- Az őskor és az ókor világa
- Az ókori Róma
- A késő császárkor
- 2 foglalkozás
- 1 tesztfeladatsor
Újszövetség
A Biblia második része, a keresztény hit alapvető forrása és alapja. Nevét Pál apostol úgy magyarázza, hogy Jézus új szövetséget kötött az Isten és az emberek között. A benne szereplő iratok a Kr.u. 1-2. században keletkeztek, de a kanonizáció a 4. században zárult. Része 4 evangélium, az Apostolok cselekedetei és levelei, valamint a Jelenések könyve.
dominatus
Diocletianus uralkodása idején (284–305) a válság felszámolása érdekében a római császári hatalom új, minden korábbit felülmúló megerősödése figyelhető meg. Ezt a nyílt, diktatórikus formát nevezzük dominatusnak. Diocletianus megszüntette a köztársaságkori intézményeket. Magát "Dominus et deus"-nak címeztette, edictumokkal (rendeletekkel) kormányzott.
milánói edictum
A hagyomány szerint Constantinus és Licinius társcsászárok 313-ban kibocsátott türelmi rendelete, amely más vallások mellett a keresztények számára is engedélyezi a szabad vallásgyakorlatot.
niceai zsinat
Város Kis-Ázsiában, görögül Nikaia. 325-ben Niceában ült össze az első egyetemes keresztény zsinat, ahol Constantinus római császár elnökletével döntöttek a dogmák (pl. Szentháromság) és az egyházi hierarchia kérdéséről a jelenlévő püspökök.
infláció
Az áruforgalom lebonyolításához szükségesnél nagyobb mennyiségű vagy csökkentett nemesfémtartalmú pénz kibocsátása, ami a pénz értékcsökkenéséhez, következésképpen az árak általános növekedéséhez vezet. A tényleges infláció jele a valamennyi áruféleségre és egy adott időszak egészére kiterjedő jelentős mértékű pénzromlás.
püspök (episcopos)
Más néven episcopos. Az egyházmegye élén álló főpap, a katolikus hagyomány az apostolok utódának tartja. Kinevezésük körüli viták miatt tört ki a császárok és a pápák között az ún. invesztitúra-háború a középkorban. A püspöki székhelyeken működtek a káptalanok.
ariánus
Az arianizmus követője, tagadja a Szentháromságot.
tetrarchia
Társcsászárok intézménye a Római Birodalomban. Diocletianus reformjának lényege a két császár és a két alcsászár közötti hatalommegosztás megvalósítása.
fejadó
Olyan adó, ami jövedelem vagy vagyoni különbség nélkül vonatkozik minden adóalanyra.
Theodosius
379 és 395 között római császár. 391-ben betiltotta a birodalomban az összes pogány szertartást és templomot, majd az ő halála után bomlott fel a Római Birodalom két részre.
dominus et deus
Diocletiánustól kezdődően a római császárok címe. Jelentése: úr és isten.
kereszténység
Az 1. század folyamán Názáreti Jézus tanításaiból az apostolok közvetítésével kialakult monoteista vallás. A Messiás-váró zsidóság körében terjedt először az a hit, hogy Jézus személyében megjelent a Megváltó. A kereszténység világvallássá válásának egyik kiindulópontja a Pál apostol által meghirdetett fordulat volt (páli fordulat), hiszen ennek értelmében bárki csatlakozhatott innentől kezdve a kereszténységhez. A római császárok közül többen is üldözték a keresztényeket (pl. Diocletianus), mert a birodalom egységét veszélyeztető erőnek tartották. Constantinus római császár 313-ban, a milánói eductumban engedélyezte a szabad vallásgyakorlatot. 391-ben hivatalos vallássá lett, majd kiépült az egyházi hierarchia is. Az első egyetemes zsinatot 325-ben tartották a kisázsiai Niceában. Szent könyve a Biblia. A kereszténység független alaptanítása, hogy az ember magában hordozta az eredendő bűnt, ami miatt eltávolodott az Úrtól. Az ember megváltása Jézus kereszthalálával megtörtént, de a világ megváltása Jézus második eljövetelével történik majd meg. Isten maga három személyben nyilvánul meg: az Atya, a Fiú és a Szentlélek hármassága azonban természetében egységes. Az Újszövetség tanítása szerint kereszténynek számít az, aki elfogadja Jézus áldozatát és Isten erkölcsi és személyes vezetését, útmutatását. A keresztelés szertartásán túl a szentségekben való részesedés is a keresztény lét feltétele a mai felfogás szerint. (A szentségek számában az egyes keresztény egyházak (katolikus, ortodox, protestáns) eltérő állásponton vannak.)
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)