A demográfia definiálása
A demográfia a népességszámmal és a népesedési folyamatokkal foglalkozó tudomány.
A népesség, mint a társadalmi folyamatokat befolyásoló tényező
Minden társadalom egy adott népesség tagjaiból áll. E népesség száma, összetétele befolyásolja a társadalmi folyamatokat. Ugyanakkor a népesség alakulása nagymértékben függ a társadalmi tényezőktől.
A népesedést meghatározó tényezők
A népessségszám változásait elsősorban a születés és a halálozás határozza meg. A népesedés témakörébe szokás még sorolni a házasságkötést és a válást, ezek nem a népességszámot, hanem a népesség családi állapot szerinti összetételét határozzák meg.
A születések mutatói
A születések vizsgálatánál használjuk a termékenység fogalmát. Ezen a szülőképes korban levő női népességre vagy annak egyes részeire jutó születések számát értjük. A leggyakrabban használt születési mutató a nyers élveszületési arányszám, amit úgy kapunk meg, hogy az évi születések számát elosztjuk az évközi népességgel. A termékenységi mutatónak a korábbi évtizedekben tapasztalt nagymértékű csökkenése az 1980-as években lelassult, majd az új évezred elejére szám szerint nem, de lényegében megállt. A száz házas nőre jutó gyermekek száma 1920-ban még 362 volt, 2001-re 187 -re esett vissza. A házas nők korcsoportonkénti termékenységi adatai a termékenységi kor folyamatos szűkülését mutatják. A termékenység ma már jóval a szülőképes kor felső határa előtt befejeződik, ugyanekkor a 15–19 éves nők termékenysége magasabb, mint 11 évvel korábban, ami arra utal, hogy egyre többen szülik meg első gyermeküket a termékenységi kor kezdetén. Az alacsony termékenységet a közgazdaságtani elméletek a gyermeknevelés költségeinek emelkedésével, a szociológiai elméletek a kívánt és ideálisnak tartott gyermekszám csökkenésével magyarázzák.
A halálozás mutatói
A halálozásokra vonatkozó adatok fő forrása az évi népmozgalmi statisztika. Ennek alapján számítjuk ki a szokásos halandósági mutatókat. A legegyszerűbb mutató a nyers halálozási arányszám: az adott évi halálozások száma osztva az évközepi népesség számával. A lakónépesség 2001. február 1-jén 10 millió 198 ezer fő volt, 1990-hez viszonyítva 1,7 százalékkal csökkent. Az elmúlt évtizedben – Pest megye kivételével – minden megyében csökkent a népességszám. A halálozás emelkedésének elképzelhető okai: magas vérnyomás, egészségtelen táplálkozás, alkoholfogyasztás, dohányzás, mozgásszegény életmód és az egészségügyi ellátás hiányosságai.
A népesség reprodukciója Magyarországon
A reprodukciós együttható a népesség reprodukciójának mutatója. Azt fejezi ki, hogy az egymást követő korosztályok, generációk egyre nagyobbak, változatlan létszámúak vagy egyre kisebbek. Magyarországon igen alacsony a népesség reprodukciója, kedvezőtlen és romló a lakosság korösszetétele, és ez fokozottan érvényes a vidéki térségekre.