Pályázat formai elemei I.
Pályázatírásra egyre gyakrabban van szükség. Pályázni lehet egy állásra, ösztöndíjra, valamilyen támogatásra, posztra. A pályázatírást általában egy pályázati kiírás előz meg, amire pályázati anyagot kell elkészíteni.
Egy adott pályázat formai elemei általában meg vannak határozva a kiírásban. Mindig oda kell figyelni, hogy a formai követelményeknek maximálisan megfeleljen a beadott anyag.
Egy EU támogatás megszerzéséhez például sok formai követelménynek meg kell felelni, ellenkező esetben a pályázatot nem is mérlegelik. Manapság több erre szakosodott iroda, személy segítheti az ilyen speciális pályázatok elkészítését.
Pályázat formai elemei II.
Egy állásra vonatkozó pályázathoz mindig kell kísérő, motivációs levelet írni, akkor is, ha a kiírásban ez nem szerepel. Ez teret ad a szigorúan szerkesztett kronologikus sorrendű, amerikai típusú önéletrajzzal szemben a személyesebb, leíróbb jellegnek.
A motivációs levél célja, hogy a pályázó iránt felkeltse a címzett figyelmét, és ezáltal figyelmesen elolvassa az önéletrajzot. A jó motivációs levél megfelelően bizonyítja, hogy a pályázót érdekli a cég tevékenysége és alkalmas a pozícióra.
Pályázat formai elemei III.
A pályázathoz csatolt motivációs levél a címzett megszólításával kezdődik. A megszólításban okvetlenül szerepelnie kell a címzett nevének, beosztásának és címének, valamint a hivatkozási alapnak, vagyis a levél tárgyának.
A kísérőlevélnek is tartalmaznia kell a pályázó személyes adatait, hogy a későbbiek folyamán is társítani tudják az önéletrajzzal. A kísérőlevelet feltétlenül konkrét személynek címezzük, ha a kiírásban nincs feltüntetve az illetékes neve, akkor járjunk utána.
A kísérőlevélnek tartalmaznia kell a következőket:
- utalás arra, hogy honnan értesült az ajánlatról, és miért jelentkezik az adott céghez az adott munkakörre,
- indokolás, hogy miért érzi magát alkalmasnak a munkakörre. Ebben a részben ki lehet fejteni az önéletrajzban röviden leírt tapasztalatokat, szaktudás irányultságát,
- karriercél, főleg ha csupán az adatbázisba jelentkezünk. Ekkor írjuk le, hogy pontosan milyen munkakörök érdekelnek.