Az INTERPOL létrejötte, rendeltetése
Az első világháborút követő bűnözési hullám leküzdése érdekében 1923-ban Bécsben a nemzetek rendőrségeinek képviselői (20 nemzet képviselői vettek rész, közöttük a magyar rendőrség tisztviselői is) bécsi székhellyel „Nemzetközi Bűnügyi Rendőri Bizottságot” hoztak létre (INTERNATIONAL CRIMINAL POLICE COMMITTE rövidítve I.C.P.C.). Az első világháború következtében több önálló országra bomlott Osztrák-Magyar Monarchia bűnügyi nyilvántartási anyagai képezték a nemzetközi bűnügyi nyilvántartás alapjait.
A Nemzetközi Bűnügyi Rendőri Bizottság a második világháború végéig Bécsben, majd Berlinben székelt. A bizottság nyilvántartási anyaga a világháború során megsemmisült.
A Bizottság 1946-ban Brüsszelben alakult újjá. Székhelyéül Párizst választotta. A Bizottság elnevezést 1956-ban a Bécsben megtartott 25. közgyűlésén „Szervezet” kifejezéssel cserélték fel, mivel ez inkább utal működésének jellegére. Azóta az összefoglaló elnevezés Nemzetközi Bűnügyi Rendőrségi Szervezet (Organisation Internationale de la Police Criminelle: Interpol).
Magyarország 1952-ig tagja volt a Nemzetközi Rendőri Bizottságnak. Ezt követően 1981. novemberében a Nizzában megtartott 50. közgyűlésén került sor Magyarország újrafelvételére. A NEBEK létrejöttével az Interpol feladatai lényegében nem változtak. Döntő momentum, hogy törvényi szinten rendeződött a szervezethez való viszonyunk. Az Interpollal történő együttműködés során a Rendőrség a szervezet alapszabálya és működési elvei szerint folytat információcserét a tagországokkal és az Interpol Főtitkárságával. Az Interpol tagság nemzetközi kötelezettségvállalásnak minősül.
A bűnügyi rendőrség nemzetközi szervezetének célja kettős:
• A kölcsönös segítségnyújtás biztosítása és elősegítése a bűnügyi rendőri szervek között.
• A köztörvényes bűncselekmények hatékony megelőzésére és visszaszorítására alkalmas intézmények létrehozása és fejlesztése.
Az Interpol tevékenységét a tagországok törvényeinek és az „Emberi jogok Egyetemes Nyilatkozatának” tiszteletben tartásával végzi. A szervezet számára az alapszabály szerint szigorúan tilos minden politikai, vallási vagy faji jellegű beavatkozás vagy tevékenység.
Az INTERPOL Magyar Nemztei Iroda tevékenysége
Az Interpol Magyar Nemzeti Iroda.
A NEBEK létrejöttével az Interpol feladatai lényegében nem változtak. Döntő momentum, hogy törvényi szinten rendeződött a szervezethez való viszonyunk. Az Interpollal történő együttműködés során a Rendőrség a szervezet alapszabálya és működési elvei szerint folytat információcserét a tagországokkal és az Interpol Főtitkárságával. Az Interpol tagság nemzetközi kötelezettségvállalásnak minősül.
Az Interpol Magyar Nemzeti Iroda feladatai:
- teljesíti az Interpol tagországoktól (beleértve a hazai szerveket is) érkezett kéréseket;
- kiadja a személy- és tárgykörözéseket;
- végrehajtói szinten ellátja az eljárási jogsegély, a kiadatás és a személyek tranzitszállításával kapcsolatos feladatokat az 1996. évi XXXVIII. tv. alapján (a felsorolt feladatokat az Igazságügyi Minisztériummal és a Legfőbb Ügyészséggel együtt végzi);
- különböző szakmai konferenciákon vesz részt;
- összegzi a nemzetközi tapasztalatokat és értékeli a bűnözés alakulását.
Az Iroda az 1999-ben 24871 ügyben járt el, 46808 kérés alapján folytatott nemzetközi bűnügyi együttműködést. 2002-ben ez a szám 51 ezer fölé emelkedett, s felöleli a többi osztály által elintézett ügyeket is. 2003-ban az ügyforgalom kissé visszaesett 50 ezer alá, ami nem meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy a magyar bűnügyi statisztika is csökkenést mutatott.