Az eladóval szemben támasztott követelmények
A feladat témája a frontvonalban dolgozókkal szemben támasztott követelmények vizsgálata, mely a mai versenyhelyzetben kiemelten fontos. A vendégek nagyon sokszor a személyzet viselkedése alapján válnak törzsvendéggé, vagy hagyják el az üzletet. A versenyképesség megőrzése, vagy fokozása érdekében minden vállalkozásnak ismernie kell, hogy mit várnak el dolgozóitól a vendégek. Segítse Ön is munkájával a szakmát!
Keressen fel egy Ön által jól ismert vendéglátóhelyet/szállodát/utazási irodát, ahol szívesen állnak rendelkezésére. Kérdezze meg az ott tartózkodó vendégeket, hogy milyen az általuk ideálisnak tartott dolgozó! Munkáját esszé formájában rögzítse!
Megoldási javaslat:
Az udvarias, megbízható, jó szaktudású vendéglátóhely híre minden bizonnyal többet jelent a vendégeknek, mint az árak nagysága. Szóban, közvetlen kapcsolatfelvétellel könnyebben győzhetjük meg vendégeinket, segíthetünk a választásban, válaszolhatjuk meg kérdéseiket. A személyes kommunikációt a vendégek is korrekt, elfogulatlan információforrásnak tekintik. A jó felszolgáló, pultos megérzi, mit vár el a vendég az üzlettől, a terméktől, a szolgáltatástól, és így a számára legfontosabb jellemzőket hangsúlyozza ki.
A vendég barátságos, előzékeny értékesítési dolgozót igényel. A szóbeli kapcsolat mellett a „testbeszédet” is értékeli, azaz a hangsúlyt, a mimikát, az összekacsintásokat. Ügyelni kell a külső megjelenésre; a tisztaság, ápoltság alapvető követelmény. Az üzletbe belépő vendég első benyomása a környezet és a berendezés mellett a dolgozók megjelenése, mely jó hatást gyakorol rájuk, bizalmat ébreszt a cég iránt. A higiéniai követelmények jórészt egészségügyi vonatkozásúak, betartásuk tehát előírt, sok múlik azonban a dolgozók lelkiismereti és erkölcsi érzékén. Az ápolatlanság visszatetszést kelt a vendégben, és helytelen következtetéseket vonhat le az egész üzlet tevékenységéről.