Képviseleti (közvetett) demokrácia
A képviseleti demokrácia esetében az állampolgárok képviselőket választanak, akik részt vesznek a döntéshozatalban. A rendszerváltás óta Magyarországon képviseleti demokrácia működik, amelyben több párt verseng a választópolgárok szavazataiért és a parlamentbe jutás esélyéért. Az egyes pártok és az állampolgárok is rendre egyetértenek abban, hogy a képviseleti rendszer hatékony és működőképes, bár nem mentes bizonyos konfliktusoktól. Időről-időre felmerül a kérdés, vajon nem lenne-e jobb egy közvetlen demokratikus rendszer létrehozása.
A vegyes rendszerű választási szisztéma előnyei, hátrányai
A vegyes rendszerű választási formát 1994-ben vezették be. A rendszer a 10 000-nél nagyobb lélekszámú településeken, valamint a fővárosi kerületekben érvényesül, amelyeket több választókerületre osztanak. Lényege, hogy a képviselők egy részét az egyéni választókerületekben választják (itt gyakorlatilag a mandátumok körülbelül kétharmada “gazdára talál”), másik része pedig kompenzációs listáról töredékszavazatok alapján jut mandátumhoz, ezzel arányosítva az eredményt. A törvény ebben az esetben is pontosan meghatározza, hogy a lakosságszámnak megfelelően hány képviselő választható.
A vegyes választási szisztéma jelentősége abban áll, hogy nem enged létrejönni politikailag homogén képviselő-testületet, hiszen ha az egyéni választókerületekben egy párt szerezné meg az összes mandátumot, a kompenzációs mandátumok közül egyet sem kaphatna, így soha nem állhat elő olyan helyzet, hogy a képviselő-testület minden tagja ugyanazon párt képviselőjeként van jelen.
A képviselői visszahívhatatlanság problematikája
A parlamenti képviselők a magyar Alkotmány értelmében mandátumuk lejártáig hivatalukban maradnak mindaddig, amíg le nem mondanak arról, vagy valamilyen körülmény folytán el nem távolítják őket onnan. Az Alkotmány nem teszi lehetővé a képviselő visszahívását, azaz a választás útján megszerzett mandátum visszavonását.
A rendelkezés értelme az, hogy a politikai környezet változásai ne befolyásolják a képviselő mandátumát. Megbízatása során ugyanis sok esetben kerül szembe politikai ellenfelekkel, akik esetleg befolyásolás útján megpróbálhatják őt eltávolítani hivatalából. A visszahívhatatlanság nem jelent érinthetetlenséget - a törvények szigorúan szabályozzák mi tehet és mit nem a képviselő.