Forrás:
„A náci pártban nem divat arról dönteni, hogy vajon a Führer hű-e az úgynevezett eszméhez vagy sem… Nálunk a Führer és az eszme egy, és minden párttagnak azt kell tennie, amit ő parancsol, ő, aki megtestesíti az eszmét és egyedül ismeri annak végső célját. Én sohasem tévedek!” (Hitler 1931-ben)
„A sportpalotai rendezvény […]. Ugyanaz a lelkes tömeg, ugyanaz a fogadkozás Hitler részéről. Szabadon, koncepció nélkül beszélt. Élesen artikulált szavai korbácsként csaptak le a hallgatóságra. Szinte démoni erővel szuggerálta őket, hogy új Németországot teremt, hogy véget vet a munkanélküliségnek és a nyomornak. Amikor azt mondta: ’A köz java fontosabb, mint az egyéni érdek’, nagyon találva éreztem magam. Addig főként a saját hasznomat néztem, és keveset törődtem a többi emberrel, egészen egocentrikusan éltem. Szégyenkeztem, és legalábbis abban a pillanatban kész lettem volna áldozatot hozni másokért. lehet, hogy nem én voltam az egyetlen, aki így érzett. Valószínű, hogy sokan nem tudták kivonni magukat Hitler szuggesztiója alól.” (Visszaemlékezés Hitler egyik 1932-es beszédére)
„Most nincs kegyelem, aki utunkba áll, azt leütjük. A német nép nem lenne megértéssel a lágyság iránt. Ahol megjelenik, minden kommunista funkcionáriust lelövünk. A kommunista képviselőket még az éjjel fel kell akasztani. A szociáldemokraták … iránt sincs többé kímélet.” (Részlet Hitlernek a Reichstag égő épülete előtt mondott szavaiból)
„Hamarosan egész Németországban tüntetések kezdődnek a zsidók, különösen a zsinagógák és az üzletek ellen. Fel kell készülni 20-30 ezer zsidó letartóztatására. Elsősorban a vagyonos zsidókat kell kiválogatni. A zsidó üzleteket, házakat le szabad rombolni, de nem szabad kifosztani. A zsidó javakat a biztonsági szervek felügyelik.” (Heydrich SS-parancsnok utasítása az SS szerveknek)
„A nemzeti felkelés értelmének ellentmondana és a tervezett célnak sem felelne meg, ha a kormánynak intézkedései véghezviteléhez minden alkalommal a parlament engedélyét kellene kialkudni és kikönyörögni.
A kormányt nem az a szándék irányítja, hogy a parlamentet feloszlassa; ellenkezőleg, továbbra is szándékában áll, hogy a parlamentet időről időre intézkedéseiről tájékoztassa, vagy bizonyos okokból, ha szükségesnek látja, hozzájárulását kérje.” (Hitler 1933-ban)
A feladat ismertetése:
Mutasd be a náci párt és hatalom működési elveit a források alapján!
Kérdések:
• Mit jelent a Führer kifejezés Hitler értelmezése szerint?
• A források alapján hány párt működött Németországban a náci hatalom kiépülése után?
• Milyen ürüggyel és milyen elvárásra hivatkozva számolt le a náci párt a baloldali erőkkel?
• Hogyan viszonyul Hitler a parlamenthez?
• Miért van szüksége a parlament intézményére?
• A propaganda milyen eszközeit használják fel a források és a képek szerint?
• Igazold a források alapján, hogy a baloldali pártok mellett a zsidókat tekintették a legfőbb ellenfélnek!
• Miért a vagyonos zsidók „kiválogatására” adott parancsot az SS vezetője?
• Nézd meg a Szabó István által rendezett Mephisto c. filmet, ha módodban áll. Mit gondolsz a hatalom és a művész viszonyáról a film megtekintése után?