A Rendőrség alkotmányos feladata
A Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi törvény VIII. fejezete határozza meg a Magyar Honvédséggel és a rendvédelmi szervekkel kapcsolatos alapvető rendelkezéseket. Az Alkotmány szerint a Rendőrség rendvédelmi szerv, amelynek alapvető feladata a közbiztonság és a belső rend védelme. A Rendőrségről szóló törvény elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata szükséges.
A Rendőrség jogállása
A Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény meghatározása szerint: A Rendőrség bűnmegelőzési, bűnüldözési, államigazgatási és rendészeti feladatokat ellátó állami, fegyveres rendvédelmi szerv.
A Rendőrség feladatai
A Rendőrség a közbiztonság és a belső rend védelme körében a rendőrségi törvényben és törvény felhatalmazása alapján más jogszabályban meghatározott bűnmegelőzési, bűnüldözési, államigazgatási és rendészeti feladatkörében:
a) általános bűnügyi nyomozó hatósági jogkört gyakorol, végzi a bűncselekmények megelőzését és felderítését;
b) szabálysértési hatósági jogkört gyakorol, közreműködik a szabálysértések megelőzésében és felderítésében;
c) végzi a külföldiek beutazásával, magyarországi tartózkodásával és letelepedésével, továbbá a menekültügyi eljárással kapcsolatos külön törvényben meghatározott feladatait;
d) ellátja a közbiztonságra veszélyes egyes eszközök és anyagok előállításával, forgalmazásával és felhasználásával kapcsolatos hatósági feladatokat;
e) közlekedési hatósági és rendészeti feladatokat lát el;
f) ellátja a közterület rendjének fenntartásával kapcsolatos rendészeti feladatokat;
g) gondoskodik a büntetőeljárásban részt vevők és az eljárást folytató hatóság tagjainak személyi védelméről, valamint a büntetőeljárásban részt vevők, az igazságszolgáltatást segítők Védelmi Programjának végrehajtásáról, továbbá védi a Magyar Köztársaság érdekei szempontjából különösen fontos személyek (védett személy) életét, testi épségét, őrzi a kijelölt létesítményeket;
h) engedélyezi és felügyeli - a rendvédelmi szervek kivételével - a személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenységet;
i) büntetés-végrehajtási feladatokat lát el;
j) ellátja a rendkívüli állapot, a szükségállapot és veszélyhelyzet esetén a hatáskörébe utalt rendvédelmi feladatokat;
k) elvégzi a részére megállapított egyéb feladatokat: pl. katasztrófavédelmi feladatok külön jogsazabály alapján (48/1999. (XII.15.) BM rendelet)
A Rendőrség szervezete
A Rendőrség központi országos hatáskörű szerve az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK). A Rendőrség területi szervei az ORFK közvetlen alárendeltségében működő rendőr-főkapitányságok. A Rendőrség helyi szervei a rendőr-főkapitányságok önálló feladatkörrel felruházott szerveként működő rendőrkapitányságok. A rendőr-főkapitányság és a rendőrkapitányság szervezetében rendőrőrs szervezhető. A rendőrőrs feladat- és hatásköri önállósággal nem rendelkező szervezeti egység, létrehozása és megszüntetése a rendőr-főkapitányság vezetőjének hatáskörébe tartozik. Egyes feladatok ellátására a fentiekben nem említett rendőri szerv is létrehozható. E szerv jogállását a létrehozását elrendelő jogszabály vagy utasítás állapítja meg. A Rendőrség a központi költségvetés szerkezeti rendjében a Belügyminisztérium költségvetési fejezetén belül önálló cím.
A Rendőrség szolgálati ágai
A Rendőrség szervezete szolgálati ágakra, szolgálatokra és szakszolgálatokra tagozódik. A szlgálati ágak a rendőrségi feladatok végrehajtását biztosítják.
A Rendőrség szolgálati ágai:
a) a bűnügyi,
b) a közrendvédelmi,
c) a közlekedésrendészeti,
d) az igazgatásrendészeti,
e) a személyi és objektumvédelmi.
A Rendőrség szolgálatai
A szolgálati ágak és a szolgálatok a rendőrségi feladatok ellátására hivatott egységek. A Rendőrség szolgálatai:
- a terrorelhárító;
- a repülőtéri biztonsági;
- a tűzszerész;
- a rendőri csapaterő;
- az ügyeleti;
- az állami futárszolgálat.
A Rendőrség szakszolgálatai
A Rendőrség szakszolgálatai biztosítják a szolgálati ágak és szolgálatok működésének feltételeit. A Rendőrség szakszolgálatai:
a) gazdasági szakszolgálat;
b) információ technikai szakszolgálat;
c) személyügyi szakszolgálat;
d) hivatali szakszolgálat.