A szegénység fejlődő országokban
A fejlődő országokban az egy főre jutó GDP és ezzel az átlagos életszínvonal alig emelkedik. Ebben nagy szerepe van annak, hogy a fejlődő országok népessége gyorsan növekszik, és a GDP jelentős részét a növekvő népesség eltartására, élelmiszerrel és alapvető létszükségleti cikkekkel történő ellátására kell költeni. Így ezek az országok beruházásra, a gazdaság fejlesztésére a GDP-nek igen csekély részét tudják fordítani. Fejlődő országnak tekinthető pl. Etiópia
Olyan országok, amelyekben az egy főre jutó GDP magas. Fejlett ország pl. Japán.
Olyan országok, amelyekben az egy főre jutó GDP alacsony. Fejletlen ország pl. Etiópia.
Az a régió (ország), amely gazdaságilag fejlett.
Az a régió (ország), amely a centrummal gazdasági kapcsolatban áll, ugyanakkor a gazdasági fejlődésben lemaradt.
A szegénység a fejlett országokban
Harrington 1963-ban mutatott rá arra, hogy Amerikában a népesség jelentős része szegény. A szegénység ellen küzdött Kennedy és Johnson elnök is. 1960-tól rendszeresen kiszámítják a létminimum alatt élők számát. Svédországban a hosszú szociáldemokrata kormányzás tudatos politikája következtében a jövedelmi egyenlőtlenség a fejlett tőkés országok között a legkisebb. A fejlett országokban általában relatív szegénységi küszöböt használnak, a megkérdezettek megmondják, hogy mekkora az a jövedelem, amiből még éppen ki lehet jönni. Az így kiszámított létminimum magasabb a hivatalosnál. Minden fejlett országban 5 és 20 % közötti szegénységet mutatnak ki.
A gazdaságilag fejletlen régiók
A gyenge iparral, infrastruktúrával, gazdasági tartalékokkal rendelkező régiókat gazdaságilag fejletlen régióknak nevezzük.
Magyarországon fejletlen régióknak számítanak a keleti országrész egyes megyéi.
A gazdaságilag fejlett régiók
Az erős iparral, infrastruktúrával, jelentős gazdasági tartalékokkal rendelkező régiókat gazdaságilag fejlett régióknak nevezzük.
Magyarországon fejlett régióknak számítanak a nyugati és északnyugati országrész egyes megyéi.