Géprombolók
A munkásosztály kétségbeesetten megpróbálkozott a történelem kerekének visszafordításával: összetörte az új gépeket, amelyek látszólag megfosztották őt addigi munkájától. Ezt a mozgalmat luddizmusnak nevezik, Ned Luddról, az 1811-12. évi nottinghami géprombolás vezetőjéről.
A chartizmus
A chartizmus volt a brit munkásosztály első önálló mozgalma. Politikai programjában követelte a férfiak általános választójogát, a fizetett képviselők rendszerét, a titkos szavazást, a parlament évenkénti összehívását. A chartizmus - elsősorban a vezetők közötti éles ellentétek miatt - fokozatosan elhalt, bár 1848-ban még volt egy utolsó fellobbanása.
Szakszervezetek Nagy-Britanniában
Az egyazon iparágban dolgozó munkások érdekvédelmi szervezeteiként létrejöttek a szakszervezetek. Ezek a szervezetek viszonylag magas hozzájárulást szedtek tagjaiktól, s ebből fizették a rászorulóknak a beteg- és munkanélküli segélyeket. A szakszervezetek tevékenységi körébe tartozott az önművelés, a nevelés megszervezése is. Kezdetben önkéntesek irányították a munkát, később azonban kialakult a fizetett hivatalnokokból álló tisztviselői kar. Az 1870-es évekre a szakszervezetek elérték, hogy a hatalom demonstrációikat politikai eseménynek, ne pedig csoportos zendülésnek tekintse. Az angol munkásmozgalom fokozatosan olyan szervezetté vált, mint a polgári társadalom, amely ellen felvette a harcot. Eredményeiket fokozatosan, a megállapodásra törekvő parlamentarizmus segítségével és felhasználásával érték el.