- Társadalomismeret, életmód
- Közösségek
- A család, mint mikroközösség helye és szerepe a mai magyar társadalomban
- 3 foglalkozás
család
Olyan együtt élő kiscsoport, amelynek tagjait házassági vagy vérségi (örökbefogadási) kapcsolat köti össze.
néprajztudomány
Etnográfia; Népcsoportok hagyományos (írásban nem rögzített) kultúrájával, valamint anyagi, szociális és szellemi életmódjával foglalkozó tudomány.
társadalmi intézmények
A különböző társadalmi tevékenységek ellátásának módjai a kapcsolódó normákkal és értékekkel, amelyek az intézményesült viselkedést előírják.
csoport
Egyének olyan együttese, amelyeket meghatározott ismérvek kapcsolnak össze.
háztartás
Személyek olyan csoportja, akik együtt élnek, a megélhetési költségeket megosztják, együtt fogyasztanak és általában (, de nem feltétlenül) rokoni kapcsolatban állnak egymással.
családmag
Nukleáris családnak is szokás nevezni. A szülők és a velük együtt élő nem házas gyermekeik.Típusai: 1. házaspár (gyermektelen); 2. házaspár és gyermek; 3. egy szülő és gyermek.
single életforma
Egyedülálló, a karrierépítést a családalapításnál, párkapcsolatnál fontosabbnak tartó személy. ("Szingli".)
különélés
Különélésről sokféle aspektusból beszélhetünk. Ha a házastársak között az érzelmi és gazdasági kapcsolat megszakad külön költöznek egymástól.
A válási szándék tekintetében véglegesnek tekinthető az elhatározás, ha a házastársak között az életközösség legalább három éve megszakadt és külön lakásban élnek.
Válás
A válás lényegében a házasság "de iure" felbontását jelenti. A házasságot a bíróság bármelyik házastárs, illetőleg a házastársak közös kérelmére felbontja, ha a házasélet teljesen és helyrehozhatatlanul megromlott. A házasság felbontásánál a közös gyermek érdekét figyelembe kell venni. A házasélet megromlására utal a végleges elhatározáson alapuló, befolyásmentes, egyező akaratnyilvánítás. Véglegesnek tekinthető az elhatározás, ha a házastársak a közös gyermek elhelyezése, tartása, a kapcsolattartás, valamint a házastársi közös vagyon megosztása kérdésében megegyeztek és a bíróság jóváhagyta, vagy a házastársak között az életközösség legalább három éve megszakadt és külön lakásban élnek.
házasság
A házassági kapcsolat létesítésétől annak megszűnéséig tartó együttélési kapcsolat.
házasságkötés
A házasság jogi értelemben akkor jön létre, ha az együttesen jelenlevő házasulók az anyakönyvvezető előtt személyesen kijelentik, hogy egymással házasságot kötnek. Ezután a házasságkötést a házassági anyakönyvbe bejegyzik. A házasságkötés nyilvánosan, két tanú jelenlétében, az erre rendelt hivatalos helyiségben történik. Ezt megelőzően igazolni kell, hogy a házasságkötés törvényes feltételei fennállnak. A házasságkötés az erre irányuló szándék bejelentését követő 30 nap utáni időpontra tűzhető ki.
élettársi kapcsolat
Jogi értelemben vett formális házasságkötés nélküli tartós családi együttélés.
együttélés
Szűkebb értelemben az élettársi kapcsolatot értjük az együttélés alatt, azaz egy férfi és egy nő házasságkötés nélküli tartós érzelmi és gazdasági közösségét.
családi életformák pluralizálódása
a családi életformák pluralizálódása, azt jelenti, hogy a két házas szülőből és gyermekeikből álló családtípus mellett számos más típus is előfordul a társadalomban.
érték, értékrend
Kulturális alapelvek, amelyek kifejezik, hogy az adott társadalomban mit tartanak fontosnak, jónak vagy rossznak. Mindig általános kérdésekre vonatkozik.
hagyományos értékrend
A társadalom nemzedékről nemzedékre öröklődő szokásai, amelyek hatást gyakorolnak az adott társadalom értékeinek rendszerére, azaz, hogy mit tartanak fontosnak, jónak, illetve rossznak.
posztmodern család
A posztmodern családnak két fontos jellemzője van:
1. az egyéni életpálya szabványtalanítása, ami azt jelenti, hogy a társadalom tagjainak nagy többsége nem járja végig a hagyományos életpálya-szakaszokat,
2. a családi életformák pluralizálódása, amely azt jelenti, hogy a két házas szülőből és gyermekeikből álló családtípus mellett számos más típus is előfordul a társadalomban.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)