- Társadalomismeret, életmód
- Közösségek
- A szakmai, érdekvédelmi és civil szervezetek helye a társadalomban
- 6 foglalkozás
kereskedelmi és iparkamara
A gazdasági kamarákról szóló 1999. évi CXXI. törvény alapján gazdasági kamaraként kereskedelmi és iparkamarákat, valamint agrárkamarákat kell alakítani. Másfajta gazdasági kamara nem hozható létre. A kereskedelmi, ipari és kézműipari tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetekkel kapcsolatos kamarai közfeladatokat a kereskedelmi és iparkamarák látják el.
Szakmai szervezet
Valamely foglalkozás, szakma képviselőit tömörítő társulás.
Személy-Vagyonvédelmi és Magánynyomozói Szakmai Kamara
A vállalkozás keretében végzett személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályairól, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamaráról szóló 1998. évi IV. törvény alapján a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara:
a személy-, vagyonvédelmi, valamint magánnyomozói tevékenységet folytató egyének, társas vállalkozások önkormányzattal rendelkező, közfeladatot és általános szakmai érdek-képviseleti feladatokat ellátó köztestülete.
hivatásrendi kamarák
A köztestületi önkormányzatok elkülönült típusa, amely valamely hivatás, foglalkozás alapján szerveződik. Tevékenységében jellemző a tagság érdekeinek képviselete, a szabályozó és ellenőrző tevékenység.
gazdasági kamarák
A gazdasági kamarák közfeladatokat ellátó köztestületek, amelyeket a gazdasági kamarákról szóló 1999. évi CXXI. törvény alapján, választással a gazdálkodó szervezetek hoznak létre. Gazdasági kamaraként kereskedelmi és iparkamarákat, valamint agrárkamarákat kell alakítani. Gazdasági kamara: a területi gazdasági kamara és az országos gazdasági kamara.
Raoul Wallenberg Egyesület
A Raoul Wallenberg Egyesület 1988-ban jött létre. A szervezet a kisebbséget érintő valamennyi emberi jogi problémák kezelésével foglalkozik. A nemzetiségi, etnikai, vallási, migrációs és egészségügyi állapotuk miatt támadott, illetve hátrányosan megkülönböztetett egyének vagy csoportok képviseletét látja el. A Wallenberg Egyesület jogsegélyszolgálatát elsősorban kisebbségi és egészségügyi-jogi kérdésekben lehet megkeresni.
Magyar Helsinki Bizottság
Magyar Helsinki Bizottság 1989-ben alakult. Az Emberi Jogok Európai Egyezményben biztosított emberi jogok érvényesülését vizsgálja. Tevékenységének fő területei a Magyarországon tartózkodó külföldiek és menekülők jogai érvényesülésének vizsgálata, valamint a rendőri visszaélések áldozatainak segítése. A Magyar Helsinki Bizottság nyomon követi a törvényekben és a nemzetközi egyezményekben biztosított alapvető emberi jogok érvényesülését Magyarországon, erről rendszeresen tájékoztatja a magyar és a nemzetközi közvéleményt.
A Magyar Helsinki Bizottság által működtetett Emberi Jogi Tanácsadó Iroda ingyenes jogi segítséget és jogi képviseletet nyújt mindazoknak, akiknek az emberi jogait sérelem érte.
Társaság a Szabadságjogokért
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) 1994-ben jött létre, amely a személyes adatok védelmével, a közérdekű adatok nyilvánosságával, a betegek jogaival, a drogfogyasztók jogaival, valamint a hatóságok szabadságkorlátozó jogosítványaival és intézkedéseivel foglalkozik.
Jogvédő tevékenysége során ingyenes jogi tanácsadást nyújt az alapvető jogaikban sérelmet szenvedett betegek és drogfogyasztók számára, valamint felvilágosítást ad adatvédelmi kérdésekben.
Menedék- Migránsokat segítő szervezet
A Menedék - Migránsokat Segítő Egyesület 1995-ben alakult meg., amely a menekültek, menedékesek jogi védelmével és szociális ellátásával foglalkozik. Jogi tanácsadást, szociális gondozást nyújt a rászorulóknak, emellett tréningeket szervez, kiadványokat jelentet meg, tényfeltárásokat, kutatásokat végez.
Alba Kör
Az Alba Kör - Erőszakmentes mozgalom a békéért társadalmi szervezet 1990-ben alakult meg. A szervezet főként a hadkötelezettségből fakadó emberi jogi problémákkal foglalkozik. Támogatja az erőszakmentes, antimilitarista meggyőződése miatt hátrányosan megkülönböztetett embereket, fellép az erőszak legkülönfélébb formáinak terjedése, kultusza ellen. Küzd a hadkötelezettség megszüntetéséért, Magyarország semlegességéért. Célja előmozdítani a nemzetközi leszerelési folyamatokat, valamint a hadsereg nélküli Magyarország létrejöttét. Szellemiségével összhangban a környezetvédelmi, ökológiai problémákra megoldásokat keres és mutat fel.
NANE
A Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen (NaNE) Egyesület 1994-ben alakult meg. A NaNE Egyesület a családon belüli erőszakra specializálódott civil szervezet, a nők biztonsághoz, önrendelkezéshez, az egyenlő esélyekhez és az erőszakmentes bánásmódhoz való joggal foglalkozik. A NaNE telefonos segélyvonalat üzemeltet bántalmazott nők és gyermekek részére.
Martin Luther King Egyesület
A Martin Luther King Egyesület (MLKE) 1991-ben alakult meg, amely a távoli országokból érkezett külföldiek fizikai integritását korlátozó erkölcsi és jogi sérelmekkel foglalkozik, az őket ért diszkrimináció esetén jogi tanácsadással és képviselet biztosításával segít. Az MLKE ezen kívül tolerancia-oktatást szervez az iskolákban, és különböző multikulturális rendezvényeket tart.
jogvédő szervezetek
A jogvédő szervezetek olyan állami szervek, civil szervezetek és nemzetközi fórumok, amelyek rendeltetése az általános emberi és állampolgári jogok védelme. Állami jogvédő szervezetek: a bíróságok, az Alkotmánybíróság, az országgyűlési biztosok; civil jogvédők: jogsegélyt nyújtó, ügyvédi képviseletet biztosító szervezetek és más emberi jogi szervezetek, alapítványok; nemzetközi fórumok: regionális szinten: az Európa Tanács kertében és univerzális szinten: az ENSZ keretében.
Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda
A Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI) 1994-ben alakult. A NEKI az etnikai diszkrimináció áldozatai számára teljes körű jogvédelmet biztosít. A NEKI jogsegélyszolgálatához Magyarországon, vagy magyar állampolgárral szemben elkövetett etnikai diszkrimináció esetén lehet fordulni.
Amnesty Internartional Magyarország
Az Amnesty International Magyarország (AI Magyarország), mint egyesület 1991-ben alakult meg, amely az Amnesty International nevű, londoni székhelyű nemzetközi emberi jogi szervezet része. A Nemzetközi Titkárság kutató osztálya világszerte megbízható és ellenőrzött adatokat gyűjt a legsúlyosabb jogsértésekről. Ezen adatok alapján számos országban működő tagcsoportok a legkülönbözőbb módokon informálják környezetüket a jogsértésekről, és mozgósítják polgártársaikat a cselekvésre, tiltakozásra.
Az Amnesty International Magyarország védi azok jogait, akiket lelkiismereti okokból bebörtönöznek, akiket korrekt bírósági eljárás nélkül tartanak fogva, akik kegyetlen, embertelen vagy lealacsonyító bánásmódban részesülnek, akiket bírósági ítélet nélkül kivégeznek.
Habeas Corpus Munkacsoport
A Habeas Corpus Munkacsoport (HCM) közhasznú egyesület 1996-ban alakult meg, amely a nők és a szexuális kisebbségiek egyenjogúságával, a szexualitással kapcsolatos önrendelkezési jogokkal foglalkozik. Elutasítja a szexuális erőszak és kizsákmányolás, a nők tárgyként való ábrázolásának és használatának minden formáját. A HCM kiáll a leszbikusok és a biszexuálisok a szexuális kisebbségen belüli egyenlőségéért, a heteroszexizmus és a férfihatalom intézményeinek és tudatformáinak lebontásáért.
a Roma Polgárjogi Alapítvány
A Roma Polgárjogi Alapítvány (RPA) 1995-ben jött létre, amely a romák emberi és kisebbségi jogainak védelmével foglalkozik, fellép a diszkrimináció, a kirekesztés és a közöny ellen. A hátrányos helyzetű vagy diszkriminációtól szenvedett polgárok részére ingyenes jogsegélyszolgálatot tart fenn. Emellett segít szociális problémák (lakásügyek, segélyezés, gyermekelhelyezés) megoldásában. Foglalkozik etnikai konfliktusok, válsághelyzetek tényfeltárásával, konfliktuskezelésével, jogi megoldásaival.
vallás
Olyan hit- és gyakorlatrendszer, amely segítségével az ember életének nagy horderejű, végső kérdéseivel foglalkozik.
kultusz
Formalitás nélküli vallási vagy nem vallási csoportosulás, amely valamely hit vagy rituálé körül alakul ki.
szekta
Valamely elismert egyháztól elszakadt, kisebb létszámú zárt vallási csoport.
új vallási mozgalmak
A szekta és a kultusz jellegű mozgalmak, amelyek az utóbbi időben jelentek meg. Némelyik eltér a hagyományos, köznapi értelemben vett vallástól.
egyház
Nagyobb létszámú társadalmi szervezet, amelynek elkülönült klérusa (papsága) van és, amely a tanításra helyezi a hangsúlyt. Az azonos hitelveket követők, vallásuk gyakorlása céljából, önkormányzattal rendelkező egyházat (vallási közösség, vallásfelekezet) hozhatnak létre.
szekularizáció
Az elvilágiasodást, a vallás és az egyház szerepének gyengülését jelenti.
lelkiismereti és vallásszabadság
A lelkiismereti és vallásszabadság mindenkit megillető alapvető emberi szabadságjog, amelynek zavartalan gyakorlását a Magyar Köztársaság biztosítja. A Magyar Köztársaságban mindenkinek joga van a gondolat, a lelkiismeret és a vallás szabadságára. Ez a jog magában foglalja a vallás vagy más lelkiismereti meggyőződés szabad megválasztását vagy elfogadását, és azt a szabadságot, hogy vallását és meggyőződését mindenki vallásos cselekmények, szertartások végzése útján vagy egyéb módon akár egyénileg, akár másokkal együttesen nyilvánosan vagy magán körben kinyilváníthassa vagy kinyilvánítását mellőzze, gyakorolhassa vagy taníthassa. A Magyar Köztársaságban az egyház az államtól elválasztva működik.
A Magyar Köztársaságban a lelkiismereti és vallásszabadságról, valamint az egyházakról az 1990. évi IV. törvény rendelkezik.
felekezet
A szekta és az egyház között helyezkedik el, olyan egyház, amely elfogadta, hogy többvallású társadalomban él és toleráns a többi felekezettel szemben.
civil vallás
Elsősorban az amerikai társadalomban elterjedt fogalom, amely azt jelenti, hogy az amerikai állampolgári kultúrának vannak olyan elemei, amelyek bizonyos tekintetben vallási tartalmúak, ugyanakkor ezek nem kötődnek konkrét egyházhoz.
jóvátétel
Valamely sérelem vagy kár esetén annak kiegyenlítése, kompenzálása, megtérítése, jóvátétele.
tanúvédelem
A büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény (Be.) rendelkezik a tanú védelméről.
A tanú életének és testi épségének vagy személyes szabadságának védelme, valamint annak érdekében, hogy a tanú a vallomástételi kötelezettségének eleget tegyen és a vallomását megfélemlítés nélkül tegye meg, a tanút a Be.-ben meghatározottak szerint védelemben kell részesíteni. Ennek módjai:
1. A tanú személyi adatainak zárt kezelése;
2. a különösen védett tanúvá nyilvánítás;
Tágabb értelemben ebbe a körbe tartozik: a büntetőeljárásban részt vevők személyi védelme és a tanúvédelmi program alkalmazása.
viktimológia
Az áldozattá válás folyamatát vizsgáló tudományág.
sérelem
Testi bántalom, testi sértés, vagy lelki bántalom, méltánytalanság. Tágabb értelemben valaki jogainak megsértése, csorbítása, jogi hátrány.
kár
A kár büntetőjogi fogalma: a bűncselekménnyel a vagyonban okozott értékcsökkenést jelenti.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)