- 6 téma
A Trobriand-szigetek lakói
abortusz
Spontán abortusz - az életképtelen, elhalt magzat elvesztése a terhesség 3. hónapja előtt, vérzés- és fájdalomtünetekkel; művi abortusz - a nem kívánt terhesség mesterséges megszakítása
adósrabszolga
adósság
Az a pénzösszeg vagy más érték, amellyel valaki tartozik. Erkölcsi kötelezettség, hála.
adósságelengedés
agresszivitás
Erőszakos, támadó magatartás. Kihívó, sértő modor.
agyagművesség
ajándék
Valakinek ingyen, szeretetből vagy figyelmességből adott dolog, lehet névnapi, szülinapi.
áldozat
Pl. tárgy, élelmiszer, állat, de akár ember rituális felajánlása valamely istenségnek, amelynek az az alapja, hogy az áldozat a kölcsönösségen alapszik. Tehát bármilyen áldozatbemutatás után az isten a neki tett szolgálatot viszonozni fogja.
állam
Az emberi együttműködés legszervezettebb egysége, amely rendelkezik a fizikai erőszak törvényes alkalmazásának monopóliumával.
államhatalom
Az államszervezet révén érvényesülő legfőbb politikai hatalom.
állami törvények
alvilág
A föld mélyébe képzelt túlvilági birodalom.
animizmus
A természeti népeknek lélekről alkotott elképzelése: eszerint nemcsak az embereknek, de a növényeknek, állatoknak, tárgyaknak is van lelke.
Aphrodité
A szépség és a szerelem istennője a görög mitológiában. Zeusz és Dioné lánya, más elképzelések szerint a tenger habjaiból született Ciprus szigeténél.
arisztokraták
A legelőkelőbbekhez tartozó személyek. Valamely társadalomnak kiváltságos előjogokat élvező felső rétegbe tartozó személyek.
ásványi anyagok
A földkéregnek valamely egynemű, természetes eredetű vagy cseppfolyós anyaga.
B. Malinowski
beavatási szertartások
békepolitika
A béke megőrzésére, illetve valamely háború befejezésére törekvő politika.
bírósági eljárás
böjt rítusa
Meghatározott napokra előírt csökkentett táplálkozás, illetve húsevéstől való tartózkodás.
buddhizmus
Buddha által alapított, a “négy szent igazságon” alapuló vallás. Célja a nirvána, a teljes “kialvás” elérése; aki nem jut el ebbe az állapotba, az benne ragad az örökös újjászületés körforgásában; elérésének feltétele az “életvágy” leküzdése. A buddhizmus követőinek száma körülbelül 500 millió.
cipész
Cipő készítésével és javításával foglalkozó iparos.
család
Legszűkebb meghatározása szerint olyan csoport, amelyet a közös lakhely, valamit két ellenkező nemű felnőtt és az általuk nemzett vagy örökbefogadott gyerekek együttműködése jellemez. Az utóbbi évtizedekben a családi magatartás átalakulásával más családformák is egyre inkább elterjedtek: egyszülős család, kétsejtű család, összetett család.
csere
Cselekvés, amikor valakit, valamit cserélnek.
csillagászat
A világegyetem megismerésével, az égitestekkel foglalkozó tudomány.
démonok
A teremtés hatodik napján, péntek este teremtett lények, akik azonban a közeledő Sabbat miatt nem kaptak testet. Ezért a démonok test nélküli lények. A démonokat mezuzával vagy amulettel lehet távol tartani.
demosz
Az ókori görög városokban a köznép.
despota
Kényúr. Zsarnok, aki szeret zsarnokoskodni. Középkori elnevezés.
dévaj felvonulás
diplomácia
Az államok közötti politikai ügyek intézése, illetve ennek szabályai és módszerei összességükben. Intézményekés személyek összessége.
egyistenhit
Monoteizmus. Vallási elképzelés, mely szerint a világot egyetlen istenség teremtette, és az ő akarata irányítja. A legelterjedtebb monoteista vallások: a zsidó, a keresztény és az iszlám vallás.
ékírásos
Az ókori Keleten használatos ék alakú jegyekből álló írás.
eljegyzés
Ünnepélyes esemény, amelyen férfi és nő eljegyzik egymást, kinyilvánított megállapodás.
emberáldozat
Az emberáldozat élő ember rituális felajánlása valamely istenségnek, amelynek az az alapja, hogy az áldozat a kölcsönösségen alapszik. Tehát bármilyen áldozatbemutatás után az isten a neki tett szolgálatot viszonozni fogja.
endogámia
Valamely nemzetségen vagy népen belüli, kötelező szabályok által meghatározott házasság.
érdekházasság
Érdekből kötött házasság.
ereklye
Szentek testi maradványa vagy velük kapcsolatos tárgyi emlék; Történelmi eseménnyel vagy személlyel kapcsolatos becses tárgyi emlék.
érettségi vizsga
A középiskolát lezáró és egyetemi, főiskolai továbbtanulásra képesítő vizsga.
erkölcs
Szélesebb értelemben az etika, a morál, a lelkiismeret rokonfogalma; szűkebb értelemben a társadalmi tudat egyik formája, amely az emberi magatartást hivatott szabályozni. A hasonló funkciójú jogtól egyebek közt az különbözteti meg, hogy szabályrendszere nincs tételesen rögzítve, és annak betartását nem államhatalmi intézmények, hanem a szokások, a közvélemény, illetve az érzelmileg is beágyazódott lelkiismeret kényszeríti ki.
erkölcsi elvek
Társadalmilag helyesnek tekintett szabályok összessége, ezek elve.
értelmiség
Olyan társadalmi réteg, amelynek legfőbb jellegzetessége, hogy tagjai felsőfokú diplomával rendelkeznek, jelentős szerepet játszik az államok gazdasági, politikai, kulturális, stb. életének irányításában.
esküvő
Házasságkötés ceremóniája. Történhet az állam képviselője, az anyakönyvvezető előtt, illetve létezik a különféle vallások előírása (például a templomi) szerinti esküvő. A házasságra lépő felek ünnepélyes eskü által történő kinyilatkoztatása.
etikett
Az előkelő társadalmi érintkezés formáinak megszabott és megmerevedett rendszere. Uralkodóházaknál az udvar szertartási és viselkedési szabályok összessége.
eunuch
Különböző, rituális vagy egyéb okokból kiherélt férfi.
eurázsiai lovas nomádok
európai kultúra
Európához tartozó, ott kialakult életforma, szokások, öltözködés.
exogámia
Valamely nemzettségen vagy csoporton kívüli házasság kötelezettsége.
exogámok
Csoporton vagy nemzetségen kívül kötött házasságok tagjai.
fazekasság
Cserépedényeket készítő kézművesek mestersége, összessége.
fejvadászó portyák
Emberekre vadászó, fejüket levágó és trófeaként gyűjtő indián, maláj stb harcosok útjaik.
filozófusok
A természet és a társadalom, a gondolkodás és a megismerés legáltalánosabb törvényeit kutató és rendszerező, vizsgáló tudománnyal foglalkozó tudós.
földművelés
A földművelés alapvető mezőgazdasági tevékenység, amely a szántóföldi, szőlő- és gyümölcstermesztést, a kertészetet, a rét és legelőművelést foglalja magában. A földművelés különböző műveletekből áll, ilyen a talajművelés (például szántás, boronálás), trágyázás, vetés, növényvédelem, talajjavítás, öntözés.
földművelők
Földműveléssel foglalkozó emberek.
földosztás
A nagybirtoknak vagy azok bizonyos részeinek szegényparasztok közötti felosztása.
gabonaanya
gabonosztás
gyakorlati orvosok
gyógyfüvek
Gyógynövények.
gyűjtögetők
háború
Államok vagy társadalmi csoportok között hadseregekkel vívott fegyveres harc. Ellentétes érdekek közötti küzdelem.
háborús ideológia
háborús propaganda
halálos ítélet
Nagy bűnt elkövetőkre kiszabott ítélet, mely halállal jár.
halotti tor
Családtagoknak, ismerősöknek tartott vacsora, halott búcsúztatása.
Hammurapi
Kr.e. 1792-1750 között uralkodó király az Óbabiloni Birodalomban. Jelentős hódító, de a nevéhez kapcsolódó törvényoszlop jelzi, hogy sikeres és igen sokrétű államszervező tevékenységet folytatott.
hárem
Ahol többnejűség van: a ház asszonyainak elkülönített lakrésze. Valamely férfival egyidejűleg szerelmi kapcsolatban levő több nő.
házasságtörés
A házastársi hűségnek házasságon kívüli nemi viszonnyal való megsértése.
hiedelem
Néprajzi kifejezés, amely olyan vallási jellegű képzetet jelent, mely nem tartozik a hivatalos egyházak által elfogadott tételek közé. Az európai népi kultúrában idetartoznak a babonás cselekményeket magyarázó előírások és tilalmak. A magyarok hiedelmei a pogány magyar hitvilágból, más európai népek babonáinak variálásából származnak, de önállóan is létrejöhettek. Természetfeletti lényekre és erőkre, emberekre vonatkoznak. Vannak rontó boszorkányokhoz fűződő hiedelmek, de szemverésbe, lidércbe, tüzesemberbe stb. vetett hit is létezik. A magyar néprajztudomány az európai és magyar népmondák egy csoportját hiedelemmondának nevezi.
hivatalnok
Hivatali tisztségviselő.
hivatalnokság
homoszexualitás
A homoszexualitás a nemi irányulás zavara. A homoszexuálisok nemi vágya tartósan és kizárólagosan az azonos neműek felé irányul. Az azonos neműek felé forduló szexualitás nem betegség, hanem eltérés, a személyiség – rendszerint több tényezős – fejlődési zavarának következménye.
horda
Garázdálkodó fegyveres sereg. A vadság alsó fokán élő embercsoport, mint társadalmi egység.
hunok
A 4-5. században Belső-Ázsiában Európába vándorolt és hatalmas birodalmat alapított, majd más népekbe beolvadt lovas nomád nép.
hűbériség
Jogi és társadalmi rendszer, melyben a hűbérúr hűbéresének egy meghatározott időre, földet adományoz, aki ezért cserébe szolgálattal és hűséggel tartozik neki.
illem
A társadalmi érintkezés, a jó modor, az udvariasság szabályainak összessége.
illemszabályok
Az illem körébe vágó szabályok. A jó modor, udvariasság szabályainak összessége.
indiai társadalom
információkereskedelem
iparcikk
Áruként forgalomba hozott ipari termék.
istenek
A világ valamely jelenségét megszemélyesítő képzelt emberfölötti lény. Egyistenhivő vallások hitvilágában: a világ teremtője, fenntartója.
istenítélet
Középkori bizonyítási mód a bírósági perekben. Tárgyi vagy egyéb bizonyíték hiányában, vagy helyette alkalmazott módszer a bűnösség megállapítására. Azt gondolták, hogy az istenítéletben Isten akarata nyilvánul meg és az ártatlanul megvádolt embert oltalmazni fogja.
javak
A természetben talált és az ember által alkotott anyagi, tárgyi, szellemi, erkölcsi dolgok, eszmék összessége.
jog
Etikai eszmék és társadalmi erőviszonyok alapján álló, kötelező erejű magatartási szabályok összessége az emberek társadalmi viszonyainak rendezésére.
jog
Etikai eszmék és társadalmi erőviszonyok alapján álló, kötelező erejű magatartási szabályok összessége az emberek társadalmi viszonyainak rendezésére.
kannibalizmus
Emberhús evése, némely természeti nép szokása, barbár kegyetlenség.
kása
Rizsből, darából pépszerűvé főzött étel.
katonai szolgálat
Hadseregben szolgálat teljesítése.
keleti vallás
kereskedelmi utak
Áruk adásvételére irányuló utazások.
kereskedő
Áruk adásvételére irányuló gazdasági tevékenységet folytatók.
kézműves
Ipari termeléssel foglalkozó iparos, aki egyszerű szerszámokkal, egyedi eljárásokkal folytatja a termelést.
kovács
Kalapálással formált vasalások, tárgyak, alkatrészek készítésével, illetve patkolással foglalkozó iparos, szakmunkás.
középrétegek
Valamely társadalmi osztály középső, közbülső rétege.
közmunka
Közigazgatásilag elrendelt ingyenes közérdekű (fizikai) munka.
központi újraelosztási rendszer
közvilágítás
Közterületek kivilágítása.
kultúrantropológus
kunok
Európában a 10-11. században feltűnt s később a magyarságba beolvadt török nép.
külkereskedelem
A külkereskedelem a külfölddel folytatott kereskedelem és áruforgalom, amely átlépi az államhatárokat. Egy ország külkereskedelmét a külföldi áru behozatala (import) és a belföldi áru kivitele (export) alkotja. Az export és az import összege együttesen alkotja a külkereskedelmi forgalmat.
lélekvándorlás
Egyes vallások szerint a halhatatlan léleknek a test halála után egy másik emberi, állati vagy növényi testbe való átköltözése.
letelepedés
Az a cselekvés, tény, hogy valaki valamely helységet választ állandó lakhelyül, s ott kezd lakni.
létfenntartás
Az életnek a létszükségletek biztosításával való fenntartása. A létfenntartással járó költségek.
magánföldbirtok
Magánkézben lévő földbirtok.
mágia
Minden vallás kezdeteinél kimutatható, a természeti népek gondolkodására és világképére jellemző vallási cselekmények sorozata minden vallás kezdeteinél kimutatható, a természeti népek gondolkodására és világképére jellemző vallási cselekmények sorozata; a titkos erőket bizonyos, szigorúan rögzített szertartásokkal, illetve szabálykövető viselkedéssel igyekeztek szolgálatukba állítani.
matriarchátus
Társadalmi forma a nők kizárólagosnak vélt gazdasági és társadalmi vezető szerepével.
mesterségek
Kézműipari szakma. Foglalkozási ág, hivatás.
Mezopotámia
Jelentése görögül: folyóköz. A Tigris és Eufrátesz folyók hordalékos síkságán terült el. A sumer civilizáció a Kr. e. IV. évezred második felében jelent meg Mezopotámia déli részén. A sumer városállamokat először az Agade-i dinasztiát megalapító I. Šarruk.
molnár
Gabonát iparszerűen őrlő személy, szakmunkás.
mongol tatárok
monogám
Madarakra, emlősökre, emberekre egyaránt jellemző tulajdonság, amikor egynejűség, egyférjűség jellemzi őket.
monogámia
Egynejűség, illetve egyférjűség. Madaraknál és emlősöknél is megfigyelhető jelenség: egy vagy több tenyészszezonon át egy nőstény egy hímmel, illetve egy hím egyetlen nősténnyel tart fenn utódok létrehozását, illetve felnevelését eredményező kapcsolatot.
monoteista
Egyistenhitű.
mózesi törvények
munkaerőhiány
Nincsen rendelkezésre álló munkaerő, dolgozók.
népsűrűség
Megmutatja, hogy egy adott területegység egy négyzetkilométerén átlagosan hány ember él, mértékegysége: fő/km2.
nirvána
Az indiai védikus irodalomban megjelenő, majd a buddhizmusban főszerepet játszó fogalom. Leginkább a fájdalommentes béke, a tökéletes vágytalanság és felszabadultság állapotát jelöli, amely egyaránt jelentheti az illúzióktól, az újjászületéstől, a sorstól vagy éppen a tudatlanságtól való megszabadulást.
nomádok
Nem letelepült, folytonosan vándorló, általában állattenyésztéssel foglalkozó népcsoportok.
norma
Az egyes társadalmakban a cselekvők és a csoportok viselkedését orientáló értékrendtől elválaszthatatlan, az egyéni és kollektív viselkedést irányító szabály.
nukleáris család
Kétgenerációs család, a szülőpár (vagy az egyik szülő) és gyermekeik életközössége.
ókori uralkodók
Az ősközösség felbomlásától a római birodalom bukásáig számított történelmi kornak az uralkodói.
ókori vallások
Az ősközösség felbomlásától a római birodalom bukásáig számított történelmi korban létező vallások.
oltár
Többnyire kőből épült emelvény, amelyen az adott vallás áldozatát bemutatják. Az oltár az isteni jelenlét jele, ezért különleges tisztelet övezi.
önellátó
Szükségleteit saját termelvényeivel kielégítő, és ezért nem szorul ellátásra.
őskőkor
Görögül paleolitikum. A Kr. e. 3 millió évtől a Kr. e. VIII. évezredig tartó időszak. Az életmód legjellemzőbb vonása ekkor a zsákmányszerzés, azaz a gyűjtögetés, halászat és vadászat. Az élelemforrást követve vándorló életmódot folytatottak az emberek, ami nem tette lehetővé a felhalmozást. A kőeszközöket pattintással készítették, nem használtak fémeket, és nem készítettek még kerámiát. Az őskőkor idejéből a magyarországi Szeleta-barlang környékén kerültek jelentős leletek.
ősmagyarok
A magyar nép történetében az államalapítás előtti korszak.
papok
Vallási szertartások, istentiszteletek tartását végző egyházi személyek.
papság
Vallási szertartások, istentiszteletek tartását végző személyek csoportja.
paraszt
A népesség mezőgazdasági termelésből élő része.
patriarchális
Apajogú. Az ősközösségi társadalom fejlődésének arra a szakaszára jellemző, melyben a vezető szerep a férfiaké, az apáké volt. E vezető szerepet az is mutatta, hogy a rokonságot az apa vonalán számították.
piacgazdaság
A piacgazdaság kapitalista gazdaság: a magántulajdonosi jogokat intézményesítésével a gazdasági tevékenységeket a piac koordinálja. Ez azt jelenti, hogy a keresleti és kínálati arányokat nem egy gazdaságon kívüli etikai elv, bürokratikus szabály, családi előírás, közösségi tradíció, hanem a piaci tranzakciókba lépő, egymással horizontális, tehát nem alá- és fölérendeltségi viszonyban álló szereplők önkéntes megegyezése alakítja ki. A piac az önkéntes tranzakciók sokaságát az árrendszer segítségével szervezi rendbe. Az ár a piaci cserearányok pénzbeni kifejezése.
politeista
politeizmus
Többistenhit, sok isten létezésében való hit; vallástörténetileg minden civilizáció jellemzője; módosult formában minden monoteista vallásban is jelen van (jó és rossz szellemek, ördögök, angyalok stb.).
profán helyszínek
Világi, nem vallási helyszínek.
propaganda
Eszmék, tanok, nézetek módszeres terjesztése élőszóban, írásban, tettekkel, a művészetek és a technika eszközeinek felhasználásával az állampolgárok szabad véleményalkotásának befolyásolására, főleg politikai célok érdekében.
prostituált
Testüket áruba bocsátó nők, foglalkozásszerűen pénzkereset ellenében végzik.
pünkösd
(pentekoszté = ötvenedik; görög) Már a zsidó vallásban meglévő ünnep. Eredetileg zarándokünnep, amelyen Izrael minden fiának meg kellett jelennie Jahve színe előtt. Később aratási ünnepként is említik. Az első búzakéve felajánlásának ötvenedik napját ünnepelték vele. Aratásvégi, tehát örömünnep volt, amelyen hálát adtak Jahvénak a búzatermésért. A keresztény hagyomány szerint Jézus halála és feltámadása után az 1. pünkösd alkalmával Jeruzsálemben a tanítványok közösségére leszállt a Szentlélek. A keresztény hagyomány ennek emlékére a húsvét utáni 50. napon ünnepli pünkösdöt, amely a húsvéthoz kötöttsége miatt szintén mozgó ünnep.
rabszolga
Teljes mértékben kizsákmányolt, jogaitól megfosztott, ura tulajdonában lévő személy, dolgozó. A rabszolgatulajdonos még rabszolgája életét is elvehette.
redisztribució
reinkarnáció
Reinkarnáció: lélekvándorlás. Egyes vallások szerint a halhatatlan léleknek a test halála után egy másik emberi, állati vagy növényi testbe való átköltözése.
rítus
Ismétlődő és kódolt, gyakran ünnepélyes aktusok együttese, ahol a beszéd, a taglejtések, a testhelyzetek mély szimbolikus jelentéssel bírnak; céljuk a szakrális lényekkel és hatalmakkal való kapcsolatba lépés; tágabb értelemben rítusnak neveznek minden sztereotip, ismétlődő magatartást (állatoknál csábítási, hódítási rítusok, területmegjelölés rítusai stb.).
római jog
Az ókori római jogalkotás következtében kialakult jogrendszer, amelynek kiindulópontját a XII táblás törvények jelentik, kodifikációjára pedig Justiniánus bizánci császár rendeletére (6. század) került sor. Mai napig a jogi oktatás alapját képezi.
szájhagyomány
Népdalaink fejlődésének, terjedésének, változásának eszköze. Az átadás folyamán eltérő változatok, variánsok alakulnak ki, ebből adódik, hogy egy adott népdal több tucat változatban is él.
szaktudás
A természeti vagy társadalmi jelenségekkel foglalkozó tudománynak az ismerete, szakértelme.
szellemvilág
A művészi alkotószellem teremtette képzeletbeli világ.
szemet szemért, fogat fogért elv
szent
Vallási szempontból tökéletesnek tekintett, halála utána katolikus, illetve a görög keleti egyháztól szentnek nyilvánított.
szertartás
Vallási kultusz alkalomhoz kötött hagyományos cselekménye(inek sora).
szocializáció
Az a fejlődési, tanulási folyamat, amelynek során az ember társadalmi lénnyé válik.
szokás
A gyakorlat során kialakult és valamely közösségben általánosan követett cselekvési mód.
szokásjog
A jogfelfogással megegyező, kötelezőnek elismert folyamatos gyakorlat, s nem a jogalkotás előírásos formái között kialakult jogszabályok összessége; gyakran a jogrendszer alapjait képezi; sokszor egész jogrendszer nyugszik a szokásjogon.
szómágia
Hiedelem abban, hogy a szónak természetfeletti hatalma van. A mágikus világképű gondolkodás szerint az élettelen dolog megnevezése ugyanolyan jelentőségű, mint az élőlényeké, a megnevezett azonos a nevével, s annak kimondásával úrrá lehet lenni fölötte. Máig fennmaradt, szómágián alapuló jellegzetesség a gyermekek névadása. A zsidók vallása tiltja élő rokonok nevét a gyermekeknek adni, mert a rokon ezáltal meggyengül, esetleg meghal, viszont gyakori az elhalt ősök nevének továbbvitele, éppen azért, hogy azok jó tulajdonságai átöröklődjenek. Különböző vallások imáiban isten nevének kimondása vagy elhallgatása, más szóval helyettesítése szintén a szómágia megnyilvánulása.
szüzesség
A nemi életről való önkéntes lemondás erénye.
tabu
Egyszerre jelenti a szakrális tilalmat, és annak tulajdonságát, amit tilalommal sújtottak, mert szent vagy tisztátalan; megszegése balsorsot, szerencsétlenséget vagy beszennyeződést von magával; a tabu lehet cselekedet (vérfertőzés, gyilkosság), személy (királyok, papok, menstruáló nők), dolgok (vér, haj, egyes táplálékok), szavak (istennevek, szentek nevei, tisztátalan tárgyak neve).
tanúvallomás
Bírósági eljárás során a tanú, akinek valamiről közvetlenül szerzett tudomása van, igazolásul közli, amit tud, illetve vallomást tesz róla.
taoizmus
társadalmak
Az emberi együttélés viszonyainak a termelési viszonyoktól meghatározott összessége.
társadalmi egyenlőség
Az az állapot, amelyben mindenkinek egyenlő jogai és kötelességei vannak a társadalomban.
társadalmi egyenlőtlenségek
A társadalom emberei közötti valamilyen különbözőség. Pl: vagyoni.
társadalmi mozgolódások
társadalom
Az emberi együttélés és együttműködés szervezett, történetileg változó rendszere; filozófiai, embertani és társadalomlélektani szempontból az emberi fejlődés és a kultúra kibontakozása alapvető feltételének tekintik.
Termékeny Félhold
A Közel-Kelet és a szír sivatag közé eső terület. Ebben a térségben zajlott le részben a neolit kori élelmiszertermelési "forradalom", vagyis a termelésre és az állattenyésztésre való áttérés.
termékenységistenek
termelés
A termelés a javak előállításának folyamata. Az a tevékenység, amely a természet tárgyait emberi szükségletek kielégítésére alkalmassá alakítja emberi, vagy gépi beavatkozással. A termelés eredményei olyan anyagi javak, amelyeket az emberek közvetlenül elfogyasztanak, vagy további termelésre használnak fel.
termelő
termelők
A társulásoknak azok az élőlényei, amelyek egyszerű szervetlen anyagokból fényenergia hatására szerves anyagokat állítanak elő. A termelők által létrehozott szerves anyagokból táplálkozik végső soron minden fogyasztó és lebontó szervezet. A legfontosabb termelő szervezetek a növények.
terror
Az erőszak önkényes alkalmazása, amely irányulhat emberek, intézmények, politikai vagy egyéb csoportok ellen. Célja a félelemkeltés, a bizonytalanságból, a kiszolgáltatottságból fakadó társadalmi nyomás kialakítása, amelyet irányíthat egy diktatórikus hatalommal bíró állami vezető, de gyakorolhatnak ilyen hatást terrorcsoportok is.
testvérházasság
tízparancsolat
Az Ószövetség szerint Isten legfőbb vallási és erkölcsi parancsai; tömörített változata a zsidó és keresztény életvezetés alaptörvénye.
totemállatok
Természeti népeknél a nemzetség vagy a törzs ősének tekintett állat.
totemizmus
A totem-hit alapján létrejött, sokfelé ma is megtalálható vallási forma, melynek jellemzői a totem-tabu (a totemállat megölésének, megevésének, megérintésének stb. tilalma), a totem-közösségen belüli házasodási tilalom, a totem-szertartások és beavatási rítusok. Maradványai (állatszimbólumok, étkezési tilalmak, isten-evés, beavatás stb.) a népmesékben, illetve minden vallásban föllelhetők.
többnejűség
Az a családi forma, amelyben egy férfinak egyidejűleg több felesége van.
törvény
Kikényszeríthető magatartási normák (jogszabályok) összessége, illetve az országgyűlés által, az alkotmány által megszabott törvényhozási eljárás keretében elfogadott és kihirdetett jogszabály, így pl. a költségvetés is.
törvénykönyv
A jogalkotás valamely területével kapcsolatos jogszabályok foglalata. Viselkedési szabályok összessége.
törzs
Felbomló ősközösségi társadalomban: közös területen élő, azonos származású és nyelvű nemzetségek közössége.
törzsi társadalom
tradicionális világkép
Hagyományos elképzelés a világról.
transztánc
tudományos iskola
Jogi, bölcsészeti és természettudományi ágakkal foglalkozó karok.
túlvilág
Másvilág.
Új-Guinea
uzsora
Mások kihasználásán alapuló, jogtalanul nagy anyagi ellenszolgáltatás, kamat követelése.
vadászat
A Kr. e. 3 millió évtől a Kr. e. VIII. évezredig tartó időszakban a legjellemzőbb életmód a zsákmányszerzés volt, azaz a gyűjtögetés, halászat mellett a vadászat is.
vadásznépek
A zsákmányszerzéses életmód jellemezte a népeket, míg a vadászat volt a legjellemzőbb ételszerzési életmód.
válás
Házasság törvényes felbontása.
vallás
Nagyobb embercsoportoknak a természetfölötti, náluk hatalmasabb, mindenható erő (istenek, szellemek, démonok, “végzet”, “világtörvény” stb.) létezésébe vetett hite; fontos eleme az emocinalitás, vagyis a természetfelettihez fűződő, de az egyén énképébe, önértékelésébe is beépült, mély érzelmi kötöttség; a sajátos vallási gyakorlatok kultusszá szerveződött rendszerré alakultak, és létrejöttek a vallási közösségek és intézmények.
védőszellemek
Babonás vagy vallási elképzelés szerint veszedelemtől óvó láthatatlan, felsőbbrendű lény.
vendégbarátság
A házigazda és vendége közötti, leszármazottaikra is öröklődő baráti, szövetséges viszony.
vérbosszú
A törzset, a nemzetséget, a családot vagy tagját ért sérelem megtorlása azonos módon és mértékben a közösség vagy tagja részéről. A vérbosszú a férfiakat kötelezi, s férfiak ellen irányul. Szokása némely helyen ma is él, ilyen például Korzika, Szicília, Albánia.
vérfertőzés
Latinul incesztus. Az egyenesági rokonnal való közösülés.
vérszerződés
Egy szerződési forma, amelynek során az egy tálban összekeveredő akarattal okozott kisebb sebből kifolyó vér összekeveredése a szövetség jelképe. A hagyomány szerint a magyar törzsek vezetői is vérszerződéssel pecsételték meg a honfoglalás előtt a szövetséget.
zsákmányolók
Zsákmányt szerezve fosztogató emberek összessége.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)