rablógazdálkodás
A török hódoltság területén jellemző gazdálkodási mód. A birtokadományozás jellegzetességei közé tartozik, hogy az adomány bármikor visszavehető, ezért addig próbál minél több adót beszedni a birtokos, amíg el nem veszíti a földet.
vazallusállam
Az oszmán-törökök a terjeszkedés során nem minden legyőzött államot tekintettek a Török Birodalom részének. A határaikon lévő területek fejedelmei hűbéresi esküt tettek a szultánnak, adófizetéssel tartoztak, a külpolitikai kérdéseket egyeztetniük kellett.
könyvnyomtatás
A kézírásos könyvek nagyon drágák voltak, ezért szélesebb kör számára elérhetetlennek bizonyultak. A nyomtatási eljárások lehetővé tették, hogy nagyobb példányszámban és olcsóbban állítsanak elő könyvet. A papírra történő nyomtatást a kínaiak találták fel, ami arab közvetítéssel jutott el Európába. A kínaiak még az egy lapon lévő összes szöveget és képet egy falapba metszették bele. Gutenberg a 15. század közepén kísérletezte ki a külön betűkből összerakható sablonokat.
Aquinói Szent Tamás
(1226 -1274) A skolasztika legjelentősebb gondolkodója, dominikánus szerzetes. Arisztotelész rendszerére alapozva újította meg a teológiát, alkotta meg istenérveit és a kettős igazság elvét.
Nikápoly
Város a mai Bulgáriában. 1396-ben itt szenvedtek vereséget a Luxemburgi Zsigmond vezette nemzetközi hadak a töröktől.
skolasztika
A latin schola iskola jelentésű szóból származik. A középkor középső és kései szakaszára jellemző filozófiai irányzat. Célja a vallási dogmák elméleti, filozófiai megalapozása, rendezése és megvédelmezése volt, ennek részeként kísérletet tettek az ókori antik bölcselet és a keresztény hitelvek összegzésére is kísérletet tettek. A skolasztika legnagyobb rendszerezője Aquinói Szent Tamás.
bég
Más néven bej. Eredetileg a török nemzetségfők neve volt. A központosított szultáni hatalom kiépülése után először a pasák fiait illették evvel a címmel, majd a szandzsákok élén álló polgári és katonai tisztségviselők neve volt.
hász-birtok
Más néven khász-birtok. A Török Birodalomban a meghódított földek a szultán tulajdonába kerültek, de szolgálat fejében használatra adományozott belőlük. Ami viszont szultáni kezelésben maradt, azt hász-birtoknak nevezték.
kettős igazság
Latinul veritas duplex. Az a felfogás, amely szerint lehetséges a filozófiának és a teológiának egymástól eltérő, független igazsága. Az Aquinói Szent Tamás által is hirdetett veritas duplex értelmében az ember két úton juthat az igazsághoz: egyrészt az értelem (a tudományos, filozófiai megismerés útján) másrészt pedig a hitigazság útján. A középkorban progresszív álláspont volt, mivel segített felszabadítani a filozófiát a teológia szolgálata alól.
vilajet
A Török Birodalom közigazgatási egységei közül a legnagyobb, több szandzsákból áll. Vezetője a pasa volt.
renegát
Más néven hitehagyott. Általában használható a kifejezés olyan emberre, aki hitét elhagyja, de konkrétabb értelemben azt értik alatta, aki valamely keresztény vallásról áttér az iszlámra.
doctor
A középkori egyetemeken szerezhető tudományos fokozat, amely önálló egyetemi oktató munkára jogosított.
hét szabad művészet
Latinul septem artes liberales. Már az ókori görög, majd az erre épülő római oktatásban így nevezték összefoglalóan a tanított tárgyakat. A középkorban a keresztény felfogás szerinti igazság megismeréséhez szükséges ismeretek összességét hívták így. A gra
basa (pasa, beglerbég)
Kezdetben a török szultán fiainak titulusa, majd a vilajetek kormányzóit hívták így. A hivatali tisztség mellett katonai rangot is jelölt.
defterdár
A Török Birodalom központi pénzügyigazgatásának vezetője, s rajta kívül az egyes tartományok (vilajetek) pénzügyei legfőbb intézőjének neve. A defterdárokat a szultán nevezte ki és váltotta le.
Oxford
Angol város, ahol 1167-ben egyetem jött létre. Ez az intézmény Anglia legrégebbi egyeteme.
nagyvezír
Más néven nagyvezér. A szultán utáni második méltóság az Oszmán-Török Birodalomban, a szultán teljhatalmú helyettese, az államigazgatás vezetője. A tisztség 1918-ban, az Oszmán-Török Birodalom felbomlásakor szűnt meg.
rája
Az Oszmán Birodalom nem mohamedán (főleg keresztény) alattvalói, jogfosztottjai. Ők végezték a termelőmunkát, nem költözhettek el arról a földről, amelyet csak használtak, de örökíthették. A termés 20-25%-át fizették fejadóként.
devsirme
Gyerekadó a törököknél. Az oszmánok által meghódított keresztény országokban állami szolgálatra (katonáskodás, hivatalnok) begyűjtötték a fiúgyerekeket, muszlim hitre térítették és kiképezték, taníttatták őket. Gyakran lettek janicsárokká.
Temesvár
Város a Temesközben, a mai Romániában. Az Árpádok idején közigazgatási központ, 1315 és 1323 között Károly Róbert székhelye. A 14. század végétől a Délvidék védelmi központja.
tartományúr (oligarcha)
A középkori Magyarország egyes részein azok az egyházi és világi főurak (bárók), akik szembeszálltak a királyok központosító törekvéseivel. Az ellenőrzésük alatt álló területeken tényleges uralkodói jogokkal bírtak (saját udvartartással rendelkeztek, pénzt vertek). Birtokaiknak legrégebbi része a nemzetségi közös föld felosztásakor került a család őseinek kezébe. Oligarchák voltak Magyarországon pl. Csák Máté, Aba Amádé, a Kőszegiek, a Rátótok, Borsa Kopasz. 1323-ra Károly Róbert felszámolta az oligarchák hatalmát.
Przemysł Vencel
1301-1305 között magyar, majd cseh király. III. András halálát követő trónharcok idején az egyik trónkövetelő, akit bár megkoronáztak, de ennek jogosságát vitatták.
Kinizsi Pál
(? – 1494) Magyar főúr, hadvezér. A feketes seregben szolgál, hőstetteinek, erejének köszönhetően gyorsan emelkedett a ranglétrán. Mátyás halála után ő verte szét a zsold fizetésének elmaradása miatt fosztogató fekete sereg utolsó csapatait.
harmincadvám
Károly Róbert által bevezett kereskedelmi vám, amely a nyugati áruforgalomra vonatkozott. Hunyadi Mátyás szünteti meg, és vezeti be helyette a koronavámot.
Kenyérmező
1479-ben Kinizsi Pál és Báthori István vezetésével itt aratott győzelmet Mátyás fekete serege a török felett.
honorbirtok
A középkorban elterjedt jogintézmény, a hivatali címmel és jogokkal együtt adományozott birtok. Mivel a hivatali címmel jár, ezért nem örökíthető, így a többi adománybirtoknál kevésbé gyengíti a királyi hatalmat.
várnai csata
A hosszú vagy téli hadjárat zárásaként a magyarok és a törökök megkötötték a szegedi-drinápolyi békét, de a nemzetközi segítség ígéretére az uralkodó újra megindította a törökök elleni támadást. A csatára 1444 novemberében Várnánál került sor, ahol az I. Jagello Ulászló elesett, a magyar sereg pedig vereséget szenvedett.
Rozgony
1312-ben itt győzték le az Abák és Csák Máté seregeit Károly Róbert és a szepesi szászok, kassai polgárok csapatai. Ez a győzelem jelentős mértékben hozzájárult Károly Róbert hatalmának megszilárdulásához.
I. Hunyadi Mátyás
1458-1490 között magyar király, Hunyadi János fiatalabb gyermeke. Bátyja, Hunyadi László kivégeztetése után V. László ítélete alapján ő Podjebrád György cseh király fogságába kerül. Távollétében választják meg a bárói ligák egyezségének értelmében magyar királlyá, de koronázására csak 1464-ben került sor. Miután III. Frigyessel szemben megvédte országát, gazdasági, kormányzati és közigazgatási reformjai révén a térség legjelentősebb államává tette Magyarországot. Ezt a befolyást és erőt a császári cím megszerzésére próbálta kihasználni, a török elleni hadmozdulatokat nem tekintette elsődlegesnek, inkább békére törekedett, mert nem tartotta elég erősnek Magyarországot ahhoz, hogy egyedül helytálljon a török ellen. Nyugati és északi hadjáratai azonban óriási költséget jelentettek, ráadásul Mátyás szembekerült a rendekkel is, hiszen központosított királyi hatalmat épített ki. Udvara a reneszánsz értékrendet képviselte. Halála után alkotása nagyon gyorsan összeomlott, és Magyarország nem lesz képes a nagyobb török támadásnak ellenállni (1526 Mohács)
I. Jagello Ulászló
1440-1444 között magyar király. Hunyadi Jánossal közösen vezeti 1443-44-ben a török elleni hosszú hadjáratot, amely azonban eredeti célját, a török kiűzését Európából, nem érte el. A hadjáratot a drinápolyi-szegedi béke zárja, de a nemzetközi támogatás ígérete arra késztette az uralkodót, hogy folytassák a hadműveleteket. Az 1444-es várnai csatát azonban a magyarok elveszítik, ráadásul I. Ulászló is életét veszti az összecsapásban.
visegrádi királytalálkozó
1335 novemberében Károly Róbert meghívására Visegrádra érkezett a cseh király, Luxemburgi János, és a lengyel király, III. Kázmér. A három király megállapodást kötött, létrehoztak két új, királyi védelem alatt álló, jogtalan vámoktól megtisztított Bécset elkerülő kereskedelmi utat.
III. Frigyes
1452-1493 között német-római császár, aki V. László gyámjaként igényt tartott a magyar trónra is. Ezen igény miatt kerül sor harcokra Hunyadi Mátyás és III. Frigyes csapatai között. Frigyes végül elfogadta Mátyás jogát a magyar trónra, 1463-ban visszaadta a koronát is.
I. Nagy Lajos
1342 és 1382 között Magyarország király, 1370-től Lengyelország uralkodója is. Az apjától, Károly Róberttól megörökölt erős gazdaságra építve jelentős háborúkba, hódításokba kezdett, gyakorlatilag alig volt békés időszak uralkodása alatt. A "lovagkirály" megjelölést is ezért használták I. Nagy Lajosra , hiszen királyként azokat a lovagi eszményeket testesítette meg, amelyek korának férfiideálját jellemezték.
személyes jelenlét bírósága
Hunyadi Mátyás központosító reformjainak egyikeként a bárói bíróságok jelentőségének csökkentésére a sokféle ítélőszéket beolvasztotta a személyes jelenlét bíróságába és élére a személynököt állította, aki a király pecsétjével hitelesítette az ítéleteket.
hosszú hadjárat
1443-1444 telén Hunyadi János és I. Ulászló magyar király hadjárata a török ellen, aminek célja a török Európából való kiszorítása lett volna. Bár a balkáni népek közül több is felkelésével támogatta a magyarok támadását, az eredeti célt nem sikerült elérniük.
V. László
1440 és 1457 között magyar király. Trónra csak 1453-ban léphetett, uralkodását pedig a bárói ligák közötti hatalmi vetélkedés határozta meg. 1457-ben kivégeztette Hunyadi Lászlót, Mátyást pedig a prágai börtönbe vitette.
III. András
1290-1301 között uralkodó utolsó Árpád-házi magyar király. Trónigényét nem fogadta el mindenki törvényesnek, ez is oka annak, hogy uralkodása alatt nagyon megnőtt a bárók hatalma, kiépültek az oligarchiák.
kápolnai unió (három rendi nemzet)
Az 1437-es erdélyi felkelés eseményeinek részeként a nemesség szövetséget kötött a székely előkelőkkel és a szász patríciusokkal. Szerződés kimondta, hogy a ”három rendi nemzet”: a magyar nemesség, a székely előkelők, a szász patríciusok kölcsönösen támogatja egymást a külső és a belső ellenség ellen. Ez az unió 1848-ig fennmaradt, és lerakta Erdély rendi politikai szervezetének alapját.
kormányzó
Más néven gubernátor. Az uralkodó helytartójának, ill. a valamilyen oknál fogva ideiglenes államfőnek a címe, aki az egész ország, vagy az ország egyes részeinek politikai, esetleg katonai kormányzását végzi. Magyarországon ezt a pozíciót töltötte be pl. Hunyadi János V. László kiskorúsága idején.
kapuadó
Károly Róbert által 1336-ban az állandó értékű aranypénz verése miatt elmaradó a kamara haszna helyett bevezetett, jobbágytelkekre kivetett állami adó. Mátyás adóreformjai idején bevezeti helyette a füstpénzt.
liga
Konkrét társadalmi vagy politikai cél megvalósítása érdekében létrehozott szövetség. Ilyenek jöttek létre a 14–15. század fordulóján Magyarországon, amikor a bárók politikai jellegű szövetségeket hoztak létre saját hatalmuk növelése és a királyi befolyás csökkentése érdekében.
pénzrontás
Az Árpád-ház királyai közül többen éltek evvel az eszközzel a kamara haszna növelése érdekében. A pénz névértékének fenntartása mellett csökkentették annak nemesfém-tartalmát kihasználva a pénz gyakori (általában évenkénti) újraváltását.
egyazon nemesség
A nemesi kiváltságokkal rendelkező társadalmi réteg alsóbb csoportjainak a főnemességével egyező nemesi jogait jelenti. A minden nemesnek azonos jogokat és kiváltságokat nyújtó törvényt az 1351-ben felújított Aranybulla tartalmazza. Werbőczy István a Hármaskönyvben foglalta össze a nemesi előjogokat.
Ozorai Pipo
(1369-1426) Eredeti neve Filippo Scolari. Luxemburgi Zsigmond legbizalmasabb tanácsadója, akinek jelentős szerepe volt a déli végvárrendszer kiépítésében. Zsigmond egyik legsikeresebb hadvezére.
bogumil
A katharok egyik irányzata, a balkáni területeken, az Al-Duna környékén volt jellemző ez az eretnekmozgalom. Bogumil nevű orvos-papról kapták nevüket. Hitük szerint az egymással állandó harcban álló Isten és a Sátán együtt teremtette a világot, majd közösen uralkodnak felette. Mivel a fennálló társadalmi rendet is a Sátán művének tartották, ezért elutasították az államot, az egyházat, s ezek minden intézményét. Több keresztes hadjáratot is indítottak a leverésükre, de Boszniában a török hódításig fennmaradtak tanaik.
fekete sereg
Mátyás király állandó zsoldoshadseregének magva, amely cseh, német, lengyel, magyar, délszláv zsoldosokból állt. Mátyás a korszerűtlen nemesi haderő helyett vezette be a csak tőle függő zsoldoshadsereget. Nevének eredete homályos. Korszerű, jól képzett gyalogság, tüzérség, nehéz páncélzatú lovasság (akik a többi fegyvernemmel összehangolva harcoltak) és könnyűlovasság alkotta. Mátyás halála után a zsold elmaradása miatt fosztogató maradékait Kinizsi Pál verte szét 1492-ben.
I. Habsburg Albert
Német, cseh és 1437-1439 között magyar király. Luxemburgi Zsigmond leányát, Erzsébetet vette feleségül. Uralkodása alatt megújította a rendi kiváltságokat elfogadó királyi nyilatkozatot, és beleegyezett, hogy elsődlegesen a király kötelesség legyen az ország védelme. Egy török elleni hadjáratban vesztette életét.
erdélyi parasztfelkelés
1437-ben tört ki a 15. századi Magyarország legnagyobb parasztmozgalma. Ideológiájában szorosan kapcsolódott az Erdélyben megjelenő huszita tanokhoz, de kirobbantója a Lépes Görgy püspök által több évre visszamenően jó pénzben követelt adó volt. A parasztfelkelést leverték. Hosszútávú hatása, hogy a parasztság ellen megszerveződött a kápolnai unió, amit a magyar és székely nemesség valamint a szász polgárság kötött meg.
Hedvig
(1374-1399) I. Nagy Lajos lánya, akit 1384-ben lengyel királynővé koronáztak. A litván nagyfejedelemmel, Jagello Ulászlóval kötött házassága után a litvánok katolizáltak, Hedvig maga is segítette az áttérést. II. János Pál avattatta szentté 1997-ben.
Budai Nagy Antal
(? - 1437) Erdélyi kisnemes, az 1437-es erdélyi parasztfelkelés vezetője.
huszita harcmodor
Nagy tömegű gyalogság bevetése mellett tűzfegyverekkel jól feszerelt szekérvárakat használtak a husziták mind támadásban, mind védekezésben.
Jajca
A magyar határvédelem egyik fontos erőssége, miután Hunyadi Mátyás 1463-ban elfoglalta.
interregnum
Törvényes uralkodó vagy kinevezett államfő nélküli időszak. Pl.: Magyarországon az Árpádok kihalása (1301) után.
Aragóniai Beatrix
(1457-1508) A Nápolyból származó Aragóniai Beatrix 1476-1490 között Hunyadi Mátyás második felesége volt. Az ő udvartartása honosította meg Magyarországon a reneszánsz kultúrát.
Aba Amádé
Oligarcha, kiskirály. A Felvidék keleti részének ura Károly Róbert hatalomra kerülésekor. Az ő kassai meglincselése miatt tört ki a fegyveres harc, a rozgonyi csatában végül Károly Róbert győzedelmeskedett a bárók seregei felett.
Nándorfehérvár
A magyar déli végvárrendszer egyik kulcsfontosságú építménye található itt. 1456-ban még sikerrel verte vissza a török ostromot a Hunyadi János és Szilágyi Mihály vezette magyar védelem, de 1521-ben a vár a töröké lett.
Szent Korona-tan
A magyar koronához kapcsolódó középkorból származó eszmerendszer, alapja az az Európában elterjedt felfogás, miszerint a koronázással a királyra szálló isteni kegyelmet és a királyi jogok összességét a korona testesíti meg. A Szent Korona-tant Werbőczy István fejtette ki az 1517-ben megjelent Tripartitum (Hármaskönyv) című munkájában. Werbőczy szerint a Szent Korona a királyi hatalom, az ország és a magyar államiság szimbóluma, a Szent Korona által megtestesített magyar államot pedig a király és a rendek alkotják. Az előbbiekből következik, hogy a koronázás egyben azt is jelentette, hogy a királyi hatalom forrása a nemesek közössége, amely az uralkodói jogokat, az állami főhatalmat a maga akaratából ruházza át a koronázással. A rendek tehát lemondtak jogaik egy részéről, ennek fejében azonban az uralkodó köteles tiszteletben tartani az ország alapvető törvényeit. A reformkorban a Werbőczy által megfogalmazott tant átértelmezték, Kossuth Lajos már a nemzet minden tagját, tehát a nem nemeseket is a Szent Korona tagjának tekintette. A 20. század elején általánossá vált értelmezés szerint a Szent Korona a nemzetté szervezett magyar népet jelenítette meg, a hatalom tehát a Szent Koronában egyesült állampolgárok közösségéé.
kapuadó
Károly Róbert által 1336-ban az állandó értékű aranypénz verése miatt elmaradó a kamara haszna helyett bevezetett, jobbágytelkekre kivetett állami adó. Mátyás adóreformjai idején bevezeti helyette a füstpénzt.
országgyűlés
Másképp parlament. Törvényhozó testület, amelyben az ország politikai jogokkal bíró társadalmi csoportjai képviseltetik magukat. Kezdetben a királyi tanács töltötte be ezt a funkciót, majd a rendi gyűlések az adómegszavazás jogával jelentős mértékben befolyásolhatták az uralkodó döntéseit. Legfőbb törvényhozó testületté a polgári államok megalakulása nyomán vált. Szerkezete országonként eltérő lehet (egy házas, két házas).
szabad királyválasztás
A király kiválasztásának azon gyakorlata, amikor a hatalmat nem öröklés, hanem valamely arra felruházott testület által választás útján töltik be. A magyar történelemben az Árpád-ház kihalása után került sor először ún. királyválasztásra, amikor Károly Róbert uralmának jogforrása a leányági rokonság miatt nem az öröklés, hanem a bárók „választása”, azaz döntése lett. A választás kérdése Habsburg Albert váratlan (és egyelőre örökös nélküli) halála miatt merült fel újra 1439-ben. Jagello Ulászló jelöléséről ugyan a bárók és a főpapok döntöttek először, de ezt a döntést 1440-ben már a köznemesség követei is megerősítették. A magyar történelemben a királyválasztó hatalmat tehát a rendek gyakorolták és magát az elvet Werbőczy István rögzítette az 1517-ben megjelent Hármaskönyv c. munkájában. A magyar rendek 1687-ben mondtak le a szabad királyválasztás jogáról és ismerték el a Habsburgok örökös királyságát, de ettől függetlenül a koronázáskor az uralkodó köteles volt letenni a jogait és kötelességeit is magában foglaló ún. koronázási esküt.
bán
A középkori Magyar Királyság déli tartományait kormányzó főtisztviselő volt. A méltóságnév Magyarországon Horvátország és Dalmácia meghódítása után jelent meg a 12. század elején. A király nevezte ki, katonai és igazságszolgáltatási jogkörrel rendelkezett a hatalma alá tartozó országrészben, jövedelme pedig a királyi adók egy részének megtartásából származott.
vajda
Az Árpád-kortól a 16. századig az Erdélyt kormányzó királyi megbízott címe volt. A 14–19. század között a román fejedelmek használták ezt a címet.
titkos kancellária
Kormányzati hivatal a vegyesházi királyok korában Magyarországon. Vezetője, a titkos kancellár, ő őrizte a király titkos pecsétjét. Feladata a külügyek és a király bizalmas ügyeinek intézése volt. Hunyadi Mátyás 1462-ben beolvasztotta a nagykancelláriába.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)