- A középkor története (476--1492)
- Az érett középkor
- Magyarország az Árpádok korában
- 4 foglalkozás
ispán (comes)
A király által a vármegyék élére kinevezett tisztviselő ill. főrangú urak neveként használták. A vármegye élén a bírói, közigazgatási, katonai feladatok irányítását látta el.
várjobbágy
Az Árpád-kor elején a királyok katonai szolgálatában álló szabad vitézek vezetői voltak, akik az ispánok irányítása alatt harcoltak. A szolgálat fejében nem örökíthető birtokot kaptak, adót azonban nem kellett fizetniük. Az Aranybullák századában a várjobbágyok egy kisebb része nemessé lett, nagyobb része a jobbágyságba süllyedt le.
Ajtony
A magyar törzsi vezetők egyike, akivel Szent Istvánnak az ország egyesítéséért vívott harcokban le kellett számolnia. Területei a Maros vidékén lehettek.
udvarbirtok
Az I. Szent István kori államszervezéskor a királyi birtokok, amelyek elsősorban a gyakran utazó uralkodó és kísérete ellátását szolgálták, emellett fegyveres vitézeket, szükség esetén hadseregrészeket is eltartották, a felesleget pedig tartalékolhatták. Központjuk egy-egy udvarház volt, ide szolgáltatták be az udvarnépek a terményeiket, ill. az ipari készítményeiket. Az udvarbirtok vezetője az ispán, az ország összes udvarnépének közös elöljárója a 11. században a nádor volt. Az udvarbirtokok a 11–12. században a legfontosabb királyi jövedelemforrások voltak, de egyre nagyobb hányaduk eladományozásával a jövedelmek csökkentek.
II. Szilveszter pápa
999 – 1003 között római pápa, ő adományozta a magyar koronát I. Istvánnak, megalapította Magyarország és Lengyelország első érsekségét. Kora legműveltebb embereként emlegették, polihisztor volt.
primogenitura
Más néven elsőszülötti jog. A feudalizmus idején Nyugat-Európa legelterjedtebb öröklési rendszere, aminek értelmében a család vagyonát, jogait az apa halála után az elsőszülött fiú örökölte.
Sarolt
(950 k. - 1008 k.) Az erdélyi Gyula lánya, Géza fejedelem felesége, I. Szent István édesanyja. Fia trónra kerülése után legfőbb támogatója.
gyula
Más néven vezér. A valóságos hatalmat gyakorló méltóság a magyaroknál a kettős fejedelemség idején. A szakrális uralkodói címet a kündü vagy más néven kende birtokolja.
törvénykönyv
Törvények egybeszerkesztett gyűjteménye. Magyarországon az első törvénykönyveket I. Szent István adta ki, s jelentős szerepük volt a feudális jogrend meghonosításában.
I. Szent István
997-től fejedelem, majd 1000/1001 és 1038 között magyar király. Géza fejedelem fia és utóda, a keresztségben kapta az István nevet. Géza megteremtette a belső és külső feltételeket ahhoz, hogy fia, I. Szent István megszervezze a feudális magyar államot. Ebben jelentős támogatást nyújtottak azok a papok és lovagok, akik István felesége, Gizella kíséretében jöttek Magyarországra. Ha kellett, akkor harcok árán uralmát kiterjesztette az egész Kárpát-medencére, ellentmondást nem tűrve terjesztette a kereszténységet, kiépítette a magyar egyházszervezetet, a közigazgatás és a haderő alapjává pedig a királyi várakat, vármegyéket tette. 1083-ban, I. Szent László uralkodása idején avatták szentté.
királyi vármegye (comitatus)
Latinul comitatus. I. István által elsősorban frank mintát követve létrehozott igazgatási egység. Pontosan meghatározott területű közigazgatási, katonai, pénzügyi, bíráskodási szervezet volt, élén a király által kinevezett ispán állt. A 13. századtól szerepét fokozatosan a nemesi vármegye vette át.
Koppány
(?-997) Árpád nemzetségének tagja, aki Géza halálakor a senioratus értelmében igényt tartott a magyar trónra. I. István német lovagjai segítségével legyőzte és felnégyeltette.
egyházszervezet
Az a szervezeti forma, amely biztosítja az egyház működésének rendjét. I. Szent István uralkodása idején Magyarországon is kialakult az érseki és püspöki intézményrendszer.
Gizella
(985 k. - 1065 k.) Bajor származású magyar királyné, I. Szent István felesége. Jelentős szerepe volt a magyarok keresztény hitre térítésében.
pogánylázadás
A keresztény hittérítés ellen fellépő mozgalmak, amelyeknek céljai közé tartozott az ősi pogány hit és a régi szokásjog visszaállítása. A magyar történelemben az első pogánylázadás 1046-ban tört ki Vata vezetésével.
szentté avatás
Más néven kanonizáció. A pápa ünnepélyes kijelentése, amelyben egy már halott személyről kinyilatkoztatja, hogy a megdicsőültek közé tartozik és elrendeli a szentek jegyzékébe való felvételét.
I. Szent László
1077-1095 között magyar király. A 11. században a belső harcok miatt válságba került magyar államot megerősítette, szigorú törvényeivel a feudális jogrendet elfogadtatta. Sikerrel verte vissza a kunok és a besenyők támadását, majd a trónharcokba beavatkozva elfoglalta Horvátországot. I. Istvánt, Imrét és Gellértet az ő közbenjárására avatták szentté. I. Lászlót III. Béla avattatta szentté.
nótárius
A jegyzők megnevezésére használt fogalom. A középkori oklevélkészítés során a szövegek megfogalmazása volt a feladata. A fogalmazványok elkészítéséhez különböző segédkönyveket használtak, amelyek korábbi ügyekben kibocsátott oklevelek formuláit tartalmazta.
kamara haszna (lucrum camarae)
Pénzverési illeték, a pénzkibocsátás haszna, a királyi felségjogból származó bevételek közül Európában és így az Árpád-kori Magyarországon a legfontosabb. A kamara haszna abból keletkezett, hogy az új pénzből minden megye és város köteles volt egy előírt mennyiséget megvásárolni, ami azonban 50%-kal drágább volt, mint a régi pénz. Ez az árkülönbözet a kamara haszna, aminek csak egy része az előállítási és a forgalmazási költség, a többi a tiszta haszon. Gyakran összekapcsolódott a pénzrontással is. Változást az hozott, hogy Károly Róbert 1336-ban bevezette az állandó értékű aranyforintot és váltópénzeit, s így megszűnt a pénzbeváltási kötelezettség. Kezdetben így nevezték a kamara hasznát felváltó első állami adót, a kapuadót is.
oklevél
Görögül diploma, latinul litterae. Meghatározott tartalmi és formai jegyek alapján kiállított jogi tényt rögzítő irat a középkorban.
III. Béla
1172-1196 között magyar király. A királyi hivatalnokrendszer megerősítése fűződik a nevéhez. A magyar gazdaság fejlődése miatt már jelentős királyi jövedelmekkel rendelkezett. Mivel Bizáncban nevelkedett, így a hatalmi rendszert részben bizánci mintára szervezte át.
Muhi
Község a Sajó mellett. 1241 áprilisában itt csapott össze a magyar és az országra támadó tatár sereg. A magyar vereség után maga IV. Béla király is alig tudott elmenekülni, egyben kezdetét vette a tatárjárás.
tatárjárás
tatárok 1241-es, Magyarország elleni hadjárata és a csaknem egy évig tartó mongol megszállás.
nemesi felkelés (insun rectio)
A nemeseknek már az 1222. évi Aranybullában is szereplő hadkötelezettsége, védelmi kötelezettsége. Bár katonai ereje nem volt igazán jelentős, a nemesség ragaszkodott a fenntartásához, hiszen ez a jog, ill. kötelesség legitimálta az adómentességét az 1848. évi áprilisi törvények elfogadásáig.
izmaelita (böszörmény)
Az arabok, ill. mohamedán vallásúak gyűjtőneve, a böszörmény kifejezést a középkori Magyarországon használták.
kehidai oklevél
Az 1232-ben kiadott oklevél szerint a Zala megyei szerviensek azt kérték az uralkodótól, hogy mivel az ügyeikben illetékes bíráktól (azaz a királytól és helyetteseitől, akik a nemesek ügyeiben ítélkezhettek) távol élnek, ezért maguk szolgáltathassanak igazságot a hozzájuk fordulóknak. A királyi engedély birtokában szolgabírákat választottak. Ezt az oklevelet a történészek sokáig a nemesi vármegye kialakulása első bizonyítékának tekintették. A legújabb kutatások azonban rámutattak, hogy ebben a folyamatban nem a zalaiak próbálkozása volt a legelső. Az oklevél egyértelmű bizonyíték viszont arra, hogy az Árpád-kor végén kezdett átalakulni, kiszélesedni a nemesség fogalma, hiszen már nemcsak a nagybirtokkal rendelkező, országos méltóságot betöltő személyeket tekintették nemeseknek, hanem a kisebb közösségek előkelőségeit is.
Andreanum
II. András által 1224-ben kiadott kiváltságlevél, amely egyrészt az Erdélybe betelepült szászoknak önkormányzatot biztosított (nem tartoztak a vármegyei ispánok joghatósága alá), másrészt előírta kötelezettségeiket, a királynak teljesítendő adóikat.
Batu
(1206-1255) Mongol kán, az Arany Horda első kánja. Az ő csapatai pusztították végig Kelet-Európa országait, ők jártak 1241-42-ben Magyarországon is.
II. András
1205-1235 között magyar király. Apja, III. Béla eredetileg a halicsi trónra szánta, ám ezt András nem tudta megtartani. Hazatérve bátyjával, I. Imrével került szembe, trónért vívott harcuk során mindketten jelentős birtokadományozással akarták megnyerni a főurak támogatását. Trónra kerülése után újból megpróbálta megszerezni a halicsi trónt, ám ez nem sikerült, ráadásul feleségét, Gertrudist 1213-ban az elégedetlen magyar főurak meggyilkolták. Birtokadományozási politikája és a pénzrontás miatt a királyi hatalom jelentősen meggyengült, ezért a szerviensek és az elégedetlen főurak elfogadtatták vele 1222-ben az Aranybullát. Az Aranybulla 1231-es felújítása az egyháznak tett jelentékeny engedmények miatt csak fokozta az általános elégedetlenséget.
birtokadományok visszavétele
A királyi hatalom a XIII. században meggyengült a földbirtok-adományozás következtében. IV. Béla hatalomra kerülésekor megkezdte a II. András által adott birtokadományok felülvizsgálatát, és visszavételét. Célja az erős, központosított hatalom kiépítése volt, melynek alapja a birtok.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)