek egy-egy területnek voltak független urai. Később már nagyobb udvari méltóságokkal volt e cím kapcsolatban.
belgárdi katonai konvenció
kijelölte Magyarország katonai határait, a demarkációs vonalakat. Eszerint a magyar kormánynak a Nagy-Szamos felső részétől Marosvásárhelyig, a Maros mentén Szegedig, majd a Szabadka-Baja-Pécs vonalon a Dráváig terjedő demarkációs vonaltól délre és keletre fekvő területrészeket ki kellett üríteni. Előírta a leszerelést is.
belgrádi konvenció
1739. szept-ében kötött megegyezése a Török Birodalomnak egyfelõl Oroszországgal, másfelõl Ausztriával.
A francia közvetítéssel és garanciával megkötött békeszerzõdések viszonylag stabil helyzetet teremtettek egészen 1768-ig.
Benes Dekrétumok
a II. világháború után a Csehszlovákiában élő magyar és német nemzetiségűek kollektív háborús bűnössé nyilvánítását tartalmazó rendeletek, melyek nyomán súlyos sérelmek értek az említett kisebbségeket
Benito Mussolini
Olasz államférfiú, született Predappióban 1883 júl. 29-én.
Tanító, majd kőműves és szélső szocialista agitátor volt, elvei miatt Svájcba kellett menekülnie, ahonnan kiutasították. Innen Triesztbe ment, ahol Battistival együtt irredenta lapot szerkesztett. Kiutasítása után Milánóba költözött, ahol Balabanova Angelicával, a „forradalom nagyanyjával” együtt a szocialista Avantit szerkesztette 1914-ig, amikor kivált és a nacionalista-forradalmi Popólo d'Italiát szerkesztette és d'Annunzióval együtt az antant melletti beavatkozás érdekében agitált, majd az intervenció megtörténtekor, mint önkéntes, végigharcolta a háborút. A háború okozta csalódások és a felső-olaszországi bolsevista áramlatok ellenhatásaképpen megszervezte a fasiszta milíciát, amellyel 1922 okt. 28-án Rómába vonult (Marcia sul Roma), ahol a Facta-kormányt lemondásra kényszerítette, a királyt megnyerte majd mint miniszterelnök és külügyminiszter Olaszország teljes hatalmú diktátora lett. Agresszív külpolitikájával, amely a Földközi-tengeri hegemónia megszerzésére irányult, sok bonyodalmat okozott az európai külpolitikában. 1945-ben, néhány nappal a háború vége előtt partizánok elfogták és kivégezték.
Bercsényi Miklós
1665-1725 között élt gróf, kuruc főgenerális.
Részt vett Buda 1686-os ostromában. 1696-98 között Felső-Magyarország főhadbiztosa. Szembefordult I. Lipót abszolutista uralmával; 1701-ben Lengyelországba menekült. 1703 után hazatért, a Rákóczi-szabadságharc legfőbb katonai irányítója, a szövetkezett rendek főgenerálisa, a szenátus első tagja lett. A szabadságharc bukása után 1711-től Lengyelországban, 1718-tól haláláig II. Rákóczi Ferenccel együtt Rodostóban élt.
besenyők
A XI századtól a XII. századig szerepelnek a Fekete-tenger mellékének és hazánknak történetében.
A legrégibb tudósításokat arab és görög írók közlik róluk. Eleinte a Volga és Ural folyók közt laktak a Kaszpi-tó felett elterülő pusztákon. A honfoglalás után a Keleti-Kárpátok aljában a mai Moldva területét szállták meg s innen intézték részint ellenséges becsapásaikat, részint békés letelepedéseiket hazánk területére. Zsolt idejében a Fertő vidékén, Taksony alatt a Tisza közelében kaptak földet; Szent István is fogadott be besenyő telepeseket s így tartott ez Szent László koráig, amikor hazájukban a kunok kerekedtek felül s a besenyők ezek közé olvadtak. Nagyobb besenyő-telepek voltak Mosón, Sopron, Győr, Fehérvár és Csanád vármegyékben ; kisebbek Arad, Bács-Bodrog, Baranya, Bars, Bihar, vármegyékben, sőt Erdélyben és Szlavóniában is. Hazánkban ma is számos Besenyő, Besnyő, Besenovo, Besz-nák, Pecsenyéd stb. helynév fordul elő.
bihari pontok
1868-ban a balközép az ellenzéki hangulat kihasználására és levezetésére közzétett programja, az úgynevezett bihari pontok a közös minisztériumok és a delegáció megszüntetését, önálló magyar hadsereget, a pénz- és kereskedelmi ügyek függetlenségét követelte.
bizánci kereszténység
az 1054-ben történt egyházszakadás nyomán a római katolikus egyháztól elkülönült, a bizánci liturgiát és egyházszervezetet alapul vevő keleti keresztény közösségek az ortodox egyházak.
A négy ősi patriarchátus élén Bizánc pátriárkája állt. Nem ismerik el a pápa primátusát és tévedhetetlenségét, nincs egységes főhatóságuk, az egyes egyházak élén patriárkák, metropoliták és érsekek állnak, de csak kormányzati hatalom révén és nem szentelési fokozat alapján emelkednek püspöktársaik fölé.
Bokros-csomag
Bokros Lajos által beterjesztett stabilizációs program 1995-ben.
Részei: a vámpótlék bevezetése, a fogyasztási adók növelése, a társadalombiztosítási járulékalap szélesítése. Eredményeképp a reálkeresetek és a nyugdíjak 12 százalékkal, a reáljövedelmek pedig 5 százalékkal csökkentek, ez javították az államháztartás és a folyó fizetési mérleg egyenlegeit.
bolognai konkordátum
1516-ban született, megerősítette a király jogait és a francia egyház önállóságát.
Bottyán János
II. Rákóczi Ferenc vezérlő tábornoka, a kuruc háborúk legnépszerűbb alakja, született Esztergomban 1640-45 közti években, szegény nemesi szülőktől, meghalt 1709 szept. 26-án.
1683-ban az esztergomi vár lovasságának főhadnagya lett. Hősiesen harcolt Buda visszavívásánál s 1687-ban a délvidéki várak visszavételében is oly derekasan viselte magát, hogy Lipót császár ezredessé és egy huszárezred tulajdonosává nevezte ki. 1689-ben Szerbiában Grahovánál döntötte el Badeni Lajos alatt vitéz huszár-rohamával a győzelmet, amiért a vitézségi nagy aranyérmet nyerte. 1696-98-ig Kecskemét, Cegléd, Kőrös és vidékének hadi kormányzója volt. Elvesztvén a csatározásokban egyik szemét, katonái Vak Bottyánnak nevezték el. A karlóczai béke után visszavonult esztergomi birtokára és mint a szegények jótevője, az egész vidéken tisztelet tárgya volt. 1704 okt. 1-én elfogták, de még aznap kiszabadult, Selmecbányára ment és Rákóczinak esküdött hűséget.
bő
a nemzetségfő magyar neve; a nemzetségi szervezet felbomlása után a 'bőség' szóban maradt fenn
bős–nagymarosi vízlépcsőrendszer
A fő célja az energiatermelésen kívül a hajózás előmozdítása, a folyam menti területek árvízvédelmének biztosítása és a természetfejlesztés lett volna.
Terveinek első vázlatát az 1950-es években készítették el. 1977. szeptember 16-án Budapesten a magyar és a csehszlovák miniszterelnök aláírta a megépítésről és a közös üzemeltetésről szóló nemzetközi szerződést. 1985-ben a magyar környezetvédők követelésére és gazdasági nehézségekre hivatkozva a nagymarosi építkezést átmenetileg felfüggesztették. 1989. október 31-én a magyar Országgyűlés határozott a Hardi-jelentés alapján a nagymarosi beruházás végleges leállításáról és a Csehszlovákiával kötött szerződés módosításáról.
bredai béke
1667-ben megkötött béke az angolok és hollandok között.
Megszületésében jelentős szerepe volt Ruyter holland tengernagynak.
brezáni kiáltvány
1703-ban született, Habsburg-ellenes harcra szólított fel.
A kiáltvány hatására a felkelők száma majd 6000-re emelkedett, Szatmár, Bereg, Ugocsa megyét rövid idő alatt elfoglalták.
brugge-i béke
A százéves háború egyik békekötése.
1375-ben tartós fegyverszünetet hozott.
búcsúcédulák
A búcsú a katolikus egyházban a bocsánatos bűnökért járó büntetésnek az egyház részéről történő teljes vagy részleges elengedése.
A búcsúval kapcsolatos egyik visszaélés volt a búcsúcédulák árusítása. Ez is hozzájárult a reformáció kirobbanásához.
Budapesti Nemzetközi Vásár
Évente megrendezett vásár, melyen a gyártók megjelentetik termékeieket.
A vásárt nem csak nagykereskedők, hanem magánszemélyek is látogathatják.
bukaresti titkos egyezmény
1918 augusztus 17-én Románia titkos egyezményt kötött az antanttal. A bukaresti szerződésben a 4 antanthatalom elismerte Románia jogát Erdélyre, Bukovinára és a Bánság egy részére abban az esetben, ha belép a háborúba. Többek között ez is hivatkozásul szolgált az I. vh. után a román területi igényeket illetően.
Burián-jegyzék
Burián gróf békejegyzéke.
Wilson tizennégy pontjára támaszkodott.
Canossa-járás
Canossa középkori vár Itáliában.
Az invesztitúraharc idején az itt megpihent VII. Gergely pápa előtt az 1076-ban kiközösített IV: Henrik német császár bűnbánatot gyakorolt, s háromnapos várakozás után feloldozást nyert. A Canossa-járás általános értelemben az egyháznak alárendelődő világi hatalmat, megalázkodást, vezeklést jelent.
casablancai konferencia
Ezen a konferencián Churchill és Roosevelt megegyezett a szövetségek szicilíai partraszállásában, a franciaországi hasonló akció 1944 elejére halasztásában s a feltétel nélküli kapituláció elvében.
Cassandra levél
1867-ben Kossuthtól származó levél, melyet Deákhoz intézett.
Ebben a nyílt levélben óvta a nemzetet attól, hogy osztozzék a Habsburg-hatalommal az elnyomott népek feletti uralom felelősségében. A kiegyezés szerinte a jogok feladása volt.
cateau–cambrésis-i béke
1559-ben kötött béke, a több évtizedes spanyol-francia háborúkat zárta le.
Megteremtette a két katolikus hatalom összefogásának lehetőségét.
Ceaucescu
1918–1989. között élő kommunista funkcionárius, 1965-től Románia vezetője.
Az 1930-as évek elején a román kommunista ifjúsági mozgalom vezető tagja. 1944–45-ben a Kommunista Ifjusági Szövetség titkára volt. 1947-ben először mezőgazdasági miniszter lett, majd honvédelmi miniszterhelyettes. Az 1960-as években megszüntette Románia részvételét a Varsói Szerződés katonai szövetségében, elítélte a Varsói Szerződés haderejének bevonulását Csehszlovákiába és a Szovjetunió beavatkozását Afganisztánban. A belpolitikában minden addiginál szorosabban kötődött a központosított irányítás kommunista doktrínájához. Titkosrendőrsége szigorúan korlátozta a szólásszabadságot, a médiumokat. Uralma akkor omlott össze, amikor a biztonsági erőknek 1989. december 17-én parancsot adott, hogy tüzeljenek a temesvári kormányellenes tüntetőkre. A bíróság tömeggyilkosságban és egyéb bűnökben bűnösnek találta Ceausescut és feleségét, egy kivégzőosztag agyonlőtte őket.
centralisták
A reformkorszak utolsó éveiben a liberális ellenzék azon csoportja, mely a vármegyei autonómia helyébe az állami központi hatalom fejlesztésére és modern közigazgatási gépezet megteremtésére törekedett.
Szemben álltak a municipalistákkal, kik az ősi vármegyei intézményre fogyatkozásai dacára is bizonyos tisztelettel tekintettek és benne az alkotmány védőbástyáját látták. A centralisták főleg nyugati minta alapján egységes közigazgatást és az állami hatalom túlsúlyának érvényesítését sürgették. Vezérei Eötvös József, Kemény Zsigmond, Szalay László, Csengery Antal, Madách Imre stb. voltak s országos hatást akkor értek el, midőn 1844-ben a Pesti Hírlap szerkesztését Kossuthtól átvették.
centralizált
Központosítottat jelent.
centurio
A centuria eredetileg az ókori római hadsereg egy százada.
Katonai vezetője és politikai érdekeinek képviselője a centurio volt.
cenzus
A római közjogban a római polgárok vagyonának megbecslése, s a polgároknak ezen az alapon osztályozása az öt klasszisba, ami a hadkötelezettség s a szavazati jog gyakorlása tekintetében igen fontos.
Gyakran bizonyos politikai jogoknak képezi alapját, amennyiben pl. a választási jog cenzushoz van kötve, ha gyakorlásához bizonyos meghatározott vagyonnak, vagy jövedelemnek, vagy bizonyos adó összegének kimutatása szükséges.
Charta 77
1977-ben bocsátotta ki cseh értelmiségiek egy csoportja.
Ebben a polgári jogok és az emberi méltóság megsértésének csehszlovákiai gyakorlatát és az általános jogbizonytalanságot panaszolták fel az 1975-ös helsinki európai biztonsági és együttműködési konferencia nyilatkozatában foglalt elvekre hivatkozva.
címerügy
A címer azonosítja, ugyanakkor megkülönbözteti egymástól a közigazgatási egységeket.
Olyan fontos, mint a helységnév.
ciompok
A 14. századi firenzei manufaktúrák gyapjúkártoló és egyéb bérmunkásai.
1378-ban a szegény kézművesekkel együtt felkeltek a patríciusok és a városi tanács uralma ellen, és Michele di Lando vezetésével saját kormányzatot hoztak létre. Felkelésüket 1382-ben leverték.
Clerk-féle megállapodás
1919 okt. 23.-án Sir George Clerk angol diplomata érkezett Budapestre, hogy felügyelete alatt az antantnak is elfogadható kormány alakuljon.
Véleménye szerint Horthy Miklós altengernagy megfelelő személy volt az irányításra.
clunyi reform
Ennek a reformnak a célja az egyházi élet megtisztítása a világi hatásoktól, illetve az egyház elvilágiasodásának megállítása volt.
A mozgalmat támogatták a német-római császárok s 1046 után a saját tekintélyének helyreállítására törekvő pápaság is.
colonia
Gyarmat, telepítvény, melyeket a rómaiak szegény polgáraik vagy kiszolgált katonáik számára a leigázott népek területén alapítottak.
Innen ered számos római város neve, melyek eredetileg gyarmatok voltak, vagy csak valamely császár által nyerték ezen címet; többnyire melléknevekkel bírnak, így pl. colonia Agrippina, Köln ; colonia Aelia Capitolina, Jeruzsálem, stb.
consul
Az ókori Rómának legfőbb magisztrátusa.
Mikor a királyokat Kr. e. 510-ben elűzték, helyükbe a két konzul lépett, egyenlő hatalommal és jogkörrel; választásuk a centuriák szerint való komiciákon történt, mindig csak egy évre és Kr. e. 366-ig kizárólag a patríciusok sorából. Róluk nevezték el az esztendőt (fasti consulares), éppúgy mint Athénben az archon eponimoszról. Kr. e. 154 óta szabályszerűen jan. 1. foglalták el hivatalukat, mely éppúgy volt valódi hivatal, mint ahogy másrészt igazi méltóság. Ők a köztársaság gondviselői (tutores reipublicae), akiknek minden magisztrátus engedelmeskedni tartozik, az egyetlen néptribun kivételével.
Corvina
A Corvina Korvin Mátyás magyar király világhírű budai könyvtára.
A könyvkedvelő uralkodó megkoronáztatása után kezdte fejleszteni azt a kéziratgyűjteményt, mely koronás elődeitől, pl. I. Ulászlótól visszamaradt. Ha a Mátyásnál kedvezőbb helyzetben lévő olasz fejedelmek korabeli könyvtárait vesszük számításunk alapjául, a Corvinát legföljebb két-háromezer kötetre becsülhetjük, s ha a mai nap ismert kétségtelen maradványaiból következtethetünk az egész könyvtár belső értékére, úgy kimondhatjuk, hogy Mátyás kora szellemének megfelelően nem a régi, külső megjelenésükben jelentéktelen, de a szövegkritika szempontjából megbecsülhetetlen kódexeket gyűjtötte leginkább, hanem a reneszánsz ízlésében kiállított, fényesen díszített, tetszetős betűkkel írt kéziratokat.
cölibátus
Az egyházban a papok és szerzetesek kötelező nőtlensége.
Csallóköz
A Duna legnagyobb szigete, kisalföldi táj, amelyet a Duna, valamint a Kis-Duna és a Vág-Duna fog közre.
Nevét az egykor önálló Csalló folyóról kapta. Népe hagyományosan halászattal, állattartással és hajózással foglalkozott. 1920 előtt Magyarországhoz tartozó területén a történelmi Pozsony és Komárom vármegyék osztoztak.
Csángók
A Bukovinában és Romániában letelepedett magyarok elnevezése.
Magyarországon csak a gyimesieket és hétfalusiakat nevezik így. A moldvai és havasalföldi telepek részben már II. Endre idejére nyúlnak. 1234-ben okmányilag igazolhatók, sőt a Szeret völgyében a magyarok a románoknál előbb telepíttettek le. A magyar egyháznak önálló püspöksége is volt.
császári biztosok
A császár megbízott képviselői.
Cseh–Morva Protektorátus
Csehszlovákia széthullása után a német megszállás alá került országrészben 1939-45-ben létrehozott közigazgatási egység.
Élén a birodalmi protektor és az elnök állt.
Csemegi Kódex
1878-ban életbe lépett az egységes, a legmodernebb korabeli alapelveket figyelembe vevő büntető törvénykönyv, a Csemegi-kódex.
csendõrség
A társadalom rendjének, közbiztonságának fenntartására hivatott fegyveres szervezet több államban.
Először 1791-ben Franciaországbna állítottak fel ilyen rendfenntartó egységeket. Ausztriában az 1848-49-es forradalmak leverése után szervezték meg zsandárság néven, amely Magyarországon is fennállt 1867-ig, majd 1881-től 1945-ig.
Csokonai Vitéz Mihály
Költő, született Debrecenben 1773 nov. 17-én, meghalt 1805 jan. 28-án.
A debreceni kollégiumban tanult. A főiskolán két évig filozófiát, azután teológiát hallgatott. Költői fejlődésére döntő hatással volt a kollégiumi élet. A folytonos érintkezés a magyar néppel a népies elem felé vonták, míg az önképzőkör az olasz nyelv tanulmányozásával bízván meg, annak termékeit, főként Metastasiót és Tassót olvasgatta, majd fordította. Már ekkor számos eredeti költeményt is írt. Első nagyobb műve, a Béka-egérharc című parodikus eposz, szintén az iskola talajából sarjadt ki. Megismerkedett a modern törekvések vezérével, Kazinczyval, akit versei birájául kért föl. A latin, görög és olasz irodalommal is tüzetesebben foglalkozott, úgy, hogy korának legképzettebb, irodalmilag legműveltebb írói közé emelkedett.
Csonka János
Feltaláló, József-műegyetemi műhelyfőnök, született Szegeden 1852-ben, hol tanulmányait is végezte.
Korán gyakorlatba került, több gépgyárnál és külföldön is alkalmazást talált. A motorépítés és automobilizmus terén hazánkban úttörő. 1893-ban feltalálta az úszós benzinkarburátort, melyre a német Maibach szabadalmával szemben elsőséget kapott, ugyanakkor építette Bánki tanárral együtt az első benzinmotort Magyarországon, az első motorkerékpárt és gázkalapácsot. 1900-ban a magyar királyi posta részére készítette az első motorbiciklit és 1904-ben az első benzinmotoros autót, mely 25 évig volt használatban. 1924-ben az első volt, aki a Királyi Magyar Autó Club plakettjét elnyerte. A műegyetemi műhelyoktatás irányítója volt 1925-ben történt nyugalomba vonulásáig. 1939-ben hunyt el.
Csontvári Kosztka Tivadar
1853-1919 között élt és alkotott festő.
A 19-20. század fordulójának legjelentősebb magyar mestere. Egyéni és monumentális összefoglalója a kor különböző művészi-szellemi törekvéseinek. Panteisztikus, mágikus világképét monumentális kompozíciókba vetítette. Prófétai elhivatottságú festő, művészetét újszerű színvilág, lírai hangulat, expresszionista hevület jellemzi.
darabont testőrség
A darabont régebben a főurak fegyveres szolgája, később megyei vagy városi hajdú: rendőr.
Darabontoknak nevezték el azokat a teremszolgákat, akiket az 1904 nov. 18-iki házszabály revizió után, a Tisza-kormány utolsó idejében a képviselőház elnöksége a rend fenntartása céljából alkalmazott, amit az ellenzék erőszakosságnak jelentett ki. Akik az ezután következett Fejérváry-kormányban az erőszak közegeit látták, azok a Fejérváry-kormány tagjait és közegeit darabont gúnynévvel illették.
Dawes-terv
Charles Gates Dawes amerikai köztársasági párti politikus dolgozta ki a Dawes-tervet 1924-ben, mint az USA költségvetési igazgatója.
Ez a terv a német jóvátételi fizetések rendezését célozta meg.
Deák Húsvéti cikke
Deák Ferenc a Pesti Naplóban megjelentetett cikke.
Az 1865. ápr. 16-án megjelent "húsvéti cikk" a kiegyezési kísérleteket indította el.
Deák-párt
Az első magyar parlamentáris kormánypárt 1865—75-ig.
Alakulásának kezdete az 1861-es országgyűlés felirati pártjához nyúlik vissza, mely a jogfolytonosság alapján, de minden forradalmi irányzattól idegenkedve akarta az 1848-as törvényeket visszaállítani. A provizórium idejében a felirati és határozati pártok közti különbségek elmosódtak, s Deák, valamint Tisza és a szélsőbal hívei csak az 1865-ös országgyűlésre kezdtek újból külön szervezkedni.
debreceni országgyűlés
1849. április 14-én a debreceni Nagytemplomban az országgyűlés Kossuth javaslatára megszavazta a Habsburg-ház trónfosztását
debreceni tankcsata
Az oroszok bevonulásakor történt egyik csata 1944 okt. 9-20 között.
Declaratorium Illiricum
1779-ben megszületett a Declaratorium Illiricum, mely a hazánkban élő szerbeket a magyar rendi és megyei hatóságoknak rendelte alá.
E rendeletek biztosították a szerb ortodox egyház önkormányzatát, a szabad érsekválasztást, s egyházi, iskolai és alapítványi ügyeik intézésére engedélyezték rendszeres nemzeti egyházi kongresszusok tartását.
demarkációs vonal
A vitás területeket fegyverszüneti vagy fegyvernyugvási egyezmény alapján elválasztó vonal.
Egyik fél sem lépheti át, két oldala mentén általában demilitarizált övezetet hoznak létre.
Dembinszky Artúr
despota
A bizánci császárság idején a császár fiainak, vőinek, tartományok helytartóinak és patriarkák címe.
Ma önkényes zsarnokot jelent.
Dictatus
Valaminek a megfogalmazása, összefoglalása egy iratban.
Dictatus Papae
Az egyházi történetírók így nevezik azt a fontos iratot, mely a középkori pápai főhatalom jogait 27 pontban foglalja össze, amint azokat VII. Gergely pápa foglalta össze először 1075 körül.
A pápának joga van engedetlen fejedelmeket letenni és alattvalóikat a hűségi eskü alól feloldani; a pápa zsinatok hozzájárulása nélkül is tehet le püspököket; a pápa az egyházi törvényeket önhatalmából megváltoztathatja és azok alól diszpenzálhat.
Diploma Leopoldinum
I. Lipót király oklevele, amelyet 1691-ben Erdély számára bocsátott.
Az oklevélben Erdély szabadságát biztosította, a bevett négy felekezet jogait és a szabad vallásgyakorlatát. A Hármaskönyvet Erdélyben törvényerőre emelte. Biztosította hogy a hivatalokra belföldieket fognak kinevezni, a régi adományok érvényben maradnak, a kormányzó Erdélyben fog tartózkodni, az adók nem emelkednek, a kereskedés szabadsága megmarad. A Diploma Leopoldinumot saját korában úgy tekintették, mint királyi hitlevelet, amely Erdély önálló fejlődésének biztosítéka. A következmények azonban megmutatták, hogy Erdély különállása megszűnt, az Erdély élére állított kormányzótanács Erdélyt a Bécsben székelő udvari kancellária utasításai szerint a magyar király jogán, de Magyarországtól teljesen elkülönítve kormányozta.
D-nap
A normandiai partraszállás napja 1944 jún. 6-án.
Domesday Book
Magyarul: az "Utolsó ítélet könyve".
1806-os földbirtokkönyv, amely Angliában a hűbéri kötelezettségek teljesítésének alapja lett. Az összeíráskor a hűbéresek elismerték a király főtulajdonjogát minden földre, a ezze a Domesday Book elősegítette a központi államhatalom kialakulását.
domínium
Olyan országok elnevezése, melyek a 19. század végétől a gyarmati sorból felszabadultak és a Brit Birodalomhoz, illetve a II. világháború után a Nemzetközösségekhez tartoztak.
Az 1931-es westminsteri statúum ismerte el szuverenitásukat véglegesen.
domonkos rend
Kasztíliai Szent Domonkos által alapított rend.
A kolduló szerzetesrendek egyike. Fő feladata az igehírdetés, a pogányok és eretnekek megtérítése volt.
dózse
Az egykori velencei és genovai köztársaság választott államfője volt.
drinápolyi béke
Az orosz-török háborút lezáró béke.
1829-ben kötötték, a török porta elismerte Görögország és Szerbia függetlenségét.
dualizmus
Két önálló állam egyenrangú kapcsolata.
Ilyen volt pl. az Osztrák-Magyar monarchia is. Önálló belpolitikával rendelkeztek, de kifelé egységes hatalmat alkottak, melyet a közös uralkodón kívül a közös ügyek biztosítottak.
ducatus
Hazai történeti és jogforrásaink így nevezik azokat az országrészeket, amelyek elsősorban az Árpádok korában valamelyik királyi herceg kormányzása alatt álltak.
Ilyen volt pl. Szlavónia.
dzsámi
Így nevezik az iszlámban a nagy főmecseteket, melyekben a pénteki ünnepélyes istentiszteletet tartották.
egyéni választókerület
Magyarországon 176 db van, mindegyikben kb. 60 000 választásra jogosult lakik
ellenpápa
A nem hagyományos, törvénytelen úton megválasztott pápa elnevezése.
Ellenzéki Kerekasztal
1989. március 22-én megalakult szervezet, amelynek célja közös álláspont kialakítása az MSZMP-vel folytatódó tárgyalásokról a békés rendszerváltás érdekében.
első bécsi döntés
1938. november 2-án Bécsben összeült a Ciano-Ribbentrop döntőbíróság, hogy döntést hozzanak a magyar-csehszlovák területi vitában.
Az első bécsi döntés Kassát, Munkácsot, Ungvárt Magyarországnak, Pozsonyt és Nyitrát Csehszlovákiának ítélte. Ezzel Magyarország 12 400 négyzetkilométerrel és 1 100 000, többségében magyar lakossal gyarapodott.
első Clemenceau-jegyzék
Az első Clemenceau-jegyzék 1919 jún. 7-én született meg, az északi hadjárat leállítását követelte.
első északi háború
1716-18 közöt zajlott törökellenes harcok.
A szultán 1715-ben háborúba küldte az Oszmán Birodalom haderejét, célja Morea visszaszerzése volt. 1716. augusztus 5-én a császári seregek vereséget mértek a törökökre. 1717-ben Savoyai Jenő a császári-királyi hadsereggel Nándorfehérvárhoz vonult, hogy ezt az egész Balkán szempontjából kulcsfontosságú erődítményt visszafoglalja az oszmán hadaktól. Végül 1718. július 21-én került sor a pozserováci béke megkötésére, hisz a török már nem bírt el a magyar és Habsburg szövetkezett seregekkel.
első forduló
a választópolgárok ekkor két vokssal (szavazattal) rendelkeznek: az egyiket az egyéni választókerület jelöltjeire, a másikat a területi lista pártjainak valamelyikére adhatják le
első zsidótörvény
Az 1938. évi XV. tc., „elsõ zsidótörvény” vallási alapon tett különbséget a magyar állampolgárok között.
A törvény a zsidók arányát az ügyvédi, mérnöki és orvosi pályákon, a színház- és filmművészetben, újságírásban 20%-ban maximálta. A törvény hatálya kiterjedt a magánvállalkozásokra is.
Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata
Az 1791-es alkotmány bevezetője, a nagy francia forradalom alapdokumentuma.
Kimondta, hogy minden ember szabadnak és egyenjogúnak születik, joga van a szabadsághoz, a tulajdonhoz, a biztonsághoz és a zsarnoksággal szembeni ellenálláshoz.
emigráció
Kivándorlás, politikai vagy bármely egyéb okból történő elvándorlás más országba.
entente cordiale
1904. április 8-án írták alá az "entente cordiale"-nak nevezett szerződést Anglia és Franciaország képviselői.
A szerződés célja a két hatalom gyarmati konfliktusainak elsimítása volt. A franciák elismerték Egyiptom angol, az angolok pedig Marokkó francia fennhatóságát. A szerződés kimondatlanul, de Németország ellen irányult.
eperjesi mészárszék
1687-ben koholt vádak alapján 18 gazdag protestáns nemest és városi polgárt végeztek ki.
I. Lipót a pozsonyi országgyűlés, a vármegyék és a nádor tiltakozása nyomán feloszlatta az Eperjesi Vértörvényszéket, melyet Caraffa császári generális elnökletével állítottak fel Thököly híveinek perbe fogására.
eposz
Az elbeszélő költészetnek egyik fajtája.
Nagyszabású elbeszélő költemény, hősköltemény. Az elbeszélő költészet formái közt legkorábban emelkedett irodalmi jelentőségre s már a népélet naiv korszakában kialakult. Igazi termőereje az a naiv világnézet, mely hisz isteneiben, emberfölötti hőseiben. A naiv eposz az illető nemzet valóságos tükre, melyben meglátszik az illető nép egész szelleme: vallása, életmódja, erkölcse, jelleme, hadi, állami, családi szervezete, ízlése, költői leleménye.
Erdély
Földrajzi, történelmi terület egyszerre, mely a mai Románia területén helyezkedik el.
A Kárpát-medence dél-keleti részén, a Szamos, a Maros és az Olt, valamint mellékfolyóik medencéjében. A történelmi Erdély a középkori Magyar Királyság tartománya volt. Az első, történelmileg azonosítható népe a trákokkal rokon dák törzs volt.
erdélyi vajda
Erdély külön fejedelemséggé alakulásáig így nevezték az erdélyi részek kormányzóját, akinek hatásköre olyan volt, mint a bánoké s kiterjedt az egész polgári és katonai igazgatásra.
Erzsébet híd
Megépítésének gondolata már az 1880-as években felvetõdött, 1893-ban törvénycikk rendelte el építését.
1960–64 között újjáépítették. Terveit a Kereskedelmi Minisztérium készítette, Czekelius Aurél irányításával, statikusa Kherndl Antal volt. A németek 1945 januárjában felrobbantották. 1960-ban indult az újjáépítés, és 1964. november 20-án adták át az új hidat. 1973-ban a villamosközlekedést megszüntették, és a híd kétszer hárompályás közúttá bõvült. Az új híd tervezõje, Sávoly Pál, ezért a munkájáért, illetve más mérnöki teljesítményéért Állami- és Kossuth-díjat kapott.
Esze Tamás
Első megindítója a Rákóczi-féle szabadságharcnak.
Thököly egykori hadnagyával szövetkezett az egymást érő alkotmánysértések megtorlására, fegyveres támadásra hívta fel az elégedetleneket. A beregi erdőkből - ahol bujdostak - követeket küldött Rákóczihoz a közeli Lengyelországba, hogy álljon élükre vagy legalább küldjön zászlókat s fegyverfogásra hívó szózatot. Rákóczi híres manifesztuma e felhívás folytán készült 1703-ban. A bujdosók Dolháig jutottak, hol Károlyi Sándor szatmári főispán, vármegyéje és a szomszéd vármegyék népével, valamint egy kevés császári katonával rajtuk ütöttek, a hadat szétverték. 1708-ban Nyitrán az elesettek közt volt Esze is.
fasiszta korporációs rendszer
Diktatórikus, faji gyűlöleten alapuló munkáltató és munkavállaló egy szervezetbe tömörítése, szociális intézkedések.
Fatimidák
Iszmáilita dinasztia Észak-Afrikában és Egyiptomban.
Származásukat Fátimára, Mohamed próféta lányára vezették vissza, ezen a címen igényelték a kalifaságot. Nem ismerték el az Abbászidák vallási uralmát.Alapítójuk Mahdi Obeidalláh. Leghíresebb fátimida al-Hákim kalifa.
fejedelem
A monarchikus állam feje, az uralkodó, az állam szuverenitásának képviselője, személye szent és sérthetetlen.
A szónak ilyenfajta használata a régi római császárság terminológiájából indult ki. A fejedelemnek az egyes államokban más-más a neve a különböző történeti fejlődéshez s hagyományhoz képest, nevezetesen császár, király, nagyherceg, herceg. A fejedelem elnevezés konkrét uralkodói címül szerepelt Bulgáriában, Montenegróban. A középkori Magyarországon is fejedelmeknek nevezték az ország nagyjait. Erre utal, hogy Béla király névtelen jegyzője a vérszerződést megkötő hét törzsfőt "principales personae", fejedelmi személyek szóval jelöli.
fejedelmi pajzs
Elsősorban dekoratív jellege volt, a fejedelem nagyságát, gazdagságát volt hivatott jelképezni.
fekete sereg
Mátyás király állandó gyalogsága, mely VII. Károly és XI. Lajos gyalogságával együtt, a legelső kísérlet volt állandó hadsereg szervezésére.
Mátyás már 1459. szolgálatába fogadta 3 cseh kapitány gyalogcsapatait, negyedévenkénti 4000 aranyforint fizetéssel. Majd 1462-ben a felvidéki csehek fővezérének hadait vette zsoldjába, abban a reményben, hogy a húszesztendei állandó csatározásban megedzett csapatokkal sikeresen szállhat szembe a törökök kitűnő janicsárságával. Mikor Mátyás 1465-ben több mint 20000 főnyi állandó hadseregét szervezte, annak mintegy centrumává tette a már akkor mintegy 6000 cseh és rác zsoldosból álló fekete sereget.
felsőház
Azokban az államokban, ahol a törvényhozás külön szerve, az országgyűlés két kamarából (házból) áll, az a testület, amelynek tagjai egyénileg előkelőbbek a másik testület, az alsóház tagjainál és többnyire éppen társadalmi előkelőségük alapján egyéni részesei a törvényhozó hatalomnak.
Magyarországon főrendiház volt a felsőház elnevezése, Ausztriában, Poroszországban Herrenhaus (urak-háza), Bajorországban Kammer der Reichsräte (országos tanácsosok kamarája), Angliában House of Lords (lordok háza), Franciaországban, Belgiumban, Olaszországban — klasszikai reminiszcenciák révén szenátus
felvidéki hadjárat
A Rákóczi-szabadságharc egyik hadjárata.
felvilágosodás
Szellemi mozgalom és kultúrtörténelmi korszak.
A feudális társadalmi rend megdöntését, a polgári társadalmi rend győzelmét készítette elő. Angliából indult ki, központja Franciaország lett. A francia felvilágosodás legnevesebb képviselői: Diderot, Rousseau, Voltaire, stb. Magyarországon a nemesi-nemzeti mozgalommal összefonódva főként az irodalomban, valamint a jakobinus mozgalomban játszott szerepet.
felvilágosult abszolutizmus
Néhány feudális monarchia politikájának, kormányzati rendszerének jellegét meghatározó fogalom.
Kialakulásának forrásai egyrészt a felvilágosodás némely eszméje, másrészt a fejlett nyugat-európai országokhoz való felzárkózás szükségességét felismerő uralkodó törekvése, hogy abszolút uralmukteljesebbé tételére híveket és eszméket keressenek. A reformok főbb elemei: jobbágyvédelem, kultúrális-, vallásrendeletek, az ipar és a gazdaság fejlesztése.
feudális anarchia
fillér
Váltópénz Magyarországon.
1826-tól a pengő, 1946-tól a forint váltópénze.
finnugor
Ázsia kisebb részében és Kelet-Európa északi területein élő népek.
A szamojéd népekkel együtt alkotják az uráli nyelvcsaládot. Együttélésük kezdetén zsákmányoló életmódot folytattak. Hitvilágukat a szellemekben és démonokban való hit, a túlvilági hatalmakkal kapcsolatot tartó varázsló tisztelete jellemezte.
fogaskerekű
A fogaskerék koszorúján egymástól egyenlő távolságban egyenlő nagyságú és alakú nyúlványok, fogak vannak, melyek a vele kapcsolatban álló kereket, annak fogaiba kapaszkodva, önmagával egyenlő kerületi sebességű forgásba hozzák.
Az egymáshoz közelebb fekvő tengelyeknek forgatására használják. Ha a helyi viszonyok miatt oly nagy emelkedésű vasutakat kell építenünk, hogy a vontató járómű kerekei és a sín közötti súrlódás elégtelen a szükségelt vonóerő kifejtésére, fogaskerekűt építünk. Ezeknél a két rendes sínen kívül azok között egy harmadik fogazott sínt alkalmaznak, amelynek fogaiba a vonaton elhelyezett fogaskerék belekapaszkodik s továbbítását elősegíti. Ezek a vonatok vagy tisztán fogaskerekűek, amelyeknél a vonat továbbítására tisztán a fogaskerekek szolgálnak, vagy vegyes rendszerűek, amelyeknél a fogaskerekű gépezeten kívül rendes adhéziós gépezet is van.
fontainebleau-i szerződés
1807. októberében Napóleon ezzel a szerződéssel biztosítja a spanyolországi állomásozási és átvonulási jogot.
föderalisztikus
Szövetkezett államok, törvényhozásban, kormányzásban függetlenek.
földalatti vasút
Azoknak a vasutaknak a gyűjtőneve, melyek a terepszint alatt közlekednek.
Nagy tömegek szállítására alkalmas, tehermentesíti a felszíni forgalmat. A budapesti földalatti vasút Európában másodikként kezdte meg működését. A pályatest hossza 3688,7 méter, az 1973-ban befejezett felújítás után 4,6 km.
földreform
Magyarországon a háború vetette felszínre a földreform kérdését.
Mindinkább utat talált a közhangulatba az érzés és gondolat, hogy a nép széles, vagyontalan rétegeit, amelyek tagjai a háborúban annyi vért áldoztak, azzal kell megjutalmazni, hogy földhöz juttassák őket. A kormány 1917-ben a kivételes háborús felhatalmazás alapján kibocsátott ingatlanforgalmi rendeletekkel lehetőséget adott az államnak, hogy a forgalomba kerülő ingatlanokra földbirtok politikai célból elővásárlási jogot gyakoroljon. A forradalom ezt a mozgalmat még jobban megerősítette és amikor 1919-ben a régi rend ismét helyreállott, ez az irányzat már oly erős volt, hogy azt elejteni többé nem lehetett.
földreformrendelet
A II. világháború után az Ideiglenes Kormány földreformról hozott rendelete értelmében állami földalapot hoztak létre, amelybe a nyilasok és háborús bűnösök földjeinek elkobzásával, valamint a 100 holdat meghaladó földesúri és 200 holdat meghaladó paraszti birtokok kisajátításával igénybe vett, továbbá az államkincstár tulajdonában álló és a földosztás céljára elkülönített földbirtokok kerültek.
Ebből a földterületbõl a gazdasági cselédek, mezõgazdasági munkások és törpebirtokosok között több millió hektár földet osztottak szét. A fennmaradó területek képezték az állami gazdaságok kiépítésének alapját.
főpolgármester
Magyarországon 1945-ig polgármester csak a városokban volt, 1949-tõl 1990-ig a városok vezetését tanácselnökök látták el.
1990 óta ismét polgármesterek állnak valamennyi helyi önkormányzat élén.
frankfurti zsinat
794-ben Károly beleavatkozik a teológiai vitákba.
frankhamisítási botrány
1924-25-ben történt hamisítási botrány kalandor magyar politikai vállalkozás Windischgratz herceg vezetésével.
Célja a Magyarországi revizionista mozgalom finanszírozása volt. A hamis frankok forgalomba hozatalából nemzetközi botrány lett.
frankok
Különböző nyugati germán törzse szövetségéből alakult germán nép.
A harmadik században a Rajna mentén tűntek fel, az 5. században a mai Franciaország területére telepedtek le. A kora középkor legerősebb birodalmát hozták létre. A frankok a romanizált gallokkal összeolvadva a franciák egyik lényeges elemét alkották.
Fronde-mozgalom
A Richelieu bíboros idején kibontakozott politika ellen tiltakozó mozgalom volt.
Richelieu 1624-tõl 1642-ig XIII. Lajos fõminisztereként korlátozta a nemesség befolyását, és megnyirbálta a parlement-nak nevezett királyi törvényszékek hatáskörét. Ezeknek a testületeknek a kormánnyal való szembenállása fokozódott 1643-tól Jules Mazarin bíboros kormányzása idején.
Fuggerek
Sváb kereskedőcsalád, 1367 óta Augsburgban.
Az európai bank és kereskedőházak kivívott vezető szerepüket Jakob Fugger és fiai alapozták meg. A 16. század elején bekapcsolódtak a magyarországi felvidéki rézbányászatba és -kivitelbe. Szoros kapcsolatban álltak a Thurzó családdal.
Függetlenségi Nyilatkozat
A magyar forradalom és szabadságharc alatt a debreceni Nagytemplomban a népgyűléssé bővült országgyűlés által 1849. ápr. 14-én elfogadott határozat.
Kimondta Magyarország függetlenségét és a Habsburg-Lotharingiai ház magyarországi trónfosztását.
Függetlenségi Párt
1874-1918 közötti időszakban Magyarországon működő legnagyobb ellenzéki párt.
Az 1848-as párt és a Balközép baloldali tagjaiból létrejött Egyesült Közjogi Ellenzék vette fel a Negynennyolcas Függetlenségi Párt nevet. Ellenezte a dualizmust, a közös ügyeket, de a kossuthi függetlenség helyett a perszonálunió alapján állt.
gazdasági világválság
1929-1939-ig tartott.
A New York-i tõzsde részvényárfolyamainak katasztrofális összeomlásával kezdõdött 1929 októberében, hamarosan világméretű gazdasági visszaesésbe torkollott. 1932-re a világkereskedelem összértéke kevesebb mint a felére csökkent.
genfi konvenció
1864–49 közt kötött több nemzetközi szerzõdés elnevezése.
A megállapodás azt a célt szolgálta, hogy enyhítse a háború hatásait a katonák és a polgári lakosság körében.
girondisták
A nagy francia forradalom egyik polgári pártja.
A Törvényhozó Gyűlés, majd a Nemzeti Konvent mérsékelt köztársaságpárti képviselőinek elnevezése. Az elnevezés onnan származik, hogy vezetőinek nagytöbbsége Gironde département-ből ered.
gótikus
Csúcsíves, gót stílusban épült.
A gótikára jellemzőt jelent a szó.
Göcsej
Zala megye része, mintegy 70 községet foglal magába.
Erdővel borított dombvidék. A korai Árpád-korban határőrvidék. A 13. század után kialakult kisnemesi népessége a 16. században jórészt református hitre tért.
Göncz Árpád
1922-ben született író, műfordító, 1990 és 2000 között a Magyar Köztársaság elnöke.
Budapesten érettségizett 1939-ben, majd a Pázmány Péter Tudományegyetem jogi karán tanult tovább. 1952-tõl az 1956-os forradalomig a Gödöllõi Agrártudományi Egyetemen tanult. A forradalom idején Bibó István munkatársa volt. 1956-ban szerepet vállalt az indiai diplomácia közvetítési kísérletének elõmozdításában. 1957-ben letartóztatták, életfogytiglani börtönre ítélték. Az 1962. évi amnesztia után szabadult. Szabadulása után elõször szakfordítóként, majd modern angol és amerikai szépirodalmi művek műfordítójaként dolgozott. 1989-ben a Magyar Írók Szövetségének elnökévé választották.
Görgey Artúr
1818-1916 között élt honvéd tábornok.
Katonai majd vegyészeti tanulmányokat folytatott. 1848-tól őrnagy és az önkéntes nemzetőrcsapatok parancsnoka. 1849 máj. 21-én bevette Buda várát, máj. 7-júli. 5 között hadügyminiszter, aug. 10-én teljhatalmat kapott. Az orosz csapatok előtt Világosnál aug. 13-án feltétel nélkül letette a fegyvert.
Görgey váci kiáltványa
1849 januárjában Görgey Artúr kiadta a Váci Nyilatkozatot: a hadsereg az áprilisi törvényekben megfogalmazott célokért küzd.
Ez az irat segített megállítani a tisztikar felbomlását.
graduűlé
egyházi énekeskönyv
griffes-indás
Honfoglaláskori leleteken felbukkanó díszítésmódok.
grünwaldi csata
1410-ben zajlott lengyel ütközet a német lovagrend ellen.
Gubernium
Erdélyi főkormányszék.
Az igazgatás központi szerve 1691-1848 és 1860-1869 között. 1961-ben I. Lipót hozta létre. Eleinte közigazgatási, bírói és pénzügyi jogkörrel rendelkezett, ez utóbbi a Kincstári Hivatal létrehozásával megszűnt. Élén a gubernátor állt.
gyalui szerződés
1541. december 29-én jött létre a gyalui szerződés.
I.Ferdinánd és Fráter György, az Erdélyt birtokló János Zsigmond gyámja képviselőik útján Gyalu várában szerződést kötöttek egymással. Megegyeztek, hogy György barát egy alkalmas pillanatban átadja Erdélyt és a Tiszántúlt I.Ferdinándnak a Szent Koronával együtt, és cserébe megkapja az ősi szepesi birtokokat.
Gyáriparosok Országos Szövetsége
A Magyarországi Gyáriparosok Országos Szövetségének jogelõdje.
1902-ben hozták létre.
gyepű
a nomád, majd letelepült életformát élő népek területvédő határsávja
győri fegyverkezési program
A magyar hadsereg fejlesztésének programja a II. világháború elõtti idõszakban és a háború elsõ éveiben.
1938. március 5-én Gyõrben Darányi Kálmán miniszterelnök hirdette meg. Pénzügyi fedezetét vagyonadó és állami kölcsönkötvények kibocsátása révén kívánták biztosítani.
gyula
A 9-10. századi magyarság második méltósága a kende után.
Az úgynevezett kettős fejedelemség rendszerén belül a tényleges fejedelmi hatalom birtokosa.
gyulafehérvári nemzeti gyűlés
1918. december 1-2. Kimondja a Romániával való egyesülést. A határozat szerint: az együttlakó nemzetiségek "teljes nemzeti szabadságot" kapnak: az oktatás, közigazgatás és igazságszolgáltatás saját anyanyelvükön történik, nemzetükből való tisztviselők révén; minden nemzetiség számarányának megfelelő képviseleti jogot kap. Ezek a határozatok a gyakorlatba nem mentek át.
hágai jegyzőkönyv
1925-ben fogadták el a Szellemi Tulajdon Világszervezetében az ipari minták nemzetközi letétbe helyezéséről szóló Hágai Megállapodást.
hajdúk
A 15. század végén Magyarországon megjelenő fegyveres marhapásztorok.
Portyázó harcmodort folytattak. A 18. századtól városi, vármegyei uradalmi alkalmazotti réteg 1945-ig bezáróan. Főként rendőri jellegű funkciókkal alkalmazták őket.
hajdúvárosok
Bocskai István által letelepített hajdúk városai önkormányzati joggal.
Élén a király által kinevezett főkapitány állt.
hármas szövetség
Olaszország, Németország és az Osztrák-Magyar monarchia szövetsége.
Olaszország a már kialakult kettős szövetséghez a Franciaországgal szembeni gyarmati ellentétei miatt csatlakozott. Tagjai francia támadás esetére fegyveres segítség nyújtására, illetve valamely negyedik hatalommal folytatandó háború esetén jóindulatú semlegességre kötelezték magukat. 1915-ben Olaszország felmondta a szövetséget és az antant oldalán belépett a háborúba.
Hármaskönyv
Werbőczi latin nyelvű szokásjoggyűjteménye.
1848-ig a magyar jog alapvető forrása volt. A köznemesség érdekeit képviselő Hármaskönyv a nemesi magánjogot és perjogot tartalmazza, valamint néhány, a polgárok, a jobbágyok valamint az erdélyiek jogi helyzetére vonatkozó szabályt foglal magában. Törvénnyé sosem vált.
harmincad
A 14-19. században elterjedt vám.
A be- és kivitelre vonatkozott Magyarországon. A III. Béla óta szedett nyolcvanad határvámot váltotta fel. Zsigmond korától az áru értékének 3,33 %-át kitevő harmincadvám, a királyt illető regálék egyike. 1850-ig volt érvényben.
harmincéves háború
1618 májusában a cseh rendek Habsburg-ellenes felkelésével kezdődött, majd egész európára kiterjedt; 1648-ban, a westfáliai békével zárult
három császár szövetsége
Ferenc József osztrák-magyar uralkodó, II. Sándor orosz cár és I. Vilmos német császár 1873 okt. 22-én kötött megegyezése. Elsősorban Franciaország ellen irányult. 1881-ben felújították, 1887-ig állt fenn.
háromhatalmi egyezmény
1940. szept. 27-én 10 évre kötött szerződés Németország, Olaszország és Japán között.
A tengelyhatalmak világuralmi törekvéseit fogalmazta meg. Az új rend kialakításában a vezető szerep Európában Németországé és Olaszországé volt, a nagy-ázsiai térségben Japán volt az úr. 1940-ben hozzájuk csatlakozott Magyarország, Románia és Szlovákia, 1941-ben Bulgária, Jugoszlávia és Horvátország.
hastingsi csata
1066-ban Hódító Vilmos normandiai herceg Hastings-nél győzte le II. Harald angolszász király seregét, majd elfoglalta egész Angliát.
Havasalföld
Románia területén található történelmi hely.
Basarab fejedelem vezetésével a 14. században jött létre az önálló fejedelemség, mely felett I. Lajos magyar király elismertette hűbéri fennhatóságát. Hol a magyar királyság, hol az Oszmán Birodalom oldalán álltak, majd 1857-ig török fennhatóság alá került. 1858-ban létrejött az Egyesített Fejedelemség. 1862-ben megalakult Románia.
havasalföldi vajda
A Havasalföldet a hagyományok szerint Radu Negru fogarasi vajda alapította 1290-ben.
Haynau
1786-1853 között élt osztrák katonatiszt.
Nevéhez fűződik az 1849 áprilisi bresciai felkelés brutális felszámolása. 1849 májusától a magyarországi osztrák haderők főparancsnoka, a magyar szabadságharcot véresen megtorolta. Felelős mintegy 120 ember haláláért, köztük az aradi vértanúkkal, s több ezer ember bebörtönzéséért.
heliocentrikus világkép
Olyan világmodell, amely a világegyetem középpontjának a Napot tekinti.
Az első heliocentrikus világrendszert Arisztarkhosz alkotta i. e. 265-ben. Kopernikusz 1543-ban alkotott műve tartalmazza a heliocentrikus világrendszer első tudományos megfogalmazását, melyet a 17.l században Kepler és Newton munkássága igazolt.
herma
A herma, mint Hermész istennek kultuszjele, azon kőrakás helyébe lépett, melyet a görögök az ősrégi korban Hermész isten tiszteletére emeltek: a mellettük elhaladó maga is dobott reájuk követ, hálából az útmutatásért.
A Hermész fejjel díszített pilléreket mindenfelé használták Görögországban. A herma divatja nem szűnt meg az ókorral; később kiváló férfiakat tiszteltek meg azzal, hogy mellképüket hermára helyezték. Formája a régi maradt s az iparművészetben részint mint díszítmény, részint mint dísz igen gyakori. Több magyar ötvösművű-herma maradt ránk különböző időkből. Legnevezetesebbek: Szent László ereklyetartó hermája, sodronyzománcos aranyozott ezüst mellkép, a XV. századból való, a győri Székesegyházban őrzik; Szent István király hermája a zágrábi székesegyházban, a XVII. századból való.
hétéves háború
Poroszország és Nagy-Britannia háborúja Ausztria, Franciaország, Oroszország és szövetségeseik ellen 1756-63 között.
Az okok, melyek előidézték a francia-angol gyarmati ellentétek és Poroszország hegemón törekvései. A hétéves háborút lezáró 1763. febr. 15-i Hubertusburgi béke értelmében Szilézia Poroszországé maradt.
Hild József
1789-1867 között élt építész.
Apja bécsi származású építész volt, kit az Újépület építésével bíztak meg, Pestre költözködött családjával s itt született fia, akit már gyermekkorában építésznek szánta apja s a rajzolás elemeire otthon tanította. Később a bécsi képzőművészeti akadémián folytatta tanulmányait. 1811-ben beutazta Olaszországot, 3 évig volt Rómában. 1820-ban került vissza Pestre, hol akkor kapott lábra az építési kedv. Egymás után építette a legszebb magánházakat, főúri palotákat s középületeket. Legnagyobb alkotása ez időből a Lloyd-épület. A Felső-Dunasor palotáit többnyire Hild építette. Az 1838-as árvíz után épült magán- és középületek legnagyobb része is tőle való. A lipótvárosi bazilika az ő terve szerint épült; ő építette az egri székesegyházat s az esztergomi bazilikát is az általa módosított terv szerint építették.
Himnusz
Szárnyaló lendületű, valamely eszmét, személyt, stb. magasztaló költemény.
Imaszerű lírai mű. A nemzeti himnusz hazafias tartalmú, emelkedett hangvételű ünnepélyes ének.
hindu
A hinduk többségében Indiában, Pakisztánban, Nepálban élő nép.
Az indoeurópai nyelvcsalád ind ágába tartozó hindi nyelvet beszélik. Társadalmukat a kasztrendszer jellemzi. Folklórjuk gazdag. Többségük a hinduizmus híve.
hintapolitika
Általában két nagyhatalom között egy ország függetlenségének érdekében folytatott politika.
históriás ének
Irodalmunk XVI. és XVII. századbeli epikus verseinek az a része, mely történeti tárgyat ad elő mint valóságos történetet, azaz költői alakítás nélkül.
Akkori epikánk legnagyobb része Zrínyiig és Gyöngyösiig ilyen énekekből áll. Szerzőik többnyire tanult emberek, éneküket zenekísérettel adják elő. Valamennyi között a legtermékenyebb és az irány igazi képviselője Tinódi Sebestyén.
hitbizomány
Lényege valamely vagyonnak az iránti rendeltetésében áll, hogy több nemzedéken át kizárólag bizonyos család tagjaira nézve előre megállapított fokozatos egyéni jogutódlás tárgya legyen, s mint ilyen, elidegeníthetetlenül a családban maradjon.
Az erre irányuló rendelkezés alapja a kirendelt vagyon. Nálunk a hitbizomány intézményét az 1687. IX. törvénycikk honosította meg, amely törvényben ki van mondva, hogy a mágnások szerzeményi javaikból királyi jóváhagyással hitbizományt alapíthatnak. Az 1723-as törvénycikk ezt a jogot a köznemesekre is kiterjesztette. Az 1852 nov. 29-iki ősiségi nyíltparancs a magyar törvényeken alapuló hitbizományt érintetlenül hagyta, a többire nézve azonban az osztrák polgári törvénykönyvnek idevágó rendelkezéseit szabta meg zsinórmértékül.
hiteleshelyek
Olyan egyházi testület, mely az oklevelek kiállításával, másolásával és hitelesítésével foglalkozott a középkorban.
Magyarországon és több európai nagyvárosban is működött ilyen testület. Nálunk az Aranybulla 1231. évi megújítása tette kötelezővé, hogy a feudális bíróságok a hiteles helyek okleveleit fogadják el perbéli bizonyítékként. 1353-tól csak a király adományozhatott közhitelességet biztosító hiteles pecsétet. Az egyházi hiteles hely szerepét 1855-ben a közjegyzőség vette át.
hitvitázó dráma
a dráma vallásos válfaja, a dráma eszméi és a cselekmény a vallás kérdéseire épül; a reformáció-ellenreformáció korában divatos műfaj, a vitapartnerek tételeik igazabb voltának bemutatása érdekében nem kímélik egymást, a csipkelődő hangtól a gúnyos kritikáig terjed beszédstílusa
hitvitázó irodalom
a reformáció korának vallási kérdésekről szóló irodalma, mindhárom műnemben vannak műfajai (pl. a hitvitázó dráma)
Hóman Bárlint "nemzetnevelési" program
a Klebelsberg működését követő időszak meghatározó egyénisége által megalkotott programban kitüntetett helyet foglal el a hazafias és valláserkölcsi nevelés, a kötelességtudat erősítése, a nemzeti öncélúság.
horka
Anonymus szerint Töhötöm fia.
A 9-10 századi magyarság harmadik főméltósága. A tisztség legismertebb képviselője Bulcsú volt.
Horn Gyula
1932-ben született politikus.
A Magyar Szocialista Párt (MSZP) elnöke, 1994-tõl a Magyar Köztársaság miniszterelnöke. Érettségi után a Szovjetunióban, a Don-rosztovi Közgazdasági és Pénzügyi Fõiskolán tanult, öt évig a Pénzügyminisztériumban dolgozott. 1959-ben a Külügyminisztérium szovjet osztályának munkatársa lett. 1989-ben külügyminiszter lett. 1989-ben tevékeny részt vállalt abból, hogy a magyar határokat megnyitották a keletnémet menekülõk elõtt.
Horthy Miklós
1868-1957 között élt tengerésztiszt.
Magyarország kormányzója 1920-44 között. 1919-ben a szegedi ellneforradalmi kormány hadügyminisztere, az úgynevezett nemzeti hadsereg fővezéreként a fehérterror irányítója. Külpolitikai célja a trianoni szerződés revíziója volt. Ez a II. világháborúba való belépéshez vezetett.
Horthy Miklós ösztöndíj
1937-ben alapították. A középiskola felső négy osztályában és az egyetemeken tanuló "szegény sorsú, szorgalmas és nemzethű" tanulók, hallgatók és díjtalanul tudományos munkát végző gyakornokok részesülhettek belőle. Az 1937/38-as tanévben 600 diák és hallgató kapott évi 200 pengő, 200 hallgató évi 360 pengő és 100 gyakornok évi 600 pengő ösztöndíjat.
horthy proklamációja
1944. október 15: Horthy rádióbeszéde; bejelenti a fegyverszünetet, a háborúból való kiugrást
horvát–magyar kiegyezés
Az Andrássy-kormány és a magyarbarát horvát arisztokrácia és egyház kötötte megállapodás 1868-ban.
A két ország közjogi viszonyát szabályozta. Kimondta, hogy Horvátország külön területtel bíró politikai nemzet, de a két ország államközösséget képez. Ezt biztosítják a közös ügyek és a magyar miniszterelnök által kinevezett bán, aki az ország élén áll.
hosszú hadjárat
Hunyadi János 1443-1444-es hadjárata a török ellen a Balkán-félszigeten
hubertusburgi béke
A hétéves háborút lezáró 1763. febr. 15-i béke a Hubertusburgi béke.
Értelmében a vitatott terület, Szilézia Poroszországé maradt.
hugenották
Ezen a néven, kb.1560 óta, a franciaországi reformátusokat értették.
A név valószínűleg Genfben keletkezett. A hugenották egyháztörténelmének főbb mozzanatai a következők: Luther vallásjavítási tanai mindjárt az első években ismeretesekké lettek Franciaországban. Első nemzeti zsinatukat 1559-ben tartották, mikor a genfi reformációhoz csatlakoztak. Kálvin egyik tanítványa, Chandieau által fogalmazott hitvallást (Confessio Gallicana-t) fogadták el, az isteni tiszteletet, egyházfegyelmet és szervezetet illetőleg teljesen Kálvin szigorú puritán és presbiteriális elveit juttatták diadalra. Sok üldöztetés után Poissyban (1561 szept. 9. - okt. 13.) vallás-értekezletet tartottak, eredménye a januáriusi v. st. germaini ediktum lett, mely a városok falain kívül a hugenottáknak szabad vallásgyakorlatot biztosított.
humanizmus
Így nevezik az ókori klasszikusok ismeretén alapuló reneszánsz-kori műveltséget, s ennek ápolói és terjesztői voltak a humanisták.
Kialakítója a középkor végén megerősödött itáliai városok polgári értelmisége volt. Eszményképe a sokoldalúan művelt, magas erkölcsi értékekkel rendelkező, intellektuális ember.
Hunyadi-állás
A II. világháború ideján Galíciában létesítették a Hunyadi-állást.
Feladata az volt hogy a Galíciában harcoló erők ennek fedezékében húzódhassanak vissza a Kárpátokra.
huszita felkelés
1419-ben, mikor Zsigmond el akarta foglalni a cseh trónt, a husziták fellázadtak ellene.
husziták
Egyház- és németellenes mozgalom követői Csehországban.
Vallási ideológia mezében a német földesurak és a római katolikus egyház ellen harcoltak.
hűségeskü
valamennyi elcsatolt területen alkalmazott politika a magyar nemzetiségű állami tisztségviselők eltávolítására. A hűségesküt az adott állam alkotmányára kellett letenni, melyek többnyire hangsúlyozták a nemzetállami jelleget.
I. Erzsébet “véres törvényei”
1597-ben I. Erzsébet törvényeket alkotott a csavargók és munkanélküliek ellen.
I. László törvénykönyve
Törvényei szigorúan védték a magántulajdont, szabályozták az igazságszolgáltatást és támogatták az egyházat.
II. Internacionálé
A szociáldemokrata pártok marxista nemzetközi szervezete.
Alakult 1889-ben Párizsban. A háború ellen, a szocializmusért való harc mellett, az állandó hadseregek ellen és a nép általános felfegyverzése mellett tett hitet. 1914-ben felbomlott.
II. Rákóczi Ferenc
1676-1735 között élt erdélyi fejedelem.
A magyarországi szövetkezett rendek vezérlő fejedelme, a Habsburg-ellenes szabadságharc vezetője. I. Rákóczi Ferenc és Zrínyi Ilona fia. 1718-tól haláláig a kormány által kijelölt Rodostón élt.
Illyés Gyula
1902-1983 között élt költő, író, az MTA tagja.
1921-26 között Párizsban élt, itt jelentek meg első költeményei. Hazatérve csatlakozott a népi írók mozgalmához. Szürrealista kezdet után a nemzet társadalmi problémáinak hangot adó versei realista látásmódról tanúskodnak. Drámaírói munkássága a felszabadulás után teljesedett ki.
Imitatio Christi
Krisztus utánzása, követése
imperator
Az ókori Rómában eredetileg imperiummal felruházott főtisztségviselő, utóbb a döntő győzelmet arató hadvezér kitüntető, a császárkorban a császárok örökletes címe.
in
ismeretlen eredetű szó, jelentése a magyaroknál: szolga; a 12. században kiszorult nyelvünkből, helyét a szláv eredetű 'szolga' szó vette át
independens
Latin eredetű szó, függetlent jelent.
Angliában az independensek a puritánok baloldali szárnya a 17. században. Az egyházközségek függetlenségének, autonómiájának hívei voltak. Cromwell fellépett ellenük. Üldözésük nyomán Hollandiába és Amerikába vonultak száműzetésbe. 1689 óta az anglikán egyház mellett állami elismerést élveznek.
Indóház
Így nevezték régebben az állomások felvételi épületét, hol az utazó közönség számára és a személyforgalom lebonyolításához szükséges egyéb vasúti berendezések, pénztárak stb. vannak elhelyezve.
iniciálé
A középkori kódexekben található szövegek nagy kezdőbetűi.
A miniatúrafestészetben általában gazdagon díszítettek ezek a betűk.
inkvizíció
Római katolikus törvényszék.
Az eretnekek üldözésére sztervezték, III. Ince pápa hozta létre 1209-29 idején. A IV. lateráni zsinat hivatalos egyházi intézménnyé nyilvánította, később a pápaság irányítása alá került. 1252-től kínzásokkal is kikényszeríthették a vallomást. Autodafénak hívták azt az eseményt, mikor az elveiket megtagadni nem akarókat megégették valamely város főterén. Különösen hírhedté a spanyol inkvizíció vált, melyet 1478-ban hoztak létre. A római inkvizíció 1859-ig működött.
internálás
Háború esetén alkalmazható kivételes intézkedés, hogy azt az egyént, akinek illetőségi községe nem fekszik az illető törvényhatóság területén, ennek egész területéről ki lehet tiltani, ha ott tartózkodása az állam érdekeire vagy a közrendre és a közbiztonságra aggályos.
Ha pedig olyan egyén aggályos, akinek illetőségi községe ugyanabban a törvényhatóságban van, őt arra lehet kötelezni, hogy illetőségi községét hatósági engedély nélkül el ne hagyja. Internálás alá esnek a kitiltott külföldiek is, a kitiltás foganatosításáig. Az internálást a rendőri hatóságok rendelik el, végső fokon a belügyminiszter. Az internáltak közellátásban részesülnek, a kijelölt helyiségekben kell lakniuk és munkára kötelesek.
interregnum
Uralomköz, trónüresség.
A német történetben különösen a IV. Konrád császár halálától habsburgi Rudolf trónraléptéig, 1254-1273-ig tartott idő, mely alatt Hollandi Vilmost, Kasztiliai Alfonzt és Cornwallis Richárdot császárrá választották ugyan, de tényleges uralmat nem gyakorolhattak.
intervenció
Közbelépés, beavatkozás.
A nemzetközi jogban az két fajtáját ismerik, a barátságos közbelépést és az önkényes beavatkozást. Hogy valamely állam más államnak ügyeibe önkényesen beavatkozhasson, ez elismerve nincs; a történelem azonban ily beavatkozásnak sok esetét mutatja. Így avatkoztak be pl. az európai nagyhatalmak Törökország ügyeibe, Egyiptom ügyeibe. Az intervenciónak másik fajtáját megengedettnek kell tekinteni a hágai békeértekezletek óta.
intervenciós erők
invesztitúra
Valamilyen birtokba vagy tisztségbe történő ünnepélyes beiktatás, a középkorban vált szokássá.
invesztitúra jog
Jogosultság az apátok és püspökök kinevezésére és egyházi javadalmaikba való beiktatására.
Általában a királyok is gyakorolhatták, de elsősorban a pápaság kiváltsága volt.
invesztitúraháborúk
Elsősorban a német-római császárok és a pápaság közti harc a 9. századtól.
Oka a jogvita az apátok és püspökök kinevezése és egyházi javadalmaikba való beiktatásáért. 1075-ben VII. Gergely pápa megtiltotta IV: Henrik német-római császárnak az invesztitúrajog gyakorlását. A wormsi konkordátum 1122-ben zárta le a vitát.
ír Sagák
A saga hosszabb, prózában írt középkori elbeszélés.
Egy-egy családról, személyről, nevezetes eseményekről vagy egy területről szól. Ezeket a műveket ma 13. századi névtelen szerzők irodalmi műveinek tekintik. Epikusan tömör, párbeszédekben gazdag eseményábrázolás jellemzi a műveket.
ismétlőpisztoly
Többlövetű kézifegyver, amelynél a zárszerkezet mozgatását kézi erõ végzi.
Fontos része a töltényeket befogadó tár, melyből a töltények a zárdugattyú segítségével jutnak a töltényűrbe, ez a zárszerkezet hátrahúzásával, majd elõrenyomásával, esetleg más módon történik.
IV. Károly manifesztuma
IV. Károly 1887-1922 között élt Habsburg-Lotharingiai osztrák császár és magyar király volt.
1918-ban az eckartsaui nyilatkozatában lemondott Ausztria, majd Magyarország minden ügyében való részvételéről.
jakobinusok
Francia politikai klub tagjainak a neve, mely a forradalomban 1792 óta vezérszerepet játszott.
Versailles-ban alapították 1789-ben a bretagne-i képviselők Club breton néven. Mikor a nemzetgyűlés Párizsba költözött, ez a klub a St. Honoré utcában lévő, Szent Jakabról elnevezett dominikánus klastrom egyik üres termében tartotta üléseit. Innen származott a népies jakobinus elnevezés, bár a klub hivatalos neve : Société des amis de la Constitution (Az alkotmány barátainak társasága) volt. Első vezetői Dupont, Barnave és Lameth voltak.
jaltai konferencia
1945-ben Churchill, Roosevelt és Sztálin értekezlete.
Célja a II. világháború hadműveleteinek összehangolása, a háború utáni béke meghatározása. Elfogadták Németország három megszállási övezetre való felosztásának tervét és az ENSZ létrehozását. Határozatot hoztak a német nácizmus és militarizmus megsemmisítéséről. A Szovjetunió kötelezettséget vállalt, hogy az európai háború befejezése után belép a Japán elleni háborúba.
janicsárok
A török hadseregben szolgáló gyalogos katonák elnevezése.
Főleg elrabolt, keresztény gyerekekből nevelték őket. A 17. században számuk kb. 100000 volt. 1826-ban nagy részüket kiírtották, egységeiket feloszlatták.
Jászi Oszkár föderációs terve
a Monarchia megtartásával, sőt kibővítésével, de a dualizmus felszámolásával hozzák létre öt államegység - Ausztria, Magyarország, Lengyelország, Csehország, Illyria - föderációját, a Dunai Egyesült Államokat. A föderáció Jászi szerint ellensúlyozó szerepet töltene be Németország és Oroszország felé.
Jedlik Ányos
1800-1895 között élt fizikus, bencés szerzetes.
1858-tól az MTA tagja. Ő találta fel az elektromotort és a dinamót. Saját rácsosztó gépén kora legjobb optikai rácsait készítette. Elsőként írt magyar fizikai tankönyvet.
jelölési feltételek
a választási kampány két hónapos, amelyből az első hónap áll a jelölések rendelkezésére. Az egyéni kerületekben 750 ún. kopogtató cédula (névre szóló állampolgári ajánlás) összegyűjtése a jelölés feltétele, és a pártok ennek eredményességétől függően állíthatnak fel megyei listákat, majd országos listát
Jézus Társasága
A Jezsuita rendet nevezték így.
Római katolikus egyházi szerzetesrend, melyet Loyolai szent Ignác alapított 1534-ben, melyet aztán 1540-ben a pápa megerősített. Szigorúan centralizált, részben katonai jellegű szervezet. A rend nagy gondot fordít embereinek kiképzésére, teológiai, tudományos oktatására. A 16-17. századi ellenreformáció eszközeként a katolikus megújulás élharcosa.
Jogok Kérvénye
1628-ban I.Károly elé terjesztett folyamodvány.
A brit parlament készítette. Az uralkodó ígéretet tett: nem vet ki adót a parlament beleegyezése nélkül, nem vet börtönbe senkit ok nélkül, nem szállásoltat el katonákat polgári otthonokban békeidőben.
johannita rend
Máltai lovagrend a XIV. és XV. században.
A legrégibb és legjelentékenyebb egyházi lovagrend. Eredetét homály borítja. Tagjai a kezdet kezdetén jeruzsálemi vendégházukban, melynek kápolnája Keresztelő Szent Jánosnak volt dedikálva, zarándokok ellátásával és gondozásával foglalatoskodtak. Első elöljárójuk, Gerard, "institutor ac praepositus Hierosolymitani Xenodochii", Jeruzsálem bevétele után (1099) Bouillon Gottfriedtól nagy földterületeket kapott áldásos intézménye számára, melyeknek jövedelméből a rendi zarándokfogadót tágas ispotállyal bővítette s a Földközi-tenger néhány kikötővárosában (Pisa, Bari, Otranto, Tarent) fiókházakat alapított a Keresztelő Szent Jánosról nevezett ispotályos testvérek számára. Hazánkban a XII. században telepedtek meg s a székesfehérvári Szent István építtette templom mellett volt első konventjük. A rendet királyaink éppúgy, mint a pápák, pártfogásukba vették. 1989-ben Magyarországon megalakult a Magyar Máltai Szeretetszolgálat.
johanniták
A johannita rend tagjai.
Feladatuk a zarándokok ápolása, a szent helyek védelme.
Jókai Mór
1825-1904 között élt író.
1858-tól az MTA tagja. Végzettsége szerint ügyvéd volt, de az irodalomnak szentelet magát. Az 1848-49-es szabadságharc vezéralakja. Főbb művei: Az aranyember, Fekete gyémántok, Egy magyar nábob, stb. A nemzeti öntudatot erősítő eszmék megszólaltatásával a nemzeti romantika megteremtője.
József Attila
1905-1937 között élt költő.
Munkáscsaládba született. Apja távozása a családból, édesanyja halála nagyban befolyásolták költészetét. Bécsben, Párizsban is élt, megismerkedett a magyar emigráció tagjaival, kapcsolatba került a munkásmozgalommal. Költészet miatt szembekerült a magyar pártvezetőkkel. Műveiben sokszor megszólaltatja magányát, létbizonytalanságát. Balatonszárszón lett öngyilkos. 1948-ban posztumusz Kossuth-díjat kapott.
Julianus barát
A 13. század első felében élt szerzetes.
1235-ben a Volga mentén rátalált az őshazában maradt magyarokra. Elsőként hozott hírt a fenyegető mongol-tatár veszedelemről. 1237-ben zajlott útjáról írt beszámolójában a tatárok eredetéről, harcmodoráról is írt.
kabarok
A Fekete-tenger melléki kazár-törökség egy törzse volt, mely a kivándorló magyarsághoz csatlakozott.
A honfoglaláskor nyolcadik törzs volt s a háborúban a későbbi székelykedés, vagy határőrzés törvényei szerint vett részt. Történelmi emléküket, csatlakozásukat, idegen nyelvűségüket, elmagyarosodásuk nyomát a jól értesült Bíborban született Konstantin bizánci császár följegyzései őrizték meg.
kagán
Fejedelmi cím.
A türk fejedelem címe a 4. századi kínai forrásokban. Később török népek, avarok és kazárok fejedelmei is viselték a kagán címet.
kalandozások
A kalandozások a 9-10. századi magyarok hadjáratai, 862 után főként nyugati államalakulatok, 900-tól itáliai, német, francia területek, 934 után Bizánc ellen.
Céljuk zsákmány- illetve fogolyszerzés, valamely szövetséges katonai alakulatok megsegítése, az újabb kutatások szerint az új haza határainak biztosítása, a magyarság hatalmának elismertetése, a szomszédos államok szövetségesül, illetve adófizetőül való megszerzése, az ellenséges nyugati szomszédság megtörése. A kalandozások végét az augsburgi csatában 955-ben elszenvedett vereség jelentette. A szervezett törzsszövetségi hadjáratokban a katonáskodó szabad pásztornép, más vélemények szerint a katonia segédnépek, a törzs- és nemzetségfők katonai kísérete vett részt elsősorban.
kalasnyikov-ügy
1992-94 között Horvátországba magyar fegyver- és lőszerszállítmányt csempésztek.
Az ügy egyik főszereplője a Technika Külkereskedelmi Vállalat.
kalifa
Vallási jellegű cím az iszlám közösség vezetői használták.
Eleinte választották, később dinasztiák uralkodta. 1261-1517 között az egyiptomi mameluk szultánok, 1517-1924 között a török szultánok viselték ezt a méltóságot.
Kalotaszeg
Földrajzilag Erdély területe, mely délen a Gyalui havasok széle, nyugaton, pedig a Vlegyásza, és a Meszes vonulatai által van szegélyezve, mint földrajzi fogalom tehát nem más, mint a Kalota és Körös völgye.
Magyar népe majdnem kivétel nélkül református; a templomok úgy építkezésre, valamint belső díszítésre nézve a középkori népies művészet ritka maradványai. A magas zsindelyes háztetőknek sajátos díszítésük van. A háztető két végén, néhol csak az utcára tekintő végén, ott van vagy a "református cserép" (gömbölyű cserép), vagy az ércből készült kakas vagy egy tiszta magyar dísz. A kalotaszegi női viselet párját ritkítja. A bő ujjal ellátott ing az ún. kalotaszegi varrottassal van kihímezve, a szoknya alját pedig részben a csípőhöz illesztik, úgy, hogy az alsó ing részben láthatóvá válik.
kálvinista
A Kálvin János alapította reformáció követője.
kálvinizmus
A protestantizmusnak Kálvin János tanításain alapuló ága.
kán
Egyes keleti országokban az uralkodó címe.
Magyar vonatkozásban: Árpád-kori főúri nemzetség. Belőle származott kán Gyula horvát és szlavón bán, erdélyi vajda, nádor, továbbá kán László erdélyi vajda, aki Ottó királyt elfogta, és a tőle elvett Szent Koronát I. Károlynak kiszolgáltatta 1310-ben.
Kandó Kálmán
1869-1931 között élt gépészmérnök.
Az Mta tagja 1927-től. A vasúti villamosítás úttörője. A Ganz gyárban bevezette az aszinkron motorok gyártását, és bevezette alkalmazásukat a vasutaknál. 1898-ban megépítette az első háromfázisú közúti villamosvasutat. Olaszországban váltakozó áramú nagyvasúti villamos vonalat létesített.
kanton
1790-től Franciaországban a járásnak megfelelő közigazgatási egységek neve.
Svájcban a 16 századtól az államszövetség tagjainak neve.
kápolnai győzelem
1849. február 26-27-én történt csata az osztrákok és magyar oldalról az 1849. januárban kinevezett új fővezér, a lengyel Dembinszky Henrik csapatai között.
Kápolna a császáriak birtokába került, a vereséget szenvedett magyar hadsereg a Tisza bal partjára vonult vissza.
káptalan
A kanonokok testülete. Vannak székes és társas káptalanok, aszerint amint székes vagy egyéb (társas) egyház mellett léteznek. Az érseki egyházhoz való káptalanokat székes főkáptalanoknak nevezik. Társas káptalanok hazánkban a nagyszombati, pozsonyi, soproni, fiumei és csaszmai voltak. A káptalanok a püspöki megyének a püspökkel való közös kormányzására nincsenek ugyan jogosítva, mert a kormányzati hatalom kizárólag a püspök kezében van; mindazonáltal a székes káptalanok a püspököt az egyházmegye kormányzatában támogatják, tehát az ő tanácsadó testületét alkotják, úgy, mint a bíbornoki testület tanácsadó testülete a pápának.
kapuadó
A középkori Magyarországon azoknak az adóknak a gyűjtőneve, melyeket kapunként szedtek.
Ilyen volt például a kamarahaszna, hadiadó. A kapu eredetileg egy jobbágygazdaságot jelentett, a 15. századtól adóigazgatási szakkifejezéssé vált, egy porta ezután rendszerint több jobbágyháztartást foglalt magába. 1848-ig a legfontosabb állami adó volt.
Karinthy Frigyes
1887-1938 között élt író, költő, kritikus, műfordító.
Hírnevét paródiái alapozták meg, melynek címe Így írtok ti volt. A Nyugat egyik tagja volt. Támadta a fasizmust, az emberi érzelmek elgépiesedésére hívta fel a figyelmet több művében. Főbb művei: Utazás a koponyám körül, Tanár úr kérem, Üzenet a palckban, stb.
karlócai béke
Ausztria, Lengyelország, Velence, Oroszország és a török Porta között 25 évre megkötött béke.
Ez jelentette a 150 éves magyarországi török uralom végét.
Károlyi Mihály
1875-1955 között élt gróf, politikus
1901-től a Szabadelvű Párt, 1905-től a Függetlenségi Párt országgyűlési képviselője. 1913-ban a párt elnöke. 1916-ban kilépett és megalapította a Függetlenségi és 48-as Károlyi Pártot. 1919 januárjában Magyarország köztársasági elnökévé választották. Miután átadta a hatalmat a munkáspártok képviselőinek nyugatra emigrált. Magyar nyelven megjelent röpiratában (Tiétek a föld c.), amelyet Magyarországról kitiltottak, a bolsevista földbirtokreform mellett foglalt állást.
kartelltörvény
1931: XX. tc.: Az ipar érdekeit közvetlenül befolyásoló kartelltörvény.
A piaci versenyt szabályozta. Elismerte a kartellek magyarországi létjogosultságát, de állami felügyelet alá helyezte őket.
Kassai privilégiumok
1374. szept. 17-én létrejött egyezségdokumentum a lengyel nemesség és I. Lajos lengyel király között.
A nemesek megígérték, hogy elfogadják a király által kiválasztott utódot. A támogatás fejében Lajos szavatolta a nemesség hagyományos jogait. Mentesítette õket az alól, hogy kifejezett jóváhagyásuk nélkül bármilyen adót fizessenek a kincstárnak, kivéve egy kisebb illetéket a birtokaik után, garantálta, hogy a tartományi hivatalokat az adott tartományból származó nemeseknek kell betölteniük.
Kassák Lajos
1887-1967 között élt költő, író, festő.
A magyar avantgárd legjelentősebb képviselőja. 1915-ben indította meg A Tett című folyóiratot. Az 1918-19-es forradalom résztvevője, ezután emigrációban élt. Főbb művei: Éposz Wagner maszkjában, Egy ember élete, Napló, stb.
katolikus
A római katolikus egyház tanításának híve, követője.
Jelzőként: a római katolikus egyházhoz tartozó, annak hittételei szerint való.
Kazincy Ferenc
1759-1831 között élt író, a magyar irodalom reformátora. Nagy hatással volt fejlődésére az 1777. év, ekkor járt először Bécsben. Munkásságának első virágkorában (1786-94) megkezdte a külföld nagynevű vagy divatos íróit fordítani és utánozni. Hogy a zsendülő magyar irodalmat szervezze, és helyes irányba terelje, két, Kassán lakó íróval, Batsányival és Baróti Szabóval 1783 nov. 13-án egy szépirodalmi és tudományos folyóiratot indított meg, a Kassai Magyar Museum-ot, mely íróink legjavát egyesítve, igen magas színvonalon állt. Batsányival 1790-ben egy új folyóiratot az Orpheust indította meg. Kazinczy volt az első, aki tudatosan a nyelv szépítése érdekében alkotott, s ami még fontosabb, nem annyira a szókincset, mint inkább a stílusunkat akarta megreformálni. Mivel nem a nyelv helyességét, hanem a szépségét tekintette céljának, nem riadt vissza attól, hogy az idegen nyelvek fordulatait ültesse át nyelvünkbe; ezáltal stílusunkat hajlékonnyá, fordulatossá, könnyeddé tette, de tömérdek rosszul képzett szóval és idegenszerűséggel árasztotta el nyelvünket.
Kellog–Briand szerződés
Az európai kollektív biztonsági rendszer érdekében kötött paktum.
Briand francia szocialista politikus és Kellogg amerikai köztársasági párt politikus közötti megállapodás.
kelták
A kelták vaskori népek voltak.
Indoeurópai nyelvcsaládba tartozó nyelveket beszéltek. A Római Birodalom terjeszkedésével a meghódított, provinciákban élő kelták fokozatosan romanizálódtak, A Dunától északra pedig a germánok számolták fel hatalmukat. Csupán a Brit-szigetek északi részén őrizték meg hosszú ideig önállóságukat.
kelyhes
A kelyhesek a csehországi huszita mozgalom mérsékelt irányzatához tartoztak.
Két szín alatti áldozást követeltek. Többségük a polgárság és nemesség köréből került ki.
kende
A magyarok szakrális főfejedelme a 9-10. században.
A méltóság türk-kazár mintára alakult ki. A tényleges kormányzás nem az ő kezében volt.
kenyérmezei csata
A legnagyobb magyar–török mezei ütközet a XV. század második felében.
Báthory István országbíró, erdélyi vajda fegyverbe hívta a székelyeket, szászokat és a moldvaiakat is, 1479. október 13-án a Maros-parti Alvinc közelében levõ Kenyérmezõn érte utol a visszavonuló török sereget. Kinizsi csapatai segítségével győztek a magyarok.
késő-avar
A késő-avar állam a 8. század végén szembekerült Nagy Károly terjeszkedő Frank Birodalmával, 796-ban vereséget szenvedtek.
Ezután az állam összeomlott. Régészeti leletek alapján felvetődött, hogy a Kárpát-medencébe beköltözött késő-avar népesség magyarok voltak.
kettős szövetség
1879-ben Németország és az Osztrák-Magyar monarchia közötti egyezmény.
Fegyveres segítségnyújtásra kötelezték magukat külső támadás esetén. Elsősorban Oroszország ellen irányult, Németország pedig az elszigetelődést próbálta elkerülni.
KGST
Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsa.
A szocialista országok gazdasági integrációs szervezete. A Tanács évente legalább egyszer ülésezett. Céljuk a tagországok gazdasági fejlődésének előmozdítása volt. Fő célprogramok: a fűtőanyag-, nyersanyag- és energiaigények kielégítése, az élelmiszerellátás javítása, stb.
Kiáltó Szó
1921-ben jelent meg a "Kiáltó Szó" című röpirat, melyet Kós Károly, Paál Árpád és Zágoni István állítottak össze.
Ez az irat az impériumváltozás valóságának tudomásulvételével egyidejűleg bejelentette a Romániához csatolt magyarság igényét a maga emberi és nemzettársadalmi életjogának elismerésére és megvalósítására.
kiegyezés
1867-ben Magyarország és Ausztria közjogi viszonyát a kiegyezési törvénycikkben szabályozó megállapodás, a dualista Osztrák-Magyar Monarchia alaptörvénye.
Az osztrák és magyar uralkodó osztályok kompromisszumát a Pragmatica Sanctio alapján álló Deák-párt, osztrák részről a liberális alkotmánypárt készítette elő. A kiegyezés az államszövetség folytán közös ügyeknek nyilvánította a had-, kül- és részben a pénzügyet, ezek intézésére közös miniszteri tanácsot és 60-60 tagú, a parlamentekből választott delegációt hozott létre.
kilenced
14-19. századi földesúri szolgáltatás.
Minden szántóvető és szőlőművelő jobbágy gabona- és bortermésének a tized részét, az egyházi tized levonása után maradt kilencedet köteles volt földesurának szolgáltatni.
király
Az ősidőkben a törzsfőnökök címe, majd a monarchikus államformákban a legelterjedtebb uralkodói cím, olyan, mely az uralkodói hatalom önállóságát, függetlenségét szintén kifejezi, habár e tekintetben eltérések is mutatkoznak.
Valamely államnak királysággá alakulása a középkorban a pápa vagy a császár adományozásával történt. Ennek jeléül koronát küldtek az illető népnek, vagyis uralkodónak. A királyi hatalom megszerzése választás, vagy választással vegyes örökösödés, vagy örökösödés útján történik. Az első a középkorban és a rendi világban volt inkább szokásos, míg napjainkban az örökösödés elve talál általános elfogadásra. A király hatásköre igen különböző a különböző államokban. Hazánkban a királyság 1000-ben keletkezik, mikor Szent Istvánt, II. Sylvester pápától nyert koronával, első magyar királlyá koronázták.
királyi tetszvényjog
A királynak az a joga, amely szerint az egyházi rendeletek kihirdetését és végrehajtását előzetes uralkodói jóváhagyástól teszi függővé.
kisantant
1920-38 közötti szövetségi rendszer Csehszlovákia, Jugoszlávia és Románia között.
Célja a közép-európai erőviszonyok fenntartása a versailles-i, Saint-Germain-i, neuillyi és bekeszerződések alapján. További cél volt még Magyarország revíziójának megakadályozása is. A müncheni egyezmény aláírása után felbomlott a szövetség.
Kisfaludi Strobl Zsigmond
1884-1975 között élt szobrász.
A klasszicizáló stílus képviselője. Portréi a legfontosabb alkotásai. 1950-ben és 1953-ban Kossuth díjat kapott.
Kis-Trianon
Versailles-ban az egyik palota elnevezése.
kitelepítés
Személyek vagy csoportok politikai okból való hatósági kényszerítése lakóhelyük elhagyására.
Magyarországról a második világháború után a németség egy részét Németországba telepítették.
Kiugrási Iroda
1944. szeptember 11-én Horthy a minisztertanács berekesztése után kijelenti: csalódott a kormányban, és maga veszi kézbe az események alakítását.
A kiugrás előkészítését ekkortól az ún. "kiugrási iroda" irányítja, amelyet ifj. Horthy Miklós és Szent-Iványi Domokos miniszterelnökségi tanácsos vezet. Az előkészületekért polgári vonalon Ambrózy Gyula, a katonain Vattay Antal felel.
Klapka György
Honvéd tábornok született Temesváron 1820. április 7-én meghalt Budapesten 1892 máj. 17-én.
Korán katonai pályára lépett s már 1842-ben hadnagy a magyar testőrségben, 1847-ben főhadnagy a 12. határőrvidéki hadosztálynál. A márciusi napok után a magyar kormány szolgálatába állott s előbb Erdélybe küldték, hogy a székely felkelést szervezze, majd szeptemberben Komáromba és Pozsonyba, hogy az erődítési munkálatokat vezesse. Mészáros Lázár visszalépése után 1849 jan. 4-én Klapka vette át a felső-magyarországi hadsereg vezetését. Ezután hadügyminiszter lett, de csakhamar lemondott ez állásáról, hogy Komárom várának parancsnoka legyen. Később pénzügyi téren szerepelt Konstantinápolyban. Az olasz háború idejében (1859) Torinóba ment és ott Kossuthtal és Telekivel megalakította a Nemzeti Igazgatóságot, és Magyarországnak az Adriai-tenger felől szervezendő inszurrekcióját készítette elő, ami azonban a váratlanul bekövetkezett villafrancai békekötés által meghiúsult. Az 1867.-i kiegyezés alkalmával amnesztiát kapott és Magyarországba visszatérvén, az illavai választókerület képviselője lett.
koalíciós megállapodás
Általában két párt megegyezése a közös munkáról.
Ennek feltételei: közös kormányzás, közös felelõsség vállalása. A koalíciós partnerek együttesen határozzák meg a kormány ügyrendjét, fogadják el a kormány munkaterveit, hozzák meg a kormány rendeleteit, hozzák meg a kormány határozatait, teszik meg a kormány parlamenti elõterjesztéseit.
koblenzi manifesztum
1792. 07. 25-én: koblenzi manifesztum.
Károly Vilmos kiáltványban fenyegeti meg Párizst, hogy lerombolja a várost, ha a királyt bármi bántódás éri.
Kodály Zoltán
Zeneszerző és etnográfus, szül. 1882 dec. 16. Kecskeméten, élt 1967-ig.
Tanulmányait a budapesti királyi magyar Tudományegyetem bölcsészeti fakultásán és az Országos Zeneakadémián Koessler János vezetése alatt végezte. 1907-ben az Országos Zeneakadémia tanára lett. Művei: Vonósnégyes (1910); Tíz zongoradarab (1906); Népdalok zongorakísérettel (Bartók Bélával egyetemben 1906); Gordonkaszonáta; Húsz dal; Nyári est (zenekari mű). Mint folklorista egyike a legkiválóbbaknak. Népdalgyűjtései (több ezer gramofonfelvétel) a Néprajzi Múzeumban találhatók.
kódex
Így hívtak a rómaiaknál minden könyvet, mely teleírt fa - vagy elefántcsont-táblákból áll.
Később a teleírt lapokból álló gyűjtemény. A könyvnyomtatás föltalálása óta a. magyar középkori, nálunk mohácsi vész előtti kézirat. Ilyen például a Pray-kódex, amelyben a legrégibb, 1205-10 táján írott magyar nyelvemlék, a Halotti Beszéd van . A jogtudományban kódex a törvénygyűjtemény, törvénykönyv, pl. Codex Theodosianus, Codex Justinianus, a magyar büntető-kódex.
Komintern
Így nevezik a III. Internacionálé végrehajtó bizottságának kibővített teljes tanácsát.
kommandórendelet
1944-ben elkezdték a zsidó lakosság deportálását.
Vagyonukat lefoglalták.
Kommunisták
A kommunista párt tagjai, a marxizmus-leninizmus hívei, a kommunizmus megvalósításáért kűzdő emberek.
Kommunisták Magyarországi Pártja
1918-43 közötti első magyarországi marxista-leninista párt.
Az őszirózsás forradalom után jött létre. 1919-ben vezetőit letartóztatták, de tömegbefolyása tovább nőtt. 1919 márc. 21-én egyesült az MSZDP-vel.
konkordátum
Eredetileg különböző nemű, főleg pedig közjogi tartalmú szerződések jelzésére használt kifejezés.
A XV. század óta egyházi személyek között s egyházi ügyekben létrejött megállapodások jelzésére s a bécsi - 1448. évi - konkordátum óta az egyház és állam között mindkettőjüket érdeklő ügyekben létrejött egyezmények elnevezéseképp használják. A pápa, mint az egyház feje és valamely állam alkotmányos képviselete között létrejött oly megállapodás, mely kölcsönös érdekű viszonyokat szabályoz. Tartalmazhatja egyes vitás kérdések eldöntését, mint az 1222.-i wormsi egyezmény; vagy szabályozhatja az illető állam és az egyház közötti viszony egészét.
konkvisztádor
A Dél- és Közép-Amerikát gyarmatosító spanyol felfedezők és hódítók neve.
A 16-17. században kalandor vállalkozók voltak, akiket az indiánok ezüst-, és aranykincsei csábítottak. Híres konkvisztádorok voltak: V.N. Balboa, H. Cortez, F. Pizarro.
konstanzi zsinat
1414-18 között zajló zsinat, melyet az egyházszakadás megszüntetése, az eretnekség kiírtása és egyházreform végrehajtása céljából hívtak össze.
Lemondatták a külön-külön választott három addigi pápát és V. Mártont emelték a pápai trónra. A zsinat elítélte J. Wycliff és Husz János tanításait és máglyahalálra ítélte őket.
Koppány vezér lázadása
Géza fejedelem halála után a pogány jogszokás alapján igényt tartott a fejedelemségre és Géza özvegyére.
Hadat indított István fejedelem ellen, de Veszprémnél elvesztette a csatát és elesett.
korfui paktum
a Monarchia délszláv vezetői 1917. júliusában fogadták el. Kimondta, hogy a Monarchia délszláv népei elszakadnak és egy új államot hoznak létre, melynek élén a Karagyorgyevics dinasztia fog állni, az új ország föderatív berendezkedésű lesz.
kormányalakítási jog
1990-ben az MDF elnöke, Antall József kap kormányalakítási jogot.
koronavám
1467-ben Mátyás király a harmincad helyett bevezette a koronavámot.
Ettől kezdve a kincstári adó és a koronavám bőven fedezte a rendes csapatok fenntartásának költségeit.
korporáció
Több természetes személynek, meghatározott tartós célra szervezett s államilag önálló jogalanynak elismert egyesülése.
Használták még a szót fasiszta hivatásrendi szervezet elnevezésére is.
Kossuth Lajos
1802-1894 között élt liberális politikus, államférfi.
Az 1832-36-os országgyűlésen országgyűlési tudósító, az itt készített beszámolói miatt letartóztatták. Szabadulása után megszerkesztette a Pesti Hírlapot, mely a liberális ellenzék lapja lett. 1844-ben megalapította a Védegyletet. 1848 ápr.-szept. között a Batthyány kormány pénzügyminisztere. Nov. 26-tól kormányelnök, az ő kezdeményezésére mondta ki az országgyűlés a Habsburg-ház trónfosztását. 1849 augusztusában lemondott. 1862-ben készítette el a Duna-konföderációs tervét, a kiegyezést elutasította. 1890-ben állampolgárságától megfosztották.
Kosztolányi Dezső
1885-1936 között élő költő, műfordító, hírlapíró.
Kora egyik legnépszerűbb költője. Művei impreszionisták, megszólalnak bennük a háború miatti fájdalomról tanúskodó hangok, de ugyanakkor az élet örömeit is híven fogalmazta meg. Főbb alkotásai: Kenyér és bor, Nero a véras költő, Aranysárkány, Pacsirta, stb.
Kölcsey Ferenc
1790-1838 között élt költő, kritikus és szónok.
Szüleit korán elvesztette, a debreceni kollégiumban tanult. Magába forduló gyermek volt, mire az is hatott, hogy fél szemét himlőben elvesztette. 1809-ben elvégezte tanulmányait s Pestre ment törvénygyakorlatra. Már ekkor levelezés útján ismeretségbe került Kazinczyval, akinek pártfogása irányítólag és ösztönzően hatott fejlődésére. Pesten kiegészítette jogi ismereteit, de egész hajlama az irodalom felé vonzotta. Kazinczy irányához csatlakozott s különösen Szemere Pállal kötött egész életre szóló barátságot. Egy szerelmi csalódás után másfél évtizedet töltött elvonulva a világtól csak gazdaságának és irodalmi terveinek élve. Szatmár vármegye az első aljegyzői, majd 1832-ben a főjegyzői székbe ültette s még ebben az évben követül küldte a pozsonyi országgyűlésre, hol szónoklataival művészi színvonalra emelte a parlamenti szónoklatot.
könyvhét
1929-től vált rendszeressé a könyvhét megszervezése, ahol bemutatták az aktuálisan megjelent kiadványokat.
kötelező örökváltság
Az örökváltság az állam által fizetett összeg, amellyel a jobbágy a használatában lévõ úrbéres föld tulajdonjogát örökre megválthatta.
Az 1847–48. évi országgyűlésen az alsótábla elfogadta a földesúr számára kötelezõ örökváltságot, a földesurak kárpótlását az állam teljes egészében magára vállalta. A kártalanításnál a birtok után a földesúrnak járó éves tiszta jövedelmet tekintették az érték 5%-ának, ennek hússzorosát tette ki a megváltás összege. A pénzt az állami birtokok eladásából, illetve a rájuk felvett hitelekbõl kívánták elõteremteni. 1856-ig a kártalanításig adósság-visszafizetési moratórium védte a földesurakat.
Közép-európai Kezdeményezés
A kisebbségi jogokról szóló dokumentum.
A Közép Európai Kezdeményezés Tagállamai, az aláíró államok, biztosítják az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok maradéktalan tiszteletben tartását, minden állampolgár egyenlő jogait és státusát.
központi hatalmak
I. világháborús hatalmi szövetség.
Vezetõ tagjai Németország és az Osztrák–Magyar Monarchia voltak.
központosított állam
központosított monarchia
A feudalizmus idején létrejött államforma, melyben egy uralkodó vezette az országot.
Minden egy kézbe futott össze, ez elősegíthette a gazdasági-társadalmi fejlődést, hosszú távon azonban gátlólag hatott.
krími tatárok
Krímet, a Fekete-tenger, az Azovi-tenger és Kercsi-szoros közötti félszigetet sz 1-3. században tatárok foglalták el.
Az Arany Hordából kivált krími tatár kánság 1475-1774 között török vazallus állam volt. Központja Bahcsiszeráj lett. 1783-tól Oroszország része.
Krúdy Gyula
1878-1933 között élő író és hírlapíró.
Bécsben és Nyíregyházán tanult, majd Debrecenben és Nagyváradon működött mint hírlapíró. 1896-ban a fővárosba költözött s a Pesti Napló, később a Magyarország és Az Újság munkatársa lett. Rendkívül termékeny elbeszélő, aki a vidéki nemes élet sajátos mozzanatait s a történelem eseményeit gazdag képzeletével érdekes, noha nem mindig szerves novellákká és regényekké dolgozza föl. Művei: Üres a fészek és egyéb történetek (1897); Ifjúság (rajzok, 1899); A víg ember bús meséi (1900); Diák kisasszonyok (elbeszélések, 1905); Az álmok hőse, stb.
kulturfölény koncepció
a '20-as évek meghatározó kultúrpolitikusa, Klebelsberg Kunó által megalkotott elmélet, mely szerint Magyarország felemelkedését (és ezzel párhuzamosan a területi revíziót) úgy lehet megvalósítani, hogy mindenekelőtt az ország kulturális, műveltségi színvonalán kell javítani. ("A magyar hazát ma elsősorban nem a kard, hanem a kultúra tarthatja meg és teheti naggyá."). E koncepció jegyében születtek a korszak meghatározó kulturális, oktatási vívmányai.
kultúrzóna
a Székelyföldön hozták létre a két világháború között. A magyar nyelvű iskoláztatás elsorvasztását szolgáló intézkedés; román anyanyelvű területekről telepítenek be (kedvezmények fejében) tanítókat, akiknek feladata az elrománosítás szolgálata.
Kun Béla
1886-1938 között élt, a magyar munkásmozgalom kiemelkedő alakja volt.
1902-től az MSZDP tagja. 1918-ban a kommunista hadifoglyok nemzetközi föderációjának elnöke. A Tanácsköztársaság külügyi és hadügyi népbiztosa. Szektás nézeteivel, konspirációs hibáival nehezítette a KMP vezetését. 1937-ben elfogták, koncepciós perben halálra ítélték és kivégezték.
kunok
Ural altájiak, akik 900 táján a Volga és Jajk, valamint a Kaukázus vidékein tűntek föl először s az oguz-törökökből és a régi hunmaradványokból alakultak.
A bizánciak gúzoknak, uzoknak, a magyarok kunoknak, az oroszok palócoknak nevezik. Latin cumanus nevük onnan van, hogy a Kuma partjain laktak, hol több helynév emlékeztet rájuk, valamint Dagesztánban is; így Khunsak vagy Kunsakh. Az orosz évkönyvek először csak 1061-ben említik őket s a palovecek, azaz a kunok négy ága Nestor szerint: besenyő, turkmén, török és palovec. A hét kun nemzetséget IV. László is említi. Egyik vezérük Alpra, másként Ozul, 1279-ben a kun nép egyik követe volt azon az országgyűlésen, mely a kunok állandó letelepítésével és viszonyaik szabályozásával foglalkozott.
kurgán
temetkezési földhalom
kuruc
A császár vagy a német ellen támadó felkelő magyar vitéz.
Legelőször 1673-ban fordult elő ez a név, legsűrűbben Thököly és II. Rákóczi Ferenc kurucait emlegetik.
kündü-kende
Kende a magyaroknál, kender kágán a kozároknál, főméltóság neve.
A török köndemäk s a jakut kündü egyaránt „tisztelt”-et jelent. Al Bekri, XI. sz.-beli arab író szerint a lebédiai magyarok királyát kendének nevezték.
lakosságcsere
a II. világháború után főleg a szlovákiai magyarok kitelepítését szolgáló intézkedés, melynek eredményeként kb. 100 000 szlovákiai magyar kényszerült szülőföldjét elhagyni
lánchídi csata
1918. okt. 28-án tömegtüntetés zajlott Budapesten Károlyi Mihály miniszterelnöki kinevezéséért.
A Lánchíd pesti hídfőjénél a karhatalom a tömegbe lőtt, hárman meghaltak, sokan megsebesültek.
lateráni zsinat
A nyugati egyházban öt nagy lateráni zsinat volt: az első 1123-ban Rómában II. Calixtus pápa alatt; a második 1139-ben II. Ince pápa alatt; a harmadik 1179-ben III. Sándor pápa alatt; a negyedik 1216-ban III. Ince pápa alatt; az ötödik 1512-17-ig tartott.
Ezeken kívül több kisebb zsinatot is tartottak a Lateránban.
Lechner Ödön
1845-1914 között élő építész.
A szecesszió kiemelkedő mestere. Sajátos nemzeti stílusa volt. Épületein rendszeresen jelenik meg a kerámia és a zománc, mint díszítőelem. Általa tervezett épületek: Iparművészeti Múzeum, kecskeméti városháza, Földtani Intézet, Posta-takarékpénztár.
legenda
Szentté avatott vagy avatásra kiszemelt személy életéről készült élettörténet.
Regényes elbeszélés bibliai idézetekkel, példákkal. Egyházi középkori irodalmi műfaj is egyben. Magyarországon készült legendák: Szt. Zoerard és Benedek legendája, a kisebb és nagyobb Gellért-, a Hartvik-féle szent István-, a Szent Imre-, a SzentLászló- és a Margit-legenda.
leviratus
Olyan jogszokás, mely szerint az özvegy nőnek az elhunyt testvérével vagy annak közeli férfirokonával kell házasságot kötnie.
Egyes ókori népek szokása volt. Eredeti célja, hogy a vagyon családon belül maradjon. Ez volt az alapja a Koppány lázadásnak is.
Liberális Blokk
1994 február 22-én szövetséget kötött az ASZ, a FIDESZ, az LPSZ-VP és az SZDSZ, ez a szövetség szerepelt a későbbiekben mint Liberális Blokk.
limes avaricus
az avarok által megszállt terület határa a 9.században
linzi béke
Rákóczi György fejedelem és III. Ferdinánd közötti béke, mely az erdélyi fejedelem hadjáratát zárta le 1645. dec. 16-án.
Szabályozta a vallásügyeket, a protestánsoknak szabad vallásgyakorlatot eredményezett. Rákóczi kielégítésül megkapta Tokaj várát, Tarcalt, Regécet, Ecsed várát, és életében birtokolhatta a hét felső-magyarországi vármegyét. Ennek fejében kötelezte magát, hogy nem avatkozik a királyság ügyeibe.
longobárd
Elbai germán nép.
Legkorábbi emlékeit a mai Németország területén talált vaskori leletei képviselik. A 7. század közepén a katolikus vallást vették fel. Királyságuk fénykora Liutprand uralkodására tehető 712-744 között.
Lumiere fivérek
Francia feltalálók.
Ők készítették az első kinematográfot, mellyel egy időben többen nézhették a vetítőterületen a mozgóképeket. Az első nyilvános filmvetítés 1895-ben Párizsban volt. Kezdeti felvételeik riportok voltak, első filmjük címe A megöntözött öntöző volt. August Lumiere a színes fényképezőlemez feltalálója volt.
lutheránus
Magyarországon a lutheránus hit főleg az erdélyi és a felvidéki német alkú városi polgárság körében hódított.
maastrichti egyezmény
Nemzetközi egyezmény.
Az Európai Közösséghez tartozó államok kormányfõi 1991 decemberében írták alá. 1993. november 1-jén lépett hatályba. Fõ pontjai: a tagországok valamennyi állampolgára uniós állampolgárságot kap; a szerzõdõ államok központi bankrendszert és közös valutát vezetnek be; a tagországok kormányai összehangolt kül- és biztonságpolitikát folytatnak.
Madách Imre
1823-1864 között élő költő, drámaíró.
Az MTA tagja. Filozófiai, majd jogi tanulmányokat folytatott. A szabadságharc bukása után Kossuth rejtegetése miatt bebörtönzik. Művei: Az ember tragédiája, a civilizátor, Mózes, stb.
Magna Charta Libertatum
Szabadságlevél, melyet Földnélküli János angol király adott ki 1215. jún. 15-én.
Biztosította a világi és egyházi hűbéresek, illetve a városok jogait és kiváltságait, személyi és vagyoni biztonságukat. Elrendelte a súlyok és mértékek egységesítését, és biztosítékokat tartalmazott a királlyal szemben a benne foglaltak megtartására.
Magna Hungaria
Az ősmagyarság lakóhelye a Középső-Volga mentén, a mai Baskiria területén.
1237-38-as útja során ezen a vidéken találta meg Julianus barát a keleten maradt magyarok leszármazottait.
Magyar Autonóm tartomány
1952. szeptember 27-én az új alkotmány 19-21. szakasza szerint a történelmi Székelyföld területén megalakítják a Magyar Autonóm Tartományt. Marosvásárhelyi székhellyel, Csík, Erdőszentgyörgy, Gyergyószentmiklós, Maroshévíz, Marosvásárhely, Szászrégen, Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely és Székelyudvarhely rajonokkal. A tartományban él a magyar kisebbség egyharmada.
Magyar és Székely Nemzeti tanács
1918. december 22-ére Kolozsvárra hívták össze a gyulafehérvári gyűlés ellen: több tízezren vettek rajta részt, egyenjogúságot, szabadságot és önkormányzatot követelve.
Magyar Királyság kormányzója
1920. március 1.-jén Horthy Miklóst Magyarország kormányzójává választották.
Magyar nemzetgyűlés
Magyar Nemzeti Bank
1924-ben megalakult Magyarország központi-, jegybankja.
1987-től fő feladata a pénz-, hite- és devizapolitika kidolgozása és érvényesítése, a pénzforgalom szabályozása, a kereskedelmi bankok és szakosított pénzintézetek tevékenységének irányítása. A Magyar Nemzeti Bank bocsájtja ki a bankjegyeket és pénzérméket, betéteket gyűjt, hitelt ad, bankszámlákat intéz, nemzetközi pénzpiaci műveleteket hajt végre.
Magyar Nemzeti Felkelés Felszabadító Bizottsága
1944-ben a magyarországi antifasiszta ellenállási mozgalom irányító szerve.
A Magyar Front pártja és egyéb németellenes csoportok képviselőiből alakult. Elnöke Bajcsy-Zsilinszky Endre volt. Célja a németellenes fegyveres felkelés előkészítése és kirobbantása volt. 1944. novemberében katonai vezetőit és Bajcsy-Zsilinszkyt a nyilasok letartóztatták és decemberben kivégezték.
Magyar Nemzeti Függetlenségi Front
1944-49 között alakult politikai szövetség.
A Magyar Front utóda. Magyarország demokratikus újjáépítésének és felemelkedésének programját tette magáévá.
Magyar Nemzeti Igazgatóság
1859. 05. 06-án Párizsban alakult meg a Magyar Nemzeti Igazgatóság.
A megalakulás az emigráns magyar kormány, Kossuth, Teleki és Klapka részvételével történt.
Magyar Nemzetiségű Dolgozók Tanácsa
Romániában élő magyar dolgozók érdekvédelmi egyesülete.
Magyar Országos Véderő Egyesület
1918. november 30-án megalakult szélsõjobboldali katonai, majd társadalmi szervezet Magyarországon.
Céljaként a tisztikar érdekvédelmét és a magyar katonai szellem erõsítését határozta meg. 1919. január 19-én Gömbös Gyula századost választották elnökévé, aki az ellenforradalom és saját nagyra törõ tervei szolgálatába állította a szervezetet. Gömbös lemondása után Bajcsy-Zsilinszky Endre lett a vezető, aki a szervezetet nacionalista sport- és lövészmozgalommá alakította át. 1945. február 26-án az Ideiglenes Nemzeti Kormány feloszlatta.
Magyar Távirati Iroda
Hírszolgaláti iroda.
Feladata, hogy a magyar hírközlő szerveket külföldi, a külföldieket magyar vonatkozású híranyaggal lássa el. 1880-ban magánvállalkozásként alakult, 1918-ban államosították, majd a két világháború között részvénytársaságként üzemelt. 1950-ben ismét államosították.
Magyar Tudományos Akadémia
A legfelsõbb tudományos testület Magyarországon.
Megalapítását Széchenyi István kezdeményezte. Gyakorlati tevékenységét 1830-ban kezdte meg. A magyar nyelv ápolása, a tudományok és a mûvészetek magyar nyelven való mûvelése céljából létesítették.
magyar–olasz kereskedelmi és politikai szerződés
1927-ben megkötötték az olasz-magyar barátsági szerződést.
A szerződés célja a politikai elszigeteltségből való kitörés, ezzel az eddigi beilleszkedési politika tört meg és az olasz mintájú revizionista irány lett az uralkodó. 1934-ben megnyitották az olasz piacokat a magyar mezőgazdaság előtt a világpiacinál magasabb árakon, ennek fejében az ipari termékek vámját csökkentették.
Magyarországi Általános Munkáspárt
1880-90 között működő szociáldemokrata típusú munkáspárt.
Irányítója Frankel Leó volt. A párt programja a termelőeszközök társadalmi tulajdonba vételét, általános és titkos választójogot, egyesülési, gyülekezési, sajtószabadságot követelt. 1890-ben Magyarországi Szociáldemokrata Párt néven újjászerveződött.
Magyarországi Földmunkások Országos Szövetsége
1906 január 7-én alakult meg a Magyarországi Földmunkások Országos Szövetsége.
Magyarországi Független Szocialista Parasztpárt
1906 tavaszán alakult meg a Magyarországi Független Szocialista Parasztpárt.
Vezetője Achim L. András volt. Demokratikus paraszti célokat (földosztás, progresszív adózás stb.) tűzött zászlajára a párt, azonban Achim meggyilkolásával véget is ért.
Magyarországi Szociáldemokrata Párt
1890-ben alakult munkáspárt.
A II. Internacionálé iránymutatása alapján Engelmann P. vezette. Célul tűzték ki a tőkés társadalom megszüntetését, a termelőeszközök köztulajdonba vételét, az általános választójog, a munkásvédő törvények kivívását. Jelentős szerepet játszott a földmunkásság felvilágosításában. 1939-ben nevét SZDP-re változtatták.
Magyarországi Tanácsköztársaság
Proletárdiktatúra Magyarországon.
1919. március 21-én váltotta fel a polgári demokratikus rendszert.
magyar–román alapszerződés
Az alapszerződés a Magyar Köztársaság és Románia közötti a megértésről, együttműködésről és jószomszédi viszonyról szól.
magyar–szlovák alapszerződés
1995-ben kötötték.
majtényi fegyverletétel
Az 1703-1711-es Rákóczi-szabadságharcot lezáró fegyverletétel.
A kurucok a Habsburg katonák előtt letették a fegyvert, majd megkötötték a szatmári békét.
mamelukok
Testőrök az egyiptomi szultán szolgálatában, kiket vásárolt rabszolgákból képeztek ki.
A leszármazottaikból katolikus demokrácia alakult ki. Nagy hatalomra tettek szert. A 13. században mameluk szultánság alakult, mely 1517-ig maradt fenn.
mandátum
Az országgyűlési képviselők megbízólevele, átvitt értelemben maga a képviselői tiszt.
manufaktúra
Főként kézműves technikát alkalmazó, az üzemen belüli munkamegosztásra épülő tőkés termelési egység a gépi nagyipar kialakulása előtt.
manzikerti csata
1071-ben vívott csata, amelyben a bizánci hadak vereséget szenvedtek a szeldzsuk-török seregektõl.
Ezután a szeldzsukok meghódították Anatólia nagy részét.
Margaréta-terv
Magyarország német megszállásának terve, mely már 1943 szeptemberében elkészült, megvalósítása 1944. március 19-én következett be. Március 19-én hajnalban a német hadsereg alakulatai megkezdték Magyarország megszállását, amelyet néhány óra leforgása alatt, ellenállásba nem ütközve végrehajtottak
markomannok
Elbai germán nép.
I. e. 1. század utolsó évtizedeiben a Dunától északra és a későbbi Csehország területén telepedtek le. 433-ban hun uralom alá kerültek.
Marshall-terv
1947-ben G. C. Marshall által kidolgozott segélyprogram.
A II. világháború után a nyugat-európai országok gazdasági talpraállítását célozta meg. Keretében a részesedő államok 1952-ig 13 milliárd dollár vissza nem térítendő támogatást, illetve hosszú lejáratú hitelt kaptak.
Marx és Engels Kommunista Kiáltványa
1848-ban született, a tudományos szocializmus alapdokumentuma.
Londonban adták ki. Feltárja a kapitalizmus bukásának szükségességét, elemzi a kommunisták helyzetét, céljait.
második bécsi béke
1624. máj. 8-án II. Ferdinánd király és Bethlen Gábor között megkötött béke, amely megerõsítette a nikolsburgi békét.
második bécsi döntés
Az 1940. aug. 30.-i döntés értelmében Magyarország megkapta Észak-Erdélyt és a Székelyföldet 2,4 millió lakossal, amelyből 1 millió volt román.
Dél-Erdélyben 400 ezer magyar maradt.
második forduló
azon egyéni kerületekben kerül rá sor, amelyekben az első fordulóban egyetlen jelölt sem kapta meg az összes érvényes szavazat több mint felét. A második fordulóban a legtöbb szavazatot kapott jelölt nyeri a mandátumot.
második zsidótörvény
1939. május 5-én megszületett a második zsidótörvény (1939. évi IV. tc.), mely a zsidók arányát az értelmiségi pályákon 6%-ban, az iparban és a kereskedelemben, ill. a kulturális életben 12%-ban maximálta, és eltiltotta õket a köztisztviselõi pályáktól.
Állami egyedárusítási jogot nem kaphattak Az iparengedélyek kiadásánál is 6%-os küszöböt alkalmaztak.
Mátyás király életéről való elmélkedés
Zrínyi Miklós 1656-ban megjelent műve az erős, önálló nemzeti királyság szükségességét fejtegeti
Matyók
Néprajzi csoport, mely a 18-19. században alakult.
Borsod megye nyugati felében volt megtalálható. Elnevezésük a Mátyás névből származik. Nagycsaládban éltek, endogámia jellemezte őket, a 19. század közepétől summásmunkára szegődtek.Vallásuk nagy szerepet játszott műveltségükben. Híres, színes népviseletüket és hímzésüket a 19. század második felében alakították ki.
ménfői csata
1042–44-es magyar–német háborút eldöntõ ütközet.
Utána Magyarország rövid idõre német hûbéri függésbe került.
merseburgi csata
A kalandozó magyarok 933. márc. 15-én elszenvedett első jelentős veresége.
I. Henrik német király megtagadta az adófizetést, majd a büntetésére indult magyar csapatot legyőzte Merseburgnál. Ezután a magyarok három évig nem kalandoztak német földön.
millenium
Ezredév, ezredforduló.
miniatúra
Kézzel írott szöveg művészi illusztrációja.
Képek, keretdíszítmények neve. A szöveg élénkítésére használt mínium nevű festék az elnevezés eredete. A legrégebbi miniatúrákat egyiptomi tekercseken találták.
minimális küszöb
területi, illetve országos listán alapuló mandátumot csak az a párt kaphat, amelyik megszerzi a területi listákon szerzett mandátumok alapján országosan összesített szavazatoknak legalább 5 százalékát
modern magyar líra
A modern magyar líra tulajdonképp a költészet kibontakozása, kinyílása.
Sok költőnk utazott külföldre, ott merített ihletet, és lesett el praktikákat az ott élő művészektől. Modern lírikusaink voltak többek között: Ady Endre, Babits Mihály, Juhász Gyula, Balázs Béla, stb.
mohácsi csata
1526. aug. 29-én történt jelentős ütküzet Mohácsnál.
A középkori magyar állam bukását jelentette, hogy a Tomori és Szapolyai által vezetett sereg vereséget szenvedett a török szultáni seregtől. Mintegy 15 ezer magyar katona esett el, köztük a király, II. Lajos is.
Moldva
Az Elba bal oldali mellékfolyója.
A Sumava hegységben ered, torkolata Melniknél található. Hossza 435 km, vízgyűjtőterülete 28084 km2. Alsó 84 km-es szakaszán hajózható.
moldvai vajda
A Moldván élő népek vezetője.
monarchia
Egyeduralom, egyeduralmi államforma.
Az államhatalomnak, uralkodásnak, a szuverenitásnak egy fizikai személyben, az uralkodóban való összpontosítása. Egyetlen egyén az uralkodó, mindenki más alattvaló. Meg lehet különböztetni abszolút (autokratikus) és alkotmányos, másként képviseleti monarchiát. Az abszolút monarchia lényege, hogy a monarcha az államhatalmat nemcsak jogi felelősség nélkül, hanem korlátlanul, az állampolgárok befolyásának teljes mellőzésével gyakorolja, míg az alkotmányos monarchiában a fontosabb kormányzati tényéknél az uralkodó a népképviseleti tényezők hozzájárulásához van alkotmányszerűleg kötve. Az abszolút monarchiának önkényuralmi kinövéseit despotizmusnak nevezzük.
mongolok
Mongóliában és Kína Belső-Mongol autonóm területén élő nép.
Az általuk beszélt nyelvek az altaji nyelvcsalád mongol nyelvei közé tartoznak. Hagyományosan nomád állattartással foglalkoznak. Társadalmukat a Mongol Birodalom megalakulásáig, s ezzel együtt a feudális viszonyok kifejlődéséig a patriarchális nemzetségek jellemezték.
monopólium
Uralkodó helyzet, kizárólagosság.
Tőkéscsoportok versenyt korlátozó egyesülése. A monopolista egyesülés formái: kartell, szindikátus, tröszt, konszern, konglomerátum.
Móricz Zsigmond
1879-1942 között élő író.
Művei: Forr a bor, Rokonok, Erdély, stb. Nagy sikerei voltak a színpadon regényeiből átdolgozott színműveivel. Több kisebb regénye, számtalan elbeszélése és hírlapi cikke az Est-lapokban s könyv alakban jelent meg.
mórok
Észak-Afrika berber őslakói az ókorban.
A középkorban Észak-Afrika és az Ibériai-félsziget arab hódítói és ezeknek leszármazottai.1492-ben a granadai emirátus bukása után erőszakkal a muszlim hitről keresztény hitre térítették őket. 1609-10-ben kiüldözték őket spanyolországból.
Muhi csata
Más néven: Sajó menti csata.
1241 ápr. 11-én történt sorsdöntő csata. A tatárjárás része, melyben a tatár fősereg legyőzte a magyar királyi sereget. Elesett Magyarország nádora, országbírója és az esztergomi érsek, IV. Béla királynak sikerült elmenekülnie.
Munkácsi Mihály
1844-1900 között élő festő.
A magyar realizmus képviselője külföldön is. Hosszú időt töltött Párizsban is, ahol az ott élő festők voltak rá hatással. Műveit hű emberábrázolás, drámai erő, kolorizmus jellemzi. Főbb művei: Honfoglalás, Siralomház, Ásító inas, Liszt Ferenc, stb.
munkaszolgálat
Fegyvertelen katonai szolgálat, kényszermunka.
A II. világháború idején terjedt el a fasiszta hatalmaknál, a rendszer üldözöttei végezték ezeket a kötelező feladatokat. Magyarországon az 1939:II. törvénycikk kötelezte munkaszolgálatra a fegyveres szolgálatra alkalmatlannak ítélteket.
Műegyetem
Tervezője Hauszman Alajos.
A Műegyetem a századfordulóra vált többkarú, jelentős intézménnyé, ahol a 20.század első éveiben már nemcsak az acél, hanem a vasbeton szerkezetek méretezését is tanították. Elődje az 1782-ben megalapított Institutum Geometrico-Hydrotechnikum volt, amely a l8. század végéig 84 mérnököt nevelt.
Műtyusföld
a történeti Pozsony és Komárom megye magyar lakosságú területei tartoznak ide, a Csallóköztől északra elterülő vidék. Aprófalvas településhálózat jellemzi, amelyből néhány jelentékenyebb mezőváros emelkedik ki (pl. Szenc, Vágsellye).
nádor
A nádor vagy nádorispán közjogunk szerint az ország első zászlósura.
Kezdetben udvari tisztviselő volt, valószínűleg a nyugati Pfalzgraf (comes palatii) mintájára keletkezett, az elnevezés valószínűleg a na dvor span (udvarnál levő ispán) szláv meghatározásból eredt. Az igazságszolgáltatásnál kezdett közreműködni, bírói működése az udvari hivatalt lassanként országos tisztté alakította. Már Szt. László király törvénye szól a nádor bíráskodásáról. Előbb vidéken bíráskodott a nemesek ügyeiben is, később a királyi udvarban lett az ország egyik nagybírája. Országos köztisztviselői állásáról az aranybulla tanúskodik. Az 1485-as, egyenesen nádorválasztás céljából tartott országgyűlésen hozott úgynevezett nádori cikkek a nádor hatáskörét részletesen szabályozták
nádori törvények
nagy egyházszakadás
1054-ben különféle viták és ellenséges egyházi-politikai lépések vezettek a szakadáshoz.
Eredményeképpen a kereszténység szétvált a nyugati (római katolikus) és a keleti (ortodox) ágra.
Nagyatádi-féle földreform
Nagyatádi Szabó István politikus, miniszter a Berinkey-kormány tárca nélküli minisztere.
Elképzelése szerint a földosztáskor elsõsorban a már meglévõ parasztbirtokokat kellett volna kiegészíteni. Õ terjesztette be azt a földtörvényjavaslatot, amelyet 1920. augusztus 5-én fogadott el a parlament. A nagyrészt önkéntes felajánlásokból összegyűlt földalapot 411 000 igénylõ között osztották ki.
nagybányai iskola
a nagybányai művésztelep 1896-ban alakult, 1927-ben Réti I. vezetésével újjáalakult, vonzereje kiterjedt szinte valamennyi kortárs művészre. A nagybányai iskola a modern magyar művészetet alapozta meg, plein-air, majd posztimpresszionista elemeket foglalt magában.
nagyböjti zsinat
1076-ban a wormsi zsinaton megfosztják pápai méltóságától VII. Gergelyt.
Erre válaszul a nagyböjti zsinaton VII. Gergely trónfosztottnak nyilvánítja és kiátkozza IV. Henrik császárt.
nagyszombati egyezmény
1615 májusában ebben az egyezményben ismerték el a Habsburgok Bethlen Gábor fejedelemségét
nantes-i ediktum
1598-ban IV. Henriknek a francia vallásháborúkat lezáró rendelete.
Hivatalos vallásnak ismerte el a katolikus vallást, de szabad vallásgyakorlatot biztosított a hugenottáknak.
NATO
North Atlantic Treaty Organization.
1949-ben létrehozott katonai szövetség az USA és szövetségesei között. Célja a közösség védelme, valójában azonban a Szovjetunió és a szocialista államok ellen alakult. Legfelső politikai szerve az Észak-Atlanti Tanács. Székhelye 1967-ig Párizs, később Brüsszel volt.
Négyhatalmi Paktum
1933-ban született meg a paktum terve, mely Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország és Németország megegyezéséről szólt.
Magyarországot annyiban érintette a terv, hogy a nagyhatalmak elismerték a trianoni békében Magyarországra erőltetett területi rendezés elhibázottságát.
német békeszerződés
1919. június 28-án lett megkötve.
Értelmében Németországtól elcsatolnak 70,6 ezer km2-t.
németalföldi szabadságharc
A németalföldi tartományok 1566-1609 közötti küzdelme a spanyol abszolutizmus és ellenreformáció ellen.
Hosszú harcok után a kimerült Spanyolország 1609-ben a 12 évre kötött fegyverszünettel elismert az új állam függetlenségét. Hollandia gyarmati kereskedelme és gyarmatai révén ezután gazdasági világhatalommá vált.
Németh László
1901-1975 között élő író.
1942-ig mint orvos praktizált. 1932-ben elindította a Tanú című lapot, melyet egyedül írt. 1945-50 között mint tanár dolgozott. Regényíróként a realizmus hagyományait követte. Főbb művei: Gyász, Irgalom, Égető Eszter, Utazás, stb.
Nemzeti Munkaterv
Gömbös Gyula által kidolgozott terv.
A közjogi, államigazgatási, gazdasági, kulturális berendezkedés átalakítását, racionalizálását és korszerűsítését hirdette meg, szociális, és a parasztság helyzetét javító intézkedéseket helyezett kilátásba, egyben lépéseket tett a tekintélyuralmi állam kialakítására.
nemzetvezető
Olyan cím a magyar történelemben, mely az államfõi és a kormányfõi tisztség alkotmányellenes összevonásával keletkezett.
1944. október 16-án az országgyűlés alkotott meg és ruházott Szálasi Ferencre.
Neoacquistica Commissio
Újszerzeményi Bizottság.
1690-ben I. Lipót állíttatta fel a törököktől visszafoglalt területek birtokviszonyainak rendezésére. A Habsburgok új szerzeménynek tekintették a visszafoglalt területeket, a régi tulajdonosok csak megváltási összeg lefizetése után kaphatták vissza ezeket. A császárhű arisztokrácia és a katolikus egyház kedvezményeket élvezett, sőt új uradalmakat szerezhetett. A "gazdátlan" földeket a Habsburgok híveinek adományozták.
népi építészet
a parasztházakban általában lakószoba, pitvar és kamra volt. Később a pitvarból az első- és hátsószobába lehetett jutni. Az első házat aztán tisztaszobává alakították. Az udvar legnagyobb és gazdaságilag legfontosabb építménye a csűr vagy pajta.
népi írók
Radikális szellemiségű, többnyire paraszti származású vagy a parasztság iránt elkötelezett írók.
A mozgalmuk az 1920-as évek végétõl az 1940-es évek végéig a magyar szellemi élet egyik legfontosabb, legtekintélyesebb vonulata volt.
népiskolai törvény
1868:XXXVIII. törvénycikk, melyet Eötvös javaslata alapján alkottak a népoktatásügy átfogó rendelkezéséről szólt.
Kötelezővé vált 6-tól 12 éves korig a mindennapi iskolalátogatás, 12-től 15 éves korig elég volt időszakosan órákat látogatni. Biztosította az anyanyelvi oktatást, előirányozta állandó népiskolák felállítását.
Népszava
Az MSZDP, 1948-tól a magyar szakszervezetek központi lapja.
1905-től napilap. A II. Internacionálé szellemében harcolt a munkásérdekekért, választójogért. Az I. világháború idején szociálsoviniszta és pacifista nézeteknek is teret engedett. 1919-ben az egyesült munkáspártok lapja.
Népszövetség
Állandó jellegű, általános hatáskörű nemzetközi szervezet, melynek célja a tagállamok közti együttműködés és a Párizs környéki békeszerződések biztosítása.
T. W. Wilson szorgalmazására jött létre. 1920-ban kezdte meg működését. Eredeti tagjai az I. világháború győztes hatalmai valamint a semleges államok. A Népszövetség tulajdonképp helytelen elnevezés, a helyes: Nemzetek Szövetsége.
néptribunus
A plebejusok választott képviselői.
Az i. e. 5. század közepétől működtek. Kezdetben évenként kettő, utóbb 10 néptribunust választottak. Személyük sérthetetlen volt. A magistratusok, népgyűlések és a szenátus határozataival szemben vétójoggal rendelkeztek.
neretvai csata
1943-ban a Neretva-folyó völgyében vívott ütközet.
névelemzés
a magyar nyelvű tanulás akadályozását szolgáló intézkedés. A románra, szlovákra stb. fordítható családnevek viselőit a többségi nyelvű iskolákba kényszerítették.
Niebelung hőseposz
A Nibelung-ének XII. századi középfelnémet hőseposz.
A mű - eddigi ismereteink szerint - 39 versszakból áll. A Nibelung mondakör a germán-skandináv mitológiában Siegfried személyéhez fűződő hősmondakör.
nieszavai statutuum
1454-ben IV. Kázmér lengyel király saját hatalmát korlátozza a nemesség és a polgárság nyomására.
nikolsburgi béke
1621. dec. 31-én kötött békeszerződés Bethlen Gábor és II. Ferdinánd között.
Bethlen lemondott a királyi címről, birtokaiért a sziléziai Oppeln és Ratibor hegységeket kapta, valamint életében birtokában maradt a hét felső-magyarországi vármegye. Ez a béke megerősítette a bécsi béke rendelkezéseit.
nizzai béke
Ez a béke zárja le az 1536–1538 között zajló harmadik itáliai háborút, V. Károly és I. Ferenc harcát.
nomád
Pásztorkodó, földművelést nem űző, állandó lakóhely nélküli népek, melyek nyájaikkal új, jobb legelőt keresve folyton vándoroltak.
Ilyenek voltak elsősorban Núbia, Líbia lakói. Mivel az új legelőt rendesen karddal kellett megszerezni, a nomádok mint edzett, szabadban élő népek, jó harcosok is voltak.
normann
Más néven vikingek vagy varégok Skandináviában élő északi germán törzs, a mai dánok, norvégok és svédek ősei.
Mint kalózok, kereskedők, hódítók és államalapítók jelentős befolyást gyakoroltak a 8-11. századi Európa történelmére. A 9-10. században pusztító támadásokat intéztek Nyugat-Európa partvidékei ellen. Kalandozásaik során eljutottak Grönlandra és Észak-Amerikába. 911-ben Franciaország északi részén megalapították a normandiai hercegséget, a 11. században létrehozták a szicíliai királyságot. 1066-ban Hódító Vilmos Anglia királya lett.
norvég törzsek
Norvégiában az emberi megtelepedés legrégebbi bizonyítékai a Kr. e. 7000–6000-bõl származó kõeszközök.
Kr. e. 3000 és 2500 között új népességcsoportok telepedtek le az ország keleti részén. A viking korszak 800-tól 1050-ig tartott, amikor a skandináv nép számtalan pusztító hadjáratot vezetett. Norvégiából származó népek telepedtek le Grönlandon és egészen Vinland partjáig eljutottak.
nürnbergi liga
1538-ban alakult meg a német katolikus fejedelmek szövetsége a protestánsok és a császár ellen.
nyírbátori egyezmény
1549-ben Fráter György és Ferdinánd között jött létre.
Nyolcak festőcsoportja
1909-12 között működő alkotócsoport.
Tevékenységükre a századelő különböző avantgárd irányzatai hatottak. A modern művészeti irányzatok magyarországi meghonosítói. Munkásságuk szellemi folytatói az aktivisták.
Nyugat folyóirat
1908-41 között létező folyóirat.
A magyar irodalom történetének legjelentősebb irodalmi és kritikai lapja. Évtizedeken át meghatározta az irodalom alakulását. Főszerkesztője Ignotus, szerkesztője Fenyő Miksa és Osvát Ernő volt. 1929-től Babits, Móricz és Gellért Oszkár szerkesztették.
obstrukció
Az az eljárás, mely leginkább parlamenti tárgyalásoknál (de előfordulhat önkormányzati szervezetekben és egyesületeknél is) arra irányul, hogy az ellenzéken levő kisebbség a szabályszerű határozat hozatalát lehetetlenné tegye és ezzel a kormányzat, illetőleg a többségi elv érvényesülése elé akadályokat gördítsen.
Első ismertebb jelenségeivel már a XVIII. század második felében, Angliában találkozunk, a XIX. században pedig majdnem minden parlamentben előfordult. Különösen nagy erővel lépett föl nálunk és Ausztriában. Védekezés az obstukcióval szemben többféle módon történhetik: a tárgyalási idő meghosszabbításával, hogy így az obstruáló kisebbség kimerüljön, továbbá az által, hogy a névszerinti szavazás csak a kérelmezők nagyobb száma mellett rendelhető el, vagy hogy a tanácskozás békéjének megzavaróival szemben szigorúbb eljárást alkalmaznak, különösen pedig az ú. n. clôture által, mely abból áll, hogy határozott számú szónokok meghallgatása után a tárgyalás befejezettnek nyilvánítható.
Októberi Diploma
1860. okt. 20-án kiadott "alkotmány", mely újraszabályozza a birodalom közjogi viszonyait.
Ferenc József adta ki. Az uralkodó a törvényhozás jogát az országgyűlések és a birodalmi tanács közreműködésével gyakorolja. Magyarországon visszaállítják az 1848 előtti kormányszerveket és a megyerendszert. A birodalmi tanács hatáskörébe tartoznak a pénz-, adó-, kereskedelem- és közlekedésügyek. Az 1861-es magyar országgyűlés az októberi diplomát nem fogadta el.
olmützi alkotmány
1849 márc. 4-én oktrojált birodalmi "alkotmány", mely az áprilisi törvények visszavonását és az 1848 előtti rendi alkotmányosság eltörlését jelentette.
Magyarországról leválasztotta Erdélyt a Részekkel, Horvátországot és Szlavóniát a tengermellékkel, a Bácskából és Temesközből létrehozandó szerb vajdaságot és a határőrvidéket. Ferenc József e tartományokat a magyar királysággal együtt a császárság részeinek nyilvánította.
Ómagyar Mária-siralom
A legrégibb magyar nyelvű vers.
1300 körül keletkezett. Egy latin nyelvű himnusz helyenként szó szerinti, de inkább szabad fordítása. 37 sorból, 132 szóból áll. 1922-ben fedezték fel egy 13. századi latin nyelvű kódexben, mely Belgiumból került hazánkba.
omnibusz
Lófogatú társas bérkocsi, melyen nagyobb számú ember foglalhat helyet.
Rendesen közúti közlekedésre használták. Nagyobb omnibuszon még a tetőzet közepén is szoktak két sor ülést elhelyezni. A tetőre könnyű vaslépcsőn jutottak föl. Az első omnibusz 1662-ben Párizsban indult, Pesten 1832-ben. Az I. világháború után használata megszűnt.
oninháború
Japánban kitört háború, hatására az ország független feudális fejedelemségekre bomlik.
ónodi országgyulés
az 1707-es országgyűlésen mondták ki a Habsburg-ház trónfosztását
onogur
tíz törzs, a bolgár-török törzsszövetség elnevezése
Operaház
1884. szeptember 27-én I. Ferenc József jelenlétében nyitotta meg kapuit a budapesti Operaház.
Ybl Miklós tervezte, falfestményeinek zömét a magyar historizmus három nagy mestere, Lotz Károly, Székely Bertalan és Than Mór készítette.
opriscsina
1565-84 között IV. Iván cárnak a központi hatalom megszilárdítására irányuló intézkedései.
Saját hadsereget alakított, ennek tagjai földbirtokokat kaptak. Az opriscsina így állam lett az államban, s elmélyítette a cár uralkodását jellemző terrort és káoszt.
optáns-ügy
Romániában az első világháború után földbirtokreformot hajtottak végre ez volt az optáns-ügy.
Ennek során kártalanítás nélkül kisajátították azoknak a magyar földbirtokosoknak a földjét, akik a kisebbségi szerződés értelmében a magyar állampolgárságot választották.
Orbán Viktor
1963-ban született jogász, politikus.
1998 és 2002 között Magyarország miniszterelnöke. A Fidesz alapítójaként, majd elnökeként meghatározó szerepe volt a többpárti parlamenti demokrácia kialakításában. Székesfehérváron érettségizett. A budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi tanult tovább.
Ormánság
Baranya megye délnyugati szeglete, kb. 22-45 község tartozik ide. Az elnevezés egy erdő jelentésű török szóból származik. Már a XIX. században demográfiai válság jellemezte a területet ('egyke')
országnagy
Világi főméltóságok Magyarországon.
A 14. századtól saját zászlójuk alatt vezették hadba bandériumukat.
Országos Honvédelmi Bizottmány
Az 1848-49-es szabadságharc idején a végrehajtó hatalom legfőbb szerve.
Feladata a honvédelem megszervezése volt. Működése a Szemere kormány idején szűnt meg.
Országos Radikális Párt
1914-ben jött létre Jászi Oszkár és Szende Pál vezetésével.
Osvát Ernő
1876-1929 között élő szerkesztő, író.
Eredeti neve: Róth Ezékiel. A Nyugatot indulásától haláláig szerkesztette.
oszmán törökök
Az elmúlt ezer évben és ma is nagyon sokféle törökfajú nép él szerte Ázsiában.
Az oszmán-törökök a török nép egy fajtája, nevüket dinasztiaalapító fő emberükről kapták, aki akkor még szultán volt. Oszmánról az egész birodalmat oszmán birodalomnak, a nyelvüket oszmán-török nyelvnek nevezzük.
1326 és 1526 között az oszmán törökök óriási három kontinensre kiterjedő világbirodalmat hoztak létre, amelyik északon már átlépte a Drávát. Mohács felé megszállták a Duna-deltát. A Fekete-tengertől északra fekvő körzetek is az ő vazallusaik voltak. Délen Oszmán terület volt az egész Égei-tengeri szigetvilág, a kettő között az egész Balkán, ellenőrzésük alá vonták a Vörös tengert, a Perzsa öblöt, övék volt Arábia.
osztrák békeszerződés
osztrák örökösödési háború
1740-48 közötti háború Poroszország, Bajorország, franciaország, Spanyolország, Szászország küzdött Ausztria ellen a Habsburg tartományok megszerzéséért.
Overlord hadművelet
1944. jún. 6-án kezdődött katonai hadművelet.
Ezzel nyílt meg az úgynevezett második front, amellyel a náci Németország két tűz közé szorult. Más néven normandiai partraszállásként is nevezik.
önkormányzati választások
Az 1994. évi LXII. Törvény-ben módosítják a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló 1990. évi LXIV. Törvényt.
Őrség
a Zala forrásvidékén, a Kerka völgyében fekvő történeti-néprajzi táj neve. Nevét az akkori határterület őr elemeitől kapta. A tájegység 18 községet foglal magában.
ősiség
A magyar feudális jogban a nemesi birtok családon belüli öröklése.
I. Lajos király 1351. évi dekrétuma iktatta törvénybe.
ősiség törvénye
Az elhunyt után maradt vagyont, földbirtokot a fiúutód, illetve a fiúsított laányutód örökölte.
Ennek hiányában a meghaltak után a közös nemzetségi ősnek más családbéli leszármazottai örököltek.
Őszirózsás forradalom
1918 okt. 25-31 között zajló polgári demokratikus forradalom Magyarországon.
Ai I. világháborút követő forradalmak egyike.
palóc népviselet
a Palócföldön belül számos viseleti csoport (pl. bujáki, hollókői, kazári, őrhalmi, rimóci) alakult ki a nők hajviselete, főkötőik színe, díszítése, szoknyájuk száma, hossza, az ingvállak hímzése, a kötény formája, a pruszlik (ujjas kabátféle), a mell és fejkendő anyaga megkötésének módja, a férfiak kalapja, ingük hímzése, a rojtos aljú gatya hossza, szélessége stb. alapján.
Palócföld
a néprajzi irodalom nyomán kialakult fiktív tájfogalom, amely Hont, Nógrád, Heves, Borsod, Gömör történeti megyék földjét jelöli a néprajzi irodalomban. Az e területen élő lakosság egységes palóc elnevezése tudományosan nem hiteles
páneurópai piknik
Az ötlet Mészáros Ferenc akkor debreceni – ma már soproni – lakos fejében fogant meg.
Habsburg Károllyal arról beszélgettek, hogy minden kedvező kilátás ellenére még háborítatlanul áll a Berlini Fal, valamint a vasfüggöny a „belnémet” határon és Csehszlovákia nyugati határán is. Mészáros úgy vélte, hogy a beszélgetést az ausztriai határon kellene folytatni tüzet rakva, szalonnát sütnének egy piknik keretében úgy, hogy a vendégek egy része Ausztriában, a másik része Magyarországon ül. Demonstrálni szerették volna a határ két oldalán levő állapotok különbségeit. Végül 1989. augusztus 19-én, 14.00 órakor kezdődött meg a már előre megszervezett páneuróapi piknik. Viszont előre nem tervezett módon NDK-beli menekültek özönlöttek családosan vagy akár egyesével is folyamatosan a határátkelőhöz, majd hazánkba léptek.
pannon törzsek
Elsősorban Pannónia területén az ókorban élt népcsoport.
Az illír nyelvcsaládba tartozó nyelvet beszéltek. A római hódítást követően mint önálló nép eltűnt.
Panzerfaust akció
1944. október 15-én a délelõtti órákban Skorzeny emberei tõrbe csalták és elfogták ifjabb Horthy Miklóst, akit azonnal ki is szállítottak az országból.
pápai bulla
pápák császárkoronázó joga
Párizsi békekonferencia
1947. febr. 10-én zajlott konferencia a szövetséges hatalmaknak Németország háborús szövetségeseivel.
Párizsi békeszerződés
1947-ben született békeszerződéseket hívunk párizsi békeszerződéseknek.
A II. világháborúban győztes hatalmak kötötték Magyarországgal, Bulgáriával, Finnországgal, Romániával és Olaszországgal. Magyarország határait az 1938-as állapotnak megfelelően jelölte ki. Érvénytelenítették a bécsi döntéseket. Magyarországnak jóvátételi kötelezettséget kellett vállalnia.
Párizsi Kommün
1871-ben a párizsi munkásosztály és kispolgárság forradalmi kormányának elnevezése.
Tagjai harmada munkás volt, többségük banquista, kisebbségük proudhonista. Rövid fennállása alatt számos rendeletet hozott. 1871 máj. után a polgári kormány győzelme után vezetőinek nagy részét kivégezték.
parthusok
Északkelet-iráni törzs, mely a Kaszpi-tenger térségéből származik.
I. e. 3. században fellázadtak a Szeleukidák ellen, ezután önálló államot alapítottak. Mezopotámiát, Iránt is meghódították. A Parthus birodalmat a Szászánidák támadása döntötte meg.
pasa
Magas rang és hivatal az Oszmán Birodalomban és Észak-Afrikában.
Először a XIII. században jelent meg szeldzsuk-török területeken. 1934-ben a Török Köztársaság eltörölte használatát.
passaui szerződés
1552-ben került sor a passaui szerződés megkötésére.
Az evangélikus rendek elérték, hogy vallási okból ne érhesse őket támadás, és hogy a teológiai vitákat tárgyalásokkal rendezzék a későbbiekben.
passzív ellenállás
A hatósági rendelkezések végre nem hajtása, a közélettől való visszavonulás.
Magyarországon a neoabszolutizmus elleni küzdelem fő formája volt.
pátriárka
Az emberiség, illetve a zsidóság ősatyja a Biblia szerint.
A zsidó nép elöljáróját is ezzel a névvel illették. A korai keresztény egyházban egyes tekintélyesebb református katolikus püspökök címe, illetve a görögkeleti és más keleti nemzeti egyházak legfőbb papi méltósága.
pengő
új pénznem, melyet 1927-ben vezettek be, a korábbi korona helyett.
periódusos rendszer
Mengyelejev készítette, a kémiai elemek rendszáma és tulajdonságai közötti összefüggésen alapuló táblázat.
Benne az elemek helyét és sorrendjét tulajdonképpen a rendszám határozza meg.
perszonálunió
Kapcsolat több állam között, melyeknek egy az uralkodója.
Ilyen volt I. Lajos uralkodása idején Magyarország és Lengyelország kapcsolata.
Pesti Napló
1850-1939 között létező politikai lap Magyarországon.
A kiegyezés után a Deák-párt vezető orgánuma.
Petőfi Sándor
1823-49 között élő költő.
Miután volt katona, vándorszínész 1846-tól a Pesti Divatlap segédszerkesztője. 1849-ben Bem seregében harcol. A segesvári ütközetben halt meg. Művei: Nemzeti dal, Az apostol, Az alföld, A Tisza, stb.
pisai zsinat
1409-es gyűlés, melyet a római katolikus egyház utólag nem hivatalosnak ítélt.
Célja az volt, hogy véget vessenek a nyugati egyházszakadásnak.
Placetum Regium
I. (Luxemburg) Zsigmond a pápai intézkedések érvényességét királyi jóváhagyáshoz köti (1404)
pogrom
A rendfenntartó hatóságok helyeslése vagy szemhunyása mellett a csõcselék támadása valamely valláshoz, rasszhoz vagy nemzeti kisebbséghez tartozó személyek és javaik ellen.
A kifejezést a XIX. század végén, a XX. század elején általában az Orosz Birodalomban a zsidók ellen indított támadásokra alkalmazták.
pontifex maximus
Az ókori Rómában a pontifexek előkelő főpapi testület tagjai.
A pontifex maximus a három, majd hattagú pontifexek testületének élén állt. Augastus óta a császár viselte a pontifex maximus címet, ezt később a pápák is felvették.
Porta
A török nagyvezír, később a miniszterelnök hivatalának európai elnevezése.
pozsareváci béke
Pozsarevácon létrejött, az 1716-18-as osztrák-török háborút lezáró béke.
III. Károly és III. Ahmed között jött létre. 25 évre szólt.
praetorianusok
Augustus korától a császárok testőrsége a Római Birodalomban.
prágai béke
1635-ben II. Ferdinánd és I. János György szász választó között létrejött béke.
A 30 éves háború svéd szakaszát zárta le. A békében leszögezték: Szászország a császár mellé áll a svédek ellen, a császár lemond arról, hogy a protestáns fejedelmek az elvett katolikus javakat visszaszolgáltassák.
Pragmatica Sanctio
a Habsburg-ház dinasztikus öröklését szabályozó törvények elnevezése, Magyarországon a rendek az 1722-1723-as országgyűlésen fogadták el, ezzel lehetőség nyílt rá, hogy III. Károly leánya, Máriai Terézia lépjen trónra
pravoszláv
Az ortodox görögkeleti egyház híveinek neve.
pravoszláv egyház
Az ortodox egyház orosz elnevezése.
Keresztény közösségek, melyek az 1054-es egyházszakadás nyomán váltak ki a római katolikus egyházból. A pravoszláv egyház élén a moszkvai pátriárka állt.
premontrei rend
Kanonokok katolikus szerzetesrendje, kik Szent Ágoston szabályai szerint éltek.
A középkori Európában elterjedt rend volt, kolostorainak száma elérte a 3000-et. A 12. században Magyarországon is megtelepedtek, de 1949-89 között a rendházak nem üzemelhettek.
presbiteriánus
A kálvini tanokat valló angol protestáns mozgalom a 16-17. században.
A puritánok, illetve az angol polgári forradalom parlamentjének mérsékeltebb szárnya. Az egyházközösségek presbitereinek zsinatait tartották legfelső szervüknek.
primogenitura
(latin, jel.: elsőszülöttség) az öröklési jogban a család vagyonát, jogait az apa halála után az elsőszülött fiú örökli (Magyarországon Kálmán király uralkodásától lett a trónbetöltési jog vezérlő elve)
procurator
Helyettes, megbízott, gondnok, aki valakinek jogügyleteit, főként azonban peres ügyeit — ennek felhatalmazása alapján — vezeti.
A római jogban csupán írásbelileg vagy küldönc útján kiküldött megbízott. Procuratores a római császárok magánvagyonának kezelői. Ezek kisebb provinciákban egyszersmind helytartókként szerepeltek.
proklamáció
Kiáltvány
proletárdiktatúra
Olyan politikai rendszer a marxista államelmélet felfogásában, melyben a többség diktatúrája érvényesül.
A burzsoázia hatalmának megdöntésével valósulhat meg proletárdiktatúra. Alapja és legfőbb elve a munkásosztály marxista-leninista pártjának vezetése, valmint a munkás-paraszt szövetség. Szovjet és népi demokrata formáját különböztették meg.