Az EFTA szervezete
Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA)
Székhely: Genf (Svájc)
A Közös Piac "riválisaként", elsősorban Nagy-Britannia szorgalmazására jött létre 1960-ban Stockholmban.
Célja a gazdasági teljesítőképesség, a pénzügyi stabilitás és az életszínvonal folyamatos emelése - a kereskedelmet gátló akadályok fokozatos leépítése, a tisztességtelen verseny kiküszöbölése, a megfelelő nyersanyagellátás biztosítása és a kereskedelmi forgalom harmonikus fejlesztése révén.
A 7 alapító tagállam: Ausztria, Dánia, Nagy-Britannia, Norvégia, Portugália, Svájc és Svédország. Izland és Finnország később csatlakozott.
Fő szervei a Tanács, az állandó bizottságok és a Titkárság.
Dánia és Nagy-Britannia 1973-ban, Portugália pedig 1986-ban, Ausztria, Finnország és Svédország 1995-ben kivált a szervezetből és belépett a Közös Piacba. Az EFTA ezzel néhány kis és mini állam közös szervezeteként lényegében elvesztette jelentőségét. A szervezet joganyaga jelentős mértékben megegyezik az Unió joganyagával.
Az ASEAN országok
Délkelet- Ázsiai Nemzetek Társulása (ASEAN)
Székhely: Dzsakarta (Indonézia)
1967. augusztus 8-án létesült Bangkokban a Fülöp-szigetek, Indonézia, Malajzia, Szingapúr és Thaiföld részvételével. A továbbiakban Brunei csatlakozott, Pápua Új-Guinea pedig megfigyelővel képviselteti magát.
Célja a gazdaságfejlesztés gyorsítása, a szociális és kulturális együttműködés előmozdítása, a regionális béke erősítése.
Az ASEAN munkáját az évente tartott külügyminiszteri konferenciák irányítják. Ezek szünetében az Állandó Bizottság gondoskodik a folyamatos ügyvitelről.
A szervezet lényegében egy délkelet- ázsiai közös piac megvalósításának kísérlete.
Egyéb integrációs szervezetek
Arab Államok Ligája (LAS)
Székhely: Tunisz (Tunézia)
1945. március 22-én alapították Kairóban. Megerősítésére a tagállamok 1950-ben közös védelmi és gazdasági együttműködési szerződést kötöttek. Székhelyét 1979-ben Tuniszba helyezték át.
Célja a tagállamok közötti gazdasági, szociális, kulturális, közigazgatási, igazságszolgáltatási és egészségügyi együttműködés fejlesztése.
Tagjai 9 afrikai (Algéria, Dzsibuti, Egyiptom, Líbia, Marokkó, Mauritánia, Szomália, Szudán és Tunézia), valamint 12 ázsiai arab ország (Bahrein, az Egyesült Arab Emírségek, Irak, a két Jemeni Köztársaság, Katar, Kuvait, Libanon, Omán, Szaúd-Arábia és Szíria, továbbá a Palesztina néven szereplő Palesztin Felszabadítási Szervezet). Egyiptom tagságát 1979-ben felfüggesztették.
A liga irányító szerve a Főtanács, melynek munkáját a különböző szakkérdésekkel foglalkozó állandó bizottságok és a Titkárság támogatják. A fontos nemzetközi kérdésekben a tagállamok államfői csúcsértekezletet tartanak.
Afrikai Egységszervezet (OAU)
Székhely: Addisz Abeba (Etiópia)
Különböző afrikai politikai csoportosul sok egyesüléséből 1963. május 25-én jött létre 32 afrikai állam részvételével. Jelenleg 50 független afrikai államot tömörít.
Célja az afrikai népek egységének és függetlenségének védelme, a gyarmatosít s minden formájának felszámolása és az ENSZ Alapokmányára valamint az Emberi Jogok Egyetemes Deklarációjára támaszkodó nemzetközi együttműködés elősegítése.
Irányító szervei az államfői szinten tartott évi Közgyűlés és az évente kétszer összeülő Külügyminiszteri Értekezlet.
Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC)
Székhely: Bécs (Ausztria)
1960-ban alapították Bagdadban, 1965 óta Bécsben működik.
Célja a tagországok kőolaj-politikájának egységesítése és a tagok egyéni és kollektív védelme.
Tagjai: Algéria, Ecuador, Egyesült Arab Emírségek, Gabon, Irak, Irán, Indonézia, Katar, Kuvait, Líbia, Nigéria, Szaúd-Arábia és Venezuela. Ecuador 1985 óta szünetelteti a tagságát.