Fizikai (erőnléti) felmérés
A szolgálati törvény előírja, hogy a hivatásos állomány 50 év alatti tagjainak meg kell felelni – az egészségi és pszichikai alkalmassági feltételeken túl – a miniszter által meghatározott fizikai követelményeknek, melyet évente egy alkalommal fizikai (erőnléti) felmérés keretében kell ellenőrizni. A fizikai alkalmassági vizsgálaton a hivatásos állomány azon tagja vehet részt, aki - 1 évnél nem régebbi - időszakos orvosi vizsgálaton megfelelő minősítést kapott. A fizikai alkalmassági vizsgálatot testnevelői vagy sportszakmai képesítéssel (erőnléti, terhelhetőségi ismeretekkel) rendelkező személyek végzik a központilag kiadott módszertani követelmény rendszer betartásával.
Az iskolák hallgatói, tanulói állományának fizikai alkalmassági vizsgálata a külön rájuk vonatkozó jogszabályok, miniszteri utasítások, illetve tantervi előírások alapján történik.
A korcsoportonkénti pontértékelés
A fizikai alkalmasság követelményrendszerének alapjait a fegyveres szervek hivatásos, közalkalmazotti és köztisztviselői állományának munkaköri egészségi, pszichikai és fizikai alkalmasságáról, a szolgálat-, illetve keresőképtelenség megállapításáról, valamint a belügyi egészségügyi szolgálat igénybevételéről szóló 21/2000. (VIII. 23.) BM-IM-TNM együttes rendelet tartalmazza, amely meghatározza az életkor szerinti kategóriákat, a végrehajtandó feladatokat, valamint azok korcsoportonkénti pontértékeit. A fizikai felmérés szempontjából életkor alapján a hivatásos állomány négy csoportba kerül besorolásra:
- a 18-25 életév közötti korcsoport;
- a 26-35 év korcsoport;
- a 36-45 év közötti korcsoport;
- a 46 év felettiek korcsoportja.
A rendvédelmi szerveknél a fizikai felmérést az egyes korcsoportok sajátosságai alapján összeállított feladat- és értékelési pontrendszer szerint végzik. A fizikai teljesítmény minősítése az életkor és a beosztás alapján történik. Az egyes gyakorlatok végrehajtásának értékelése az életkor figyelembe vételével, korcsoportonkénti pontrendszer alapján történik. A végrehajtott gyakorlatok összesített pontértéke a fizikai felmérésen nyújtott teljesítmény, ez azonban önmagában még nem minősítés.
Az értékelési rendszerben a rendvédelmi szervek egyes munkakörei különböző beosztási kategóriákba kerülnek. A rendszer beosztási kategóriánként meghatározza azt a minimum ponthatárt, amely a „megfelelt” minősítéshez elegendő.
Az értékelés általános elve, ha egy adott beosztás nagy fizikai teljesítményt igényel, annál magasabb a fizikai követelmény.
A fizikai teljesítmény értékelésénél a rendvédelmi szervek „megfelelt”, „nem megfelelt”, „jól megfelelt” és „kiválóan megfelelt” minősítést is alkalmazhatnak, saját rendszerükben meghatározottak szerint.
A fizikai felmérésen „nem megfelelt” minősítést kapott személyeknek ismételt állapotfelmérést kell végrehajtani legkorábban 30 nap, legkésőbb 90 nap elteltével. Amennyiben az ismételt felmérés is „nem megfelelt” minősítéssel zárul, az illetékes alapellátó orvos bevonásával vizsgálni kell a kiváltó okokat, az érintett egészségi alkalmasságát.