A rendőri intézkedések és kényszerítő eszközök alkalmazása miatti jogorvoslat: a panasz
A rendőri intézkedések, illetve a kényszerítő eszközök alkalmazása miatt - kivéve az elővezetést - jogorvoslatként panasznak van helye.
Panasz előterjesztésére az jogosult, akivel szemben az intézkedést foganatosították.A panaszt az intézkedést követő 8 napon belül az intézkedést foganatosító rendőri szervnél lehet előterjeszteni. A panaszt a beérkezéstől számított 15 napon belül az intézkedést foganatosító rendőri szerv vezetője indokolt határozattal bírálja el. A határozat ellen fellebbezésnek van helye, amelyet a közléstől számított 8 napon belül a felettes szervhez címezve, a panaszt elbíráló határozatot hozó rendőri szervnél lehet előterjeszteni.
A fellebbezést az ügy összes iratával a fellebbezési határidő leteltétől számított nyolc napon belül fel kell terjeszteni a felettes szervhez, kivéve, ha a panaszt elbíráló határozatot hozó szerv a határozatát visszavonja, illetőleg a fellebbezésnek megfelelően módosítja, kijavítja vagy kiegészíti.
A felettes szerv a fellebbezés beérkezésétől számított 15 napon belül indokolt határozatában az első fokú határozatot helybenhagyja, megváltoztatja vagy megsemmisíti.
A felettes szerv határozatát írásban, a panaszt elbíráló határozatot hozó szerv útján kell közölni a fellebbezővel.
A felettes szerv határozata közigazgatási határozat, amelynek bírósági felülvizsgálatát - a közigazgatási határozatok bírósági felülvizsgálatára vonatkozó szabályok szerint - kérheti a panasz előterjesztésére jogosult.
Az MK Alkotmánya 57.§ (5) bekezdése alapján:”A Magyar Köztársaságban a törvényben meghatározottak szerint mindenki jogorvoslattal élhet az olyan bírósági, közigazgatási és más hatósági döntés ellen, amely a jogát vagy jogos érdekét sérti. A jogorvoslati jogot - a jogviták ésszerű időn belüli elbírálásának érdekében, azzal arányosan - a jelenlévő országgyűlési kép-viselők kétharmadának szavazatával elfogadott törvény korlátozhatja.”
A jogorvoslat a legszélesebb értelmezésben egyrészről kérelem, amellyel az érdekelt (ügyfél stb.) a jogát vagy érdekét, illetőleg a jogát és érdekét is sértő államigazgatási aktus orvoslására irányuló alanyi jogát érvényesíti, másrészről az arra illetékes hatóságnak a jogszabálysértő aktus orvoslására irányuló kezdeményezése, a kérelemre vagy kezdeményezésre végzett eljárási cselekvések (orvoslás) és az ezek alapján hozott újabb döntés.
A közigazgatási hatósági eljárásban megkülönböztethetjük az ügyfél kérelmére lefolytatható jogorvoslatokat, illetve a hivatalból megvalósuló döntés-felülvizsgálatokat.
A büntetőeljárás során alkalmazható jogorvoslati lehetőségek csoportosításánál megkülönböztetünk rendes és rendkívüli jogorvoslati módokat. Rendes jogorvoslati mód a nyomozás során a panasz, a bírósági eljárásban pedig a fellebbezés. Rendkívüli jogorvoslati lehetőség csak a bíróság jogerős ítéletével és ügydöntő határozatával szemben alkalmazható. A jogerős ítélettel szemben perújítási indítvány, míg a jogerős ügydöntő határozattal szemben felülvizsgálati indítvány terjeszthető be. Perújításnak akkor van helye, ha az alapügyre vonatkozóan olyan új bizonyíték merült fel, amely valószínűvé teszi a bíróság döntésének megváltoztatását. A felülvizsgálatra viszont a bíróság korábbi döntéshozatala során történt anyagi vagy eljárásjogi szabálysértés miatt kerülhet sor.
"A rendőri intézkedések, illetve a kényszerítő eszközök alkalmazása miatt jogorvoslatnak van helye.Panasz előterjesztésére az jogosult, akivel szemben az intézkedést foganatosították. A panaszt az intézkedést követő 8 napon belül lehet az intézkedést foganatosító rendőri szervnél előterjeszteni, amelyet a beérkezéstől számított 15 napon belül az intézkedést foganatosító rendőri szerv vezetője indokolt határozattal bírálja el. A határozat ellen fellebbezésnek van helye, amelyet a közléstől számított 8 napon belül a felettes szervhez címezve, a panaszt elbíráló határozatot hozó rendőri szervnél lehet előterjeszteni. A fellebbezést az ügy összes iratával a fellebbezési határidő leteltétől számított nyolc napon belül fel kell terjeszteni a felettes szervhez, kivéve, ha a panaszt elbíráló határozatot hozó szerv a határozatát visszavonja, illetőleg a fellebbezésnek megfelelően módosítja, kijavítja vagy kiegészíti. A felettes szerv a fellebbezés beérkezésétől számított 15 napon belül indokolt határozatában az első fokú határozatot helybenhagyja, megváltoztatja vagy megsemmisíti. A felettes szerv határozatát írásban, a panaszt elbíráló határozatot hozó szerv útján közli a fellebbezővel. A felettes szerv határozata közigazgatási határozat, amelynek bírósági felülvizsgálatát kérheti az, aki a panasz előterjesztésére jogosult."