- 12 téma
Adria
a Földközi-tenger, az Appenini- és a Balkán-félsziget közé eső melléktenger, illetve annak partvidéke és annak közvetlen környezete. Jelentős kikötővárosok (Velence, Rijeka) és fürdőhelyek találhatók itt, mind az olasz, mind a horvát oldalon.
ahal-teke
a világ egyik legősibb kúltúrló fajtájának, a türkmén lónak mai leszármazottja. Nevét tenyésztőjéről, az AHAL-oázis környékén letelepedett türkmén „TEKE” törzsről és tenyészhelyéről, az Ahal-oázisról kapta. Régészeti kutatások szerint a lovat i.e. 4. évezred második felében háziasították Dél-Oroszország és talán a türkmén sztyeppék területén. Egyes feljegyzések már i.e. 2000-ben említik és ábrázolják az ilyen típusú lovakat Perzsiában.
akindzsik
kezdetben az akindzsik javarészt olyan, pásztorkodó életmódot folytató ruméliai törökök voltak, akik bizonyos adók alól mentesültek. Mindnyájan fizetség nélkül, csupán kedvezményeik fejében és persze a zsákmány reményében vettek részt a hadjáratokban, hogy a rablott holmikkal és foglyokkal űzött kereskedésből egészítsék ki jövedelmüket. A 15. század közepe után azonban mindinkább elenyészett az akindzsi életmód és státus nomád és önkéntes jellege. Az állam fokozatosan állandó lakóhelyhez kötötte, telkekre ültette és földművelésre kényszerítette őket, illetve soraikat egyre nagyobb arányban töltötte fel eredetileg "rája"(adóköteles alattvaló) katonákkal. Az akindzsikat ekkor már inkább katonaparasztoknak kell tekintenünk, akik békeidőben ökreikkel földet műveltek, és a tized, illetve néhány más adó alól felmentést kaptak.
Al-Duna
a Duna-folyó alsó folyását nevezik így, ami a Vaskaputól a Fekete-tengeri deltatorkolatig tartó szakaszt jelöli.
altáji Pazyryk
az ókorba élt lovas nomád népcsoport, akiket a szkítákkal hoznak rokonságba. Mindenesetre vallásuk, szokásaik és művészetük nagyon hasonlít egymáshoz.
Árpád-házi királyok
az első magyar királyi családból származó uralkodók. Az uralkodóház magát Attila, hun királytól származtatta, de folyamatos nemzedékrendje csak Álmostól vezethető le, akinek fia volt a 889-ben fejedelemmé választott Árpád, a dinasztia névadója. A házból összesen 6 fejedelem és 23 király származott, s mintegy 400 évig irányította és határozta meg a magyar nép és Magyarország sorsát. Az uralkodóház férfiága III. András halálával, 1301-ben halt ki.
árpádsávos címer
nyolc piros és fehér sávval ellátott címer, amit először az Árpádházi királyok használtak. Az első Árpád-házi király, aki címert használt III. Béla volt. Ami korábbi jelvényeket, kereszteket használtak esetleg pénzérméken, azok nem szerepeltek címerpajzsban, tehát nem címerek. III. Béla címere egy pajzsban lebegő kettőskereszt volt. Fia, Imre kezdte használni az ún. Árpád-sávos címert. II. András után (megh. 1235) a királyok a kettőskereszteset használták, a vágásos címer családi címer lett, azaz a származást volt hivatott mutatni. Így például az Anjouk is az Árpád-sávos címert egyesítették Franciaország címerével, mert a kettőskeresztes címert csak a király használta. Később több leszármazott is használta a vágásos címert, mint elemet összetett címerénél. A kettőskeresztes címert viszont csak a magyar uralkodók használták.
attila
a népvándorlás korának legtekintélyesebb barbár uralkodója, születési ideje nem ismert, halála 453-ban következett be. Hadjáratai során benyomult a Bizánci Császárságba, eljutott Galliáig, és Észak-Itáliába. Halála után az általa megalkotott hun birodalom, amelynek központja a Tisza-vidéken volt, felbomlott.
Augustin rendszerű pisztoly
az 1848/49-es szabadságharcban használt elöltöltős, gyutacsos lovassági karabély.
avarok
az i.sz. V-VIII. században Magyarország területén élt, altjai nyelvet beszélő, közép-ázsiai eredetű lovas, nomád nép, amely a történelem során kihalt.
bagaria bőr
olyan puha marhabőr, amelyet növényi anyagokkal cserzettek ki.
bajor örökösödési háború
az 1770es évek végén azonban Mária Terézia rokoni kapcsolatok révén igényt tartott az 1777-ben kihalt bajor választófejedelmi család örökségére. Amikor azonban az osztrák csapatok Bajorországba vonultak, a Habsburgok erősödésétől tartó II. Frigyes Csehországra támadt. Az 1778-ban kirobbant bajor örökösödési háborúnak azonban nem volt nagyobb csatája. Az idős porosz király nem mert kezdeményezni. A II. József parancsnoksága alatt álló osztrák seregnek végül sikerült kimanővereznie a poroszokat Csehországból.
Balkán
Dél-Európa keleti részén a földközi tengerbe nyúló félsziget neve. Legnagyobb része hegyes vidék. Előbb a rómaiak, majd később a bizánciak egyesítették, a mohácsi vész után hosszú időre török uralom alá került, ami csak a XIX. század utolsó negyedében szűnt meg. A földrajzi fogalmat sokszor negatív felhanggal a rendezetlenség állapotára használják (balkáni állapotok).
bán
a történelmi Magyarország déli tartományainak kormányzóját nevezték így a XII-XVI. században. Az 1867-es kiegyezés után az autonóm horvát-szlavón-dalmát kormány feje, horvát bán.
bandérium
eredetileg a főuraknak, vármegyéknek stb., saját, katonai, főleg lovas csapata. Később inkább az ünnepélyes alkalmakkor felvonuló magyaros díszöltözetű lovas csapatokra használták a kifejezést.
Barcó Vince
bécsi Arsenal
az osztrák fővárosban található Hadtörténeti Múzeumot nevezik Arsenalnak.
bekecs
derékba szabott, bélelt rövid (prémes) télikabát, ködmön. Bekes Gáspár XVI. századi hadvezér nevéből származó főnevünk.
besenyők
török eredetű nép. Eredetileg a Kaszpi-tenger partján éltek, ahonnan a IX. században a kazárok és más török törzsek elűzték őket. Ezután a Dnyeper és a Duna torkolata közti sztyeppeken telepedtek le, innen a kunok elől menekülve az első Árpád-házi királyok idején kisebb csoportokban Magyarországon telepedtek le, majd fokozatosan beolvadtak a magyararságba.
bésliák
a török önkéntes, irreguláris lovasság egy fajtája. Lényegében könnyűlovasok, akik huszáros harcmodorban csatáztak, Gárdonyi az Egri Csillagokban említi őket.
Bethlen József
gróf (1795-1868): a szabadságharcban, mint honvédtiszt vett részt, ami miatt Világos után kényszersorozták. 1861-ben Versec országgyűlési követe.
bocskai sapka
a magyar honvédség sapkája. Könnyű, elöl ellenzővel ellátott sapka, amely a fejtetőn előre, a homlok felé kissé kicsúcsosodik. Ide a csúcsra tűzik ki a csapatjelvényt. Az eredeti Bocskai sapka szürke és bordó színű volt, később csukaszürke, majd khaki színű lett.
Bocskai vezette szabadságharc
Bocskai István erdélyi magyar fejedelem Bethlen Gábor ösztönzésére 1604-ben Habsburg-ellenes függetlenségi harcot indított Erdély lepusztítása és a vallási türelem megóvása végett. 1605-ben Magyarország és Erdély fejedelmévé választották. 1606-ban a bécsi béke megkötésével I. Rudolf császárt az alkotmány és a protestánsok vallásszabadságának elismerésére kényszerítette.
Bocskai-kalpag
a kalpag a fejrészből, a homlokdíszből, a sapkarózsából, a sastollból, a fehér kócsagforgóból és a Bocskai-díszből állt. A sapkához karima és tucsak tartozott. Ez utóbbi alatt a sapka fejet fedő részét értették. A tucsak fegyvernemi színekben pompázott, a kalpag homlokrészét államcímer, nemzeti színű sapkarózsa és sastoll (tábornokok részére kócsagforgó) díszítette, a sapkarózsa egyben a sastoll (kócsagforgó) hüvelyéül is szolgált. A fekete kamgarnszövetből készült karima bal oldalát Bocskai-dísz ékesítette (fegyvernemi alátétszínnel és arany zsinórpárokkal).
brokát
többnyire arany- és ezüstszálakkal gazdagon átszőtt mintás selyemszövet. Világi és egyházi ruhák készítésén kívül bútorok kárpitozására használták.
bujdosók
a Rákóczi-szabadságharc leverése után szökésben lévő kurucokat nevezték bujdosóknak.
chevaux-legers
francia kifejezés, jelentése: könnyűlovas (magyarítva savlizsároknak is nevezték a könnyűlovasokat)
csákányfokos
lemezvértek áttörésére kifejlesztett régi magyar fegyver. A kurucok, később a huszárok fejük felett forgatva rontottak rá az ellenségre, annak páncélzatát áttörve.
csákó
magas tetejű, ellenzős katonai fejfedő.
csákó zsinór
a csákón található körbetekert zsinór, ami rendfokozatot volt hivatott mutatni.
csákórózsa
a csákó elejére tűzött címer, jelkép.
császári sas
a Habsburgok címerében található kétfejű sast nevezték így.
Dagobert Wurmser
gróf, osztrák hadvezér, szül. 1724., megh. 1797. Eleinte a francia hadseregben szolgált, majd átlépett az osztrákba és csakhamar altábornagy lett. Többször megverte a franciákat, de 1796. az itáliai harctéren visszaszorították Mantovába, ahol hősiesen védte magát, mígnem az éhínség megadásra kényszerítette. Magyarország katonai parancsnokának nevezték ki, de állása elfoglalása előtt meghalt.
delik
a törökök oldalán harcoló katonák, akik csak háborúba álltak be a seregbe, egyébként rablásból, útonállásból tartották fenn magukat.
delisaru
valamekkora szárral rendelkező saru, ami rövidnek tekinthető a teljesszárú lábbelikhez képest. A régi időben olyan lábbeli lehetett ez, amely hasonlított a mai magas szárú cipőhöz.
dél-szláv
valamely déli szláv nyelvet (horvát, szerb, albán, bolgár, stb.) beszélő szláv nép. A Balkán-félszigeten élő szláv népekre használatos kifejezés.
Délvidék
az 1920 előtti, történelmi Magyarország legdélibb területeit nevezték így. 1914-ben Krassó-Szörény, Torontál, Pozsega, Verőcze, Temes, Hunyad vármegyék területeit, illetve a mai Vajdaságot értették a Délvidék elnevezés alatt.
distriktus
katonai körzetet jelent. Az abszolutizmus korában Magyarországot öt katonai körzetre, azaz distriktusra osztották.
dolmány
testhez simuló, csípőig érő zsinóros zubbony.
dragonyos harcmodor
a lényege az, hogy a lóra szállt gyalogság a csatatér közelében leszállt a lóról és gyalogosan ment az ütközetbe. Előnye, hogy így nagyon mozgékonnyá tette a gyalogságot. A lovaik gyengébb felépítésűek voltak, mivel csak szállításra használták őket. A harcba lőfegyverekkel, karddal vagy szablyával vetek részt. Zárt tömegben ritkán támadtak, inkább felderítő és utóvéd harcokban vettek részt. Mária Terézia korában váltak teljesértékű lovas katonákká.
dragonyosezred
dragonyosokból szervezett katonai egység. Végleges szervezett formája a XVII. század alakult ki, amikor II. Frigyes porosz király jobb minőségű lovakkal és fegyverzettel látta el a dragonyosokat.
Dusán István
1331-ban foglalta el Szerbia trónját. Legfontosabb céljának azt tekintette, hogy országa a Balkán vezetõ államá váljon, mivel a Bizánci Birodalom a belsõ gyengeségek, és az állandó polgárháborúk következtében erõteljesen meggyengült. A szerb uralkodó befogadta országába a bizánci menekültekek, akik görög mintára szervezték az államigazgatást. Törvénykönyve a középkori szerb történelem egyik alapvetõ forrása. Az ország területét is jelentõsen nõvelte, elfoglalta Albániát és Macedóniát, és megverte a bolgárokat is. Hatalma az Égei-tengerig ért. Többször csatározott I. Lajos királlyal, aki döntõ vereséget nem tudott reá mérni. Hatalmi ambícióit jól jellemezte, hogy 1346-ban felvette a szerbek és rómaiak cárja címet is. Tervbe vette Bizánc elfoglalását is, de a hadjárat elõkészítése során elhunyt. Halála után országában polgárháború ütötte fel a fejét, és az egykori Nagy-Szerbia maradványa már nem volt képes ellenállni az Oszmán Birodalom hódító törekvéseinek.
Dzsingisz kán
mongol nagykán (1155 vagy 1167-1227). 1206-ban, a mongol törzsek általános gyűlésén kiáltották ki Mongólia valamennyi nomád törzsének uralkodójává. 1211-1216 között meghódította Észak-Kínát, 1219-ben Mandzsúriát, majd egész Közép-Ázsiát és fokozatosan szinte egész Ázsiát. Birodalma a Csendes-óceántól a Fekete-tengerig terjedt.
ebresi erdő
a Délvidéken, Temesben található erdő, ahol a „hunzarok” garázdálkodtak. 1378-ban I. Lajos király utasítást adott a temesi bánnak, hogy fékezze meg őket. Ez az elnevezés a huszár szó egyik korai alakja.
elöltöltős puska
a XVI. század végétől használatos lőfegyver, aminek alakja a mai puskákéval gyakorlatilag azonos. A fegyvert a csövön keresztül elöl lehetett megtölteni. Először a lőport, majd a golyót és végül a fojtást nyomták bele a csőbe egy fémpálcával. Az elsütő szerkezetet, a ravaszt újjal húzták meg. Pontosan csak nagyon közelre lehetett használni.
Erdély
történelmi államalakulat, önálló fejedelemség, az egykori Magyarország része, ma Romániához tartozik. A Kárpát-medence keleti részén található, területe 48 ezer négyzetkilométer. A Keleti- és a Déli-Kárpátok vonulata határolja, nagy kiterjedésű szigetszerű hegységekre és medencékre tagolódik. Délről az Erdélyi-havasok zárja le, nyugaton a síksági perem választja el a magyar Alföldtől.
erdélyi hadjárat
Bem tábornok vezetésével 1849 márciusára a magyar honvédség nehéz téli harcokban egész Erdélyből kiverte az osztrák és az első ízben beavatkozó orosz seregeket. Bem apó 1849. január 13-án vonult be Marosvásárhelyre, márciusra kitakarította Erdélyt.
Ernő Ágost
Hannover királya. A II. Hannover-huszárezred ezredtulajdonosa. Az ezredet 1742-ben alapították. Tulajdonosa 1847-töl Ernő Ágost Hannover királya (ezért a Hannover huszárok elnevezés), parancsnoka 1845-től Kiss Ernő ezredes, a későbbi aradi vértanú tábornok. Az erdélyi kiegészítésű ezred 1848 tavaszán Magyarországon állomásozott, s döntő szerepet játszott a Délvidék megtartásában.
Estei Ferdinánd főherceg
Galícia katonai és polgári kormányzója. Őt küldték Erdélybe teljhatalmú királyi biztosnak 1834-ben.
észak-erdélyi bevonulás
Bem tábornok vezetésével 1849 márciusára a magyar honvédség nehéz téli harcokban egész Erdélyből kiverte az osztrák és az első ízben beavatkozó orosz seregeket. Bem apó 1849. január 13-án vonult be Marosvásárhelyre, márciusra kitakarította Erdélyt.
ezredtulajdonos
protokolláris cím, az ezred jelképes első embere. Minden esetben valamilyen magas rangú főnemes, vagy maga az uralkodó volt a cím tulajdonosa.
farmatring
a lószerszám része. A nyeregnek a ló farkára hurkolódó, kipárnázott szíja.
Ferdinánd bolgár cár
Ágost táborszernagynak és Lajos Fülöp leányának fia, a családban az ötödik gyerek volt. Az egyik bátyja honvéd tábornok, a másik brazil tengernagy volt (a brazil császárok is a Koburg dinasztiából kerültek ki). Huszártisztként Ferdinánd hosszú szabadságokat vett ki ezredétől, sokat utazott, többek között Bulgáriában is, tehát nem igaz, hogy számára ismeretlen ország fejedelme lett. 1881-ben részt vett III. Sándor orosz cár megkoronázásán. Hobbija egyébként a botanika volt, murányi várában nagy botanikus kertet épített ki, de pravoszláv kápolnát is emeltetett, bár maga megmaradt katolikusnak, ezért ilyen templomot is építtetett Murányban. Megválasztására 1887-ben került sor. Bulgária csak 1908-ban kiáltotta függetlenségét, akkor vette fel Ferdinánd a cár címet, mert ez volt a középkori bolgár uralkodók címe a X. század óta, de ugyanakkor bejelentették, hogy egyéb nyelveken a király címnek felel meg, a magyar sajtóban és a szakirodalomban ezért nevezték őt és fiát hol cárnak, hol királynak. 1918-ban lemond a trónról.
Ferdinánd főherceg
(Graz, 1863. dec. 18. - Szarajevo, 1914. jún. 28.): osztrák-estei főherceg, osztrák és magyar trónörökös. Károly Lajos főherceg, Ferenc József testvére és Mária Annunciata nápolyi kir. hercegnő legidősebb fia. 1896-ban Rudolf trónörökös halála után lett a Monarchia trónörököse. Ambiciózus, hatalomra törő politikus volt, nagy céltudatossággal munkálkodott a Monarchia ügyeire való befolyása állandó növelésén. Főleg a hadseregre gyakorolt közvetlen és közvetett befolyása volt jelentős. A Monarchia dualista rendszerének felszámolására, centralizált birodalom létrehozására törekedett. A dualizmust védelmező magyar uralkodó körök ellen demagóg módszerekkel igyekezett kijátszani a nemzetiségi törekvéseket és az általános választójog jelszavát. Külpolitikai téren szélsőségesen agresszív, militarista politikát képviselt. 1914. jún. 28-án Szarajevóban, ahol egy hadgyakorlat alkalmával tartózkodott, Gavrilo Princip szerb diák, egy szerbiai nacionalista titkos szervezet tagja, feleségével együtt meggyilkolta. A gyilkosság okozta külpolitikai fejlemények az I. világháború közvetlen kiváltó okává váltak.
Ferdinánd, Szász-Coburg és Gotha hercege
Ferenc József
(1830-1916) osztrák császár és magyar király. Császárként 1848-ban lépett a trónra, és mindjárt uralkodása kezdetén a magyar szabadságharc leverésének nehéz feladatával kellett szembesülnie. Kezdeti politikáját merev, abszolutista államirányítás jellemezte, melyhez a német nyelvű területek feletti irányítás megszerzésének szándéka társult. Az 1859-ben Solferinónál elszenvedett vereség után mérséklődni kezedett az abszolutista irányítás, az 1866-ban Poroszországtól elszenvedett vereség következtében le kellett mondania nagy álmáról, a németség feletti vezetõ szereprõl. Az 1867-es kiegyezés nyomán dualista államszerkezetûvé vált a Monarchia. Ebben az évben magyar királlyá is koronázták. A késõbbiek során mereven elzárkózott a további engedmények adásától mind a magyarok, mind más népek részére, és külpolitikájában a Balkán felé fordult. Mivel hódítási törekvései ellentétesek voltak Oroszország érdekeivel, elõbb Németországgal szövetkezett (1879), majd csatlakozott Olaszország is (1882). Ezen hatalmi törekvések és érdekellentétek vezettek fokozatosan a világháború kitöréséhez, melynek indoka a trónörökös, Ferenc Ferdinánd meggyilkolása volt. Halála után unokaöccsének fia, Károly került a trónra.
feszítőzabla
célszerűen kialakított zabla, ami a kemény szájú lovak fékezésére, esetleg idomítására szolgál. A huszárok széleskörben használták, mert kezesebbé, gyorsabban irányíthatóvá teszi a lovakat.
fokéles szablya
hajlított pengéjű, egyélű vágófegyver, a keleti népek ősi fegyverfajtája. A honfoglaló magyarok még Ázsiából hozták magukkal a keskeny pengéjű, lehajló szárú, keresztvassal ellátott szablyafajtát. Szent István korában a nyugati mintájú egyenes, kétélű kard kiszorította, azonban a XV. század folyamán a török háborúk alatt ismét nemzeti fegyverré vált. A XVI. század elején kifejlődött a tisztán magyarnak mondható típus. Széles, fokéles pengével, egyenes, megnyúlt keresztvas-szárakkal. A szablya egész Európában elterjedt.
fokos
a fokost már a bronzkor végén is használták. Olyan fegyver ez, amely fejsze, csákány- vagy baltaalakú, nyele hosszú. A magyar népviselet kiegészítő része, a pusztai nép fegyvere. A fejszék között találunk fokos-csákányt, fokos baltát, madárcsőrű fokost. A XVII. században változata a topor, gyöngyházzal és elefántcsonttal díszített nyelű fegyver volt, amelynek nyelébe lőfegyvert is építettek.
főúri bandériumok
valamilyen főúr által toborzott és fenntartott katonai csapatok voltak, később ezekből alakultak ki a huszárezredek, melyek élén az ezredtulajdonos (általában valamilyen főúr) állt.
francia háborúk
a francia háborúk 1792 tavaszán kezdődtek. A magyar országgyűlés sok ezer újoncot, lovat ajánlott fel, ám a véres hadszíntereken gyorsan fogyott a magyar élet. 1796 őszére Ausztria katonai és politikai helyzete válságosra fordult. Ferenc király a veszély pillanatában a magyar rendeknek arra a kiállására emlékezett, amikor Mária Teréziának életüket és vérüket felajánlva megmentették a Habsburg Birodalmat. A harcok csaknem negyedszázadig tartottak, szinte észrevétlenül mentek át a napóleoni háborúkba.
franciakova
a francia Alpokban található kovás mészkőből gyártott anyag, amelyet pisztolyok és puskák elsütéséhez használtak.
franciakovás rendszerű lőfegyver
az 1848/49-es szabadságharcban általában ezeket az akkor már kissé elavultnak számító lőfegyvereket használták. Gyújtószerkezete gyakran elromlott.
fringia
finom acélból készült kard. (Török-délszláv) "európai módra", azaz finoman elkészített; a szablya általánosan használt elnevezése Magyarországon a XVI-XVII. században. Onnan ered, hogy az Európába szánt török szablyapengékre a fringia szót vésték. Később a nyugaton készült pengékre is ezt vésték rá.
füredi típusú nyereg
XVIII. század elejéig használt lófelszerelés. Ez a nyeregfajta a honfoglalás korától szinte változatlanul őrizte jellegzetességeit: nyeregdeszkái nagyok voltak, kápái pedig alacsonyak. A nyeregdeszkák azért voltak nagyok, hogy a lovas súlya a ló hátának minél nagyobb felületén osztódjék el. A nyeregre ülésbőrt tettek, vagy szíjakból hálószerű felületet fontak.
generális
hadseregnél régen így nevezték a tábornokot. De ez a megszólítása a férfi szerzetesrendek tartományi főnökeinek is.
Geramb Lipót altábornagy
Görgey Artúr
1818. január 30-án a Szepes megyei Toporcon született az a magyar kémikus, aki a szabadságharc hadvezéreként szerzett magának hírnevet. Az ifjú Görgey tanár szeretett volna lenni, de édesapja katonatiszti pályára kényszerítette. Tulinban végezte az utászakadémiát. Apja halála után az egyhangú tiszti szolgálatból 1844-ben kilépett s régi vágyát követve Prágában Redtenbacher professzor tanítványa lett. Hamar önálló tudományos munkát is végzett, megoldotta a zsírsav homológok elválasztását (sóik alkoholban való különbözõ oldékonysága révén). A kókuszdió olajának zsírsavairól írott dolgozata 1848-ban két előkelõ folyóiratban is megjelent. Magyarországon akart kémikusi képzettségének megfelelõ beosztást kapni. Megpályázta az átmenetileg megüresedett műegyetemi kémiai tanszéket. Professzori kinevezés helyett azonban az ismert hadvezéri karrier várt rá. A szabadságharc szörnyű bukása után még csaknem 70 évig figyelemmel kísérte a kémia fejlõdését, de nem válhatott újra e tudomány aktív mûvelõjévé. Az elsõ világháború közepén, 1916-ban halt meg.
Gusari
délszláv könnyűlovas katonák, útonállók, fosztogatók. A török terjeszkedés elől egyre északabbra húzódtak. A szerb gusar szóból alakult a magyar huszár szó.
Habsburg Birodalom
a Habsburgok által irányított történelmi államalakulat, amely 1867-ban Osztrák-Magyar Monarchiává alakult és 1918-ban megszűnt létezni.
Habsburg-ház
a Habsburg-család (1745-től Habsburg-Lotharingiai család) Európa egyik legjelentősebb uralkodói családja, amely német királyok, német-római császárok, cseh, magyar, spanyol és portugál királyok sorát adta. A család tagjai emellett különböző időszakokban számtalan itáliai és németországi hercegség, választófejedelemség stb. urai voltak. A család eredete a 10. századig nyúlik vissza. Az első név szerint ismert ős Guntram volt, bár ő még nem viselte a Habsburg nevet ( 973-ban halt meg). A Habsburg név a 11. században ragadt az alemann eredetű családra, amikor II. Ottó (megh. 1111) a mai Svájc területén, Aargau kantonban, az Aare és a Reuss folyók egybefolyásánál fekvő Habichtsburg grófja lett. Más forrás szerint Habichtsburgot Guntram unkája, Werner építtette, aki egyébként 1002-től már strassburgi püspök volt. A vár neve magyarul Héjavárat jelent, és innen ered az ismert Habsburg családi címer is. Birtokaik kezdetben főleg a sváb hercegségben terültek el, amit később elzászi területekkel egészítettek ki (egyes források szerint ezzel ellentétben az elzászi birtokok jelentették a kezdeti törzsterületet.) Később a svájci területekről elüldözték őket a svájciak, és ezzel nagyjából egyidejűleg a magyarok és csehek közötti ellentéteket kihasználva megszerezték maguknak első kelet-ausztriai birtokaikat.
hadírnok
háborús időkben a hadsereg írnoka.
Haditanács
1556-ban alakult a katonai-védelmi feladatok birodalmi (Habsburg) szintű irányítására. Tagjai tapasztalt császári tábornokok voltak. Feladatai közé tartozott a magyar végvárrendszer felügyelete is.
hadnagyság
kisebb katonai körzet
hadtörténeti átalakulás
hajdú
XVI-XVII. századi magyar katonatípus. Eredetileg a török elől elmenekült délszláv népek elnevezése. A török hódítás kiszélesedésével egyre több magyar került közéjük. Jelentős részük a hódítás miatt birtokát vesztett nemes, akik katonának álltak, többek között szabad hajdúnak. Sokuk a marhahajtók, pásztorok közül került ki.
hajtóka
az egyenruhákon az ujjak legalsó részei és a gallér, amelyek másszinűek mint maga az egyenruha. Az osztrák-magyar hadseregnél az ezredek és fegyvernemek egymástól való megkülönböztetésére szolgált.
hárítóvas
a kardok, szablyák, szuronyok, bajonettek markolata felett található fémperem, ami a katona kezét védte az ellenséges fegyvertől.
harmincéves háború
a cseh rendek 1618-as Habsburg-ellenes felkelésével kezdődő háború, amely egész Európát lángokba borította. A harmincéves háború több szakaszra osztható (cseh, dán, svéd, francia), attól függően, hogy melyik ország vezette a Habsburgok elleni (protestáns) erőket. 1648. október 24. a vesztfáliai békével, melyet III. Ferdinánd német-római császár és a birodalmi rendek Svédországgal és Franciaországgal kötnek meg, véget ér a harmincéves háború. A béke Franciaországnak Közép-Európában, Svédországnak pedig Észak-Európában biztosít nagyhatalmi helyzetet.
határőr generalátus
a határ védelmét ellátó huszárezeredek főparancsnoksága. Nagy kiterjedésű katonai körzet.
hátultöltős puska
a kézifegyverek fejlődésével az elöltöltős puskákat váltotta fel, mint nevéből adódik a töltényt a cső végébe kellett behelyezni. A hátultöltős Dreyse-puska még a gyengébben kiképzett tartalékosoknál is 5-6 lövés/perc tűzgyorsaságot biztosított, amely gyakorlott lövészeknél percenként 7-8 lövésre is fokozható volt. Találati pontossága 300 lépésről 65%, míg maximális lőtávolsága 700 m-ig terjedt.
Henrik, Reuss-Köstritz hercege
hétéves háború
Mária Terézia háborúja a Poroszország ellen 1756 és 1763 között. Franciaország és Nagy-Britannia közötti hadiállapottal kezdődött 1754-ben Észak-Amerikában, amely két év múlva Európa-szerte általános konfliktust robbantott ki. Ennek során (Habsburg) Mária Terézia német-római császárné és magyar királynő francia, orosz, svéd és lengyel szövetségben viselt hadat a Nagy-Britanniával és Portugáliával szövetséges II. (Nagy) Frigyes porosz király ellen. A háború váltakozó sikerekkel folyt, de a konfliktust 1763-ban lezáró hubertusburgi békében a Habsburg Birodalomnak bizonyos ígéretek fejében végleg le kellett mondania a Poroszországnak már korábban átadott Sziléziáról.
hópénzesek
havi fizetésű zsoldban álló katonák.
hunok
elõszõr a Kaszpi-tengertõl délnyugatra tűntek fel. Innen terjeszkedtek ki távoli országokba. Nyugaton szittyáknak nevezték õket. Kelet felé lovagoltak addig míg el nem érték a kínai falat. Újabb keletű orosz ásatások a hunoknak meglepõen magas szintű kultúrájára derítettek fényt. A időszámítás elötti hetedik és ötödik században az Altáji hegységben éltek és ott temették el halottaikat. Úgy látszik a kínaiaknak ellenségeskedése kényszerítette a hunokat, hogy a Kaszpi-tenger partjain elterülõ régi hazájukba vonuljanak vissza. Innen lovagoltak a Duna felé és alapították meg Attila alatt azt a birodalmat, amely Róma hatalmát fenyegette.
hunzar
a huszár szó egyik korai alakja, első ismert említése 1378-ban történt, amikor I. Lajos király utasította a temesi bánt, hogy fékezze meg az ebresi erdőben garázdálkodó hunzar néven nevezett szolgálónépet.
Hunyadi János kormányzó
(1407 körül - Zimony, 1456. augusztus 11.): kormányzó, hadvezér. Vajk havaselvi bojár ésMorzsinay Erzsébet elsőszülött fia volt. Horogszegi Szilágyi Erzsébettel kötött házasságából két fia, László és Mátyás született. Katonai pályafutását apródként kezdte, majd Stefan Lazarević szerb despota szolgálatában állt. 1430. Zsigmond király szolgálatába lép, idővel a királyi tanácsban is helyet kapott. A királyt elkíséri Rómába, Bázelbe, majd Csehországba. Zsigmond haláláig kora legjobb zsoldosvezéreinél tanult, megismerte az akkor legkorszerűbb itáliai és huszita harcmodort, és bőséges tapasztalatokat szerzett a törökök ilyenirányú szokásairól is. 1439-től szörényi bán, 1441-től erdélyi vajda és temesi bán. A török ellenes harcokban emelkedik ki mint kiváló hadvezér. Célja az aktív védekezés kialakítása: nem csupán megvédeni az országot a török ellen, de ki is verni azt Európából. A nándorfehérvári diadal után 1456-ban pestisben meghal.
Huszár "készület"
huszár főzászló
a huszárezred zászlaja, amely alatt harcba indultak. Minden ezrednek más-más zászlója volt.
huszárezred
általában több (5-6) 100 fős kampániákból megalkotott katonai egység, melynek saját zászlója, és ezredtulajdonosa volt. Az ezredek közti megkülönböztethetőséget az egyenruha, sapka színével oldották meg.
huszárgenerális
a huszárság tábornoka.
huszárkarabély
a huszárság által használt rövid csövű, elöltöltős lőfegyver.
huszártorna
vértes (páncélos) lovagok tornaviadalának szokása már a 12. században meghonosodott Magyarországon, sőt a magyar lovagok is résztvettek a német- és franciaországi tornákon. A nehéz vértezetben vívott viadal mellett a 16. század elején mindjobban elterjedt a királyi udvarban a huszártorna. Lassanként ez váltotta fel az eltűnő lovagi tornákat. Külföldi elterjedése I. Ferdinánd király fiának, Tiroli Ferdinánd főhercegnek volt köszönhető, aki lelkesedett a huszáros fegyverzetért. Prágai, pilseni és insbrucki udvarában számos huszártornát rendezett, melyen személyesen is résztvett. A huszártorna igazi formája a kopjatörés volt, puhafa vagy üreges lándzsanyelekkel; ennek szigorú szabályai voltak. Bírák és igazlátók ellenőrizték betartásukat. A tompa fejű, és könnyű lándzsák erős rohamban renszerint az ellenfél pajzsán törtek el. Főleg az ellenfelük testét igyekeztek eltalálni, hogy kivessék a nyeregből.
huszártrombita
parancsközlő rézfúvós hangszer, kezdetekben a huszárezredek kompániákra tagozódott egységeinél, melynek parancsnoka a százados volt; az ő parancsait közvetítette a trombitás. Az ezrednél 1767-ig ezt a szerepet az üstdob látta el, ezt követően minden ezred egy törzstrombitást kapott, őrmesteri rendfokozattal. A parancsközlő hangszer - a zászlóhoz hasonlóan – a huszárok féltve őrzött büszkeségei közé tartozott, elvesztésük nemcsak nagy szégyent hozott a csapatra, hanem azt is jelentette, hogy az ezred hangszer nélkül marad, a zászlóhoz hasonlóan nem volt szabad pótolni, hacsak nem zsákmányoltak a helyébe másikat. A trombitás megbecsült tagja volt az ezrednek, kivételes előjogokkal, aki nem a többi huszár zsinóros ruháját hordta,hanem németes kalapot és kabátot,, szablya helyett egyenes pallost. Azért különbözött a többiektől, hogy amikor roham után gyülekezőt fújtak, a szétszóródott legénység az ő feltűnő és eltérő alakja köré csoportosulhasson.
hűbéri juss
középkori polgári intézmény, illetve országos rendszer, mely szerint az ingatlanok (hűbér-földnek) valódi főtulajdonosa a fejedelem, vagy más adományozó volt, az ezen földet birtokukban tartó hűbéresek pedig annak csak haszonvevői (hűbéri juss) voltak. Ebből a középkori szóból feodom s utóbb feudum, amely ős-germán eredetre vall, keletkezett a feudalitás, a hűbériség.
I. Ferdinánd
II. Ulászló lányának menyasszonyi hozományaként lett Magyarország uralkodója (1526-1564 között), 61 évesen hunyt el, a trónon fia, Miksa követte. Uralkodása alatt folyamatosan megosztott volt az ország, a hatalomért kezdetben Szapolyai (Zápolya) Jánossal, majd fiával, Zsigmonddal vívott kemény csatákat, miközben az országot a török is dúlta. Szintén az ő regnálása alatt terjedt el az országban a reformáció.
I. Ferenc József
V. Ferdinánd trónról való lemondatása után a Habsburg-család döntése értelmében nem a jogos utód, Ferenc Károly főherceg, hanem 18 éves fia, Ferenc Józswef lett Magyarország és a Habsburg birodalom (illetve 1867-től a kiegyezés következtében az Osztrák-Magyar Monarchia) uralkodója 1848-1916 között. 1854-ben vette feleségül a bajor Erzsébetet, uralkodása idején tört ki az első világháború, amelynek szomorú végét már nem érhette meg.
I. Lajos király
Anjou Károly Róbert fia ként került 17 évesen a magyar trónra, dicsőséges uralkodása (1342-1382) miatt ’Nagy’ Lajosnak is hívták: uralkodás idején volt legnagyobb az ország, melynek partjait három (Adriai-, Balti-, Fekete) tenger mosta. 1370-ben egy szerződés értelmében a lengyel király, Kázmér halála után a lengyel trón is Lajos fejére szállt. Ő helyeztette át Visegrádról Budára a királyi udvart, az ország székhelyét. Nagyszombaton hunyt el, Székesfehérváron temették el.
I. Miklós orosz cár
Nyikolaj Pavlovics, a Romanov dinasztia uralkodója az 1848-as magyar forradalom és szabadságharc idején, az osztrákok őt kérték fel a felkelés leverésében történő közreműködésre, aminek eleget is tett. 1825-1855 között uralkodott.
igazlátók
a huszártornák (lovagi tornák) idején (a XII. századtól) a viadalok (kopjatörések) alkalmával a bírák mellett a szigorú szabályok betartását ellenőriző személyek
II. Ferenc
Habsburg uralkodó, II. Lipót váratlan halálát követően e néven magyar király 1792-1835. között, a német-római birodalom utolsó császára 1792-1806. között, I. Ferenc néven. 1804-ben felveszi az "Ausztria örökletes császára" címet. A Habsburg Birodalomra ettől kezdve használják hivatalosan is az Ausztria elnevezést.
II. József
meglett férfiként, mint Mária Terézia fia került negyven évesen a magyar trónra, 1780-1790 között uralkodott. Császárnak hívták, mert sohasem koronáztatta meg magát magyar királynak, ebből adódó másik elnevezése: a „Kalapos király”. Uralkodása alatt több mint 5000 rendeletet hozott, ám ezek nagy részét halálos ágyán visszavonta. Jelentős reformjai közé tartozott a vallásszabadság írásba foglalása a türelmi rendelet által, az első népszámlálás, a német nyelv hivatalossá tétele a hivatali ügyintézésben, közoktatásban, közigazgatási reformok bevezetése, és számos szerzetesrend felszámolása is.
II. Lajos
1506-ban született mint II. Ulászló koraszülött gyermeke. 1508-tól magyar, 1509-től cseh király. Ténylegesen 1516-tól regnált hazánkban az utolsó Jagellló uralkodó, 1521-ben lett nagykorú. Ez idő alatt az ország vagyonát a hűtlen alattvalók és ügyeskedők tönkretették, a fiatal király végül az országot megtámadó török seregek ellen Mohácsnál megvívott végzetes ütközetben halálát lelte, a megáradt Csele patakba fulladt menekülés közben. Székesfehérváron temették el.
II. Lipót
Mária Terézia harmadik gyermekeként II. József halálát követően 1790-1792 között uralkodott a Habsburg király. A felvilágosult abszolutizmus híve volt. József testvérével nem jöttek ki jól, komoly nézeteltérés volt köztük, 1785-ben beszéltek utoljára. Bár egyházi reformjai Józsefénél is radikálisabbak voltak, uralkodói stílusát tekintve mégis inkább anyja eszközeit alkalmazta.
II. Ulászló
Kázmér lengyel király és Albert magyar király lányának gyermeke, akit Mátyás halála után a magyar rendek gyengekezűsége miatt választottak magyar uralkodónak Corvin János, Miksa (Frigyes császár fia) és Albert lengyel herceg ellenében. Beatrix és Szapolyai János, később Bakócz Tamás egyengették útját hazánkban. Gyakorlatilag nem is Ő irányította Magyarországot valójában, halálával zűrzavart és az ország meggyengülését hagyta hátra utódjának.
II. Vilmos
német császár, 1888-1918. között uralkodott, ez alatt zajlott az első világháború. A központi hatalmak veresége miatt a fizetendő hadisarcok gazdasági és társadalmi csődöt okoznak a vesztes országokban, így Németországban is, ami felkelésekhez vezet. Ennek következtében a berlini felkelés során is győz a polgári forradalom, a császár lemond a trónról és 1918. november 10-én Hollandiába emigrál.
III. Frigyes Vilmos
porosz uralkodó 1797-1840 között uralkodott. Napóleon egyik riválisa, éveken át háborúzott a két uralkodó. A Szent Szövetség aláírója 1817-ben az orosz és az osztrák uralkodóval: az egyezmény célja a status quo fenntartása. Ez adott később (1849) jogalapot az orosz cárnak a magyar szabadságharcba történő beavatkozásra az osztrákok oldalán.
III. Károly
az utolsó spanyol Habsburg, II. Károly gyermeke, német-római császár 1711-1740 között volt Magyarország uralkodója, miután bátyja, I. József császár hirtelen meghalt. 1714-ben lemondott Spanyolországról, viszont a Németalföldet, Nápolyt, Milánót és Szardíniát örökölte. A Pragmatica Sanctio-t 1722-ben fogadtatta el Magyarországgal, ez biztosította a családi örökség megőrzését. Újjászervezte a kancelláriát, a királyi táblát és a hétszemélyes törvényszéket, Horvátországban báni táblát állított fel. Források szerint egy Moson vármegyei vadászat alatt szerzett betegség következtében hunyt el.
Impérium
birodalom, latin eredetű elnevezés, amely magában foglalja az anyaországot és a meghódított, csatolt területeket is
IV. Béla
II. András gyermekeként 1206-ban született az Árpád-házi király, 1235-1270 között uralkodott. Regnálása alatt hazánkban letelepítette a tatárok elől menekülő nomád népcsoportot, a kunokat. Uralkodása idején törtek a tatárok az országra, 1241-ben Muhi mellett döntő vereséget mértek a király seregeire, ezt követően előbb Ausztriába, majd Dalmáciába menekült az országot érő dúlás elől. A tatár hadak távozása után visszatért és újjá szervezte az országot: kővárakat építtetett, összegyűjtötte a szétszórt kunokat és a ma Kunságnak nevezett tájegységre telepítette őket, az eltűnt okleveleket megújíttatta, a Velenceiektől visszaszerezte Zárát és a dalmát városokat. A tatárok később újból betörtek az országba, de ekkor már könnyedén visszaverte őket a király. István fia többször ellene fordult, de az uralkodó legyőzte és Erdélybe űzte. Ám az ország kincstára kimerült, így országgyűlést hívott össze 1267-ben, ahol biztosította a nemesség II. András alatt szerzett jogait és megvetette a képviseletei rendszer alapjait, mely szerint a nemesek nem fejenként, hanem vármegyénként választva vehetnek részt az országgyűlésen. A második honalapítónak is nevezett királynak két fia és hét lánya volt, akik közül a legismertebb Szent Margit.
IV. Frigyes Vilmos
porosz uralkodó, 1840-1861 között vezette országát.
Jagelló-ház
lengyel uralkodóház, amely több magyar királyt is adott, Nagy Lajos leányának házassága révén, örökléssel formálva jogot a magyar trónra. Az első Jagelló uralkodó I. Ulászló volt (1440-1444), majd II. Ulászló (1490-1516), „Dobzse” László, végül a tragikus sorsú II. Lajos (1516-1526), akinek a Mohácsi vész alatt bekövetkezett halála a Jagelló-ház hazai uralkodásának vége mellett az ország virágkoránák végét is jelentette, a török hódoltság kezdetét.
Jagelló-kor
a XV. század első fele, amikor több Jagelló-házi (lengyel) uralkodó került a magyar trónra.
jargalás
a huszárok kezdetben sohasem alkalmazták magukra a ’huszár elnevezést, inkább a lovas katona, nyargaló, az éves zsoldért szolgáló járgáló (Jahrgeld = évi pénz) megnevezéseket alkalmazták magukra. A jargalás is e szavakból fejlődött ki, a könnyű lovas katona (huszár) zsoldért szolgálatba állását jelentette.
jargaló vitéz
zsoldért elszegődő könnyű lovas katona (huszár).
József Antal főherceg
a későbbi II. Lipót császárnak 1776-ban született fia volt a “legmagyarabb” Habsburg a történelemben. A főherceg csak bátyja, Ferenc magyar királlyá koronázása után ismerkedett meg Pest-Budával, teljesen elbűvölte őt a város. Helytartói kinevezése, 1795 után diadalkapun át vonult be Budára. Egy évvel később a pozsonyi országgyűlésen a rendek közfelkiáltással nádorrá választották. Feleségével, Alexandra Pavlovnával, Nagy Katalin cárnő unokájával Budán rendezte be rezidenciáját. Nádorként állandóan Magyarországon tartózkodott, és megtanulta a nyelvünket. Támogatott és felkarolt számos haladó kezdeményezést (Magyar Gazdasági Egylet, Kisfaludy Társaság, Tudós Társaság, Természettudományi Társaság, Vakok Intézete, Ludoviceum).
kaftán
hosszú, köpenyszerű török viselet, ruházat.
Kálizok
keleti nomád népcsoport, feltehetőleg a kabarokkal együtt jöttek a Kárpát-medencébe, iráni nyelvcsaládhoz tartoztak
kalpag
a huszárok (általában mosómedveprém) fejfedője 1767-ig, utána ezt a posztócsákó váltotta fel.
kalpagleffentyű
a huszárok mosómedveprém kalpagját (fejfedőjét) fedő, oldalt lelógó színes posztóanyag, 1767-ig viselték, utána egy szabályozás következtében ezt a típusú kalpagot posztócsákó váltotta fel.
kampánia
katonai alakzat, egység, mai nevén: század, a török elleni felszabadító háborúk (XVI-XVII. sz.) idejétől használatos elnevezés, 100 lovasból állt, az alakzat elnevezését 1769-től törölték el.
kantár
rendesen és közönséges értelemben zabolával ellátott szíjfék, mellyel a nyerges lovat és a kocsiba fogottat fel szokták szerelni, melynek fogószíja, mint Kantárszíjnak, gyeplőnek nevezünk, kétfelől a zablavashoz van csatolva s ezzel a lovas irányíthatja az állatot.
kántorpénzesek
kápa
a nyeregnek elől és hátul felmagasodó része.
káplárság
az őrmesterség intézménye, tiszthelyettesi rang.
karabély
a puskánál rövidebb csövű lőfegyver, amely ideális volt a lovasság, így a huszárok harcmodorához
karabélyos regiment
rövidcsövű puskával (karabéllyal) felszerelt huszárezred elnevezése.
kartus
névgyűrű, cartouche, a fáraók neveiket ovális, a végén egyenes függőleges vonallal lezárt gyűrűbe írták, mely mágikusan hivatott volt védeni a király nevét. Csak királyok használhatták, egyes nevekről így lehetett megállapítani, hogy királyról van-e szó. Másik értelmezése: Díszítő keretmotívum, melynek üresen hagyott középős részére gyakran feliratot, címert helyeztek. Rajza változatos és mozgalmas. A szaggatott, göngyölődő pergamenlap stilizált grafikai ábrázolásából fejlődött ki. Formája a gótikában szalag-, a barokk művészetben pajzsszerű. A rokokóban kagylós, füzéres kialakítású volt. A liturgikus tárgyakon is megjelenő kedvelt díszítőforma.
karvas
karpáncél, az alkar védelmére használt fémruházat a középkorban
katonaparasztok
elsősorban a Határőrvidéken élő parasztok, akik a Haditanács alá tartoztak, és a határvidéken teljesítettek szolgálatot, ennek fejében adómentesek voltak.
kazárok
a mai Oroszország déli (illetve déli utódállamai) területén illetve a Kaukázus környékén az időszámítás utáni időszakban élő népcsoport, amely évszázadokon át sok népet beolvasztva hatalmas birodalmat építettek ki, míg végül a tatár előretörés megsemmisítette őket
keleti lovasnépek
a népvándorlások idején (i.sz. 400 - i.sz. 1250) között Ázsiából Nyugatra tartó, a sztyeppéken élő nomád lovas népek közös gyűjtőneve; közülük a legtöbben nomád életformájukból adódóan nem tudtak tartósan megtelepedni, kezdeti katonai sikereiket követően beolvadtak az európai népek közé (pl.: hunok, kunok, besenyők), csak néhány nép tudott megmaradni (magyarok, tatárok).
Keleti-Karpátok
a történelmi Magyarországot övező hegyvonulat Keleti része, a mai Románia és részben Ukrajna területén található; természetes védelmet jelent a Kárpát-medencében élő népeknek a Keletről érkező veszedelemmel szemben.
kengyel
fémből és bőrből készített lószerszám, amely a ló irányítását teszi lehetővé, stabilitást biztosítva a lovasnak, a ló fejére helyezve.
kéregre vert sarkantyú
keréklakatos lőfegyver
a XVI. században németországi fegyver- és óraművesek új elsütő berendezést fejlesztettek ki, amelyben fogazott kerék segítségével pattintottak szikrát a vaspiritből. Amint kiküszöbölték a folyamatból a kanócot, nyomban kezükben volt a gyorsan mozgó lovasság által is hordozható, elsüthető és újratölthető lőfegyver. Más néven dörzskerekes gyújtású lőfegyver.
keréklakatos Tersényi puska
Khorezm
perzsa eredetű szó, jelentése: harcias; Üzbegisztán történelmi neve.
Kinizsi-huszárok
Kinizsi Pál kétszázezer szerbet telepített át a temesi Bánság területére, akik közül kerültek ki az első könnyűlovas egységek, a Fekete sereg egyik meghatározó fegyvernemévé váltak. Taktikájukat a mohácsi vész után kezdték átvenni a magyar csapatok, a huszár elnevezés is a balkánról származik.
kisháború
portyázó háború, a huszárok leghatásosabb és legkedveltebb stratégiája; a gerillaharc előfutára, melynek során kisebb egységek keresztül-kasul járják az adott országrészt, le-lecsapva az ellenség erőire, e taktika fő ereje a rajtaütés.
kisháborús stratégia
e taktika fő ereje a rajtaütés, kisebb könnyűlovas egységek keresztül-kasul járják az adott országrészt, le-lecsapva az ellenség erőire; a fő erejét a mobilitás (gyorsaság) adja, jelentős lélektani hatása is van, mert a gyorsan mozgó, váratlanul a legkülönbözőbb helyeken felbukkanó portyázó csapatok miatt az ellenség sehol és semmikor sem érezheti magát biztonságban.
kócsagtoll
huszár fejfedőn használatos fejdísz, az ismert nagytestű vízimadár hosszú, fehér tolla után.
kócsagtollas forgó
huszár fejfedőn használatos fejdísz, a huszárezredek zászlótartói a zászlók ünnepélyes átadásánál kapták emlékül szőrmekalpagjukra.
kolini csata
1757. június 18-án vívták Csehországban, Prágától nem messze, a Habsburg örökösödési háborúk során, a hétéves háborúban; II. Frigyes porosz császár és Lotharingiai Károly, Mária Terézia férje vezette egymás ellen a csapatokat. A porpszok a biztos győzelem reményében indultak a csatába, de a Habsburgok seregei – a huszárok bátor helytállásának köszönhetően – kerültek ki győztesen. A csata hatására alapította meg a császárné a Mária Terézia Rendet,. A legmagasabb katonai vitézségért adható katonai kitűntetést.
kompánia
(kampánia) katonai alakzat, egység, mai nevén század, a török elleni felszabadító háborúk (XVI-XVII. század) idejétől használatos elnevezés, 1000 lovasból állt, az alakzat elnevezését 1769-től törölték el.
kopja
a lőfegyverek időszaka előtt, a kora középkortól használatos hosszú, lándzsaszerű fegyver, a huszárok fő fegyvere.
kopjatörés
a lovagi tornák (a XVI. századtól: huszártornák) viadalának igazi formája, elnevezése, melynek során a hosszú, puhafa vagy üreges lándzsanyelekkel, szigorú szabályok szerint; a tompa fejű, könnyű lándzsák rendszerint az ellenfél pajzsán törtek el (főleg ellenfelük testét igyekeztek eltalálni, hogy kiüthessék a nyeregből).
koronaőrző bandériumok
II. József, a kalapos király nem koronáztatta meg magát, sőt a koronát Pozsonyból Bécsbe szállíttatta, ám a rendek állandó ostromát követően halálos ágyán engedélyt adott a korona Budára szállítására. Ennek örömére mindegyik vármegye nemes ifjakból díszes bandériumot (zászló alá gyűlt csapatot) állított össze, hogy II. Lipót koronázásáig Budán őrizzék a koronát. A küldöttségek létszáma 25 és 80 fő között váltakozott, szervezetükkel, elöljáróik elnevezésével a katonaságot utánozták.
kosaras szablya
a kézfej védelmét szolgáló, kosár formájú markolattal rendelkező hajlított pengéjű kézi vágófegyver.
kötőfék
bőrből készült lószerszám, amely az állat irányítását (lassítását, megállítását) tette lehetővé.
központi haditanács
1556-ban hozták létre, más néven Udvari Haditanácsot. A legfőbb katonai hatalom a Habsburg Birodalomban. A katonaság érdemi ügyeinek intézését ez a szerv, a birodalom központi hadügyi kormányszerve, az Udvari Haditanács (Hofkriegsrat), illetve az ennek alárendelt főhadparancsnokságok (Generalkommandók) intézték. Ezek szervezeti és politikai szempontból függetlenek voltak a magyar kormányszervektől, s semmilyen szempontból nem tagolódtak be a magyar feudális államrendszerbe. Így hiába mondta ki az 1790:10. törvénycikk, hogy “Magyarország a hozzá kapcsolt részekkel együtt szabad és kormányzatának egész törvényes módját illetőleg (beleértve mindenféle kormányszékeit) független, azaz semmi más országnak vagy résznek alá nem vetett, hanem saját állami léttel és alkotmánnyal bíró, s ennél fogva (...) tulajdon törvényei és szokásai szerint, nem pedig más tartományok módjára igazgatandó és kormányozandó ország". A valóságban Magyarország hadügyi vonatkozásban nem rendelkezett ezzel az önállósága.
központosított államszervezet
más néven abszolutista hatalom, amely arra utal, hogy az ország irányításában az uralkodó a döntési jogok közül a lehető legtöbbet magánál, illetve a hozzá hű hivatali rendszerénél tart, visszaszorítva a nemesség, később (a XIX-XX. századtól) a döntéshozatalba való beleszólásának igényét. Általában magas adózással és szigorú törvényekkel társul, erősen autokrata, a demokratikus elveket háttérbe szorító államvezetési mód. Az állam alá rendeli az összes alattvalót, később polgárt, kaotikus időszakban növekszik meg az erre (a szigorú rendre) való igény a lakosságban, ám ez a diktatúrák melegágya is lehet (mivel semmilyen kontroll nincs az államhatalmat gyakorló döntéshozók felett).
kunok
keleti lovas nomád nép, akik a besenyők, majd a tatárok elől menekültek nyugati irányba, végül IV. Béla idején telepdtek le Magyarország dél-alföldi részén, amelynek emlékét számos földrajzi elnevezés őrzi
kurgán
a kurgán szó türk eredetű, és építést, megerősítést jelent. Ukrajna területén ezer ilyen kurgán található, melyek közül a legrégibbek a Kr. e. III-II. évszázadra datálhatók. Egyes népek, így pl. a szkíták és a kunok igen magas halmokat (kőtmulusokat) raktak, melyeket szoborábrázolásokkal díszítettek. Ausztrália kivételével az egész világon ismertek a kurgánok, a jelentős uralkodók temetkezési helyéül szolgáló hordott halmok. A legnagyobb és leggazdagabb szkíta királyi temetkezési helyeket Csortomlinben, Szolohában (Zaporizsja), Kul-Obában (Kercs) és Glevahában (Kijev közelében) találták. szkíta fejedelmi kőtumulus. A "kurgan-inváziók" elmélete szerint az ősi indoeurópaiak lovas harcosok voltak, akik a Fekete-tengertől északra elterülő őshazájukból i.e. 4000 körül kezdtek elvándorolni. Az elmélet szerint a harcosok első hulláma i.e. 3500 körül jutott el Görögországba, onnan pedig észak és dél felé terjeszkedtek.
kuruc
a kuruc név eredetileg keresztes katonát jelent. (Crux latinul kereszt.) A pogány törökökkel szembeni harcok idején terjedt el. Később a Habsburgok ellen harcoló magyarországi felkelők elnevezése, mely a XVII. századtól jelenik meg. Többségük elbocsátott végvári katona, birtokát vesztett nemes, szökött jobbágy volt.
Kuruc kor
a XVII. század második felétől a XVIII. század első feléig tartó időszak, melynek során Magyarország észak-keleti részén és Erdélyben a könnyű fegyverzetű kuruc katonaságra támaszkodva több hazai főnemes igyekezett (több alkalommal törökkel szövetkezve) felszabadítani az országot az osztrák (Habsburg) megszállás alól – sikertelenül.
kürtös
parancsközlő rézfúvós hangszer kezelője, megbecsült tagja volt a hadseregnek, kivételes előjogokkal; amikor roham után gyülekezőt fújtak, a szétszóródott legénység az ő feltűnő és eltérő alakja köré csoportosult.
Landwehr
német eredetű szó; a porosz hadseregben a milícia, aki a mozgósítások során közreműködik, az Osztrák-Magyar Monarchiában a Magyar Korona országain kívüli örökös tartományokban az ottani territoriális hadsereg, illetve a császári hadsereg megnevezése, de ebbe nem tartozott bele a Magyar Királyi Honvédség: a kettő együtt tette ki a monarchia teljes hadseregét; volt ilyen nevű gyalogezred is az első világháborúban. Szárazföldi haderő (elsősorban gyalogság) német (osztrák) elnevezése.
leffentyű
a huszárok mosómedveprém kalpagját fedő, oldalt lelógó színes posztóanyag, 1767-ig viselték, utána egy szabályozás következtében ezt a típusú kalpagot posztócsákó váltotta fel.
lengyel háborúk
II. Ágost lengyel király halála (1733) után tartó két éves örökösödési hábnorú, a Habsburgok (és a franciák) részvételével, amelynek során több új magyar huszárezredet állítottak fel.
Lipót Frigyes porosz herceg
Frigyes Károly porosz hercegnek és Mária Anna anhalti hercegnőnek egyetlen fia, szül. Berlinben 1865 nov. 14. 1885-86-ig államtudományokat hallgatott Bonnban, 1886-87-ig hosszabb utazást tett Keleten, 1889. pedig az első testőrezrednek kapitányává nevezték ki. Ugyanez évben (június 24) Lujza Zsófiát, Slezvig-Holstein-Sonberburg-Augustenburg hercegnőt vette feleségül, akitől három gyermeke született. Az osztrák-magyar 2. huszárezred tulajdonosa.
lóding
puskapor, a golyó, a sörét vagy töltény, illetve az ezek tárolására való tarsoly és egyéb kellékek elnevezése.
Lorenz lovassági pisztoly
1798 mintájú osztrák lovassági maroklőfegyver.
lószőrforgó
fejdísz a huszárok csákóján, a Kiegyezést követően terjedt el, mint egységes viselet.
lovagi torna
a vértes (páncélos) nemes lovas katonák tornaviadala, amely a XII. században honosodott meg hazánkban, fő formája a kopjatörés volt.
M. Browning pisztoly
amerikai gyártmányú maroklőfegyver, amelyet az amerikai Colt cégnél John Moses Browning fejlesztett ki 1897-ben. Ez volt az azóta pisztolyairól híressé vált cég első pisztolya, egyben az első öntöltő pisztoly is. Az elnevezés a megalkotója nevére utal.
M. Frommer pisztoly
Frommer Rudolf (1868-1936) fegyvertervező által tervezett pisztoly. A gépészmérnök és feltaláló 1898-ben kezdte meg fegyvertervező munkásságát, a magyar Frommer pisztolyok kifejlesztője. rövid időn belül több szabadalmat is bejelentett, az elsőt 1900-ban , majd az elkövetkező 30 év alatt több, mint 100-at. (Európában több, mint 20 országban voltak találmányai szabadalmi védettség alatt). Első szabadalma: „Önműködően felhúzható és töltő, valamint biztonsági szerkezet lőfegyverek számára” ez volt az alapja a későbbiekben a hadsereg részére gyártott Frommer-pisztolyoknak
M. Mannlicher karabély
a Monarchia haderőreformja idején (1895-ben) rendszeresített lőfegyver, a lovasság (huszárok) számára készített rövidcsövű ötlövetű ismétlő puska.
Magyarok Nagyasszonya
Szűz Mária, Jézus anyja, akit I. (Szent) István király halálos ágyán a magyarok oltalmazójának, védőszentjének kért fel.
Mandzsúria
Kína egyik országrésze, földrajzi elnevezés.
Mannlicher-karabély
a Monarchia haderőreformja idején (1895-ben) rendszeresített lőfegyver, a lovasság (huszárok) számára készített rövidcsövű ötlövetű ismétlő puska.
Mária Terézia
III. Károly leányaként, 23 évesen került a magyar trónra 1740-1780 között uralkodott a Habsburg királyné, Magyarország első női uralkodója. Nevéhez fűződik több terület, így a temesi bánság, Fiume, vagy 13 szepesi város Magyarországhoz történő visszacsatolása mellett az oktatási reform, a Ratio Educationis bevezetése, illetve a Nemesi Királyi Testőrség felállítása valamint a mocsaras területek lecsapolása is. Felszámolta a jezsuita rendet, ám öt új római katolikus és egy görög katolikus püspökséget alapított. Emellett az ország legnagyobb városaiban öt új akadémiát is alapított, a Pázmány Péter által Nagyszombaton alapított egyetemet Budára tetette át. Uralkodását végigkísérték az örökösödési háborúk, Európa uralkodói nem ismerték el Csehország, Németalföld, Lombardia, és Toscana uralkodójának.
Mária Terézia háborúi
a poroszokkal, franciákkal vívott osztrák örökösödési háború a Habsburg birodalom területeiért, amelyek Mária-Terézia uralkodását (1740-1780) szinte végigkísérték (pl.: nyolcéves háború franciákkal 1740-1748; hétéves háború poroszokkal 1756-63).
Mária Terézia-rend
magas rangú katonai kitüntetés, amelyet Mária Terézia alapított.
markotányosok
a katonaságokat kísérő segéderők (lixae), a hadtáp elnevezése, az élelmiszerkészletet szállították a vonuló seregek után. Munkájukból adódóan a náluk lévő készletekkel időnként házaltak, a polgári lakossággal is kereskedtek útjuk során. Alapvetően sörszállítók voltak, nem tartoztak közvetlenül a katonasághoz.
méneskar
a méneskar tevékenysége kiterjedt a katonai kiképzésre, illetve a felügyeleti, ápolási s a lótenyésztésre vonatkozó szakszerű és gazdászati-közigazgatási szolgálatra is. A török elleni háborúkat követően került megszervezésre, a megfelelő lovassági utánpótlás biztosítására, mint a málhás- mint a hátas lovakat illetően. A méneseknél tevékenykedő osztagok törzsből és egy, vagy két ménesosztályból álltak. A ménesosztályok a ménes szervezetéhez alkalmazkodva különféle részekre tagozódtak.
mente
a huszárok (általában fehér bárányprémes) felsőruházata, a dolmányra véve, de gyakrabban félvállra vetve viselték (kivéve a testőrséget, amely dolmány helyett zsinórozott mellénykét hordtak, ezért mentéjüket felöltve hordták)
Miksa császár
II. Lajos nővérének fia, 1564-1576 között uralkodott Magyarországon, mint Habsburg király és német-római császár is volt. Rivalizált Báthory István erdélyi fejedelemmel a lengyel trón megszerzése érdekében, regnálása alatt esett el a szigetvári erődítmény, amelyet a híres Zrínyi Miklós vezetése alatt védtek a magyarok. Szintén a nevéhez fűződik Dobó István egri várkapitány felségárulás miatti elítélése is, amiért az János Zsigmondot támogatta ellenében a magyar trón megszerzéséért vívott küzdelemben.
mohamedán
a Mohamed próféta által a VII. század közepén alapított közel-keleti (az arab ajkú lakosság körében általánosan elterjedt) monoteista vallás követőjének (moszlim) köznapi elnevezése hazánkban –az alapító után; e vallás hívei nem szeretik ezt az elnevezést, gúnynévnek tartják
mongolok
nomád, a kínaival rokon távol-keleti lovas nép, Kína és Oroszország közti sztyeppéken, fennsíkon élnek, a korai középkor rettegett lovas íjász harcosai.
Morier
James Justinian, 1780?-1849. A XVIII. század végén megjelenő új műfaj, a földrajzi regény terén vált korában ismertté. Ügyesen írt és érdekes elbeszélései színhelyévé a Távol-Keletet tette. Legismertebb műve a Hajji baba (Hadzsi baba), amely Perzsiában játszódik. Régiség tudós, és utazó, így jár Magyarországon is, és érdekes és egyedülálló leírásokat ad a kor Magyarországáról. Annyira érdekli a magyarok kultúrája, hogy megkér egy hazai papot (Pál atyát), tanítsa meg magyarul, mert Magyarországon akar maradni népviseleteket és népszokást gyűjteni.
Muhi-pusztai csata
1241-ben a hatalmas seregekkel betörő tatárokkal itt (az ország észak-keleti részén található Muhi község közelében) ütköztek meg a magyar seregek IV: Béla király vezetésével; a szekértáborba tömörülő magyar csapatokra a tatárok a tábor felgyújtását követően megsemmisítő vereséget mértek
mustrakönyv
szemlekönyv, azaz a ’prima plana’ – az ezredek személyi nyilvántartó könyve a XVIII. századból.
müszellemek
török háborúk idején (XV-XVIII. század) a török könnyűlovasságnál az utánpótlással foglalkozó katonák elnevezése, a jajék és jürükök mellett.
nádor
más elnevezéssel: nádorispán (Palatinus regni), közjogunk szerint az ország első zászlósura, a király után (és betegsége, vagy távolléte vagy egyéb okok miatti hiánya esetén) az ország első embere, akit kezdetben a király, később a főrendek választottak ki, méltóságától csak főbenjáró bűn esetén lehetett megfosztani. Ő volt a főrendi tábla elnöke is.
Napóleoni háborúk
a XVIII század legvégétől, a XIX. század legelejéig (1798-1815) tartó háborúk, melynek során Napóleon francia uralkodó, majd császár szinte egész Európa ellen hadjáratokat vezetett, kezdetben sikerrel. Legyőzve Poroszországot, a Habsburgokat, ám az Oroszország elleni hadjáratát a kemény orosz tél megállította; 1813-ban a népek csatájában, Lipcsénél vereséget szenvedett, majd száműzték, ám visszatért; végül a waterloo-i csatában 1815-ben döntő vereséget szenvedett és ismét száműzték
Nemesi Királyi Testőrség
ezt a testőrséget Mária Terézia királynő 1760-ban alapította, tagjait a vármegyék válogatták ki, és két-két főt küldtek Bécsbe a királyi udvarhoz. A létszám 120 testőr lett, fenntartásuk költségét a vármegyék vállalták. Tiszti testőrség volt,, minden tagja hadnagyi rendfokozatot viselt. Kapitány altábornagy, alkapitánya altábornagy, főhadnagya ezredes, alhadnagya alezredes volt, első őrmestere őrnagy, másodőrmestere százados volt. A testőrség állandóan az uralkodó székhelyén tartózkodott, és minden utazására elkísérte. Őrszemeket állított a királynő lakosztálya elé, és lovon kivonuló osztagaival az ünnepélyek fényét emelte. Háború esetén a testőrség fiatalabb tisztjei önként jelentkeztek a harctérre, és rendszerint a huszárezredek tiszti helyeire kerültek. Később a hadseregből is –főleg lovas – tiszteket helyzetek a testőrséghez. A testőrség 1790-ben részt vett a korona hazahozatalában, vagyis Bécsből Budára szállításában. Létszámuk időközben a felére csökkent. A szabadságharc idején, 1848-ban zömük beállt a magyar honvédség huszárezredeibe, ezután Bécs feloszlatta a testőrséget.
Nemesi Testőrség
ezt a testőrséget Mária Terézia királynő 1760-ban alapította, tagjait a vármegyék válogatták ki, és két-két főt küldtek Bécsbe a királyi udvarhoz. A létszám 120 testőr lett, fenntartásuk költségét a vármegyék vállalták. Tiszti testőrség volt,, minden tagja hadnagyi rendfokozatot viselt. Kapitány altábornagy, alkapitánya altábornagy, főhadnagya ezredes, alhadnagya alezredes volt, első őrmestere őrnagy, másodőrmestere százados volt. A testőrség állandóan az uralkodó székhelyén tartózkodott, és minden utazására elkísérte. Őrszemeket állított a királynő lakosztálya elé, és lovon kivonuló osztagaival az ünnepélyek fényét emelte. Háború esetén a testőrség fiatalabb tisztjei önként jelentkeztek a harctérre, és rendszerint a huszárezredek tiszti helyeire kerültek. Később a hadseregből is –főleg lovas – tiszteket helyzetek a testőrséghez. A testőrség 1790-ben részt vett a korona hazahozatalában, vagyis Bécsből Budára szállításában. Létszámuk időközben a felére csökkent. A szabadságharc idején, 1848-ban zömük beállt a magyar honvédség huszárezredeibe, ezután Bécs feloszlatta a testőrséget.
nemesség "vérrel adózása"
a nemesi birtokot kezdettől fogva a honvédelem kötelezettsége terhelte, a személyes hadba vonulás: háborúk idején a nemességnek kötelessége volt hadba vonulnia, „életüket és vérüket” áldozni az uralkodóért.
nemez
kikészített szőr, amelyből használati tárgyakat, ruházatot is készítettek.
nyári hadjárat
az 1848/49-es szabadságharc utolsó felvonása. Az osztrákok orosz segítséggel ellentámadásba lendültek, ami a magyar honvédsereg kezdeti sikerei után, nem bírva a többszörös túlerővel, az augusztus 13-ai fegyverletételhez vezetett. Az 1849-es erdélyi nyári hadjárat, az úgynevezett aktív védekezés jellemzõ példája, amelyhez Bem tábornok Napóleon 1814-i hadjáratából vette a mintát.
nyereg
bőrből (esetleg részben fából, majd díszítő elemként részben fémből) készített lószerszám, amelyet az állat hátára erősítenek (a hasa alatt összeszíjazva), megkönnyítve és kényelmesebbé téve az állat meglovaglását, a ló hátán történő tartós ott tartózkodást.
nyeregkápa
a nyeregnek elől és hátul felmagasodó része.
nyeregtalp
a nyeregnek a ló hátára felfekvő, kiszélesedő része. Lényegében az alja.
Ordosz
fennsík Kínában, Belső-Mongóliában, a Sárga-folyó (Huang-ho) nagy kanyarulatában.
Oszmán Birodalom
(Ottomán Birodalom): török uralkodói dinasztia által a kis-ázsiai fejedelemségekből a XIV-XVI. Század között Európa és Ázsia meghódított területeiből létrehozott hatalmas birodalom. A birodalom felosztását hivatalosan a sevrés-i béke (1920) rögzítette. Az oszmán dinasztia az oguz törzsszövetséghez (nyugati törökök) tartozó népcsoportból származik.
osztály
a tüzérségnél és a légvédelmi tüzérségnél szervezett alapegység megnevezése, mely rendszerint három üteget foglal magában. Vezetési szerv, mely központi szerveknél, parancsnokságokon és intézeteknél az ügyintézés szervezeti alapegysége.
osztálytrombitás
az osztálynak nevezett katonai alapegység trombitása.
osztrák örökösödési háború
Poroszország, Bajorország, Szászország, Franciaország és Spanyolország háborúja Ausztria ellen a Habsburg tartományok megszerzéséért (1740-1742), majd kiéleződött ellentét a tengeren és a gyarmatokon az Ausztriával szövetséges Anglia és a Poroszországgal szövetséges Franciaország között (1742-1748). Kezdetben az összecsapás csak VI: Károly trónutódlását érintette (Mária Terézia trónralépése, 1740), amelyet a hatalmak nem ismertek el törvényesnek az 1713. évi Pragmatica Sanctio ellenére sem.
Osztrák-Magyar Monarchia
Ausztria és Magyarország 1867-1918 között fennálló dualista államszövetsége. Jogi alapját az 1867. évi osztrák-magyar kiegyezés képezte. Magyarország és Ausztria az új államalakulat két egyenrangú, önálló tagállama lett, felelős kormánnyal, kinevezett felső- és választott alsóházból álló országgyűléssel. Az államszövetség élén a Habsburg-Lotharingiai-házbeli közös uralkodó állt, akinek a törvények lehetőséget adtak arra, hogy bizonyos esetekben a törvényhozó szervek nélkül hozzon döntéseket
palmettás stílus
az olasz pálmácska szóból. Pálmafát vagy pálmaleveleket utánzó szimmetrikus díszítőmotívum. Keleti minták nyomán mind önállóan, mind frízzé kapcsolva, az antik építészeti dekoráció gyakori eleme. A középkori ornamentikának is egyik legkedveltebb alapmotívuma. Az ún. palmettás stílus bizáncias igazodású művészet, amelynek pontos kapcsolatai még javarészt felderítetlenek.
pantallér
bandouliere-nek, átalvető-szíjnak nevezték azt a szíjat, melyet az egyik vállról, az ellenkező oldalon levő csípő felé átalvetve viseltek, s amelyre kard, szurony vagy karabély volt függesztve. Tekercsszerűen összehajtott s a két végén szíjjal összefoglalt, tehát koszorút képező köpenynek, a magyar bakák pantallérnak nevezik.
pantalló
egyenes szárú hosszúnadrág.
panyókás sapka
az 1848-49-es magyar szabadságharcban a Lehel huszárezred tábori sapkája fekete alapon piros díszítéssel. A bojt, a zsinórdísz és a sujtásozás a sapka kötelező tartozéka.
párducbőr kacagány
a régi magyar, rendszerint nemesi, férfiviseletben párduc bőréből készült, a bal vállra vetve hordott ruhadarab.
paroli
egyenruha hajtókáján fegyvernemet jelző színes szövetdarab.
paszomány
ruhát díszítő zsinór.
paszományos heveder
a nyerget a ló hasa alatt rögzítő széles, díszes, zsinóros szíj vagy szalag.
patrac
a nyereg helyett használt pokróc vagy bőrdarab, amit egyszerűen átvetettek a ló hátán, hevederekkel sem rögzítettek. Gyorsan és könnyen lehetett vele nyergelni. A XIX. század elején tiltották az alföldi pásztoroknak a nyeregben való lovaglást, a patrac akkor élte reneszánszát.
pazyryki leletek
i. e. VI-IV. századi kurgán, tumulus halomsírok az Altaj-hegység völgyében. A temetkezési tárgyak (a jelenleg ismert legrégibb szőnyegek, selymek, sokszínű rátétes nemezek, fegyverek, arany- és ezüsttárgyak stb.) a fagyott talajnak köszönhetően jól konzerválódtak, így képet nyújtanak az Altaj-vidéki nomád iráni törzsek civilizációjának gazdagságáról, kapcsolatairól Kínával, Közép-Ázsiával.
Pekry Lőrinc mezei lovasezrede
az 1703 és 1711 között II. Rákóczi Ferenc által vezetett szabadságharc egyik lovasezrede. Az ezred színe a világoszöld, több ezred viselt hasonló szín-összeállítású öltözetet. Pekry Lőrinc 1703. dec.-ben a kurucok fogságába esett s Rákóczi hűségére állt. Nagy része volt Rákóczi erdélyi fejedelemmé választásában.
perzsa
tömegében Iránban élő, indoeurópai nyelvű nép.
piavei átkelés
az I. világháború idején (1918. okt.) az olasz és az osztrák-magyar haderő közötti (az utóbbi vereségével végződő) súlyos harcok színhelye.
pitykegombok
füles, lapos fémgomb, rendszerint férfiruhán. A ruhákra a legváltozatosabb formájú gombokat varratták fel. A magyaros zsinórhurkok (gombház) miatt inkább a csepp formájú gombok divatoztak.
portyázó harcmodor
kisebb katonai egységnek, fegyveres csoportnak ellenséges területre való betörése. Az ellenség mélységében nagy mozgékonyságú kötelékkel végrehajtott vállalkozás jellegű támadólagos harctevékenység.
posztóköpeny
egész vagy félkörös, ujjatlan, gyapjú felsőruha. A hosszú, ujjatlan, keskeny, álló galléros, palástszerű felsőruha, a fekete, kék, ritkán zöld posztóköpeny gyakran kettős fodros gallérral, piros posztószegéssel (Tolna m.) a XVIII.–XIX. században az alföldi és Ny-dunántúli mezővárosok köznemességének, módos gazdáinak és mesterembereinek legelőkelőbb viselete volt, amelyet finomabb anyagból asszonyaiknak is készíttettek. Híres volt a szép kiállítású gyöngyösi köpeny.
posztótarsoly
posztóból készült kicsi tarsoly, kistáska, amit az övre akasztva, vagy a derékra kötve hordtak, később a huszároknak a derékszíjról lelógó díszes táskája.
preventív határvédelem
a várható (támadási szándékkal vádolt) ellenfél lerohanása, katonai erejének megsemmisítése megelőző támadással.
rackajuh "hátibőr"
a Kunság igen ősi és jellegzetes viseleti darabja. A fekete rackabőrből való hátibőr továbbélt a ruha gallérjaként. Rendesen a kacagányt nyakbavetve hordták férfiak és asszonyok egyaránt, erről a XVIII. századi jegyzőkönyvek bőséges adattal szolgálnak.
Rákóczi-címer
a Rákóczi Ferenc által használt címer, amely az általa vezetett szabadságharc pénzein és zászlaján szerepelt. Abban különbözik a ma használatos címertől, hogy nem a Szent Korona látható a tetején.
Rákóczi-szabadságharc
a XVIII. Század elején a bécsi udvar abszolutizmusra tör, növeli adóit, megszünteti a szabad királyválasztást, növekvő feszültséget okozva ezzel a magyar nemességgel. Az 1701-es spanyol örökösödési háború alkalmat ad a szervezkedésre, II. Rákóczi Ferenc próbál kapcsolatba lépni XIV. Lajossal, de letartóztatják, bécsújhelyi börtönbe kerül, ahonnan megszökik, majd Brezán várában bujkál. Itt 1703 elején felkeresik a tiszaháti felkelők követei, kérésükre júniusban hazatért és a felkelés élére állt. 1703 végére a felkelők, akikhez egyre nagyobb tömegek csatlakoztak, elfoglalták a Tiszántúlt. Ezt követően a nemesség is nagy számban állt át a felkelők oldalára, és 1704-ben az ország legnagyobb része a kezükre került. 1704-ben II. Rákóczi Ferencet a gyulafehérvári országgyűlés Erdély fejedelmévé, 1705-ben a szécsényi országgyűlés a magyarországi szövetkezett rendek vezérlő fejedelmévé választotta. 1704-ben és 1706-ban sikertelen tárgyalások a bécsi udvarral. A belső társadalmi ellentétek éleződése, a császári hadsereg egyre inkább megnyilvánuló fölénye a szabadságharc gyengülését, 1708-tól sorozatos katonai vereséget eredményezett. 1711 elején Rákóczi katonai segítségért Lengyelországba ment, távollétében és tudomása nélkül gróf Károlyi Sándor megkötötte a szabadságharc végét jelentő szatmári békét.
reguláris corpus
rókatorkos
décbunda, szőrszövetből vagy pamutból készült, rókatorkos bunda.
sabrak
díszes takaró, amit a nyeregre, a nyeregbunda alá vagy a nyereg alá terítettek. Hogy le ne csússzon, a nyeregnél alkalmazott szorító szíjjal, az ún. felrántóval szorították le. A nyeregtakaró befedte a ló farát is, elől rendszerint lekerekítették a sarkait, hátul viszont hegyesek voltak és bojtban végződtek. A nyeregtakaró olyan széles volt, hogy ne érjen lejjebb a kengyelnél; általában díszítették, zsinórozták. Nálunk a díszes nyeregtakaró a XVII. századtól kezdve, török hatásra terjedt el a török lovakkal.
salavári
bő, buggyos keleti nadrág.
sallárium
munkadíj, évi fizetség. A latin nyelven megkötött szerződésekben használták az általában használatos jargalás (a Jahrgeld német szóból keletkezett elferdítéssel) szó megfelelőjeként.
Sándor orosz nagyherceg
1839 és 1849 között a 4. huszárezred ezredtulajdonosa. Poelt von Poltenberg Ernő, az ötödik aradi vértanúnk, századparancsnokként szolgált az ezredben.
Schwarzlose-géppuska
az első világháború alatt a lovas géppuskás osztag által használt fegyver. A lovasság géppuskájának nem volt páncélja, így a szállítás valamivel egyszerűbb volt, mozgatásához négy málhás ló szükségeltetett.
spencer
derékig érő kabátka, zubbony. Ujjas, rövid kabát, lebernyeg nélkül, melyet állítólag feltalálójáról, Spencer lordról (III. György angol király korából) neveztek el. A nyolcszázhatvanas években a sok fémgombbal díszített Spencert viselték nálunk is.
stipendium
ösztöndíj régiesen, a hópénzes lovasok havi járandósága.
strázsamester
őrmester, a legalacsonyabb rangú tiszthelyettes.
süveg
magas, hengeres vagy csúcsos, rendszerint karimátlan vagy felhajtott peremű férfi fejfedő.
svadron
lovasságnál század.
szabadcsapat
önkéntes, nem reguláris harci alakulat.
szabadságharc
elnyomott népnek szabadságáért, függetlenségéért vívott harca. A párizsi forradalom híre 1848. március 1-jén Pozsonyba érkezik. Kossuth március 3-án az alsótáblán beszédet mondott. Felirati javaslatában jobbágyfelszabadítást, önálló magyar kormányt, polgári reformokat, és alkotmányt követel a Habsburg Birodalom egészének. Ezt az alsótábla el is fogadta. Az udvar az országgyűlést fel akarja oszlatni, hogy időt nyerjen. Március 13-án Bécsben kitört a forradalom, ennek hírére március 14-én Kossuth 12 pontját a főrendek elfogadták. Kossuth 200 emberrel és 2 gőzhajóval Bécsbe utazik. A bécsi forradalom híre Pesten is meggyorsította az eseményeket. Március 14-én este a Pilvax kávéházban a 'márciusi ifjak' elhatározták, hogy követeléseiknek másnap tüntetéssel adnak nyomatékot. Másnap Pest utcáin húszezres tömeg vonult zuhogó esőben. A helytartótanács elfogadott minden követelést. A bécsi udvar rákényszerült, hogy a magyar országgyűlés határozatait V. Ferdinánddal jóváhagyassa. A törvényeket a király április 11-én ünnepélyes keretek között szentesítette. Megvalósult az örökváltság, a választójogot alacsony vagyoni határhoz kötötték, megszűnt a cenzúra. Batthány Lajos, az Ellenzéki Párt elnöke, kijelölt miniszterelnök április elejére megalapította kormányát. Deák Ferenc az igazságügyi, Szemere Bertalan a belügyi, Eötvös József a vallás és oktatásügyi, Klauzál Gábor a földművelés és iparügyi, Kossuth Lajos a pénzügyi, Széchenyi István a közmunkaügyi, Mészáros Lázár hadügyminiszter lett. A magyarországi parasztság soknemzetiségű volt. A mozgalmakban a parasztok mégis nemzetiségre való tekintet nélkül részt vettek. A túlnyomó részben nemzetiségek lakta országrészek nemzetiségi mozgalmai is paraszti követelésekkel indultak. De a nemzetiségeknek értelmisége is volt, akik követelték az őket megillető hasonló jogokat. A Batthány-kormány azonban arra az álláspontra helyezkedett, hogy Magyarországon csak egy politikai nemzet van. A nemzetiségi vezetők Bécs felé fordultak. Délvidéken júniustól egymást követték a véres összecsapások a szerb fölkelőkkel. Horvátországban Jellasics készülődése is Magyarország ellen irányult. A horvát autonómiát, a belső nyelvhasználatot elismerte a magyar vezetés, de az erős horvát mozgalom nem érte be ennyivel. Az események fegyveres összeütközés felé fejlődtek.
szabadságharc második szakasza
a Rákóczi-szabadságharc második szakasza 1706-tól 1711-ig tartott. A következő tragikus események vezettek a bukásig: az erdélyi területeket elveszítik. Rákóczi államában a parasztok kezdik el veszteni a türelmüket, páran hazatérnek. A nemesek is szembefordulnak vele, mivel romlik az anyagi helyzetük. Rákóczinak a harcokhoz pénzre van szüksége, így adót akar szedni, de a nemesektől is. Egyes nemesek szervezkedni kezdenek, ez kiderül, Rákóczi pedig kivégzi őket. A bukás oka az lesz, hogy a nemesség nem vállal áldozatot az ügy érdekében.
szakasz
néhány rajból (lövegből, harckocsiból, részlegből) álló század, üteg tartományába tartozó harcászati alegység. Szakaszszervezés van valamennyi fegyvernemben és szakcsapatban, valamint a biztosító- és kiszolgálóegységekben és alegységekben szinte a világ valamennyi hadseregében.
szakcsapatok
a haderőnemek részei, a fegyvernemek harcát segítik sajátos technikai eszközeikkel és szaktevékenységükkel. A szakcsapatok általában zászlóalj- (osztály-) szervezetűek, de a fegyvernemekhez hasonlóan, magasabb szervezeti kötelékekbe tartozhatnak.
szárny
a csapatok harcrendjének (hadműveleti felépítésének) jobb, ill. bal oldala. A szárny a harcrend rendszerint legsebezhetőbb része, ezért a harctevékenységek folyamán a csapatok arra törekednek, hogy az ellenség szárnyait átkarolják, azokra csapást mérjenek.
Szászanida perzsa
az Arszakidákat felváltó perzsa uralkodócsalád, amely 224-től 651-ig uralkodott Perzsia felett. Az ősi perzsa hagyományok megújítójának és az Arkhaimenidák örököseinek tartották magukat. A dinasztiát Ardasír alapította, aki 224-ben legyőzte az utolsó Arszakidát, V. Artabánt, és 226-ban a Perzsa Birodalom ura lett.
szatmári békekötés
1711. ápr. 30-án a szövetkezett rendeket képviselő gróf Károlyi Sándor, Rákóczi tábornoka és Pálffy János bán, császári tábornok által megkötött béke, amely véget vetett a Rákóczi-szabadságharcnak. Ezt követte május elsején a majtényi síkon a 12 ezres kuruc sereg fegyverletétele.
szattyánbőr
puhára cserzett, élénk színűre festett borjú-, juh- vagy kecskebőr.
Száva
folyó Szlovénia, Horvátország, Bosznia-Hercegovina és Jugoszlávia területén, hossza 940 km. A Keleti-Alpokban ered, átszeli Zágrábot, majd Belgrádnál jobb oldali mellékfolyóként ömlik a Dunába.
század
az államok többségében a fegyveres erők harcászati alegysége. A századok zászlóaljak (ezredek) állományába tartoznak vagy lehetnek önállóak. Az önálló századok szervezetileg önálló harcászati és gazdasági egység. Századokat először a XV. század végén alakítottak Nyugat-Európa zsoldosseregeiben.
székely lófők
a lófők két nyílföldet kaptak a termőterület felosztásakor. Könnyűlovas egységekben szolgáltak. A lófők és gyalogkatonák az 1721-es összeírás szerint a székely társadalom zömét alkották. A harmadik rend bűnhődött a leginkább, mert a lázadásban résztvevő lófők kegyelmet kaptak, csupán állandó katonai készenlétre kötelezték őket. A megsértett fejedelem jobbágysorba taszítja az egész harmadik rendet, a hűséges híveit, pedig megajándékozza. Így Csík- és Gyergyó-székben 10 ember 217 jobbágyot kap ajándékba a fejedelemtől. Az elszegényedett lófők is önként álltak jobbágysorba, csakhogy terhes kötelezettségüktől szabadulhassanak.
székelyek
Erdély délkeleti részén élő magyar népcsoport. A székelyek nagy része - mintegy 2,5-2,7 milliónyian (hivatalosan 1,7 milliónyian) - a Kárpát-medence keleti és délkeleti részében lakik és a magyar néptömbtől elszakadva, idegenektől körülvéve élik sajátos, elzárt életüket; magyarságukat soha meg nem tagadták. Hazájuk a Kárpátok koszorúzta magyar medence keleti zuga, ahol magas hegyektől övezett völgyekben és medencékben laknak, de élnek e törzstől elszakadt székely csoportok is (pl. a Vajdaságban és a Nyugat-Dunántúlon). Nevük latinos "sicul" szó formájában először a XI. század végén, magyar formájában (székely, zekel) pedig csak a 1334-től ismert. A helytörténeti adatok arra utalnak, hogy a székelység a XI-XII. században a nyugati és a keleti gyepük védelmét látta el.
Székelyföld
a szászok földjével határos Székelyföldnek a király által adományozott önkormányzati jogai ugyan nincsenek sehol megemlítve, de a későbbi korokban (1437-ben és később is) minduntalan ősi jogaikra hivatkoznak. A Székelyföld Erdély legjelentősebb magyarok lakta vidéke. A középkorban a Székelyföld területe úgynevezett székekből állt, melyek a következők voltak: Marosszék, Udvarhelyszék, Csíkszék és Háromszék. Ez utóbbi a XVII. században Sepsiszékből, Kézdiszékből és Orbaiszékből alakult ki. Itt kell megemlíteni a Tordától délre fekvő Aranyosszéket is, mely szintén egy székely széknek minősült, de területileg nem érintkezett közvetlenül a Székelyfölddel.
szemernyő
a sapka ellenzőjének, régies elnevezése.
Szerdahelyi Péter
szikszói szablya
" Szikszói kard ", magyar szablya a XVI. Századból, amit a róla elnevezett városban gyártottak, közepesen nehéz, enyhe görbülettel rendelkező kard.
szkíták
az ókorban Európa és Ázsia pusztáin élt, iráni nyelvű lovas nomád népek.
Szlavónia
történelmi Magyarország része Horvátország területén, a Dráva és a Száva folyók között.
szpáhi
nehéz fegyverzetű lovas katona a régi Török Birodalomban, aki fizetésképpen főként hódoltsági területek egyes falvainak bizonyos adóit kapta. A francia hadsereg 1834-ben Algériában megalakított hadtestének, főleg az őslakosságból toborzott lovas katonája.
szügy
nagyobb állat, különösen a ló törzsének a két mellső láb közti része.
szügyellő
a hámnak a ló szügyére feszülő párnázott, széles szíja.
tápióbicskei csata
a szabadságharcban 1849. április a Klapka György és Damjanich tábornok vezette magyar honvéd sereg legyőzte a Jelasics vezette császári seregeket, de feltárul a bekerítésre törekvő magyar hadműveleti terv.
tárcsapajzs
XV-XVI. században használt pajzstípus. A XVI. század első évtizedeitől gyakran díszítették a pajzsok felületét címermotívumokkal is. A pajzs biztonságos tartására a homorú hátoldalon bőrfogantyúk szolgáltak.
tarsoly
a huszároknak a derékszíjról lelógó díszes táskája.
tavaszi hadjárat
1849. március végén a Tiszánál összevont ötvenezer honvéd támadásba lendült. A honvédek nehéz csaták sorában legyőzték, és alig négy hét alatt a Tiszától Pozsonyig űzték a császári csapatokat. A győzelmek hatására a még megszállt területeken népfölkelés bontakozott ki. Május közepére egy-két vártól eltekintve Magyarország egész területe fölszabadult.
távolfelderítés
az ellenséges területekre mélyen behatoló felderítő.
Testőrtrombitás
a testőrség trombítása.
Tiroli Ferdinánd ambrasi gyűjteménye
tizenöt éves háború
I. Rudolf indította meg a török ellen, mivel első számú feladatának a pogány törökök hatalmának megtörését tartotta. A háború 1591-től egészen 1606-ig tartott. 1595 tavaszán bekapcsolódott a harcokba Báthory Zsigmond erdélyi fejedelem is. A császáriak elfoglalták Esztergomot, Visegrádot és Vácot. Ezután a harcok elhúzódtak, a zsoldosok garázdálkodtak, ellenreformáció folyt. Ez váltotta ki Bocskai István fegyveres ellenállását, amelynek eredményeképp elérte, hogy 1605-ben megválasszák Magyarország fejedelmévé a szerencsi országgyűlésen. 1606. júniusában aztán létrejött a felkelést lezáró bécsi béke, majd még ugyanebben az évben a tizenöt éves háborúnak véget vető zsitvatoroki béke (november 11-én) is, amelyet Bocskai István közvetítésével sikerült megkötni a bécsi udvar és a török Porta között.
tollforgó
sisakon, csákón szép madártollból készült forgó.
tömeghadsereg
a modern korban minden hadsereg tömeghadsereg, emberanyagát sorozással és/vagy toborzással egészíti ki, ennek megfelelően szokás általános hadkötelezettségen alapuló, illetve professzionális hadseregről beszélni. Az egyes államokban e formák történelmileg alakultak ki, a NATO-ban, ha már az a kötelező hivatkozási alap, mindkettőre van példa (USA, Nagy-Britannia, illetve Németország és Franciaország).
török háborúk
a XV. században minden korábbinál veszedelmesebb új ellenség tűnt fel a határon: a nagy katonai erővel terjeszkedő oszmán-török birodalom. Ezt a terjeszkedést hosszú évtizedekre kiváló hadvezérünknek: Hunyadi Jánosnak sikerült megállítania, aki 1456-ban Nándorfehérvárnál (a mai Belgrádnál) történelmi vereséget mért a török seregekre. Ennek a győzelemnek, amely valójában a keresztény Európát végképp megszabadította a török terjeszkedéstől, volt köszönhető, hogy Hunyadi fiának, a királyi trónra emelt Mátyásnak csak kisebb török háborúkba kellett bonyolódnia, következésképp nyugaton próbált birodalmat építeni, hogy majd ennek erejét fordítsa szembe a törökkel. Az évszázados török háborúk tragikus fordulata volt, hogy 1526-ban a török szultán a magyarság számára végzetessé váló győzelmet aratott a magyar király fölött a mohácsi csatamezőn. 1541-ben török kézre került a királyság fővárosa: Buda is, az ország háromrészre szakadt: a nyugati részeken a Habsburg-ház vette át az uralmat, az ország közepén a török uralkodott, Erdélyben pedig önálló magyar fejedelemség jött létre. A. török megszállás százötven éven át tartott, és csak 1686 után, Buda visszavételét követően állt helyre lassanként a magyar királyság államszervezete.
török kiűzése
1683-ban az oszmán csapatok Kara Musztafa nagyvezér vezetésével utoljára vonultak Bécs ostromára. 1684 tavaszán XI. Ince pápa (1676–1689) védnöksége alatt létrejött a Szent Liga, amely Közép-Európa államainak diplomáciai szövetsége mellett azok katonai-anyagi erőforrásait egyesítette a török kiűzése érdekében. Az összefogás 1689-ig diadalmenetet hozott. A háború első szakaszában (1683–1686) a keresztény hadvezetés visszafoglalta Esztergom, Érsekújvár, Szolnok várait, sőt az ország egykori fővárosát, Budát (1686) is. A hadakozás második periódusa (1686–1689) újabb győzelmekkel az ország középső területének felszabadulását hozta. A Habsburgok túlzott megerősödése azonban sértette a nyugati vetélytárs, XIV. Lajos francia király érdekeit, aki ezért 1688 őszén felmondta a négy esztendővel korábban kötött fegyverszünetet, és nyugaton támadást indított Pfalz tartománya ellen. A Habsburg Monarchia szorult helyzete ellenére az oszmán hadvezetésnek a háború harmadik szakaszában (1689–1697) sem volt ereje döntő visszavágásra. Az 1697. évi zentai győzelem után 1699. január 26-án kötött karlócai békével Magyarország – a Temesköz kivételével – másfél évszázad után felszabadult a török uralom alól.
trombitás
a huszárezred kompániákra tagozódott, melyeknek parancsnoka a százados volt, parancsait egy trombitás közvetítette. Az ezrednél a trombitás feladatát az ezred üstdobosa látta el. Nem a többi huszár zsinóros ruháját hordta, hanem németes kalapot és kabátot, szablya helyett egyenes pallost. Azért különbözött a többiektől, hogy amikor roham után gyülekezőt vertek, a szétszóródott legénység az ő feltűnő és eltérő alakja köré csoportosulhasson.
trombon
a trombonkarabély tölcséres csövű lőfegyver volt, amely átmenetet képzett a puska és a pisztoly között.
turai csata
1849. július 20-án történt. Aznap a Perczel Mór honvédtábornok vezette közép-tiszai hadsereg egységei Turánál próbálták feltartóztatni az orosz cári intervenciós csapatok főerőit. A csata heves tüzérségi párbajjal kezdődött, mely mindkét fél lovasságát rendkívüli módon próbára tette. Néhány órás ágyúzás után a magyar jobb- és balszárny egyszerre lendült támadásba, amely a bal oldalon volt különösen eredményes, itt az oroszokat vissza is szorították. A magas kukoricásban még órákon keresztül folyt a harc, amelynek az vetett véget, hogy Hatvan felől újabb orosz csapatok érkeztek. Perczel Mór úgy döntött, hogy a túlerő elől visszavonul: csapatai szervezetten elhagyták a csatateret, az oroszok nem üldözték őket. A turai ütközet annak ellenére is eredményes volt, hogy végül a magyar csapatoknak kellett visszavonulniuk. Az itteni erők nagyban segítették a Görgey Artúr által vezényelt fel-dunai hadsereg sikeres manővereit, emiatt az oroszok nem merték komolyabb erőkkel üldözni Görgeyt.
turulmadár
az ősmagyar mondavilágban sas- vagy sólyomféle madár. A turul a magyar eredetmondák mitologikus madara. Kézai Simon szerint Attilától Géza vezér idejéig a koronás fejű turul volt a magyarok hadi címere. A mondai turul az élővilágban egy nagy testű sólyommal (altaji havasi sólyom, Falco rusticolus altaicus), vagy a kerecsensólyommal (Falco cherrug) azonosítható. A szó török eredetű (a togrul vagy turgul vadászsólymot jelent). Az ősi magyar nyelv három szót ismert a sólymok különböző fajtáira: a kerecsen, a zongor (ebből származtatható a Zsombor név is) és a turul szavakat.
türkök
a VI.-VIII. században az Altaj vidékén élt török nyelvű nép. A nomád türk népek – fizikai mobilitásuknak és ezzel összefüggő pszichológiai kreativitásuknak köszönhetően – egy dinamikusabb fejlődés fontos elemét alkották. A letelepedett földművelő lakosság és a harcművészet magas fokát képviselő nomádok harca ez utóbbiak teljes győzelmével zárult. A türk elem időszámításunk első évezredének közepén jutott túlsúlyra a régióban. A XI–XIII. század folyamán a mai Kazahsztán területe a kipcsakok (polovecek) kialakulásának zónája volt. Őket a mongol hódítók győzték le, s az ő hatásuk alatt indult meg az a folyamat, amelynek során a helyi türk lakosságba olvadtak.
utászszakasz
hidak, utak építésére, akadályok létesítésére stb. kiképzett műszaki alakulatban szolgáló katona.
üredi típusú nyereg
FÜREDI
üstdobos
az üstdob keleti eredetű hangszer; vörösrézből, néha ezüstből készült félgömb, melyet mindig párosan használtak. Az üstdob fémtestét kívül színes és díszes posztó- vagy damaszttakaró fedte, melyet üstdobzászlónak neveztek; ezeket a zászlókat az uralkodó, néha az ezredtulajdonos kezdőbetűje díszítette. Az üstdobok az ezred féltve őrzött büszkeségei voltak, ugyanolyan tisztelet övezte azokat, mint a zászlót. A trombitásokhoz hasonlóan nem a többi huszár zsinóros ruháját hordta, hanem németes kalapot és kabátot, szablya helyett egyenes pallost. Azért különbözött a többiektől, hogy amikor roham után gyülekezőt vertek, a szétszóródott legénység az ő feltűnő és eltérő alakja köré csoportosulhasson. Az üstdobokat 1767-ben megszüntették, helyébe minden lovasezred egy törzstrombitást kapott, őrmesteri rendfokozattal.
varkocs
hajfonat. A huszárok varkocsa különleges volt, mert fürtök helyett a fülcimpáig érő hajfonatokat hordtak. 1754-ben megszabták, hogy egy ezreden belül a varkocsoknak is egyformának kell lenniük.
vármegye
nemesi önkormányzattal rendelkező, nagyobb területű közigazgatási egység. A vármegye eredeti szervezete a Szt. István által alapított várszerkezet volt; az ország várkerületekre volt osztva, melyeknek élén a király által kinevezett várispánok álltak és kezelték a királyi jövedelmeket, kormányozták az alsóbb néposztályokat és a várkerületben vagy vármegyében levő királyi haderő vezérei voltak. A nemesek ebben az időben nem tartoztak a vármegye hatósága alá. A nemesség a kinevezett alispán elnöklete alatt ítélni hivatott és a bírák választásába is befolyt. E bírák voltak a vármegye első választott tisztviselői. Mindazonáltal hosszú ideig tartott, míg a hadi szervezetű várkerület közigazgatási és bíráskodási önkormányzattal bíró vármegyévé alakult át. A vármegyék önkormányzati jogköre a XV. században kezd biztos alapokat nyerni; a mohácsi vész után beállt szomorú idők, pedig teljesen kifejlesztették a vármegyék önállóságát. Olyannyira, hogy a már nemcsak közigazgatási, önkormányzati és bíráskodási, hanem alkotmányjogi testületekké váltak.
végvárak
az ország határán, a törökök által megszállt területek szélén épült várak. Magyarországon a török veszély elhárítására épült várak. Miután a törökök berendezkedtek, szükségessé vált az országon belüli új védelmi vonal megteremtése. Az 1550-es évek közepétől a bécsi tanács számos olasz hadmérnököt küldött, akik a korszak haditechnikai követelményeinek megfelelõen átépítették a legfontosabb végvárakat. Legfõbb feladatuk a határok megvédése, az utak és vízi átkelőhelyek biztosítása, az ellenség utánpótlásának megakadályozása, az adott körzet lakosainak és értékeinek megóvása. A végvárrendszer az Adriai-tengerparttól indult, s keresztülvágott Horvátországon és Szlavónián. A Dunántúlon Szigetvárra és a Dráva-menti várakra, később a Balaton mellékiekre támaszkodott. 1556-tól a végvárak a haditanács hatáskörébe kerültek, s így lehetőség nyílt a várrendszer egységes és szakszerű irányítására.
vérszíj
a vérszíj az a sallangszerű bőrszíj, amelyeket a nyeregtalp végein az oda befúrt lyukakba fűznek. Mai nyergeken csak dísz.
vezénylőpálca
Világosi fegyverletetétel
az 1848-49-es szabadságharc végét a világosi fegyverletétel jelentette. 1849 nyarán a császáriak orosz segítséggel katonai erőfölénybe kerültek, és Temesvárnál, az utolsó nagy csatában az osztrákok győztek. Augusztus 13-án Arad megyében, a világosi vár alatti szőlősi mezőn a Görgey Artúr vezette feldunai magyar hadsereg megadta magát Rüdiger orosz tábornoknak. Világosnál a történetírók becslése szerint mintegy 30 000 főnyi katonaság, Magyarország legütőképesebb hadserege tette le a fegyvert. A világosi fegyverletétel azonban politikailag semmiképpen sem nevezhető kudarcnak, hiszen az osztrák kormány nem merte visszavonni azokat a döntő fontosságú törvényeket, rendelkezéseket, amelyeket a forradalom hozott el számunkra. Ezek legfontosabbika a jobbágyfelszabadítás volt. A világosi fegyverletétellel a szabadságharc elbukott, s megkezdődött a megtorlás, az ellenforradalom hosszú időszaka: a világosi fegyverletétel után a császári haditörvényszék ítélete alapján Aradon kivégezték a magyar honvédsereg 12 tábornokát és egy ezredesét, akik a bukást követően kerültek osztrák fogságba.
Vilmos, Württenberg királya
(1781-1864): atyjának 1816-ban bekövetkezett halála után a trónra került, közbocsánatot hirdetett, könnyített a nép terhein, takarékosságot hozott be az udvartartásban és (1819) alkotmányt adott országának. Poroszország iránt való gyűlöletét nem titkolta és kivált az 1850-es években Ausztria tanácsát követte. Rendkívüli nagy érdemeiért, melyeket a mezőgazdaság emelése körül Németországban általában és országában különösebben szerzett, a német mezőgazdák vándorgyűlése Brünnben 1840-ben a mezőgazdák királya címmel tisztelte meg. Megalapította a wüttembergi központi gazdasági egyesületet a járási gazdasági körökkel, ő alapította és látta el valóban királyi bőkezűséggel a hohenheimi gazdasági és erdészeti akadémiát, több földműves-iskolát és az állatorvosi intézetet Hohenheimban.
vissza-csapó (reflex) íj
a szkíták találták fel i.e. 600-300 közötti időben a visszacsapó reflexíjat, majd i.e. 300-200 között tökéletesítették; így alakult ki a hunok és őseink által is használt összetett reflexíj, amely a pusztai népek szinte egyetlen és leghatásosabb fegyvere lett. Ez a fegyver a maga korában a csúcstechnikát jelentette. Az íj lehet egyszerű íj, támasztott- vagy egyszerű reflexíj, réteges íj és kompozit íj vagy összetett reflex-íj. A magyarok íja ez utóbbi csoportba tartozik, szinte azonos a szkíta-szarmata, a hun- és az avar íjakkal és távolabbi rokonságban áll a mongol íjakkal. Az összetett reflex-íj több rétegből áll és felajzatlan állapotban ellentétes irányba görbül.
Werndl lovassági pisztoly
XIX. század végén és a XX. század elején használt lovassági karabély.
zablapálca
a lószerszám tartozéka, a zablának a ló szájába kerülő része.
zeke
durva gyapjúszövetből varrt rövid, zsinóros férfikabát.
zsibói ütközet
1705. november 11-én Herbeville császári generális Zsibónál nagy győzelmet arat a kuruc csapatok felett. A császári csapatok elfoglalják Erdélyt.
Zsigmond király
(1368-1437) magyar és cseh király, német-római császár. 1396-ban seregével súlyos vereséget szenvedett e törököktől Nikápolynál. Ezt követően a törökkel szemben védekező politikát folytatott: az ország déli határvidékén úgynevezett végvárvonalat épített ki és ütközőállamokat (Szerbia, Bosznia, Havasalföld) igyekezett a védelembe beépíteni. A birodalom és az egyház megreformálására irányuló törekvései kudarcot vallottak.
"nagy háború"
az I. világháborút nevezték így, amely a klasszikus huszárság végnapjait is jelentette. A háború első két évében az Osztrák-Magyar Monarchia lovassága, azaz a huszárság, mint fegyvernem lényegében felmorzsolódott az ütközetekben.
"Pro libertate"
jelentése A szabadságért! Rákóczi Ferenc által kiadott ezüstpénz felirata, amelyet azért veretett, hogy a szabadságharc anyagi nehézségeit enyhítse, ami nem járt sikerrel. A pénzt a felirat után libertásnak nevezték. A felirat gyakran szerepelt a kuruc lovasság zászlaján.
„örökös ezredtulajdonosság”
1888-ban iktatták törvénybe ezt az intézményt. A régi híres huszárezredek közül hármat érdemesítettek erre a címre Hadik András a 3., Radetzky az 5., Nádasdy Ferenc pedig a 9. huszárezred lett örökös ezredtulajdonosa.
12. századi magyar-bizánci háború
Bizánc és a Magyar Királyság kapcsolatai 1116-ban romlottak meg, amikor I. Alexiosz a dalmáciai háborúban Velencét támogatta. Bizánc ettől kezdve a magyar kereskedők munkáját is megnehezítette. A háborúhoz vezető közvetlen okot az adta, hogy Álmos herceget II. János bizánci császár országába fogadta. István arra számított, hogy Álmos bizánci hadak élén fog királyságára törni és mindenképpen el akarta érni, hogy kiutasítsák a görög területről. A császár és a király között Piroska, Szent László leánya próbált közvetíteni. Sikertelenül. Az 1127-1129 között folyó magyar-bizánci háború célja nem területek szerzése volt, hanem egymás területének dúlásával próbálták a felek akaratukat a másikra kényszeríteni. Először István támadott 1127 nyarán. Előzőleg, mivel gyermeke még nem született hivatalos örökösévé tette Sault, nővére fiát. István elfoglalta, majd lerombolta Belgrádot, majd Szófián át Filippupoliszig hatolt. Közben, 1127. szeptember 1-jén Álmos herceg meghalt, de ez nem jelentette az ellenségeskedések beszüntetését, mert 1128-ban a császár óriási erővel vonult Magyarország ellen. A magyar csapatok Haram vára mellett súlyos vereséget szenvedtek. A bizánciak ezután feldúlták és teljesen kifosztották a Szerémséget, majd visszavonultak.
1707-es győrvári ütközet
az ütközetben Béri Balogh Ádám és Bezerédj Imre csapatai legyőzték Hannibal Heister altábornagy seregét, és magát a császári parancsnokot is fogságba ejtették.
1708-as kölesdi ütközet
a Rákóczi-szabadságharc egyik fényes diadala, amelyet a könnyűlovasság taktikai előnyének kihasználásával nyert meg Béri Balogh Ádám ezrede.
1711
a szatmári béke a Rákóczi-szabadságharcot lezáró békeszerződés, amelyet 1711. április 30-án kötött meg Károlyi Sándor a szövetkezett rendek képviseletében III. Károly megbízottjával, II. Rákóczi Ferenc vezérlő fejedelem távollétében. Közkegyelmet biztosított, a kuruc sereg letette a fegyvert a majtényi síkon, a király szavatolta Magyarország és Erdély szabadságjogait.
1848-49-es magyar szabadságharc
a magyar huszárság legfényesebb fejezete. Az 1848. március 15-én kirobbant forradalom és szabadságharc a magyar honvédsereg lovasságát a Habsburg Birodalom különböző, távoli állomáshelyeiről hazatérő huszárok adták. A szabadságharc a világosi fegyverletétellel ért véget, utána a huszárezredeket újra a birodalom távoli helyeire vezényelték.
1867-es kiegyezés
a Habsburgok és Magyarország közötti megállapodás, aminek értelmében létrejött államalakulat az Osztrák-Magyar Monarchia volt. A kiegyezés rendezte az 1849-től fennálló ellenséges viszonyt a két ország között. A dualista állam egyik felét „a Birodalmi tanácsban képviselt királyságok és országok”, a másik felét a „Magyar Szent Korona országai” névvel illetett birodalomrész adta.
1889-es Véderőtörvény
lényegében az 1868-ban szentesített Véderőtörvény megújítása, aminek értelmében hadrendbe került egy újabb lovas (dragonyos)-ezred, s ezzel alakult ki a lovasfegyvernem első világháborúig érvényes struktúrája. A fegyvernem 42 császári és királyi lovasezredből (16 huszár, 15 dragonyos, 11 ulánus), 10 magyar királyi honvédhuszár ezredből és 6 Landwehr ulánusezredből állt.
300 éves honvédő háború
Magyarországnak az Oszmán Birodalom terjeszkedése ellen vívott harcait nevezik így. Ide számítják a korai török portyázásokat, betöréseket és azok visszaverését, egészen a török kiűzéséig.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)