A politikai rendszerek típusai
A politikai rendszerek típusai közül a diktatúrát és a demokráciát kiemelve azt mondhatjuk, hogy utóbbi a társadalom egészének (avagy: "a népnek") az uralmát jelenti önmaga és életvitele fölött, míg az előbbi forma egy egyén vagy szűk csoport uralmát a többség felett, mégpedig általában erőszakos, domináns eszközökkel.
A totalitárius diktatúra
A totalitárius diktatúra olyan politikai rendszer, amely nem tűri a nyílt politikai ellenzéki tevékenységet, és az állampolgárok magánéletébe is bele kíván szólni, gondolkodásukat is ellenőrizni és szabályozni kívánja. Ennek érdekében egypártrendszert vezet be, hivatalos ideológiát fogalmaz meg, monopolizálja a kommunikáció csatornáit, végül a politikai rendőrségen keresztül terrorizálja a társadalmat.
Az autoritárius diktatrúra
Az autoritárius diktatúra nem tűri a nyílt ellenzéket, de az állampolgárok magánéletébe és gondolkodásába való beavatkozástól többé-kevésbé tartózkodik.
A demokrácia értelmezése, típusai
A demokráciának több fajtája van. Elsősorban a közvetlen és a képviseleti demokráciát különböztetjük meg. Előbbiben minden polgár részt vehet a döntések meghozatalában. Utóbbi esetében az állampolgárok képviselőket választanak, akik részt vesznek a döntéshozatalban. A rendszerváltás óta Magyarországon képviseleti demokrácia működik, amelyben több párt verseng a választópolgárok szavazataiért és a parlamentbe jutás esélyéért.