- 3 téma
adó
Olyan rendszeres vagy ritkábban rendkívüli juttatás, amit a felettes hatalomnak (pl. állam, uralkodó, egyház, földbirtokos nemesség stb.) fizetnek magán- vagy későbbi korokban jogi személyek (pl. gazdasági társaságok, társadalmi szervezetek stb.). Más megközelítésben, az adó egyoldalúan megállapított, kényszer útján behajtható, közvetlen ellenszolgáltatás nélküli bevétel a kirovó számára.
Ajtony
A magyar törzsi vezetők egyike, akivel Szent Istvánnak az ország egyesítéséért vívott harcokban le kellett számolnia. Területei a Maros vidékén lehettek.
államalapítás
Egy adott területen élő emberek tartós és szervezetten működő közösséget hoznak létre, amelyet egy testület vagy egy személy irányít, vagyis a közösség felett főhatalmat gyakorol.
Álmos
A legendák szerint a magyar törzsek első fejedelme, a honfoglaló Árpád apja. Egyes krónikák szerint a honfoglalás előtt Erdélyben megölték, ami lehetett rituális királygyilkosság is az etelközi besenyőtámadásokban elszenvedett kudarcért.
alsópapság
A világi papság káplánjait, plébánosait alsópapságnak is szokták nevezni, megkülönböztetésül a hierarchiában fölöttük álló főpapságtól. Az alsópapság falusi plébániákon, parókiákon élt szerény körülmények között, és csekély jövedelemmel rendelkezett.
Andreanum
II. András által 1224-ben kiadott kiváltságlevél, amely egyrészt az Erdélybe betelepült szászoknak önkormányzatot biztosított (nem tartoztak a vármegyei ispánok joghatósága alá), másrészt előírta kötelezettségeiket, a királynak teljesítendő adóikat.
Arab Birodalom
A 7. századtól az iszlám hódításaival kialakuló birodalom, amely az Arab-félszigetről indult, majd magába foglalta többek között Mezopotámiát, Észak-Afrikát, az Ibériai-félszigetet, Kis-Ázsiát, a mai Irán területét. A hatalmas kiterjedésű Birodalom a belső megosztottság, a trónharcok és a külső fenyegetések miatt a 10. századtól fokozatosan széthullott. A Birodalom, majd később részeinek élén is a kalifák álltak.
aranyforint
Pénznem. Az európai országokban általánosan használt firenzei mintájú aranypénz. Magyarországon 1325-ben vertek először aranyforintot, Károly Róbert uralkodása idején.
árumegállító jog
A feudális kiváltságok egyike, amit városok kaphattak meg. Eszerint a város területén áthaladó kereskedőket áruik kirakására és eladására kényszeríthették, a helyi áron és a vámszabályok betartása mellett.
Augsburg
955-ben itt szenvedtek vereséget a kalandozó magyarok I. Ottó lovagseregétől. Ezzel a vereséggel lezárultak a Nyugat-Európába vezetett kalandozó hadjáratok.
az Aranybulla megújítása
Az 1222-ben, a fehérvári törvénylátó napokon elfogadott Aranybullát a királyi hatalom gyengesége miatt nem tudták betartani. A pápaság és császárság harcában megerősödő egyház 1231-ben újraszövegezteti az Aranybullát, több, az egyházra vonatkozó adókról szóló részt kihagytak belőle, és kiegészítették azzal, hogy az érseknek jogában áll a királyt kiközösíteni. II. András szorult helyzetét kihasználva 1233-ban megkapták a sókereskedés jogát is. Az előzőektől lényegesen eltérő körülmények között született az 1267-es nemesi charta, amelyet harmadik Aranybullának tekintenek. Ez a dokumentum nevezi először nemesnek a szervienseket, a korábbi nemeseket pedig innentől báróként említik. I. (Nagy) Lajos 1351-ben átírta és megerősítette az 1222-es Aranybullát, de a szabad végrendelkezés helyett a nemesi birtokokat védő ősiség törvényét deklarálta. Az 1351-ben felújított Aranybullát 1916-ig valamennyi uralkodó megerősítette. (Kivéve az ius resistendi-t, amelyről a magyar rendek 1687-ben lemondtak.)
baccalaureus
A középkori egyetemeken a legalacsonyabb (ún. babérkoszorús) tudományos fokozat, amelyet két év sikeres elvégzése után nyerhetett el a hallgató.
Bagdadi Kalifátus
661-1258 között fogta át a teljes muszlim világot. Az Omájjádok dinasztiáját megbuktató Abbászidák első intézkedése az volt, hogy új fővárost alapítottak, Bagdadot. Al-Mahdí (775-785) és főként az Ezeregyéjszaka meséiből ismert Hárún ar-Rasíd (786-809) kalifák uralkodásával a Bagdadi Kalifátus egy évszázadon át tartó virágzása, az arab irodalom és a tudomány fellendülésének a korszaka volt. A kalifák udvara Európa-szerte híres volt fényes, perzsa szokásokat tükröző külsőségeiről. A Kalifátust végül 1258-ban a mongolok döntötték meg.
bán
A középkori Magyar Királyság déli tartományait kormányzó főtisztviselő volt. A méltóságnév Magyarországon Horvátország és Dalmácia meghódítása után jelent meg a 12. század elején. A király nevezte ki, katonai és igazságszolgáltatási jogkörrel rendelkezett a hatalma alá tartozó országrészben, jövedelme pedig a királyi adók egy részének megtartásából származott.
bandérium
Valamely főúr által kiállított, az ő zászlója alatt hadba vonuló katonai alakulat a középkorban és az újkorban. A világi és egyházi méltóságok saját költségükön, rangjuknak és birtokaiknak megfelelő katonaságot állítottak ki. Magyarországon a hadsereg zászlóaljanként történő szervezése az Árpád-korhoz köthető, a 15. század folyamán végrehajtott átalakítás során viszont jelentősen nőtt a bandériumot kiállító urak (ún. zászlósurak) köre. A banderiális hadsereg kialakulásával a király az arisztokráciától függő helyzetbe kerülhetett. A zsoldos hadak megjelenéséig a feudális hadviselés gerince.
basa (pasa, beglerbég)
Kezdetben a török szultán fiainak titulusa, majd a vilajetek kormányzóit hívták így. A hivatali tisztség mellett katonai rangot is jelölt.
Batu
(1206-1255) Mongol kán, az Arany Horda első kánja. Az ő csapatai pusztították végig Kelet-Európa országait, ők jártak 1241-42-ben Magyarországon is.
betelepítés
A török kiűzése után a háborúktól sújtott volt hódoltsági területekre részben belső vándorlás, részben spontán betelepülés, részben szervezett betelepítés révén érkeztek emberek.
birtokadomány
A korai feudális társadalmakban az uralkodók vagy a nagyobb birtokosok birtokot adományoztak híveiknek hűségük biztosítása vagy tetteik megjutalmazása érdekében. Később ezeket az adományokat katonai vagy egyéb szolgálat teljesítéséhez kötötték, s mivel a kapott föld egy részét hasonló szolgálatért továbbadományozták, létrejött a hűbéri lánc.
Bologna
Itáliai város. Az első középkori egyetemet (Studium Generale) itt alapították a hagyomány szerint 1088-ban. A párizsi mellett a korszak legjelentősebb felsőoktatási intézménye volt.
Canossa
Észak-Itáliában, az Appennin-hegységben található település, amelynek várában tartózkodott 1077-ben VII. Gergely pápa, s itt kért tőle feloldozást a kiátkozás alól IV. Henrik.
céh
Érdekvédelmi szervezetek, amelyek a 10–12. században az azonos mesterséget űző kézművesek közös szervezeteiként jöttek létre a városokban. Ennek következtében megszűnt a belső verseny, hiszen meghatározták a termelt áru mennyiségét és minőségét. A céh lehetővé tette, hogy mindenki el tudja adni portékáját. (Inkább keveset termeltek, de jó minőségben.) A céhek felléptek a számukra konkurenciát jelentő olcsóbban termelő kontárokkal, vagyis céhen kívüli mesterek szemben. Karitatív feladatot is végeztek: pl. adományokat is gyűjtöttek a céhtagok családtagjainak megsegítésére, de részt vettek a város védelmében is. A céh élén a mester állt, ő irányította a céhlegények és az inasok munkáját.
clermont-i zsinat
Francia város. Az 1095-ben itt tartott zsinaton hirdette meg II. Orbán pápa az első keresztes hadjáratot a Szentföld visszafoglalására.
Corvina
Egyrészt Mátyás király budai könyvtára (Bibliotheca Corviniana) a 15. század második felének egyik legnagyobb, európai hírű humanista könyvgyűjteménye, amellyel csak a vatikáni könyvtár vetekedett. A könyvtár Mátyás halála, majd Buda török kézre kerülése után elpusztult. Másrészt viszont így nevezték a Mátyás könyvtárából származó, rendszerint Hunyadi címerrel (a latin corvus= holló, a Hunyadi család címerállata) ellátott díszes kötésű kódexeket, vagy ősnyomtatványokat. Jelentős részük Mátyás megrendelésére Itáliában, Firenzében készült
defterdár
A Török Birodalom központi pénzügyigazgatásának vezetője, s rajta kívül az egyes tartományok (vilajetek) pénzügyei legfőbb intézőjének neve. A defterdárokat a szultán nevezte ki és váltotta le.
déli végvárrendszer
Magyarország déli határán a török veszély elhárítására épült várak hálózata. Luxemburgi Zsigmond jelentős pénzösszegeket fordított a védelmi vonal kiépítésére, megerősítésére. Az erődítmények legfőbb feladata a határok védelme, az utak és vízi átkelőhelyek biztosítása volt.
Dictatus Papae
A középkori pápai főhatalom jogait 27 pontban összefoglaló irat, amelyet VII. Gergely pápa 1075-ben adott ki. Többi között kimondja: a pápának joga van engedetlen fejedelmeket letenni és alattvalóikat a hűségeskü alól feloldani, a pápa zsinatok hozzájárulása nélkül is tehet le püspököket, a pápa az egyházi törvényeket önhatalmából megváltoztathatja, ő gyakorolja az invesztitúra jogát stb. A Dictatus Papae-ban tehát a pápai teokrácia igénye jut kifejezésre. Mivel az irat keletkezési körülményei ismeretlenek, ezért felmerült az is, hogy a 27 pont nem önálló dokumentum, hanem egy jogszabálygyűjtemény tartalomjegyzéke.
doctor
A középkori egyetemeken szerezhető tudományos fokozat, amely önálló egyetemi oktató munkára jogosított.
domino-elv
Az eurázsiai sztyeppék nomád állattenyésztő népeinek (hunok, szkíták, szarmaták, alánok, avarok stb.) a szárazságot okozó felmelegedés miatt új legelők után kellett nézniük. A keletről így megkezdődő nomád vándorlás lavinaszerű népmozgást indított el, azaz minden nép nyugat felé próbált menekülni a kelet felől érkezők elől.
dzsihád
Az Iszlám ún. "szent háború"-ja. Jogosultságát azzal magyarázzák, hogy a Korán is ír róla.
egyazon nemesség
A nemesi kiváltságokkal rendelkező társadalmi réteg alsóbb csoportjainak a főnemességével egyező nemesi jogait jelenti. A minden nemesnek azonos jogokat és kiváltságokat nyújtó törvényt az 1351-ben felújított Aranybulla tartalmazza. Werbőczy István a Hármaskönyvben foglalta össze a nemesi előjogokat.
egyetem (universitas)
Kiváltságokkal, önkormányzattal bíró felsőoktatási intézmény. Vezetője a rektor, a fakultások (más néven karok) élén pedig a dékán áll. A 11. századtól jöttek létre Nyugat-Európában, pl. Bolognában, Oxfordban, Párizsban, és eredetileg a bölcsészeti kart mindenkinek el kellett végeznie ahhoz, hogy a másik három fakultás valamelyikén továbbtanulhasson. A természettudományok oktatásának szerepe a 18. században nőtt meg, ekkor jelentek meg önálló tudományterületei és a külön természettudományi fakultás az egyetemi képzésben
ereklye
A szentek, próféták vagy hősök testének maradványai vagy használati tárgyaik, amelyeknek szakrális szerepet, földöntúli hatalmat tulajdonítottak. Az ősi vallásokban is megtalálható fetisizmusra vezethető vissza.
esperes
A püspök megbízásából több plébánia felett ellenőrzési jogot gyakorló egyházi vezető a katolikus egyházban. A protestáns egyházakban viszont a presbiterek által az egyházmegye élére választott lelkészt hívják így.
Etelköz
A magyar törzsek szállásterülete a honfoglalást megelőzően. Pontos helye vitatott, de legvalószínűbb helye a Dnyeper és az Al-Duna közötti térség.
felsőház (felsőtábla)
A kétkamarás parlament egyik testülete, amelynek munkájában az adott ország főrangú családjainak egy-egy tagja, vezető állami és egyházi tisztviselők vesznek részt. Magyarországon felsőtáblának vagy főrendiháznak is hívták a testületet.
feudalizmus
Az elnevezés a feudum szóból származik, a felvilágosodás hatására terjedt el. Tágabb értelemben a földesúri földtulajdonnal és a föld használatáért járadékkal tartozó jobbágyi termeléssel jellemezhető történelmi korszakok összefoglaló elnevezése. A feudalizmus korai és érett szakasza az európai középkor idejére esik, a kései azonban már a kora újkorhoz tartozik, és a kapitalista termelési mód elemeinek a megjelenése jellemzi. A feudalizmus korszakhatárainak megállapítása nem egységes a területenként, országonként eltérő fejlődés következtében.
főispán
A magyar közigazgatási rendszerben az uralkodót képviselő, az uralkodó által kinevezett főtisztviselő a megye élén. Feladatai közé tartozott a királyi rendeletek végrehajtatása, a megyei bandérium vezetése. A 16. században alakult ki az örökös főispán intézménye.
főkancellár
A kancellária vezetője. A kancellária Magyarországon III. Béla uralkodása alatt jött létre az intézkedések írásba foglalására. Mátyás idején vált a működése egyre szakszerűbbé és terjedt ki az ország kormányzásának fontosabb ügyeire. A Mohács utáni időszakban a magyar királyi udvari kancellária Habsburg irányítás alá kerül, a kancellár pedig feltétlen udvarhű főnemes lesz.
Gertrúd
(1185 k. -1213) Magyar királyné, II. András felesége, akit hatalomvágya és családtagjainak túlzott támogatása, előjogokhoz juttatása miatt 1213-ban az összeesküvő magyar főurak megöltek a pilisi erdőben.
Gutenberg, Johannes
(1395 k. - 1468) német nyomdász, a mozgatható betűkkel történő könyvnyomtatás feltalálója. A reformáció térhódítása idején a találmány nagyon gyorsan elterjedt. Fő alkotása az 1455-ben megjelent ún. 42 soros Gutenberg-Biblia.
gyepü
A nomád népek szállásterületeit elválasztó lakatlan terület elnevezése volt. A magyar törzsek a honfoglalás után is kialakították a természeti viszonyokhoz alkalmazkodó mesterséges határsávot, a védelem a katonai segédnépek: székelyek, besenyők feladat lett.
gyula
Más néven vezér. A valóságos hatalmat gyakorló méltóság a magyaroknál a kettős fejedelemség idején. A szakrális uralkodói címet a kündü vagy más néven kende birtokolja.
harádzs
A szultán adója, az Oszmán-Török Birodalomban és a török hűbéres tartományokban elterjedt az állami fejadó. Magyarországon a legfontosabb állami adó volt a hódoltság korában, értéke 50 török akcse (= 1 magyar forint), és a "császár adójának" nevezték. Kezdetben csak azok a ráják fizették, akik 300 akcse értékű ingósággal (állat, termény, berendezés) rendelkeztek, 1578-tól azonban már a nem mohamedán hitű családfőkre, rájákra vetették ki.
Hármaskönyv (Tripartitum)
Más néven Tripartitum. Werbőczi István állította össze 1514-ben a három részből álló, latin nyelvű joggyűjteményt, amely tartalmazza a nemesi jogokat, a Szent Korona-tant, a városokra és a jobbágyokra vonatkozó, a Dózsa-parasztháborút követő megtorló intézkedéseket.
harmincadvám
Károly Róbert által bevezett kereskedelmi vám, amely a nyugati áruforgalomra vonatkozott. Hunyadi Mátyás szünteti meg, és vezeti be helyette a koronavámot.
háromnyomásos gazdálkodás
A csapadékosabb területeken már a 9. századtól kezdve kialakult gazdálkodási forma, mikor a föld első harmadába őszi, a másodikba tavaszi gabonát vetettek, míg a harmadikat ugaron hagyták, de ezt is felszántották.
Havasalföld
A Déli-Kárpátok és a Duna között húzódó, a mai Romániához tartozó terület. Önálló fejedelemséggé Basarab szervezte a 14. század elején, s először a Magyar Királyság, majd a 15. századtól egyre inkább az Oszmán-Török Birodalom fenyegette ezt az önállóságot. A török terjeszkedés volt az eredményesebb, s 1857-ig a Porta vazallusa volt a terület. 1858-ban Moldvával egyesülve jött létre az egyesített fejedelemség, amelyből 1862-ben megalakult Románia.
Hedvig
(1374-1399) I. Nagy Lajos lánya, akit 1384-ben lengyel királynővé koronáztak. A litván nagyfejedelemmel, Jagello Ulászlóval kötött házassága után a litvánok katolizáltak, Hedvig maga is segítette az áttérést. II. János Pál avattatta szentté 1997-ben.
hét szabad művészet
Latinul septem artes liberales. Már az ókori görög, majd az erre épülő római oktatásban így nevezték összefoglalóan a tanított tárgyakat. A középkorban a keresztény felfogás szerinti igazság megismeréséhez szükséges ismeretek összességét hívták így. A gra
hiteleshely
Olyan egyházi intézmény (káptalan), amely az oklevelek kiállításával, másolásával, hitelesítésével foglalkozott. Magyarországon 1231-től csak a hiteleshelyek által kiállított oklevelek számítottak bizonyítéknak a peres eljárásokban. A hiteleshelyek alapítása azonban nehezen ellenőrizhetővé vált, ezért Nagy Lajos 1353-tól elrendelte, hogy csak a király adományozhat hiteles pecsétet. Véglegesen csak 1874-ben szűnt meg az intézmény.
Hitvalló Edward
(1042-1066) Anglia királya, ő alapította Westminsterben az apátságot. 1161-ben avatták szentté.
honorbirtok
A középkorban elterjedt jogintézmény, a hivatali címmel és jogokkal együtt adományozott birtok. Mivel a hivatali címmel jár, ezért nem örökíthető, így a többi adománybirtoknál kevésbé gyengíti a királyi hatalmat.
horka
Honfoglalás kori magyar méltóságnév, a bírói tisztség viselője.
humanizmus
Más néven emberközpontúság. A 14. században Nyugat-Európában kibontakozott az uralkodó feudalizmussal, a katolikus dogmatizmussal szembeforduló, polgári jellegű ideológia és kulturális irányzat. A humanizmus az ember szabadságát és az emberi méltóságot hirdető világszemlélet és magatartás. Képviselői pl. Dante, Petrarca, Boccaccio az antikvitás irodalma felé fordultak, mely ösztönzőleg hatott az irodalomra és a filozófiára, hasonlóan Ficino platonizmusához. A természet kultusza a tudományok önállósítását, teológiától való elhatárolódását szolgálta. A humanizmus fontos újdonsága a toleráns gondolkodásra való törekvés, s ennek részeként a nem keresztény (arab, kínai, perzsa) tudósok eredményeinek elismerése. Összekapcsolódik a reneszánsszal, hiszen annak filozófiai alapja.
Hunyadi János
( 1407k-1456) Hadvezér, kormányzó. Az 1443-44. évi úgynevezett hosszú hadjáratban több csatát nyert a török ellen, a Balkán-hegységig nyomult előre, a vesztes várnai csatából ( 1444. aug) Azonban menekülnie kellett. V. László kiskorúsága idején (1446-1452) Magyarország kormányzója. Célja a török kiűzése Európából, ezért jelentős anyagi forrásokat fordított a hadsereg megerősítésre, újabb hadjáratra (1448 Rigómező), de vereséget szenvedett. 1456-os nándorfehérvári győzelme miatt európa-szerte tisztelt hadvezér lett. A háború miatt kiújult pestisjárványban halt meg.
Hunyadi László
(1433-1457 ) Hunyadi János idősebb fia, aki apja halála után átvette a vezető szerepet a Hunyadi-Szilágyi liga élén, s magát tekintette országos főkapitánynak is. A hatalmi harc és ennek következtében kegyencének, Cillei Ulriknak a meggyilkolása miatt V. László elfogatta, majd kivégeztette.
hűbéres (vazallus)
Hűbéres, aki a hűbérúrtól vagyis dominustól földet kapott, s ennek fejében megfelelő számú fegyveres kiállítására vagy hivatalok viselésére kötelezhető. A korai középkorra jellemző, s a függés láncolatszerű is lehet.
hűbéri eskü (homágium)
A hűbéres (vazallus) és a hűbérúr (senior) közötti hűbéri szerződés megerősítését célzó ünnepélyes egyházi szertartás.
hűbériség
Mind az európai, mind az ázsiai feudalizmusra jellemző, birtokadományozáson alapuló függőségi viszony, melynek alapján a hűbéres (vazallus) békében és hadban teljesített szolgálataiért adománybirtokot kapott. A birtokot a hűbérúr (senior) adja országonként eltérő köteleztességeket jelentő hűbérjogi előírások mellett.
hűbérúr (senior)
A hűbérúr, vagyis a földbirtokot szolgálat fejében adományozó elnevezésére használt kifejezés a feudalizmus korai szakaszában.
I. Hódító (Normandiai) Vilmos
Normann herceg, majd Anglia királya 1066 és 1087 között. Miután normann lovagseregével legyőzte a szászokat a Hastingsnél vívott csatában, erős, a hűbéri függésen alapuló központi hatalmat épített ki.
I. Hunyadi Mátyás
1458-1490 között magyar király, Hunyadi János fiatalabb gyermeke. Bátyja, Hunyadi László kivégeztetése után V. László ítélete alapján ő Podjebrád György cseh király fogságába kerül. Távollétében választják meg a bárói ligák egyezségének értelmében magyar királlyá, de koronázására csak 1464-ben került sor. Miután III. Frigyessel szemben megvédte országát, gazdasági, kormányzati és közigazgatási reformjai révén a térség legjelentősebb államává tette Magyarországot. Ezt a befolyást és erőt a császári cím megszerzésére próbálta kihasználni, a török elleni hadmozdulatokat nem tekintette elsődlegesnek, inkább békére törekedett, mert nem tartotta elég erősnek Magyarországot ahhoz, hogy egyedül helytálljon a török ellen. Nyugati és északi hadjáratai azonban óriási költséget jelentettek, ráadásul Mátyás szembekerült a rendekkel is, hiszen központosított királyi hatalmat épített ki. Udvara a reneszánsz értékrendet képviselte. Halála után alkotása nagyon gyorsan összeomlott, és Magyarország nem lesz képes a nagyobb török támadásnak ellenállni (1526 Mohács)
I. Jagello Ulászló
1440-1444 között magyar király. Hunyadi Jánossal közösen vezeti 1443-44-ben a török elleni hosszú hadjáratot, amely azonban eredeti célját, a török kiűzését Európából, nem érte el. A hadjáratot a drinápolyi-szegedi béke zárja, de a nemzetközi támogatás ígérete arra késztette az uralkodót, hogy folytassák a hadműveleteket. Az 1444-es várnai csatát azonban a magyarok elveszítik, ráadásul I. Ulászló is életét veszti az összecsapásban.
I. Madarász Henrik
919-936 között a keleti frank területek királya, a Karoling dinasztia tagja. Merseburgnál az ő csapata győzték le a magyarokat 933-ban.
I. Szent István
997-től fejedelem, majd 1000/1001 és 1038 között magyar király. Géza fejedelem fia és utóda, a keresztségben kapta az István nevet. Géza megteremtette a belső és külső feltételeket ahhoz, hogy fia, I. Szent István megszervezze a feudális magyar államot. Ebben jelentős támogatást nyújtottak azok a papok és lovagok, akik István felesége, Gizella kíséretében jöttek Magyarországra. Ha kellett, akkor harcok árán uralmát kiterjesztette az egész Kárpát-medencére, ellentmondást nem tűrve terjesztette a kereszténységet, kiépítette a magyar egyházszervezetet, a közigazgatás és a haderő alapjává pedig a királyi várakat, vármegyéket tette. 1083-ban, I. Szent László uralkodása idején avatták szentté.
I. Szent László
1077-1095 között magyar király. A 11. században a belső harcok miatt válságba került magyar államot megerősítette, szigorú törvényeivel a feudális jogrendet elfogadtatta. Sikerrel verte vissza a kunok és a besenyők támadását, majd a trónharcokba beavatkozva elfoglalta Horvátországot. I. Istvánt, Imrét és Gellértet az ő közbenjárására avatták szentté. I. Lászlót III. Béla avattatta szentté.
II. András
1205-1235 között magyar király. Apja, III. Béla eredetileg a halicsi trónra szánta, ám ezt András nem tudta megtartani. Hazatérve bátyjával, I. Imrével került szembe, trónért vívott harcuk során mindketten jelentős birtokadományozással akarták megnyerni a főurak támogatását. Trónra kerülése után újból megpróbálta megszerezni a halicsi trónt, ám ez nem sikerült, ráadásul feleségét, Gertrudist 1213-ban az elégedetlen magyar főurak meggyilkolták. Birtokadományozási politikája és a pénzrontás miatt a királyi hatalom jelentősen meggyengült, ezért a szerviensek és az elégedetlen főurak elfogadtatták vele 1222-ben az Aranybullát. Az Aranybulla 1231-es felújítása az egyháznak tett jelentékeny engedmények miatt csak fokozta az általános elégedetlenséget.
II. Fülöp Ágost
1180–1223 Francia király. Ő szerezte vissza az angol királyoktól a normandiai területeket.
II. Mohamed
Más néven II. Mehmed. 1444 és 1446 majd 1451 és 1481 között az Oszmán-Török Birodalom szultánja. El-Fátih, azaz a „Hódító” melléknévvel is szokták említeni, hiszen hadai 1453-ban, hosszú ostrom után elfoglalták Konstantinápolyt, aminek következtében megszűnt a Bizánci Birodalom és a 15. század végére a legtöbb balkáni ország a törökök fennhatósága alá került. Legjelentősebb katonai kudarcát 1456-ban Nándorfehérvár sikertelen ostrománál szenvedte el. Hatalmát törvényekkel szilárdította meg, megalkotta az első alkotmányt, és ő használta először a „padisah” címet, ami a „királyok királyát” jelenti, de a díszítő formulákat kedvelő török források gyakran említik a két szárazföld és a két tenger uraként is. Konstantinápolyt tette birodalma székhelyévé, jelentős építkezései újból Európa egyik legpompásabb fővárosává tették.
II. Szilveszter pápa
999 – 1003 között római pápa, ő adományozta a magyar koronát I. Istvánnak, megalapította Magyarország és Lengyelország első érsekségét. Kora legműveltebb embereként emlegették, polihisztor volt.
III. András
1290-1301 között uralkodó utolsó Árpád-házi magyar király. Trónigényét nem fogadta el mindenki törvényesnek, ez is oka annak, hogy uralkodása alatt nagyon megnőtt a bárók hatalma, kiépültek az oligarchiák.
III. Béla
1172-1196 között magyar király. A királyi hivatalnokrendszer megerősítése fűződik a nevéhez. A magyar gazdaság fejlődése miatt már jelentős királyi jövedelmekkel rendelkezett. Mivel Bizáncban nevelkedett, így a hatalmi rendszert részben bizánci mintára szervezte át.
III. Ince pápa
1198-1216 között római pápa. Megerősítette az egyházi hierarchiát, az egyetemes pápaság eszméjét pedig elfogadtatta az európai uralkodókkal. Ő erősítette meg a ferencesek és a domonkosok rendjét, de az eretnekkel szembeni fellépést is fontosnak tartotta.
immunitas
A középkorban az egyházat illető kiváltságokat (mentesült az adófizetés, a katonáskodás és a legtöbb országban a világi bíráskodás alól ) jelölték eredetileg evvel a szóval. Az immunitast később földesúr is megszerezhette, pl. önmaga ítélkezett jobbágyai felett, ill. ő szedte be a királyi adókat is az általa ellenőrzött területeken.
interregnum
Törvényes uralkodó vagy kinevezett államfő nélküli időszak. Pl.: Magyarországon az Árpádok kihalása (1301) után.
ispán (comes)
A király által a vármegyék élére kinevezett tisztviselő ill. főrangú urak neveként használták. A vármegye élén a bírói, közigazgatási, katonai feladatok irányítását látta el.
Isztambul
Más néven Büzantion, Constantinapolis, Konstantinápoly, Bizánc. Az ókorban a Boszporusz partján létrejött kereskedőváros stratégiai szerepénél fogva jelentős központ a történelem különböző korszakaiban. Az Isztambul nevet akkor kapta, amikor 1453-ban II. Mohamed csapatai elfoglalták és az Oszmán-Török Birodalom fővárosa lett.
IV. Béla
1235-1270 között Árpád-házi magyar király. Nevéhez fűződik az ország tatárjárás utáni újjáépítése, ezért „második honalapító”-nak is nevezik.
IV. Henrik
1056-1106 között német-római császár. Az ő uralkodása alatt tört ki az invesztitúra háború VII. Gergely pápa és a császár között. Többször kölcsönösen kiátkozták egymást, megbékélést a Canossa-járás sem hozott, sőt IV. Henrik elűzte VII. Gergelyt Rómából.
IX. Lajos
1226 - 1270 között francia király. Uralkodása alatt jelentősen megnőtt a királyi bíróságok szerepe, s mivel gátolta a helyi pénzverést és erős zsoldossereget tartott fenn, sikerül megerősíteni a királyi hatalmat, helyreállította az állam egységét. Két keresztes hadjáratban is részt vett, ezért szentté avatták. Az ő uralkodása alatt alapította meg a királyi gyóntató a párizsi egyetemet (Sorbonne).
janicsár
Török gyalogos katona. A 14. században szervezték meg a zsoldos gyalogság mellett a janicsárcsapatokat, eleinte a meghódított területek keresztény lakosaiból adóba (devsirme) szedett vagy harc közben rabolt kiskorúakból. Ezeket a fiúkat szigorú fegyelemben az iszlám fanatikus harcosaivá nevelték. Kiemelkedően magas zsoldot kaptak, de nem tiltották más pénzszerzési forrásoktól sem őket. (Pl. kereskedelemmel is foglalkozhattak.) Egy ideig közülük került ki a szultán testőrsége, őket tekintették a trón és török birodalom legszilárdabb támaszának. Parancsnokuk a janicsáraga volt. Fegyverzetük széles görbe kard, hosszú puska, íj és nyíl volt; vörös zászlójukon ezüst félhold és kard szerepelt.
jobbágytelek
A jobbágy által birtokolt telek, aminek használata fejében a földesúrnak meghatározott szolgáltatásokkal tartozott. A telek része általában házhely, kert, szántó, rét és a közös, osztatlan erdő, legelő használati joga, de ebben jelentős helyi eltérés figyelhető meg.
jurta
Nomád - elsősorban mongol és török - népek kupola vagy csonka kúp alakú lakósátra. Általában nemezből készül. Szigorú, a társadalmi hierarchiát is tükröző belső térelosztása van.
kádi
Mohamedán bíró, aki a vallási és feudális jogi törvények és a szokásjog alapján ítélkezik.
kamara haszna (lucrum camarae)
Pénzverési illeték, a pénzkibocsátás haszna, a királyi felségjogból származó bevételek közül Európában és így az Árpád-kori Magyarországon a legfontosabb. A kamara haszna abból keletkezett, hogy az új pénzből minden megye és város köteles volt egy előírt mennyiséget megvásárolni, ami azonban 50%-kal drágább volt, mint a régi pénz. Ez az árkülönbözet a kamara haszna, aminek csak egy része az előállítási és a forgalmazási költség, a többi a tiszta haszon. Gyakran összekapcsolódott a pénzrontással is. Változást az hozott, hogy Károly Róbert 1336-ban bevezette az állandó értékű aranyforintot és váltópénzeit, s így megszűnt a pénzbeváltási kötelezettség. Kezdetben így nevezték a kamara hasznát felváltó első állami adót, a kapuadót is.
Kán László
1297-1315 közt erdélyi vajda és szolnoki ispán, Erdélyben tartományúri hatalmat épített ki. Wittelsbach Ottó királyt 1307-ben elfogta, az Ottónál lévő Szent Koronát magánál tartotta, amiért Gentilis, aki a pápa követeként Károly Róbert támogatója volt, kiközösítéssel fenyegette. A koronát végül átadta Károly Róbretnek, ezért az erdélyi területeket 1315-ig megtarthatta.
kanonok
Katolikus egyházi méltóság, a káptalan tagja. Feladata az egyházi iskola vezetése, a székesegyház körüli feladatok ellátása.
Kapisztrán János
(1386-1456) Ferences prédikátor. Kora egyik legnagyobb hitszónokának tartották. 1455-től élt Magyarországon és a török elleni keresztes had megszervezésére buzdította az embereket, sikerét bizonyítja, hogy a nándorfehérvári védelem egyik meghatározó ereje lett ez a sereg. A csatát követő járványban vesztette életét.
káplán
A plébános vagy a püspök mellett működő segédlelkész a katolikus egyházban.
kápolnai unió (három rendi nemzet)
Az 1437-es erdélyi felkelés eseményeinek részeként a nemesség szövetséget kötött a székely előkelőkkel és a szász patríciusokkal. Szerződés kimondta, hogy a ”három rendi nemzet”: a magyar nemesség, a székely előkelők, a szász patríciusok kölcsönösen támogatja egymást a külső és a belső ellenség ellen. Ez az unió 1848-ig fennmaradt, és lerakta Erdély rendi politikai szervezetének alapját.
káptalan
A kanonokok területe, amely a katolikus székesegyházak vagy az egyházmegye területén lévő más katolikus egyházi testületek (pl. szerzetesrendek) mellett működik. A magyarországi káptalanok hiteles helyekként működtek (oklevelek kiállítása, hiteles másolása, birtokokra vonatkozó okiratok kiállítása), hitelességet igazoló pecsétjük volt. A káptalanokban megőrizték az oklevelek másolatait vagy tartalmi kivonatait, melyek vitás kérdések esetén perdöntőnek bizonyultak. A káptalani székhelyeken iskolákat is fenntartottak, ahol a hét szabad művészetet oktatták, ill. itt készítették elő felsőbb tanulmányokra készülő ifjakat.
kapuadó
Károly Róbert által 1336-ban az állandó értékű aranypénz verése miatt elmaradó a kamara haszna helyett bevezetett, jobbágytelkekre kivetett állami adó. Mátyás adóreformjai idején bevezeti helyette a füstpénzt.
Kassa
Ma Szlovákia második legnagyobb városa, a Hernád partján fekszik. A történelmi Felvidéken található, a középkortól gazdag kereskedőváros volt. Jelentőségét jó mutatja, hogy a kassai dómban nyugszanak II. Rákóczi Ferenc, Bercsényi Miklós és Zrínyi Ilona hamvai.
katedrális
Más néven székesegyház vagy dóm. Az esetek többségében nagyobb méretű, a püspöki, érseki székhelyen épült templom. A katedrális rangot a pápa adományozza ill. vonhatja meg.
katonai kíséret
A barbár társadalmakban a nemzetségfők mellett fegyveres kíséret szerveződött azokból az ifjakból, akik a szolgálatukba léptek és hűséget fogadtak nekik.
kehidai oklevél
Az 1232-ben kiadott oklevél szerint a Zala megyei szerviensek azt kérték az uralkodótól, hogy mivel az ügyeikben illetékes bíráktól (azaz a királytól és helyetteseitől, akik a nemesek ügyeiben ítélkezhettek) távol élnek, ezért maguk szolgáltathassanak igazságot a hozzájuk fordulóknak. A királyi engedély birtokában szolgabírákat választottak. Ezt az oklevelet a történészek sokáig a nemesi vármegye kialakulása első bizonyítékának tekintették. A legújabb kutatások azonban rámutattak, hogy ebben a folyamatban nem a zalaiak próbálkozása volt a legelső. Az oklevél egyértelmű bizonyíték viszont arra, hogy az Árpád-kor végén kezdett átalakulni, kiszélesedni a nemesség fogalma, hiszen már nemcsak a nagybirtokkal rendelkező, országos méltóságot betöltő személyeket tekintették nemeseknek, hanem a kisebb közösségek előkelőségeit is.
kétnyomásos gazdálkodás
A parcellák kettéosztásos hasznosítása az érett feudalizmus időszakában terjedt el általánosan. A föld egyik részét bevetették gabonával, míg a másik rész ugaron maradt. A következő évben felcserélték a vetés helyét.
kettős fejedelemség
A magyarok a kazároktól vették ezt ezt az uralmi rendszert. Két fejedelem állt a törzsszövetség élén: az egyik a kende vagy kündü a szakrális feladatokat látta el, míg a gyula a hadveréri funkciót. A történészek véleménye eltér abban, hogy Árpád a gyula vagy a kündü volt a honfoglaláskor. 904-ben Kurszán halálával megszűnt a kettős fejedelemség.
kiátkozás (kiközösítés)
Erkölcsi vagy hitbéli bűnökért, s főként eretnekségért alkalmazott legsúlyosabb egyházi büntetés. A katolikus, görögkeleti és protestáns egyházak egyaránt élhetnek vele, a középkorban politikai célok eléréséért is gyakran alkalmazták. Erre példa, amikor 1076-ban VII. Gergely pápa kiközösítette IV. Henrik német-római császárt.
kiközösítés
Erkölcsi vagy hitbéli bűnökért, s főként eretnekségért alkalmazott legsúlyosabb egyházi büntetés. A katolikus, görögkeleti és protestáns egyházak egyaránt élhetnek vele, a középkorban politikai célok eléréséért is gyakran alkalmazták. Erre példa, amikor 1076-ban VII. Gergely pápa kiközösítette IV. Henrik német-római császárt.
kilenced
A jobbágyot terhelő földesúri termékszolgáltatás Magyarországon. Beszedését I. Lajos 1351-ben törvénnyel tette kötelezővé. Csak az 1848-as törvények szűntették meg.
királyi tanács
Eredetileg az uralkodó legtekintélyesebb híveinek tanácsadási kötelezettségéből alakult ki, ami Szent István idején csak alkalomszerűen gyűlt össze, hiszen a király csak azokban a kérdésekben kérte ki a tanács véleményét, amelyben ő maga szükségesnek látta. A rendek megjelenésével szabályozták a királyi tanács összetételét és a feladatkörét. Kezdetben csak a főpapok, majd a bárók, később a főispánok is jelen lehettek, s Zsigmond idején már a végrehajtási ügyek egy részét is intézték. Hunyadi Mátyás uralkodása előtt a királyi tanács bárói befolyás alatt állt, addig uralkodása idején háttérbe szorult. A legfontosabb államügyek intézését ekkor a nagykancellária végezte.
királyi vármegye (comitatus)
Latinul comitatus. I. István által elsősorban frank mintát követve létrehozott igazgatási egység. Pontosan meghatározott területű közigazgatási, katonai, pénzügyi, bíráskodási szervezet volt, élén a király által kinevezett ispán állt. A 13. századtól szerepét fokozatosan a nemesi vármegye vette át.
Klodvig
(481-511) Frank király, véres harcok árán ő egyesítette a különböző frank törzsek területét. A közigazgatás megszervezése (grófságok) és a kereszténység felvételével biztosította hatalmát az erős hadsereg mellett.
kódex
Kezdetben pergamenre, később papírra kézzel írott, dúsan díszített középkori könyv.
Koppány
(?-997) Árpád nemzetségének tagja, aki Géza halálakor a senioratus értelmében igényt tartott a magyar trónra. I. István német lovagjai segítségével legyőzte és felnégyeltette.
Legnano
Észak-itáliai város. 1176-ban itt csaptak össze III. Sándor pápa és az észak-itáliai városok seregei I. Frigyes német-római császár csapataival. A császári sereg alulmaradt.
Levédia
A Don és a Volga folyók alsó szakasza között elterülő terület, ami a magyarok első ismert fejedelméről, Levediről kapta a nevét. A feltételezések szerint a magyarok a 7-8. században éltek a szteppének ezen a részén, jórészt a Kazár Birodalom fennhatósága alatt.
lovag
A középkorban a teljes vértezetet viselő, karddal, lándzsával felszerelt, ezekkel harcoló lovas katonák elnevezése volt. Katonai szolgálatukért hűbérbirtokot kaphattak. Miután a felszerelés, a ló, a kísérőszemélyzet kiállítása meglehetősen költséges dolog volt, ezért csak kevesek kiváltsága lett a lovagi életmód. A lovagok fénykora a 11-14. század.
lovagi kultúra
A lovagi életmódhoz kapcsolódó szabályok, szokások, elvárosok összessége. A lovagok életmódját irodalmi alkotások örökítették meg: lovagi eposzok, lovagregények, de jelentős hatást gyakoroltak a későbbi korok művészetére a szerelmi költészet híresebb alakjai is (pl. Walter von der Vogelweide).
lovagrend
A Római Birodalom korában az ipari vállalkozással, kereskedelemmel, adóbérléssel és pénzügyekkel foglalkozó társadalmi réteg. Hivatalt ugyan nem viselhettek, de roppant vagyonuk révén befolyást tudtak gyakorolni az államra.
lovagvár
A középkorban különösen hegyes vidékek ormán épült erős vár, amelyet bástyákkal, árkokkal öveztek és felvonó híddal tettek hozzáférhetővé. Román és gót sílusjegyek figyelhetők meg ezeken az építményeken.
magisztratus
Az ókori Rómában állami hivatal ill. az ezt a hatalmat birtokló személy, amelynek ellátásáért nem kaptak fizetést.
mecset
Mohamedán templom. Az arab elnevezés: meghajlás, leborulás helye arra utal, hogy a muszlim ima közben többször is meg kell hajolni. A nagymecsetek neve a dzsámi.
Medici, Lorenzo de'
(1449-1492) Firenzei államférfi, a bankügyletekkel foglalkozó Medici család egyik legjelentősebb tagja volt. Támogatta a tudományt és a művészeteket, a reneszánsz korának meghatározó mecénása. Gyakran szokták il Magnifico ’nagyszerű, tündökletes’ melléknévvel is illetni.
Mekka
A muszlim világ legfontosabb zarándokhelye ez a város, itt található a Kába-követ őrző szentély. Az iszlám öt alapelve közé tartozik, hogy minden igaz hívő számára kötelezővé teszi a mekkai zarándoklatot, amely az év 12. hónapjának első 10 napjára esik.
Meroving
Az első frank királyi család. Alapítója 481-ben Klodvig volt, utolsó tagját pedig Kis Pippin mondatta le a trónról 751-ben.
mezőgazdasági forradalom
Kr. u.1000 körül Nyugat-Európában a mezőgazdasági technika és technológia megváltozott: háromnyomásos gazdálkodás terjedt el a korszerűtlen legelőváltó és kétnyomásos gazdálkodás helyett. A föld jobb megművelését biztosító nehézeke felváltotta a túróekét. Jobb termésátlagot biztosító új termények jelennek meg: búza, árpa, rozs, zab. A hosszúkás téglalap alakú telkeken kevesebbet kell fordulni az ekékkel, ezért átalakul a földbirtokok szerkezete. Az ökör helyett egyre több helyen a lovat fogták be szántani, mert sokkal jobban kezelhető. A ló terhelhetőségének biztosítása érdekében a nyakhám helyett bevezetik a szügyhámot, és ló patájának védelmére megjelent a patkó. A fenti változások következtében a terméshozam 3–6-szorosára emelkedett, így maradt piacra vihető felesleg is. Az önellátó gazdálkodást felváltotta az egyszerű árutermelés.
Moldva
Történeti-földrajzi tájegység a Prut folyó és a Keleti-Kárpátok között. A 14. században lett önálló fejedelemség, de erősebb szomszédai részéről a lengyel, a magyar, majd a török terjeszkedés fenyegette. 1504-től a Török Birodalom része lett, kezdetben látszólagos autonómiáját megőrizve, majd 1711-től ezt is elvesztette. A török gyengülését kihasználva 1859-ben perszonálunióra lépett Havasalfölddel, majd 1862-ben egyesülve létrehozták Romániát.
Monfort, Simon de
(1208–1265) Angol nemes. A Magna Chartában foglaltakat az angol királyok nem tartották be, ezért 1264-ben az angol nemesség felkelést robbantott ki, melynek vezetője Simon de Monfort volt. A mozgalom eredményeképpen 1265-ben az uralkodó összehívta a rendi gyűlést.
monopólium
Általános értelemben kiváltságos, uralkodó helyzetet jelent. A közgazdaságtan szerint olyan helyzet, ami egy áru vagy árucsoport piacra vitelében kizárólagosságot jelent egy cégnek, embernek.
mór
A 8. századtól nevezték így az Észak-Afrikába és a Pireneusi-félszigetre érkező arab hódítókat. Európába 711-ben érkeztek. 1492-ben űzték ki az utolsó fegyveres csoportjaikat, ez a folyamat a reconquista. A kikeresztelkedett mórokat moriszkoknak hívták.
Muhi
Község a Sajó mellett. 1241 áprilisában itt csapott össze a magyar és az országra támadó tatár sereg. A magyar vereség után maga IV. Béla király is alig tudott elmenekülni, egyben kezdetét vette a tatárjárás.
Nagy Alfréd
878 és 899 között angolszász uralkodó. Sokan őt tartják az első angol királynak, hiszen jelentős területeket egyesített a hatalma alatt. Megszilárdította a jogrendet, iskolákat alapított, külföldi mestereket hívott.
nagykancellária
Az új kormányzati hivatal úgy jött létre, hogy Hunyadi Mátyás 1462-ben egyesítette a fő- és titkos kancelláriát. Ezzel a királyi hatalmat és ellenőrzést igyekezett növelni az ügyintézés felett.
nagyvezír
Más néven nagyvezér. A szultán utáni második méltóság az Oszmán-Török Birodalomban, a szultán teljhatalmú helyettese, az államigazgatás vezetője. A tisztség 1918-ban, az Oszmán-Török Birodalom felbomlásakor szűnt meg.
Nándorfehérvár
A magyar déli végvárrendszer egyik kulcsfontosságú építménye található itt. 1456-ban még sikerrel verte vissza a török ostromot a Hunyadi János és Szilágyi Mihály vezette magyar védelem, de 1521-ben a vár a töröké lett.
Nápoly
Itáliai kikötőváros. Jelentős központ volt már az ókortól kezdődően. Az Anjou-dinasztia a 14-15. században uralkodott a nápolyi királyságban.
nehézeke
Olyan eke, amelyen már fémalkatrészek is vannak, ezáltal mélyebben meg tudja szántani a földet, növelve a szántás és ezáltal a termelés hatékonyságát.
nemesi alkotmány
Az 1222. évi Aranybulla legtöbb pontja nem valósult meg, de mert utóbb a főleg szerviensekből formálódó köznemesség ezt tekintette szabadságjogai alapjának, afféle “nemesi alkotmány” lett belőle.
nemesi vármegye
A 13. század elején a birtokadományozások következtében jelentősen csökkent a királyi hatalom, emiatt a királyi vármegye bomlásnak indult. A szerviensek, később köznemesek érdekeinek védelmére jöttek létre a rendi jellegű megyei szervezetek, a nemesi vármegyék. Az elsőt a kehidai oklevélhez volt szokás kapcsolni. Az 1232-ben kiadott oklevél szerint a Zala megyei szerviensek azt kérték az uralkodótól, hogy mivel az ügyeikben illetékes bíráktól (azaz a királytól és helyetteseitől, akik a nemesek ügyeiben ítélkezhettek) távol élnek, ezért maguk szolgáltathassanak igazságot a hozzájuk fordulóknak. A királyi engedély birtokában szolgabírákat választottak. Ezt az oklevelet a történészek sokáig a nemesi vármegye kialakulása első bizonyítékának tekintették. A legújabb kutatások azonban rámutattak, hogy ebben a folyamatban nem a zalaiak próbálkozása volt a legelső.
népességnövekedés
A népesség ugrásszerű növekedése rövid idő alatt. A születések és a halálozás aránya és az arány változása határozza meg a mindenkori népesség növekedését.
Nikápoly
Város a mai Bulgáriában. 1396-ben itt szenvedtek vereséget a Luxemburgi Zsigmond vezette nemzetközi hadak a töröktől.
nótárius
A jegyzők megnevezésére használt fogalom. A középkori oklevélkészítés során a szövegek megfogalmazása volt a feladata. A fogalmazványok elkészítéséhez különböző segédkönyveket használtak, amelyek korábbi ügyekben kibocsátott oklevelek formuláit tartalmazta.
novícius
Szerzetesjelölt, aki már kifejezte szándékát a szerzetesi életre, de még nem érte el az avatáshoz szükséges korhatárt, vagy nem töltötte le a jelöltség idejét. Az apácajelölteket novíciának nevezik.
nyomáskényszer
A feudalizmus idején a mezőgazdasági termelés rendjét a faluközösség határozta meg avval, hogy az egyes parasztcsaládoknak kiosztott parcellákon, a falu által meghatározott növényt kellett termeszteni az ellátás biztosítása érdekében.
nyomásos gazdálkodás
Olyan gazdálkodási rend, ahol a közösség minden gazdálkodó tagjának meghatározzák földjei használatának módját. Ha a földet két részre osztották (kétnyomásos gazdálkodás), akkor az egyik parcellát bevetették, a másikat ugaron hagyták. Ha három részre osztották, akkor egy részbe őszit, másikba tavaszit vetettek, a harmadikat hagyták ugaron. A parcellák kihasználása, természetesen, évente változott, hogy az ugaron hagyott földön legeltetett állatok a trágyázást biztosítsák. Az egy tömbben fekvő parcellák birtokosai a vezetők határozata alapján ugyanakkor és ugyanolyan növény vetnek, tehát nyomáskényszer érvényesült.
oklevél
Görögül diploma, latinul litterae. Meghatározott tartalmi és formai jegyek alapján kiállított jogi tényt rögzítő irat a középkorban.
országgyűlés
Másképp parlament. Törvényhozó testület, amelyben az ország politikai jogokkal bíró társadalmi csoportjai képviseltetik magukat. Kezdetben a királyi tanács töltötte be ezt a funkciót, majd a rendi gyűlések az adómegszavazás jogával jelentős mértékben befolyásolhatták az uralkodó döntéseit. Legfőbb törvényhozó testületté a polgári államok megalakulása nyomán vált. Szerkezete országonként eltérő lehet (egy házas, két házas).
ősiség
Más néven aviticitas. A nemesi földbirtok családi birtoklásának elve, amely lehetetlenné tette a nemesi földbirtok elidegenítését. 1351-től I. Nagy Lajos törvényei alapján a nemesi birtok sérthetetlen, elidegeníthetetlen, csak a közvetlen vagy ezek hiányában a tulajdonos oldalági leszármazottai örökölhették. A nemesi nemzetség kihalása után a föld visszaszállt a királyra. A birtokot eladni vagy más módon elidegeníteni nem lehetett. Az ősiség nagyon megnehezítette az urak számára a hitelszerzést, ezért a haladó nemesi közvélemény a 19. század első felében követelni kezdte a megszüntetését. Széchenyi Hitel című műve is élesen bírálta az ősiséget, Stádium című könyvében pedig már elképzeléseit rendszerbe sűrítve tárta az olvasók elé. Az 1848. XV. törvénycikkely kimondta ugyan az ősiség eltörlését, a gyakorlatban azonban csak az 1852. évi császári pátens (nyílt parancs, rendelet) számolta fel.
Pápai (Egyházi) Állam
Másképp: Vatikán. A pápaság által létrehozott, a pápák uralma alatt álló feudális állam, amely évszázadokon át a pápaság világi hatalmának alapja volt. A bizánci közigazgatás megszűntével a pápa, aki Rómában a legnagyobb gazdasági és politikai hatalom birtokosa volt, több közép-itáliai tartomány feudális urává vált. Az egyházi államot Nagy Szent Gergely alapította a 6 és 7. század fordulóján. Egyházszervezet a szerzetességből és a világi papságból áll.
parlament
Másképp országgyűlés. Törvényhozó testület, amelyben az ország politikai jogokkal bíró társadalmi csoportjai képviseltetik magukat. Kezdetben a királyi tanács töltötte be ezt a funkciót, majd a rendi gyűlések az adómegszavazás jogával jelentős mértékben befolyásolhatták az uralkodó döntéseit. Legfőbb törvényhozó testületté a polgári államok megalakulása nyomán vált. Szerkezete országonként eltérő lehet (egy házas, két házas).
patriarcha
A tartományok vallási vezetői a korai kereszténység korában. A barbár támadások következtében összeomló Római Birodalom területén öt városnak és vallási vezetőinek (Róma, Alexandria, Antiochia, Jeruzsálem, Konstantinápoly) kiemelt szerep jutott vallási téren, mert ezek keresztény közösségeit a hagyomány szerint még az apostolok alapították.
patrimoniális királyság
Az a fejedelmi vagy királyi hatalom a középkorban, amely az állam földje felett való tulajdonon alapszik. Ebben a rendszerben az ország területének túlnyomó része a király közvetlen fennhatósága alatt állt, így erre alapozódott az adórendszer - domaniális jövedelmek - , a közigazgatás és a hadsereg is.
patrisztika
A középkori teológia első korszaka, az egyházatyák kora. Ebben az időszakban szilárdultak meg az alapvető dogmák. Legjelentősebb alakja Szent Ágoston volt.
pénzverési monopólium
A királyi jogok egyike, Károly Róbert gazdasági reformjai közé tartozott. Előírta, hogy Magyarországon csak a király verethet pénzt, ezért a kibányászott nemesércet a pénzverő kamaráknál kötelező volt beváltani a király által kibocsátott pénzre. A beváltási haszon ezüst esetén 30, arany esetén 40%-os volt.
pénzverő kamara
Magyarországon ezek kezelték a királyi jövedelmeket a 12. századtól. A 13. század elején, II. András korában a regálék kezelése egyre többször került bérlők (kamaraispánok) kezébe, akik egy összegben fizették be a kincstárba a bérleti összeget. A kamarák működését Károly Róbert is szabályozta, de funkciójukat nem változtatta meg. A bérleti rendszer csak 1528-ban szűnt meg, amikor felállították az ország (ill. ország több részre szakadása után az országrész) pénzügyeit kezelő Magyar Kamarát.
pergamen
Állati bőrből – általában borjú-, juh- és kecskebőrből – készült anyag, amit írásra használtak az ókorban és a középkorban. A 13. századtól, a papír terjedése miatt lassan elveszítette a jelentőségét és csak különleges alkalmakkor használták.
perszonálunió
Két vagy több országnak olyan államjogi összekötése, amikor az uralkodó személye közös, de az államok megőrzik szuverenitásukat. Ilyen kapcsolat állt fenn pl. Magyarország és Lengyelország között 1372-től 1382-ig I. Nagy Lajos uralkodása idején.
plébános
A római katolikus egyház legkisebb egységének, a plénbániának a vezetője, az egyházközösség lelkésze.
pogánylázadás
A keresztény hittérítés ellen fellépő mozgalmak, amelyeknek céljai közé tartozott az ősi pogány hit és a régi szokásjog visszaállítása. A magyar történelemben az első pogánylázadás 1046-ban tört ki Vata vezetésével.
Poitiers
Város Franciaország nyugati részén. 732-ben itt állította meg a Martell Károly vezette frank sereg az arab előrenyomulást.
prépost
A káptalanok elöljárója a katolikus egyházban. Ő ellenőrizte a káptalanhoz tartozó iskolák működését és a papnevelést, de a helyi vallási élet megszervezése és bizonyos bírói feladatok ellátása is az ő dolga volt.
primogenitura
Más néven elsőszülötti jog. A feudalizmus idején Nyugat-Európa legelterjedtebb öröklési rendszere, aminek értelmében a család vagyonát, jogait az apa halála után az elsőszülött fiú örökölte.
privilégium (előjog)
Más néven kiváltság. Kivételes jog, amely egy-egy személy vagy csoport javára (vagy kárára) kivételt tesz a közönséges jog alól. A feudális társadalmakban ilyen előjogok illették meg a földbirtokos réteget és a papságot.
Przemysł Vencel
1301-1305 között magyar, majd cseh király. III. András halálát követő trónharcok idején az egyik trónkövetelő, akit bár megkoronáztak, de ennek jogosságát vitatták.
Quedlinburg
Német város. 973-ban itt tanácskoztak I. Ottó követei Géza magyar fejedelem követeivel a magyarországra küldendő térítőpapokról.
rája
Az Oszmán Birodalom nem mohamedán (főleg keresztény) alattvalói, jogfosztottjai. Ők végezték a termelőmunkát, nem költözhettek el arról a földről, amelyet csak használtak, de örökíthették. A termés 20-25%-át fizették fejadóként.
ramadán
Az iszlámban a 9., azaz böjti hónap. A ramadan az iszlám öt alapelvének egyike, s mint ilyen, betartása minden muszlim számára kötelező, bár nem egyforma szigorúsággal. A böjt napkeltétől napnyugtáig tart, s ezalatt tilos inni, enni, dohányozni.
rektor
Az egyetem vezetőjének címe a középkortól kezdve.
rend
A feudális társadalom azonos kiváltságú, gazdasági helyzetű, azonos politikai jogokkal rendelkező és érdekeiért közösen fellépő csoportjai: a papság, nemesség, és a polgárság.
rendi gyűlés
A rendi monarchia legfőbb hatalmi szerve, a törvényalkotásban részt vevő, adót és katonát megszavazó testület. Munkájában részt vettek a rendi kiváltságokkal rendelkező főpapok, főnemesek személyesen, a nemesség, papság alsóbb rétegei és a polgárság képviselői.
rendi monarchia
Olyan államforma, amelyben a hatalmat a király és a rendek együttesen gyakorolják, együtt döntenek a törvények, adók, háború és béke kérdésében. A rendi monarchia először Európa nyugati részén jött létre: Angliában 1295-től, és Franciaországban pedig 1302-től.
rendiség
A feudális állam- és társadalomberendezkedés alapvető elve Európában a 13. századtól a 18-19. századig, a polgári átalakulás koráig. A rendi állam az uralkodó és a rendek közös hatalomgyakorlásán alapult.
rendkívüli hadiadó
A török veszélyre hivatkozva először Luxemburgi Zsigmond szedte be, majd Hunyadi Mátyás 1467-ben bevezetett pénzügyi reformjának része volt a fekete sereg működésére, fenntartására háztartásonként szedett adó. Ez 1 aranyforint (kb. egy hízott disznó értéke) volt évente egyszer, de gyakran (háborúkra hivatkozva) többször is beszedhették. Háztartásonként, tehát családonként kellett beadni.
renegát
Más néven hitehagyott. Általában használható a kifejezés olyan emberre, aki hitét elhagyja, de konkrétabb értelemben azt értik alatta, aki valamely keresztény vallásról áttér az iszlámra.
reneszánsz
Itáliából a 14. században kiinduló, az életmód és a szellemi kultúra több területén jelentkező fordulat a középkor és az újkor határán. A reneszánsz ideológiája a humanizmus. Az antik kultúra felelevenítésére irányuló művészeti stílus az ember és természet kapcsolatában a harmónia bemutatására törekedett. A reneszánsz művészet jellemzői: sokoldalúság, a való élet megjelenítésére való törekvés, a természettudományok eredményeinek művészeti hasznosítása. A festészetben és a szobrászatban a humánum állt a középpontban, a portrék is az egyéniség, a személyiség realista ábrázolására törekedtek. A hű kifejezés érdekében anatómiai vizsgálódásokat is folytattak, de egyébként is a reneszánsz képviselőinek az egyetemes tudás, műveltség megszerzésére kellett törekedniük. Igazi polihisztor egyéniségek voltak, pl.: Leonardo da Vinci, Raffaello Santi, Michelangelo.
robot
Feudális munkajáradék, amit a majorsági területeken vagy a földesúr háza körül végez a jobbágy a jobbágytelek birtoklása miatt. A jobbágyok ingyen végzett munkáját a 13. századtól fokozatosan háttérbe szorították a pénzbeli szolgáltatások.
Rozgony
1312-ben itt győzték le az Abák és Csák Máté seregeit Károly Róbert és a szepesi szászok, kassai polgárok csapatai. Ez a győzelem jelentős mértékben hozzájárult Károly Róbert hatalmának megszilárdulásához.
Sarolt
(950 k. - 1008 k.) Az erdélyi Gyula lánya, Géza fejedelem felesége, I. Szent István édesanyja. Fia trónra kerülése után legfőbb támogatója.
simonia (szimónia)
Az Újtestamentumban szereplő Simon mágus nevéből származik a fogalom, aki meg akarta vásárolni az apostoloktól a csodatevés képességét. Mind a hithez kapcsolódó lelki dolgokkal, mind az egyházi tisztségekkel vagy javakkal való kereskedést, nyerészkedést ezzel a kifejezéssel illetik.
skolasztika
A latin schola iskola jelentésű szóból származik. A középkor középső és kései szakaszára jellemző filozófiai irányzat. Célja a vallási dogmák elméleti, filozófiai megalapozása, rendezése és megvédelmezése volt, ennek részeként kísérletet tettek az ókori antik bölcselet és a keresztény hitelvek összegzésére is kísérletet tettek. A skolasztika legnagyobb rendszerezője Aquinói Szent Tamás.
szabad harcos
A germánoknál a nép tömegeit a szabad harcosok alkották: ők jelentették a katonai erőt, de egyben szabad birtokosok is voltak, akik saját földjüket művelték vagy műveltették. Jelentős vagyoni különbségek is kialakulhattak közöttük, egyes rétegei a nemességbe olvadnak bele, többségük azonban jobbágy lesz a feudális társadalmi struktúra kialakulásakor.
szabad királyi város
Latinul civitas libera regia. Önkormányzattal rendelkező, fallal körülvett, közvetlenül a király joghatósága alá tartozó város, amelyeket fallal vettek körül. Saját árujuk után a városok kereskedői adómentességet kaptak, egy összegben fizették be adójukat a királyi kincstárnak. Különböző kiváltságokat kaphattak még: árumegállítás, vámmentesség, vásártartás.
szállásterület
A nagyállattartó, vándorló, nomád népeknél kialakuló nem állandó telep. A honfoglaló magyaroknak is voltak ún. téli és ún. nyári szállásai. A törzsek letelepedése is az ún. szállásterületek elfoglalásával zajlott.
székely
Magyar nyelven beszélő, magyar etnikumú népcsoport Erdély ill. a mai Románia területén. A középkorban katonai szolgálat teljesítése miatt kollektív nemesi kiváltsággal rendelkeztek. Erdélyben rendi nemzetnek számítottak a kápolnai unió (1437) értelmében. Rendi kiváltságaikon alapuló közigazgatási rendszerüket (székely székek) a kiegyezést követő közigazgatási reformok során számolták fel.
személyes jelenlét bírósága
Hunyadi Mátyás központosító reformjainak egyikeként a bárói bíróságok jelentőségének csökkentésére a sokféle ítélőszéket beolvasztotta a személyes jelenlét bíróságába és élére a személynököt állította, aki a király pecsétjével hitelesítette az ítéleteket.
személyi függés
A feudalizmus rendszerének kialakulásával az új földbirtokos nemesség a parasztokat függő helyzetbe kényszerítette, gyakorlatilag "szolgájává" tette, a volt szolgák pedig szolgarendűek maradtak.A személyi függés eleme pl. az úriszék, vagyis a földesúri bíróság.
szent
A kereszténység korai szakaszában azok a személyek, akiket erős hitükért, csodás tetteikért és jámborságukért tiszteltek, akik gyakran váltak keresztényüldözés áldozataivá. A 12. századtól kezdve a szentté avatást a pápaság irányította, egyfajta kontrolt gyakorolva. Tiszteletük azon alapult, hogy a hívek azt gondolták, a szentek közbenjárhatnak Jézusnál a hozzájuk imádkozókért. A reformáció irányzatai elvetik a szentek tiszteletét.
Szent Gellért püspök
(980 k. - 1046) Bencés szerzetes, főpap. I. Szent István egyházszervező tevékenységének egyik támogatója,a kit az 1046-os pogánylázadások idején gyilkoltak meg. I. Szent László avattatta szentté I. Istvánnal és Imre herceggel együtt.
Szent Korona
A magyar királyok koronája, amelyhez a Szent Korona-tan kapcsolódik. A koronázási ékszer alsó, abroncs része feltehetőleg I. Géza, felső, két egymást keresztező pántból álló része pedig a 12. század végéről, feltehetőleg III. Béla korából származik.
Szent Korona-tan
A magyar koronához kapcsolódó középkorból származó eszmerendszer, alapja az az Európában elterjedt felfogás, miszerint a koronázással a királyra szálló isteni kegyelmet és a királyi jogok összességét a korona testesíti meg. A Szent Korona-tant Werbőczy István fejtette ki az 1517-ben megjelent Tripartitum (Hármaskönyv) című munkájában. Werbőczy szerint a Szent Korona a királyi hatalom, az ország és a magyar államiság szimbóluma, a Szent Korona által megtestesített magyar államot pedig a király és a rendek alkotják. Az előbbiekből következik, hogy a koronázás egyben azt is jelentette, hogy a királyi hatalom forrása a nemesek közössége, amely az uralkodói jogokat, az állami főhatalmat a maga akaratából ruházza át a koronázással. A rendek tehát lemondtak jogaik egy részéről, ennek fejében azonban az uralkodó köteles tiszteletben tartani az ország alapvető törvényeit. A reformkorban a Werbőczy által megfogalmazott tant átértelmezték, Kossuth Lajos már a nemzet minden tagját, tehát a nem nemeseket is a Szent Korona tagjának tekintette. A 20. század elején általánossá vált értelmezés szerint a Szent Korona a nemzetté szervezett magyar népet jelenítette meg, a hatalom tehát a Szent Koronában egyesült állampolgárok közösségéé.
Szentszék
Földrajzi fogalomként a Vatikán szinonimája a fogalom, de jelentheti a főpapokból álló tanácsot, bírói testületet is.
szentté avatás
Más néven kanonizáció. A pápa ünnepélyes kijelentése, amelyben egy már halott személyről kinyilatkoztatja, hogy a megdicsőültek közé tartozik és elrendeli a szentek jegyzékébe való felvételét.
Szilágyi Mihály
(1400 k. – 1461) Hunyadi János sógora. Nándorfehérvár kapitánya, amikor 1456-ban sikeresen megakadályozták, hogy a török elfoglalja a várat. Jelentős szerepe volt abban, hogy Hunyadi Mátyás lett a magyar király 1458-ban, de unokaöccse neki sem engedett beleszólást a hatalomba.
szultán
Elsősorban az Oszmán Birodalomban használt uralkodói cím volt. Korlátlan hatalmát biztosította, hogy egyházi és politikai vezető is volt egy személyben.
szügyhám
A ló fogatolásakor nem a nyakára, hanem a szügyére került a hám, így jóval nagyobb teher elhúzására lett alkalmas. Az érett feudalizmus kezdetén megfigyelhető technikai újítások egyike.
Szvatopluk
870 és 894 között morva fejedelem. Az ő halála utáni trónharcok idején következett be a magyar honfoglalás.
talajváltó rendszer
A művelt és pihentetett föld térben és időben történő váltogatása. A talajt pihentetés és trágyázás nélkül művelték, amikor kimerült, akkor legelőként, kaszálóként használták, művelésre pedig újabb földet törtek fel. Jellegénél fogva jelentős földbőséget feltételez, és viszonylag kevés ember eltartását biztosítja. Létezett vad talajváltó rendszer, ahol a váltogatás rendszertelen, és szabályozott talajváltó rendszer, ahol a talaj váltogatásának helyét és idejét a faluközösség kötelezően megszabta.
tartományi rendi gyűlés
A francia rendiségre jellemző, hogy az egyes tartományoknak volt külön-külön rendi gyűlése, ami az országos rendi gyűlésnek elvileg alá volt rendelve. A helyi ügyekben a tartományi gyűléseknek jelentős önállósága volt, ezért az abszolút királyi hatalom idején is jelentős befolyása maradt.
tartományúr (oligarcha)
A középkori Magyarország egyes részein azok az egyházi és világi főurak (bárók), akik szembeszálltak a királyok központosító törekvéseivel. Az ellenőrzésük alatt álló területeken tényleges uralkodói jogokkal bírtak (saját udvartartással rendelkeztek, pénzt vertek). Birtokaiknak legrégebbi része a nemzetségi közös föld felosztásakor került a család őseinek kezébe. Oligarchák voltak Magyarországon pl. Csák Máté, Aba Amádé, a Kőszegiek, a Rátótok, Borsa Kopasz. 1323-ra Károly Róbert felszámolta az oligarchák hatalmát.
tatárjárás
tatárok 1241-es, Magyarország elleni hadjárata és a csaknem egy évig tartó mongol megszállás.
Temesvár
Város a Temesközben, a mai Romániában. Az Árpádok idején közigazgatási központ, 1315 és 1323 között Károly Róbert székhelye. A 14. század végétől a Délvidék védelmi központja.
totem
Az ember állatokkal vagy növényekkel történő rokonítása, amikor egyes csoportok az általuk tisztelt állattól – pl. medve, farkas, teknős, kígyó stb. – eredeztették magukat, és a totemállat tiszteletére szertartásokat rendeztek.
trágyázás
A növények számára tápanyagutánpótlást biztosító és ezáltal a termelékenységet növelő mezőgazdasági eljárás.
udvarbirtok
Az I. Szent István kori államszervezéskor a királyi birtokok, amelyek elsősorban a gyakran utazó uralkodó és kísérete ellátását szolgálták, emellett fegyveres vitézeket, szükség esetén hadseregrészeket is eltartották, a felesleget pedig tartalékolhatták. Központjuk egy-egy udvarház volt, ide szolgáltatták be az udvarnépek a terményeiket, ill. az ipari készítményeiket. Az udvarbirtok vezetője az ispán, az ország összes udvarnépének közös elöljárója a 11. században a nádor volt. Az udvarbirtokok a 11–12. században a legfontosabb királyi jövedelemforrások voltak, de egyre nagyobb hányaduk eladományozásával a jövedelmek csökkentek.
ugar
A két- és háromnyomásos gazdálkodás idején a szántóföld egy részét nem vetették be, pihentették. Ez a bevetetlen, de felszántott rész az ugar.
ulema
Muszlim vallástudós. Az Oszmán-Török Birodalomban közülük kerültek ki az ítélkezési feladatokat ellátó kádik és a muftik.
úr
A törzsfők címe a honfoglaláskori magyar társadalomban.
Ural
Hegységrendszer Európa és Ázsia határán.
urbura
A bányajövedelem, vagyis a bányászok a kitermelt ércből kifizetendő illetéket, arany esetében egytizedét, ezüstből és más fémekből az egynyolcadát a királyi kincstárnak szolgáltatták be.
V. László
1440 és 1457 között magyar király. Trónra csak 1453-ban léphetett, uralkodását pedig a bárói ligák közötti hatalmi vetélkedés határozta meg. 1457-ben kivégeztette Hunyadi Lászlót, Mátyást pedig a prágai börtönbe vitette.
vajda
Az Árpád-kortól a 16. századig az Erdélyt kormányzó királyi megbízott címe volt. A 14–19. század között a román fejedelmek használták ezt a címet.
várjobbágy
Az Árpád-kor elején a királyok katonai szolgálatában álló szabad vitézek vezetői voltak, akik az ispánok irányítása alatt harcoltak. A szolgálat fejében nem örökíthető birtokot kaptak, adót azonban nem kellett fizetniük. Az Aranybullák századában a várjobbágyok egy kisebb része nemessé lett, nagyobb része a jobbágyságba süllyedt le.
várnép
A 11–13. században a királyi várbirtokokon szolgáló félszabadok, akik a földművelésen, állattartáson kívül iparos tevékenységet is folytattak. A 13. század folyamán beolvadtak a jobbágyságba.
Vazul
(11. század első fele) Árpád-házi herceg, akit I. István megvakíttatott, ezzel az uralkodásra alkalmatlanná tett, hogy fia, Imre halála után kiszemelt jelöltjének, Orseoló Péternek biztosítsa a trónt.
verduni szerződés
E szerződés értelmében Jámbor Lajos fiai 843-ban felosztják a Frank Birodalmat három részre. A nyugati területek Kopasz Károly, a keleti rész Német Lajos, a középső pedig Lothar uralma alá került.
VII. Gergely
1073-tól 1085-ig római pápa. Korábban pápák tanácsadója volt, az egyházi reformmozgalom egyik vezetője. Pápaként deklarálta a pápai hatalom elsőbbségét, fellépett a cölibatus és a szimonia ellen. Az invesztitúra-jog gyakorlása miatti vita következtében tört ki a császárság és pápaság harca.
vilajet
A Török Birodalom közigazgatási egységei közül a legnagyobb, több szandzsákból áll. Vezetője a pasa volt.
visegrádi királytalálkozó
1335 novemberében Károly Róbert meghívására Visegrádra érkezett a cseh király, Luxemburgi János, és a lengyel király, III. Kázmér. A három király megállapodást kötött, létrehoztak két új, királyi védelem alatt álló, jogtalan vámoktól megtisztított Bécset elkerülő kereskedelmi utat.
Vitéz János
(1408 körül - 1472) humanista főpap és diplomata. Hunyadi János szolgálatában állt mint diplomata és gyermekeinek nevelője. 1453-tól 1464-ig titkos kancellár, 1464-től, ill. 1465-től haláláig fő- és titkos kancellár, ill. esztergomi érsek. Kezdetben támogatta Hunyadi Mátyás politikáját, majd a központosító és nyugati hódító törekvések miatt szembekerült vele. Részt vett az 1471. évi Mátyás elleni összeesküvés szervezésében.
wormsi konkordátum
V. Henrik német császár és II. Calixtus pápa között 1122ben kötött egyezmény, mely az ún. invesztituraharcot lezárta. különválasztotta a főpapok világi és egyházi beiktatását, kimondta, hogy a püspököt, mint egyházi méltóságot a pápa küldöttje, mint hűbérest (a püspöki birtokok urát) a császár képviselője iktatja be. A főpapoknak a pápa adta át a gyűrűt és a pásztorbotot – egyházi tisztségük jelvényeit –, a császár a jogart, mellyel birtokaikba, mint hűbérbe iktatta be őket.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)