zsákmányolók
Zsákmányt szerezve fosztogató emberek összessége.
abortusz
Spontán abortusz - az életképtelen, elhalt magzat elvesztése a terhesség 3. hónapja előtt, vérzés- és fájdalomtünetekkel; művi abortusz - a nem kívánt terhesség mesterséges megszakítása
szertartás
Vallási kultusz alkalomhoz kötött hagyományos cselekménye(inek sora).
társadalmak
Az emberi együttélés viszonyainak a termelési viszonyoktól meghatározott összessége.
termelők
A társulásoknak azok az élőlényei, amelyek egyszerű szervetlen anyagokból fényenergia hatására szerves anyagokat állítanak elő. A termelők által létrehozott szerves anyagokból táplálkozik végső soron minden fogyasztó és lebontó szervezet. A legfontosabb termelő szervezetek a növények.
gyűjtögetők
vadásznépek
A zsákmányszerzéses életmód jellemezte a népeket, míg a vadászat volt a legjellemzőbb ételszerzési életmód.
transztánc
vadászat
A Kr. e. 3 millió évtől a Kr. e. VIII. évezredig tartó időszakban a legjellemzőbb életmód a zsákmányszerzés volt, azaz a gyűjtögetés, halászat mellett a vadászat is.
horda
Garázdálkodó fegyveres sereg. A vadság alsó fokán élő embercsoport, mint társadalmi egység.
törzs
Felbomló ősközösségi társadalomban: közös területen élő, azonos származású és nyelvű nemzetségek közössége.
népsűrűség
Megmutatja, hogy egy adott területegység egy négyzetkilométerén átlagosan hány ember él, mértékegysége: fő/km2.
matriarchátus
Társadalmi forma a nők kizárólagosnak vélt gazdasági és társadalmi vezető szerepével.
zsákmányolók
Zsákmányt szerezve fosztogató emberek összessége.
endogámia
Valamely nemzetségen vagy népen belüli, kötelező szabályok által meghatározott házasság.
társadalom
Az emberi együttélés és együttműködés szervezett, történetileg változó rendszere; filozófiai, embertani és társadalomlélektani szempontból az emberi fejlődés és a kultúra kibontakozása alapvető feltételének tekintik.
totemállatok
Természeti népeknél a nemzetség vagy a törzs ősének tekintett állat.
horda
Garázdálkodó fegyveres sereg. A vadság alsó fokán élő embercsoport, mint társadalmi egység.
beavatási szertartások
érettségi vizsga
A középiskolát lezáró és egyetemi, főiskolai továbbtanulásra képesítő vizsga.
exogámia
Valamely nemzettségen vagy csoporton kívüli házasság kötelezettsége.
szocializáció
Az a fejlődési, tanulási folyamat, amelynek során az ember társadalmi lénnyé válik.
szokásjog
A jogfelfogással megegyező, kötelezőnek elismert folyamatos gyakorlat, s nem a jogalkotás előírásos formái között kialakult jogszabályok összessége; gyakran a jogrendszer alapjait képezi; sokszor egész jogrendszer nyugszik a szokásjogon.
szemet szemért, fogat fogért elv
ókori vallások
Az ősközösség felbomlásától a római birodalom bukásáig számított történelmi korban létező vallások.
profán helyszínek
Világi, nem vallási helyszínek.
tradicionális világkép
Hagyományos elképzelés a világról.
tabu
Egyszerre jelenti a szakrális tilalmat, és annak tulajdonságát, amit tilalommal sújtottak, mert szent vagy tisztátalan; megszegése balsorsot, szerencsétlenséget vagy beszennyeződést von magával; a tabu lehet cselekedet (vérfertőzés, gyilkosság), személy (királyok, papok, menstruáló nők), dolgok (vér, haj, egyes táplálékok), szavak (istennevek, szentek nevei, tisztátalan tárgyak neve).
rítus
Ismétlődő és kódolt, gyakran ünnepélyes aktusok együttese, ahol a beszéd, a taglejtések, a testhelyzetek mély szimbolikus jelentéssel bírnak; céljuk a szakrális lényekkel és hatalmakkal való kapcsolatba lépés; tágabb értelemben rítusnak neveznek minden sztereotip, ismétlődő magatartást (állatoknál csábítási, hódítási rítusok, területmegjelölés rítusai stb.).
démonok
A teremtés hatodik napján, péntek este teremtett lények, akik azonban a közeledő Sabbat miatt nem kaptak testet. Ezért a démonok test nélküli lények. A démonokat mezuzával vagy amulettel lehet távol tartani.
szómágia
Hiedelem abban, hogy a szónak természetfeletti hatalma van. A mágikus világképű gondolkodás szerint az élettelen dolog megnevezése ugyanolyan jelentőségű, mint az élőlényeké, a megnevezett azonos a nevével, s annak kimondásával úrrá lehet lenni fölötte. Máig fennmaradt, szómágián alapuló jellegzetesség a gyermekek névadása. A zsidók vallása tiltja élő rokonok nevét a gyermekeknek adni, mert a rokon ezáltal meggyengül, esetleg meghal, viszont gyakori az elhalt ősök nevének továbbvitele, éppen azért, hogy azok jó tulajdonságai átöröklődjenek. Különböző vallások imáiban isten nevének kimondása vagy elhallgatása, más szóval helyettesítése szintén a szómágia megnyilvánulása.
totemizmus
A totem-hit alapján létrejött, sokfelé ma is megtalálható vallási forma, melynek jellemzői a totem-tabu (a totemállat megölésének, megevésének, megérintésének stb. tilalma), a totem-közösségen belüli házasodási tilalom, a totem-szertartások és beavatási rítusok. Maradványai (állatszimbólumok, étkezési tilalmak, isten-evés, beavatás stb.) a népmesékben, illetve minden vallásban föllelhetők.
őskőkor
Görögül paleolitikum. A Kr. e. 3 millió évtől a Kr. e. VIII. évezredig tartó időszak. Az életmód legjellemzőbb vonása ekkor a zsákmányszerzés, azaz a gyűjtögetés, halászat és vadászat. Az élelemforrást követve vándorló életmódot folytatottak az emberek, ami nem tette lehetővé a felhalmozást. A kőeszközöket pattintással készítették, nem használtak fémeket, és nem készítettek még kerámiát. Az őskőkor idejéből a magyarországi Szeleta-barlang környékén kerültek jelentős leletek.
mágia
Minden vallás kezdeteinél kimutatható, a természeti népek gondolkodására és világképére jellemző vallási cselekmények sorozata minden vallás kezdeteinél kimutatható, a természeti népek gondolkodására és világképére jellemző vallási cselekmények sorozata; a titkos erőket bizonyos, szigorúan rögzített szertartásokkal, illetve szabálykövető viselkedéssel igyekeztek szolgálatukba állítani.
ereklye
Szentek testi maradványa vagy velük kapcsolatos tárgyi emlék; Történelmi eseménnyel vagy személlyel kapcsolatos becses tárgyi emlék.
animizmus
A természeti népeknek lélekről alkotott elképzelése: eszerint nemcsak az embereknek, de a növényeknek, állatoknak, tárgyaknak is van lelke.
gyűjtögetők
etikett
Az előkelő társadalmi érintkezés formáinak megszabott és megmerevedett rendszere. Uralkodóházaknál az udvar szertartási és viselkedési szabályok összessége.
vérfertőzés
Latinul incesztus. Az egyenesági rokonnal való közösülés.
többnejűség
Az a családi forma, amelyben egy férfinak egyidejűleg több felesége van.
agresszivitás
Erőszakos, támadó magatartás. Kihívó, sértő modor.
társadalom
Az emberi együttélés és együttműködés szervezett, történetileg változó rendszere; filozófiai, embertani és társadalomlélektani szempontból az emberi fejlődés és a kultúra kibontakozása alapvető feltételének tekintik.
norma
Az egyes társadalmakban a cselekvők és a csoportok viselkedését orientáló értékrendtől elválaszthatatlan, az egyéni és kollektív viselkedést irányító szabály.
monogám
Madarakra, emlősökre, emberekre egyaránt jellemző tulajdonság, amikor egynejűség, egyférjűség jellemzi őket.
kannibalizmus
Emberhús evése, némely természeti nép szokása, barbár kegyetlenség.
illemszabályok
Az illem körébe vágó szabályok. A jó modor, udvariasság szabályainak összessége.
erkölcs
Szélesebb értelemben az etika, a morál, a lelkiismeret rokonfogalma; szűkebb értelemben a társadalmi tudat egyik formája, amely az emberi magatartást hivatott szabályozni. A hasonló funkciójú jogtól egyebek közt az különbözteti meg, hogy szabályrendszere nincs tételesen rögzítve, és annak betartását nem államhatalmi intézmények, hanem a szokások, a közvélemény, illetve az érzelmileg is beágyazódott lelkiismeret kényszeríti ki.
szokás
A gyakorlat során kialakult és valamely közösségben általánosan követett cselekvési mód.
érdekházasság
Érdekből kötött házasság.
létfenntartás
Az életnek a létszükségletek biztosításával való fenntartása. A létfenntartással járó költségek.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)