- 3 foglalkozás
sah
Királyi cím Perzsiában ill. Iránban. Az utolsó perzsa sah Reza Pahlavi volt, akinek 1979-es bukása után eltörölték a királyság intézményét Iránban.
arab szocializmus
A 20. század második felében az arab világban terjedő eszmerendszer, ami a tulajdonviszonyokba való beavatkozás nélkül, de az államilag irányított gazdaság létrehozását tűzte ki célul, s több országban (pl. Egyiptomban) összekapcsolódott a pánarab nacionalizmussal.
kulturális forradalom
Általános értelemben a marxista-leninista propaganda gyakran használt jelszava, mely az oktatás és a művészetek szocialista reformját a társadalom forradalmi átalakulásának velejárójaként kezelte. Konkrét értelemben ez a kifejezés a Kínában lejátszódó maoista politikai leszámolás „fedőneve” volt, ennek a jegyében tisztították meg a pártot Mao ellenfeleitől az 1960-as években.
Khomeini, Ruholláh Muszavi
(1902-1989) iráni síita vallási vezető, ajatollah. Már ifjúkorában jeles hittudós és karizmatikus vezetőnek számított. Ellenezte a Pahlavi-dinasztia modernizációs törekvéseit, így lett 1979-ben az utolsó sahot elűző iráni forradalom egyik vezéralakja. Ekkortól Irán szellemi vezetőjének tekintették, de az egész iszlám világban hatalmas tekintélyt szerzett.
maoizmus
Mao Ce-tung nevéhez kapcsolódó politikai irányzat, amely a marxizmus-leninizmus elveire épít, de megjelennek benne attól idegen elemek: nagyhatalmi, nacionalista törekvések mellett anarchista, olykor trockista elemek. Mao is hitt az osztályharc folytatásának szükségességében, de a kínai társadalom sajátos hagyományai és rétegződése miatt nem a munkásságra épít, hanem a parasztságra. Ezek az ideológiai különbségek alapozták meg Kína és a Szovjetunió viszonyának megromlását is a nagyhatalmi vetélkedés mellett. Több kommunista országban is léteztek az 1960-as és 1970-es években olyan csoportok, melyek a maoizmus tanait vallva kritizálták a fennálló rendszert.
ajatollah
A síita muzulmán egyházi hierarchiában a legmagasabb rangú főpapok címe. Ők hivatottak dönteni a hit és a hit által meghatározott mindennapi élethez kapcsolódó kérdésekben.
Camp David
1978-ban itt írt alá keretegyezményt Szadat egyiptomi elnök és Begin izraeli miniszterelnök, amelyben kinyilvánították, hogy a közel-keleti konfliktus megoldásában az ENSZ BT vonatkozó határozataiból indulnak ki (a gázai övezetben biztosítják a palesztin autonómiát, valamit Egyiptom és Izrael aláírja a békekötést). A megállapodás Carter amerikai elnök közvetítésével jött létre.
teokratikus állam
Az állam élén álló személy vagy testület egy istenséget képviselt vagy ő az első számú vallási vezető, ezért az állami és egyházi intézmények nem különültek el egymástól. A teokrácia az ókori Kelet államaira, pl. Mezopotámiára, Egyiptomra és az ősi amerikai azték, maja civilizációra jellemző. A 20. században az iszlám előretörésével jöttek létre a vallási vezetésű államok, pl. Irán a Khomeini vezette iszlám forradalom után.
kurd kérdés
A kurd nép önrendelkezéséért vívott harc. A kurd indoeurópai nép, 1918-ig az Oszmán-Török Birodalom területén éltek. Az I. világháborút lezáró békékben a kurdok lakta területek részben Törökországhoz, Szíriához, Irakhoz és Iránhoz kerültek, de felmerült az, hogy a kurdok önálló államot alkossanak. Nemcsak ez az elképzelés nem valósult meg, de a kurdoknak azokban az államokban sem biztosítják a közösségi jogokat, ahol jelenleg élnek.
Tajvan
Politikailag vitatott státusú állam és sziget. A kínai Népköztársaság egyik tartományának tekinti Tajvant, a Kínai Köztársaság azonban önálló államnak tekinti saját magát. Területe 36100 km2, lakossága 23 millió fő körül van (2011). Fővárosa Tajpej.
energiatakarékosság
Az a folyamat, amely során az emberek igyekeznek takarékoskodni az energiaforrásokkal.
kistigrisek
A 20. század második felében kiemelkedő ipari fejlődést produkáló kelet-ázsiai országok elnevezése. Pl. Dél-Korea, Tajvan, Szingapúr, Hongkong
csúcstechnológia
A technológiai fejlődés legfejlettebb és legújabb vívmányait magába foglaló technológia.
intenzív iparosítás
Erőltetett ipari beruházási és termelési folyamat.
gazdasági expanzió
Gazdasági terjeszkedés, ami nem területek elfoglalásával, hanem a gazdasági teljesítmény növelésével érhető el.
Hirohitó császár
Japán 124. császára, 1926 és 1989 között uralkodott.
a japán csoda
A japán gazdaság a II. világháború után látványos sikereket ért el, 1951-ben az ipari termelés már meghaladta a világháború előtti szintet. A legfejlettebb technológiával, energiatakarékosan, olcsón és tömegmennyiségben termeltek.
Dél-Korea
Kelet-Ázsiában, a Koreai-félsziget déli részén fekvő ország. Területe 98 ezer km2. Lakossága 48 millió fő körül van (2011). Fővárosa Szöul.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)