- Életmódtörténet - őskor és ókor
- Állam és hatalom az ókorban
- 4 foglalkozás
- 1 gyűjtemény
ókori uralkodók
Az ősközösség felbomlásától a római birodalom bukásáig számított történelmi kornak az uralkodói.
magánföldbirtok
Magánkézben lévő földbirtok.
hivatalnok
Hivatali tisztségviselő.
szokásjog
A jogfelfogással megegyező, kötelezőnek elismert folyamatos gyakorlat, s nem a jogalkotás előírásos formái között kialakult jogszabályok összessége; gyakran a jogrendszer alapjait képezi; sokszor egész jogrendszer nyugszik a szokásjogon.
szájhagyomány
Népdalaink fejlődésének, terjedésének, változásának eszköze. Az átadás folyamán eltérő változatok, variánsok alakulnak ki, ebből adódik, hogy egy adott népdal több tucat változatban is él.
kereskedelmi utak
Áruk adásvételére irányuló utazások.
despota
Kényúr. Zsarnok, aki szeret zsarnokoskodni. Középkori elnevezés.
állam
Az emberi együttműködés legszervezettebb egysége, amely rendelkezik a fizikai erőszak törvényes alkalmazásának monopóliumával.
ékírásos
Az ókori Keleten használatos ék alakú jegyekből álló írás.
törvény
Kikényszeríthető magatartási normák (jogszabályok) összessége, illetve az országgyűlés által, az alkotmány által megszabott törvényhozási eljárás keretében elfogadott és kihirdetett jogszabály, így pl. a költségvetés is.
törvénykönyv
A jogalkotás valamely területével kapcsolatos jogszabályok foglalata. Viselkedési szabályok összessége.
tanúvallomás
Bírósági eljárás során a tanú, akinek valamiről közvetlenül szerzett tudomása van, igazolásul közli, amit tud, illetve vallomást tesz róla.
halálos ítélet
Nagy bűnt elkövetőkre kiszabott ítélet, mely halállal jár.
szokásjog
A jogfelfogással megegyező, kötelezőnek elismert folyamatos gyakorlat, s nem a jogalkotás előírásos formái között kialakult jogszabályok összessége; gyakran a jogrendszer alapjait képezi; sokszor egész jogrendszer nyugszik a szokásjogon.
mózesi törvények
Hammurapi
Kr.e. 1792-1750 között uralkodó király az Óbabiloni Birodalomban. Jelentős hódító, de a nevéhez kapcsolódó törvényoszlop jelzi, hogy sikeres és igen sokrétű államszervező tevékenységet folytatott.
vérbosszú
A törzset, a nemzetséget, a családot vagy tagját ért sérelem megtorlása azonos módon és mértékben a közösség vagy tagja részéről. A vérbosszú a férfiakat kötelezi, s férfiak ellen irányul. Szokása némely helyen ma is él, ilyen például Korzika, Szicília, Albánia.
jog
Etikai eszmék és társadalmi erőviszonyok alapján álló, kötelező erejű magatartási szabályok összessége az emberek társadalmi viszonyainak rendezésére.
bírósági eljárás
vendégbarátság
A házigazda és vendége közötti, leszármazottaikra is öröklődő baráti, szövetséges viszony.
római jog
Az ókori római jogalkotás következtében kialakult jogrendszer, amelynek kiindulópontját a XII táblás törvények jelentik, kodifikációjára pedig Justiniánus bizánci császár rendeletére (6. század) került sor. Mai napig a jogi oktatás alapját képezi.
istenítélet
Középkori bizonyítási mód a bírósági perekben. Tárgyi vagy egyéb bizonyíték hiányában, vagy helyette alkalmazott módszer a bűnösség megállapítására. Azt gondolták, hogy az istenítéletben Isten akarata nyilvánul meg és az ártatlanul megvádolt embert oltalmazni fogja.
állam
Az emberi együttműködés legszervezettebb egysége, amely rendelkezik a fizikai erőszak törvényes alkalmazásának monopóliumával.
háborús propaganda
munkaerőhiány
Nincsen rendelkezésre álló munkaerő, dolgozók.
diplomácia
Az államok közötti politikai ügyek intézése, illetve ennek szabályai és módszerei összességükben. Intézményekés személyek összessége.
terror
Az erőszak önkényes alkalmazása, amely irányulhat emberek, intézmények, politikai vagy egyéb csoportok ellen. Célja a félelemkeltés, a bizonytalanságból, a kiszolgáltatottságból fakadó társadalmi nyomás kialakítása, amelyet irányíthat egy diktatórikus hatalommal bíró állami vezető, de gyakorolhatnak ilyen hatást terrorcsoportok is.
háborús ideológia
földművelők
Földműveléssel foglalkozó emberek.
békepolitika
A béke megőrzésére, illetve valamely háború befejezésére törekvő politika.
propaganda
Eszmék, tanok, nézetek módszeres terjesztése élőszóban, írásban, tettekkel, a művészetek és a technika eszközeinek felhasználásával az állampolgárok szabad véleményalkotásának befolyásolására, főleg politikai célok érdekében.
külkereskedelem
A külkereskedelem a külfölddel folytatott kereskedelem és áruforgalom, amely átlépi az államhatárokat. Egy ország külkereskedelmét a külföldi áru behozatala (import) és a belföldi áru kivitele (export) alkotja. Az export és az import összege együttesen alkotja a külkereskedelmi forgalmat.
piacgazdaság
A piacgazdaság kapitalista gazdaság: a magántulajdonosi jogokat intézményesítésével a gazdasági tevékenységeket a piac koordinálja. Ez azt jelenti, hogy a keresleti és kínálati arányokat nem egy gazdaságon kívüli etikai elv, bürokratikus szabály, családi előírás, közösségi tradíció, hanem a piaci tranzakciókba lépő, egymással horizontális, tehát nem alá- és fölérendeltségi viszonyban álló szereplők önkéntes megegyezése alakítja ki. A piac az önkéntes tranzakciók sokaságát az árrendszer segítségével szervezi rendbe. Az ár a piaci cserearányok pénzbeni kifejezése.
állam
Az emberi együttműködés legszervezettebb egysége, amely rendelkezik a fizikai erőszak törvényes alkalmazásának monopóliumával.
adósrabszolga
javak
A természetben talált és az ember által alkotott anyagi, tárgyi, szellemi, erkölcsi dolgok, eszmék összessége.
adósság
Az a pénzösszeg vagy más érték, amellyel valaki tartozik. Erkölcsi kötelezettség, hála.
adósságelengedés
földosztás
A nagybirtoknak vagy azok bizonyos részeinek szegényparasztok közötti felosztása.
redisztribució
uzsora
Mások kihasználásán alapuló, jogtalanul nagy anyagi ellenszolgáltatás, kamat követelése.
gabonosztás
központi újraelosztási rendszer
információkereskedelem
államhatalom
Az államszervezet révén érvényesülő legfőbb politikai hatalom.
- 42 kép
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)