Személyes szabadság korlátozása
A Hjt. alapján az állomány tagja a feljebbvaló vagy a katonai rendész felszólítására személyazonosságát - a külön jogszabály szerint - igazolni köteles.A feljebbvaló az állomány tagját a személyazonossága igazolására azokban az esetekben szólíthatja fel, amely esetekben parancsadásra jogosult. Az állomány tagjának személyi szabadságát a katonai rendész is korlátozhatja. Ennek keretében az állomány tagját igazoltathatja és előállíthatja, ha
- bűncselekmény, szabálysértés vagy súlyos fegyelemsértés elkövetésével gyanúsítható, vagy ha ilyen cselekmény elkövetése közben tetten érték;
- jogosulatlanul visel fegyvert vagy rendfokozatot, magát jogosulatlanul hatósági személynek adja ki;
- a katonai rendész jogszerű parancsát ismételt felszólításra sem hajtja végre, az intézkedésével szembeszegül, őt megfenyegeti, bántalmazza, vagy az utóbbit megkísérli. Az előállítás a legközelebbi katonai szervezet egységügyeleteséhez történik. Az előállítás és az ideiglenes őrzés legfeljebb az intézkedés megkezdésétől számított 6 órán át tarthat.
Szabad mozgás és tartózkodási hely szabad megválasztása
A hivatásos állomány tagjának szolgálati helyét a fegyveres szerv szervezeti egységei területi elhelyezkedésének és a fegyveres szerv feladataiból fakadó szakmai igényeknek megfelelően, a hivatásos állomány tagja méltányos érdekeinek figyelembevételével kell meghatározni. A hivatásos állomány tagja törvényben meghatározott esetekben és feltételek szerint a szolgálati helyéről áthelyezhető, illetve más szolgálati helyre vezényelhető.
A hivatásos szolgálat egyik sajátossága, hogy előre nem tervezett időben is rendelkezésre kell állni. Ennek érdekében a hivatásos állomány tagja a szolgálati, szolgálatteljesítési helyét a szervezeti egység munkarendjében megállapított esetekben és módon hagyhatja el. Ezen kívül a hivatásos állomány tagjának - szervezeti egysége munkarendjében meghatározott eseteken és módon - be kell jelentenie a szolgálati időn kívüli tartózkodási helyét, hogy váratlan és halaszthatatlan szolgálati feladat végrehajtására visszarendelhető legyen. A hivatásos állomány tagja a tartózkodási helyéről - szabadsága ideje alatt is - a szolgálati, szolgálatteljesítési helyére visszarendelhető. A visszarendelésre a szolgálati elöljáró jogosult. Nem rendelhető vissza a hivatásos állomány tagja, ha a visszarendelés számára a szolgálati feladat végrehajtásával arányban nem álló jog- vagy érdeksérelmet okozna. A visszarendelés miatt felmerült költséget a hivatásos állomány tagja részére meg kell téríteni. Külföldre utazását köteles a szolgálati elöljárónak (vezetőnek) bejelenteni.
Vélemény-nyilvánítás
Az Alkotmány a Honvédség, a Határőrség, a Rendőrség és a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagjai nem lehetnek tagjai pártnak, és politikai tevékenységet nem folytathatnak. A hivatásos állomány tagja pártban tisztséget nem viselhet, párt nevében vagy érdekében - az országgyűlési, az európai parlamenti és az önkormányzati választásokon jelöltként való részvételt kivéve - közszereplést nem vállalhat.
A véleménynyilvánítás szabadságát korlátozza a Hszt.-ben meghatározott parancs bírálatának tilalma is. Ugyanis a hivatásos állomány tagja a részére kiadott parancsot, intézkedést - kivéve, ha azzal bűncselekményt valósítana meg - nem bírálhatja, azokról a jog- és érdekérvényesítő tevékenysége körén kívül véleményt nem mondhat, a szolgálati rendet és a fegyelmet sértő nyilatkozatot nem tehet, a sajtónyilvánosság igénybevételével hivatalos eljárásban magánvéleményt nem nyilváníthat.
A szolgálati rendet és a fegyelmet veszélyeztető sajtóterméket a hivatásos állomány tagja nem állíthat elő, és nem terjeszthet, ilyen tartalmú plakátot, hirdetményt vagy emblémát nem függeszthet ki. Azonban a hivatásos állomány tagjainak érdekképviseletét szervek a tevékenységéről szóló hirdetmények a helyi szokásoknak megfelelően a helyben szokásos módon nyilvánosságra hozhatók.
Gyülekezési jog
A szolgálati helyen a gyülekezési jog alapján nyilvános rendezvény csak az állományilletékes parancsnok engedélyével tartható. Nem engedélyezhető rendezvény a szolgálati helyen, ha az pártpolitikai célt szolgál, a szolgálati feladat, a szolgálati rend és fegyelem ellen irányul, vagy azt bírálja, a fegyveres szerv iránti közbizalom megingatására alkalmas, a fegyveres szerv feladataival ellentétes célra irányul.
A hivatásos állomány tagja a szolgálati helyen kívüli politikai rendezvényen a fegyveres szerv egyenruháját - a helyszínen szolgálatot ellátó hivatásos állomány tagját kivéve - csak a fegyveres szervet képviselő személyként az állományilletékes parancsnok engedélyével viselheti.
Egyesülési jog
A hivatásos állomány tagjai érdekképviseleti szerveket az egyesülési jog alapján - a Hszt.keretek között - hozhatnak létre, illetve csatlakozhatnak azokhoz. A hivatásos állomány tagja nem csatlakozhat olyan szervezethez, amelynek tevékenysége a fegyveres szerv feladataival ellentétes.
A hivatásos állomány tagja köteles a hivatásával össze nem függő társadalmi szervezettel fennálló, illetőleg az újonnan létesülő tagsági viszonyát előzetesen az állományilletékes parancsnoknak szóban vagy írásban bejelenteni. Az állományilletékes parancsnok a tagsági viszony fenntartását vagy létesítését írásban megtilthatja, ha az a hivatással vagy a szolgálati beosztással nem egyeztethető össze, illetőleg a szolgálat érdekeit sérti vagy veszélyezteti.A hivatásos állomány tagja kamarai tagsághoz kötött tevékenység esetén tagja az illetékes szakmai kamarának.
Választójog
A hivatásos állomány tagjának haladéktalanul be kell jelentenie az országgyűlési képviselői, az európai parlamenti, a főpolgármesteri, a polgármesteri, a helyi és kisebbségi önkormányzati képviselői választáson a passzív választójog gyakorlásával kapcsolatos lényeges tényeket: így a jelöltkénti nyilvántartásba vételét, a jelöléstől való visszalépését, megválasztását, illetőleg annak elmaradását. E tényekhez olyan jelentős joghatások fűződhetnek, mint a szolgálati viszony szünetelése vagy a szünetelés megszűnése.
A hivatásos állomány tagja számára lehetővé kell tenni, hogy a felsorolt választásokon, továbbá népszavazáson és népi kezdeményezésen a lakóhelyén szavazhasson. Ha a hivatásos állomány tagja szolgálati érdekből a szavazáshoz szükséges ideig nem tartózkodhat a lakóhelyén, erről őt a választást megelőzően legalább 15 nappal értesíteni kell. Ekkor lehetővé kell tenni számára - ha a választásról szóló törvény másképp nem rendelkezik -, hogy a szolgálatteljesítés helyén szavazhasson.