- 6 téma
A beállitódás.
Más néven attitűd. Vélemény, érdeklődés vagy szándék többé-kevésbé állandó készlete, diszpozíciója, amely magában foglal bizonyos fajtájú átélésre való várakozást és készenlétet a megfelelő válaszra. A szociális attitűd a társadalmi vonatkozások, társadalmi kötelességek vagy társadalmi nézetek iránti fogékonyságot jelenti, de beszélünk például esztétikai attitűdről is.
A betegszerep
Bármely viselkedés, melyet az önmagát betegnek érző személy azért végez, hogy javítsa állapotát.
A bűnbak
Az átvitt agresszió tárgya. A bibliai időkben a zsidók engesztelő áldozatként egy tiszta fehér kost űztek ki a pusztába, miután a főpap kézrátétellel és a nép bűneinek elsorolásával ráruházta a nép bűneit. A modern bűnbakok olyan egyének vagy csoportok, akiket, vagy amelyeket a társadalom olyan frusztrációkért hibáztatnak, melyeket nem ők idéztek elő.
A csoportközi kooperáció
Csoportok közötti együttműködés, összedolgozás.
A felnőttkor jellemzői
A serdülőkor és az időskor közötti időszak. Az egyének felnőtt korukba érik el a teljes érettséget és a törvény előtti felelősséget.
A fogalomképzés
Az a gondolkodási művelet, amelynek eredményeképpen egy jelenséget lényeges megkülönböztető jellegei alapján meg tudunk nevezni és osztályba tudunk sorolni.
A gondolkodási műveletek
Analízis, szintézis; absztrakció; konkretizálás; generalizáció; analógia; összehasonlítás; kiegészítés; összefüggések feltárása, rendszerezése.
A hang
Mindaz, amit hallunk. A hang az anyagnak igen gyorsanés egyformán ismétlődő mozgásából, rezgésekből ered.
A hang kifejező ereje
A hallás intenzitásdimenziója, amely az ingert alkotó hullámos amplitúdójával korrelál. Nagyobb amplitúdó nagyobb hangerőt jelent.
A hazugság gesztusai
Vérnyomás, pulzus és légzésszám normálistól való eltérése.
A jel
A jel az információ hordozója.
A jelentés
A nyelvi jel, közlés (szó, kifejezés, mondat) által a beszélőben (íróban) és a hallgatóban (olvasóban) felidézett fogalom. Jelentéstani és logikai szempontból a jelentés a nyelvi jel vagy közlés és annak értelme közötti kapcsolat.
A klasszikus kondícionálás
Egy feltétlen reflex társítása egy semleges ingerhez.
A kommunikáció technikai szabályozása
Az információs elméletek technikai kommunikációs eszközök példáján írják le az interperszonális teret az információmintázat kódolásaként és dekódolásaként.
A kondícionálás és a diszkrimináció
Az ingerek megkülönböztetése.
A kondícionálás és a generalizálás
Az ingerek általánossá válnak a válaszoló viselkedés szempontjából.
A kontextus
Értelmi összefüggés. Azok a pszichológiai feltételek, amelyek körülvesznek egy szellemi folyamatot és befolyásolják ennek értelmét, jelentését vagy jelentőségét.
A következtetés
Logikai gondolkodási művelet, amellyel egy vagy több premissza alapján valamely konklúzióra jutunk, s így a meglevő ismeretekből új ismereteket kapunk.
A kutúra
A kultúra egy adott társadalomra jellemző normák és értékek, ismeretek, alkotások összessége. A társadalmi élet alapfeltétele a kultúra megléte.
A megbecsülés szükséglete
Az emberi szükségletek csoportjába tartozik az elismerés, a megerősítés szükséglete.
A szorongás
Tárgytalan félelem. A súlyos veszélyeztetettség érzése, az egyik leggyakoribb kórlélektani jelenség. Kiemelkedő tünete az elveszettség érzése. Normális körülmények között is észlelhető súlyos veszélyben. Neurotikusoknak csaknem állandó panasza a motiválatlannak tűnő szorongás.
A sztár
Közismert személy, aki rendelkezik rajongótáborral, viselkedését és külső jegyeit utánozzák.
A tárgyak azonosítása
A tapasztalatok segítségével a tárgyak megkülönböztető jegyeit elsajátítjuk, fogalmakat alkotunk, osztályozzuk azokat.
A társas szükségletek.
Másokhoz tartozni; befogadottnak lenni.
A testtartás
Kinezetika, kiegészíti a kéz és fejtartást, például ha valaki előregörnyedt, akkor bizonytalan, szomorú.
A tipusú személyiség és a stressz
Stresszre hajlamos, teljesítmény centrikus személy.
A verseny
Gazdasági értelemben az ármegállapításnál a vevőnek és eladónak azon törekvése, hogy a legelőnyösebb ár mellett köthessék meg ügyleteiket.
A viselkedés és vérmérséklet
A csecsemők különbözőséget mutatnak a környezet ingereire való válaszaik során a vérmérsékletük szerint.
Ábra-alap jelenség
Az ábra kiemelkedik a háttérből.
Addikció
Egy drog (gyógyszer vagy kábítószer) rendszeres használata esetén az egyén a drogtól függővé válhat. A fizikai függőséget a tolerancia (egyre több drog szükséges ugyanahhoz a hatáshoz) és az elvonási tünetek ( a használat abbahagyásával járó kellemetlen fizikai tünetek) jellemzik.
Adó
Az adó, vagyis a kommunikátor kódolja a jeleket a vevő számára. Beszéd esetén a nyelv a kódrendszer. Az adó közli az információt a vevővel.
Affektus figyelem
Érzelmi figyelem.
Agresszió és mimika
Az agresszió az arckifejezésekben tükröződik, fölhúzódik az orr, homlok rácolódik, szemek összeszűkülnek.
Akadályok
Akadálynak nevezzük a folyamat zökkenőmentességét hátráltató vagy gátló tényezőket.
Akkomodáció
A szemlencsének az a képessége, hogy az éles látás érdekében domborúságát változtatja, s így alkalmazkodni tud a tárgyak különböző távolságához.
Alaparc
Emocionális kifejezésektől mentes arckép.
Alapterület
A pszichológiai alapkutatások által feltárt pszichikus folyamatok törvényszerűségei.
Alkalmazott terület
Az alapterületek által feltárt eredmények gyakorlati hasznosítása.
Állati modell
A pszichológiának az az ága, amely az állatok lelki életét, viselkedését, teljesítményeit kutatja: a lelki jelenségeket törzsfejlődésükben vizsgálja.
Általános pszichológia
Azoknak a fundamentális kérdéseknek, összefüggéseknek a feltárásával foglalkozik amelyek a lelki jelenségek törvényszerűségeit mutatják be.
Altruisztikus viselkedés
Önzetlen, áldozatkész, másokra tekintettel lévő viselkedés.
Analóg kódolás
Az állat vagy ember minden új szituációra úgy reagál, mint ahogyan már hasonló szituációkban reagált.
Annuláció
Hatályon kívül helyezés, érvénytelenítés, megsemmisítés.
Anticipációs módszer
Valamilyen érzékletnek vagy érzelmi állapotnak emlékkép vagy gondolat formájában való elővételezése; beállítódás vagy készenlét az inger befogadására.
Antiszociális személyiség
Indulatossággal, a társadalom törvényei és szokás megtartásának képtelenségével, valamint a szorongás és a bűntudat hiányával jellemezhető személyiségzavar. Régi nevén pszichopátia vagy szociopátia.
Apgar skála
Az újszülött fizikai állapotának gyors és egyszerű meghatározására szolgáló teszt.
Arc és állgesztus
Az arc és állgesztusok az érdeklődést árulják el.
Asszimiláció
Hasonlítás, hasonlóvá tevés, egymáshoz hasonló képzetek összeolvadása.
Átdolgozás
A pszichoszomatikus terápiában az újratanulás folyamata, amelyben a személyt ugyanazokkal a konfliktusokkal szembesítik újra és újra mindaddig, amíg egyedül is szembe képes velük nézni, és a valódi életben is kezelni képes őket.
Attitűd
Vélemény, érdeklődés vagy szándék többé-kevésbé állandó készlete, diszpozíciója, amely magában foglal bizonyos fajtájú átélésre való várakozást és készenlétet a megfelelő válaszra. A szociális attitűd a társadalmi vonatkozások, társadalmi kötelességek vagy társadalmi nézetek iránti fogékonyságot jelenti, de beszélünk például esztétikai attitűdről is.
Áttolás
Elhárító mechanizmus, melynek segítségével egy motívum, amely közvetlenül nem fejeződhet ki (mint például a szexuális és az agresszív késztetések), egy elfogadhatóbb formában jelenik meg.
Attribúció
Valaminek lényeges jegye, a tárgytól elválaszthatatlan tulajdonsága.
Az abnormális viselkedés
A normálistól, az elfogadottól eltérő viselkedés.
Az akarat
A cselekvést közvetlenül meghatározó, az akadály leküzdésére irányuló pszichikus folyamat, melynek legfontosabb mozzanata a cselekvésnek és a cselekvés eredményének képzeleti, gondolati anticipálása. Eredményeként a cselekvés tervszerű, céltudatos, szociálisan determinált, vagyis specifikusan emberi lesz.
Az elhatározás gesztusai
Az elhatározás a tudatos akarati tevékenység mozzanata ott, ahol cselekvési lehetőségek között kell választani, a megfontolás előzi meg, s a cselekvés követi.
Az emlékezet fogalma
Korábbi érzékletek reprodukciója, az azokat eredetileg létrehozó ingerek nélkül. Valószínű magyarázata: idegkapcsolatok alapján az eredeti érzékelésnek megfelelő idegfolyamat zajlik le, kisebb intenzitással. Három mozzanatra szokták felbontani: bevésés; megőrzés; felidézés.
Az észlelés
Az ingeren túli információkat is tartalmazza az érzékleten kívül.
Az észlelés érték és motivációs jellemzői
Motívumaink, szükségleteink, vágyaink, elvárásaink és ismereteink befolyásolják észlelésünket.
Az újszülött vérmérséklete
Három típus létezik. Azok alkotják a könnyű csecsemők osztályát, akik játékosak és biológiai funkcióikat tekintve rendszeresek voltak, valamint készségesen alkalmazkodtak az új helyzetekhez. Az ellenkező végleten azok helyezkednek el, akik biológiai ritmusukban rendszertelenek és ingerlékenyek voltak, továbbá hevesen és negatívan reagáltak az új helyzetekre, megpróbálva kibújni azokból, ezek a nehéz csecsemők. A harmadik csoport gyerekeinek aktivitásszintje alacsony volt, és válaszaik általában gyengék. hajlamosak finoman visszavonulni az új helyzetek elől, és a több időt igényelnek az új helyzetekhez történő alkalmazkodáshoz. Ezek a lassan felengedő csecsemők.
Azonosulás
A megfelelő szociális magatartásmódok, szerepek elsajátításának normális folyamata gyermekkorban, a jelentős felnőtt tudatos vagy nem tudatos utánzásával; hasonló érdeklődésűek csoportjával is azonosulhatunk.
B tipusú személyiség és a stressz
Olyan személy, aki konfliktushelyzet esetén lemond a cselekvésről.
Befolyásolás
Valakinek az érzelmeire, gondolataira, állásfoglalására történő negatív vagy pozitív irányú hatás.
Behódolás
A szociálpszichológiában arra a jelenségre utal, amikor a személy a csoportnyomásnak engedve megváltoztatja viselkedését, de anélkül, hogy attitűdjében is változás következne be.
Belső igazolás
A szociálpszichológiában a kognitív disszonancia feloldásának egyik módja, mely az egyik legerősebb attitűdváltozásnak szolgál alapul. Például ha belegondolunk és úgy érezzük, hogy szörnyű munkahelyen dolgozunk, az "Értelmes ember vagyok" és az "Úgy döntöttem, hogy szörnyű munkahelyen fogok dolgozni" kognitív tartalmak közötti disszonanciát vagy külsőleg vagy belsőleg lehet feloldani.
Belső konzisztencia
A megbízhatóság egyik mértéke; a teszttételek homogenitásának, tehát annak a foka, hogy mennyire mérik az egyes tételek ugyanazt.
Beskatulyázás-kategorizálás
Kategóriákra osztás, csoportosítás, osztályozás.
Betegség
Megváltozott reakcióképesség következtében a szervezet nem képes elhárítani a károsító tényezőket.
Betegségelőnyök
Elsődleges és másodlagos fajtái vannak. Elsődleges abban az esetben, ha a betegség ténye megoldás egy más jellegű konfliktusra. Másodlagos a betegség kapcsán előnyös pozícióhoz jut. (odafigyelnek rá)
Betegségviselkedés
Bármely viselkedés, melyet az önmagát betegnek érző személy azért végez, hogy definiálja állapotát és megtalálja a megfelelő gyógykezelést.
Bitonságos háttér
Bowlby kifejezése az azon személyek által nyújtott biztonság forrására, akikhez a gyerek kötődik. A biztonságos háttér annak szabályozásában játszik szerepet, hogy miképpen derítheti fel a gyerek a világot ezektől a személyektől kiindulva.
Biztonság szükséglete
Fenyegetéstől és veszélytől való mentesség; alapvető szükséglet (Maslow).
Borderline
A mentális képességek vizsgálatakor az olyan személyt jelenti, akinek intelligenciahányadosa 70 és 80 között van. A klinikai pszichológiában olyan személyek leírására használják, akiknek érzelmi zavarai a neurózisnál súlyosabbak, de még nem érik el a pszichózis szintjét.
Bűnbakállítás
Az áttolt agresszió egyik formája, amelyben egy ártatlan, de tehetetlen áldozatot (bűnbakot) hibáztatnak és büntetnek a frusztráció miatt.
Büntetés
Olyan tudatos előidézett következménye valamely hiba elkövetésének, amely az egyénre nézve nem kellemes, de jellegét tekintve alkalmas a követelt normák belátására.
Cirkuláris reakció
Olyan reakció vagy válasz, amelynek végső szakasza vagy eredménye ingerül szolgál annak megismétlésére.
Családterápia
A család tagjaival egyidőben történő beszélgetés terápiás céllal.
Csatorna
A csatorna az információelméletből kölcsönzött fogalom. Pszichológiai jelentésben az idegrendszer tölti be a csatorna szerepét, amely továbbítja az agyközpontba az idegi ingerületet az érzékelő receptortól (bemenet, input), s az agyközponttól a feldolgozott ingerületnek megfelelő választ a végrehajtó szervig (kimenet, output).
A kommunikációelméletben az interakcióban megnyilvánuló közvetítő szerepet tölti be.
Csereelmélet
Egy diád két tagja közötti kapcsolat magyarázásának módja. Főként azt vizsgálja, hogy a kapcsolat milyen relatív nyereséget és költségeket jelent a tagok számára. Az elméletet a szociálpszichológiába John Thibault és Harold Kelley, a szociológiába pedig George Homans vezette be.
Csoporthatékonyság
Irving Janis szociálpszichológus felállította a csoportgondolkodás (csoporthatékonyság) elméletét. A csoportgondolkodás az a jelenség, hogy a csoport tagjai elnyomják saját ellenérzéseiket a csoportkonszenzus érdekében
Csoportnormák
A csoportnormák olyan szabályok, amelyek csak egyes csoportokon, például kortárscsoportokon vagy egyes szakmákon belül érvényesek.
Csoportterápia
Több klienssel vagy pácienssel egyszerre folytatott terápiás célú csoporttevékenység.
Csúcsélmény
Egy olyan élmény, melyet boldogság és kielégültség jellemez- a tökély és a cél elérésének egy időleges, nem mások ellen irányuló és nem éncentrikus állapota.
Debilizáló helyzet
A szorongás olyan mértéket képvisel, hogy kognitív feladatok megoldásában sikertelenné válik az ember. Az emlékképeket, asszociációs kapcsolatokat nem képes előhívni.
Deficitelvű motivumok
Önfenntartási szükséglet.
Delírium tremens
Az alkoholos pszichózisok körébe tartozó betegség: krónikus alkoholistáknak valamilyen intercurrens betegségre hirtelen bekövetkező tudatzavarral, hallucinációkkal, súlyos kéz- és fejremegéssel járó állapota.
Demokratikus konszenzus
A demokratikus vezetési stílus mellett intenzíven dolgozó alcsoportok alakultak; az atmoszféra oldott és konstruktív volt, hamarosan közösségi érzés fejlődött ki.
Dependencia
Függőség, alárendeltség, függő helyzet vagy viszony, hozzászokás valamely kábítószerhez.
Depriváció
Megfosztottság; valamely kívánt vagy szeretett tárgy elvesztése.
Destruktiv szerep
Romboló, bomlasztó szerep.
Deszenzitizáció
Ezt a módszert a tárgyakhoz vagy szituációkhoz kapcsolódó szorongás megszüntetésére használják.
Differenciálatlan énstruktúra
Elkülönítetlen énstruktúra.
Digitális kódolás
A kommunikáció egyik fajtája a digitális kommunikáció.
Direkt instrukció
Konkrét vagy általános információ a helyes vagy helytelen viselkedésről.
Direkt kommunikáció
Közvetlen kommunikáció az, amikor a beszélgetőpartnerek például egy asztalnál beszélgetnek. A közvetett kommunikáció pedig telefonon keresztül történhet.
Direkt utánzás
Másik személy viselkedésének másolása tudatosan. Például a rajongó másolja a sztár viselkedését, külsőségeit.
Distressz
A káros stressz.
Diszfunkcionális szerep
Társadalmi cselekvések gátló vagy nehezító hatása más társadalmi cselekvésekre.
Diszkontinuitás
A folytonosság, az összefüggés hiánya, hézagosság, szakadás, megszakítottság.
Döntésképesség
A mérlegelés képessége. Az emberek és az állatok is rendelkeznek ezzel a képességgel.
Egészség pszichológia
A pszichológia specifikus hozzájárulása az egészség elősegítéséhez és fenntartásához; a betegségek megelőzéséhez és kezeléséhez; az egészség, betegség és a különböző működészavarok etiológiai és diagnosztikai korrelátumainak azonosításához, valamint az egészségvédelem rendszeréhez (orvos-beteg kapcsolat, compliance viselkedés, stb.).
Egészségmodell
Egészséges, normális az az ember, aki önálló életvezetésre képes, élethelyzetéből adódó szerepeit elfogadja, képességeinek megfelelő munkát végez, eközben képes örömszerzésre és életét más emberekkel együtt közösségi, társadalmi céloknak megfelelően éli.
Egészségpszichológia
A pszichológia specifikus hozzájárulása az egészség elősegítéséhez és fenntartásához; a betegségek megelőzéséhez és kezeléséhez; az egészség, betegség és a különböző működészavarok etiológiai és diagnosztikai korrelátumainak azonosításához, valamint az egészségvédelem rendszeréhez (orvos-beteg kapcsolat, compliance viselkedés, stb.).
Egészségvédő viselkedés
Minden olyan viselkedés, melyet a személy azzal a céllal végez, hogy védje, elősegítse, vagy fenntartsa az egészségét, függetlenül attól, hogy milyen az általa észlelt egészségi állapota, illetve hogy az adott viselkedés objektíve hatékony-e.
Egocentrikus gondolkodás
Énközpontúság. Mindent saját énjével kapcsolatba hozó, saját magára vonatkoztató gondolkodás.
Egyedfejlődés
Ontogenézis. A fejlődés menete az egyén élete folyamán.
Egyéniség
Egy ember azon sajátosságainak összessége, amelyek más egyénektől megkülönböztetik. Nem azonos a személyiség fogalmával.
Elaboráció
Kidolgozás, elkészítés, kimunkálás.
Elfogadás
A szuggesztió azon mozzanata, amely a sugallmazott gondolat, ítélet vagy hiedelem elfogadásában áll.
Elfogult ítéletalkotás
A tények figyelembevétele nélkül kialakított, érzelmileg motivált ítélet.
Elfojtás
Motivált felejtés, a személy bizonyos vágyait kiszorítja tudatából, hogy esetleg zavaró hatásukat elkerülhesse; Freud szerint a tudattalan tartalmak képződési mechanizmusa.
Elköteleződés
Arra használjuk ezt a kifejezést, amikor ígéretünkkel biztosítjuk a másik felet arról, hogy számíthat ránk valamely dologban.
Élmények mimikai szinten
Az arc izmainak működése az érzelmeket tükrözik.
Előítélet
Bizonyos tárgyakkal, személyekkel vagy cselekvésekkel szemben nem objektív, hanem pozitív vagy negatív irányba elhajló, elégtelen tapasztalaton vagy helytelen általánosításon alapuló, emocionálisan is szintezett beállítódás.
Előreható gátlás
Vagy proaktív interferencia; felejtés annak következtében, hogy az előzetes tanulás gyengítőleg hat a későbbi tanulásra.
Elterelhetőség
Kísérleti szituációban a kísérleti személy ellenállóképességét mérik a figyelemelvonással szemben, amikor zavaró ingereket keltenek.
Ember
Az ember a tápláléklánc csúcsán álló főemlős, melyet a többi főemlőstől a beszéd különböztet meg.
Embléma
Lehet öltözék, ruházat, egyenruhák, stb.
Emblémák
Az embléma lehet öltözék, ruházat, egyenruhák, stb.
Endogén tényezők
Belső eredetű, belülről, önmagából fejlődő tényezők.
Énfogalom
A személyiség. Az egyén átélése, elgondolása, vélekedése, felfogási módja önmagáról.
Én-ideál
Carl Rogers elméletében az a személy, aki lenni szeretnénk. Az énideál és a valódi én közötti nagy távolság boldogtalanságot és kielégületlenséget eredményez.
Énidentitás
A serdülő előtt álló legnagyobb feladat azonosságtudatának, azaz egyéni identitásának kialakítása. "Ki vagyok én?, Merre tartok?" kérdésekre keresik a választ. Magyában foglalja, hogy mi a fontos, mivel érdemes foglalkozni az életben, továbbá azoknak a szabályoknak a kialakítását, amelyek mentén a magunk és mások viselkedését értékeljük. Hozzátartozik az önbizalom és a kompetencia érzése is.
Énintegritás
Ez az én egyre gyarapodó biztonsága tekintettel a rend és az érzelem iránti természetes hajlamára.
Én-kép
Az egyén saját magáról alkotott képe, ami általában szubjektív kép.
Éntudat
Az egyén átélése, elgondolása, vélekedése, felfogási módja önmagáról.
Erkölcsi szabályok
Az erkölcsi szabályok az igazságosság és a jólét elvein alapuló, kötelezően betartandó társadalmi szabályok.
Értékelési feszültség
Az olyan személyek jelenléte, akik ítélkezhetnek rólunk értékelési feszültséget kelt bennünk, amely megváltoztatja teljesítményünket.
Értékelő funkció
Az értékeinket kifejező és énképünket tükröző attitűdök értékkifejező funkciót látnak el. Mivel az értékkifejező attitűdök a személy mögöttes értékeiből és énképéből származnak, általában konzisztensek egymással.
Értékorientáció
A kultúrákat az értékek és az azokhoz való viszony alapján lehet meghatározni.
Érvényességi együttható
A teszteredmény és valamilyen, a teszt által feltételezetten mért viselkedés (kritérium) korrelációja.
Érzéki csalódások
A tapasztalataink és a valóság időnként eltorzítja az észlelést.
Esztétikai szükségletek
Szimmetria, rend, szépség.
Etológia
Biológiai tudomány; az állatok és az ember tartózkodási helyének, magatartásának, szokásainak természetes környezetben történő megfigyelésével.
Eustressz
Ártalmatlan stressz.
Exogén tényezők
Külső eredetű, külső hatásra bekövetkező tényezők.
Explicit szabály
Világosan kimondott szabály.
Fejlődési periódus
A fejlődés általában előrehaladási sorrendet jelentő időszakai, amelyek minőségi változásokat képviselnek az élőlény anatómiájában vagy működésében. Példák Freud pszihoszexuális szakaszai és Piaget kognitív szakaszai.
Fejlődési szakasz
A fejlődés általában előrehaladási sorrendet jelentő időszakai, amelyek minőségi változásokat képviselnek az élőlény anatómiájában vagy működésében. Példák Freud pszihoszexuális szakaszai és Piaget kognitív szakaszai.
Fejlődéslélektan
Különböző életkorok eltéréseivel, a változások kutatásával foglalkozik.
Félelem és mimika
Az arckifejezés rémült, tág pupillák.
Felidézés
Emlékezeti anyagokra való visszaemlékezési képesség.
Felismerés
Visszaemlékezési képesség annak megállapításával, hogy már találkoztunk a dologgal.
Fenomenológiai
A pszichológia olyan megközelítése, amely a szubjektív élményeket hangsúlyozza és azokat a személy egyedi nézőpontjából kísérli meg leírni.
Fenotipus
Valamely élőlény alaktani és élettani sajátságainak összessége; az öröklött tulajdonságok és a környezet együttes hatására létrejött megjelenési alak.
Fenyegetés
Minatio. Bizonyos hátrányok jogtalan okozásának kilátásba helyezése. A fenyegetésnek eredménye a félelem vagy a pszichikai kényszer, ellentétben az erőszak eredményezte fizikai kényszerrel.
Feromonok
Vegyületek, "külső hormonok", az állatok kommunikációjában kitüntetett jelentőségű szagingerek.
Fixáció az énfejlődésben
A pszichoanalízis elméletében egy korábbi pszichoszexuális szakaszt túlhaladni nem képes vagy a tárgykapcsolatain változtatni képtelen személy megrekedt fejlődése ( például az orális szakaszban, vagy az anyához fixálódott személyiség).
Formaészlelés.
Az elkülönült alakok, részek mintába, vagy struktúrába szervezése.
Formális művelet
A kognitív fejlődés Piaget szerinti negyedik szakasza (12 év felett), a melyben a gyermek képessé válik absztrakt szabályok használatára.
Formális műveletek
A kognitív fejlődés Piaget szerinti negyedik szakasza (12 év felett), a melyben a gyermek képessé válik absztrakt szabályok használatára.
Fölénypozícióra törő attitűd
A Borderline személyiség hatalomvágya.
Frusztrációs tolerancia
Akadályozott elfogadás. Az akadályok elviselésének képessége.
Független önmeghatározás
Énkép, amely olyan címkékkel jellemezhető, mint individualista, egocentrikus, elkülönülő, autonóm és önálló.
Függő önmeghatározás
Énkép, amely olyan címkékkel jellemezhető, mint viszonylagos, közösségi, helyzetfüggő, egészleges és csoportcentrikus.
Gátlásosság
Idegrendszeri jelenség, melynek lényege valamely akció megállítása vagy megelőzése olyan reverzibilis folyamat útján, mely nem vezet szöveti károsodásra; a serkentéssel ellentétes folyamat. Az agykéreg által kifejtett gátló befolyásolásokban megkülönböztetünk külső és belső gátlást.
Genetikailag meghatározott adottságok
Örökölt tulajdonságok, melyek lehetnek külső, illetve belső jegyek egyaránt.
Genotipus
Az élő szervezet génjeiben tárolt összes genetikai információ.
Genotipus
Az élő szervezet génjeiben tárolt összes genetikai információ.
Gesztus
Taglejtés, a kéz vagy fej kifejező mozgása, amely a közlő személy gondolatmenetét kíséri és a metakommunikáció része. Ha egységbe foglalják, egyezményes jelek alapján, önálló szerephez juthat, mint például a siketnémáknál.
Gyakorlási transzfer
A tanulás a gyakorlás átvitele.
Gyermeknevelési stilus
Stílusok: Harmonikus nevelés; liberális nevelés; normatív nevelés; túlvédő nevelés; autonóm nevelés; elhanyagoló nevelés; kemény nevelés; diszharmonikus nevelés.
Gyógyszeres kezelés
A viselkedés és a hangulat megváltoztatására használt gyógyszerek máig a legsikeresebb biológiai terápiás eszközök. Szorongásoldók, antipszichotikumok és antidepresszánsok.
Hangulatbetegségek
A hangulat és az érzelmek zavarával jellemezhető mentális betegségek csoportja. Példái a mánia, a depresszió és a bipoláris kórkép.
Harag és mimika
A harag rövid őrület. Megmozgatja azonban az ellenállás erőit a fogyatékossággal szemben. A harag állapotában forr a vér, az arc meleg lesz és az izmok feszülnek.
Határeseti személyiségszerveződés
Átmeneti eset, olyan személyiség, aki az ép és a kóros állapot határán vagy két betegségcsoport választóvonalán helyezkedik el, egyikbe sem sorolható egyértelműen.
Hazugság
Tulajdonképpen tudva, akár szóval, akár csak valami jellel, másnak megtévesztése céljából annak ellenkezőjét mondani, amit igaznak tudunk.
Hazugság és mimika
Hazugság nonverbális ismertető jegyei: remegő vagy éles hangszín, illetve a kezek és a lábak nyugtalan mozgása.
Helyes írás
Ellenőrite, hogy a levél pontos-e; illeszkednek az írásban vállalt kötelezettségei; ellenőrizte, hogy nyelvtanilag helyes-e a szöveg, jó-e a helyesírása és jó helyekre tette ki a pontokat; kiküszöbölte a hanyagul elvégzett javításokat és egy tiszta rendes példányt készített.
Helyettesítő funkció
A gesztusok sok esetben a verbális kommunikációt pótolják.
Hiperventilláció
A bőr vérellátásának változása.
Holdudvar hatás
A Hold a látóhatár közelében nagyobbnak látszik, mert (a fénytörés hatása mellett) az "égi sátrat" fent tudattalanul is távolibbnak gondoljuk. A személyről alkotott kép központi eleme kisugároz a többi elemre.
Hospitalizáció
Hosszabb intézeti, kórházi tartózkodás következtében fellépő károsodás gyerekeknél vagy felnőtteknél. Mindenekelőtt olyan gyerekeket érint, akik az anya vagy család nélkül nőnek fel. Kontaktusszegénységben, valamint késleltetett járás- és beszédtanulásban, általános alkalmazkodási nehézségekben nyilvánul meg.
Humanisztikus pszichológia
Olyan pszichológiai megközelítés, amely az ember egyediségét hangsúlyozza, a szubjektív élményekkel és az emberi értékekkel foglalkozik. A behaviorizmus és a pszichoanalízis mellett gyakran mint "harmadik erőt" emlegetik.
Identifikáció
Azonosulás, azonosítás. Eredeti értelemben a felismerés egyik mozzanata az emlékezés folyamán. A mélylélektani iskolák kibővítették a tartalmát. Eszerint az "én" a fejlődés folyamán személyek tulajdonságait bevetíti magába és azokat sajátjaként éli át, azonosul velük.
Identitásdiffúzió
Az ebbe a csoportba tartozó serdülők már kipróbáltak különböző identitásokat anélkül, hogy képesek lettek volna elköteleződni valamelyik mellett. Hajlamosak arra, hogy cinikusan viszonyuljanak a problémákhoz, és a politikai elkötelezettségüket firtatónak valószínűleg a következő állítással felelnek: "Már évekkel ezelőtt feladtam, hogy törődjenek a politikával. Nincs támogatásra érdemes párt.".
Identitásképzés
Az identitásképzés Erikson szerint a serdülők fő fejlődési krízise. A biztos identitás kialakításához a serdülők saját magukon belül és a társas szférában is meg kell oldják az identitáskrízist. Más szóval, meg kell, hogy alapozzák e két identitás identitását.
Identitáskrízis
Erikson pszichoszociális fejlődésről alkotott elméletében az az időszak, amikor az egyén kételkedni kezd magában, és megkérdőjelezi önmeghatározását. Az identitáskrízis főleg a serdülőkorra jellemző.
Időbeli stabilitás
A teszteredmények következetességének foka akkor, ha ugyanazt az embert a teszttel két különböző időpontban vizsgáljuk. A megbízhatóság egyik mértéke.
Ikerkutatás
az egypetéjű és kétpetéjű ikrek összehasonlításával foglalkozó vizsgálatok segítenek az örökletes és környezeti befolyások szétválasztásában.
Ikonikus tárolás
Azonnali, az inger fizikai jellemzőit megtartó, "képszerű" tárolás, amelyből az információ további útja a rövid idejű emlékezetbe vezet, a hallásban hasonló folyamat az echonikus emlékezet.
Illusztrátorok
Illusztrátorok: magyarázat, ábra, megállapítás, kép, rajz.
Implicit szabály
Rejtett szabály.
Implikált személyiségelmélet
Általában azok a magától értetődőnek vett feltételezések, amelyekkel az egyén él, amikor egy másik személy személyiségéről gondolkodik; konkrétabban azok a jellegzetességek, amelyeket általában egymáshoz társítunk, amikor valakinek a személyiségét megítéljük. Például a "meleg" rendszerint együtt jár az "őszintével", a "társaságkedvelővel" és a "kedélyessel", míg a "hűvös" a "visszahúzódóval", a "tartózkodóval" és a "kedvtelennel". az elgondolás különösen Fritz Heider amerikai szociálpszichológus nevéhez kapcsolódik.
Indulatátvitel
A pszichoanalízisben az a jelenség, hogy a páciens tudat alatt a terapeutát érzelmi válaszainak tárgyává teszi, és ezáltal a saját életében fontos személyeknek szóló válaszokat a terapeutára mintegy átviszi.
Információ
Az információ nem más, mint hír, közlés, tájékoztatás valamely új eseményről, fejleményről, dologról.
Ingerküszöb
A legkisebb inger amelyet aszervezet felfog.
Intellektualizálás
Elhárító mechanizmus, amelyben a személy úgy próbál megszabadulni egy fenyegető helyzettől, hogy elvont, intellektuális fogalmakban kezeli azt.
Internalizáció
A normák és értékek olyan fokú elsajátítása, hogy az egyén belső meggyőződéséből, külső szankciók hiányában is azoknak megfelelően viselkedik.
Interpretáció
Értelmezés, magyarázás, magyarázat.
Intim szféra
Magánélet.
Intonáció
Hangvétel, hanglejtés, hanghordozás.
Irányultság és magatartás.
A viselkedés meghatározottsága és a viselkedésben megnyilvánuló személyes jelleg.
Izoláció
A fajok elkülönülése a biológiában; elkülönítés, szeparáció, beteg elkülönítése, elszigetelés.
Jellem
A személyiség alapjellegét meghatározó lelki sajátosságok összessége, melyek elsősorban a külvilághoz, más emberekhez és a munkában fejeződhet ki. A jellem magvát az akarati tulajdonságok képezik. A közösségi élet szempontjából az egyén jelleme a legfőbb meghatározó tényző, ezért etikai aspektusa is van.
Jutalmazás
Bármely tárgy, helyzet, inger vagy szóbeli megnyilatkozás, amely szükségletkielégítést, pozitív érzelmet vagy megelégedést eredményez; mint megerősítés növeli valamely megtanult cselekvés megjelenésének valószínűségét.
Kábítószerek
A tudat működését időlegesen gyöngítő vagy teljesen felfüggesztő anyagok, érzéki hallucinációkat váltanak ki. Gyógyászati adagolásban néhány fajtájuk fájdalomcsillapító. Legismertebb a morfin, kokain, hasis, ópium; szintetikusan előállítható például az LSD.
Kategorizáció
Osztályokra, csoportokra bontás.
Katonai pszichológia
A tevékenység során fellépő változások kutatásával, törvényszerűségek megállapításával, rehabilitációval segíti az eredményes, nagy stresszel járó hivatást gyakorlókat.
Kettős kötés
Double - bind. Akkor alakul ki, ha a verbális és a nonverbális kommunikáció ellentétes.
Kézgesztus
A beszédet kísérő vagy helyettesítő taglejtés. Adhatunk tudatos és tudattalan gesztusokat.
Kinézis
A kinézis más néven mozgást jelent.
Kísérő funkció
Karok és lábak mozgása, testtartás.
Kiterjesztés
A szókincs bővítése; a legkorábbi szavak pár hónapos korban.
Klinikai pszichológia
Az alkalmazott lélektan egyik ága; művelője az egészséges életvitelükben személyiségfejlődési károsodások vagy neurózis következtében megzavart emberekben a folyamat patológiás lényegét hivatott kideríteni (pszichodiagnosztika), és a kórfolyamatot terápiásan befolyásolni (pszichoterápia).
Kognitív disszonancia
Leon Festinger amerikai pszichológus egyensúly-elmélete, mely szerint az ember igen erős drive-val rendelkezik a kognitív konzisztencia megteremtésére.
Kognitiv én-kép
A megismerő én.
Kognitiv szükségletek
Tudni, érteni, megismerni.
Kommunikáció
A kommunikáció társas viselkedés, érintkezés közlési céllal.
Kommunikációs hálózat
Multidimenzionálisan szemlélt kommunikáció.
Kommunikációs kultúra
A kommunikáció az önkifejezés eszköze is, legyen az hétköznapi érintkezés vagy művészi alkotás.
Kompenzáció
Az érzékelésben az a folyamat, amelynek során egy inger részben vagy teljesen érvénytelenít egy másikat, vagy két inger kölcsönösen megsemmisíti egymást.
Konform viselkedés
Összhangban lévő visekledés.
Konkrét gondolkodási művelet
A kognitív fejlődés Piaget általi szakaszolásának harmadik szintje (7 és 12 év között), amelyben a gyerek képessé válik logikai gondolkodásra és elsajátítja a megmaradás fogalmát.
Konkrét műveletek
A kognitív fejlődés Piaget általi szakaszolásának harmadik szintje (7 és 12 év között), amelyben a gyerek képessé válik logikai gondolkodásra és elsajátítja a megmaradás fogalmát.
Konstanciák az észlelésben
A tárgyak változatlan észlelését nevezzük észlelési állandóságnak.
Konstruktiv érvényesség
Egy teszt vagy mérőeszköz képessége arra, hogy fogalmak hátterében rejtőző elmélet előrejelzéseit megerősítse. A megerősítő eredmények egyszerre teszik érvényessé a fogalmat és a mérőeszközt.
Konstruktív szerep
Kezdeményező, véleményalkotó szerep.
Kontinuitás
A személyiség időbeli folyamatos egysége és megnyilvánulásai lefolyásának hézagmentessége.
Kontroll helye
A személyiség dimenziója, amely szerint a belső helyű emberek úgy érzik, ellenőrzést gyakorolnak afölött, hogy mi történik velük, míg a külső helyű emberek általában rajtuk kívül álló erőknek vagy személyeknek tulajdonítják élményeiket.
Konzerváció
Megőrzés, megtartás, fenntartás, tartósítás.
Konzisztencia elv
Ellentmondásosságmentesség elve.
Koordináció
Valamely működés véghezvitelében szereplő tényezők egybehangolt aktivitása. A pszichológiában: főként az izmok és izomcsoportok, egyes szervek (kéz), az egész test mozgásainak (összmotorika), tágabb értelemben zavartalan, harmónikus együttműködése. zavarai főleg bizonyos betegségeknél mutatkoznak meg, mint egyensúly-, járás-, írászavarok.
Koordinációs veszteség
A koordináció hiánya: egyensúly- vagy harmóniazavar a testrészek együttműködésében. Valamely komplex mozgás kivitelezése során az izmok vagy izomcsoportok nem kellő mértékű együttműködése. Tágabb értelemben a részek hibája az összműködésben.
Korreláció
1. Kölcsönös viszony vagy összefüggés, függés egymástól, megfelelés egymásnak. 2. A fejlődésben lévő szervezet egyes testtájainak, szerveinek, illetve szöveteinek felépítése és funkciói közötti kölcsönös összefüggés. Azt mutatja meg, hogy valamely szerv vagy funkciójának megváltozása a vele kapcsolatos egyéb szervek fejlődését vagy funkcióját is hasonló irányban befolyásolja.
Korrelációs együttható
Összetartozó minták közötti megfelelés mértékét jellemző számérték. Legismertebb fajtája az r-rel jelölt lineáris korrelációs együttható.
Kovariáló információ
Az olyan lehetséges oksági tényezőkkel kapcsolatos információ, amely jelen van, amikor az esemény megtörténik és hiányzik, amikor az esemény nem történik meg.
Kötődés
A fiatal élőlény késztetése, hogy egy bizonyos másik egyed közelében igyekezzék maradni, mivel nagyobb biztonságban érzi magát annak jelenlétében.
Kötődés
A fiatal élőlény késztetése, hogy egy bizonyos másik egyed közelében igyekezzék maradni, mivel nagyobb biztonságban érzi magát annak jelenlétében.
Közhely
Tulajdonképpen közönséges, elcsépelt kifejezésmód.
Közléssorompó
Az előrevetített szándék kifejezésére szolgál.
Kritériumprobléma
A kritérium lényeges megkülönböztető ismertető jel, döntő szempont, meghatározó mozzanat.
Kritikus periódus
A fejlődés olyan szakasza, amelyben a szervezet optimálisan képes bizonyos válaszmintázatokat megtanulni. Vannak bizonyítékok a nyelvelsajátítás kritikus periódusára vonatkozóan; a serdülőkoráig nyelvvel nem találkozó gyermek később nagyon nehezen képes csak beszélni tanulni.
Krízis
Válság, fordulópont; egy fejlődései vagy betegségi folyamat olyan pontja, amely a további alakulás szempontjából döntő.
Krízisintervenció
Megelőzés.
Kudarckeresés
Olyan viselkedés, ami a kudarcélmény megismerésére irányul. Olyan személyeket jellemez, akik halmozzák a sikereket és szeretik a kihívásokat, szeretnék megismerni képességeik határait.
Kudarckerülő viselkedés
Bizonytalanok önmagukkal szemben, inkább olyan feladatot választanak, ahol a siker biztosított.
Kultúra
A kultúra egy adott társadalomra jellemző normák és értékek, ismeretek, alkotások összessége. A társadalmi élet alapfeltétele a kultúra megléte.
Kulturális sémák
A különböző kultúrák különböző jellemzői.
Különbségi küszöb
Két inger közötti legkisebb felfedezhető különbség.
Külső igazolás
Lehet azt mondani: "Pénzért csinálom", ez azonban nem változtatja meg a munkáról alkotott véleményünket. Ha azonban más fényben látjuk és pozitívabb aspektusait is észrevesszük, az már a pocsék munkahely melletti döntés belső igazolása. Tulajdonképpen önmeggyőzésről, az attitűdváltoztatás leghatásosabb módjának alkalmazásáról van szó.
Laikus terapeuták
Az orvosi végzettség nélküli pszichoanalitikus régebbi elnevezése.
Látási-hallási koncentráció
Az újszülött képes az emberi hangokat és az emberi arcokat elkülöníteni más ingerektől.
Latencia
Freud elméletében a mintegy 6 éves kortól a nemi érésig tartó fejlődési szakasz. A latencia szakasza alatt a nemi vágyak elnyomódnak, és a szexuális energia azoknak a technikai készségeknek az elsajátítására fordítódik, amelyek a felnőttkorban szükségesek a megélhetés biztosításához.
Lojalitás
Lojális, becsületes magatartás.
Magatartászavar
Enyhébb, illetve súlyosabb viselkedési deviancia, beilleszkedési nehézség.
Megbizhatóság
Mérésnél, a megfigyelési sorozat, mérési eszköz vagy az egész mérési folyamat komplex sajátsága, ami lehetővé teszi, hogy ismétléskor hasonló adatokat nyerjünk; az a fok, amelyhez mérten a várható hasonló eredményeket meg lehet jósolni, vagy amelyhez mérten a mérés független a véletlen befolyásolástól.
Megerősítő szerep
1. Valamely válaszreakció valószínűségének, erejének növelése; ha feltételes reflex kiépítése során az indifferens ingert feltétlen ingerrel társítjuk, úgy a feltételes inger megerősítéséről beszélünk. Általános szabály, hogy a megerősítés bizonyos idővel a feltételes inger izolált alkalmazása után következik be. 2. az összes körülmény, amely egy inger - válasz összefüggést erősít. bármely helyzet vagy esemény, amely növeli annak valószínűségét, hogy a válasz megismétlődik egy olyan szituációban, amely hasonló ahhoz, amelyben az erősítő feltétel eredetileg előfordult. 3. az eredmények ismerete, így a válasz helyességének önfelismerése.
Megtévesztés gesztusai
Az archoz illesztett kézgesztusok sok esetben a megtévesztés és kétkedés eszközei.
Megvonási tünetek
A fizikai drogfüggésben élő személynél a szer használatának hirtelen abbahagyását követő kellemetlen fiziológiai és pszichológiai tünetek. Ezek enyhe függőségnél hányinger, szorongás, enyhe remegés és alvászavarok, erős függésnél hányás, görcsök, hallucinációk, izgatottság és komoly izomremegés vagy rohamok is lehetnek.
Mélységészlelés
Egy tárgy megfigyelőtől mért távolságának vagy egy szilárd tárgy elülsőtől hátsó lapjáig mért távolságának észlelése.
Memorandum
A tárgyaló félnek írásban átnyújtott, részletes adatokkal kifejtett tájékoztatás, emlékirat, ünnepélyes jellegű beadvány, előterjesztés.
Mentális szabály
A problémahelyzet konkrét mentális reprezentációja, amely hasznos lehet a probléma megoldásában.
Metafora
Két fogalom közötti közös vonáson, valamilyen hasonlóságon alapuló szókép.
Metagondolkodás
A szabályokról szóló szabályok megalkotásának képessége, ami együtt jár azzal, hogy versengő gondolatokat egyszerre tudjunk fejben tartani.
Metakommunikáció
Az intonációval, mimikával, pantomimikával végzett szándékos és nem szándékos információtovábbítás.
Metamemória
Saját emlékezeti folyamataink ismerete.
Mimika
Taglejtés, a kéz vagy fej kifejező mozgása, amely a közlő személy gondolatmenetét kíséri és a metakommunikáció része. Ha egységbe foglalják, egyezményes jelek alapján, önálló szerephez juthat mint például a siketnémáknál.
Mimikai kísérő jelenségek
Arcizmok játéka, kézmozgás és testmozgás.
Mimikri
A környezet színének vagy a környezeti tárgyak - esetleg más állatok - formájának utánzása. Védőberendezkedés egyes állatoknál.
Mnemotechnika
Az emlékezés és tanulás megkönnyítésére szolgáló eljárások: például nehezen megjegyezhető vagy könnyen összetéveszthető dolgok mesterséges "versbe foglalása", ahol a ritmus és a rím segíti az emlékezést; vagy a megjegyzendő anyagnak mesterséges logikai összefüggések rendszerébe való állítása.
Modell
Vagyis minta. Berendezkedések, működési rendszerek, folyamatok egyszerűsített, részleteiben áttekinthető, arányosan lekicsinyített vagy felnagyított, lehetőleg matematikailag szabatosan leírható mása, amely többé - kevésbé helyesen szemlélteti a vizsgált berendezkedés, működési rendszer vagy folyamat sajátosságait és így alkalmas a törvényszerűségek szemléltetésére. A pszichológiában különösen elterjedtek a személyiségfelépítésre, fejlődési, tanulási, szociális folyamatokra, inger - válasz összefüggésekre vonatkozó modellek.
Moratórium
Az ebbe a csoportba tartozó serdülők éppen átélik az identitáskrízist. A politikai nézeteiket firtató kérdésre ők így válaszolnak: "Bizonytalan vagyok. Mindkét pártnak vannak jó oldalai, de a saját jövőm szempontjából egyik sem látszik jobbnak a másiknál."
Munkalélektan
A munkatevékenységet, annak körülményeit vizsgálja a pszichológia módszereivel, kutatja a személyiségre ható pozitív és negatív hatások törvényszerű reakcióit.
Nárcizmus
1. Saját szépségében tetszelgő önimádat, önmagával túlzott törődés ( a mitológiai Narcisról, aki saját tükörképe iránti szerelemből öngyilkos lett és végül nárcisszá változott). 2. Egocentrizmushoz kapcsolódik.
Nem verbális kód
Mimika, gesztusok, testtartás (kinezetika), távolságtartás, emblémák, külső jegyek, ékszerek, stb.
Nemi azonosulás
Annak a foka, hogy mennyire tekinti magát valaki férfinak vagy nőnek.
Nemi séma
Olyan mentális struktúra, amely a személy perceptuális és fogalmi világát nemi kategóriákba (férfias-nőies) szervezi. A nemi séma elmélete szerint a társadalom a nemi identitást és a nemhez igazodást úgy hozza létre, hogy az egyéneket arra tanítja meg, miképp nézzék a világot a nemi séma szemüvegén keresztül.
Nemkonstancia
Annak megértése, hogy egy személy ugyanaz marad a korában és külső megjelenésében beálló változások ellenére. A piaget-i konzerváció fogalmának közvetlen allegóriája.
Neurotikus alkoholista
Szorongó ivó.
Nyelvi durvaság
Az empátia hiányának, az agresszivitásnak egyik megnyilvánulása. Nyelvi igénytelenséget jelent.
Oktulajdonítás
Egy viselkedés vagy egy esemény okával kapcsolatos ítélet.
Ödipális konfliktus
Freud pszichoanalitikus elméletében a pszichoszexuális fejlődés fallikus szakaszában jelentkező konfliktus, amelyben a gyermek az ellenkező nemű szülőhöz vonzódik és az azonos nemű szülőt vetélytársának tekinti.
Önigazolás
Saját szavunk alátámasztása.
Önmegvalósitás szükséglete
A személynek az az alapvető késztetése, hogy kiteljesítse a benne rejlő lehetőségeket. A személyiség humanisztikus elméleteinek egyik alapfogalma.
Öröklés
Pszichikus és fizikai sajátosságoknak a szülőkről az utódokra történő átszármazása, az így továbbadott sajátosságok összessége.
Öröm a mimikában
A mosoly, a nevetés, a száj és a szemzug izmainak működésével fejezi ki az örömet.
Pályaválasztási lélektan
Különböző munkatevékenységek más-más adottságokat, képességeket, személyiségtulajdonságokat feltételeznek. A pályaválasztási lélektan vizsgálja az egyén felkészültségét a megfelelő életpálya kiválasztására.
Páros asszociáció
Inger-válasz párok tanulása, mint idegen nyelvek szavainak tanulásánál. Amikor a pár első tagját (az ingert) bemutatják, a személy feladata, hogy megadja a második tagot (a választ).
Patopszichológia
A kóros pszichés állapotok különböző formáit kutatja, azokat rendszerezi és a gyógyítás megfelelő módszereit állapítja meg.
Pedagógiai pszichológia
A nevelési-oktatási folyamat pszichológiai szempontú vizsgálatával foglalkozik,a pedagógiai tevékenység és a személyiségfejlődés kölcsönhatásában jelentkező pszichológiai törvényszerűségek és sajátosságok tanulmányozása.
Peremhelyzet
A szociometriai mátrixon a széli helyzetben levő, kölcsönös választásban nem szereplő, egyoldalú helyzet.
Perfekcionalizmus
Tökéletességre vagy a tökéletesedésre való törekvés.
Pervarzív szerep
Az összes szerepet befolyásoló szerep.
Plusztünetek
A szorongás testi tüneteinek közelgő katasztrófa jeleként való értelmezése.
Posztraumás stressz
Szorongásos megbetegedés olyan stresszkeltő esemény következtében, amely kívül esik az emberi tapasztalat szokásos terjedelmén. Tünetei a trauma ismételt újraátélése, az ahhoz kötődő ingerek elkerülése, elidegenedés érzése, ijedékenység, lidércnyomás és visszatérő álmok, valamint alvászavarok.
Pozíció
1. Hely, helyzet, állás. 2. Állás, tisztség, munkakör, hatáskör. 3. Valamillyen kérdésben elfoglalt álláspont.
Pozitív társas identitás
Azonosulás a csoporttal.
Prekauzális okság
Egyik esetről következtetnek a másikra.
Probléma
1. Megoldásra váró elméleti vagy gyakorlati kérdés, kutatási feladat. 2. Rejtvény, talány, titok. 3. Bizonyos felvetett dolog.
Produktivitás
Termékenység, termelőképesség, termelékenység.
Projekció
Saját tulajdonságok, attitűdök vagy szubjektív folyamatok nem szándékos tulajdonítása másoknak; az a gyermeki naiv feltételezés, hogy a felnőtt ugyanazt érzi, amit őt. De jelenti a saját, be nem vallott vágyak vagy hibák másokra vetítésének folyamatát is. továbbá felöleli az objektív inger személyes vágyak, érdekek, félelmek vagy várakozások szerinti felfogását.
Pszichopata
A pszichopátia tüneteit mutató személy, jellemzője a lelki kiegyensúlyozatlanság és a társadalomba való nehezebb beilleszkedés.
Pszichopátiás irányultságú alkoholista
Antiszociális személyiségű alkoholista.
Pszichoszomatikus megbetegedések
A lelki élet elsődleges zavarai, melyek a vegetatív idegrendszeren keresztül valódi organikus tüneteket hozhatnak létre. Így keletkezhet a gyomorfekély, a hypertonia, az asthma nervosa, stb.
Q rendezés
Személyiségjegyek besorolására szolgáló technika: a vizsgált személy számos állítást kap magáról, vagy valaki másról, melyeket azután halmokba rendez, amelyek annak megjelenítésére hivatottak, hogy az állítások milyen mértékben illenek rá arra, akiről szólnak.
Racionalizáció
Elhárító mechanizmus, amelyben a személy úgy tartja fenn önbecsülését, hogy kézenfekvő és elfogadó indokokat kapcsol vagy kevésbé elfogadható eredetű cselekedeteihez.
Reakcióképzés
Valamely elfojtott tendencia ellenében kifejlődő magatartásforma, az elhárító mechanizmusok egyike, amely jellemvonásként beépülhet a személyiségbe.
Redundancia
Az információtovábbítás során a maximális kapacitást nem szükséges kihasználni; a ténylegesen szükséges információmennyiséget meghaladó vagy azt ismétlő felesleg.
Referencia
Bizalmas tájékoztatás, értesítés valakinek a személyéről; ajánlólevél.
Referencia csoport
Szociológiai fogalom olyan csoport jelölésére, amellyel valaki azonosul, és amelyek csoportnormáit követi, akár elfogadja őt a csoport, akár nem, és akár része fizikailag, akár nem. Ellentéte a saját csoport.
Regresszió
1. A pszichés működések formája valamely ősibb, primitívebb működési szintre süllyed vissza. Például a szkizofréniások gondolkodása alogikussá válhat, mágikus jelleget vehet fel. 2. Egyedi organizmusok vagy társadalmi csoportok részéről megnyilvánuló azon tendencia, hogy visszatérjenek a szülők csoportjának átlagához. 3. a pszichoanalitikus szóhasználat szerint a libidó visszatérése olyan kifejeződési mederbe, amely egy korábbi fejlődési fázishoz tartozik.
Reklámpszichológia
A szociálpszichológia eredményeire és törvényszerűségeire alapozva a meggyőzés törvényszerűségeit alkalmazza.
Relatív depriváció
Viszonylagos, máshoz viszonyított hátrányos társadalmi helyzet.
Represszor személyiség
Gátlásos személyiség.
Reprezentáció
A pillanatnyi cselekvések és a jelen lévő világ meghaladásának képessége azáltal, hogy a világot "fejben" képezzük le, jelenítjük meg a magunk számára.
Rigiditás
Merevség, hajlíthatatlanság, szigor.
Segítő technikák
A pszichoterápiás technikák az elmebetegségek és egyéb mentális zavarok pszichológiai alapú gyógyítását hivatottak előidézni.
Siker
Egy folyamat számunkra optimális lezárása.
Sikerorientált viselkedés
A sikerorientált ember szeret kockáztatni és szereti próbára tenni önmagát.
Skizofrénia
Hasadásos elmezavar.
Sorrendi helyhatás
A véredények, belek, egyéb belső szervek és mirigyek aktivitásáért felelnek.
Sportpszichológia
Az egyes sportágak pszichológiai feltételeit, a sportteljesítményekkel együtt járó lelki folyamatokat, valamint a szurkolás folyamatát kutatja. A sporttevékenység eredményessé tétele érdekében alkalmazza a személyiségpszichológia által megállapított törvényszerűségeket.
Státusz
A személy kapcsolatrendszerében elfoglalt helye.
Státusz
A személy kapcsolatrendszerében elfoglalt helye.
Státuszszimbólum
Magasabb társadalmi helyzetet kifejező, illetve az ehhez kötelezőnek tartott életviteli külsőség (lakás, autó, stb.).
Stressz
Selye János műszava. Az egyén által fizikai vagy pszichológiai jóllétét fenyegetőnek észlelt, túlságosan erős vagy túlságosan tartós belső vagy külső környezeti hatásokra (stresszkeltők) adott testi és pszichológiai válasz, állapot. Embernél a leggyakrabban az embertársaktól származó hatások stresszkeltők.
Stresszkeltő esemény
A külső és a belső nyomás, mely feszültséget okoz.
Stresszor
Ártalmas pszichikus behatás.
Szabad asszociációs módszer
Szabad eszmetársítás. 1. Olyan pszichológiai vizsgáló eljárás, amelyben meghatározott hívószóra a vizsgált személynek a lehető leggyorsabban az első felötlő szóval kell válaszolnia. Ha a hívószó valamilyen konfliktussal kapcsolatos, a reakció a többi közömbös szóra adott reakciótól eltérő lehet - például meghosszabbodott reakcióidő, a hívószó félreértése, érzelmi reakciók lépnek fel. 2. A pszichoanalízis módszere - lényege, hogy a beteg az analitikusnak szabad eszmetársítás formájában gátlástalanul kimondja mindazt, ami eszébe jut, beszámol álmairól, rejtett gondolatairól, régi és friss élményeiről. a mélyből felbukkanó gondolatok szimbolikáját az analitikus segítségével értelmez, így lépésről lépésre megközelíti a tudattalan elfojtott élményanyagát, amelynek feltárásával, a megoldatlan problémák tisztázásával kóros tünetei megszűnnek. az eljárás hosszadalmas, sokszor évekig eltart.
Szabályozók
Az interakció menetét befolyásoló tényezőket szabályozóknak nevezzük.
Szándék
A belső késztetésnek egy bizonyos formája: általában amikor az elhatározás nem valamilyen közvetlenül elvégezhető cselekvésre irányul.
Szándékfelejtés
A belső késztetés elmúlása.
Szem és kéz koordinációja
Szenzomotoros koordináció csecsemőkorban a szándékos, irányított mozgás, kezét szándékosan látóterébe emeli, szemléli, elmozdítja.
Személyiség
Az egyén lelki életének sajátos összjellege; a külső és belső tényezők kölcsönhatásának eredményeként kialakult tulajdonságok integrációja, összerendezett egysége, amelyek a társadalmi viszonyokhoz való állandó alkalmazkodás során tevékenységben nyilvánulnak meg, és ebben alakulnak és fejlődnek.
Személyiség
Az egyén lelki életének sajátos összjellege; a külső és belső tényezők kölcsönhatásának eredményeként kialakult tulajdonságok integrációja, összerendezett egysége, amelyek a társadalmi viszonyokhoz való állandó alkalmazkodás során tevékenységben nyilvánulnak meg, és ebben alakulnak és fejlődnek.
Személyiségkérdőivek
Önértékelési kérdőív, amely több olyan állítást vagy kérdést tartalmaz a személy tulajdonságairól és viselkedéséről, amelyekről a személyek magának kell eldöntenie, ellenek-e rá vagy sem.
Személyiségpszichológia
A gondolkodás, viselkedés, és az érzelmek jellegzetes a felnőtt személyiségre jellemző tipikus mintázatával, annak törvényszerűségeinek és egyéni eltéréseinek vizsgálatával foglalkozik.
Személyiségzavarok
A viselkedés vagy jellem meggyökeresedett, szokássá vált és merev mintázatai, amelyek komolyan korlátozzák az egyén alkalmazkodási képességét. Gyakran a társadalom maladaptívnak ítéli a viselkedést, a személy maga azonban nem.
Szenzitiv válaszkészség
A szociális mosoly megjelenése a szenzitív válaszkészség fejlődését eredményezi, ezáltal az anya-gyerek kapcsolat új alapokra helyeződik.
Szenzitizátor személyiség
Fogékony a konfliktusok iránt.
Szenzomotoros
A Piaget által definiált kognitív fejlődés első szakasza (a születéstől a második életév végéig), amelyben a gyermek az érzékletek és a motoros viselkedés közötti kapcsolatokat fedezi fel.
Szeparációs szorongás
A pszichoanalízisben a kisgyermek félelme az anyja elvesztésétől. Az anya, illetve az anya szeretete tényleges elvesztésének következménye a szakirodalomban széles körű, a pszichoanalízison messze túlmenő figyelmet keltett.
Szerepdiffúzió
A szerepdiffúzió az önmeghatározás változása.
Szerepkomplexum
Több szereppel felruházott személy szerepösszessége.
Szereprepertoár
A teszt célja, hogy felszínre hozza azokat a személyes konstruktumokat, melyeket az egyén társas világának értelmezésére, megkonstruálására használ.
Szeretet a mimikában
Az odaadás, odafigyelés a társra, tág pupillákkal.
Szeretet kapcsolat
A pozitív érzelmi viszonyulás legáltalánosabb formája. A szeretetnek azt a formáját, melyben az erotikus, szexuális tényező dominál, szerelemnek nevezzük.
Szerzett szerep
Például, ha valaki kitanul egy szakmát, azzal megszerez egy bizonyos szerepet.
Szimbolikus játék
Olyan játék, amelyben egy tárgy egy másikat helyettesít. A gyerekek második életévük során kezdenek el szimbolikus játékokat játszani.
Szimbolikus kommunikáció
Elvont gondolattartalmú kommunikáció.
Színtévesztés
A hullámhossz különbségek iránti érzéketlenség.
Szituációs szerep
Egy személy cselekedeteinek a helyzetben vagy a környezetben rejlő tényezőkből, és nem belső attitűdökből vagy motívumokból eredeztetése.
Szociális énkép
Valakinek a társadalmi helyzetéről alkotott én-képe.
Szociális én-kép
Valakinek a társadalmi helyzetéről alkotott én-képe.
Szociális referencia
Az a fajta kommunikációs viselkedés, amelyben a gyerekek gondozóik arckifejezéséből kísérlik meg leolvasni, hogyan értelmezzenek egy szokatlan eseményt.
Szociális tanuláselmélet
Az az elmélet, mely szerint a szociális viselkedésformák többségét mások megfigyelése és utánzása révén sajátítjuk el.
Szociálpszichológia
A társas térben megnyilvánuló viselkedés vizsgálatával foglalkozik.
Szociometria
Az egyének dinamikus kölcsönviszonyait vizsgálja, és kvantitatíve meghatározza a társadalmi csoportban. Alaptétele, hogy a spontán társulások hálózata, amelyet a rokonszenvi választások nyomán lehet megszerkeszteni, a státuszokból álló intézményes rendszerek lappangó háttere.
Szociometriai mátrix
Téglalap alakú táblázat, amelyben egymáshoz rendelt értékek sorokban és oszlopokban vannak elrendezve. Az értékeket Survey-módszerrel nyerték az emberek mindennapi tevékenységeiről és a közösségen belüli kapcsolatokat ábrázolja.
Szolidaritás
Közös, kölcsönös kötelesség- és segítségvállalás, összetartás, közösségvállalás közös érdekek alapján, felelősség.
Szorongás
Tárgytalan félelem. A súlyos veszélyeztetettség érzése, az egyik leggyakoribb kórlélektani jelenség. Kiemelkedő tünete az elveszettség érzése. Normális körülmények között is észlelhető súlyos veszélyben. Neurotikusoknak csaknem állandó panasza a motiválatlannak tűnő szorongás.
Szorongás és mimika
Megmerevedett arc, félelem, szűk pupilla.
Tagadás
Az az elhárító mechanizmus, melynek segítségével az egyén letagadja valamely fájdalmas élmény megtörténtét vagy valamely szorongáskeltő impulzus jelenlétét.
Tagadás
Az az elhárító mechanizmus, melynek segítségével az egyén letagadja valamely fájdalmas élmény megtörténtét vagy valamely szorongáskeltő impulzus jelenlétét.
Társalgási írás
Barátságos, fogékony modorban ír; írásának stílusa kiváltja a címzettből azt a választ, amit szeretne; elkerüli a komplikált szóvirágokat; elkerüli azolyan szavakat és kifejezéséket, melyek valószínűleg ellenséges érzületet váltanak ki olvasójából.
Társas dilemma
A kölcsönös függés olyan formája, amelyben egy cselekvési forma, amely az egyén számára a rövidtávú jutalommaximlizálását- ha minden csoporttag ezt a cselekvést választja-, hosszú távon a csoport egészére negatí következményekkel jár.
Társas facilitálás
Az a jelenség, hogy az élőlény gyorsabban válaszol fajtársai jelenlétében.
Társas kompetencia
Azon készségek összessége, amelyek a kortársakkal való sikeres együttműködést lehetővé teszik.
Társas támogatás
Érzelmi és fizikai megküzdési források, amelyeket mások biztosítanak.
Társasági távolság
Az intim szférát tiszteletben tartó érintkezési távolság.
Társas-vonzalmi kapcsolat
A vonzalmat akkor éljük át, amikor számunkra szimpatikus, nekünk tetsző emberrel találkozunk.
Tekintély
A tekintélyelvű személyiség olyan személyiség, akit az engedelmességre való nagyfokú hajlam, illetve bizonyos olyan vonások jellemeznek, mint a kétértelműség iránti tolerancia alacsony foka, nagyfokú előítélet, a konvenciókhoz való merev ragaszkodás, a babonásság, a szolgalelkűség és a gyengék megvetése.
Tekintet érzelemkifejező szerepe
Létezik hideg, meleg tekintet, ami érzékelteti érzelmeink töltetét.
Tekintet iránya
A tekintet irányával kifejezhetjük érdeklődésünket vagy unalmunkat, lenézésünket vagy átnézésünket és hazugságainkat.
Teljes írás
Közli az összes szükséges adatot és válaszol a címzett összes kérdésére.
Temperamentum
Vagyis vérmérséklet. Az egyén reaktív diszpozíciója, az egyéni érzelmi élet jellegzetes sajátossága.
Térközszabályozás
A kommunikációs távolság szabályozása az egyének között, melyet az egyén ösztönösen szabályoz, ha kell, hátrébb lép, ha kell, közelebb hajol.
Territórium
A territórium más néven felségterületet jelent.
Test-kép
Az embernek saját testéről kialakult elképzelése vagy tudata.
Téveszmés betegségek
Egyes pszichotikus betegségekre jellemző hamis hiedelem. Leggyakoribb a nagyzási és az üldözési téveszme. De ilyen a hallucináció, illúzió, paranoid szkizofrénia.
Többcsatornás kommunikáció
Az adó és a vevő használ verbális és nonverbális jeleket, és ezzel erősítik a kommunikációt.
Tömör írás
Elkerüli a szükségtelenül hosszú és komplikált szavakat, eltudja mondani egy oldalnál rövidebben, amit akar és rövid, olvasható bekezdéseket használ.
Törzsfejlődés
Egy faj evolúciós története. Más néven filogenézis.
Túltanulás
Olyan tanulás, amelynek során az ismétlés vagy gyakorlás tovább folytatódik az ésszerűen megállapított tanulási kritérium elérése után.
Újratanulás
Ha egyszer már megtanultunk valami, de teljesen elfelejtettük, az anyag újratanulása sokkal kevesebb időt és fáradtságot igényel.
Utasítás
Instrukció, mellyel felszólítunk, feladatokat határozunk meg például kísérletekben.
Válaszkényszer
Az interakciókban zajló kommunikáció jellemző jegye.
Veleszületett szerep
Családban, rokonságban betöltöt hely.
Versengés
Társadalmunk nagy hangsúlyt helyez a versenyre és a sikerre. A versengés a korai gyermekkorban kezdődik a testvérek között, az iskolában folytatódik, és az üzleti életben, valamint a szakmai rivalizálásban csúcsosodik ki. Ugyanakkor arra buzdítanak, hogy együttműködjünk másokkal, és segítsük egymást.
Versengés fogalmai
Társadalmunk nagy hangsúlyt helyez a versenyre és a sikerre. A versengés a korai gyermekkorban kezdődik a testvérek között, az iskolában folytatódik, és az üzleti életben, valamint a szakmai rivalizálásban csúcsosodik ki. Ugyanakkor arra buzdítanak, hogy együttműködjünk másokkal, és segítsük egymást.
Vevő
Dekódolja az adó által kibocsátott kódolt jeleket. A kommunikációban a vevő szerez információt az adótól.
Viselkedési norma
A környezet által elfogadott magatartás, melyet a társadalom tagjainak el kell sajátítani.
Viselkedési sztereotípiák
Viselkedési egyformaság, gépiesség.
Viszonyok megragadása
A tárgyi világ észlelését az összefüggések határozzák meg.
Visszaható gátlás
Vagy retroaktív interferencia; felejtés a tanult anyagnak a korábbi anyagra gyakorolt zavaró, gátló hatása következtében.
Zajérzéklet
Nem szabályos hullámok érzékelése.
Skálázás
Nyers adatoknak könnyebben érthető értékekké alakítása. (sorszám, százalék, standard pontérték)
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)