Önélatrajz altípusai
Hagyományosan megírt önéletrajz élet- és családtörténetet ír le, logikailag is összefüggő fogalmazásban. Erre a fajta önéletrajzra ma már csak kevés helyen tartanak igényt, mivel nemigen elégítik ki az önéletrajzzal szemben támasztott piaci elvárásokat.
Egy amerikai stílusú önéletrajz nem tartalmaz teljes mondatokat, csak vázlatosan írjuk az adatokat. Mind a képzettséget, mind pedig a munkatapasztalatot a jelenből kiindulva visszafelé adja meg, az első képzettségig, illetve az első munkahelyig. A sor elején az évszámot, utána pedig a végzettséget, illetve a betöltött tisztséget csoportosítja.
Sajátossága, hogy a gyakorlati tapasztalatok mellett a hobbik, speciális érdeklődési körök ismertetését is tartalmaznia kell. Ha egy pályázatban nincs külön megjelölve, hogy milyen típusú önéletrajzot kell írni, akkor mindig válasszuk ezt a stílust.
A kronologikus (más néven európai) szerkezetű önéletrajz formailag nagyon hasonlít az amerikai típusúhoz. A különbség, hogy az iskolai végzettségek megszerzésének, valamint a szakmai gyakorlat megszerzésének időrendje kronologikus.
Az európai uniós önéletrajzot a közelmúltban dolgozták ki annak érdekében, hogy egységesítsék az európai stílusokat. Egyelőre azonban német és francia nyelvterületen alig alkalmazzák, inkább a Benelux és skandináv államokban terjedt el. Az amerikai stílusúhoz hasonlít, az adatokat a jelenből visszafelé kell megadni, de nem kívánják a hobbik felsorolását.
Szakmai önéletrajzot csak a jelentős szakmai tapasztalattal rendelkezők készíthetnek. Lehet európai vagy amerikai stílusú, de a lényege, hogy részletesen kell leírni a már megszerzett munkatapasztalatot. Tehát nemcsak a vállalatot, az ott betöltött funkciót közli a pályázó, hanem röviden és adatszerűen felsorolja az általa végzett tevékenységeket is.