- Huszártörténelem
- 1550-1700 A török kor magyar lovassága
- 1 foglalkozás
hópénzesek
havi fizetésű zsoldban álló katonák.
stipendium
ösztöndíj régiesen, a hópénzes lovasok havi járandósága.
kopja
a lőfegyverek időszaka előtt, a kora középkortól használatos hosszú, lándzsaszerű fegyver, a huszárok fő fegyvere.
jargaló vitéz
zsoldért elszegődő könnyű lovas katona (huszár).
süveg
magas, hengeres vagy csúcsos, rendszerint karimátlan vagy felhajtott peremű férfi fejfedő.
keréklakatos Tersényi puska
Tiroli Ferdinánd ambrasi gyűjteménye
pantallér
bandouliere-nek, átalvető-szíjnak nevezték azt a szíjat, melyet az egyik vállról, az ellenkező oldalon levő csípő felé átalvetve viseltek, s amelyre kard, szurony vagy karabély volt függesztve. Tekercsszerűen összehajtott s a két végén szíjjal összefoglalt, tehát koszorút képező köpenynek, a magyar bakák pantallérnak nevezik.
csákányfokos
lemezvértek áttörésére kifejlesztett régi magyar fegyver. A kurucok, később a huszárok fejük felett forgatva rontottak rá az ellenségre, annak páncélzatát áttörve.
harmincéves háború
a cseh rendek 1618-as Habsburg-ellenes felkelésével kezdődő háború, amely egész Európát lángokba borította. A harmincéves háború több szakaszra osztható (cseh, dán, svéd, francia), attól függően, hogy melyik ország vezette a Habsburgok elleni (protestáns) erőket. 1648. október 24. a vesztfáliai békével, melyet III. Ferdinánd német-római császár és a birodalmi rendek Svédországgal és Franciaországgal kötnek meg, véget ér a harmincéves háború. A béke Franciaországnak Közép-Európában, Svédországnak pedig Észak-Európában biztosít nagyhatalmi helyzetet.
kántorpénzesek
sallárium
munkadíj, évi fizetség. A latin nyelven megkötött szerződésekben használták az általában használatos jargalás (a Jahrgeld német szóból keletkezett elferdítéssel) szó megfelelőjeként.
bandérium
eredetileg a főuraknak, vármegyéknek stb., saját, katonai, főleg lovas csapata. Később inkább az ünnepélyes alkalmakkor felvonuló magyaros díszöltözetű lovas csapatokra használták a kifejezést.
kompánia
(kampánia) katonai alakzat, egység, mai nevén század, a török elleni felszabadító háborúk (XVI-XVII. század) idejétől használatos elnevezés, 1000 lovasból állt, az alakzat elnevezését 1769-től törölték el.
székely lófők
a lófők két nyílföldet kaptak a termőterület felosztásakor. Könnyűlovas egységekben szolgáltak. A lófők és gyalogkatonák az 1721-es összeírás szerint a székely társadalom zömét alkották. A harmadik rend bűnhődött a leginkább, mert a lázadásban résztvevő lófők kegyelmet kaptak, csupán állandó katonai készenlétre kötelezték őket. A megsértett fejedelem jobbágysorba taszítja az egész harmadik rendet, a hűséges híveit, pedig megajándékozza. Így Csík- és Gyergyó-székben 10 ember 217 jobbágyot kap ajándékba a fejedelemtől. Az elszegényedett lófők is önként álltak jobbágysorba, csakhogy terhes kötelezettségüktől szabadulhassanak.
fokéles szablya
hajlított pengéjű, egyélű vágófegyver, a keleti népek ősi fegyverfajtája. A honfoglaló magyarok még Ázsiából hozták magukkal a keskeny pengéjű, lehajló szárú, keresztvassal ellátott szablyafajtát. Szent István korában a nyugati mintájú egyenes, kétélű kard kiszorította, azonban a XV. század folyamán a török háborúk alatt ismét nemzeti fegyverré vált. A XVI. század elején kifejlődött a tisztán magyarnak mondható típus. Széles, fokéles pengével, egyenes, megnyúlt keresztvas-szárakkal. A szablya egész Európában elterjedt.
szattyánbőr
puhára cserzett, élénk színűre festett borjú-, juh- vagy kecskebőr.
trombon
a trombonkarabély tölcséres csövű lőfegyver volt, amely átmenetet képzett a puska és a pisztoly között.
hajdú
XVI-XVII. századi magyar katonatípus. Eredetileg a török elől elmenekült délszláv népek elnevezése. A török hódítás kiszélesedésével egyre több magyar került közéjük. Jelentős részük a hódítás miatt birtokát vesztett nemes, akik katonának álltak, többek között szabad hajdúnak. Sokuk a marhahajtók, pásztorok közül került ki.
rackajuh "hátibőr"
a Kunság igen ősi és jellegzetes viseleti darabja. A fekete rackabőrből való hátibőr továbbélt a ruha gallérjaként. Rendesen a kacagányt nyakbavetve hordták férfiak és asszonyok egyaránt, erről a XVIII. századi jegyzőkönyvek bőséges adattal szolgálnak.
kápa
a nyeregnek elől és hátul felmagasodó része.
brokát
többnyire arany- és ezüstszálakkal gazdagon átszőtt mintás selyemszövet. Világi és egyházi ruhák készítésén kívül bútorok kárpitozására használták.
posztóköpeny
egész vagy félkörös, ujjatlan, gyapjú felsőruha. A hosszú, ujjatlan, keskeny, álló galléros, palástszerű felsőruha, a fekete, kék, ritkán zöld posztóköpeny gyakran kettős fodros gallérral, piros posztószegéssel (Tolna m.) a XVIII.–XIX. században az alföldi és Ny-dunántúli mezővárosok köznemességének, módos gazdáinak és mesterembereinek legelőkelőbb viselete volt, amelyet finomabb anyagból asszonyaiknak is készíttettek. Híres volt a szép kiállítású gyöngyösi köpeny.
tizenöt éves háború
I. Rudolf indította meg a török ellen, mivel első számú feladatának a pogány törökök hatalmának megtörését tartotta. A háború 1591-től egészen 1606-ig tartott. 1595 tavaszán bekapcsolódott a harcokba Báthory Zsigmond erdélyi fejedelem is. A császáriak elfoglalták Esztergomot, Visegrádot és Vácot. Ezután a harcok elhúzódtak, a zsoldosok garázdálkodtak, ellenreformáció folyt. Ez váltotta ki Bocskai István fegyveres ellenállását, amelynek eredményeképp elérte, hogy 1605-ben megválasszák Magyarország fejedelmévé a szerencsi országgyűlésen. 1606. júniusában aztán létrejött a felkelést lezáró bécsi béke, majd még ugyanebben az évben a tizenöt éves háborúnak véget vető zsitvatoroki béke (november 11-én) is, amelyet Bocskai István közvetítésével sikerült megkötni a bécsi udvar és a török Porta között.
jargalás
a huszárok kezdetben sohasem alkalmazták magukra a ’huszár elnevezést, inkább a lovas katona, nyargaló, az éves zsoldért szolgáló járgáló (Jahrgeld = évi pénz) megnevezéseket alkalmazták magukra. A jargalás is e szavakból fejlődött ki, a könnyű lovas katona (huszár) zsoldért szolgálatba állását jelentette.
Habsburg-ház
a Habsburg-család (1745-től Habsburg-Lotharingiai család) Európa egyik legjelentősebb uralkodói családja, amely német királyok, német-római császárok, cseh, magyar, spanyol és portugál királyok sorát adta. A család tagjai emellett különböző időszakokban számtalan itáliai és németországi hercegség, választófejedelemség stb. urai voltak. A család eredete a 10. századig nyúlik vissza. Az első név szerint ismert ős Guntram volt, bár ő még nem viselte a Habsburg nevet ( 973-ban halt meg). A Habsburg név a 11. században ragadt az alemann eredetű családra, amikor II. Ottó (megh. 1111) a mai Svájc területén, Aargau kantonban, az Aare és a Reuss folyók egybefolyásánál fekvő Habichtsburg grófja lett. Más forrás szerint Habichtsburgot Guntram unkája, Werner építtette, aki egyébként 1002-től már strassburgi püspök volt. A vár neve magyarul Héjavárat jelent, és innen ered az ismert Habsburg családi címer is. Birtokaik kezdetben főleg a sváb hercegségben terültek el, amit később elzászi területekkel egészítettek ki (egyes források szerint ezzel ellentétben az elzászi birtokok jelentették a kezdeti törzsterületet.) Később a svájci területekről elüldözték őket a svájciak, és ezzel nagyjából egyidejűleg a magyarok és csehek közötti ellentéteket kihasználva megszerezték maguknak első kelet-ausztriai birtokaikat.
kuruc
a kuruc név eredetileg keresztes katonát jelent. (Crux latinul kereszt.) A pogány törökökkel szembeni harcok idején terjedt el. Később a Habsburgok ellen harcoló magyarországi felkelők elnevezése, mely a XVII. századtól jelenik meg. Többségük elbocsátott végvári katona, birtokát vesztett nemes, szökött jobbágy volt.
hadnagyság
kisebb katonai körzet
Bocskai vezette szabadságharc
Bocskai István erdélyi magyar fejedelem Bethlen Gábor ösztönzésére 1604-ben Habsburg-ellenes függetlenségi harcot indított Erdély lepusztítása és a vallási türelem megóvása végett. 1605-ben Magyarország és Erdély fejedelmévé választották. 1606-ban a bécsi béke megkötésével I. Rudolf császárt az alkotmány és a protestánsok vallásszabadságának elismerésére kényszerítette.
huszár főzászló
a huszárezred zászlaja, amely alatt harcba indultak. Minden ezrednek más-más zászlója volt.
delisaru
valamekkora szárral rendelkező saru, ami rövidnek tekinthető a teljesszárú lábbelikhez képest. A régi időben olyan lábbeli lehetett ez, amely hasonlított a mai magas szárú cipőhöz.
franciakova
a francia Alpokban található kovás mészkőből gyártott anyag, amelyet pisztolyok és puskák elsütéséhez használtak.
posztótarsoly
posztóból készült kicsi tarsoly, kistáska, amit az övre akasztva, vagy a derékra kötve hordtak, később a huszároknak a derékszíjról lelógó díszes táskája.
lóding
puskapor, a golyó, a sörét vagy töltény, illetve az ezek tárolására való tarsoly és egyéb kellékek elnevezése.
Kuruc kor
a XVII. század második felétől a XVIII. század első feléig tartó időszak, melynek során Magyarország észak-keleti részén és Erdélyben a könnyű fegyverzetű kuruc katonaságra támaszkodva több hazai főnemes igyekezett (több alkalommal törökkel szövetkezve) felszabadítani az országot az osztrák (Habsburg) megszállás alól – sikertelenül.
1711
a szatmári béke a Rákóczi-szabadságharcot lezáró békeszerződés, amelyet 1711. április 30-án kötött meg Károlyi Sándor a szövetkezett rendek képviseletében III. Károly megbízottjával, II. Rákóczi Ferenc vezérlő fejedelem távollétében. Közkegyelmet biztosított, a kuruc sereg letette a fegyvert a majtényi síkon, a király szavatolta Magyarország és Erdély szabadságjogait.
huszártorna
vértes (páncélos) lovagok tornaviadalának szokása már a 12. században meghonosodott Magyarországon, sőt a magyar lovagok is résztvettek a német- és franciaországi tornákon. A nehéz vértezetben vívott viadal mellett a 16. század elején mindjobban elterjedt a királyi udvarban a huszártorna. Lassanként ez váltotta fel az eltűnő lovagi tornákat. Külföldi elterjedése I. Ferdinánd király fiának, Tiroli Ferdinánd főhercegnek volt köszönhető, aki lelkesedett a huszáros fegyverzetért. Prágai, pilseni és insbrucki udvarában számos huszártornát rendezett, melyen személyesen is résztvett. A huszártorna igazi formája a kopjatörés volt, puhafa vagy üreges lándzsanyelekkel; ennek szigorú szabályai voltak. Bírák és igazlátók ellenőrizték betartásukat. A tompa fejű, és könnyű lándzsák erős rohamban renszerint az ellenfél pajzsán törtek el. Főleg az ellenfelük testét igyekeztek eltalálni, hogy kivessék a nyeregből.
dolmány
testhez simuló, csípőig érő zsinóros zubbony.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)